DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dr. J. HemeliijkSOCRATES. Buitenlanti No. 25£ Dif Bummer besfaal aii 2 bladea. Honderddertigsie Jaargang 1928 Oeze Courant wordt ELKEN AVOND, behalvc Zon- en Feesidagen, uitgegeven. Ibonnemenfsprijs bij vooruiibetaling per 3 maanden voor Alkmaar /2.-—franco door bet geheele Rijk /2.50. AfzonderHjke en bew^snummers 5 cents. PRIJS DER OEWONE ADVERTENTl£Ni Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrnfmfe. Brleven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij vjb HERMs. COSTER 0 ZOOM# Voordam C9. Directcur: O. H. KRAK», V DOAUERUAfii Telef.nr. Admfnlstratle 3. Telefoonnr. Redadle 33. Postgiro 37 069. Hoofdredacteuri Tj. N. ADEMA* I VOVliflBKR Dagelijksch overzicht. FASCISTISCHE METHODES. De gevolgen van een cmzendbrief van Mussolini; niemand meer zcker van eigen bezit; geen propaganda voor het fascisme. Naar Vaz-Dias uit Rome meldt, is aldaar een diepen indruk verwekt door het besluit van den prefect van Rovigo om het oezit van een eigenaar, die slecht voor dit land zorgde, te onteigenen. Dit is de eerste maal, dat de omzendbrief van Mussolini in September aan de prefec- ten, waarin hij er op aandrong, dat de lokale fascistische syndicaten de boerderijen zouden overnemen van de boeren, die in gebreke blij- yen hun land naar behooren te bewerken, in praktijk wordt gebracht. De boerderij, die als eerste voorbeeld dient van de nieuwe fascistische politick van inten- sificatie van den landbouw, behoort aan den advocaat Stefano Peretti. Sedert het einde van Juni bleef hij in gebreke het land te la- ten beploegen, verkocht het vee, enz. enz. De prefect heeft de waardevermindering van het land, na twee deskundigen geraadpleegd le hebben, vastgesteld op 35 en Peretti uit zijn eigendom ontzet. De boerderij is in han- den gegaan van een fascistisch boerensyndi- caat, dat last gekregen heeft, menschen op het land aan het werk te stellen en dit te ont- ginnen. Juni van het volgend jaar moeten zij een gedetailleerde rekening overleggen van de uitgegeven gelden en de ontvangsten en den toestand van de boerderij. De boerderij zal eventueel aan „werkwilligen" worden verhuurd. Het is niet duidelijk of de vorige eigenaar compensatie zal krijgen of niet. Volgens de Times motiveert de prefect zijn besluit met te zeggen, dat de politieke over- heid niet lijdelijk den achteruitgang kan aan- zien van een bedrijf, dat bij een goed beheer een groote winst zou afwerpen, dat het eigendomsrecht niet het „jus abutendi" in zich sluit en dat de verwaarloozing van de boerderij door den heer Peretti, die in tref- fende tegenspraak is met het programma van het fascistische regime, dat een verhooging van de productie nastreeft, niet langer ge- duld kan worden. Tot zoover de berichten. Het fascisme be- geeft zich op gevaarlijk terrein door den per- soneelen eigendom niet langer te eerbiedi- gen. De leuzen, waaronder dit geschiedt, mogen schoon klinken, niets wekt sterker ver- zet en grooter onrust dan het gevoel, dat ver- worven bezit niet veilig is voor willekeurige onteigening. Als het nu bij dit enkel geval blijft, zullen de gevolgen wel uitblijven. Maar bij toepas- sing op grooter schaal kan echter willekeur niet uitblijven. Dan wordt het een nieuw mid- del, om de getrouwen van het regime te be- voordeelen boven en ten koste van al wat daarbuiten valt. Thans reeds valt het be- staan der niet-fascisten moeilijk. Als men nu dezen lieden ook nog het bezit gaat ontne- men, moet men onder hen een staat van wan- hoop stichten, die ten slotte voor geen geweld meer terug zal deinzen. Ten slotte geeft men voet aan de buiten staanders, die opmerken, dat alles wat naar dictaturen zweemt, hetzij van rechts of links, fascistisch of communistisch, in zijn metho des naar dezelfde onrechtvaardige en wille keurige middelen grijpt, waartegen het zoo veel gesmade parlementarisme tot dusver nog steeds de beste behoeder is gebleken. CHINA. MOORD OP DE ITALIAANSCHE ZENDELINGEN. Een Chineesch-Italiaansche overeen- komst. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat Dinsdag tusschen de Chineesche regeering en den Ita- liaanschen gezant een voorloopige overeen- komst is tot stand gekomen, waarbij de Chi neesche regeering zich verplicht voor den moord op de Italiaansche R. K. zendelingen te Nanking in Maart 1927 30.000 dollar schadevergoeding te betalen. Het bedrag is reeds aan den Italliaanschen consul te Sjanghai overhandigd. PEKING IN STAAT VAN VERVAL. In korten tijd verlaten 10.000 ge- zinnen de hoofdstad. Sedert Peking niet meer de hoofdstad van China is, hebben 3500 winkels hun deuren gesloten. De politic weigert thans verdere sluitingsvergunningen te geven. Het aantal huisgezinnen, dat de stad heeft verlaten, be- draagt meer dan 10.000. Het aantal leeg- staande huizen is dientengevolge zeer groot en ts een rui'ne voor de huiseigenaars. Ten gevolge van de armoede nemen roof en plun- sterk toe, terwijl de ^'oogte in de provincies Sjansi, Sjensi en elders er hongers- nood veroorzaakt. Gemeld wordt dat er in de provincies rondom Peking door meer dan 100.000 inwoners ho-nger geleden wordt. DUITSCHLAND. JOURNALIST GEARRESTEERD. De redacteur Heel van de Hantb. Volksztg. Aan de Rote Fahne wordt uit Hamburg gemeld, dat op last der justitie de verant- woordelijke redacteur van de communistische Hamburger Volksztg., de heer Hubert Heel, is gearresteerd naar aanleiding van een in dat blad verschenen artikel nopens den vijf- den jaardag der Octoberonlusten en de ha- venarbeidersstaking. HET PROCES-HUSSMANN. De stemming in de rechtzaal. Voor de uitspraak gevallen was, maa-kte zich van de in de rechtzaal aanwezigen een groote spanning meester. De zware eisch had, na het milde requisitoir, groote verwon- dering gewekt en naarmate de bes-lissing langer uitbleef, werd de spanning grooter Eindelijk, om kwart voor acht, werd de uit spraak voorgelezen. Hussmann hoorde het staande aan, zonder een spier van zijn ge- zicht te vertrekken. In de zaal heerschte een doodsche stilte. De beklaagde, die van geen bewogenheid blijkt gaf, werd na afloop door zijn verdediger aan de nieuwsgierigheid van de menigte onttrokken. Aan den uitgang van het gerechtsgebouw werd hij opgewacht door zijn naaste verwanten. GEBRUIKERS VAN MORFINE EN COCAINE. Sinds den oorlog sterk toegenomen. In de rijksdagcommissie voor de hervor- ming van het strafrecht is o.a. de vraag ter sprake gekomen of het (niet-geneeskundig) van morfine en cocaine in Duitschland na den oorlog is toegenomen; of cocalnisten een strafrechtelijk gevaar, speciaal voor de jeugd, vormen en of de productie niet beperkt kan worden tot het medisch verbruik. De commissie had deze vragen voorgelegd aan het rijksbureau voor de open-bare ge- zondheid. In het antwoord wordt geconstateerd, dat vergeleken bij den tijd voor den oorlog het aantal morfinisten en van personen, die an dere narcotische middelen gebruiken, zeer is toegenomen. Volgens de statistieken ter zake blijkt, dat in de jaren '23 en '24 het aantal van de in daarvoor aangewezen inrichtingen behandelde lijders is toegenomen voor manne- lijke patienten met 200 pCt., voor vrouwelijke met 150 pCt. Op 10.000 inwoners komen in Duitschland 0.3 mannelijke en 0.1 vrouwe- ilijke morfinisten. Wegens morfinisme en der- gelijke vergiftigingen werden in inrichtingen verpleegd: in 1911—1913: 1497 personen; in 19201922: 3084 personen; in 1923: 1283 patienten, o.w. 376 vrouwen; in 1924: 1430 (423 vrouwen); 1925: 1623 (476 vrou wen). Gestorven tengevolge van morfinisme enz. in 1923: 32; in 1924: 18 en in 1925: 39 personen. Op de vraag of zulke lijders een gevaar op- leveren uit het oogpunt van de strafwet voor andere personen, werd geantwoord, dat co calnisten betrekkelijk vaak met de strafwet in aanraking komen. Na een langdurig debat werd tenslotte een resolutie aangenomen, waarbij de rijksregee- ring wordt verzocht, maatregelen te treffen teneinde de vervaardiging van zulke bedwel- mende middelen in Duitschland te beperken tot de hoeveelheden benoodigd voor medische doeleinden. DE HANDELSBETREKKINGEN MET RUSLAND. Hervatting der onderhandelingen. De „D. Allg. Z." dringt aan op de benoe- ming van een opvolger van den overleden gezant graaf Brockdorff-Rantzau, met het oog op de onderhandelingen met Moskou, die half November in de Russische hoofdstad hervat zullen worden, na in het voorjaar in verband met het Sjachty-proces te zijn afge- broken. Het betreft hier een poging om tot een modus vivendy te komen voor de praktische uitvoering van het bestaande handelsverdrag en tegemoet te komen aan de bezwaren, welke het gevolg zijn van de verschillende econo- mische systemen in beide landen. Het met in- dustrieele kringen voeling houdende blad meent. dat ock in Moskou ongetwijfeld de wensch aanwezig is, bij den gegeven eeonomi- schen noodtoestand van Rusland om tot een soepeler en minder bureaucratische regeling met Duitschland te komen. DE ARBEIDSCONFLICTEN. Oeleidelijke uitdooving der hoog- ovens in Westfalen. Naar de Berl. Borsen Courier uit Dussel- dorf verneemt, zijn de ijzergieterijen reeds overgegaan tot het uitdooven der hoogovens De aanvoer cokes wordt vermeerderd, die van erts verminderd, zoodat de hoogovens wel blijven branden, maar geleidelijk onpro ductief worden. Mocht men met de arbeiders tot overeenstemming komen, dan zou men, door een vermeerderden ertsaanvoer, de ruw- ijzerproductie op 1 November niet behoeven te onderbreken. De uitsluiting een feit. Voorzoover bekend is, hebben de firma's Krupp in Rheinhausen, Thyssen in Hamborn en Rheinstahl in Duisburg de nachtploeg de papieren reeds overhandigd waarmede de uit sluiting begonnen is. De uitspraak inzake de scheepvaart. De arbitrate uitspraak voor de zeescheep- vaart is gister door den rijksminister van ar- beid bindend verklaard. De rechtstoestand na de bindertd- verklaring in de metaalindustrie. De rechtstoestand na de bindendverkllaring voor de ijzerindustrie in N.W. Duitschland wordt door de bladen als volgt uiteengezet: Het loonconflict is nu juridisch geeindigd. Voeren de werkgevers de uitspraak niet uit, dan kunnen de vakvereenigingen een vervol- ging tegen hen instellen en betaling van het vastgestelde loon eischen. Zou de werkgeversbond tot stopzetting der bedrijven besluiten, dan zouden de bepalingen der verordening op de stopzetting moeten worden nagekomen, o.a. de opzeggingster- mijn van 6 weken. De metaalindustrieelen achten de bindend verklaarde uitspraak nietig. De werkgeversbond der N.W.-groep deelt mede, dat hij de bindend verklaarde arbitrale uitspraak om formeele en materieele redenen nietig acht. Zij is in strijd met de bepalingen der desbetreffende verordening door den ar biter alleen en niet met meerderheid van stemmen door de commissie geveld; zij schendt voorts de bepalingen van het afloo- pende contract. Bindendverklaring was der- halve volkomen onmogelijk. De werkgevers zijn van oordeel, dat de uit spraak een verhooging der kosten met 4 a 5 pCt. beteekent, welke bii hand-having der be staande prijzen niet mogelijk is. Met het oog op den toestand in de ijzerver- werken-de en de ijzerproduceerende in-dustrie kunnen de werkgevers om juridische en eco- nomische redenen de uitsluiting niet onge- daan maken. Een spoedige beeindiging van den strijd is slechts dan mogelijk, wanneer men door een vrijwillige overeenkomst de uit spraak kan doen intrekken. De werkgeversbond der N.W. -groep is voomemens binnenkort de zaak bij het rijks- gerechtshof aanhangig te maken. BELGIe. HOLL ANDSCH E DIA M A NT- MAKELAAR VERDWENEN. De makelaar in diamant Michel P., van nationaliteit Hollander, heeft Antwerpen ver laten, een tekort achterlatende van een half millioen franc. P. wordt beschuldigd van op lichting en misbrui-k van vertrouwen. COMMUNISTEN EN SOCIALISTEN. Vinriige strijd verwachl. Naar de correspondent van de N.R /lrt. te Brussel meldt is door de leiders van de soda- listische arbeiders-partij besloten in het Wa- lenland te Brussel en in sommige steden van het Vlaamsche land, een aanzienlijk deel van hunne verkiezingscampagne die weldra, met voile kracht, zal loskomen, tegen de commu- nisten te richten. Het is vooral te Brussel, Luik, Charleroi en Gent dat deze strijd bui- tengewoon vinnig zal zijn. Sommige socia- listische arrondissementsfederaties wezen on- langs nog, in hare rapporten aan de partii leiding, op de aanhoudende en onverpoosae propaganda welke, door de communistische voormannen, „cellen" en bladen, onder de socialistische arbeiders dag aan dag wordt gevoerd. In 1921 telde het communisme, in Belgie, slechts 5000 aanhangers, maar in April 1925 kwamen twee communisten, door 22.500 kiezers afgevaardigd, in de Kamer Bij de verkiezingen voor de gemeenteraden, in October 1926, werden ongeveer 70.00 stemmen op communistische candidaten uit- gebracht. De sociaal-democraten vreezen dat zij, ten gevolge van de communistische actie, in som mige „roode" arrondissementen wel enkele zetels zouden kunnen verliezen wat dan de elders verwachte winst zou neutraliseeren Al hunne hoop is nu gericht op de verdeeldheid welke onder de communisten heerscht, deze in 2 -kampen (Trotzkyisten en Stalinisten) heeft gesplitst en ongetwijfeld wel belemmerend zal werken op de eigenlijke verkiezingsactie der aanhangers van de I lie Internationale. ENGELAND. NATIONALISTISCHE RELLETJES IN EGYPTE. Bij een bezoek dat Mastapha Nahas-pasja, de vroegere eerst-e-minister en leider van de Wafd-partij (de nationalistische partij die het program van Zagloel verwezenlijken wil) te Mansoerah gebracht heeft, zijn er botsingen tusschen politic en malcontenten ontsfaan De menigte steenigd-e de politie. Er werden achttien agenten en drie betoogers gewond. Tenslotte werden de betoogers verstrooid en twaalf van hen opgebracht. DE STRAF VOOR EEN GEVAARLIJK AUTOMOBILIST. De 46-jarige Ernest Andrews, eigenaar van een bioscoop, stond te Londen terecht, omdat hij in beschonken toestand een auto bestuurd had. De magisstraat zeide tegen hem: „Zulke menschen als u brengen automobilisten in discr-ediet." Hij veroord-eelde hem daarop tot 50 boete, met 10.10 sh. kosten, en beval dat hem voor zijn verdere leven zijn rijbewijs ont- nomen zou worden. ONBEWUSTE MOORDENAARS. Te Lancaster diende Dinsdag een proces tegen een 49-jarig man- die zijn vrouw had vermoord. Tot zijn verdediging werd aange- voerd dat hij in een toestand van postepilep- tisch automatisme gehandeld had. Hij werd schuldig, maar tegelij-k krankzinnig verklaard en er w-erd last geg-even om hem in een ge- sticht op te nemen. Dr. Carswell, een Lon- densch specialist zeide als getuige dat een toestand gelijk die waarin de moordenaar verkeerd had, in de geneeskund-e zeer bekend- was. Hij vert-elde eenige gevallen uit zijn ervaring. Een man te Glasgow was midden in den nacht wak-ker geworden, had zijn- kind dat naast hem sliep, beetgepakt en met het hoofd tegen den muur geslagen, waaraan het kind bezweek. Hij had geen besef van wat hij deed. Hij ging weer slapen en toen hij den volgenden ochtend wakker werd, herinnerde hij zich alleen een vreeselijken droom, waarin hij met een wild dier gevochten en dit gedood had. Hij werd krankzinnig verklaard. Een ander geval was dat van een epilepti- cus die te Londen een moord gepleegd had, zonder te weten wat hij deed. Toch werd hij- -gehangen. Voorts had dr. Carswell nog eens getuigd ten gunste van een za-kenman, die zwaar dronk. Op een goeden avond ontmoette hij een kennis en samen gingen zij later naar zijn huis terug 's Nachts werd de eerste man wakker en toen hij een anderen man- naast zich in bed aantrof, schoot hij hem met een revolver deed. Deze moordenaar kreeg geen straf, want men nam aan dat hij in een vlaag van v-erstandsverbijstering gehandeld had. HET SPOORWEGONGELUK TE CHARFIELD. De machinist in staat van be- schuldiging gesteld. IngevOlge het medisch-justitieel onderzoek naar de oorzaak der treinbotsing bij Char- fiel-d op 13 October, welke talrijke d-ooden -veroorzaakte, is de machinist van den express, die de botsing veroorzaakte, schuldig bevon den aan achteloosheid -door het niet in acht nemen der signalen. Hij zal voor de recht- bank terechtstaan wegens doodslag door on- voorzichtigheid. TREURIGE TOESTANDEN OP MARS. Dezer dagen hebben wij verteld van een Londenaar die een draadloos telegram naar Mars opgegeven, maar geen antwoord gekre gen had. Dit lijkt maar goed ook, want Char les E. Masche, een ander Londenaar, deelt nu in de Evening Standard mede, dat een geest die hem tot gids strekt (spirit guide) hem gewaarschuwd heeft, geen contact met Mars te zoeken. De wezens op Mars, zoo heeft de geest medegedeeld, doen krampachtige pogingen om met de aarde in verbinding te komen. „Maar het is niet verstandig om in deze zaak te gaan roeren, omdat dit niet ge- wenscht is. De bewoners van Mars zijn een ras dat op laag geesteijk peil staat, veel la ger dan de bewoners van de aarde. Elke po ging om met hen in aanraking te komen, dient vermeden en bestreden te worden. „Mars is een van de laagste sferen, en een menigte slechte geesten hebben zich er verza- meld en voeren hun oorlog van daaraf. De bewoners worden geheel beheerscht door lage geesten die het heele ras op Mars in hun macht hebben gekregen, en de tooneelen waarvan men daar getuige is, zijn te ellen- dig om te beschrijven, zooals gij u kunt voor- stellen. ,,De Mars-bewoners zijn nog niet zoo lang geleden in wetenschappelijk opzicht zeer ver geweest en hadden groote kennis verworven, die zij grootendeels voor onzedelijke doelein den gebruikten, en zoodoende hebben de lage geesten van lieverlee de bovenhand verkre- gen en beheerschen zij nu de geheele pla- neet. Het is een broeinest van ondeugd en boosheid. „De kwade geesten wijden nu hun aan- dacht aan de aarde. Zij willen Mars als springplank gebruiken om hun werk op aar de te beginnen en hun groote wetenschappe lijke kennis helpt hen om tot de aarde zooveel gemakkelijker door te dringen. ,,Alle pogingen om met Mars verbinding te krijgen, dienen dus verhinderd te worden omdat er geen goed uit voort kan komen. Op VOLKSl.VVEK* ITKIT. DINSDAG 6 NOVEMBER begint de cursus Cursusgeld: f 0.75, f 1.20 of f 1.50 (8 avonden) uwe aarde heeft men al met genoeg moei- lijkheden te stellen. Gij hebt er niet meer noodig, en als men zich tegen de pogingen der Marsbewoners te weer stelt, worden zij machteloos, aangezien het goede altijd over- wint", enz. Ten slotte deelt de goede geest nog mede: „Wij hebben getracht tot het volk van Mars toenadering te krijgen en het op hooger geestelijk peil terug te brengen, maar tot dus ver zonder succes, aangezien wij niet over den noodigen tijd noch over de daartoe noo- dige groote legers beschikken om zoo'n groo te taak te verrichten, terwijl er al volkomen genoeg met de aarde te doen is." De heer Maschke heeft aan ce redactie verzocht zijn adres niet bekend te maken, maar staat volstrekt in voor de waarheid en waarachtigheid van de mededeeling van zijn geest. TSJECHO-SLOWAKIJE. AANSLAG- OP DEN PO-OLSCHEN GONSUL-GENERAAL. Woensdagmiddag drong de Oekrai'nische emigrant Aziuk het gebouw van den Pool- schen consul-generaal binnen en wierp een flesch brandende benzine op de eerste verdie- ping voor de kamer van den consul tegen den grond. De dader vluchtte en ontmoette bij den uitgang den Poolschen consul-generaal Lu- baczewski, waarop hij zijn revolver trok en een schot op den consul loste, dat echter miste. Aziuk, die een gymnasium te Praag bezoekt, kon onmiddellijk gearresteerd wor den. De brandende benzine vloeide langs de trappen en zette het trappenhuis in brand, maar het vuur kon door personeel van het consulaat spoedig gebluscht worden. De daad wekte groot opzien en een groote menig te verzamelae zich voor het consulaat. De Poolsche consul-generaal verklaarde, dat de dader hem onbekend was en dat een persoon- lijke wraakneming hier uitgesloten was. Bij zijn verhoor bekende Aziuk, dat hij de bedoe- ling had om heden, den gedenkdag van het Poolsche verraad aan Oekrai'ne, den Pool schen gezant uit den weg te ruimen. Hij had echter den consul-generaal voor den gezant aangezien. FRANKRIJK, DE DOOD VAN REY. Zijn geheim in het graf meegenomen. Het overlijden in het ziekenhuis der gevan- genis van Marseille van Pierre Rey.roept de misdaden in -de herinnering terug waarvan -deze „Marseillaansche Landru" beschuldigd werd. Den 24sten Juni van dit jaar wurgde hij in een villa zijn laatste slachtoffer. Bij het onderzoek op grond van dezen moord inge- steld, werden de lijken van twee andere slachtoffers ontdekt, waarvan er een een Ne- derlandsche van afkomst, mejufUouw Ebels, was. Te Algiers viel hij in handen -der politie en onmi-ddeil-lijk na zijn aanhoud-ing op 30 Juni, weiger-de hij voedsel te gebruiken. Hij dronk alleen wat melk en limonade en moest met geweld gevoed word-en. Even hardnekkig als hij zich hierin betoonde was hij in zijn weigering om te antwoorden op de vra-ger van den rechter-commissaris. ITALI?. DE REGENS IN ITALIe. Boven de stad is Woensdag een ontzagge- lijke wolkbreuk losgebarsten begeleid door een hevig onweer. E>e Po is in zijn boven- en middenloop bui ten zijn oevers getreden. Het water stiigt nog steeds, GRIEKENLAND. DE DENGUE-EPIDEMIE. 850.000 zieken, 1*572 dooden. Uit het rapport van dr. Mackenzie, lid van de hygienisdie afdeeling van het Volken- bonds-secretariaat, over de dengue-epidemie in Griekenland, wa-arheen hij op verzoek der Grieksche regeering was gezond-en, blijkt dat er 850.000 personen ziek zijn geweest, van wie er 1372 zijn overleden. ABBESSYNIS, EEN ONDERSCHEIDING VOOR DEN KONING. Neef van den Italiaanschen koning. Uit Rome meldt men van de „Manchester Guardian" dat de hertog van de Albruzzen bij een officieus bezoek aan Tafari, den ne gus van Abessynie, te Addis Abeba, dezen een zeldzame Italiaansche on-derscheiding heeft verleend, de Annunziata-order. De Italiaansche onderseheiding wordt slechts aan zeer voorname personen geschonken en veroorlooft den drager den eere-titel te voeren van „neef van der. koning". Mussolini en ko ning Zogoe van Albanie behooren tot de hou- ders van dezen titel. Na de plechtigheid wer- ALRMAARSGHE CODRANT tTPFwr'rmtf

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1