Boeken naar Scftermerweg 42. H. Kluft, N.H., fabr.-arb., van Hoorn, naar Ricardostraat 2. C. L. Schellings, R.K., zonder, van Ber gen (N.-H., naar R. Visscherstraat 24. Wed. A. A. Adelaar, geen, zonder, van Zaandam, naar Kanaalkade 19. H. Koops R.K., zonder, van Oudorp, naar Karnemelks- buurt 16. N. W. W. Tool, R.K., hulpmon- teur, van Apeldoorn naar Molenbuurt 25. A. M. C. Kroon, RK., zonder, van Heiloo naar Koningsstraat 7. M. Slootenvan Ploeger, N.H., fabr.-arbeidster, van Heiloo naar 2de Kabelstraat 19. G. v. Batzelaar, N.H., winkeljuffr., van Apeldoorn naar Laat 185. W. H. Willemse, E.Lbiljart- inaker, van Amsterdam naar Groot Nieuw- land 47. J. P. v. Lier—Laras, R.K., huis- houdster, van Rottei-dam naar Klein Nieuw- land 19. E. H. v. d. Idsert, R.K., zonder, van Baarle-Nassau Grens naar Clarissen- buurt 74. C. Beers, R.K., dienstbcde, van H.-Hugowaard naar v. Everdingenstr. 18. A. Tigchelaar, N.H., dienstbode, van Harlingen naar Snaarmanslaan 61. K. Legger, R.K., los arbeider, van Heiloo naar Koningsstraat 9. G. v. Slooten, N.H., zonder, van Heiloo naar Ritsevoort 52. ProvSiiciaal nieuws WARMENHUIZEN. Raadsvergadering. De gemeenteraad vergaderde Maandag- middag n.m. 2 uu ten gemeentehuize, onder voorzitterschap van den loco-burgemeester, den heer J. Swan. Present alile leden. lngekotnen stukken. Een verzoek van P. Vos om eene tegemoet- leoming in de kosten van schoolbezoek van zij- ne twee kinderen op de Biiz school te Krab- bendam. Daar de afstand naar de school jmeer dan 4 K.M. is werd voorgesteld voor de ftwee leerlingen te zamen eene tegemoetko- ming over 1928 te verleenen van 20. Werd goedgevonden. Een besluit van Ged. Staten tot verdaging van bet Raadsbesluit verkoop grond en ver daging goedkeuring Raadsbesluit tot verhaal van pensioensbijdragen. E,en verzoek van het bestuur van de afd. Warmenhuizen van den Dioc. land- en tuin- bouwbond om een subsidie ten bedrage van 55, ter bestrijding -der onkosten van licht en verwarming voor een tuinbouwcursus en een cursus voor volwassenen in becl'rijfs-eontrole. iDaar de kosten voor licht en verwarming van de schoollokalen kunnen worden inbegrepen, in de uitgaven als bedoeld in art. 01 der La ger Onderwijswet en d'it ook geschiedt door de gemeente bij de vaststelling van de uitkee- tring als bedoeld in voormeld ?"tikel der L. O jWet, werd voorgesteld dit aan adressant mede te deelen. Naar aanleiding van een aan B. en W. ge- richt verzoek van diverse inwoners te Krab- benda-m, om aldaar meerdere straatlantaarns te plaatsen, stelden B. en W. voor overeen komstig het advies van de gascommissie om 'een lantaarn te plaatsen bij de woning van D. iBootema en een bij C. Dekker. De heer Slot: de Gascommissie wilde vol- staan met twee lantaarns te plaatsen en niet tot plaatsen van 3, zooals verzocht werd en .wel op de 2 gevaarlijkste hoeken. Langs den weg WarmenhuizenSchoorldam of War menhuizenKrabbendam, kan niet bij elk huis een lantaarn worden geplaatst. Het voorstel van B. en W. werd goedge- vonden. Ingekomen is de rekening van den Vleesch- keuringsdienst voor de gemeente Koedijk, iWarmenhuizen en Schoorl met een voordeelig saldo van 8.61. De begrooting voor 1929 sloot met een be- drag van 2893.25. De heer de Gioot informeerde naar het be- drag van inkomsten van keurloonen voor het •ingevoerde vleesch. De voorzitter decide mede, dat dit te Koe dijk bedroeg 138.10, te Warmenhuizen S/ 44.31, te Schoorl 91.10, totaal 273.51. Vervoilgens is ingekomen van het ge- meentebestuur van Harenkarspel dat een grafmonument besteld is voor wijlen burge- iroeester Burger, waarvan de kosten met inbe- O' j van de inscriptie ongeveer 300 zullen ragen, wat door den raad werd goedge vonden. Het verslag van de Commissie voor de •Malaria bestrijding over 1927, werd toege- ®onden. MededeeUngen. Voor den cursus voor het voortgezet Lager Onderwijs aan de O. L. School te Warmen huizen, hebben zich aangemeld 5 meisjes en .4 jongens, aan de O. L. School te Schoorl dam 8 jongens, aan de Bijz. School te Krab bendam 6 jongens en 5 meisjes, aan de R.K. Jongensschool 19 jongens. De heer Molenaar informeerde naar het cijfer, hetwelk zoo laag is. De heer Slot zeide: Wat kan men daar aan doen. De heer Molenaar meende, dat de ouders in de eerste plaats dienden te zorgen, dat hun kinderen het onderwijs volgd-en Algemeen werd het jammer gevonden, dat er niet meer animo bestond, het zou ge- wenscht zijn dat dit verplichtend werd ge- steld. Door B. en W. is aan de echtgenoote van N.Prins te Schoorldam tegen nader te bepa- len tijdstip ontslag verleend als schoolschoon- maakster aldaar. Een oproeping voor deze trekking is bereids geschiedt. Op 29 September j.l. zijn kas en boeken van den Gemeente-Ontvanger opgenomen en was overeenkomstig de boeken in kas f 9315.01 Yt. De verzekering tegen brandschade van di verse gebou wen der gemeente is met ingang van 1 Januari 1929 opgezegd bij de verzeke- nngssocieteit „de Amstel" en aangegaan bij J- C. J., de Knegst en Zonen te Amsterdam. Dit geeft een belangrijke besparing, niette- genstaande dat het een zeer soliede verzeke ring is. Door den secretaris werd mededeeling ge- daan van de diverse verschillen van premien, zcodat de vergaderina deze verschillen van groote beteekenis vindt. Verder kwam aan de orde de rioleering van de gedempte sloot bij dam Patronaat-Wo- mngbouw waarvan een begrooting is opge- gemaakt en inmiddels prijsopgaaf is f>"e- vraagd. De heer Slot vroeg of deze kosten van rio leering voor gemeemte-rekening komen. De voorzitter wees er op dat er spoed be- *racht moet worden en is besloten, dat ook de bekende eigenaren een dee] van de kosten zou- den dragen. B. en W. verwachtten dat de belendende eigenaren zich daartoe genegen zullen zijn. De heer Molenaar achtte het gewenscht eerst nog eens met de belanghebbende voeling te houden. De heer Slot meende dat de omwonend'en het meeste belang bij de demping en riolee ring hebben en deze toch het grootste gedeelte der kosten dienden te dragen. De voorzitter zeide dat dit ook het geval is geweest bij vorige dempingen. De heer Molenaar vend het gewenscht, eerst nog eens voeling met de belanghebbenden te houden. De voorzitter zeide met deze wenken reke ning te houden de belanghebbenden zullen worden opgeroepen, voordat tot het werk wordt overgegaan. Verders zal nadcr van den te verkrijgen grond overleg worden gepleegd, betreffende het eigendom daarvan. Punt II der agenda. Voorgesteld werd de gemeente-begrooting, de begrooting van het Burgerlijk Armbe- stuur, het gasbedrijf en het tuinbouwbedrijf over 1929. De heer Slot alls rapporteur der Commissie van onderzoek. Aan B. en W. werd dank gebracht voor den sobere opzet. Het salaris van den ambtenaar ter secreta ire moet men niet op 950 maar op 1000 bepalen en een subsidie van 10 verleenen aan het Historisch genootschap „Oud-West- friesland". De voorzitter sprak er zijn genoegen over uit dat de commissie een dusdanig gunstig oordeel velde over de werkzaamheden der wethouders. De wethouders namen genoegen met de beide voorstel len van de commissie en de be grooting werd dan ook met algemeene stem- men vastgesteld. De gewone dienst sloot in ontvangst en uitgaaf op 110.987.27V2, de kapitaaldienst op 943.07%. De post gemeentelijk inkom- stenbelasting was geraamd op 27500, vo- rig jaar 27600, de post onvoorzien was groot 2034.78%. Voor de ontsmettingsdiensten werd een subsidie uitgetrokken van 1% cent per in- woner. De assistente aan de O. L. school, mej. Molenaar, verzocht haar salaris met 200 te verhoogen. Hoewel de wethouders oordeelden dat het salaris niet groot was stelden zij voor thans niet op Let verzoek in te gaan, omreden thans aanhangig is een wetsontwerp en bij aanneming de gemeente aan die school recht zou hebben op 3 leerkrachten. De heer Molenaar zeide ,dat de commissie oordeelde dat als tot verhooging werd over gegaan we ons op een hellend vlak zouden begeven. Het salaris was te laag en het korps assistente niet op zijn plaats. De heer Slot zeide dat in de begrooting reeds een verhooging tot uitdrukking komt. De voorzitter zeide ook het salaris was met 100 verhoogd. De begrooting van het Armbestuur werd vastgesteld op 9747.88 met een post voor gemeentelijke subsidie van 2300. De begrooting van het Gasbedrijf werd vastgesteld voor den gewonen dienst: ont vangsten f 6321.67, uitgaven f 62537.65, batig saldo 676.92. Voor den kapitaal dienst: ontvangsten en uitgaven 15485.46. Met ingang van 1 Januari zal de gasprijs met 1 cent worden verlaagd, alzoo voor gas over den gewonen meter van 13 op 12 cent, voor muntgas van 14 op 13 cent, voor gas voor verwarming van 6 op 5 cent, de prijs voor industriegas blijft onveranderd. De begrooting voor het tuinbouwbedrijf werd vastgesteld op 4400 voor den gewo nen dienst en op 630 voor den kapitaab dienst. Het Bestuur der R. K. Jongensschool en Meisjesschool verzocht de noodige gelden be schikbaar te willen stellen voor het aanleg- gen van een electrische installatie in de R. K Jongensschool en ter voltooii'ng der electri sche verlichting der R. K. Meisjesschool. De kosten voor een en ander zijn geraamd op f 300. Voorgesteld werd daarvoor gelden beschikbaar te stellen. Werd goedgevonden. Punt IV der agenda. In verband met de verbetering van het vaarwater naar de gasfabriek stelden B. en W. overeenkomstig het advies van de gas commissie voor van J. Kraakman aan te koopen een strook grond ter grootte van on geveer 75 M2. a 3 per M2. De heer Molenaar zeide als men tot verbe tering overgaat, vooral de hoek wordt afge- graven wat een zeer hinderlijke bocht is. De heer Slot noemde ook een hoek achter Pronk daar dat een zeer scherpe hoek is. De voorz.Hoewel over deze laatste hoek nimmer klachten zijn gehoord, zal de zaak onderzoeken of verbetering diende te worden aangebracht. Het voorstel van B. en W. werd aange- nomen. De Ned. Bond van personeel in Overheids- dienst verzocht aan de werklieden in dienst der gemeente jaarlijks een vacantietoeslag toe te kennen. Overeenkomstig het advies van de gascom missie werd voorgesteld een vacantietoeslag toe te kegnen van 10 per jaar. De heer Slot vroeg of het de bedoeling was deze vacantietoeslag te verleenen aan het per soneel der gasfabriek? In het adres stond van personeel in diens' van de gemeente. De heer van der Meijde had begrepen dat bedoeld werd het personeel der gemeente De voorzitter zeide dat het wel de bedoe ling was dat het personeel der gasfabriek betrof. Door den heer Molenaar werd opgemerkt dat er behalve het personeel der gasfabriek een gemeentewerkman was daar deze geen vacantie heeft, laat men dien dan ook onder de regeling opnemen, 't welk algemeen werd goedgevonden. Punt VI der agenda. Voorgesteld werd bij het tuinbouwbedrijf een kweekkas te bouwen en daarvoor eenc- geldleening aan te gaan groot 2500 tegen eene rente van ten hoogste 5 pet. af te les sen in 30 jaren, te beginnen in 1929. Deze zaak was reeds in een na-vergadering besproken maar om meerdere bekendheid aan deze zaak te geven, werd medegedeeld dat de commissie van het tuinbouwberijf een dergelijke stichting gewenscht achtte. De exploitatierekening sloot met een batig saldo van /TOO. Het bedrijf zou steeds zeker zijn van plantmateriaal op tijd en door oordeel- kundige selectie zou prima plantgoed kunnen worden verkregen. Met algemeene stemmen werd tot het bou wen van een kweekkas besloten. K. Dekker verzocht ontheffing hondenbe- lasting 1928. Daar de hond na 1 Juli 1928 was vertrokken kon volgens de verordening geen ontheffing worden verleend. Daarna sloot de voorzitter de vergadering daar niemand meer het woord verlangde, onder dankbetuiging voor de aangename sa- menwerking. Na opening der vergadering en lezing der notulen, werden verschillende mededeelingen gedaan, de vereeniging betreffende. Daarna kwamen aan de orde de jaarversla- gen van de Coop.. Zuivelbank de E. N. C. K. te Vlaardigen en van het Centraal Bureau te Rotterdam. Gedurende de wintermaanden zullen van dit bureau maandelijks te ver- strekken voederrantsoenen worden uitgege- ven, welke onder de leden zullen worden ver- spreid. Langs dezen weg zullen de veehou- ders worden ingelicht omtrent doelmatige economische voedering van hun vee. Besloten werd tot het P.E.N, het verzoek te richten voor herziening der stroomtarieven. Bij de gehouden bestuursverkiezing, waar- bij moesten aftreden de heeren P. Blauw Jz. HENSBROEK. Vrijdag kwamen in het lokaal van den heer de Boer alhier een aantal personen bij- een, om besprekingen te houden over een op te richtea Fokvereeniging „Hensbroek Obdam". Als inleider trad op de heer L. de Vries. Rijksveeteeltconsulent van Noord-Holland, die op zeer bevattelijke- wijze uiteenzette de noodzakelijkheid om tot het oprichten van een dergelijke vereeniging te komen. Verschillen de vragen werden door spr. op duidelijke en correcte manier beantwoord, waarna door 13 van de aanwezige veehouders to oprichting besloten werd. Als naam der vereeniging werd gekozen „de Toekomst". Bestuursleden werden de heeren T. Schrooder, voorzitter, W. Zwager- man, secretaris, Jac. Rooker, penningmeester, G. Posch, vice-voorzitter, W. Koster, be- stuurslid. Vrijdagavond werden ten huize van den heer C. Koning Cz alhier besprekingen ge houden tot het oprichten van een loterijclub, met het gevolg aat 7 personen zich als lid opgaven. De contributie werd vastgesteld op 25 cent per persoon en per week. Be stuursleden werden de heeren P. Baas, voor zitter, C. Koning Wz., secretaris en C. Ko ning Cz., penningmeester. SCHAGEN. Zondag vergaderde de federatie Hollands Noorden van den Bond voor Staatspension- neering in „de Posthoorn" alhier, onder lei- ding van den heer J. Romar, van Winkel. Aanwezig waren 8 afdeelingen, n.l. Oude- sluis, Wieringerwaard, St. Maarten, Haren karspel, Heerhugowaard, Winkel, Kolhtyn en Schagen. Bij de opening sprak de voorzitter er zijn leedwezen over uit dat de heer C. van Twui- ver ongesteld was en wenschte hem een spoe- dig herstel toe. Ingekomen was een schrijven van den heer C. van Twuiver met de mededeeling, dat hij wegens ongesteldheid genoodzaakt was om te bedanken als voorzitter. De secretaris deelde mede, dat de contribu tie van alle afdeelingen is binnen gekomen, behalve van Julianadorp, welke afdeeling voor de zooveelste maal niet meer betaalt. Hierna volgde een verslag van de gehou den meeting te Alkmaar. Voor het nazien der rekening over 1928 werden aangewezen de afdeelingen Schagen en Oudesluis. De heer Appel werd met algemeene stem- men tot bestuurslid herkozen, terwijl in de plaats van de heeren Jb. de Vries te Scha gen en C. van Twuiver te Veenhuizen geko zen werden de heeren C. de Vries te Dirks- horn en K. Paarlberg te Oudesluis. De heer C. de Vries werd gekozen tot voorzitter. De toelage voor den secretaris-penning- meester werd voor 1928 weder op 25 be- paald. Door den secretaris werd de bespreking over Ringlan<jdagen geopend als propagan da voor de a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer. Hierover werd een drukke discussie gehouden. Tevens werd in overweging gege- ven om een zeer groot aantal propaganda- circulaires te laten drukken, waarin het doel pn streven duidelijk en eenvoudig werden be- licht en deze huis aan huis voor de verkiezin gen af te geven. Voor de Ringlanddagen zouden de afdee- ligen St. Maarten, Winkel, Dirkshorn, Oude sluis, Kolhorn en Heerhugowaard inlichtin- gen vragen voor terrein, plaatselijke muziek- en zangvereenigingen en de daaraan verbon- den kosten. De secretaris zou zich in verbin- ding stellen met het Hoofdbestuur omtrent het opmaken en drukken van een verkiezings- circulaire en tevens steun vragen voor het houden van eenige landdagen. Besloten werd spoedig weer een vergade ring te houden ter bespreking van het boven- staande. Verder werden de afdeelingen er bijzonder op gewezen om op de propaganda-avonden te trachten gelden in te zamelen voor het verkiezingsfonds, ingesteld door het Hoofd bestuur, of op andere manier dit fonds krachtig te steunen. De wensch werd uitgesproken, dat elke afdeeling dezen winter weer een of meer pro paganda-avonden zal organiseeren. Bij de rondvraag noodigde de afdeeling Dirkshorn het federatiebestuur en de afdeeL lingen uit tot bijwoning van haar eerstvol- gende propaganda-avond, wat (evens haar 25-jarig bestaan is. Hierna sluiting. HEERHUGOWAARD. Door de Cooperatieve Aankoopvereeniging met Malerij „De Goede Verwachting" werd hare najaarsvergadering gehouden, welke difmaal door 22 leden werd bezocht. Ver- scheidene leden werden gemist tengevolge eener gelijktijdig gehouden andere vergade ring op landbouwgebied. en F. N. Spaan, werden de aftredenden met bfjna algemeene stemmen herkozen. Gaarne namen beiden de benoeming aan, nu de gang van zaken reden tot tevredenheid geeft. Dit mocht o. a. ook blijken uit de balane over het lste kwartaal, loopend van 1 Mei tot 31 Juli, welke een voordeelig saldo aanwees van 979. De omzet der vereeniging beweegt zich in steeds stijgende lijn, zoowel met be- trekking tot de afname van veevocder als van kunstmeststoffen. Met ganoegen werd dan ook geconstateerd, dat hoe langer hoe meer het belang der cooperatie door en voor den boer wordt ingezien. De bespreking, welke werd gehouden met betrekking tot den Bond van Coop. Aankoop- vereenigingen in Noord-Holland leidde er toe, dat werd gesloten, deze als lid te steu nen, indien dezen Bond weer in zijn ouden vorm terug komt, om daadwerkelijk de pro paganda weer ter hand te nemtn. Bij de rondvraag kwamen nog verschillen de zaken ter sprake, waarover geanimeerd gediscusseerd werd. Door den heer van der Meer rd er nog eens met nadruk op gewezen, dat, hoewel de omzet der vereeniging flink vooruit gnat, toch nog meer veehouders tot de overtuiging die- nen te komen, dat het ook hun belang is de codperatie te steunen door geregelde afname. De steeds uitgevoerde controle op de artike- len immers waarborgt goede veevoeders en kunstmeststoffen, hetgeen van zeer groot be lang geacht moet worden. Bij het sluiten der vergadering dankte de voorzitter voor de aangename samenwer- king, hopende, dat ook deze vergadering weer heeft bijgedragen tot bloei der vereeniging. Alle teekenen wijzen er op, dat ook hier de glascultuur meer en meer ingang zal vin- den. Verschillende kasten zijn in aanbouw, o. a. wordt aan den Basseweg een warenhuis gebouwd met centrale verwarming, ter op- pervlakte van y2 H.A. De cursus in de druivencultuur wordt ge- volgd door een 60-tal personen, de cursus in volledige glascultuur door een 30-tal, WIERINGEN. Het schijnt, dat opnieuw plannen bestaan tot stichting van een bijzonder school te Den Oever alhier. Reeds in het begin van dit iaar is een dergelijk verzoek door den Raad behandeld, doch toen afgewezen, daar ver schillende handteekeningen ongeldig waren en hierdoor niet het vereischte aantal werd bereikt. SCHOORLDAM. De wintercursus voor vervolgonderwijs, welke in 1920 door het tegenwoordige hoofd der school in het leven werd geroepen, heeft zich voortdurend in groote deelname mogen verheugen. Ook dezen winter is 't aantal deelnemers, dat acht bedraagt, percentsgewijze het grootst van alle vijf scholen der gemeente Warmnhuizen. Dit ggtuigt zeker van groote belangstelling in dit gemeentelijk onderwijs. HEEMSKERK. De beide windmolens in de Heemskerker en Uitgeesterbroek, die jaren lang het over- tollige water opgestuwd hebben, zullen eer- lang in sloopershanden vervallen. Zooals Lekend is geschied de bemaling een paar jaar lang al electrisch. PETTEN. Vergadering van den Raad dezer gemeente op 29 October. Tegenwoordig alle leden. Ingekomen stukken: Ingekomen was de rekening-courant van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten over het 3de kwartaal 1928, waaruit blijkt, dat aan rente een bedrag van 1.44 is ver- schuldigd. De goedkeuring van Ged. Staten op het be sluit tot wijziging der begrooting voor 1927. De mededeeling van den Minister van Ar- beid, Handel en Nijverheid, dat wegens aan- deel in het subsidiebedrag op grond van het Werkloosheidsbesluit 1917 over het lste kwartaal 1928 is verschuldigd 117.27. Een proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger op 28 September 1928, waaruit blijkt, dat tot dien datum de ont vangsten hadden bedragen 7711.3, de uit gaven J 7143,14%, zoodat in kas was een be drag van 68.38%, hetgeen overeenkwam met de vertoonde gelden. Boeken eu beschei- den werden in orde bevonden. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Aanbieding begrooting 1929. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten is alsnog een begrooting voor 1929 opgemaakt, welke den Raad werd aan- geboden, waarna zij tot den dag der behan- dehng ter visie zal liggen. De gewone dienst si uit met een ontvang en uitgaaf op een be- di'flg van fj 179§3.^ido kapitaaldienst ©et in ontvang en ufjgaaf op 170. Onheffing hondenbelasting 1928. Door den heer J. Vriendjes Jbz. is ver zocht een half jaar ontheffing van zijn aan- slag in de hondenbelasting 1928. Burg, en Weth. stelden voor op het ver zoek gunstig te beschikken, welk voorstel werd aangenomen. De rondvraag leverde niets op, waarna de vergadering door de'n voorzitter werd geslo ten. KOEDIJK. De tooneelvereeniging „De Roos" is wee* aan den arbeid ons een paar mooie avonden te bezorgen. Op 10 November a.s. zal zij haar 60-jarig bestaan vieren en zal dan ten beste geven „Allerzielen" van Heijermans. 10 November is de officieele feestdag, waar voor nog kaarten verkrijgbaar zijn. Do'ch ook den Tide November zal het zelfde stuk voo- het voetlicht komen. De Roos garandeert altijd een goed vertoIking en aankleeding. Edison. Zijn leven en zijn uitvin- dingen verleld voor vaders en ion- gens door E. Angel. Uitgave H. P. Leopold's Uilgevers-Maatschanpij te Den Haag. Er zullen weinig menschen zijn die nooit den naam van Edison gehoord hebben. Want al worden vele menschen eerst ge- eerd na hun dood en schijnen na verloop van jaren hun daden vee! ^rooter en gewiehtiger dan ze in werkelijkheiV oreweest zijn, Edison is een van de gelukkigen, die niet eerst dood behoeft te gaan om tot een.der prootsten van zijn tijd te worden gerekend. Hij is een der mannen voor wien men nog bij zijn leven een gedenkteeken opricht en die den dank en waar- deering geniet van alle volkeren, die van zijn uitvindingen geprofiteerd hebben. Niemand zou voorspeld hebben dat de klei- ne Thomas Alva Edison, die op 2 Februari 1847 geboren werd en op jeugdigen leeftijd in een trein couranten moest verkoopen, om- dat zijn vader en moeder te arm waren om hem een hehoorlijke opvoeding te geven, nog eens een wereldberoemdheid zou worden en algemeen als een der grootsten van zijn tijd zou worden erkend. In een ledigen goederenwagen neemt hij al proeven met allerlei stoffen en op een keer, dat hij met phosphorus aan het knoeien is, vliegt de heele wagen in brand en de hoofd- conducteur smijt hem bij het eersie het beste station den trein uit. Hij is niet alleen zijn rijdend laboratorium kwijt, maar bovendien zijn drukkerij, want in dien goederenwagen drukte hij met wat oud lettermateriaal al zijn eigen spoorwegcouran- ten, waarvoor hij het nieuws bij elkaar zocht door op elk station waar de trein stopte even bij den telegrafist aan te loopen en naar het laatste nieuws te informeeren. Als zwerver biedt hij nu zijn diensfen aan als telegrafist. Men vermaakt zich op de kan- toren met den haveloozen jongen en geeft hem de ingewikkeldste opdrachten, maar Edi son voert ze alle uit en dat niet alleen, hij ontdekt tegelijkertijd allerlei fouten aan de telegraaftoestpllen en verbetert deze. Hij ont dekt het ge'heim om meer dan een telegram gelijktijdig langs dezelfde draad te verzen. den, hij vindt een toestel uit waardoor men honderden woorden per minuut kan overbren- gen en verschillende maatschappijen koopen zijn uitvindingen en profiteeren er van, maar zijn eigen financieel aandeel is zoo gering, dat hij even arm blijft als vroeger. Toch werkt hij er zich langzamerhand bo- venop, al profiteert men altijd nog van zijn volkomen gebrek aan koopmansinzicht. Zijn groote uitvinding is de phonograaf, de machine, die de menschelijke stem kan weer- geven en daarmee doet hij de wereld versteld staan. Maar nog terwijl hij1 bezig is deze te volmaken, wordt zijn aandacht getrokken door het vraagstuk een bruikbare en goed1- koooe lamp te vinden, die meer licht geeft dan de kaarsen en gasvlammen, die men tot nu toe kende. Zijn medewerkers reizen de wereld over om stoffen te zoeken, waarvan de ver- brande yezel zoo krachtig is, dat zij als gloei- draad in een lamp kan dienst doen en na eenige jaren van bovenmenschelijken arbeid, waarin hij zich nauwelijks rust gunt, is d< gloeilaijip geboren, het licht waarvan nu de geheele beschhafde wereld de zegeningen ge niet. In de oorlogsjaren tracht hij metaalertsen te winnen, maar zoodra blijkt, dat men ze in voldoende hoeveelheid ergens anders kan vinden, zet hij zijn geheele fabriek stop om zich dadelijk daarop voor cement te interes- seeren. Hij giet de eerste betonnen huizen, die in een oogenblik kant en klaar zijn en even later laat hij de eerste electrische spoor- trein loopen, een kjein treintje, dat de bczoe- kers van een tentoonstelling over het uitge- strekte terrein voert. Tijdens de oorlogsjaren roeRt de staat zijn hulp in en hij bedenkt een systeem, waardoor oorlogsschepen een torpedo kunnen ontwijken door, nog voor het projectiel zijn weg afge- legd heeft, van koers te veranderen. Met vol- doening bedenken wij, dat hij slechts naat middelen zocht om vernietiging van men- schenlevens en goederen te voorkomen. Slechts eens adviseerde hij den staat inzake de kracht van den stroom welke voor de executie op den electrischen stoel noodig zou zijn, maar hij wilde er verder niets meer mee te ma-ken hebben. In zijn uitgebreide laboratoria en werk- plaatsen op Menlo Park geeft hij zich met zijn getrouwe medewerkers geheel aan zijn onderzoekingen over. Duizenden proeven met allerlei stoffen staan daar in zijn noti-- tieboeken opgeteekend om zoo noodig dade* lijk weer nageslagen te kunnen worden. Dan valt de aandacht van den toovenaar van Menlo Park op de cinematographic, hi}1 richt er ateliers voor in en slaagt er in ver- scheidene opnamen van bewegende beelden te maken. Maar op zoek naar een goede pro- jectie wordt zijn aandacht weer afgeleid en anderen voltooien ten slotte zijn werk. Ontelbare patenten heeft hij op allerlei uit; vindingen genomen en nog steeds arbeidt hi}' in zijn laboratoria op zoek naar allerlei din- gen, die den menschelijken arbeid kunnen vergemakkelijken of het leven kunnen veraan- genamen. En het eenige wat hem tegenstaat en hem dagenlang uit zijn humeur kan brengen, is de vereering zijner medeburgers, voorname- Uil waghier fee zich uit io feosfe 10U

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6