mm aan de deur BOODSCHAPPEh Ijuctitvaart. Dat spaart zeker veel onge- mak, maar ge moet Uzelf wel in acht nemen! Als ge van de warme kamer aan de tochtige buitendeur komt, kunt ge licht koude vatten. Prepareert U daarom tegen die koude met Lakerol. Liikerol behoedt U Voor verkoudheidl fing In het algemeen zal de Staat aan de pabehandeling veel meer tijd, zorg en geld moeten besteden dan nu geschiedt. Bi] straf- fen van korten duur zal reclasseenng meestai niet noodig zijn. Voor alle straffen moet in het oog worden gehouden, dat. vernedering een slecht opvoohngsmiddel is en zooveel nioo-elijk vermeden behoort te worden. Spr. meende, dat verdere uitbreiding van het ge vangenen werk tot arbeid in de open lucht en zoo mogelijk landarbeid z. i. heijzaam zou werken. Wat de celstraf betreft, merkte hi] op, dat voor het doel der straf bij zeer korte vrij- heidsstraf fen van ten hoogste een maand de a'zondering wel ais re-gel te behouden za! zijn, zonder dat deze zoover doorgevoerd wordt, dat hijv. gemeenschappelijk werk ol gcmeenschappeiiike wandeling uitgesloten zouden zijn. De lugubere celkap zou hij al- leen dan awingerd willen stellen, wanneer een bijzondere rcden van orde dit wenschelijk Voor langere straiten zou spr. de geaard- heid en ook den wensch van de gevangenen, en de vraag wie veilig met elkaar in aama- king gebracht kunnen worden, in aanmer- king widen nemen. Oemeenschappelijk werk en wandhitigen, missthhn gemeenschappe- iijke maaltijden zou hij als reSel willen to-e- lateu De beer Rutgers van der Loeff gaf als zijn meening te kennen, dat er tegen eenzame ODsluiting op zichzelf weinig steekhoudende argumenten kunnen worden aangevoerd Het wil hem voorkomen, wat de aanvankelijk uit een oogpunt van humaniteit ingevoerde cel straf haar meer menschlievend karakter hoe langer hoe meer buiten haar schuld verloren jipoft alleen tengevolge van de starre en conservatieve wijze, waarop die straf steeds istoegepast. Er moet z. i. naar middelen worden gezocht om de gevangenen,/ook de cellulairen, in de gelegenheid te stellen hun lichaam meer fit te houden voor den lateren arbeid. Cellen, waar, door een of andere oorzaak nimmer de zon kan binnenschijnen, zijn voor iederen gevangene (behalve voor zeer korten tijd de disciplinair gestraften) uit de booze Ten aanzien van de bijzondere gevangenis voor jongelieden voor het meerendeel der gevallen een heilzaam instituut zou spr. voor iederen gevangene het recht willen vin- diceeren desgewenscht zijn straf in eenzaam- heid door te "brengen. De heer Westerhuis wees er op, dat ons strafstelsel, dat voor verreweg de meeste ver- oordeelden leidt tot eenzame opsluiting, deze goede eigenschap heeft: het is eenvoudig en daardoor overzichtelijk, ook voor degenen, die niet dagelijks tot de toepassing medewer- k.'ii De grootste meerderheid der gevangenen blijkt niet in staat te zijn, het vijf jaar in de eel uit te houden. Naar spr's oordeel zou strenge eenzame opsluiting niet langer dan tw.e iaren mogen duren. Voor korte vrijheidsstraffen kan de eel ge- handhaafd blijven, maar dan dienen er ver- beteringen te worden aangebracht. Voor lan ger durende straffen passe men de gemeen- schappelijke werkplaatsen toe en voor hen, die dit wenschen, de eenzame opsluiting na den arbeid. Men scheide ouderen en jonge- ren. Men late arbeiden ook in de open lucht Een aantal misdadigers zal ook met nieu we middelen niet opvo-edbaar blijken te zijn; welnu: de maatschappij moet toch tegen deze elementen beveiligd worden en het is der- halve noodzakelijk deze lieden voorgoed on schadelijk te maken. Wanneer wij ons stellen op het standpunt, dat de straf bovenal, of zelfs alleen een op- voedend karakter moet dragen, ligt het voor de hand, dat de bemoei'fngen niet mogen ein- digen, wanneer de straf is ondergaan. Een zorgvuldige nazorg volge dus op de eigen lijke straf, evenals een zeer zorgvuldig onder - zoek naar den dader, even zorgvuldig als naar de daad, vooraf dient te gaan aan de strafoplegging. RIJKSCOMMISSIE-WERK- VERRUIMING. Bevordering Nederlandsche Industrie. De Rijkscommissie-Werkverruiming verga- derde dezer dagen onder voorzitterschap van prof. dr. W. H. Nolens, te 's-Gravenhage. Besproken werd de maatregel, die een Staatsbedrijf had genomen om te bevorderen, dat door dit bedrijf te verleenen opdrachten zooveel mogelijk aan de Nederlandsche in dustrie ten goede zouden komen. Besloten werd een regeling uit te werken, volgens welke een Nederlandsche onderne ®ing, welke door buitenlandsche concurren- ten door dumping wordt bestreden, zou kun nen worden geholpen. Voorts werd besloten den desbeireffenden Minister te verzoeken, een circulaire te doen uitgaan, welke de bevordering van het ge- bruik van een bepaald Nederlandsch product, waarbij een geheele Industrie betrokken is, zou kunnen bevorderen. Het bureau deed mededeeling van een aanzienlijk aantal gevallen, waarin de bemid- deling der commissie was ingeroepen om te bevorderen. dat een order aan de Nederland sche nijverheid ten goede zou komen en niet in het buitenland zou worden geplaatst. Bij het bespreken van een dezer gevallen bleek, dat men door het volgen van een sinds lang bestaande wijze van inschrijving en aanbeste ding van overheidswege een installatie uit het buitenland betrok, welke voor even meer dan de helft van den buitenlandschen prijs door een Nederlandsche fabriek kon worden geleverd. Na proeven bleek de Nederlanschc inrichting ook zeer wel te voldoen. Tot haar spijt moest de commissie verne- men, dat sommige Nederlandsche fabrieken, indien zij eenige orders krijgen, er niet tegen opzien, wanneer zij onderdeelen noodig heb- ben, welke hier te lande kunnen worden be- steld, deze niet ter uitvoering aan andere Nederlandsche fabrieken op te dragen, doch die uit het buitenland te betrekken, terwijl de opdrachtgevers bij het verstrekken van de geheele opdracht in de meening verkeeren, dat de order zooveel mogelijk hier te lande zou kunnen worden uitgevoerd. Besloten werd een klacht over de produc- ten van een onkomende Nederlandsche groot- industrie, welke een goeden naam heeft, na- der te onderzoeken. 'Vermoed toch werd, dat die klachten voorkomen konden worden, in dien zij, die opdrachten hebben te geven, zich ten minste even welwillend tegenover de nationale industrie zouden stellen, als zij ple- gen te doen tegenover de buitenlandsche in dustrie. Immers, door overleg zouden die klachten vaak gemakkelijk kunnen worden ondervangen. bestuurs- Hendrik- dragende van den voor Red- door opleiding van verplegend personeel. Spr. stelde een motie voor, waarin wordt uit- gesproken, dat de leiding der hulpverleening bij rampen in handen dient te zijn van een groot lichaam, dat de fondsen voor hulpver leening beheert. De motie werd, na eenige wijzigmg, met algemeene stemmen aangenomen. Aangenomen werd voorts een voorstel, strekkende om het Prins fonds te maken tot een stichting, den naam: „Prins Hendrik-fonds Koninklijken Nationalen Bond dingswezen en Eerste Hulp bij Ongevallen „Het Oranje Kruis". Bij de bestuursverkiezing werd in de vaca ture van dr. C. B. Tilanus gekozen de heer A. ter Cock, te Amersfoort. In de plaats van mr. G. Vissering, werd gekozen de heer V. Gravestein te Amsterdam, in de vacature-C C. Vattier Kraane werd gekozen de heer J. Pastoor te 's-Hertogenbosch. Aangenomen werd het voorstel van het be- stuur, een som van 500 beschikbaar te stellen, om den Ned. Bond tot het redden van Drenkelingen in staat te stellen, in over- leg met de Zuid-Hollandsche Mpij. tot Red ding van Schipbreukelingen en de Noord- en ting „Het Curagaosche Ondersteunings- fonds" een bedrag van 3-000, zijnde het totaal der tot dusver ontvangen giften, ter hand gesteld, teneinde hiermede aan alle aan- vragen om hulp, welk evan do geteisterde eilanden zijn binnengekomen, of alsnog mochten binnenkomen, zooveel mogelijk voldoen. te justitie, DE GEWIJZIGDE D1ENST PLICHTWET. Zaterdag is afgekondigd het Besluit van 24 October j.l., houdende bepaling van het tijd- stip, waarop de wet van 21 Juli 1928 tot wij- ziging van de dienstplichtwet in werking treedt. EEN ZELDZAAM JUBILEUM. Een ongetwijfeld zeldzaam feit zal dezer dagen te 's-Gravenhage herdacht worden. Op 3 November e.k. zal n.l. mejuffrouw Hendrika Erwich 70 achtereenvolgende jaren bij dezelfde familie, de familie Berlijn, in huishoudelijken dienst zijn. „Heintje" is thans 88 jaar oud. Men be- grijpt dat op dien hoogen leeftijd van een ei- genlijke dienstbaarheid reeds sedert verschei- dene jaren niet goed meer sprake kan zijn. Mejuffrouw Erwich woont thans reeds zeer een lieve huisge'noote. Toen zij 50 jaren bij de familie had ge- diend, is daar een groot feest van gemaakt en heeft de Koningin haar de bronzin eereme- daille der Oranje-Nassau or, crleend, die later, bij haar 60-jarig jub door de zilveren medaille vervangen id. PORTEFEUILLE VERDWENEN, Uit een kantoor op het Prinseneiland le ■■■M yaiiaii DE ROTTERDAMSCHE VERMAKELIJKHEIDSBELASTING. Vrijdom voor vereenigingen, als hoogstens 50 cent entree gevraagd wordt. B. en W. van Rotterdam stellen den raad dier gemeente eenige wijzigingen in de be lasting op vermakelijkheden voor. Van de be- lasting zullen voortaan worden vrijgesteld alle niet gezinshalve gegeven vermakelijk heden uitgaande van vereenigingen, waar tegen niet meer dan 50 ct. per persoon toe gang wordt verleend. De overige wijzigingen zijn'van technischen aard. In dit verband wordt in antwoord op een adres van den Nederlandschen Bioscoopbond meegedeeld dat aan het verlangen om af- schaffing resp. vermindering tot 10 pet. van de belasting op de vermakelijkheden niet kan worden voldaan, daar de begrooting voor 1929 geen vermindering van de onder het betrokken hoofd geboelde belastingontvang- sten toelaat. N1EUWS UIT INDIe. De vastgeloopen schepen. De „Tasman" is Vrijdagmiddag met eigen middelen losgekcmen, en heeft de reis naar Makassar vervolgd. De „Van Overstraten", van de Tomini- bocht, op weg naar Nain, werd radiogra- fisch gewaarschuwd, dat hulp niet meer noo dig was. TRED. J. ROESKE ZESTIG JAAR. Dat Fred. J. Roeske de algemeene waar- deering en sympathie geniet, heeft de oO- jarige jubilaris Zaterdag wel heel duidelijk mogen ondervinden, zegt't H'bldd. (Wij heb ben Zaterdag medegedeeld, dat de musicus dien dag verjaarde). Zijn feest begon al den avond te voren, toen de repetitiewerkzaam- heden van „Apollo" in het Cornelius Broere- huis vroeger dan anders werden beemdigd en Amsterdam 1S 0y.erklaarbare wijze Sak Sens'chen I porteleuffle waarin 1212.50 een coupon hebben gezongen. „Apollo'' heeft hem tevens een telefoon bezorgd, om hem het contact met de buitenwereld gemakkelijker te ma- k En Zaterdagmiddag stonden de kamers van Roeske's woonhuis volop in de mooiste bloemen in welker kleuren en geuren sappige vruchten hun teerste aroma en fijnste colonet mengden; zij stonden ook in den rook van de lustig dampende brienden, die maar af- en aanliepen om den jubilaris persoonlijk hun beste wenschen te brengen. En natuur- lijk hadden posterijen en telegrafie het ook extra druk. ONTSNAPTE GEVANGENE GEARRESTEERD. waarin naar aanlelding van het door dien raad aangenomen voorstel, om, in afwachting van een mgogelijk internatioanle regeling van de nationaliteit der gehuwde vrouw, bij de regeering aan te dringen op wijziging van de wet op het Nederlander- schap en Ingezetenschap van 12 December 1892 den minister verzocht wordt het daarheen te leiden. dat ten eerste: genoemde wet duidelijk wordt ten aanzien van de na tionaliteit van een Nederlandsche, die een buitenlander huwt, en ten tweede: dat die re geling zoo wordt, dat die vrouw niet het ge- vaar loopt staatloos te worden, doch de Ne derlandsche nationaliteit behoudt, zoolang zi; niet krachtens een buitenlandsche wet een dndere nationaliteit verkregen heeft. ALLES FAMILIE. N Te Laden (Geld.) is het huwclijk voltrok- ken tuschen een broer en zuster uit een gezm met een zuster en broer uit een ander ge zm, die alien denzelfden geslachtsnaam dra gen. Met de getuigen bij beide huwelijken was dit eveneens hetgeval. Al deze menschen hadden dezelfde grootouders gehad van va- derszijde. --v KORTE BERICHTEN. Prins Hendrik zich morgen voor eenige weken naar Mecklenburg begeven Ter beeindiging van het conflict tus- schen het hoofdbestuur van den textiel-arbei- dersbond „St. Lambertus" en het afdeehngs- bestuur te Hengelo (O.) is op advies van de geestelijkheid een scheidsgerecht benoemd uit leden van beide organisaties. Oud-minister Aalberse zal als vorzitter ervan optreden. van 25 geborgen was, gestolen Op het kantoor is niemand geweest tegen wien men eenige verdenking zou kunnen hebben toch is de portefeuille verdwenen. De eigenaar heeft naar zijn bezit gezocht, de politie heeft hem daarbij geholpen en men zoekt nog steeds. DE EERSTE SPOORWEGCANTINE. Op het emplacement Rietlanden te Am sterdam is een instelling in gebruik geno men, die voor het spoorwegpersoneel haar nut zal hebbeneen spoorwegcantine, waar het personeel een geschikte gelegenheid zal hebben om gedurende de rusttijden een on- derdak te vinden, waar behalve eenige gezel- ligheid ook levensmiddeien te krijgen zijn teerd -- was van strikken zooals die door de stroo pers worden gebruikt. Bij nader onderzoek bleek men hier te doen te hebben met zeke- ren Boy, die voro ogeveer vijf weken ont- snapte uit de Belgische strafgevangems te Merxplas, waar hij vijf jaar straf voor de borst had wegens poging tot doodslag op zijn echtgenoote. De man, die in het Alge meen Politieblad gesignaleerd stond, was ge durende den tijd tusschen zijn ontsnaping en zijn arrestatie herhaalde malen zoowel door de Belgische als de Nederlandsche politic op- gejaagd en hield zich meestai in de bosschen scnuil. Daar hij verdacht wordt van diefstal De „Tjikandi" is van het rif afgesleept yan ]andbouwgereedschap, werd hij naar dr De politie te Puiie (N.-Br.) heeft gearr^ I D- e ".E ders NederlU door een olieboot van de Bataafsche en de sleepboot van de B.O.W. „Anna" en is Vrijdagavond aangekomen te Menado. De dubbele bodem bleek op enkele plaatsen lek. De stukgoederen uit de „Tasman" en de „Tjikandi" zijn overgeladen in vijf tongkangs, die behouden te Menado binnen zijn ge sleept. Petroleum- winning De Bataafsche Petroleum Maatschappij boorde op de mijnconcessie Perlak een sput ter aan van een capaciteit van 400 ton aard olie per etmaal, waardoor de productie van het Landschap Perlak verdrievoudigd is. Het Engelsche vlagvertoon. Nader wordt vernomen, dat alleen de En gelsche kruiser „Kent" een bezoek aan Ba- tavia zal brengen. Geweldige brand. De geheele kampong Dioeroemapin bij Alas op TimonCis afgebrand. Tweebonderd marechausseekazerne te Ossendrecht ver- voerd, vanwaar hij naar Breda zal worden getransporteerd, om na ondergaan van zijn straf in Nederland, aan de Belgische politie te worden uitgeleverd. DE NIEUWE BEURS TE ROTTERDAM. Naar de „N. Rott. Crt." verneemt, heeft de jury het ontwerp voor een nieuwe Beurs te Rotterdam van den Amsterdamschen archi tect J. F. Staal als het beste ontwerp aan 't particuliere comite voor de nieuwe Beurs aanbevolen. Van de prijsvraag was dit de tweed ronde, waarop, behalve de heer Staal, nog de heeren Dudok en Mertens waren overgebleven. In de jury hadden zitting dr. Berlage, prof. Van der Steur en de stads- architect ir. Witteveen. RETOURP E NNING E N. Aanvulling der wetgeving gevraagd. De heer K. Blokhuis, directeur van het gas- hu?zenFtwe7honderd Wstschuren met 190.000 I bedrijf van Middelharnis en Sommelsdijk, nuizeii, i" - heeft de Flakkeesche Boek- en Handelsdruk- bossen padi werden een prooi der vlammen De schade bedraagt ongeveer tachtig dui- zend gulden. De oneerlijke notaris. De eerste berekening van de verduisterin- sch Spoor- en Tram- wegpersoneel" heeft de zaak op touw gezet, hopende dat het stelsel der spoorweg-canti- nes, dat in verschillende landen zeer goed voldoet, ook hier ingang zou vinden. De directie van de Nederlandsche Spoor- wegen verleende steun bij de inrichting van het gebouwtje. Enkele spoorweg-autoriteiten en bestuursleden van genoemde vereeniging waren aanwezig bij de opening. DE SCHADELIJKE AMERIKAAN- SCHE GERST. Voor de Nederlandsche varkens nog goed genoeg? lnvoerverbod gevraagd. De Bond van Kaasproducenten te Gouda heeft aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw een adres gezonden naar aanleiding van de groote schade aangericht door het gebruik van verschillende partijen Amerikaansche gerst No. 2, welke gerst bij de varkens storingen in de spijsvertering en ziekteverschijnselen deed ontstaan. De raad, dat de varkenshouders dan zulke gerst niet moeten koopen, houdt volgens den Bond geen steek, omaat zeer groote partijen in voorkoop op termijn zijn gekocht, terwijl weigering van ontvangst zonder meer niet mogelijk is en het resultaat van herhaalde onderzoekingen aan het Rijksproefslation te Wageningen evemmin eenig wapen daartoe in de hand "heeft gegeven. De Bond is van meening, dat hier een snel handelend optreden van de regeering drin- gend noodzakelijk is, omdat het toch ontoe- laatbaar is, dat uit Amerika vrij gerst in ons land kan worden ingevoerd, waarmee zulke schade wordt veroorzaakt, te-rwijl een en an der nog wordt verscherpt dooraat zelfs in kerij te Middelharnis een brochure uitgegeven over „Gasbedrijven, Gasdirecteuren en Cor- ruptie". Schr. gaat uitvoerig de vele in Nederland geconstateerde gevallen van hel geven van steekpenningen, hun oorzaak en gen, door notaris Roeloff Valk gepleegd, is I jlun verloop, na, en concludeert o.m., dat voor bijna voltooid. Gebleken is reeds dat ruirn verheteringen twee dingen noodig zijn: een halve ton verdwenen is uit verschillende j onze wetgeving moet aangevuld worden- boedels en talrijke bij het notariskantoor ge- storte bedragen voor overschrijvingskosten, terwijl bovendien de heer Roeloffs Valk er- 2. andere begrippen moeten worden ge- kweekt „Tusschen deze beide dingen bestaat een kende ruim zeventien honderd gulden ver- wisselwerking. De wet bedreigt met straf, het duisterd te hebben van het geld van het 0penbaar oordeel met schande. Indien de wet Pasar Gambircomite, welk geld hij onder zich ±—'t- had afkomstig van vermakelijkheden UUgewezen. De semie-officieele vertegenwoordiger van de Nationale Chineesche regeering is naar China teruggezonden. Hevige ontploffing. Vrijdagmiddag had een hevige ontplof fing plaats in Hoek's Zuurstoffabriek te Nga- gel. Den Europeeschen geemployeerde P Wengel werd een-been afgeslagen, een in lander werd in den buik getroffen en zeer der wet versterkt wederom de overtuiging, dat zij schandelijk zijn. Daar om moet onze straf- wet het geknoei met steekpenningen en cor- ruptie in het algemeen, die moreel met dief stal op een lijn staan, ook wettelijk ermed-e gelijk stellen. Voorzichtigheid bij de formu leering is evenwel noodig, omdat niet alle aannemen van een geschenk per se oneerlijk is, maar toch wel altijd gevaarlijk. Een ge- woonte er van zet de deur voor de oneerlijk- .,ii ste praktijken open. Wellicht is de geheim- zwaar gewond. De oorzaak yan de ontplof- houding van het aannemen van een geschenk bepaalde handelingen strafbaar stelt, zijn zij net aagenjKscn daardoor gebrandmerkt en het brandmerk kn Vrouwenraad van Nederland heeft zich Rotterdam ter lossing komen schepen, terug- komend van Bremen, waar lossing is gewei- gerd. De Bond vertrouwt, dat de regeering over middelen beschikt, om aan dezen ongehoor- den toestand een einde te maken, waarbij hi krachtig aanbeveelt of een algeheel verb-oc van invoer van Amerikaansche gerst No. 2 of een soort van quarantainestelsel, waarbij voor de lossing voederproeven bij varkens worden genomen. NATIONALITEIT DER GEHUWDE VROUW. Het dagelijksch bestuur van den Nationa- a Vrouwenraad van Nederland heeft met een adres gewend tot den minister van DE H.-N.A.E.N. TE WELTEVREDEN. Het vijfde postvliegtuig gister aan gekomen. Het vijfde postvliegtuig, de H.-N.A.E.N, is gistermiddag 5 uur (pi. tijd) te Welte- vreden aangekomen. iJ DE „GRAF ZEPPELIN". Oisteravond vertrokken?, Volgens uit New York ontvangen bench'- ten zou- het luchtschip „Graf Zeppelin", in dien de weeromstandigheden het toeheten, Zondagavond opstijgen voor zijn vertrek naar Duitschland. De start uilgesteld. Nader wordt gemeld, dat volgens berich- ten uit Lakehurst de Graf Zeppelin, wanneer het weer niet veranderde, Zondagavond naar buiten gebracht zou worden en hedenmorgen vroeg starten (dat is dus ongeveer 12 uur middel-Eur. tijd). Morgenochtend vertrekt het lucht schip. Het marineluchtvaartstation te Lakehurst (New Jersey) meldt, dat kapitein Schiller, de navigator van de „Graf Zeppelin", heeft vastgesteld, dat het luchtschip morgen ochtend naar Duitschland zal terugkeeren. Deze vertraging is, volgens de Crt., een ge- volg van de moeilijkheden bij de vulling. DE TORPEDOBOOTJAGERS. Blijkens een bij het departement van de- fensie ontvangen telegram zijn de torpedo- bootjagers „De Ruyter" en „Evertsen" op 25 October te Djeddah aangekomen. HET GEWICHT VAN POSTPAKET- TEN. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de pakket- postwet, waarbij het maximumgewicht van postpakketten van een gewicht van vijf tot en met zeven kilogram wordt bepaald op zestig cents. Met het oog op een eventueel verdere v-erhooging van het maximumgewicht der pakketten, wordt voorts voorgesteld het maximumport, dat voor een pakket mag wor den geheven, te verhoogen tot 1. NIET GEWENSCHTE LEZINGEN. Een zaal geweigerd te Antwerpeh voor een lezing van een Nederlandsch professor. Prof. Burger uit Amsterdam zou gister een lezing houden te Antwerpen, maar op het laatste moment heeft volgens den Brussel- schen corr. van't Hbl. de eigenaar van het lo- kaal, waar de voordracht zou worden gehou den, geweigerd de zaal te verhuren, wegens de groote ergernis, die bi] een gedeelte van de bevolking is verwekt ten gevolge van de houding van prof Burger inzake de Neder landsch-Belgische betrekkingen. Van de le zing is dan ook voor goed afgezien. Ook de lezingen die prof. Geil uit Londen en prof. Gerretson zouden houden, zullen niet doorgaan. Het onderwerp dat beide hee ren kozen, n.l. prof. Gerretson de vraag of de revolutie van 1830 in Belgie wel een volksbeweging was, en prof. Geil de kwestie van den toestand van Belgie in de Europe©-, sche constellatie, heeft ook in Vlaamschge- zinde kringen ontevredenheid gewekt, zoodai het de vraag is of van hooger hand geen maatregelen zullen worden getroffen, voor het geval dat het fonds voor wetenschappe- lijke lezingen, dat die voordrachten heeft in- gericht, niet eigener beweging van zijn plan- nen afziet. fing is onbekend. Het bedrijf is stopgezet. HET ORANJEHUIS. De vredestaak van het Roode Kruis. In de te Deventer gehouden vergadering van den Kon. Nationalen Bond voor Red- dingswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken Het Oranje-Kruis", betreurde de voorzitter, de heer A. Muller, uit Amsterdam, het te- rugtreden van het Roode Kruis uit de federa- tie van het Oranjekruis. Hij hoopte, dat het Roode Kruis nog eens zal terugkeeren op dit besluit. Naar aanleiding van het jaarverslag zei- de de heer J. Pastoor, secretaris van het K.- K. Huisvestingcomite, dat dit comite zeer be- treurt, dat bij de ramp te Neede het Roode Kruis zelfstandig optrad. Als katholieke or- ganisatie betreurt het comite, dat het Roode Kruis zich bemoeit met jeugdorganisatie en ziekenverpleging. Het Roode Kruis kan zijn vredestaak op andere wijze vervullen, n.l. een geschikt criterium voor de ontoelaatbaar- heid." Schr. werkt deze punten nader uit, en be sluit met het afdrukken van de statuten van den „Bond ter Voorkoming van Omkooperij en Steekpenningen in Engeland. DE CYCLOGN IN WE ST-IN Die. Naar wij vernemen is uit Curasao telegra- fiscli bericht ontvangen, dat het herstel van de op St. Eustatius en Saba door den cycloon aangerichte materieele schade vermoedelijk een minder groot bedrag zal vorderen dan aanvankelijk scheen te worden gevreesd Het z.g. An-tillenlonds te Willemstad heeft uit eigen beweging reeds 1500 beschikbaar ge steld, doch daarnaast om aanvulling zijner middelen uit het moederland gevraagd. In verband hiermede is door het onlangs onder voorzitterschap van mr. dr. C. F. Schoch in het leven geroepen comity aan de te 's-Gravenhage gevestigde officieele stich- Hubfcnecht ..Mijnlieer fie baron, daar is zoo'n nage- maakte mijnheer om u te spreken." Baron „Een nagemaakte mljnheeer 1 Je moet niet zoo gauw met je oordeel klaar staan. Laat mij 4jn kaartje eeni zien." Huisknecht,Jk hield hem het blad voor, maar inplaats van zijn kaartje, wierp hij er de asch van zijn sigaar op." XLonden Opinion.) i!'i ii mCj i .1 l m of ppn arlrpo rro

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7