,WL m Rechiszaken Kunsl t JUS I/iichtvaart. Kerk en school Tijdschriften Mirfer het personeel heerschf. Voorts werd nog het woord gevueiu aoor heer A. Kooiman, secretaris van van Nederl. minister wera ronageleld door den dlrecfeur Centr. de Overheidspersoneel dr. Scholtens en den adjunct-directeur dr, Wiersma. Een circulaire wordt verspreid die be- doelt de middelen bijeen te brengen voor den liberalen draadloozen omroep. mci In den ouderdom van 73 jaren is over- aangenomen, waarin wordt gezegd, dat iecien de heer D. S. Granaat, oprichter van r.i .„^rr,-pc kennis eenomen hebbende van <je bekende diamantslijperij aan de Nieuwe Achtergracht te Amsterdam. Zaterdag hield de Nederlandsche Bota- ir N- O. P - 1 Aan het slot der vergadering werd een motie met overgroote meerderheid van stem- langem J het congres, kennis genomen voorstellen der sub-commissie, overwegen- l dat ongewijzigde invoering dezer voor- Lien de bestaande declasseering van het personeel van den actieven dienst opnieuw Lbestendigen; van oordeel was dat alleen dan de rust on der dit personeel kan terugkeeren, wanneer aan de grievende achterstelling bij gelijk- waardige groepen een eind wordt gemaakt. In de motie werd verder betreurd dat het der subcommissie niet is gelukt deze achter stelling op te heffen en met klem verzocht de vertegenwoordigers van de Centrale van Nederl. Overheidspersoneel (C N. O palle krachten in te spannen, opdat in het advies der centr. commissie salarisverhou- dingen en bedragen worden opgenomen die aan de ambtenaren van de actieven dienst der belastingen de plaats geven die hun tachtens hun zelfstandigen en verantwoor- delijken arbeid en krachtens hun vertrouwens- positie toekomt. UIT DE SIQAREN INDUSTRIE. Naar het Hbl. verneemt, wordt hedenavond te Delft een gecombineerde vergadering ge houden van de vier sigarenmakersorganisa- ties waarbij de vier hoofdbesturen tegen- ■woordig zullen zijn. Op deze vergadering zal de houding bepaald worden tegenover de plannen der firma Hillen te Delft, die we- gens den precairen toestand, waarin de fa- briek momenteel verkeert, met ingang van 10 Nov. a.s. het personeel derde klasse loon gaat uitbetalen, wat in strijd is met de C. A. 0die tweede klasse loon voorschrijft. De firma Hillen heeft verder, naar men aangenoemd blad meedeelt, tegen 1 Nov. a.s. het lidmaatschap van de patroonsorganisatie opgezegd en zou daarom van meening zijn, niet meer aan de C. A. O. gebonden te we- ten. AUTO-ONGELUK IN FRANKRIJK. Twee Utrechtsche dames gedood. Een Reuter-telegram uit Pontoise meldt Op den rijksstraatweg bij Gonesse sloeg /en auto tengevolge van de gladheid van den weg over den kop en kwam tegen een boom terecht. De bestuurder, de heer Louis Rouhart uit Utrecht, 69 jaar oud, bekwam slechts eenige schrammen, doch zijn vrouw, mevr. Sophia Rouhart—'Van der Est, 40 jaar oud, was op slag dood. Zijn schoondoch- ter, mevr. Andree Rouhart, 25 jaar oud, werd zwaar gewond overgebracht naar het Hopi- tal Lariboisiere te Parijs, waar zij overleed. VAN DE PAARDEN NAAR DE KIPPEN. Men schrijft uit Barneveld aan het Hbld.'. Drie der jeugdige Djeguiten Kozakken, die oniangs ook in deze gemeente een voorstei- lig hebben gegeven, hebben besloten kippen- boer te worden. Reeds zijn zij bij een bekend pluimveefokker in de leer gegaan om zich de noodige kennis eigen te maken. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. Te Steensel (bij Eindhoven) is de chauffeur Pouters van de stoomwasscherij met een luxe-auto tegen een boom opgereden. De schok was zoo hevig, dat een der voorwielen van de as liep, terwijl W. zelf twee ernstige beenfracturen bekwam. In bedenkelijken toe- stand is hij per ziekenauto naar het zieken- huis te Eindhoven overgebracht, alwaar hij bij aankomst nog niet tot bewustzijn was ge- komen. BRAND. Zondagavond is door onbekende oorzaak door brand vernield de kweekerij met schuren en stalling van de wed. Maassen, achter de Gracht te Huissen bij Arnhem. Van den in- boedel kon niets worden gered. ONGEVAL Bij EEN JACHTPARTIJ. Tijdens een jachtpartij in Asperen, had een der jagers, terwijl hij op een eend wilde schie- t*n, die laag bii den grond vloog, het ongeluk zekeren Van Herwaarden uit Asperen te treffen. Een deel van het schot kreeg hij in bet voorhoofd. In bewusteloozen toestand wred de man naar huis vervoerd en zoo spoe- 'dig m-ogeliik onder geneeskundige behande- ling gesteld. Ziin toestand is redelijk wel. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 20 November, des avonds om half negen. ONDERTEEKENING VAN EEN VERDRAG. Op 27 October heeft te's Gravenhage de onderteekening plaats gehad van een arbitra ge- en conciliatie-verdrag tusschen Nederland en Siam. INBRAAK. Tusschen Zaterdag en Maandag, vermoe- delijk in den nacht van Zaterdag op Zondag, is ingebroken in de villa van den heer Ren- bock aan de van Heutszla-an, hoek Zuiderlaan te Baarn. Daar de familie buitenlands ver- toeft kan niet worden vastgesteld wat precies vermist wordt. Onder meer zijn twee heeren- fietsen verdwenen. De politie vond in de ka- mers alies overhoop gehaald en gebroken. De dieven hebben blijkbaar eerst een bezoek ge- bracht aan de leegstaande villa aan de Eem- nesserweg, vroeger bewoond door luit.-gen. van Oordt. Deze villa wordt thans verbouwd. Hier hebben de inbrekers verschillende ge- reedschappen ontvreemd, die zij gebruiken konden bij den inbraak in de villa van den beer Rehbock. WRAAK. Gisteravond is een krantenbezorger op den Parkweg te Voorburg ter hoogte van de We- verslaan met een bijtende vloeistof in het ge- zicht geworpen. De man werd vrij ernstig ge wond en is bij dr. v. Laarhoven verbonden. De dader is bekend. Het is de 50-jarige R uit den Haag. Een liefdeshistorie schijnt de aanleiding tot deze daad te zijn. KORTE BERICHTEN. De minister van justitie heeft gistermor- gen een bezoek gebracht aan het Donderdag a.s. te openen psychopaten-aysl te Leiden. De nische Vereeniging een vergadering in het Botanisch Laboratorium van den Hortus Bo- tanicus te Amsterdam. Zondagmorgen overleed in het zieken- huis te Zeist de agent van politie J. Fenijn, die Woensdagavond j.l. op den Utrechtschen weg door een vrachtauto werd overreden. Zaterdag j.l. bestond de societeit „Ca- sino" te 's-Hertogenbosch 100 jaar. Zaterdagmiddag werd te Leeuwarden de jaarvergadering gehouden van het Friesch Genootschap voor Geschied-, Oudheid- en Taalkunde, onder voorzitterschap van mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten. Te Bladel (N.Br.) is uit eene kast, bij den landbouwer J. eeh bedrag van 500 ont vreemd. Gisteren is de 69-jarige vrouw S. te Nieuw-Beijerland in de haven gevallen. De vrouw van schipper W. Kaptein te Goude sprong gekleed te water en heeft de oude vrouw gered. Zondagavond is J. S. te Eindhoven, op de Groote Berg aldaar ernstig mishandeld. Men vond hem bewusteloos en met eene won- de aan het achterhoofd'. Zaterdagnacht is te Vlierden (N.Br.) in het gebouw van den R.K. Boerenbond in gebroken. De brandkast werd geforceerci en daaruit is ruim 900 medegenomen. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is Zondag van zijn laatsten kruistocht onder de haringvisschers op de Noordzee te IJmuiden teruggekeerd. Het schip is slechts twintig da- gen op zee geweest. Door het slechte weer heeft men niet veel hulp kunnen verleenen. NIEUWS UIT INDIe. Terechtgesteld. De ter dood veroordeelde rampokker uit de Ommelanden Gandjil is Zaterdagmorgen in de gevangenis te Padang terechtgesteld. Een goede vangsi. Op aanwijzingen van de recherche te Ga- roet werd de Ieider gearresteerd van de moordploeg, die geageerd heeft bij Ngagrek in den opstandnacht van 12 op 13 Nov. 1926. Hij heet Bapa Soeganda alias Mad- koerdi en is afkomstig uit Wanaradja. Op zijn aanhouding was een premie gesteld. Brand in een suikerfabriek Vrijdagmiddag is een hevige brand uitge- broken in de suikerfabriek Goenoeg-Sahari in een ampasloods, waarin 15000 quintalen lagen opgeslagen, seint Aneta uit Soerabaja. Met behulp van de motorspuiten van omlig- gende fabrieken en eigen materiaal werd het vuur bedwongen. De schade is vrij aanzien- lijk. DE TERUGTOCHT VAN DE „GRAF ZEPPELIN". Het luchtschip vliegt met een aanzienlijke snelheid. Reeds in de nabijheid der Azoren gesignaleerd Een 17-jarige ,filinde passagier" Te 14.33 uur (M. E. T.) bevond het lucht Graf Zei Een ,fiitnae passagieraan boor'd. 1 De „Lokal Anzeiger" ontving van boord der „Graf Zeppelin" een telegram, waarin gemeld werd, dat om zes uur's morgens een „blinde passagier" aan boord van het lucht schip is ontdekt, een 17-jarige blonde Ame- rikaansche jongen, die bij een advocaat in betrekking is. Het bericht dat aan boord van den Graf Zeppelin een 17-jarige blinde passagier ont dekt is, n.l. Terhune uit St. Louis heeft na tuurlijk groot opzien gebaard. Talrijke ver- slaggevers en fotografen verschenen in St. Louis voor de woning van Torhua waar zij evenwel niemand aantroffen. Dr. Eckener's toekomstplannen. In een onderhoud met den correspondent te New-York van het „8 Uhr Abendblatt" sprak dr. Eckener als zijn meening uit, dat de eerste Zeppelinvlucht reeds bewezen had, dat het luchtschip in geen enkel opzicht ver- betering behoeft. Met de motoren, waarover men tot op heden beschikt, kan geen grootere snelheid bereikt worden en dit is ook niet noodig, omdat de „Graf Zeppelin" in de toe- komst zal worden gebruikt als schoolsrhip voor de opleiding van luchtschipvaarders. Met 120 K-M. snelheid Oostwaarts. Om 1 uur 40 is te Friedrichshafen een te legram binnen gekomen van den volgenden inhoud: Positie om 23 uur M.E.T. 42 graden N.B. en 54 graden 50 minuten W.L. 120 K M. snelheid windsterkte 8 „Graf Zeppelin". Het bericht is door het Amerikaansche sta tion Chatham opgevangen. s chip en 66.20 Or. W.L., het; :ppelin" zich op 42 Gr. N.B. .L., hetgeen overeenkomt met DE NED.-INDIe VLUCHTEN. De aankomst van de H.—N.A.E.N. Bij aankomst van het vijfde postvliegtuig te Tjililitan was zoowel van Europeesche als van Inlandsche zijde groote belangstel- •ling. Diverse autoriteiten waren aanwezig. De aviateurs werden in het stationsgebouw verwelkomd, waar zij o.a. werden toegespro- ken door den heer Nieuwenhuis, vertegen- woordiger van de Kon. Ned.-Indische Lucht- vaartvereeniging, die zijn spijt uitdrukte over het feit, dat de vliegers slechts zoo'n korten tijd in Indie kunnen verblijven, aangezien zij reeds 3 November weder naar Nederland te rugkeeren. De eerste bestuurder van het postvliegtuig, de heer Smirnoff, verklaarde dat met uit- zondering van de machinepech nabij Bag dad, enkele flinke regenbuien alsmede vrij ernstige zandstormen boven Perzie, zij een vrij voorspoedige reis hadden gehad. Het vierde vliegtuig spoedig hersteld. Smirnoff vertelde verder, dat het vierde postvliegtuig, dat bij Cawnpore licht be- schadigd werd, bijna gereed is en binnen enkele dagen de reis kan vervolgen, terwijl het derde postvliegtuig bereids naar Java verscheept is. GROOTE PLANNEN IN ENGELAND. Een particuliere maatschappij is in onder- handeling getr'eden met Capt. Frederick Quest, in de jaren 1921/22 onder-minister in het Ministerie voor Luchtvaart, teneinde te komen tot de uitwerking van een groot plan voor de ontwikkeling van de civiele luchtvaart onder centrale leiding. De maat schappij stelt zich voor, een netwerk van luchtlijnen over het geheele land te organ! seeren, welke lijnen aansluiting moeten geven op de groote internationale luchtverbindjn- gen. Voorts zal in het geheele land gelegen- heid geschapen worden tot het geven van vlieg-instructie, waartoe een aantal piloten zal worden in dienst genomen. Voorgesteld is, om voorloopig 22 vliegterreinen aan te „Gemengd Nieuws" een artikel doen opne- men, dat gericht was tegen den heer G Smits die candidaat gesteld was door de R. K. Volkspartij. In dat artikel werd deze candidaat van allerlei beschuldigd, een vij- and der R. K. kerk geonemd en als onbe- trouwbaar gequalificeerd. Jhr. mr. Feith rapporteerde. Namens requirant lichtte mr. H. A. J. M. Kusters uit Alkmaar een cassatiemiddel toe. Pleiter zette uiteen, dat men eerst den uit- gever van „Ons Blad" heeft vervolgd. Dat is op een vrijspraak uitgeloopen. De rechtbank qualificeerde toen den redacteur als „mede- plichtige". Na de vrijspraak werd deze ver- volging ingesteld op last van den minister van justitie. Toen gaf de rechtbank, die in- tusschen anders was samengesteld, een met het eerste vonnis tegenstrijdige beslissing, waarin de redacteur als dader" werd gequa lificeerd. Het Hof nam dit standpunt ook in. In confesso is, dat verdachte het artikel niet zelf heeft geschreven, maar dat het door een ander is geschreven, wiens naam niet genoemd kan worden; voorts dat de schrij ver het aan requirant ter plaatsing heeft aan- geboden, die het daarna heeft aoen npne- rnen. Rechtbank en Hof zien hierin een da derschap, doch naar pleiter's meening ten onrechte. Een redacteur, die een stuk, door een ander geschreven, plaatst, kan nooit da der zijn, wel medeplichtige of mededader. Noch het een, noch het ander is echter ten laste gelegd. Ten laste is gelegd het opnemen van het artikel. Maar het opnemen alleen is niet een vpidoende element voor het strafbare feit hoort men een voflen. ronden toon 'n Prachtig voorbeeld daarvan gaf men bij het inzetten van no. 7 van het programma „Eint6nig erklingt das Glochchen"; t was een der mooiste nummers! Ook ,,Abend- glocken" werd enthousiast beapplaudisseerd, en gedeeltelijk herhaald'. Er werd nog al veel met bromstemmen (bouche fermee) gezongen, waarbij zich dan een tenor, bariton of bassolist voegde. De koorklank werd dan een machtig orgel gelijk. Eenvoudig maar duidelijk leidde de dm- gent Nikolaj Kostrjukoff zijn mannen, en evenals bij het Kuban koor, ontwaarde men ook hi-er 'n strenge discipline. Het slotnummer was een nationale dans, met zang begeleid. Als dansers of beter mis- schien gezegd als accrobaten toonden eenigen een buitengewone vaardig- en lenigheid te bezitten. Op aanhoudend verlangen werd ook dit nummer gedeeltelijk herhaald. Reuzekerels zijn het. die Russen, eerbied voor hun muzikaal vermogen! A. K. „beleediging". Pleiter concluderde tot vernie- tiging van het arrest. De conclusie van het O. M. werd bepaald op 12 November a.s. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak van 26 October. A. S. te Uitgeest, overtreding. Leerplicht- wet, 4 boete of 4 dagen hecht. M. T. te Wieringen. overtreding Spoor- wegwet, 2 boete of 2 dagen hecht. j. L. te Heiloo, dronkenschap, 10 boete of 10 dagen hecht. J. P. te Egmond aan den Hoef, P. G. te Heiloo, in staat van dronkenschap de orde verstoren de le 10 boete of 10 dagen hecht., de 2e 6 boete of 6 dagen hecht. J. J. N. en J. K. te Schoorl, overtreding Arbeidswet, ieder 0.50 boete of 1 dag hecht. M. O. te Castricum, C. G. H., J. M. U., K. de R. en C. R. te Amsterdam, overtreding Jacht- en Visscherijwet, de le 20 boete of 20 dagen hecht., de 2e 5 en 15 boete of 5 en 10 dagen hecht., de 3e, 4e en 5e ieder 3 boete of 3 dagen hecht. J. O., A. H., D. v. d. E., C. G., R. B. en H. K. te Uitgeest, C. A. M. te Limmen, G. v. D., A. G., G. H. S., W. W. en W. B. te Alkmaar, J. de G. te Ursem, S. S. te Nieuwe Niedorp, J. B. D. te Noord- en Zuidscher- mer, S. v. d. M. te Hilversum, overtreding PolitieveroLdening, de le, 2e, 3e, 4e 5e, 9e, 12e en 13e ieder 3 boete of 3 dagen hecht., de 6e 2 X 3 boete of 2 X 3 dagen hecht., de 7e, lOe, lie en 15e ieder 4 boete of 4 da gen hecht., de 8e en 14e ieder 1 boete of 1 dag hecht., de 16e 2 boete of 2 dagen hecht. J M. te Limmen, A. B. te Egmondbinnen Th. J. S. en C. N. te Bergen, P. v. d. P. en A. F. te Sassenheim, W. C. D. te Haarlem, A. C. S., B. G. en J. B. te Alkmaar, A. A. G. te Amsterdam, D. M. te St. Pancras, P. B. le Graft, W. v. R. te 's-Gravenhage, J. D. te Wormer, A. S. te Barsingerhorn, J. B. en J. J. P. te Schermerhorn, P. B. te Andijk, circa 720 K.M. afstand van de kust van het Amerikaansche vasteland. Een thuisreis binnen 60 uur? In luchtvaartkringen te Friedrichshafen is men op grond van de jongste voorberichten, van meening, dat de terugreis van de „Graf Zeppelin" aanzielijk sneller zal verloopen dan de heenreis. Men rekent er zelfs op, dat het vliegtraject reeds Wo ens dag a.s. zal zijn afgelegd, d. w. z. binnen 60 uur. Zuidelijk van Halifax gezien. Te 10.15 (16.15 M. E. T.) vloog de Zep pelin over het stoomschip „Iaconia", op on- geveer 315 K.M. zuidelijk van Halifax. Ge zien het positierapport van 14.33 uur, had het gevaarte dus een uursnelheid van 120 K.M. De communicatie met de HAPAO- schepen. De Hamburg-Amerika-Lijn heeft onmid- dellijk na het bekend worden van de start,- van de „Graf Zeppelin" haar zich in de nabijheid van de scheepvaartroute bevinden.- de schepen de noodige instructies verstrekt. De momenteel te Hamburg voor anker lig- gende boot „Resolute", eveneens van de H.A. P.A.G., is door middel van haar kortegolf- zender in staat, de verbinding met het lucht schip te onderhouden. Enorme belangstelling. De belangstelling van het Amerikaansche openbare leven voor de terugreis van de „Graf Zeppelin" is buitengewoon groot. De dagbladen geven in extra-edities kolommen- lange bijzonderheden over het verloop van den tocht. Den krantenverkoopers in de stra- ten worden de bladen bijna uit de handen gerukt. Bij „Sabre Island" gezien. Volgens bericht van het radio-Chattam werd de „rGaf Zeppelin" door een groote visschersvloot in de nabijheid van „Sable Island" d. i. op den 60en lengtegraad, ten Oosten van Nieuw-Schotland, in den lichten nevel, die daar overdag meestal heerscht, op een hoogte van 500 a 600 meter gezien. Het weer was naar omstandigheden vrij goed en het luchtschip had den wind achter. Volgens een te Friedrichshafen ontvangen radio-bericht bevond de „Graf Zeppelin" zich te 19.15 uur M. E. T. op 42 gr. 45 min. N.B., 61 gr. 14 min. W.L., dus ten Zuid- Oosten van „Sable-Island". In de nabijheid van de Azoren. Volgens een te New-York ontvangen be richt bevond het luchtschip zich te 20 uur M.E.T. op 42.50 graden Noorder Breedte, 47.50 graden Wester Lente D. i. ten Noord- Westen van de Azoren. Aan boord is alles wel. Volgens deze laatste positie-opgaven be- weegt het luchtschip zich in Oostelijke rich- ting, dank zij den gunstigen wind met een snelheid van 160 K.M. per uur. le'ggen en in te richten, terwijl naderhand on- j. K. te Zuid- en Noordschermer, E. D. de B. geveer 100 terreinen, die in de verschillende te Heemstede, overtreding Motor- en Rijwiel- geveer vliegroutes liggen voor landingsterrein ge- schikt te maken. EEN MISLUKTE LANGE AFSTAND- VLUCHT. De beide vliegers Harris Lyon en Lan caster zijn gister met een passagier aan boord van Port Washington op Long Island (Hebriden-eiland) voor een lange afstand- vlucht naar de Bermuda-eilanden ges-tart. Wegens een defect aan den motor moesten zij evenwel nabij de Barnegatbaai een noodlan- ding maken. NOODL ANDING. Te Bodegraven heeft gistermiddag vliegtuig een noodlanding gedaan. Het is beschadigd. Geen persoonlijke ongelukken. De beschadiging zal hoogstwaarschijnlijk meevallen; alleen de motor zit onder_ water en de schrief is verbogen. Het vliegtuig was gemerkt 121 kwam van Rotterdam, en was op weg naar Soesterb-erg, waar het thuis behoort. Het was een klein soort twee- dekker, waarin alleen de 2e luit. Roembeek was gezeten. Deze kwam.-geheel ongedeerd, spoedig uit het vliegtuig. Een gebrek aan de motor was oorzaak van de landing. De vli-eger is naar familie te Oudewater gaan. Het vliegtuig wordt door politie waakt. een ge- be- Voor de rechtbank te Middelburg is een jaar gevangenisstraf gevorderd tegen een 51- jarigen koopman uit Kapelle, die, niettegen- staande hij failliet was, te Lokeren (Belgie) een bestelling deed van 10.000 Kg. rogge- kerns en deed voorkomen alsof hij bij een bank te Antwerpen deposito's had, wat ir. strijd met de waarheid was. De officier van justitie wees er op, dat verdachte reeds meer voor zulke feiten heeft terecht gestaan, doch wegens gebrek aan gewijs moest worden vrijgesproken. Uitspraak 9 November. VERANTWOORDELIJKHEID VAN DEN REDACTEUR. De Hooge Raad heeft, zooal wij gister reeds in het kort meldden, behandeld een cassatieberoep van den hoofdredacteur van het R. K. Noordhollandsch dagblad „Ons Blad" te Alkmaar, die ter zake beleediging was veroordeeld tot f 50 boete door de rechtbank te Alkmaar. In hooger beroe legde het Gerechtshof te Amsterdam eenzel de straf op. Het Hbld. derheden Op 11 April 1927, toen in Heiloo de ver- kiezingen van den gemeenteraad in aan- topht waren, had genoemde hoofdredacteur onder het hoofdje Heiloo en onder de rubriek wet, de le, 4e, 5e, lie en 14e ieder 5 boete of 5 dagen hecht., de 2e. 3e, 9e, lOe, 12e. 13e, 15e, 17e en 18e ieder 4 boete of 4 dagen Recht., de 6e 2 boete of 2 dagen hecht., de 7e 6 boete of 6 dagen hecht., de 8e en 16e ieder 3 boete of 3 dagen hecht., de 19e f 4 en 3 boete of 4 en 3 dagen hecht.. de 20e en 21e ieder 10 boete of 10 dagen hecht. HET DON KOZAKKENKOOR PLATOFF". 't Is nog niet zoo lang geleden, dat hi-er het Kuban kozakkenkoor heeft gezongen en men heeft zich toen verwonderd over de buiten gewone tenoren en bassen van dit koor, als ook over het nuanceeren dier zangers. Ge noemde kwaliteiten zijn gisteravond weer gehoord, toen voor een flink bezette zaal ('t Gulden Vlies) het Don kozakkenkoor „Platoff" zich liet hooren. Wat moet het Rus- sische volk toch muzikaal zijn, want ook bij dit ensemble luistert men met gespannen aandacht naar die overweldigende klanken, die de zangers kunnen ontwikkelen, maar die- zelfde zangers kunnen ook een subliem pianis simo vooribrengen. Zij zongen hun nationale liederen (uitge- zond-erd een, de Serenade van Abt). Waar zij ook vooral meesters in zijn, dat is in het decrescendeerenvanaf het sterkste fortissimo kan men de klank geleidelijk doen af nemen tot het zachtst denkbaar pianissimo, en steeds Dr. J. A. BEIJERMAN. Zaterdag was het 50 jaren geleden, dat dr. J. A. Beijerman door prof. C. P. Tele te Leiden, zijn eerste standplaats, tevestigd werd als remonstrantsch predikant. Nu zes jaar geleden is dr. Beijerman emeritus van de Amsterdamsche gemeente geworden; sinds- dien is hij bijna Zondag aan Zondag blijven prediken, zoodat hij inderdaad een halve eeuw het evangelie verkondigd heeft. Zondagochtend heeft de jubilaris, die de- zen zomer 80 jaar oud is geworden, in de Re* monstrantsche kerk te Amsterdam een her- denkingsrede gehouden. Bij de doopsgezinde gemeente te Vlisr singen is als predikant beroepen ds. O. L. van der Veen te Wieringen. ONDERWIJZERSSALARISSEN. De Onderwijs-Centrale heeft de volgendt motie aangenomen: De Onderwijs-Centrale (Federatie van N. O. G., Unie van Chr. Ond., Ver. v. Hoof- den v. Scholen, Ver. voor M.U.L.O., Bond van Leeraren Nijverheidsonderwijs, Bond van Onderwijzeressen Voorbereidend Ond.); kennis genomen hebbende van de mededee- ling van den min. van financien in de nota betreffende den toestand van 's lands finan cien, dat een bedrag van 8 millioen be- schikbaar zal worden gesteld voor versnelde uitvoering der Zuiderzeewerken en verbete- ring van de ambtenaars- en onderwijzerssa- hrissen van oordeel, dat he* gedeelte van dit be drag, dat voor de onderwijzers bescLikbaar zal worden gesteld, ten eenenmale onvoldoen- de is om een behoorlijke verbetering van de jaarwedden der onderwijzers tot stand te brengen verzoekt de Centrale Commissie van Geor- ganiseerd Gverleg krachtige pogingen bij den min. van financien aan te wenden, om de bescfiikbaarstelling van een belangrijk hoo ger bedrag te verkrijgen; dringt er bij de Centrale Commissie mel kracht op aan, in geen geval medewerking te verleenen aan het tot stand komen van een regeling op de basis van het thans door den minister beschikbaar gestelde lage bedrag. Licht uitgave W. de Haan te Utrecht bespreekt deze week het geheim van het Paascheiland, waar zeer oude steenen beel- den worden gevonden en dat tegenwoordig aan Chili toebehoort. In een nieuwe rubriek „Makere der geschiedenis" wordt verteld van den vriend eener Koningin waarmede de geschiedenis van Marie Antoinette verhaald wordt, wier minnaar Ferse later door het volk vermoord is. Dr. Horst Wachs deelt een merkwaardig voorbeeld van regeneratle mede, waarna een interessant en van vele illustraties voorzien artikel volgt over lage temperaturen. Dit nummer eindigt met een artikel uit de rubriek „Bij denkers en droo- mers" namelijk over de aarde en de denkers. meldt nog de volgende bijzon- Panorama uitgave A. W. Sythoff te Lei den geeft op haar frontpagina een afbeelding van het dezer dagen zoo veel besproken schiil- derij van Gerard Terborch, De Briefschrijf- ster, die door Sir Henry Deterding aan het Mauritshuis is geschonken. Dit nummer geeft fraaie avondopnamen van verlichte groote steden en bevat o.a. foto's van de begrafenis van de catastrophe te Praag. Enkele kieken van Zondagsruiters laten zien hoe moeilijk het rij-examen -der Italiaan- sche Officieren is. Verder staat de Koninklijke Militaire Academic ter gelegenheid van haar eeuwfeest natuurlijk in het middelpunt dei belangstelling en worden nog verscheidene actueele opnamen gepubliceerd zooals de ex- cursie van het Nederlandsche Wegencongres, de overleden keizerin Maria Teodorowna van Rusland, het mooiste kind van Engeland en de kunstmatige waterval te Long Lake. In velerlei rubrieken is er bovendien in dit nummer voor ieder wat lezenswaards te vin- d'en. „Dat creft nu altfld zoo, Als ik mJJn tulntje ga oesproeMn begtai net te jegenen,'® Aflgmorirt)

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7