Illmisssi CoDrant. rigs wsgsn I'ElllLLETON. ft. «5T V"!S Honderd dertigsle Jaargang. Dinsdag 30 October. SCHOUW. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR brengen bij deze r kennis van belanghebbenden, dat op WOENSDAG 14 NOVEMBER dezes jaars door den Directeur over den Hout en de Plantsoenen zal worden gehouden de JAARLIJKSCHE SCHOUW over: De oude Zandersloot, beginnende bij het ibruggetje in den Kennemersingel, benevens de Hoevervaart. De sloot langs de Egelenburgerlaan en Ropjeskuil tot den weg naar de begraaf ^De ringsloot om de Cadettenschool. De Bleekendoot, loopende van den Nieuw- ]andersingel af en de nieuwe Zandersloot, beide tot aan de banscheiding van Heiloo. De sloot, loopende van het Baanpad af achter langs de baanhuizen, tot het pad van Overdie. De sloot van de le Kanaalstraat af ten Zuiden van de huizen van het Zeglis tot het 1 De sloot loopende ten Zuiden van het wei land behoorende bij „Oostwijk" en verder tot het Kanaal. De slooten loopende langs de Zuidzijde van den Schermerweg. Wordende alle eigenaars of gebruikers van perceelen aan en langs die slooten liggende, aangemaand om van de gezegde slooten, en wel ieder voor zooverre zijn eigendom zicli daar langs uitstrekt, de kanten af te maaien, hetkroos en afgemaaide op te halen, alsmede die slooten nit te diepen en het zand be nevens den modder, te hunnen koste, ter weerszijden daaruit op te halen, alles op zoo- danige diepte en onder die boete en strafbe- palingen, als bij de bestaande verordeningen zijn vastgesteld. Alkmaar, 30 Oct. 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. H~rNFe~R W E f 7~ BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat zij bij hun besluit van heden vergun- ning hebben verleend aan den heer F. J. KROESE te Alkmaar tot het oprichten van een SCHAREN- EN MESSENSLIJPERIJ, met plaatsing daarin van twee electro-moto- ren elk van IV2 P.K., tot aandrijving van een SLIJPMACHINE en een DRAAIBANK- JE in het perceel HUIGBROUWERSTRAAT No. 61, ten kadaster bekend gemeente Alk maar in Sectie A, No. 3857. Alkmaar, 26 October 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Lan- gestraat en aldaar te bevragen op alle werk- oagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 27, 28 en 29 October 1928: sleutel, zak met spruitjes, kinderportemonnaie. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 27, 28 en 29 Oct. 1928hondentuig, J. N. Wortel, Clarissen- buurt 21rijwielbelastingpl., G. Wijker, Zeglis 83; heerenjas, A. Koelemey, Nieuwe- sloot 7rozenkrans, F. Karssing, Bruin- visstr. 2a; belastingmerk 1928; J. Groef- eema, Noorderkade 19 II; portemonnaie en rozenkrans, L. Schutte, Verdronken Oord 11 handtasehje inh. portemonnaie, A. Roden- huis, Snaarmanslaan 80; vulpen, H. de Vries, Stuartstraat 52. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van »olitie. reld-Spaarbankdag. 9.2510.30 Concert door het Omroep-orkest onder leiding van Nico Treep. 10.30 Persberichten. 10.40 12.Dansmuziek door Rentmeester's band. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) (Uitsluitend N. C. R. V.) 12.301.45 Con cert. Mevr. v. d. Horst—Bleekr ode, piano. H. >v. d. Horst Jr., cello. H. Hermann, viool. 2— 4.Concert. Mej. Langeveld, viool. V. van Erven Dorens, piano en orgel. 5.6.Kin- deruurtje onder leiding van Mej. Ingwersen. 6.30—7.— Fransche les. 7.—7.30 Engelsche handelscorresp. 7.30—8— Gramofoonmu ziek. 8.9.30 Hervormingsdag. Feest in de Groote Kerk te Haarlem. Voorgangers: Ds. L. J. van Leeuwen: Hervormingsroeping. Ds. G. J. Waardenburg: Hervormingskracht. 9.3010.30 Orgelconcert door Jan Zwart in de Herst. Ev. Luth. kerk te Amsterdam. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Balladenconcert, tenor en alt. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.20 2.20 Orkestconcert. 2.50 Voor de scholen. 3.15 Muziek. 3.20 Lezing. 3.50 Lezing. 4.05 Licht klassiek concert. G. Misselbrooke, piano. Radio-strijkkwartet. 5.05 Concert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Tuinpraatje. 7. Muziek 7.05 Schubert's impromptu's, piano. 7.20 Lezing. 7.35 Muziek. 7.45 Certelling voor de jonge luisteraars. 8.05 „Petleas en Melisande", opera in 5 acten van Debussy. 9.20 Nieuwsberichten. 10.15 en 11— Voorie- zing uit „Morte d'Arthur", van Baldwin). 11.3512.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50— 2.10 Concert. Strijkkwartet. 4.055.05 Or kestconcert. 8.20—11.20 Concert. Orkest on der leiding van Hr. Valmy Baysse, georg. door „Art Pensee". Langenberg, 469 M. 10.3511.15 Muziek voor de scholen. 11.30 Mechanische muziek. 12.251.50 Orkestconcert. 5.055.50 Or kestconcert. 7.20—8.20 Orkestconcert. 8.20 De vroolijke Victcr von Scheffel. Vroolijke avond. Koorzang, declamatie en muziek. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 Al. (Zeeseri). 1.35—4.20 Lezingen. 4.205.20 Orkestcon cert. 5.2Ck—7.05 Lezingen. 7.20 „Die Troja- ner in Karthago", lyrisch gedicht van Ber lioz in 3 deelen. Daarna tot 11.50 Dansmu ziek. Hamburg, 395 Al. 3.35 Lichte muziek. Or- kest en solisten. 4.20 Fantasieen van Gou nod en Massenet. 5.20 Orkestconcert. 6.45 „Boris Godunow", muzik. volksdrama in 4 acten van Moussorgsky en Rimsky—Korsa- kow. Daarna cabaret. Brussel, 509 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Trioconcert. 8.35 Fragmenten van „Wer- ther", opera van Massenet. 10.35 Nieuws berichten. Ppovincbal nieuws Radio-hnekje Woensdag 30 October. Hilversum, 1071 M. 12.302.Lunch- muziek door het Trio Sjouwerman. 2.30 3— Cursus leerbewerking. 3.4.Maak thet zelf! 6.7.15 Dinermuziek door het kwartet Rentmeester. 7.157.45 Gezond- heidshalfuurtje door Dr. H. G. Hamaker. 8.05—8.20 Liederen-voordracht door Julie de Steurs. J.Goverts, aan den vleugel. 8 20 8.50 Handelswetenschappelijke lezing door J. AllebTandi. 8.509.10 (Vervolg). Liederen- voordracht. 9.15 Een praatje over: De we- EGMOND AAN ZEE. (Vervolg.) Door afwezigheid van mevr. GlasPrins en do heeren Krab en V. d. Garde, alsmede door het bedanken van den heer Hartman, waren op de raadsvergadering van Vrijdag- avond slechts zeven leden present. Voorzitter de heer C J. Eyma, burgemeester. Bij de notulen informeerde de heer Snoeks naar ziin voorstel betreffende den deurwaar- der S. S. Het was volgens den voorzitter een kwestie van B. en W. om dien functionaris vast aan te stellen. De heer Snoeks gaf dan in overweging om dit zoo gauw mogelijk in orde te maken. Van Ged Staten was bericht ingekomen, dat he' besluit tot koop en ruil van grond met de maatschappij Zeebad niet werd goedge- keurd De heer Snoeks vroeg, of B. en W. niet in hooger beic-ep gingen. EN voorzitter: Neen, we hebben een ander voorste' op de agenda staan Goedgekeurd waren door Ged. Staten de besluiten tot grondverhuur ten behoeve eener vischrookerij en tot grondverkoop aan C. van Pel In verband met de opmerkingen van den he:r Van de Garde in de vorige vergadering aangaamH het verzoek der commissie voor malaria-bestrijding las de voorzitter het des- betreffende schrijven voor met de opmerking, dat er daardoor a een licht ontstoken werd. De heer Van de Pol zette uiteen, dat men blijkbaar in de vorige vergadering geen juis- ten kijk had op het werk dier commissie, ter- wijl hij daarbij wees op de malaria-gevallen in de naburige gemeente Egmond-Binnen Spr. gevoelde nu wel wat voor een subsidie, De voorzitter meende, dat Egmond aan Zee in dezen in een uitzonderingspositie ver- keerde wegens de afwezigheid van slooten. Met 52 werd besloten geen subsidie te verleenen. Voor de heeren Van de Pol en Snoeks. De commissie tot bestudeering van de be- grooting voor 1929 bracht haar rapport uit Door R. L. de W. 58 Weer zwegen beiden. Beresford stak een sigarette op. „Ik wilde graag, dat n,wist", zeide ze. „Dat ik aardig voor u geweest ben." Zij knikte. oDark u wel." „Ik houd niet van tnannen", begon ze, wear aarzelde cm verder te gaan. ,,Is dat een aanloopjp om mij op mijn ge- mak te z tten", begon hij glimlachend. ,.Neen, u is niet in rnst", protesteerde zij. „Wat ik u zeggen wilde was weer Field ze op, „dat u zoo geheel anders is dan al de anderen." „Zulletj we dat voor aangenomen hou- den?" Hij glimlachte tegen haar met een vriendelijken kameraadschappelijken glim- lach. „He ja", riep ze met een zucht van verlich- ting. „Ik had u alleen maar willen zeggen, dat ikhet klinkt natuurlijk gek, is't ciet?" „Gek, wat?" »En nu", ging ze heel gedecideerd verder, „over het andere." .Is dat 00k ems tig?" vroeg hij schertsend Dit rapport is reeds in ons blad van gister ge- publiceerd. De voorzitter achtte het in verband met de opmerkingen aangaande de erfpachten en de canons het beste, dat hiervan een staatje aan den raad werd overgelegd volgens den be- staanden toestand. Betreftende de vergun- ningsrechten stelde spr. voorop, dat dit een aangelegenheid was, die door B. en W. ge- regeld werd. Daar het schatfen echter moei- lijk is, hield het college zich aanbevolen voor opmerkingen. Ook hiervan zal een staatje aan den raad worden overgelegd met ge- legenheid er bemerkingen naast te plaatsen. De gratificatie aan de politie was in het loopende jaar al op vold'oende hoogte in ver- gelijking met andere gemeenten gebracht Met genoegen constateerde de voorzitter de voldaanheid der commissie over de verbete- ring der wegen, terwijl het college het wat be- treft de afsluiting van de Werf met de com missie roerend eens was. Niet evenwel met het voorstel om de af- loop naar het strand glooiend te maken Dat zou het instuiven bevorderen. Wel willen B. en W. de trap verbeteren en verbreeden in het verlengde van de Voorstraat. De heeren Snoeks en Van Eenennaam be- streden den voorzitter wat betreft die glooi ing. Er werd nogal druk gediscussieerd. De heer Blok was het eens met den voor zitter. De heer Van Eenennaam had gemeend, dat B. en W. zich zouden richten naar de wen- schen van den raad en waar meer dan zes leden erop wezen, verwachtte spr., dat B en W. dat voorstel zouden overnemen. Zand- voort en Castricum hadden ook glooiende af- loopen. Wethouder K. de Graaff was er in zijn hart wel voor, maar vreesde gevaar voor het pu- bliek van de zijde der opgeschoten jeugd, met fietsen b.v. De heer Snoeks: In Bergen en Castricum gebeuren toch ook geen ongelukkenDit werd toegegeven, maar de heer de Graaff moest tot zijn spijt opmerken, dat het Egmondsche publiek heel anders was. De heer Van der Plas oordeelde, dat men dan de politieverordening maar moest wijzi- gen. Het slot der discussie was, dat besloten werd het dan maar met een glooi'fng te pro- beeren. Verder volgden technische bescnou- wingen over de afrastering enz. Een en ander zal voor het volgende jaar gereed1 gemaakt worden van Welgelegen af tot aan de Wa- genwerf. Daarna zal men weer verder zien. In verband met de gemeentebedrijven ont- spon zich een uitvoerige discussie over de voorgenomen tantiemes voor het personeel De heer Van de Pol had zich daar positief tegen verklaard, omdat „zij, die de haver ver- dienden, die niet kregen" d. w. z. de minst bezoldigden kregen't minst. De heer Snoeks wilde liever, daar de sala- rissen over de heele linie volgens den voorzit ter te la ag bleken, deze op peil brengen. Dat was ook minder stuitend voor de andere ge meente-ambtenaren, die toch ook hun best deden. De voorzitter oordeelde, dat tantiemes alleen tot het domein der bedrijven konden behooren. Andere ambtenaren konden alleen gratificatie krijgen. Dat de laagste loonen ook het minst van de tantiemes profiteerden, was altijd zoo, meende spr. De raad was van een ander gevoelen, in elk geval werd na verdere discussie besloten wel de tantiemes te handhaven, doch op een andere, nader vast te stellen, wijze te verdee len. De begrooting werd nu met algemeene stemmen aangenomen. In aansluiting met de begrooting werd mej. de Wit vast aangesteld als boekhoudster aan de gemeentebedrijven met 6 van de stemmen Aan de heeren der commissie en in het bij- zonder den samensteller en den rapporteur werd dank gebracht. De commissie tot nazien van de rekening over 1927 bracht bij monde van den heer Van Eenennaam haar rapport uit. Dit rapport is in ons blad van gister reeds gepubliceerd De voorzitter rnerkte op, dat over de ver- gunningsrechten en de erfpachten reeds bij de begrooting gesproken was. Evenwel trof hem het woordi bedenkelijk. Spr. zag dat niet in, he. waren oude pachten. Voor het compli ment aan den directeur der bedrijven bracht spr. de commissie dank. De heer Van Eenennaam wees erop, da het rapport al eenigen tijd in elkaar zat anders waren die vergunningen afgevallen daar die zonder dit rapport wel in orde zou den kotnen. „Het bedenkelijke in de erfpachtskwestie is datgene, wat ik in Sept. in Haarlem gehoord heb. Er is voor het terras bij Zeezicht van 1922 af al geen erfpacht betaald. Dat is op zijn minst zonderling, doch nog niet beden- .kelijk. Deze uitdrukking breng ik in verband met hetgeen de voorzitter zei over een juridi Zij knikte energiek. „Ik geloof, dat ik heel onbeleefd zal zijn", riep ze, plotseling van stemming veranderd. Die snelle wisselingen vond hij buitengewoon aantrekkelijk. „Om de balans in evenwicht te houden? opperde hij; „nu, u hebt mijn volkomen toe- stemming." „En zult u niet boos zijn?" vroeg ze een beetje angstig. „Ik be'oof aan het geduld van Job de stil- zwijgendheid van Willem den Zwijger te pa- ren. „Stel u eens voorbegon ze en hield op. „Me wat voorstellen?" „Stel u eens voor, dat ik iets deed, wat heel heel dwaas was, wat zoudt u dan doen?" „Den ge! ukki^e benijden." „Och toe, u zou ernstig zijn", zij vroeg het smeekend en bloosde tevens, en beet op haar onderlip om den glimlach te verbergen, die Beresford's antwoord had opgeweki. „Luister eens naar dien leeuwerik". Beres ford keek naar boven en poogde in de lucht het diertje te ontdekken, dat die heerlijke ge- luiden voortbracht. „Verbeeld u eens, dat u hem vroeg ernstig te zijn", opperde hij. „Ik ben veel te geluklrig om ernstig te zijn." „Maar u is nietzij aarzelde. „Toch beloof ik." „U plaagt me." „U plagen?" Voor Beresford hield opeens 4en leeuwerik op met angen en verloor de zon haar glans. „Ik bedoel, dat ik me over u geplaagd' voel." „Voor de woord-terechtzetting ben ik heel dankbaar." „Toe", vleide ze. „Ik dacht, dat u mij een lastpost vond. Als 't zoo is, ^ult u het dan zeggen?" De ernst van zijn woorden was onmiskenbaar. „Toe, zeg niet zulke domrne dingen", zeide ze verwijtend. „Ik weet heel goed, dat het fei- telijk hoogst ongepast van me ismaar ik zou zoo graag willen, dat u mij over u zel!: vertelde, over „Over mezelf?" vroeg hij. „Ik heb u alles verteld wat er te vertellen is." „Ik bedoel over de toekomst", hield ze aan „Evenmin als het muildier, heb ik een toe komst." Zij hield haar hoofd afgewend en begon werktuigLjk grashalmen te plukken. „Begrijpt u", begon ze, steeds naar den anderen kant kijkend. „Neen, tot mijn spijt begrijp ik't niet." ,,'t Is wanhopig om aan u iets te vertellen", zeide ze, haar wenkbrauwen fronsend. „Maar u zeide „Toe, 11 hebt beloofd ernstig te zullen zijn he wees nu eens aardig." Aardig! Voelde zij dan niet, dat zij hem martelde, dat zij hem stapel gek maakte, dat zij onweerstaanbaar was in die havermout kkurige iurk beter kon hij die kleur niet weergeven en dien flaphoed n:et dat oranje lint en die griize suede schoenen en kousen? Wat een enkelsl sche kwestie. Wanneer er geen erfpacht be taald wordt en de gemeente wil er van af, dan moet de erfpachthouder schriftelijk ge- waarschuwd worden, en dat is niet gebeurd. 't Zal nu wel in orde komen." De voorzitter: Er is echter geen kwestie van bedenkelijk. Dat is een woord, waar men iets achter zoekt, en hier is niets achter te zoeken. De heer van Eenennaam: Het is toch nog niet zoo erg als infaam! b.v. Dat is heel wat erger. De voorzitter: Infaam is raak. Men moet op zijn tijd wel eens woorden gebruiken, die raak ziin De heer Van Eenennaam: Maar dan moe- ten ze verdedigd kunnen worden. De rekening werd nu volgens het advies van de commissie goedgekeurd en dank ge bracht aan deze heeren en den rapporteur. Af- en overschrijving van 3800— op de begrooting, een administratieve geschiedenis, werd met algemeene stemmen goedgekeurd Vervolgonderwijs. B. en W. stelden voor, nu er zich leerlingen hadden aangemeld, om zoo spoedig mogelijk te beginnen en met den wensch rekening te houden om te zeven uur aan te vangen. Tevens om te bepalen, dat er minstens 10 deelnemers moesten zijn, dat er bij den aanvang 2.50 moest worden betaald. waarvan bij eventueel in den steek laten of bij verwijdering niets werd terugbetaa 'd. On voorstel van den heer Van Eenennaam werd aan het getal 10 het woord gemiddeld toegevoegd, terwijl de eerste 14 dagen het aantal nog niet ten voile zou behoeven te zijn bereikt en nieuwe leerlingen konden worden toegelaten. Ontslag aan den heer Broeksma, onderwij- zer aan de O. L. school. Met algemeene stem- men verleend onder dank voor de aan de ge meente bewezen diensten. Rekening-courant-overeenkomst. M a.s. ge- continueerd. Jaarwedde gemeente-opzichter. Over het voorstel van de heeren Snoeks en Van Eenen naam om die jaarwedde in verband met meer- dere werkzaamheden te verhoogen met 75.- staakten de vorige maal de stemmen. Thans werd het verworpen met de stemmen van de voorstellers en den heer Van de Pol voor. Erfpacht en ruil van grond voor hotel Zee zicht. B. en W. stelden voor om een strook grond langs den westelijken gevel van hotel Zee zicht, thans met tegels belegd, ter breedte van 3.70 M en groot 71 M2., eigendom der ge meente, te ruilen met een stuk grond, het z g stuk Lint, groot 16'5 M2., eigendom der maatschappij Zeebad. De heer Van de Pol verklaarde uitdrukke- lijk niet te willen ruilen. ,.Als Zeebad die strook koopen wil, ben ik daar wel voor, wil de gemeente anderen grond koopen, dan kun nen wij dit apart doen. Ik wil er geen ruiltje van maken." De heer Van der Plas zou gaarne de kaart eens inzien. De heer Van Eenennaam: Is er een ver- zoekschrift ingekomen? De voorzitter: Neen, wii hebben erover ge sproken met den heer Kockx. De heer Van Eenennaam: Wat heeft die er mee te maken? Zeebad is gekocht door den heer De Groot. In welke kwaliteit handelt nu de heer Kockx? De voorzitter: Als directeur der Maat schappij Zeebad. De heer Van EenennaamDaar is hij toch geen directeur van? De heer Snoeks: De commissaris der Ko- ningin heeft zelf tegen U gezegd, dat die maatschappij geen naamlooze vennootschap was. De heer Van Eenennaam: Hij zou dus al leen als zaakwaarnemer of zaakgelastigde van den heer De Groot gesproken hebben. Heeft die mijnheer de Groot als zoodanig hier een kantoor, ja of neen? De voorzitter: Dat moest U nu weten. Het is een in wording zijnde maatschappij. De heer Van Eenennaam: Dus die is er nog niet. Vraagt nu die mijnheer de Groot en heeft die hier een kantoor of een deel van een kantoor? Wij kunnen niet gaan koopen en verkoopen met die naamlooze vennootschap. Die bestaat nog niet. De voorzitter: De heer Kockx is directeur van een comite van voorbereiding. De heer Van Eenennaam: Als de heer Kockx handelt als waarnemer van den heer de Groot, dan is die mijnheer hier forens De voorzitter: Neen, hij' heeft hier niet lan- ger dab 90 dagen in de gemeente verblijf ge- had. De heer Van Eenennaam: Dus er is in elk geval geen verzoek ingekomen? De voorzitter: Neen. De heer Van Eenennaam: Ik wil daar nu wel een eind aan maken, maar alles moet goed gaan. In de eerste plaats moeten wij die erfpacht opzeggen tegen 1 Januari 1929 Laten wij dat voor alle zekerheid eerst doen De voorzitter: Daar moet ik bezwaar tegen maken. Het is ook vi»n geen nut De heer Van Eenennaam: Hoe liggen dan die 362 M2? De voorzitter: Dat kunt U op de kaart zien- De heer Van Eenennaam: Zit er ook een stuk van die 362 M2. in den Boulevard? De voorzitter: Volgens mij wel. De heer Van Eenennaam: Dus wanneer de heer de Groot dat stuk had willen nemen, had hij dat kunnen doen? Maar dan moeten wij het elkaar straks toch niet wederkeerig moeilijk kunnen maken. De heer Snoeks: De commissaris der Ko- ningin heeft toch uitdrukkelijk de wensch uit- gesproken, dat de gemeente het heft in han- den zou houden. De voorziter: Het is de bedoeling om het andere deel in erfpacht te geven. De heer Van Eenennaam: Zou U het dan maar niet beter vinden, als we rail en erf pacht afzonderlijk deden? De heer Van de Pol: Ik ruil niet. Een der leden: Als er twee ruilen, moet er een huilen. De heer Van der Plas: Ik heb nu het kaartje gezien. Het is mij opgevallen, dat er nog een stukje in den weg is. Wanneer wij verkoopen, kunnen wij nooit meer den weg verleggen. En nu zie ik daar het stukje, waar vroeger het klaphuis stond De voorzitter (interrumpeerende)Mijn heer Van der Plas, U is buiten de orde. Wij spreken over 11 et terras. De heer Van der Plas: Jawel, mijnheer de voorzitter, maar B. en W. stellen nu voor om te gaan ruilen met het stukje Lint, mag ik nu ook niet dat andere stukje ter sprake bren gen? Het is toch mogelijk, dat er een stuk van den Boulevard afslaat, en dan kunnen wij wel over het terras, als wij1 dat_ vastleg- gen, maar niet over dat andere stukje. De voorzitter: Dat zou Kockx toch niet tegenhouden. De heer Van der Plas: Daar weten wij niets van. De heer Van Eenennaam: Dus B. en W. stellen niet voor het heele stuk Lint met dat stukje Van Hall in te ruilen? De voorzitter: Dat wordt terras. De heer Van Eenennaam: Daar is geen kwestie van. U hebt zelf dat stukje. aange- wezen aan den commissaris der Koningin. (Wordt vervolgd.) „Ik zal zoo ernstig zijn, als mijn omstan- digheden", •beloofde hij, verwijt lezend in de oogen die zij naar hem opsloeg. „Mijn hand er op." Zij glimlachte en knikte bij zijn kinderlijk gezegde. „Een dag of wat geleden sprak u U zeide zij en hield op. „Kom, voor den dag er mee", stelde hij voor. „Nu dan, het hindert me, als ik u hoor praten alsof er niets in de wereld is wat er toe doet, alsof het leven „La vie est breve, un peu d'amour et puis bonjour, un peu d' espoir et puis bonjour!" reciteerde hij. „Ja goed, maar daarmee is niet bedoeld, dat het geen waarde heeft, dat je er naar wel- gevallen mee om kunt springen. Toen ik nog n kleine peuter was", ging ze inconsequent door, „prikte ik altijd ieder, die me beleedigd had." „En nu denkt u zeker, dat ik lust heb om te prikken", ging hij ernstig door. Zij knikte en glimlachte flauwtjes. „U is toch niet boos op me?" Zij keek hem angstig aan. Waarom er geen eind aan te maken en openhartig alles te zeggen? Maar inplaats daarvan hoorde hij zich zeggen: „Ik geloof eigenlijk, dat't meer medelijden met mezelf was, dat maakte, dat ik zoo te doen had met dat enkel-meisje." „Ik heb eens ergens gelezen", zeide ze ern stig, hem strak aankiikend, „dat wij alien tot BROEK OP LANGENDIJK. De veiling Bij de drukke werkzaamheden, welke de tuinbouwers te verrichten hebben met het bin- nenhalen der winterkool, moet ook de aanvoer van te veilen producten zijn gang gaan Dat al heel wat van de akkers is afgehaald, bewij- zen de stapels kool, die men overal op de er erven ziet liggen. Het schijnt, dat de oogst nog zal meevallen: de laatste weken blijken nog een beste groeiperiode geweest te zijn. Met den handel in sneesenkool is het nu zoo als afgeloopen. De laatste dagen verna- men we nog van den verkoop van te veld staande Deensche witte kool, die niet minder dan 50 per snees moet hebben opgebracht. Dit is voor deze koolsoort een ongekend hooge prijs. Daarin zit ongetwijfeld een voor- naam speculatie-element. Want alles zal wel mee moeten loopen, wil op deze kool nog een bevredigende winst zitten. Het weer zal in de eerste plaats moeten meewerken. En dan de allesbeheerschende kwestie van vraag en aan- bod valt hierbij niet uit te schakelen. Het is gebeurd, dat in het begin der wintercampagne de Deensche witte kool f 400 opbracht, deze pijs aanvankelijk opliep tot 1000 per spoor- wagen, doch dat aan het eind van het winter- seizoen 300 werd gemaakt. Het is allicht niet ondienstig er aan te herinneren, dat de oogstberichten, de kool betreffende, uit Dene- marken zeer gunstig luiden. Men zij dus voorzichtig in zijn verwachtingen. Op't oogenblik zal bij de tuinbouwers de zucht om af te wachten voor den aanvoer van goede kool weer levendig zijn. Zelfs bij goede prijzen is men zoo licht geneigd de kat uit den boom te kijken. En vooral dit jaar, nu de verwachtingen zoo hoog gespannen zijn, zal er hoogstwaarschijnlijk in den beginne weinig van het mooiste goed worden ge- leverb. Vooral bij ongunstig weer zal het wel meest tweede soort zijn, welke wordt aange- voerd. We verwachten niet, dat het indertijd aangenomen, maar nooit in werking getreden premie-stelsel (een premie voor den aanvoer van beste kwaliteit vo6r een bepaalden da tum) in practijk zal worden gebracht, maar toch kan het geen kwaad in deze beschouwing nog eens met nadruk te wijzen op de nood- zakelijkheid van geregelden aanvoer van goede kwaliteit kool. Dit is niet slechts ge- wenscht voor een geregelden handel, doch ook in het belang van de goede reputatie onzer producten op de markten van binnen en buitenland. De aanvoer van bloemkool was voor dezen tijd nog vrij belangrijk. Als gevolg van het zachte najaarsweer is de oogst van beteekenis op zekere hoogte beinvloed worden door ieder dien wij ontmoeten. Ik wildezij zweeg. „U wilde, dat u mij zoo kon beinvloeden, dat ik een nieuw blad omsloeg en een soort van Nieuwjaarsbesluit nam." Verwijtend keek zij hem aan. „Het is voor een vrouw heel gemakkelijk het evangelie der tevredenheid te prediker en in't bijzonder als ze alles heeft wat ze wenscht. U zoudt vermoedelijk de kolonien voorstellen of Amerika en daarbij denken aan den zilver-koning of aan Andrew Carnegie of „Toe zeg dat niet, u doet me pijn." Zoowel de woorden als de toon waarop ze gezegd werden waren zoo eenvoudig, dat hij plotseling ophield. Zij wendde zich af. Hij zag, dat zij op haar lip beet. „Vergeef me", zeide hij vol berouw. „Ik ben vandaag om op te schieten. 't Komt alle- maal door de enkels van dat meisje", ver- volgde hij schertsend. „Ik had niet ernstig willen zijn, maar u verzocht het me en nu is u boos op mij." Zij hield haar hoofd nog steeds afgewend. Wat was hij weer ondoordacht aan het door- slaan geweest en wat was zij gevoelig. „Lola, vergeef me." Voor het eerst noemde hij haar bij den naam. Het was er uit voor hij het wist. De klank er van deed een trilling door hem heen gaan. Zij draaide zich om, tranen hingen aan haar oogharen. Toen, met een plotselinge be- wegiog, vlo,og ze overeind. (Wordt vervolxrdA

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5