Slliiaifsslfi Courant. FEIIILLETON. Aspirin- L. Fraakenberg - Alkmaar. Honderd dertigste Jaargang. Badio-hoekje Stadsnieuws verkoudheid. No. 259 1928 Oomlcrdag' 1 November. Vrijdag 2 November. tiUversum, 1071 M. 12.302.Lunch- muziek door het Trio Boris Lensky. 6.—7.15 Dinermuziek door het Boris Lensky-Trio. 7157.45 Schippersles. 8.058.50 Concert door het Omroep-orkest. Helene Cals, so- nraan. G. Hemmes, viool. 8.509.35 Nuts- lezing door Dr. N. B. Tenha-eff. 9.35 (Ver- volg) Concert. 10.15 Persberichten. 10.25 Orkestconcert. Verzoekprogramma. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uui 1870 M.) 12.30—1.30 K. R. O. Lunchmuziek door het K. R. O.-Trio. 3.4.Voor -de vrouw, door Mej. Twaalfhoven. 4.-5.— Gramofoonmu ziek. N. C. R. V. 5.-6.45 Concert. Mevr. Zuidberg, Jkvr Strick v. Linschoten, sopraan. J F. van Zutphen, orgel en piano. 7.7.30 K. R- O. Paedagogie door Dr. J. van Dael. 7 40 V. P. R. O. Catechisatie. Spr. Ds. J. v. Dorp: Aartsvaders (2). 8.15 V. P. R. O. De- bat-avond. Prof. Dr. A. H. den Hartog en Ds. H. C. van Wijngaarden. Onderwerp de bat: Orthodoxie en mo-derr.isme. Davenlry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek 12.20 Sonatenconcert, cello en piano. 12.50 Orgelconcert. 1.20 2.20 Orkestconcert. 2.40 Voor de scholen. 3 15 Muziek. 3.20 Reis-causerie. 3.40 Mu ziek. 3.45 Lezing. 4.— Muziek. 4 05 Muziek voor scholen. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kin- deruurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten 6 50 Muziek. 7.05 Schubert's impromptu's, piano. 7.20 Lezing. 7.35 Muziek. 7.45 Le zing 8.05 Kamermuziek. M. Busby, so praan. J. Pougne., viool. D. Camerom, cello. iM. Isaacs, piano. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing: Helen Keller. 9.50 Nieuwsberichten 9.55 Concert van de Manchester Unity of Oddfellows in de Queens Hall. H Williams, bariton. M. Woods, humorist. R. Pitt en L. Marks. De militaire kapel. 11.0511.20 Een verrassing. 11.20—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50— 2.10 Orkestconcert. 4.05—5.05 Orkestconcert 8.20—11.20 „MarieMagdeleine", opera van Massenet. Orkest, koor en solisten. Langenberg, 469 M. 11.30 Mechanische muziek. 12.25—1.50 Orkestconcert. 3.50- 5.20 Kamermuziek. 7.20 Kerkconeert. Uitzen- ding uit de St. Reinoldi kerk Dortmund O. Goebel, bas. A. Schoenmaker, viool. G. Bunk, organist. Konigswusterhausen, 1250 M. (Zeeseti). 11.20—4.20 Lezingen. 4.20—5.20 Orkest concert. 5.20—7.05 Lezingen. 7.20 Conucert ijac. Tiedtke en Paul Graets. 8.20 Lezing. 8.50 Het Brosa, strijkkwartet. Hamburg, 395 M. 4.05 Erich Mosse leest uit eigen werken voor. 5.20 Orkestconcert. 6.20 Orkestconcert 7.20 „De Diek", treur- spel in 4 acten van Behnken. 9.50 Her uitzending van buitenlandsche stations. Brussel, 509 M. 5.20 Trioconcert. 6.50 Trioconcert. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.35— 10.35 Orkestconcert. POLITIETERREUR OF VR1JHEID. Groot, zeer groot was gisteravond de be langstelling voor de rede van den heer A. L. Constandse uit Den Haag over boven- staand onderwerp. De vergadering was uit geschreven door de vrije soc.-anachistische groep te dezer stede en bedoelde een protest te zijn tegen het politie-optreden, waarvan de drie bekende beleedingszaken (j.l. Dinsdag voor de rechtbank alhier behandeld) een ge volg waren. De voorzitter der groepf, de heer F e r n e e, zette na een welkomstwoord aan de vele aan- wezigen het doel der vergadering uiteen, daarbij mededeelende, dat de soc.-anarch. groep lang gewacht had met het uitschrijven dezer vergadering in de hoop dat een andere organisatie de leiding in deze had willen nemen. Het lag, zei spr., in de bedoeling ook andere zaken, waarbij politie-optreden valt af te keuren, te bespreken, zooals die te Den Haag. Spr. noemde de Dinsdag geeischte straffen zeer zwaar en sprak er zijn verba- zing over uit, dat men blijkbaar niet mag zeggen, dat een polite-agent in een zenuwin richting dient te worden geplaatst. Overbo dig achtte spr. de raadgeving van den presi dent der rechtbank, dat de ingezonden-stuk ken-schrijver Janssen zich had moeten rich- ten tot de autoriteiten, want, zei spr., Mul tatuli verzocht jaren aaneen om recht zonder het te krijgen. Er bleef niets anders over dan publicatie door middel van de pers en het re sulfaat daarvan heeft men Dinsdag kunnen 1 zien. De heer Constandse, het woord ver- krijgende, begon met te zeggen, dat een vergadering als deze niet uit den grond kon worden gestampt door een paar revolution- nairen, maar dat het de politie zelf is, die met haar optreden de menschen te hoop doet loopen. Dit kan een vingerwijzing zijn voor de politie, dat het publiek van haar optreden niet gediend is. Spr. stelde vast, dat het in den aard der dingen ligt, dat de verhouding tusschen pu bliek en politie in de zich uitbreidende steden minder gemoedelijk is geworden. Tegen al- lerlei dingen zijn verboden uitgevaardigd, en de satire en goedmoedige spot zijn daar om allerlei uitwassen van de politie te doen ver- dwijnen. Maar dit bleek niet voldoende en het is nu zoover, dat allerlei vereenigingen zijn opgericht om te waken voor de vrijheid en het zijn niet alien bolsjewistische bladen die voor die vrijheid opkomen. Spr. herinnerde hierbij aan hetgeen het Hbl. schreef over het doodschieten van een jongmensch door een politieagent in Den Haag, nu ongeveer drie weken geleden. Als een Alkmaarder dat had geschreven, zou hij 75 boete hebben gekregen. (Applaus en gelach.) Dat men in ons land ganschelijk niet een zeker fascisme kent, moet men niet denken, want nog altijd is de politie-agent vaak een man die nog slechts kort geleden uit de klei getrokken is en nu ineens een uniform heeft de al-god van de straat, die absolute gehoorzaamheid eischt. Het noodzakelijk vervolg van den goed- moedigen.spot is thans, dat men wat scher- per moet optreden. Spr. ging na, hoe in 1914 onder leuzen als voor de kleine naties" e. d. het volk te wa- pen werd geroepen en in den val liep ter verdediging van de belangen der kapitalis- ten. In 1917 en 1918 zagen de menschen het bedrog- in en toen heette het, dat het volk onbetrouwbaar werd. En toen richtte men de vrijwillige politietroepen in, niet alleen in het buitenland, maar ook in Nederland (vrij willige landstorm.) Spr. constateerde, dat het fascisme ook in ons land lang niet dood is, als het blijkt dat generaal Duymaer van Twist 75000 los kan krijgen voor de op- richting van dien vrijwilligen landstorm. Verschillende rechtszaken haalde spr. aan om te bewijzen, dat er in ons land wel klasse- justitie is (8 maanden gev straf tegen sta kers te Rotterdam, die een werkwillige zou den hebben mishandeld en dan het vonnis tegen Floris Vos, die, omdat hij een man van standing was, niet anders dan boete kreeg na het vernielen van den tol te Muiden.) De politie en justitie zijn, volgens spr., diensT baar aan de bezitters. Maar ook de politie overtreedt wel de wet (diefstallen door poli- tie-agenten te Rotterdam, Dordrecht, Gronin- gen en andere steden) en daartegen heeft het volk geen verweer, want in zulke geval- len moet politie de politie vangenen als zij zwijgt, gebeurt er niets. Verkeerde daden van politie vertelde spr. ook uit Londen, Chicago, New York enz waar politiecommissarissen en andere autori teiten werden gekozen volgens den wil van groot-smokkelaars en waar omkooperij bij de politie meermalen voorkomt Uit Duitschland haalde spr. twee voorbeelden aan van rech ters, die geen beschermers waren van hetgeen zij moesten bewaken (Jiirgens en Berg- mann). Vercolgens sprak de heer Constand se over den dubbelen moord te ...Culemborg, waarvan de soc.-dem. wethouder De Beus anderhalf jaar lang week aan week den com- missaris en djyi rechercheur beschuldigde van medeplichtigheid. Onschuldigen werden ver oordeeld en nog steeds is de commissaris in functie. De zaak van den commissaris van politie te Batavia, van Rossem, werd even- eens door spr. naar voren gebracht, waaruit hij concludeerde dat Amerikaansche en an dere toestanden ook onder Nederlandsch be- wind mogelijk zijn. En daartegenover werden op Sumatra menschen gevangen gehouden en wreed gefolterd, hoewel hun schuld geenszins vaststond. De wet, geschreven of ongeschreven, wordt meermalen door de politie overtreden, zei spr., waarbij hij er ook nog op wees, dat ter gelegenheid van den Landstormdag in Den Haag de Nederlandsche fascist Verviers wel mocht schrijven, dat de Tweede Kamer naar huis moest worden gejaagd enz maar dat de anti-militairisten hun tamme vlugschriften niet mochten verspreiden en al len gearresteerd werden. In beslag genomen werden ook hunne ge- schriften, waarin zij in het Fransch, Duitsch en Engelsch ter gelegenheid van de Roode Kruisconferentie opwekten om zich te keeren tegen elk ministerie van oorlog, als men wer kelijk den oorlog wilde bestrijden. De politie maakte hier maar uit, dat het pamflet niet verspreid mocht worden, hoewel zij het niet kon lezen. Het heette „ter beveiliging van het verkeer", maar er was geen verkeer. Er kwam slechts zoo nu en dan een auto met een lid van de conferentie. Zonder proces, zei spr., zijn in Ned.-Ii\iie inlanders naar Boven-Digoel verbannen, het verbanningsoord, dat nergens beter dan met Cayenne kan worden vergeleken en waar- tegen zelfs dr. van Blankenstein van de N. R. Ct. waarschuwde. Dit is mogelijk onder Nederlandsch regiem! riep spr. uit. Het Is een huichelachtig regiem, dat optreden ter bescherming van het vaderland predikt. De geschiedenis van Sacco en Vanzetti in Amerika en van Max Hblz in Duitschland leert ons, zei spr., dat de politie wel de wet mag overtreden en meineedige verklaringen mag afleggen. Ook in ons land is zoo iets mogelijk, gelijk het voorval te Katwijk leert, waar, naar spr. uitvoerig uiteenzette, 32 ge- tuigen bewezen, dat twee politieagenten zich schuldig hadden gemaakt aan meineed, toen zij een groepje personen beschuldigden van mishandeling der politie. En toch werden de agenten geloofd, hoewel, naar spr. hieraan toevoegde, men toch niet zoover durfde te gaan om de 32 getuigen te vervolgen we- gens meineed. Al deze gevolgen geven volgens spr. een juist beeld van de situatie waarin we ver- keeren. Spr. kwam hierna op het Alkmaarsche ge- val en merkte op, dat het hier strafbaar wordt gesteld als de heer Janssen slechts schrijft dat „een" politeagent zenuwachtig is. Daar tegenover stelde spr. vast, dat dr. Zeehandelaar in Amsterdam in een lezing voor de politie aantoonde, dat minstens 8 der agenten aldaar aan neurasthenie lijdt. Eigenlijk had Janssen een pluimpje moeten hebben, omdat hij verpleging van zoo'n lij- der aanbeval. Onzinnig is het, dat een offi- cier van justitie den door Janssen geschreven zin een aanranding van de politie acht. Gevallen van zenuwachtig optreden van de politie komen wel meer voor, gelijk spr. aan- gaf met o.a. te memoreeren de mishandeling van Amsterdamsche studenten door politie agenten. Spr. geloofde, dat Janssen, als hij bij auto riteiten had geklaagd over de Alkmaarsche politie, gauw zou zijn weggewerkt, het zou zijn -een bij den duivel te biecht gaan! En als men dan de .pers te hulp neemt, wordt dat als een verwijt gebruikt. Een geval van zenuwachtige politie haalde spr. ook aan uit Rotterdam, waarbij het publiek in de zaal herhaaldelijk in den lach schoot. Is het wonder, zei spr., dat men wel eens de schouders ophaalt over politie- optreden? Het geval in Den Haag, waar een 19-jarige jongen werd doodgeschoten, bewijst ook al weer, dat de politie zenuwachtig kan zijn in haar optreden. En de Haagsche com missaris verdedigde nog den agent. Ook in Alkmaar kon de commissaris er niet toe komen, verontschuldiging aan te bieden over het optreden van den agent, die iemands beenen noodeloos brak. Had de C. v. P. dat wel gedaan, dan zou 't geval vee) lichter zijn opgenomen, maar nu dit uitbleef, weet men, dat men aan de politie niets heeft, zei spr. Hij haalde dan nog aan het geval van een politieagent te Rotterdam, die een in^pecteur had uitgemaakt voor schoft (onder kame- raden weet men het best, wat men waard is, zei spr. lachend), om te concludeeren, dat de uniform absoluut geen waarborg is voor een hoogstaand karakter. Al deze en nog andere gevallen, door spr. aangehaald, geven z.i. recht om te spreken over een politie-willekeur, waarbij alles wat onder het fascisme gebeurt, te vreezen is. Het Alkmaarsche geval staat niet op zichzelf, maar is een symptoom van wat leeft onder de politie in al hare rangen in alle steden. Door R. L. de W. 40> „U zou een lastigeplotseling brak ze af en sloeg haar oogen neer. „Maar u hebt mijn vraag nog niet beant- woord". Hij deed alsof hij haar verlegenheid, noch haar blozen opmerkte. „Heb ik dat nog"niet gedaan!" Zij hield haar oog strak gericht op een zwarte kat, die met groote omzichtigheid bezig was een musch te besluipen. „U doet't alleen maar om tijd te winnen." „Zoo?" „Ja, dat weet u heel goed." „Waarom zou ik tijd willen winnen?" Nog steeds keek ze naar de zwarte kat, wien het vogeltje te slim af was geweest en die nu met verlangen naar andere vogeltjes keek. „Waarom zou ik tijd willen winnen", her- haalde ze, toen Beresford bleef zwijgen. Zij vermeed nog steeds hem aan te kijken. „Misschien om mijn gevoelens te sparen", antwoordde hij, haar aandachtig ga-deslaand. „Of om mijn reputatie te redden", ant woordde ze met klem. „Is die zoo erg?" i,Wait) mijn reputatie?" Zij wierp even een bljk naar hem, maar toen zij merkte, dat hij naar haar keek, sloeg ze de oogen onmiddel- lijk neer. „Neen, de toestand." Weer keek ze naar de zwarte kat. „U hebt mij in het hotel heel erg gecompro- mitteerd", zeide ze verwijtend. Heel bedaard stond Beresford op en naar de zwarte kat toegaand, die pogingen deec zich de vogelbesluipingsmanieren van zijn voorzaten te herinneren en in practijk brengen, deed hij haar alleen door een woest armgebaar den klimop in vliegen en over den muur stuiven. Bedaard kwam hij terug naar zijn plaats. Lola's verwonderden blik ontmoe tend glimlachte hij. „Waarom deed u dat?" vroeg ze. „Ik duld geen mededingers naar uw atten- tie; of't nu de Negen en Dertig Artikelen zijn of een enkele zwarte kat", antwoordde hij, haar een sigarette aanbiedend. "Zij schudde van neen, waarop hij er zelf een aanstak. „U is doodgewoon onbegrijpelijk", lachte zij, eenigszins zelfbewust. „Indien uw financien beperkt waren tot zoo'n bedrag, dat je er nog maar een paar weken gemak en plezier van kon hebben" antwoordde hij, „dan zou u ook wel roeping voelen zuinig te zijn met uw bezit." „Ben ik bezit?" haar oogen schoten vlatn Toen zijn glimllach ziend en de verwikkeling begrijpend, begon ze zenuwachtig in haar taschje te zoeken. Na een korte pauze besprak de heer Con standse speciaal het Alkmaarsche geval. Hij constateerde, dat hier misbruik is ge maakt van het beginsel, dat men iemand niet mag beleedigen of in zijn eer aantasten. Spr. meende, dat de verschillende schrijvers van ingezonden stukken niets te veel hadden gezegd, maar de politie zag er wel iets be- leedigends in. Spr. ging hierop het geval-van Putten na, de oorzaak van de heele kwestie. Het slacht- offer had voor de rechtbank alles volgehou- den wat hij in de Alkmaarsche Courant daar- over schreef en hij noemde het gebeurde mis handeling, zooals ook de getuigen en de verdedigers het noemden. Maar aangezien er geen aanklacht van mishandeling was inge- diend, mocht het geval niet aldus genoemd worden, immers het was nog niet uitge maakt, dat er mishandeling was gepleegd. En toen de politie-agent Webster zou verkla- ren, wat er gebeurd is, zei de president der rechtbank, dat men daarover niet hoefde te spreken, het was alleen maar te doen om vast te stellen, dat de agent tot verbaliseeren bevoegd was. Komisch zou spr. het willen noemen, dat de getuigen, die de mishandeling wilden vaststellen, niet werden gehoord. Onbegrijpelijk achtte spr. het, dat voor de rechtbank gezegd was, dat de zaak was vervolgd om de verhouding tusschen politie en publiek te verbeteren. Een mooie verzoe- ning, waarbij slachtoffers vallen! Men mag de gevallen niet bij den waren naam noemen totdat de thans ingediende aanklacht tegen den agent Webster is onder- zocht. Is dat goed gebeurd, dan staat mishan deling vast en dan zouden de beklaagden van nu wel geschreven mogen hebben, wat thans werd afgekeurd. Maar dan hebben intus- schen de slachtoffers geboet. Tegen Janssen is 75 boete geeischt, of- schoon hij aanried te doen, wat dr. Zeehande laar in Amsterdam in overweging gaf, er aan toevoegend, dat men de agenten meer rust moest geven. Hetgeen de heer Keppel schreef, achtte spr. bijzonder tam en onschuldig. Met een aardig schetsje, dat daverend applaus verwekte, gaf spr. aan, dat de commissaris van „Lapland" zoo netjes en wellevend is, dat hij het tact- loos noemen van het optreden van een politie agent doet vervolgen, waarop een eisch komt van f 75 boete. Als men wilde straffen elke dergelijke uit- drukking, zou iedere journalist, iedere pole- mist, elken dag vervolgd kunnen worden. Aan de hand van het verslag der rechts- zitting, opgenomen in de Alkmaarsche Cou rant, welk blad spreker onder de bladen in ons land het meest neutraal en waarheid- lievend noemde, zei spr., dat de president zelfs den inspecteur moest aansporen, de waarheid te zeggen en dat die inspecteur toch wel in het nauw werd gedreven. Eigenlijk moest die inspecteur een aanklacht indienen wegens twijfel aan zijn waarheidsliefde. Im mers een politieman spreekt steeds de waarheid! Dat de getuigen het niet -eens waren over mishandeling, gaf spr. aanleiding te zeggen, dat het breken van een been van een geverba- liseerde door een politieagent dan misschien een gevolg is van goede zorg der politie voor de burgers. Een natuurlijk optreden zou het zijn, zoo als de commissaris is opgetreden, zei spr. maar dat durf ik te zeggen. dat men het een natuurlijk optreden zou noemen, als er straks iemand door de politie wordt doodgeschoten Den heer Janssen werd volgens het ver slag verweten, vervolgde spr., dat hij zich met andermans za-ken had bemoeid, maar dat is het recht -op zijn kop zetten. Hij kon niet anders, als hij het recht wilde. Dat het op treden van Janssen en Keppel het gezag zou ondermijnen, ontkende spr.; als het gezag is ondermijnd, is dit geschied door de politie en de justitie zelf en niet door recht zoekende burgers. Zoolang de rechtbank nog niet heeft on- derzocht, dat -er mishandeling is gepleegd. houdt zij de meening dat dit ook niet het geval was, en zij veroordeelt daarom twee burgers tot ongehoord-e boeten. In het Alkmaarsche geval vond spr. aan leiding op te wekk-en tot het steeds vaster aaneengesloten strijden voor de ongeschre ven wetten en tegen elke willekeur van poli tie of wie ook krachtens geschreven wetten. De ware opvoedkunde maakt den opvoe- der onnoodig en daarom moeten wij door ons voorbeel-d politie ov-erbodig maken. Wij moeten ons zelf allerlei plichten inzake orde en welvoegelijkheid opleggen en daarbij toonen geen politie noodig te hebben. Spr. merkte hierbij op, dat het op een meeting gewoonlijk ordelijk is totdat er politie komt, De rechten van de politie moeten de een na de ander worden ingeperkt en, waar wij ontwap-ening vragen van de regeering, moet dit ook gelden voor de politie. Als deze niet was bewapend, zou het niet kunnen ge- beuren, dat iemand door haar werd doodge schoten in zenuwachtigh-eid. Spr. sprak ten slott-e de hoop uit, dat de vergadering de idee me'e naar huis zou nemen, dat ontwapening van de autoriteiten en ook van de politie noodig is en dat er sterke verdediging noodig is van d-e vrijheid van vergadering en drukpers, die er nog bestaat. (Daverend applaus.) „Daar ligt hij", zeide zij, wijzend op een heel klein hoopje batist, dat op tafel naast haar lag. Zij keek op en zijn oogen ontmoetend, lach te ze. „Ik geloof, dat't beter niet is", zeide ze, spelend met haar zak-doek. „Om bezit te zijn?" informeerde hij. „Na-tuurlijk niet", lachte zij. „Ik beant- woordde uw vraag." „Welke vraag?' „Wat bent u vermoeiend en het is zoo warm", protesteerde ze, zich zelf met haar zakdoek koelte toewaaiend. „Die over het te- ruggaan naar Londen natuurlijk. Boven- dien", vervolgde ze met vrouwelijke incon sequence, „de dokter schreef u voor hier te blijven." „Niet onbepaald", wierp hij tegen. „Maar u is nog maar een week hier." „Dit is de negende dag van mijn sprookje." Hij keek haar aan en ondanks zichzelf ont- roerde hij, toen hij haar daar zag zitten; ze zag er zoo heerlijk frisch uit, zoo tergend mooi met die kleine toque van allerlei kleuren en die havermout-kleurige jurk. „In den loop der eeuwen zal ik ergens, waar dan ook, beter rust kunnen vinden met de wetenschap, dat ik eens in mijn leven ge- lukkig ben geweest." Hij keek haar aan en knikte ernstig. „Waarom zegt u dat?" vroeg ze, hem ver- schrikt aankijkend. „Het klinkt zoozoo zij hield op, geen vergelijking kunnen-de vin- Algeheele afgematheid Dan dient onmiddellijk ingegrepen en ergere ziekten voorkomen te worden door eenige tabletten in te nemen. Alleen de origineele De V o o r z i 11 e r sloot hierop de verga dering met een enkel woord van dank aan den heer Constandse en met het uitspreken van de overtuiging, dat de verhouding tus schen politie en burgers zeker niet zal wor den verbeterd door het gerechtelijk vervolgen van Janssen en Keppel. Aan den uitgang werd een collecte gehou den, uit welker opbrengst zoo mogelijk de kosten van rechtskundigen bijstand der beide beklaagden zal worden betaald, alsmede de boete, die eventueel zal worden opgelegd. VULPENHOUDERS vanaf90 cent. Reparaties onder voile garantie. den. Nog even rookte hij door, zonder een woord te spreken. Eindelijk zeide hij, zonder notitie te nemen van haar vraag: „Staat't niet hier of daar in, dat wij feite- lijk nooit beseffen, wanneer we gelukkig zijn?" Zij knikte. „De laatste dagen was ik gelukkig", ver volgde hij, „en iedere seconde was ik er mij van bewust". Zij gaf geen antwoord, maar trok aan den kant van haar zakdoek. „Zeg", zeide hij ernstig, „je bent een lieve kam-eraad voor me geweestZij keek op, toen zweeg hij. Er stonden tranen in haar oogen. „Ik wilde, dat u niet op die manier sprak", zeide ze met gedempte stem, een stem die ze maar matig wist te beheerschen. „Op welke manier?" „Overovero, wat ben ik toch dom!" zeide ze, intusschen jacht makend op een ge- -deserteerden traan, die langs haar neus big- gelde. „U weet heel goed, wat ik bedoel", zei de ze, een oogenblik later, hem beschuldigend ,Weet ik da-t?" vroeg hij bedaard. ,Och ja, u weet t heel goed? Toe doe me nu een plezier en wees anders." Haar stem klonk smeekend. „U kent het spreekwoord van den vos en zijn streken", informeerde hij glimlachend. „Toe mr. Beresford, wees nu ernstig." Bij't hooren van zijn naam kwam hii op- VERTROKKEN PERSONEN. E. M. Groen, R.K., dienstbode, van Hoe» verpad 24, naar Noordscharwoude. L. Bock, Ev., dienstbode, van Kennemerstraat- weg 51, naar Amsterdam. P. Peereboom, geen, militair van Noorderkade 9, naar Vlis- singen. W. Jongsma N.H., chauffeur, van St. Annastraat 25, naar Oudorp. H. Smorenberg, R.K., scheepsklinker, van Ver- lengde Landstraat 16, naar Zaandam. P. J. van Nimmogen, geen, reiziger, van N. C. Piersonstraat 6, naar den Helder. M. C. Kooseman, N.H., kinderjuffrouw, van Van Leeuwenhoekstraat 11a, naar Amsterdam. W. M. Ooms, N.H., machine-bankwerker, van Oudegracht 245, naar Amsterdam. J. Nagre, N.H., assistent N.S., van N. C. Piersonstraat 22, naar Haarlemmermeer. W. K. Belonje, NH., ambtenaar secretarie, van Nassaulaan 41, naar Schoorl. Th. Valk, R.K., sigarenmaker, van Overdiestraat 48, naar Hoorn. N. J. W. Ruygrok, R.K., winkelbediende van Nieuwesloot 59, naar Arnhem. J. Zut, R.K., werkman, van Klein Nieuwland 31, naar Duitschland. A. A. M. de Lange, N.H., z.b., van Lange- straat 66, naar Leiden. H. G. W Bruns, R.K., kappersbediende, van Limmerhoek 2, naar den Helder. D. Ottsen, N.H., z.b., van Julianastraat 31 naar Barsingerhorn J. C. J. Schuld, J4.H., apoth., van Koor- straat 47, naar Utrecht. C. Jaspers, R.K., dienstbode van Akerslaan 8, naar Delft. J. Hemmelder, N.H., magazijnbediende, van le Kanaalstraat 2, naar Amsterdam. P. C. Kruyssen, R.K., z.b., van Payglop 2, naar 's-Gravenhage. J. Knippenburg, R.K., priester van Breedstraat 9, naar Amsterdam. G. Nijholt, N.H., bedrijfsleider, van Nieuwpoortslaan 20, naar Nieuwer-Amstel. Jac. Boersma, geen, fabrieksarbeider, van Uitenboschstraat 63, naar Oudorp. K- Konijn, R.K., dienstbode, van Oudegracht 261, naar Graft. A. M. Bogaard—v. d. Bakker, R.K., van Schagenstraat 2, naar Noord-Amerika. J. H. Wolf, geen, machi nist, van Anjelierstraat 14. naar Dordrecht. P. Wit, geen, kantoorbediende, van, Sta- tionstraat 3, naar Amsterdam. C. J. Nu- man, geen, leerl. machiniste, van Van Leu- wenhoekstraat 11, naar Hoorn. J. W. Witteveen, N.H., chauffeur, van Hoeverkade 7, naar Amsterdam. J. C. van der Horst, R.K., huishoudster van vaartuig „Pro Do- mo", naar Amsterdam. W. F. de Vries Jaarsma N.H., van Oudegracht 209, naar Amsterdam. C. J. Hofstee, R.K., z.b., van Fnidsen 35, naar Utrecht. G. Trovisan R.K., granietwerker, van Schagetistraat 2 naar Italie. INGEKOMEN PERSONEN. J. SchotHundel, N.H,. zonder, van Edam, naar Boezemsingel 19. J. Sneekes, R.K., arbeider, van Bergen (N-.H.), naar Luttik Oudorp 17. J. Godschalk, N.H^ los werkman, van Rotterdam naar Zocher- straat 28. H. A. G. Kamper, geen, zon der, van Castricum naar Hekelstraat 14. H. Lakerveld, N.H., machinist, van Gouda naar St. Josephstraat 13. P. Leeuw, geen, met vrouw en 2 kinderen (N.-H.), van Hoorn eens terug tot de nuchtere werkelijkheid. ,,'t Is me onmogelijk om ernstig te zijn als u zoo deftig doet en mij op zoo'n verwijten- den toon mr. Beresford noemt." Hij wierp haar 'n uitdagenden blik toe. „Ik krijg 'i gevoel of ik het Veertigste Artikel ben." Zij lachte. „Liever ga ik terug tot de naamlooze periode der laatste acht dagen, dan dat ik op den negenden mr. Beresford wordt." „Nu, wat wilt u danHaar hoofd een beetje op zij keek zij hem aan. „Wat willen?" vroeg hij „U zou iemand heusch tot wanhoop bren gen", riep ze met gemaakten ernst. „Dat is nu precies wat tante Caroline ook beweert", kwam luchtig van hem. „AUeen zegt zij't wat kernach tiger. Ze zegt eenvou- dig: Richard je bent gek." „Maar u is lastig, dat weet u wel, niet?" Glimlachend keek ze hem aan, haar hoofd nog altijd wat opzij, als trachtte ze hem zijn toestemming af te vleien. „En als ze heel erg woedend is", ging hij door, „maakt ze ervanje bent altijd gek ge weest. Mijn dwaasheid wordt langzamerhand traditioneel in de familie. Zelfs Drew ver- klaart ronduit, dat ik gek ben, maar in de volheid van zijn hart verzacht hij het een beet je door er aan toe te voegen, dat ik een aardig soort van gek ben." „Ik wilde, dat ik wist wanneer u nu eigenlijk ernstig is". Zij keek hem aan met een komi sehe uitdrukking van onzekerheid. 'Wordt vervolgd.'/ zieh onwel gevoelen on hoofdpijn boteekonon meostal het begin eener verpakking"S3oy<*"Ikenbaaraanden oranje band,be«chermtU tegen na- maak. Menweigeredus andere ver- pakkingen en letteerop, dat op elke tablet het woord "BAYER" staat. Prijs 75 ct».

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5