L. Frankenberg, Alkmaar. DRAI5lflAvANVAlKEHBUR( n A --iLEVERTR; Binnenland Staat alles U tegen? Gebrek aan eetlust Verstopping j 1 fast er's Maagpillen beter te kunnen huldigen dan door het aan- .bieden van een kleed voor de bestuurstafel. 'Aan de huishoudschool waren daar op gc- borduurd de letters N. V. v. H. Als herinnering aan het 10-jarig jubile bood spr. elk der bestuursleden afzonderlijk een zilveren vaasje aan, getooid met groeu. en orchideeen. (Applaus). Het bestuurslid mevr. KoningVos vroeg een oogenblik de aandacht om gele- fenheid te hebben te zeggen hoe ingenomen et bestuur is met de presidente der afdee ling, die met zachte maar desondanks krach- tige hand steeds de vergaderingen leidt. De mede-ibestuursleden meenden' haar het best hare gevoelens te kunnen vertolken door het aanbieden van een bloemenmand. (Applaus.) Mevr. Eyma verklaarde getroffen te zijn door de aan het bestuur en haar per- soonlijk gebrachte hulde, die pngetwijfeld ;den band tusschen leden en bestuur nog zal iyersterken. Nog meer gelukwenschen. De presidente deelde mede, dat er nog ver schillende telegrafische felicitaties waren in- gekomen, n.l. van de zustervereenigingen te jf)en Haag en Haarlem, van de Moederlijke •Sorieteit van Weldadigheid te Alkmaar, de directie van de Harmonie en ten slotte van „eenige belangstellende en belanghebbende tiuisvaders", die de jubileerende afdeeling verderen groei toewenschten. Vooral van dit laatste telegram werd met bijzondere ingenomenheid door de aanwe- zigen kennis genomen en de presidente ver- Jdaarde, „niet te kunnen zeggen hoe goed "dit ons aandoet." Het feestpro/ramma. Het officieele gedeelte van den avond was hiermee afgeloopen, zoodat kon worden over- gegaan tot het afwerken van de overige nummers van het programma. Allereerst kwam nu aan de beurt de heer Paardekoper voor zijne liedjes. Na een korte inleiding, waarin hij zei hoofdzakelijk kinder liedjes te zullen geven, omdat wat we aan de kinderen geven, ook aan de moeders is gegc yen, begon hij met „Huissloof af", een aar- dig lieaje op de „flinke vrouwen, mannen .kinderen en menschen, die in Holland boven :het Y wonen en die de huissloof van den ouden tijd kwijt zijn." Het refrein werd, na- idat een keer gerepeteerd was, flink meege- zongen. Daoxop volgden nog „Jokkentje", „Zeven 'dappere kereltjes" en „Daar buiten in de biezen", alle kinderliedjes, waarmee de zan- ger, die over een uitstekende stem met flink Hank-volume bleek te beschikken, grooten bijval oogstte door de juiste voordracht. De Boudoir fantaisie", ontworpen en in- gestudeerd door mevr. C. Ferwerda—de Beus, was een allerliefst nummer. Een den ial „poppen" voerden hierin schitterende rhythmische dansen uit Veel aandacht trok de „nikkerpop". Het applaus, door dit num mer gewekt, was een welverdiende hulde voor de „poppen" en voor mevr. Ferwerda. Hierna kwam nogmaals de heer Paarde koper ten tooneele. Thans zong hij, weder- om gezeten aan de piano, de oude ballade !„Daar was ereis een vrouw" en de minder oude dito „Het zwijn van boer Hein". Het derde nummer, wat hij ten beste gaf, was een ■liedje op de N. V. v. H., dat naar hij zei van Clinge Doorenbos afkomstig was, maar waar hij z-elf een wijsje op had gemaakt. We willen in het midden laten de vraag of de zanger zich ten opzichte van den naam des dichters .van dit lied niet „vergiste" en constateeren gaame, dat het zeer veel bijval oogstte, voor al het laatste couplet, eindigend „Een man is maar een man." Na de pauze kwam het groote feestnummer, de revue, alweer een schepping van mevr. Ferwerda, die ook daarmee getoond heefi over een veelzijdig talent te beschikken. Dit nummer, dat een veertigtal executanten vroeg en waarin zestien liedjes voorkomen, geeft in twee bedrijven een aardigen kijk op het werk der N. V. v. H. Een Volendamsch paartje komt in de stao (dat dit Alkmaar is bewijzen de kaasdragers die in costuum ten tooneele komen met een berry) in een versierde zaal en meent dat er feest is ter eere van de Olympiade. Maar dan komt de lift-boy Flip hen uit den droom helpen met de mededeeling, dat alles zoo feestelijk is vanwege het jubile van de huls- vrouwenvereeniging. Hij zingt dan meteen eenige coupletten ter propaganda van die organisatie. Dan komen twaalf lieftallige meisjes hulde brengen aan het bestuur, waarbij zij de na men laten aflezen van een door ieder meege- nomen boekje. De Alkmaarsche Stedemaagd brengt hare zusteren dank voor de wijze waarop zij steeds haar belang en groei hebben betracht en vraagt om verderen steun. In het tweede bedrijf wordt aanschouwelijk voorgesteid wat de vereeniging deed: ver- schaffing in bruikleen van goed gereedschap voor allerlei huishoudelijk werk, het houden van kookcursussen, demonstraties en excur sies, organiseeren autotocht voor ouden van dagen en van uitstapjes voor de leden, enz. enz. Een afzonderlijk tafereel is gewijd aan het •Jacoba-fonds en aan het dienstbodenvraag stuk. Aan het slot wordt het Bondslied gezon- gen, waarna in de finale alle medespelenden optreden en een lied zingen, waarin uitkomt dat de mannen en de vrOuwen samen door het leven dienen te gaan. Dat deze revue, waarin mooie costuumpjes worden gedragen en zang en dans in aange- name afwisseling elkaar opvolgen, een stormachtig applaus verwierf, is eigenlijk on noodig te zeggen. Het was een nummer, waarmee de ontwerpster aan de jubileerende vereeniging een onvergetelijken dienst bewees. Dat een man "de eersfe was om van zijn groote waardeering te getuigen, zegt zeer veel. Het was de heer G. C1 o e c k, die ver- daarde dat het succes wel verdiend was en die mevr. Ferwerda huldigde voor het ont- werpen van de revue niet alleen maar ook voor de wijze waarop zij het instudeeren eidde. Mevr. Eyma vond geniaal wat zij nu had gezien en dankte mevr. F. voor het ge- bodene, dat zoo eenvoudig was aangekondigd met de woorden: „Ik heb een revue'tje ge maakt, zou het iets voor het feest zijn?" Het bestuur was uitermate dankbaar en zeer verheugd, te hebben kunnen uitvisschen dat mevr. F. een boekenstandaard wenschte te bezitten, welk voorwerp spreekster haar lierop aanbood, benevens een mooie bloemen mand. Voortgaande, bracht presidente dank aan den heer Ferwerda, die zich door deze revue verscheidene uren van zijn vrouw beroofd zag. Zij roemd-e voorts de medewerking van zoovelen, die zich op eerste uitnoodiging daartoe terstond bereid verklaarden en onder wie zelfs behoorde de moeder van mevr. erwerda. Het was spr. onmogelijk alle me- dewerkenden te noemen en te prijzen, maar zij meende de beide personen, die in de heele revue voortdurend op het tooneel waren ge- weest. n.l. de liftboy (mej. S. Kamper) en let Volendamsch meisje (mevr. Cloeck) als blijk van waardeering een bouquet te mogen aanbieden. Mevr. Ferwerda dankte voor het haar aangeboden cadeau, dat zij op hoogen prijs stelde, en voor de vriendelijke woorden der presidente. Aan de leden van de revue betuig- de zij haren grooten dank voor de prettige samenwerking, alsmede aan den heer G. Cloeck, die achter de schermen belangrijk werk had verricht. (De heer Cloeck weerde dezen dank af en bood> mevr. F. bloemen aan). Mevr. Ferwerda sprak vervolgens nog eenige woorden van hulde en dank tot den heer E. Prins voor zijn steun bij het instu deeren der revue en den heer Harder voor het vervaardigen van het Volendamsche dock, dat zulk een aardig effect had gemaakt. Nadat mevr. Eyma nog had medege- deeld, dat de revue morgen (Dinsdag) nog maals zal worden herhaald, noodigde zij de aanw-ezigen uit nog eenigen tijd in de dan cing te toeven als besluit van den aangena- men avond. Aangezien het al laat geworden was (hall 6en), gingen de meeste aanwezigen echter huiswaarts. De afd. Alkmaar van de Ned. Vereen van Huisvrouv.en heeft haar tienjarig bestaan op schitterende wijze herdacht en kan vol ver- trouwen op de toekomst het zilveren jubile tegemoet zien. Men verzoekt ons, er nog even op te willen wijzen, dat morgenavohd het geheele pro gramma zal worden gegeven, maar dat de feestvergadering tijdig zal zijn afgeloopen, zulks ten behoeve van hen, die van buiten Alkmaar moeten komen. Frowiiicisaal nieuwrs EGMOND AAN ZEE. De gemeenteraad vergaderde Vrijdag- avond. Na behandeling der ingekomen stuk- ken was aan de orde de begrooting voor het jaar 1929. Hieromtrent werd het volgende rapport uitgebracht: Rapport van de Commissie tot nazien van de Begrooting 1929. De commissie wees den heer van der Plas als rapporteur aan. Zij heeft de eer het volgende verslag uit te brengen: Inkomsten. Het trok de aandacht der Com missie, dat het totaal bedrag der erfpachten zoo goring is. De Commissie wenscht te weten, wie gemeentegrond-en in erfpacht heb ben en hoeveel de jaarlijksche canon bedraagt. Zij acht algeheele herziening der contracten noodzakelijk en opzegging van die, welke dadelijk opzegbaar zijn om bij opnieuw aan- gaan den canon in overeenstemming te bren gen met de tegenwoordige waarde van den grond. De Commissie meent, dat de schatting der verguningsrechten niet overeenkomstig aard en omvang der zaken geschiedt en noodigt B. en W. ernstig uit, onmiddellijk tot een an- dere wijze van vaststelling, dan tot nu toe is geschied, over te gaan, die zich aansluit aan den bestaanden toestand van zaken. Uitgaven. De Commissie was aanparig van oordeel, dat de gratificaties voor de politic meer in overeenstemming behooren te wor den gebracht met die in andere gemeenten, ongeveer van gelijke grootte als de onze. Met genoegen nam de Commissie kennis van het voornemen van B. en W. om het uiterlijk aanzien der gemeente te verbeteren, hetgeen bleek uit het beduidend bedrag, voor wegen enz uitgetrokken: 4000 5000 f 9000. In verband hiermede wil de Commissie de wensch naar voren brengen, dat dezen zomer van m-eer dan een zijde is gevraagd om een eenvoudige verbinding van Oost en West langs de Zuidzijde der gemeente, terwijl de Commissie onderstelt, dat B. en W. de ach- terstraat in de eerste plaats voor grondige herstelling in aanmerking zullen laten komen. Omtrent de plannen ter verbetering van de Werf wil de Commissie B. en W. in ernstige overweging geven, deze ineens en afdoende te regelen. door de voornaamste afrit in het verlengde der Voorstraat aan te brengen, even breed als de Voorstraat zelve; geen trap meer, doch de bestrating glooiend afloopend, met een plankier aan het einde; vervanging van de draadversperring door een niet te hoog hek van harmoniecagaas, ook aan weerszijden van den afloop naar het strand, het hek aan de achterzijde voorzien van klampen met een of twee rijen puntdraad; in het hek een afloop van Zeezicht en Noorder- straat; het hek aan te brengen vanaf den Noordwestpunt van het terras van Welge- legen tot aan den afrit der wagenwerf, zoo mogelijk doorgetrokken tot aan Vureboets- duin. Eindelijk vestigt de Commissie de aandacht van B. en W. op de noodzakelijkheid van dadelijke b-ebossching in eenvoudigen vorm van de gemeentegronden beoosten den Water- torenweg. Bijiagen tot de Begrooting. De Commissie trof een welverzorgd verslag. aan van de ge- meentebedrijven, zoodanig samengesteld, dat aan de hand van de toelichting een voldoend overzicht van die begrooting werd ver- kregen. Daarin heeft de Commissie met genoegen waargenomen, dat d-e Begrooting voor het Gasbedrijf rekening houdt met een gasprijs- verlaging van een cent per M3., dat die voor het Waterleidingbedrijf het tarief van f 3.25 kan terugbrengen op f 3, terwijl de begroo ting voor het Electriciteitsbedrijf sluitend ge maakt kon worden bij een prijsverlaging van 5 cent per K.W.U. Dit zijn zeer verblijdende teekenen, vooral omdat rekening is gehou- den met een salarisverhooging van den Meter- opnemer/incasseerder en een tantieme voor het geheele personeel Een der Commissie- leden v-erklaart uitdrukkelijk, dat hij niet ac- coord gaat met het toekennen van tantiemes, doch dat hij liever loonsverhooging in de plaats ziet. Finantieel overzicht. Het totaal der schul- den beloopt 269 650.00 (vorig jaar f 286.925.00, totaal af te lossen 17 325.00 (vorig jaar f 17.275.00, te betalen renten renten f 12.983.31 (vorig jaar f 14.102 99^2 de gewone dienst sluit in ontvangsten en uit gaven tot een bedrag van 113.460.99f4. De kapitaal-dienst met 5.413.91. Bij de vaststelling dezer cijfers is ge- rekend op een Plaatselijke Belasting naar 5 pCt., opbrengende 42.700.00. De Commissie wenscht te weten, of B. en W. thans rekening hebben gehouden met het vorig jaar uitgesproken verlangen den kin- deraftrek te brengen op 75.00. De Commissie zou het zeer op prijs stel- len, indien B. en W. de hierboven gemaakte opmerkingen ter harte zouden willen nemen. Zij heeft alle posten nagegaan en vergeleken met de overeenkomstige begrootingscijfers van het loopend jaar en met de werkelijke in komsten en ungaven in 1927. Zij heeft behoudens de hierboven aan- gegeven bijzonderheden geen bedenkingen en stelt den Raad voor de Begrooting 1929 goed te keuren. Rapport van de Commissie, belast met het nazien der Rekening en Verantwoording 1927. Mijnheer de Voorzitter! De Commissie, belast met het nazien der Rekening en Verantwoording over 1927 en bestaande uit de heeren W. van Eenennaam, G. Snoeks en P. v d. Pol, kwam op 21 Sep tember j.l. bijeen tot het contrpleeren dier Rekening met de bijbehoorende bescheiden. Zij werd daarin bijgestaan door den secre- taris, die de Commissie, waar dit noodig werd geoordeeld, voorlichtte. Hoewel aan den heer Snoeks, krachtens diens staat van dienst, het voorzitterschap dier commissie toekwam, meende hij uit hoofde zijn gezondheidstoestand voor deze functie te moeten bedanken en werd aan den heer Van Eenennaam de leiding toever- trouwd. Tevens zou deze als rapporteur op treden. Dit neemt niet weg, dat de ervaring van den heer Snoeks, die reeds meerdera malen zitting had in vorige commissies, goed te stade kwam, waardoor de arbeid een vlot verloop had. De besprekingen droegen een aangenaam karakter; waar eenige zeer ernstige zaken onder oogen werden gezien, bleken de leden der commissie, hoewel e6n tot de O. K. fractie behoort, een ander de R.K. partij vertegen- woordigt en de d-erde als afgevaardigde van de z.g. „overschotpartij" in den Raad trad, het in hun opvattingen t-er zake volmaakt eens te zijn. Alle posten zijn stuk voor stuk nage gaan en vergeleken met de daarbij behooren- de bescheiden. G^en posten zijn aangetroffen, die de be grooting overschreden. Waar een aantal posten slechts een ver- zamelbedrag aangeven, zijn de samenstel- lende posten nauwkeurig nagegaan en over- geteld Daarbij werd in Uitgaven, Hoofdstuk II, Gewone Dienst no. 34 ij no 36 een verschil aangetroffen, waaromtrent de Secretaris nog nadere opheldering aan de Commissie verstrekt, waarmede de Commissie accoord ging- De Uitgaven gaven geen aanleiding tot verdere opmerkingen. Bij Inkomsten, Hoofdstuk VII van den Ge- wonen Dienst werd onder no. 85 het totaal van de ontvangsten erfpachtsrechten ver- meld; waarin de Commissie uit den aard der Wi] leveren alle Lederwaren met voile garantie. zaak aanleiding vond, de verschillende erf pachten na te gaan, onder dit hoofd geboekt. De Commissie is daarbij tot de merkwaar- dige ontdekking gekomen, dat het terras van hotel „Zeezicht" niet onder die opgave begre- pen is. Zij noodigt B. en W. uit het oorspron- kelijk erfpachtscontract ter tafel te brengen. Ook ten opzichte van de overige contracten doet zij dit verzoek: de Raad behoort te weten, welke contracten loopen, wanneer zij afloo- pen, welke tarieven herziening behoeven. In verband hiermede wijst de Commissie den Raa-d op de omstandigheid, dat uit een officieel stuk is gebleken, dat voor het terras thans maar weer eens 2.50 is betaald. Vergelijken we daarmede den prijs, dien een ander voor een lapje duingrond als huur moet betalen: 15 voor 100 M2., dan komt de Commissie tot het resultaat, dat deze man 48 maal zooveel moet betalen, terwijl hij bo- vendien nog in de plaatselijke belastingen moet bijdragen, en de eigenaresse van „Zee- zicht" niet te achterhalen is. De Commissie spreekt als haar ernstigen wensch uit, dat dergelijke excessen in Eg- mond aan Zee tot het verledene mogen behoo ren. Ook no. 165 van Hoofdstuk XII van den Gewonen Dienst, Inkomsten, trok de aan dacht van onze Commiasie. Dit nummer bevat het totaal van de ver- schuldigde vergunningsrechten. Uit belang- stelling naar de wijze, waarop die rechten over de verschillende vergunninghouders verdeeld' zijn, werden de samenstellende pos ten nageslagen. Ik behoef U zeker niet te zeggen, dat de verrassing van onze Commissie uoo* grooter 1 was dan bij het vorig gevall De Commissie kan met den Besfen wil nfef bepalen, welken maatstaf het Dagelijksch Be stuur heeft aangelegd bij de vaststelling der vergunningrechten, daar de aangetroffen be- dragen evenmin kloppen met de huurwaarde als met de oppervlakten der localiteaten, waarvoor verguning is verleend en met den vermoedelijken omzet. In 1927 betaalde Zeezicht 87.50; Wapen van EgmondDe Vergulde ValkDe Unie en Centraal elk 75; Stationskoffiehuis 62.50, Molenaar, Cafe Visser, De Kroon en Trom- penberg elk 50; Zeerust 37.50. Met belangstelling nam de Commissie ken nis van het Rapport van het Centraal Bureau van de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten, dat zich in zeer waardeerende woor den over de Gemeentebedrijven uit. Tot haar leedwezen kon de Commissie wei- nig tijd geven aan het welverzorgde Rapport van den heer Directeur der Gemeentebedrij ven. Zij had daarin gaarne aangetroffen een verslagje over den uitslag van het scheikun- dig onderzoek van het Leidingwater: de ver- klaring van B. en W. in het Overzicht van den Toestand der Gemeente in 1927, luiden- de„het water is best" kan zonder meer niet aanvaard worden. Uw Commissie trof de volgende overzichten aan: Gasbedrijf: inkomsten 42653 94, uitga ven 40857.0314, afl. 9425, reserve 671.9414, winst 1796.9014. Waterleidingbedrijf resp.: 12586.66, 11970.96, 3725, 1822.8514, 615.70. Electriciteitsbedrijf resp.: 19727 87, 18794.26, 4100, 432.10, 933.61. Burgerlijk Armbestuur: ink. 6171.36, uitgaven 6715.3514, nad. saldo 543 9914. Gasthuisfonds: inkomsten 3137.2114, uitgaven 3562.5014, nad. saldo 425.20. De Gemeenterekenihg geeft aan: Gewonen Dienst: inkomsten 119140.67, uitg. f 118663.13, voord. saldo 477 54. Kapitaaldienst: inkomsten 4566.1314, uitg. 43905.25, voord. saldo 1560.8814. Hiermede is de Commissie aan het einde van haar taak gekomen. Zij acht de kwestie inzake erfpachten en vergunningsrechten zeer bedenkelijk, hoewel de verantwoorde totalen natuurlijic van geen invloed zijn op de Reke ning zelve. Overigens heeft zij geen bedenkingen tegen voormelde Rekening, en, daar alle posten be- hoorlijk verantwoord zijn, eventueele fouten en mistellingen buiten beschouwing gelaten, durft zij de vrijheid te nemen den Raad te adviseeren zijn goedkeuring aan de Rekening over 1927 te hechten. (Wordt vervolgd.) HEEMSKERK. Ten huize van den heer J. Aardenbur, hield Donderdagavond het OnderlingeRun veefonds de jaarvergadering onder leiding van den heer C. Baltus. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat in kas was een bedrag groot 281.83, de ontvangsten 7144.59 en de uit gaven 6656.19 bedroegen. In de controle-commissie werden benoemd de heeren J. Duin en P. Eikel. Bij de nu volgende bestuursverkiezingen werden de aftredende leden, de heeren Bal tus en Wentink, met overgroote neerderheid van stemmen herkozen, terwijl in de vaca- ture-Kuiper (overleden) werd gekozen de heer J. van Duivenvoorde. Tot de mededeelingen behoorde o. m., dat een aan de markt of elders gekocht rund ter stond verzekerd was, doch wanneer bij aan- komst aan de stallen door den bezitter niet binnen 2 maal 24 uur aangifte bij den secre taris gedaan wordt, het bestuur voor even tueele schade gewrijwaard zou blijven. Nog werd ter kennis gebracht, dat wan neer een lid weigerachtig blijft om zijn con- trbutie te betalen, ook ae vervolgingskosten zal hebben te dragen. Aan het einde der bijeenkomst deelde de voorzitter nog mede, dat het fonds dezen zo mer voor vele schadeposten had gestaan. Niet minder dan 24,koeien en 2 pinken be- droeg de schade, welke in hoofdzaak op reke ning der zomerboeren verhaald is geworden. Het kerkgebouw bestaat dit jaar 300 jaar. Het predikgestoelte is van een jaar la- teren datum. De kerkvoogdij beraamt plan nen om het gebouw, dat diepe sporen van verval draagt, te herstellen. De kosten hier- voor zijn geraamd op 25.00, welke uit ei- gen middelen bestreden moeten worden. WARMENHUIZEN. Voor den cursus voor het voortgezet lager onderwijs aan de O. L. school te Warmenhui- zen hebben zich aangemeld 5 meisjes en 4 jongens, aan de O. L. school te Schoorldam 3 jongens, aan de Bijz. school te Krabben dam 6 jongens en 5 meisjes, aa nde R. K Jongensschool 19 jongens. Naar men ons mededeelt, is door B. en W aan de echtgenoote van N. Prins te Schoorl dam ontslag verleend als schoolschoonmaak- ster aldaar. Een oproeping voor deze betrek- king is bereids geschiedt. ■LEEffWARfiEN. JAARVERGADERING VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND. De Vrijzinnig Democratische Bond hield Zaterdag te Utrecht zijn jaarvergadering. De voorzitter, prof. mr. R. Kranenburg, be- sprak in zijn openingsrede de verliezen die de partij in het afgeloopen jaar heeft geleden, met name door het sterven van prof. H. A Lorentz en notaris Hendrik Wertheim. Vervolgens wijdde spr. eenige beschouwin- gen aan het Kellogg-pact, dat een nieuw ge- luid is in de staatkunde van dezen tijd. Na de openingsrede van den voorzitter werden enkele kwesties van huishoudelijken aard afgedaan, waarna het beleid der Kamer- fracties aan de orde kwam. De heer Van Diest (Amsterdam) bracht hulde aan den arbeid dezer beide fracties en stelde eenige vragen op onderwijsgebied, o a belreffende de herplaatsing van wachtgelders aan openbare scholen. De heer v. d. Brink' (Baarn) bepleitte wederinvoering van het Fransch op de lagere school en vroeg hoe het stond met de aanslui- ting tusschen lager en middelbaar onderwijs. De gemaakte opmerkingen werden namens de Tweede Kamerfractie beantwoord door mr. H. P. Marchant, die oordeelde dat de Kamerfractie vrii moet blijven wat betreft het met klem verzoeken aan de regeering tot in- trekking van art. 56, 4e en 5e lid der Onder- wijswet 1920, zooals Amsterdam wilde. Mr. dr. Goedhart uit Arnhem, die de Ka merfractie wilde verzoeken aan te dringen op toepassing van de arbeidswet ook voor de handels- en kantoorbedienden, antwoordde mr. Marchant, dat dit zal geschieden Wat de aansluiting tusschen lager-en mid^ delbaar onderwijs aangaat zeide mr. Mar chant, dat de Kamerfractie diligent blijft. Doehnatlge overheidsbemeiw Vervolgens kwam aan de orde de behandei ling van het rapport der door het H. B. be- noemde commissie over het vraagstuk der doelmatige overheidsbemoeiing. Door enkele sprekers werden opmerkingen gemaakt, die mr. Marchant beantwoordde. Het rapport werd daarop aangenomen. Verschillende voorstellen Amsterdam had voorgesteid in het urgen- deprogram voor de verkiezingen op te nemen een bepaling tot wijziging van de L. O.-Wet 1920, zoodat inderdaad gelijkstelling tus schen openbaar en bijzonder onderwijs zou ontstaan. Het H. B. had hierop gunst'ig o-e- praeadviseerd. Het voorstel werd aangeno men. Een tweede voorstel-Amsterdam luidde: „De V. D. Bond strijdt voor afschaffing van den stemplicht". Hoewel het H. B. in zijn prae-advies erkende, dat er tegen den stem plicht bezwaren bestaan, meende het toch dat het de voorkeur verdiende de werking van deze instellinar eenigen tijd aan te zien, alvo- rens een positieve uitspraak te doen Het voorstc' werd met vrijwel algemeene stemmen verworpen. Een derde voorstel-Amsterdam, De V. D. Bond ageert voor beeindiging der rechte- loosheid. der vreemdelingen", werd overeen komstig het prae-advies van het H. B. aange- nomen. Eveneens een voorstel van dezelfde afdeeling „De V. D. Bond bestrijdt de huidi- ge willekeurige toepassing der preventieve hecbtems." Vervolgens kwam aan de orde een voorstel der afd. Haarlem: „Het H. B. overwege de mogelijkheid en de middelen om de totstand- koming eener munteenheid voor West-Europa te bevorderen." In zijn prae-advies gaf het H. B. te kennen dat het onderwerp, hoe belangrijk ook, niet valt binnen het terrein der practische politiek voor de V. D. partij. Het voorstel werd ver worpen. Verworpen werd eveneens een voorstel- Scheemda: „Ontslag te huwen onderwijs zeres". In bespreking kwam daarop een voorstel- Utrecht: „Aan punt 5 van par. 6 van het Werkprogram wordt toegevoegd „en uitge- brc-ide bescherming van natuurschoon", zulks ter aanvulling van de paragraaf tot behoud van natuurschoon. Het voorstel werd aangenomen. Door de federatie Friesland werd overeem komstig het bepaakte bij art. 11 van het huis houdelijk reglement behandeling gevraagd van de volgende voorstellen: A. De partij verklaart zich voor een onder zoek naar een wettelijke voorziening die hetzij aan de werknemers, vallende onder Arbeids wet en van een eventueel van kracht worden- de wettelijke regeling van den arbeidsduur van het winkelpersoneel, hetzij1 ook andere werknemers daarenboven, het recht op een jaarlijksche fhcantie met behoud van loon verzekert. B. De partij verklaart zich voor de meest krachtige bevordering der werkverschaffing door middel van werkverruiming, waarbij uit economische en moreele overwegingen worde gestreefd naar de geringst mogelijke ver- plaatsing der werkloozen. Na uitvoerige toelichting werden beide voorstellen met algemeene stemmen aan vaard. Prae-adviezen over het strafsielsd. De heeren mr. A. van der Elst, ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Lei den, mr. W. Francken, advocaat te 's-Graven- hage, mr. P. A. Rutgers van der Loeff, raadsheer in het gerechthof te Amsterdam, en P. B. Westerh*iis, zenuwarts te Leeuwar- den, hebben prae-advies uitgebracht over „het strafstelsel". De heer Van der Elst concludeerde: Een breede bres heeft de wereldoorlog in onze celmuren geschotende toevloed van ge- vonniste smokkelaars was zoo groot gewor den, dat er voor hen in de gevangenissen geen plaats was. Dit dwong tot een proef met gemeenschappelijken arbeid op het land en in werkplaatsen van tot de eel veroordeelden. Die proef in de nu beroemd geworpen „open- luchtgevangenis" Veenhuizen I is prachtig geslaagd. Op dezen grondslag moet worden voorgebouwd: naast uitbreiding en der voor- waardelijke invrijheidstelling: een langdurigr verbanning uit de maatschappij van de niet t< reclasseeren recidivisten en van de „ltopelooze typen". Dan zal het blijken dat de langdurige celstraf zichzelve overbodig heeft gemaakt De heer Francken concludeerde, dat het tegenwoordige strafstelsel dringend wijzi ging behoeft. Afdoende verbetering is z. l niet te verkrijgen door verzachting of wijzi ging in onderdeelen, wanneer niet het stelsel zelf gewijzigd wordt en in de eerste plaats ernaar wordt gestreefd, dat den gestraften niet meer leed wordt aangedaan dan noodig is. Voor z.g.n. onverbeterlijke gewoontemisda- digers (in welke categorie men den recidivist niet te spoedig moet rangschikken zal be; vtiliging het hoofddoel moeten zijn, waarbij eveneens onnoodige hardheid te vermijden is, terwijl dan zoo noodig de duur van het ver- blijf in gevangenis of werkinrichting ver- lengd kan worden. Ter verbetering zal voor de voor eemgs- zins langeren tijd gestraften reclasseenng niet eerst tegen het einde der straf, maar van den beginne af beraamd moeten .worden, hun behandeling daar naar ingericht. Blijkt de straftijd te kort voor de maatrege- len, dan behoort in de leemte zoo noodig voorzien te worden door een verblijf in doorgansbuis of door tijdelijke werkverschat- Slechte spijsverterlng en alle voedingsstoornissen jVjf moeten spoedig iwicht?n voor. Foster's Maagpil- len, die uw geheele or- ganlsme verkwikken. 1 Alom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6