BSeinenland Veet nachtvorsten zijn als vanzelf zeer scha- delijk, doch tot nu toe heeft de bloemkool daarvan nog niet te lijden gehad. De geza- menlijke aanvoer beliep 132000 stuks. De prij- zen, die aanvankelijk nog vrij goed stand hielden (Maandag werd voor Lecerf 11.50 20.10 en voor Reuzen 16.1016.80 besteed, zakten in den loop der week danig in iDonderdag was de noteering voor Lecerf J 7.7014.30, voor Reuzen 7.40 10.40, terwijl Zaterdag voor de eerste 6— 12.70 en voor de laatste 7.3011 20 werd betaald. Tweede soort bracht in het laatst der week gemiddeld 2.50, aanvanke lijk echter 4. Aardappelen, in steeds kleiner hoeveel- heden aangevoerd, brachten stationnaire prij zen op. Blauwe waren het duurst, doch kon- den niet meer dan 4.70 bedingen. Voor Bravo's werd ruim 3 betaald, Energie deed niet meer dan 3.30, Eigenheimers 4.40, Schotsche muizen 2.80. Roode kool kan weer beste prijzen bedin gen. Toch liepen deze in het laatst der week voor het kleinere goed wat terug. In het begin der week besteedde men 3.808.20, dezen laatsten prijs bij uitzondering voor zeer mooie kool. later was de hoogste noteering 6.306.70. Voor groote kool werd nog ».van 3.504 betaald. Zaterdag werd ook kale gepresenteerd, welke 1.90—/ 3 op- bracht. Aanvoer ruim 25 spoorwagens Ook witte kool bleef in de vroegere belang- stelling deelen, zoodat weer uitstekende prij zen konden worden gemaakt. Voor de aller grootste van de minste kwaliteit kon 3.40 4 worden gemaakt, voor de andere steeg de prijs tot 5.10. Een enkele maal was de prijs V 2.40, doch dit waren uitzonderingsgevallen. !E>e Deensche witte kool, die de vorige week nog tot 6.80 had opgebracht, liep eenigs- zins in prijs achteruit. Hoogste prijs was deze week 5.70 voor mooi klein goed, terwijl de grootste 44.90 opbrachten. Er wordt van deze soort al heel wat geleverd, dat, bij ilagere prijzen, als winterkool zou worden op- geslagen, zoodat de voorraden daardoor zul len worden bei'nvloed, De aanvoer van witte kool was zeer groot: in totaal ruim 40 spoor wagens. Weer was de handel in uien levendig, waardoor uitstekende prijzen werden ge- imaakt. Gemiddeld brachten ze 7.50 op, terwijl voor grove uien f 6.50 werd betaald 'Drielingen werden niet beneden de 8 30 verkocht; de hoogste prijs was 9. Nep gold van de 1012. De aanvoer beliep bijna '11 spoorwagens. Met de gele kool bleef het ongeveer het- zelfde als de vorige week. Hoogste prijs, be steed voor kleingoed van de beste kwaliteit, was van 4.705.10, terwijl de groote 2 en hooger opbrachten. Aangevoerd wer den ongeveer 10 spoorwagens. Bieten vertoonden nog al afwisseling in prijs. De laagste prijs was 1.10, de hoogste 4.10. In totaal werden 5 spoorwagens ge- veild Voor groote peen werd van 3.904 70 betaald. De kleinere brachten echter gemid deld slechts 2.50 op. Klein 4 spoorwagens maakten hiervan den aanvoer uit. Rammenas gold 3.60. Tpmaten, die aanvankelijk nog 6, 5 en 7 4 voor de resp. kwaliteiten opbrachten, wa ren op't laatst der week zoo goed als waar- deloos, toen ze ongeveer 2 golden, het pluk- ken alzoo niet waard. De aanvoer hiervan was gering. OUDKARSPEL'. Ten huize van den heer C. Vis alhier had Vrijdagmorgen te 10.30 een vergadering plaats van het college van Dagelijksch be- stuur van den polder Geestmerambacht, (O. en M.) Voorzitter de heer J. Swan. De geloofsbrieven van de heeren C. Kroon, (J. Blom en H. Hart worden onderzocht door de heeren J. Ootjers en J. Pranger. De heer Ootjers deelt namens de commissie mede, dat de geloofsbrieven in orde zijn bevonden en adviseert tot toelating. De vergadering besluit de heeren toe te laten. De voorzitter feliciteert de heeren met hun herbenoeming, en den heer Hart met zijn be noeming. Hij is in de plaats gekomen voor den heer de Boer, die ons helaas door den dood is ontvallen. Spr. meent dat het hier de .geschikte plaats is den heer de Boer te her- denken en zegt steeds op aangename wijze met hem te hebben vergaderd. De heer Hart, dankt den voorzitter voor de tot hem gerichte woorden en zegt, dat ook de Banne door het overlijden van den heer de Boer is getroffen. Waar hij de Banne als molenmeester in het bestuur vertegenwoor- digde zag hij zeer gaarne, dat bij de stem ming voor een molenmeester in de plaats van den heer de Boer wederom iemand gekozen werd uit de Banne, omdat de Banne zeer gaarne in het bestuur vertegenwoordigd zal zijn. Benoeming molenmeesters. Na daartoe gehouden stemming is de heer Pranger verkozen, die desgevraagd de be noeming aanneemt. De voorzitter wordt wederom herkozen met algemeene stemmen. Hierna volgen eenige mededeelingen van den voorzitter over de gehouden aanbeste- ding van het grondwerk, schoeiingswerk en de leverantie van grind en basalt. Over de Mosselenbrug kan de voorzitter nog niets mededeelen, daar deze kwestie nog in bespreking. Wijziging politieverordening. Tegen de voorgenomen wijzigingen zijn geen bezwaren ingediend. Na artikelgewijzebehandeling wordt het ontwerp ongewijzigd aangenomen. Rondvraag. De voorzitter meent dat het gewenscht is, met het oog op het gevaar voor fietsers e.d., dat het paardenpad uit den ambachtsdijk wordt genomen. Dit pad ligt op verschillende plaatsen zeer hoog. De heer Pranger deelt deze meening. De heer Borst gelooft dat het paardenpad Zijn nut nog heeft. Waar moeten de voetgan- gers anders loopen, vraagt spreker. Indien de weg breeder was zou hij er wel voor zijn het spoor te verleggen, doch dit gaat nu niet. De heer Tauber meent, dat we het voor een gedeelte wel kunnen probeeren. Na nog enkele besprekingen wordt beslo- ten, dat het bestuur zal onderzoeken, wat het goedkoopste is en het beste zal zijn een grindweg of een straatweg. De heer Pranger vraagt of de overname van de straat in Oudkarspel al in orde is. De voorzitter zegt van niet. Oudkarspel stelt voorwaarden, waaraan de polder niet kan voldoen. Er is aangeboden, dat de kui- len zullen worden opgehaald. Er is in be- stuursvergaderingen al meer over gespro- ken en daarom zal het voorstel nog eens aan Oudkarspel worden gedaan. De heer Blom zegt, dat aan de Oosterkade nog niets is gedaan. De heer Tauber deelt mede, dat er nu eerst weer sintels zijn, zoodat er weer iets gedaan kan worden. Hierna volgt sluiting der vergadering HENSBROEK. Landverhuring. Op de gehouden verhuring van de lande- rijen van de Ned. Herv. kerk alhier en van de Diaconie werden de navolgende prijzen be steed: Van dte Ned. Herv. kerk over een tijdvak van 4 jaar: perc. I weiland genaamd „de kerke-schoot", groot 55.60 A., voor 65 aan Jac. Nap; perc. II weiland, genaamd „Anna Kas", groot 89.40 A., voor 181 aan Joh. Koning; perc. Ill bouwland, genaamd „de Krom", groot 14.90 A., voor 28 aan G. Frankfort; perc. IV bouwland, genaamd „het halve morgen", gr. 42.50 A., voor 85 aan Jac. Wijtman perceel V, bouwland, groot 80.50 A. voor 170 aan P. Groot. Diaconie-iand voor een tijdvak van 6 jaren: perc. I bouwland, genaamd „de Kruiilings Akker", groot 37- A-, voor 76 aan C. Bas; perc. II bouwland, genaamd „de Oude tuin" het Zuidelijk deel, groot 41.50 A., voor 75 aan P. van Leijen perc. Ill bouwland, genaamd „de Oude tuin", het Nrd. deel, groot 47.60 A., voor 117 aan Jh. Volkers; perc. IV weiland, wat gescheurd mocht worden, genaamd „Zuidelijk Molen-land", het Zuidelijk deel, groot 48.80 A., voor 150 aan P. v. Leijen; perc. V weiland, wat gescheurd mocht wor den, genaamd „Zuidelijk Molenland", het Nrd. deel, gr. 48.80 A., voor 152 aan A. v. Leijen; perc. VI, weiland wat gescheurd! mocht wor den, genaamd „Noordelijk Molenland", het Zuidelijk deel, groot 48.80 A-, 'voor 153 aan A. van Leijen; perc. VII weiland wat gescheurd mocht worden, genaamd „Nrd. Molenland", het Nrd. deel, groot 48.80 A., voor 160 aan F. Schrooder perc. VIII weiland, genaamd „Zuider Leijen", gr. 80.80 M., voor 130 aan P. Fok; perc. IX weiland, hetwelk gescheurd mag worden, genaamd „Wester-kalve-weid", het Zuidelijk deel, groot 60.66 A. voor 127 aan R. Overman; perc. X idem, idem, genaamd „de Wester- kalve-weid", Nrd. deel, groot 60.06 A., voor 133 aan C. Bas; perc. XI weiland, genaamd „de Kalve- weid", het Oostelijk deel, groot 1 H.A., 12 A., voor 175, aan A. Bart; perc. XII weiland. genaamd „de Noorder Leijen", groot 1 H.A., 45.60 A., voor 229 aan T. Schrooder; perc. XIII weiland, hetwelk gescheurd mag worden, genaamd „de Advokaat", het Zcl df*el, groot 58.50 A., voor 190 aan D. Leegwater; perc. XIV weiland, hetwelk gescheurd mag worden, genaamd „de Advokaat", het Nrd. deel, groot 58.50 A., voor 190 aan D. Leegwater; perc. XV weiland, genaamd „de Lange vierhonderd", groot 63 A., voor 100 aan J. Gelder; perc. XVI weiland, genaamd „de Korvers" gr. 58.10 A., voor 100 aan Jac. v. Vuure; perc. XVII weiland, genaamd „Huttepot" groot 1 H.A., 37.20 A., voor 190 aan C. Schaak; perc. XVIII bouwland, genaamd1 „de Diaconie Akker" groot 26.90 A., voor 89 aan K. v. Leijen; perc. XIX weiland en tuin, genaamd „Kui- pers erf" groot 85 A., voor 160 aan A. v. Leijen; perc. XX weiland, genaamd „de Wet", gr. 69.10 A., voor f 120 aan H. Groot en perc. XXI bouwland, genaamd „de Elf- honderd", het Zuidelijk deel, groot 20 A., voor 56 aan Jac. Dekker. HOORN. Naar wij vernemen, is de heer Richard Heuckeroth te Amsterdam benoemd tot direc- teur van het Hoogsche Orkest en van het Gemengd- en mannenkoor der Vereeniffinn „Sappho". BERNARDUS PALUDANUS Gister is de beroemde medicus-geleerde dr. Bernardus Paludanus, die in het laatst van de zestiende en in het begin van de zeventien de eeuw te Enkhuizen woonde, herdacht. Deze geleerde was niet zoozeer als medi cus bekend als wel door zijn bezit van waar devolle verzamelingen naturalia, kunstvoor- werpen en ethnografica, die hij uit alle deelen van de wereld in zijn woning hier ter stede had samengebracht. De uiteenloopende natuurproducten uit Afrika, Azie en Amerika, die liefst in een of ander opzicht als artsenijmiddel konden wor den gebruikt, waren in zijn „Naturalien ka- binet" de aantrekkelijkste voorwerpen. Ook zijn „Kunstkamer" moet een schat van vreemde en zeldzame voorwerpen hebben be- vat, waarvan zulk een roep uitging, dat vele bekende en aanzienlijke personen, zelfs uit het buitenland, een tocht naar Enkhuizen ge maakt hebben om al dat schoone en vreemde in oogenschouw te komen nemen. Het Genootschap voor geschiedenis der genees-, natuur- en wiskunde te Leiden heeft de herdenking van dezen beroemden burger van Enkhuizen aangevat en werd daarin bi]- gestaan door een comite bestaande uit de heeren J. A. R. Bosma, oud-burgemeester van Enkhuizen, te Winterswijk, voorzitter, D Brouwer te Enkhuizen, secretaris; G. C. van Balen Blanken te Bovenkarspel, Dr. F. W. T. Hunger, Amsterdam, prof. dr. G. C. Nij- hoff te ;s-Gravenhage, dr. joh. Iheunlsz te Sneek en mr. J. de Vries van Doesburg te Velp. Gistermiddag werd dit comite met het bestuur van het Leidsche Genootschap bene- vens een aantalgenoodigden ten stadhuize door he gemeentebestuur ontvangen. In de Schepenzaal werd door dr. F. W. T. Hunger een gedachtenisrede uitgesproken. Door den redenaar werd meegedeeld dat Bernard Paludanus onder welken naam hij algemeen bekend was, eigenlijk heette Berend ten Broecke. Hij aanschouwde in Steenwijk het levenslicht op 28 October 1550. Vermoe- delijk heeft hij de Latijnsche school te Zwol- le bezocht en aan de Duitsche hoogeschool zijn academische studien begonnen. Door re- cente onderzoekingen is de levensloop van Paludanus van omstreeks zijn 27e jaar be kend. Vooral in zijn jonge jaren heeft hij zich buitengewoon aangetrokken gevoeld tot het bezoeken van allerlei landen, waarvan ook enkele buiten Europa. Uitvoerig gaat spr. de reizen, die plaats hadden van 15771581 van den jongen ge leerde na. Gedurende die reizen promoveen de hij in Juli 1580 te Padua tot doctor in de philosophic en de medicijnen. Nauwelijks in het vaderland teruggekeerd, werd hij door burgemeesteren en schepenen van de stad Zwolle den 20en December 1581 'voor den tijd„van twee jaar tot stadsdokter benoemd, op een jaarlijksch salaris van 100 goud- guldens. Den 24en November 1583 trouwde hij met Mechtelt van Twenhuisen van Zwolle en uit de inschrijving van dit huwelijk blijkt, dat Paludanus van het katholieke geloof tot de hervormde kerk was overgegaan. Na afloop van zijn aanstelling werd hij opnieuw voor twee volgende jaren in zijn ambt benoemd! Zijn echtgenoote schijnt spoedig gestorven te zijn, want reeds in December 1585 gaat hij een tweede echtverbintenis aan met Ca tharine Roberts, nagelatene weduwe van „weylant capitein Steven van Zuilen", welk huwelijk te Edam werd gesloten. Na afloop van zijn tweede aanstelling neemt Paludanus aan het einde van 1585 ontslag als stadsdokter te Zwolle en ver- plaatst zijn domicilie naar de andere zijde der Zuiderzee, namelijk naar Enkhuizen. In de vergadering van 5 Februari 1580 der vroedschap van Enkhuizen wordt Palu danus voor den tijd van een jaar tot dokter van deze stad benoemd, op een jaarwedd^ van 150 zonder huishuur. Den 28en Decem ber van dit zelfde jaar wordt besloten, „dat men den docter noch voor een jaar in dienst continueeren sal op al sulcke wedde als hij nu heeft". Ofschoon in de stadsresoluties der volgen de jaren nimmer van een nieuwe benoeming melding wordt gemaakt, is het buiten elken twijfel, dat Paludanus sindsdien het ambt van stadsdokter daar voortdurend is blijven vervullen. In 1591 is er een oogenblik sprake van geweest, dat hij Enkhuizen zou verlaten, toen de curatoren der Leidsche universiteit hem den 12en Augustus het voorstel deden, „de opsicht of prefecture te hebben van de Cruyt- hoff der medicynen" daar ter stede op een jaarlijksch salaris van 400. Ten slotte is van deze benoeming niets gekomen. Zoodoende is Paludanus toen voor Enk huizen behouden gebleven en heeft hij daar nog 42 jaren, tot aan zijn dood' toe, ge- woond. Den 3en April 1633 stierf Bernardus Pa ludanus, oud ruim 82 jaren. Hij werd in de Zuiderkerk ter aarde besteld, waar zijn grai in de noordkap onder no. -212-213 thans nog te vinden is. In 1635 werd hem door zijn kinderen en erfgenamen in genoemde kerk een epitaphium opgericht. In het tweede gedeelte van zijn rede zette dr. Hunger uiteen, dat deze geleerde zijn roem te danken had aan zijn verzamelingen. Dat was ook de reden dat hij aangezocht werd naar Leiden te komen. Achttien jaren na zijn dood hebben zijn erfgenamen de verzamelingen verkocht aan hertog Frederik III van Sleeswijk-Holstein, die ze inlijfde in zijn Gottorpische kunstka- mer en waardoor zij voor goed voor ons land verloren gingen. Behalve een handschrift van den catalogus van zijn verzameling, is ook nog Paludanus' album amicorum in goeden staat bewaard gebleven, waarin o.a duizenden namen geschreven staan van per sonen, die hij op zijn veelvuldige reizen ont- moet heeft en van bezoekers, die zijn verza melingen te Enkhuizen zijn komen bezichti- gen. Voorts heeft Paludanus een werkzaam aandeel gehad bij de samenstelling van de werken van zijn vriend Jan Huygen van Lin schoten. Doctor Berent ten Broecke is, zoo besioot spr., ongetwijfeld bij zijn leven een sieraad van de stad zijner inwoning geweest. In een brief van J. Brosterhuisen aan Const. Huy- gens van 6 Februari 1648 komt de volgende zinsnede voor: „Duysenden van menschen souden haer leeven om Enchuisen niet ghe- dacht hebben, 't en waer dat Doct. Paluda nus aldaer svn cabinet van vreedicheden ghehadt hadde". Dit is dus zijn roem geweest en door zijn bijeengebracht verzamelingen was hij een centrum, waarvan een heilzame invloed op de geestesontwikkeling van zijn stad- en landgenooten is uitgegaan. Tegenwoordig mogen wij de juiste waar- deering voor een dergeliik „Naturalien- en Kunstkabinet" verloren hebben, dat neemt niet weg, dat in de 16e eeuw zulke verzame lingen een hoogst nuttig en zeer werkend ele ment zijn geweest ter verspreiding van meer kennis en beschaving. De verdiensten daarvan te erkennen vormt een pieteit tegenover onze voorgangers uit het verleden. Na deze toegejuichte rede had de aanbie- ding plaats van het geschilderd portret aan het gemeentebestuur. De oud-burgemeester, de heer J A. R. Bosma, voerde daarbij het woord als voorzitter der commissie. Het por tret is een reproductie, waarvan het origineel zich bevindt in het Frans Hals Museum te Haarlem. Voorts werd in den loop van den middag door dr. J. G. de Lint uit 's-Gravenhage, als voorzitter van het Genootschap voor geschie denis der genees-, natuur- en wiskunde een krans gehecht aan het Epithaphium in de Zuiderkerk. Ten slotte werd de herinnerings-inscriptie aan den gevel van het Paludanus-huis en van den gedenksteen in den gevel van het Waaggebouw in oogenschouw genomen. DE JAARVERGADERING VAN DEN VRIJZ. DEM. BOND. Zondag is te Utrecht de jaarvergadering van den Vrijz. Dem. Bond voorgezet. Mr. H. P. Marchant hield een politieke redevoering, waarin hij den politieken toe- stand van het laatste jaar schetste. Het strafstelsel. Hierna werd de bespreking geopend over de prae-adviezen inzake het strafstelsel. Het hoofdbestuur had aan de vergadering voorgesteld de volgende uitspraak te doen: „De Vrijzinnig-Democratische Bond is van oordeel, dat het, mede in verband met de persoonlijke belangen van den gestrafte zelf, niet wenschelijk is volkomen te broken met de oelstraf, maar dat de uitvoering van die straf op humaner wijze dient te geschieden en in meerdere mate gericht moet zijn op de zedelijke verbetering van den misdadiger eh zijn aanpassing aan het maatschappelijk leven, nadat zijn straftijd is verstreken". Dit werd aangenomen. Mr. Gomperts lichtte namens de afd. Am sterdam een amendement toe, luidende als volgt: „De V. D. B. is van oordeel, dat, terwijl aan de openlucht-gevangenissen een ruime plaats in ons strafstelsel moet worden toe- gekend, het, mede in verband met de persoon lijke belangen van den gestrafte zelf, niet wenschelijk is volkomen te broken met de cel- straf. Bij de keuze van de soort van de straf en bij de toepassing van alle soort straffen, worde met de individualiteit van den ge strafte rekening gehouden. De uitvoering van de celstraf, evenals die van alle andere straffen, behoort op humane wijze te geschieden en naar zedelijke verbete ring van den gestrafte en zijn aanpassing aan het maatschappelijk leven, nadat zijn straftijd is verstreken, dient methodisch te worden gestreefd." Ook dit amendement werd met vrijwel al gemeene stemmen aangenomen. Ouderdomsverzorging. Het vraagstuk der ouderdomsverzorging werd ingeleid door mr. P. J. Oud1. De vraag waarom het bij deze kwestie allereerst gaat, aid us spr., is deze: moet ouderdomsverzorging algemeen zijn of moet zij beperkt worden tot bepaalde bevolkings- groepen? De Vrijz. Dem. Bond heeft den socialisti- schen eisch van staatspensioen alleen voor loonarbeiders niet willen aanvaarden. Lange jaren heeft hij de oplossing gezocht in den vorm der verplichte arbeidsverzekering, een houding die historisch zeer verklaarbaar is maar die evenwel lijnrecht in strijd is met de grondgedachte van het vrijz. dem. begin- sel, dat de scherpe scheiding tusschen de klassen verwerpt en sociale maatregelen wil treffen, wanneer die noodig zijn, onverschil- lig of het betreft de belangen van personen uit de arbeidersklasse of van andere. De strijd om het staatspensioen in onzen bond is er dan ook een om de algemeenheid der voor- ziening. Hij leidde tot het compromis van 1912. Dit compromis is geen verzekering meer doch staatspensioen met een afzonder- lijke pensioenbelasting. Van dit program naar de formuleering van het staatspensioen in het program van 1920 was slechts een kleine stap. Voor de ouderdomsvoorziening is de weg der verzekering niet begaanbaar. De erva- ring met de wetten Talma en Aalberse heeft geleerd dat langs dien weg niet worden ge- holpen diegenen die de hulp het meest noo dig hebben. De vrijwillige oudeidomsverze- zekering is mislukt. Ware zij gelukt, wij zou- den het staatspensioen hebben mogen los- laten. Wij eischen, nu de poging van 1919 mislukt is, van de tegenstanders van het staatspensioen dat zij dit zuller erkennen. In plaats hiervan tracht men door lapmiddelen de V. O. V. wat op te knappen. De verzekeringspolitiek is op dit stuk tot een volkomen fiasco geworden. Men stelt thans tegenover het stelsel van de verzekering en het stelsel van het staats pensioen van S.D.A.P.-zijde het stelsel- Sannes. Dit beoogt een compromis tusschen verzekering en staatspensioen. Het ideaal van een behoorlijke ouderdomsverzorging voor alien wordt echter door de soc.-dem. prijs- gegeven. Tot op zekere hoogte keert zij tot de vroegere arbeiderspensionneering terug. Men heeft hier te maken met een reaction- naire beweging door een gevoel van defai- tisme ingegeven. Na'een gedetailleerde bespreking van dit stelsel stelde mr. Oud vast, dat invoering ervan millioenen zal vorderen, doordat het de verzekeringsfondsen in stand wil houden en de staatsbijdrage aan die fondsen wil be- stendigen. Dit stelsel der fondsvorming wordt door ons verworpen. Jaarlijks gaan tientallen mil lioenen in de fondsen en dertigduizend ouden van dagen blijven onverzorgd. De fondsen zijn een middel om de socialisatie te bevor- deren. Afschaffing der bijdragen aan de fondsen stelt ons in staat pensioen in te voeren op de basis van drie en vijf gulden per week, overeenkomstig den bestaanden overgangstoestand Wij zullen met vreugde den dag begroeten waarop economische en financieele omstan- digheden het mogelijk zullen maken de rente te verhoogen. Indien de millioenen die het stelsel-Sannes vraagt te eeniger tijd beschikbaar komen, zal het redelijk zijn dat het pensioen voor alien wordt verhoogd, niet voor de arbei- ders alleen. Wij eischen, aldus besioot spr. zijn rede, rechtvaardigheid ook voor de niet-arbeiders. Het pachtvraagsluk. Vervolgens werd het pachtvraagstuk aan de orde gesteld. De volgende resolutie, ingediend door de commissie die de kwestie onderzocht, nam het H. B. over: De algemeene vergadering van den Vrij- zinnig-Democratischen Bond, vasthoudend aan hetgeen in het werkprogram is uitge sproken ten aanzien van de wettelijke rege- ling van het pachtcontract, is van oordeel, dat het aanbeveling verdient bij de wet de mogelijkheid te scheppen om hetzij voor het geheele rij'k hetzij voor bepaalde gebieden van oyerheidswege maxima vast te stellen voor bij verhuring vim landerijen te bedin gen pachtprijzen, onder bedreiging van straf tot verhuring boven die mexima. Deze resolutie werd aangenomen. VertUezing hoofdbestuut, Daarna werd de uitsllig der verkiezing van twee hoofdbestuursled<tn bekend gemaakt wegens het periodiek aflreden van de heeren dr. H. G. Doornbosch «n mr. A. M. Joekes die niet herkiesbaar waren. In hun plaats wees de vergadering aan de heeren ir. A. I, J. de Broekert, Eindhoven en B, van Krim- pen te Lochem. DE ARBEIDSOVEREENKOMST IN HET SCHILDIERSBEDRIJF. De drie bonden van iichilderspatroons (de algemeene, de R. K. en de Chr.) hebben de landelijke collectieve areidsovereenkomst niet opgezegd en zijn bereid deze ongewijzigd voor een jaar te verlengen. De drie arbei- dersorganisaties vragen de volgende wijzi gingen: de verplichte iit6telling van plaatse- lijke geschillencommissies, betaling der eer ste drie overuren met 25 pet. extra, de ver- strekking van ziekenuitkeering van den eer- sten dag der ziekte af, wanneer deze vier da gen of langer duurt, toevoeging aan het con tract eener tanefregelimg voor aangenomen of stukwerk, vorming van fondsen voor uit- betaling van loon voor de erkend Chr. feest- dagen en voor vacantiedagen; instelling eener centrale commissi: van arbitrage, en verhooging der uurloomn voor alle klassen, met 3 cent en te brengen op resp. 78, 67, 61, 55 en 51 cent. De R. K. en Chr. bonden stel len verder nog voor eeiti kinderbijslag in te voeren op den grondslaff van fondsvorming. DOOR EEN TREIN VERMORZELD. Zaterdag is te Haarlem nabij de Munters- laan de 68-jarige J. H. van Oudeniel door een goederentrein overriden en op slag ge- dood. ALBANIe ALS KONINKRIJK DOOR NEDERLAND ERKEND. Een B.'i'.A.-teleg.am tvit Tirana, de hoofd- stad van Albanie, meldt, dat de Nederland- sche legatie te Rome door bemiddeling van de Albaneesche legatie aldaar heeft kennis gege- ven, dat de Nederlandsdie regeering het ko ninkrijk Albanie erkendl heeft. MIDDELEN TEGEN MOND- EN KLAUWZEER. De Kamer van Koophandel voor West Friesland heeft in haar Zaterdag gehouden vergadering een motie aangenomen, waarin op grond van het oordeel van eenige boeren in het ressort der Kamer aan het bureau wordt opgedragen, bij den minister van bin- nenlandsche zaken en lamdbouw aan te drin- gen op het doen instellen van ee strikt objec- tief onderzoek naar de reden, waarom aan een syndicaat, dat zich bezig houdt met de bereiding en verkoop van een geheim middel tegen mond- en klauwzeer (antafteen) geen gelegenheid is gegeven tot demonstreeren van het middel, zooals bij uitzondering bij minis- terieel besluit van 11 October 1924 werd toe- gestaan, terwijl den minister wordt verzocht, nieuwe besprekingen met het syndicaat te openen, ten einde te konaen tot een onbevoor- oordeelde beoordeeling en juiste waardeerinj van het middel. DE NIET GEWENSCHTE LEZINGEN. Als vervolg op het iia ons vorig nummef opgenomen bericht van den Brusselschen correspondent van het Hbfd. over de lezin- gen van prof. Burger, meldt thans de cor respondent van dat blad te Antwerpen, dat Vrijdag de initiatiefnemers van deze lezin- gen van Nederlandsdie geleerden, het Vlaamsch wetenschappelijk fonds telefonisch bericht had gekregen van den Antwerpschen burgemeester, dat het plan bestond bij een groep fascisten, om deze lezing te verstoren en dat het dus wenschellijk was, dat zij niet zou doorgaan. Daar het hoofd der pohtie al dus zijn onmacht erkende om prof. Burger in bescherming te nemen bij het uitspreken van een louter wetenschappelijke rede „De ge- neeskunde en het publick", hebben de inrich- ters dan ook de lezing nfgelast. De eigenaar van de zaal, waar de lezing rnoest plaats hebben was overigens ook reeds gezwicht onder de hetze van verschei- dene Antwerpsche bladtn, die het niet zoo zeer hadden tegen prof. Burger als wel te gen de professoren Geyl en Gerretson, die la ter in dezelfde reeks lezingen te Antwerpen moesten optreden. De zaal werd dan ook ge- weigerd. Prof. Burger hield Zondagavond zijn lezing in gesloten kring op het kasteel Cantecroy bij Antwerpen, en wel voor een tal- rijk gehoor van vooraanstaande personalitei- ten uit de Vlaamsch-wetenschappelijke er kunstkringen, doch het schijnt, dat het kas teel sedert Zaterdag door marechaussees om- ringd was. Te Gent, waar Zaterdag eveneens prof. Heringa uit Amsterdam met een wetenschap pelijke lezing moest optreden, werd op bevel van den beheerder-opziener der rijksuniversi- teit het universiteitslokaal ontzegd en moest de lezing doorgaan in een private club, on der de auspicien van prof. Daels. Beide feiten bewijzen, dat hier werkelijk een aanslag gepleegd werd tegen een hoogst- verdienstelijke poging tot cultureele verhef- fing van Vlaanderen en het is teekenend, dat het hoofd der Antwerpsche politic voor die fascistische pressie heeft meenen te moeter zwichten. HERZIENING RIJKSBEZOLDIGINGS- BESLUIT. De Bond van Ambtenaren bij's Rijksbelas tingen in Nederland heeft Zaterdag te 's-Gravenhage een buitengewoon congres ge houden ter bespreking van de voorstellen van de sub-commissie uit de centr. comm. voor georg. overleg inzake de herziening van de salarissen der rijksambtenaren. Het congres stond onder leiding van den heer B. de Boer, die er in zijn openings woord op wees, dat de voorstellen van de subcommissie voor de belastingambtenaren geen bevrediging en dus niet de gewensihte rust zullen kunnen brengen, omdat aan ge- rechtvaardigde verwachtingen op verre na niet wordt voldaan. Inleidingen werden gehouden door de hee ren M. M. Cohen en H. M. Roos, leden van de centrale commissie voor georganiseerd overleg, Uit de hierop volgende gedachtenwisse- ling bleek de ernstiee ontstemming, .welke

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6