i Rechfszaken Oe gevoEgen van het politie-optreden. opening de len heer gevraagd? De voorzitfer antwoordde dat de kosten van wegruiming hebben bedragen 387.62%, dat onze gemeente hiervan een vijfde gedeelte dus ruim 77 moet betalen, terwijl Aven- horn, Mijzen, Waterschap Beemster en ver- moedelijk ook gemeente Beemster elk een vijfde deel zullen betalen. De eigenaar van bet jaeht heeft een schadevergoeding ge vraagd van 50. Ook zegt de heer de Groot: Het is hem gebleken dat de Beemsterbrug is aangevoren en hierdoor aan het. hoofd groote schade is aangebracht. Hij heeft dit met den femeente-Opzichter bezien, die aan spr. ver- laarde de schipper die de brug heeft aange- ivaren te hebben aangeschreven, maar nog geen antwoord daarop te hebben ontvangen. Spr. zou gaarne wenschen dat in dergelijke gevallen de voorzitfer namens B. en W. een zekere drang uitoefende. Anders is d'eze ge meente altijd1 de dupe en kan de vernieuwing weer betalen. De voorzitter zeide dit nader te zullen on- derzoeken en a!s hij zeker weet welke schipper heeft aangevaren, te zullen schrijven. Verder vroeg <je heer de Groot- De ge meente Oterleek heeft in Stompetoren in de Ibuurtschap de maximum snelheid bepaald; de gemeente Schermerhorn heeft dit niet ge- daan. Spr. zou het wenschelijk achten als zul'ks in overleg met Oterleek was geregeld, dan waren ook minder borden voor aangifte maximum snelheid1 noodig De heer Groenwoudt zegt, dat Oterleek de snelheid heeft aangegeven, omdat in d'ie ge meente de school en de kerk zijn. Toch gelooft hij, dat ook Oterleek daarop nog niet het recht heeft, wat zou kunnen blijken uit bekeu- ringen. Ook vraagt de heer de Groot: In Stompeto ren, ook dikwiils in Schermerhorn en vooral ook bij de woningbouw aan de Meningmeers- weg kunnen de bewoners bun vuilnis niet kwift raken. Waar moeten zij daarmee heen? De voorzitter antwoordde dat een ophaal- dienst te veel zou kosten, ook hij kan hiervoor moeilijk een oplossing vinden, Het beste zou zijn op eigen erf daarvoor een kuil te maken. De voorzitter deelde nog mede, dat voor het vervolgonderwijs zich 12 leerlingen heb- ;ben aangemeld1. Werd besloten het onderwijs te houden en de heeren W. C. van Setter en van der Meer en R. Schreuder daarvoor te benoemen. Ook deelde de voorzitter mede, dat 21 Nov. verhuring van gemeente landerijen zal zijn Hierna slutting. GROOTSCHERMER. Zondagavond, 28 dezer, gaf de zangver- eeniging „Grootschermers Gemengd Koor", onder leiding van haren directeur, den heer P. J. Potgiesser, haar eerste openbare uit- voering in dit seizoen. De zaal van den heer Van Truijen was vrij goed bezet. Na een pittig speechje ter den voorzitter der vereeniging, Schermerhorn, zong G. G. K. op verdienste- Jijke wijze een paar heel mooie nummers. In den beginne had eenige meerdere toonvast heid kunnen worden gewenscht. Deze kleine J tekortkoming, die we van onze zangers niet gewend zijn, herhaalde zich niet. Alle verde- re nummers werden uitnemend vertolkt. Mej. Mawies Dekker vergastte het publiek op meerdere uitstekend gespeelde nummers op de viool, begeleid op de piano door den heer Potgiesser. De verwachting, in vorige .verslagcn van muziekuitvoeringen, waarbij ,wij het voorrecht hadden, deze violiste te hooren, uitgesproken dat de kunst van mej Dekker nog zeer veel beloofde, wordt op tref- fende wijze vervuld. Ook dezen avond speelde zij voortreffelijk. Zij had ook technisch veel aan vastheid ge- .wonaen. Minder gunstig moet helaas ons oordeel luiden omtrent de zangprestatie van een jongenman uit Graft, wiens stem nauwelijks over het voetlicht heenreikte en wiens voor- dracht en houding letterlijk alles te wenschen over lieten. In een vernietigend „applaus" gaf het pu bliek zijn oordeel, meedoogenloos, doch juist De heer Slikker uit Warmenhuizcn aroeg veel bij tot het slagen van dezen avond door zijn voordrachten en werkelijk aardig gezon- gen „levensliedjes". Zijn repertoire was weliswaar lang niet nieuw, maar er zijn van die dingen, die men toch altijd gaarne weer hoort. Dirk Witte en Clinge Doorenbos verouderen eigenlijk nooit. Misschien wel daarom omdat zij in hunne scheppingen het „levende leven" doen be luisteren. Een gezellig bal besloot den avond. Het geheel was een succes voor de uitvoe- rende vereeniging. Ook de kleine loterij, ter stijving van de kas aangelegd, slaagde naar wensch. OUDXARSPEL. Onder het vee van den heer P. Jonkei doefl zich gevallen van tongblaar voor. Voetbal. Ook W G. W. I (den Helder) bleek het tegen D. T. S. (Oudkarspel) niet te kunnen bolwerken. D. T. S. wist zich op het slecht be- speelbaar terrein beter aan te passen dan W. G. W. Met een 52 nederlaag werden deze naar den Helder teruggestuurd. HEEMSKERK. Een strook boschgrond behoorende tot de bezittingen van Marquette, parallel loopende met de Duinderwal, zal in teelgrond worden ontgonnen. Door de Vereenigde Straatmelkhandel is met ingang van j.l. Zondag de prijs der voile melk met 1 cent verhoogd en daardoor gebracht op 17 cent. VEENHU1ZEN. Maandagavond hadden ten overstaan van notaris De Boer te Hoogwoud in het lokaal van den heer H. de Wit de volgende verkoo- pingen plaats. lo. Drie perceelen bouwland van den heer A. Blauw te Obdam, groot 80 A., gelegen aan den Veenhnizer Middenweg. Uitslag opgehouden voor 1846. 2o. Een woonhuis met erf en tuin van mej. de wed. C. Appel, groot 17 A. 85 c.A. te Yeenhuizen. Uitslag opgehouden voor 1430. 3o. Een woning met land van mej. de wed. C. Bart, groot 4 H.A., 7 A., 60 c.A., gelegen te Veenhuizen. Kooper werd de heer D. Stuurman te H- Hugowaard voor 12.718, SCHAGEN. De heer K. Rol, ambtenaar bij het Prov. waterbedrijf te Schagen, wordt overgeplaatst naar den nieuwen watertoren te Wieringer- waard. Door medewerking van mej. Lena Mol, secretaresse aan den Cooperatieve Nederl. Vrouwenbond, is te Schagen een afdeeling opgericht met 25 leden. Bestuursleden zijn de dames Burger—Kossen, voorz.; KokZwak- man, seer.; LutjeharmsRoer, pen. BARS1NGERHORN. In de plaats van den heer Dubbelman, bedankt, is tot secretaris-penningmeester van de Baone Barsingerhorn gekozen de heer A. Wierdijk, aldaar. NOORD-SCHARWOUDE. ten nieuw raadhuis. Maandagmiddag kwam de raad in verga- dering bijeen. Aiwezig met kennisgeving was at heer Broersen, wegens ongesteidheid. Als eerste punt op de agenda kwam voor „de stichting van een nieuw raadhuis." Door den voorzitter werd dit punt ingeleid. Door B. en W. zijn de piannen tot het bouwen van een nieuw raadhuis voorbereid. De toestand van het huidige gebouw beant- woordt niet aan slechts matige tischen. Ver nieuwing is thans onbegonnen werk. In 1922 is het gebouw eenigszins bewoon- baar gemaakt, doch niet voldoende ingericht voor hfit eerste huis der gemeente. De financieele toestand der gemeente is gunstig te noemen. Wij willen hopen dat dit zoo blijft. In 1871 is het raadhuis gebouwd van een particuliere woning. Het zielenaan- tal was toen 781. Op 1 Januari 1928 ruim negentien honderd. De laatste 20 a 25 jaren is het aantal inwoners verdubbeld. Het is niet onmogelijk dat dit zoo door gaat, daar de toestand van Noordscharwoude zeer gunstig is. Daar de tegenwoordige grootte van het teirein wel te klein zal wezen is gedacht aan den grand van het nabij gelegen perceel tevens aan de oppervlakte van dit perceel zel- ve, omreden andere terreinen onverkoopbaar zijn gebleken. Het genoemde perceel is in eigendom van den heer J. Wink en te aan- vaarden uiterst 1 April 1929 voor den prijs van 4000. De heer Kwadijk vroeg of dat niet wat laat was, daar er dan weder een jaar voorbij gaat. Spr. wil de aanbieding eerder doen geschie- den. De heer Ootjers zeide dat alle voorberei- dingen eerder kunnen plaats vinden. Het voorstel om tot den bouw van een nieuw raadhuis over te gaan werd hierna met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter geloofde dat dit besluit den raad zal verheugen. Spr. hoopte alien in 1929 bijeen te mogen zien in het nieuwe raadhuis. De heer De Geus vroeg waar men dan tijdelijk naar toe zou gaan. De voorzitter antwoordde dat dit te zijner tijd aan de orde zal komen. Den heer Ootjers werd dank betuigd voor zijn bemiddeling. Van de R. K .bewaar- en frobelschool was een verzoek ingekomen om een subsidie van 100. Met alleen de heer Zut voor werd het verzoek verworpen. Hierna volgde sluiting. Zondag werd de eerste uitvoering gegeven van den Nationalen Tooneelwedstrijd, uit- geschreven door de tooneelvereeniging „Het Kleine Tooneel". De opvoering vond plaats in „Concordia", door de tooneelvereeniging „H. I. T. O." te Hillegom met „De Tante uit Indie", spel van waan en werkelijkheid in drie. bedrijven van Henri van Wermeskerken. De jury bestaat uit mevr. Sundermann, oud- tooneelspeelster Wilsons te Amsterdam en de heeren G. J. v. Leersum, notaris te Winkel en J. H. Keizer, uitgever-redacteur „Nieuwe Langedijker Crt", alhier. Deze eerste tooneelavond werd geopend door den heer Slikker van „Het Kleine Too neel", die alien een hartelijk welkom toeriep, in het bijzonder de jury en de persvertegen- woordigers. Door het groote succes van den vorigen wedstrijd, welke drie jaar terug georganiseerd werd, werd besloten, thans wederom een dergelijken wedstrijd te houden. Spr. twijfelde er niet aan, of de jury zal zich goed van haar taak kwijten. Na de opening trad „H. I. T. O." voor het voetlicht en gaf eenige uren van onverdeeld genot. Als toegift en buiten beschouwing van de jury, werden door een tWeetal dames van het gezelschap eenige dansen uit den rococotijd ten beste gegeven, die mooi werden uitge- voerd. TEXEL (Oostereud). De vereeniging „Nut en Genoegen" hield Maandagavond haar huishoudelijke verga- dering. Bij de opening waren 16, later "18 leden, aanwezig. De voorzitter heette alien welkom en sprak den wensch uit, dat men een prettige en vriendschappelijke vergadering zou mo gen hebben. Daar er geen notulen vielen te lezen, werd het woord gegeven aan den penningmeester, den heer Joh. Roeper Nz., die de vergadering verblijdde met de mededeeling, dat er in kas een klein batig salo was gebleven en dat het tekort van het vorig jaar geheel is wegge- i werkt. De ontvangsten hadden bedragen 221.99, de uitgaven 206.08, batig saldo 15.91. De penningmeester werd gedechareheerd. Volgde bestuursverkiezing. Aan die beurt van aftreden was de voorzitter, de heer J. Daalder Dz. Voor de stemming deelde deze mede, dat hij nu 44 achtereenvolgende jaren lid van het bestuur is geweest,. waar van de laatste 35 jaren voorzitter. Hij meende nu het werk aan jongere krachten te moeten overgeven en verzocht op hem geen stemmen uit te brengen. Na eenige stemmingen werd tot voorzitter benoemd de heer P. Koning Johz. Aangezien deze niet aanwezig was, zal hem kennisge ving zijner benoeming gedaan worden. De heeren Joh. Koning Sz. en M. Kikkert bedankten als leden van het bestuur. Ver- schillende pogingen werden aangewend, deze heeren op hun besluit te doen terug komen, doch te verpeefs. Men ping tot stemming over voor deze plotseling onlstane vacalures In eerste stemming werden gekozen de hee ren L. Koppen en P. v. d. Slikke, die de be noeming aannamen. Over en weer werden nu woorden van waardeering gesproken tusschen en tot de scheidende bestuursleden. Op voorstel van de leden werd de heer J. Daalder Dz. benoemd tot eere-voor^itter en de heeren Joh. Koning en M. Kikkert tot eere-leden der vereeniging. Verder kwam in bespreking het punt: Sprekers voor de komende campagne. Ver- schillende nam en werden genoemd, als van Kapellen, Ds. van Giessen, Ds. Klaver, mej. Menache Challa, Brijs e. a. Aan het bestuur werd opgedragen, hierin te voorzien, waar- voor het vrij mandaat bekwam. Er wordt sterk over gedacht, weder een avond voor gemaskerd bal te bestemmen, daar dit het vorige jaar uitstekend is beval- len. Nadat men nog een praatje had gehouden over de financieele aangelegenheden en over de bibliotheek der vereeniging, verlangde niemand meer het woord. De bijeenkomst werd gesloten met den wensch, dat het nieuwe bestuur de vereens ging in goede banen zouden weten te leiden en velen zich pal zouden stellen voor den bloei van „Nut en Genoegen." Zaterdag, bij het proefdraaien van den pas herstelden molen in polder Het Noorden, die volgens een nieuw systeem zou werken, brak de zware ijzeren as, waardoor de wie- ken naar beneden stortten en in verschillende stukken braken. Eenige leden van het bestuur, die hier aanwezig waren, hadden pas de plaats verlaten, waar het zware gevaarte naar beneden viel. De schade aan den molen is groot en het zal heel wat tijd vragen, eer er opnieuw mee gemalen zal kunnen worden. Gelukkig, dat er nog een machine aanwezig is, zoodat men den polder nog gedeeltelijk droog kan hou den, zij het dan ook dat bij veel regen het water niet op den gewenschten stand zal kunnen blijven. (Reeds in een gedeelte van onze vorige oplage vermeld) De opvatting van den president. De President: Het gaat er alleen om of U bevoegd was op te treden. Met het andere hebben wij niets te maken. Mr. Prins wilde toch gaarne weten of v. d. Putten naar zijn rijbewijs zocht of niet. De President oordeelde deze vraag niet op zijn plaats. De burgers zijn verplicht hun naam op te geven. Mr. Prins: De verdachte beweert, dat, de agent ruw is opgetreden. De President: Hij neemt dit aan op grond1 van een ingezonden stuk, doch is er niet bij geweest. Een appresiatie van de feiten is hier -j overbodig. Getuige Zoll, inspecteur van polite, ver- klaarde dat aan Webster was opgedragen na te gaan of zich op den weg voorwerpen be- vonden, die te verwijderen en zoo noodig tegen overtreders proces-verbaal op te maken. Het requisitoir. De president wilde de getuigen a decharge doen hooren, doch de officier meende zijn requisitoir reeds te kunnen nemen. Hij vond het van verdachte buitengewooa lichtvaardig en meende hem te moeten raden zich niet met een anders zaken te bemoeien en niet te schrijven voor men onderzoekt. Hij verwijt anderen incorrectheid en richt dit ver- wijt in op een wijze, waarin hij zich zeker schuldig maakt aan hetgeen men hem ten laste legt. Ook in deze zaak meent hij zich te moeten houden aan het subsidiair ten laste gelegde, omdat hier ook geen bepaalde feiten waren genoemd. Het feit, waardoor het gezag wordt on- dermijnd, kan niet door den beugel en oor- deelt hij ernstiger dan dat van den vorigen ycdachte, die partu was. De eisch luiade 75 boete subs. 75 dagen hec. r. De verdedlging. Mr. Prins oordeelde, dat het „ter zake in de rechtmatige uitoefening zijner bediening" niet zoo. gemakkelijk is uit te maken. Te dien aanzien haalde hij een uitspraak van den Hoogen Raad, uitlatingen van Simons en Noyon aan. Hij oordeelde, dat verdachte niet beleedigd heeft iemand in de rechtmatige uitoefening van zijn bediening. Verdachte heeft het optreden van de poli- tie ruw geoordeeld en kan niet worden ver- oordeeld voor vast is komen te staan, dat dit optreden niet ruw is geweest. Ruwheid is in de wet geen strafbaar feit, al is het een onge- schreven wet, dat een ambtenaar niet ruw behoort te zijn, als dit niet noodzakelijk is. De ruwheid van den agent moet dus als noodzakelijk komen vast te staan wil de ver dachte kunnen worden veroordeeld. Voorts betoogde de verdediger, dat de klagers duidelijk in hun klacht behooren te zijn. Pleiter begreep de klacht van den commis- saris niet. Wil men deze uitleggen, dan kan men er alleen een klacht van smaad in vinden. Hij oordeelde dan ook dat deze on- ontvankelijk moet worden verklaard. Dit gold ook van de klacht van den agent, die merkwaardigerwijze dezelfde redactle- fouten vertoonde. Of het ruw optreden een beleediging is kan alleen beoordeeld worden, als men heeft nagegaan wat er gebeurd is. Volgens de gezaghebbende schrijvers heeft een beleediging met de verstandelijke of kun- dige aangelegenheden van een mensch niets te maken. Beleediging moet betrekking hebben op redelijke woorden. Het is geen beleediging als men zegt, dat iemand te veel kracht heeft en dat het ge wenscht is dat hij naar een inrichting moet In het ingezonden stuk kan pleiter geen beleediging vinden, al kan hij zich bij de woordenkeus van verdachte niet aansluiten. De persoon van den agent heeft verdachte niet willen aantasten. Hij kenden den man niet. Het betreft hier niets anders dan een bericht op een ten onrechte gegeven critiek. In hetgeen verdachte schreef aan het adres van den commissaris heeft spr. heelemaal geen beleediging gezien. Het geldt hier een hypothetische commissaris en die kan men niet beleedigen. Spr. betoogde uitvoerig, dat van een be leediging van den commissaris geen sprake is en zeker niet ter zake van een rechtmatige i uitoefening zijner bediening. Pleiter concludeerde tot vrijspraak, subsi- dair ontslag van rechtsvervolging. Reptiek van het O. M. Het O. M. repliceerde. Spr. geloofde, dat de agent voldbende lankmoedigheid had ge- toond en den burger al eerder voor den offi cier van justitie had kunnen leiden. Hij oor deelde, dat de verdediger niet zooveel woor den aan de fclachten had behoeven te wedden, in een klacht ziet spr. meer een kennisgeving. Als men de uitdrukkingen op zich zelf be- schouwt, dan fasten ze de zedelijke waarde van klagers niet aan, doch in het verband gelezen en in verband met het gebeurde is dit wel het geval. Meerdere agenten waren er niet bij betrokken en met „<fe agent" kon nie- mand anders dan agent Webster worden be- doeld. In critiek zijn wij alien vrij, al is die helaas vaak afbrekend inplaats van opbouwend. Toch kent critiek zijn grenzen en mag die niet overgaan in beleediging. Spr. persisteer- de zij zijn eisch. Repliek van den verdediger. Mr. Prins was van oordeel, dat het opzet om te beleedigen ontbrak, aangezien verdach te den agent niet kende. Ook meende hij dat de officier niet kan beoordeelen of de agent al dan niet juist is geweest. Dit kan pas later blijken. Dit stuk tast geen van klagers in hun zedelijke waarde aan. Over het optreden van den commissaris, naar het oordeel van verdachte, staat er in het stuk niets. Mocht de rechtbank verdachte schuldig oordeelen aan smaad', dan verzoekt verdedi ger toegelaten te worden tot het leveren van het bewijs. Hij handhaafde voorts, dat de klachten .niet in orde waren. LUitspraak op heden over 8 Nog een smaadschriftzaak in ver band met het optreden van den agent Webster tegen den heer v. d. Putten. De verdachte, die hierna terecht stond, was de 30-jarige handelsreiziger Jacob Kep- pel, wien ten laste gelegd werd, dat hij op o': omstreeks 7 Augustus 1928 te Alkmaar op- zettelijk de eer of goeden naam heeft aange- rand van Leonardus Webster, agent van po litie, ter zake van de rechtmatige uitoefening zijner bediening. Deze verdachte had in verband met het optreden van den agent Webster tegen den heer v. d. Putten, die op 13 Juli in de Lange- straat zijn auto onbeheerd had laten staan en daarom door den agent werd opgebracht, waarbij v. d. Putten zijn been gebroken heft, in de Alkenaarsche Courant van 7 Aug. een ingezonden stuk geschreven, waar in hij den agent Webster teekende als een tactloos persoon, zonder begrip van de wet, die ongeschreven is. In dit stuk had verdach te nog betoogd, dat de verontschuldiging, dat het hier een jonge agent betreft, niet opgaat, omdat ook een jong agent, zoodra hij zijn blanke knoopen vastgespt, evengoed op de hoogte moet zijn van zijn verantwoordelijk- heid, aangezien ook van iedere burger ge- acht wordt, dat hij de wet kent. Subsidiair werd deze verdachte om boven genoemde redenen ten laste gelegd, dat hij den agent Webster bij geschrifte heeft belee digd. Verdachte verklaarde gedeeltelijk bij het gebeurde tegenwoordig te zijn geweest. Naar aanleiding van hetgeen in de pers verscheen, had ook hij van zijn verontwaardiging doen blijken. Hij had daarmede het algemeen be- lang willen dienen. De President oordeelde, dat het algemeen belang niet gediend werd door beleedigend tegenover zijn medemenschen te staan, men dient dit beter door welwillend tegenover elkander te staan. De getuige Webster verklaarde zich ook door dit stuk beleedigd te gevoelen. Het requisitoir. Mr. v. d. Feen de Lille oordeelde in deze zaak te kunnen volstaan met zijn betoog in de vorige zaak en ook hier handnaafde hij het primair ten laste gelegde niet. Het was hier geen kwestie tusschen hem en de politie en verdachte had zoo voorzichtig behooren te zijn om niet klakkeloos ingezonden stukjes in de courant te schrijven. Eisch 75 boete subsidiair 75 dagen hech- tenis. De verdedlging. De verdediger, Mr. Belonje, betoogde, dat smaadschrift nauwkeurig is omschreven. Van een nauwkeurig omschreven handeling, plaats en persoon is hier geen sprake en toch moet dit volgens den Hoogen Raad het geval zijn. Uitvoerig betoogde spr., dat het ten laste gelegde niet onder smaadschrift gerangschikt kan worden. Uit het stuk blijkt, dat de schrijver zich niet positief wil uitspreken. Taalkundig ging spr. het stuk van den schrijver na en concludeerde, dat er hoog- stens sprake is van een kwalificatie en dat van smaad geen sprake is. Komende tot de beleediging, betoogde spr dat volgens Heemskerk daaronder verstaan moet worden de verkleining van de zedelijke waarde van onze naasten. Van de aanranding van de zedelijke waarde van den agent is geen sprake. Zou het iets afdoen aan onze zedelijke waarde, wanneer ons werd verweten, dat wij geen begrip hebben van de ongeschreven wet? Tactloos persoon is geen eervolle qualifi- catie, doch is daarom nog geen beleediging. Het hebben van tact is een bijzondere gun- stige eigenschap, die lang niet iedereen be- zit. Als iemand tactloos is, bezit hij een gave minder, doch dit is geen beleediging. In het algemeen bezit de doorsnee-mensch nu niet zooveel verstandelijke eigenschappen. Een commissaris van politie behoort de eigen schap te bezitten van tactvol te kunnen op treden en zeker is he! gewenscht als een agent dit ook heeft, doch even zeker is het dat ieder agent nog geen tact bezit. In het algemeen hekelde verdachte de noli- tietoestanden in het stadje Alkmaar. De eenige bedoeling van verdachte was- het algemeen belang te dienen en daarvoor gebruikte hij het meer gebruikelijke middel- de courant. Volgens de Savornin Lohman is de ambte naar er voor het publiek. Wij leven hier a* lukkig nog niet in Pruisen, waar de polftii bevelen aan het publiek kan geven. Hier handhaaft de politie de wetten. Als deze verdachte de woorden die hij schreef niet mag publiceeren, wat blijft er dan over van het recht van critiek en van de vrijheid van drukpers? Repliek van mr. Belonje. Het O. M. vond het niet noodig over smaadschrift verder te spreken. Ten aanzien van de beleediging betoogde spr., dat de verdachte bij het neerschrijven van zijn woorden niet te voren de beteekenii van die woorden heeft opgezocht. Zijn be doeling is geweest den agent aan de kaak te stellen, als iemand die staat beneden het peil van een gewoon politie-agent. Diens zedelijU wardt wordt daardoor omlaag gehaald en de agent belachelijk gemaakt bij het nu- bliek. H Spr. persisteerde bij zijn eisch. Repliek van het 0. M. Mr. Belonje betwistte het recht voor den officier cm aan de woorden een andere be- teekenis toe te kennen, dan gezaghebbende taalboeken er aan geven. Uitspraak heden over 8 dagen. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 29 October. DIEFSTAL UIT EEN BADKAMERTJE De verdachte R. H. v. H., te Enkhuizea was met verschenen. Hem was ten laste ge legd diefstal van een horloge, toebehoorend aan den knaap P. Zandstra, die onder het baden zijn zakuurwerk in het badkamertie had achtergelaten. Verdachte werd niet ge- heel toerekenbaar geacht, volgens het psy- chiatrisch rapport. Eisch 30 boete of 30 dagen hechtenis. Vonnis 1 maand gev. onvoorwaardelijk AFGETUIGD. De heer C. J. S., wonende te Het Zand, (Zijpe) was eveneens niet aanwezig. Hij had na een bezoek aan het cafe Po land in den avond van Zondag 22 Juni den getuige N. Stenders na een eenigszins steke- hge discussie, in voormeld cafe, toen Sten ders zich huiswaarts begaf eenige slagen toegebracht. Verdachte had Stenders ook nog op den grond geworpen. Hij staat bekend als een sterk ruw en vechtlustig persoon en was meermalen we gens mishandeling veroordeeld. De Officier beschouwde hem als een ge- vaarlijk persoon en vorderde 1 maand ge- vangenisstraf. Vonnis f 50 boete of 50 dagen hechtenis. LEELIJK WOORD. De 39-jarige arbeider T. T. 0., te Castri- cum, stond terecht wegens beleediging van zijn buurvrouw mej. Bakker, die hij op 28 Juni een bijzondere onwelluidend en beleedi gend woord had toegevoegd. Er bestond eenige wrijving tusschen de buurtjes omtrent de wederzijdsche kinderen. Mej. B. wensch te niet dat haar zoontje speelde of zich op eenige andere wijze occu- peerde met de kinderen van verdachte 0. Mej. Beerepoot had verdachte hooren schelden.^ Eisch *7 10 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: 7 boete of 7 dagen hechtenis. Verdachte berustte in dat vonnis. NOGMAALS BELEEDIGING. De vrachtrijder Jb. L., te Alkmaar, had verschil van meening gekregen met zijn voor- malige knecht A. Braas, die hem naar zijn meening wilde onderkruipen en hem op zoo- danige wijze gekwalificeerd, dat hij terecht moest staan wegens beleediging. De verdachte erkende en zeide voor zijn optreden goede redenen te hebben en om- schreef meer uitvoerig zijn grieven tegen den persoon van Braas. De beleedigde was niet aanwezig. Daarom vroeg de officier vrijspraak. Vonnis overeenkomstig den eisch. MISHANDELING IN VEREENIGING. De 23-jarige timmerlieden C. J. B. en Jan S., te Wieringen, stonden terecht ter zake het feit dat zij in den avond van 31 Juli hun collega Joh. Hesseling hadden mishandeld. B. had hem afgerost, S. had ook meegeran- seld en Wisseling ten overvloede nog door een glasruit gegooid. De mishandeling was tengevolge dezer onparlementaire behande- ling het bewustzijn kwijt geraakt, doch ver- keerde nu weer in blakenden welstand. Verdachte B. repliceerde dat getuige was begonnen en hem had aangereden met zijn rijwiel. Verdachte Jan S. ontkende Wisseling door de ruit te hebben gegooid. Wat die bewusteloosheid betrof, daar ge- looven verdachten niet veel van. De brigadier Witvliet had Wisseling ech- ter bewusteloos en met losse tanden en kie- zen, bloedend tandvleesch en met blauw be- plekt gelaat, aangetroffen. De film was afgedraaid in de Hoofd- straat te Hyp tushoef. Eisch tegen it. 25 boete of 25 dagen en tegen J. S. 35 boete of 35 dagen hechtenis. Uitspraak: ieder 30 boete of 30 dagen lechtenis. DIKKE BEWOORDINGEN. Mej. M. C. K., huisvrouw H., te Alkmaar, moest verschijnen als verdachte in een bu- renruzie op Torenburg op 8 Augustus, doch had van geen belangstelling blijk gegeven. Zij had haar buurvrouw, mej. S., bij die ge- legenheid zoodanig met scheldwoorden fif- getakeld dat wij de door haar gebruikte kwa- lificaties fatsoenshalve maar niet nader zul len releveeren. Eisch 10 boete of 10 dagen hechtenis. Vonnis conform den eisch. STEEDS DAMES-GEKIBBEL. Ook de 38-jarige gehuwde dame Cornelia de W., huisvrouw T. te Helder, moest te recht staan wegens beleediging van haar plaatsgenoote mej. B., die zij in het openbaar en met luider stem het waarlijk niet flat- teerende woord: „Viezerik" had toegevoegd. ;111 H U I

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6