Uw Haar Bechtszaken DE.B£T.MACHlNf 15 EE" GRITZNER EXTRA Oiize Koionien. Kerk ©bi school Binnenland NA ill m#**" Kenmenkende eigenschappen M** tcFcA bUUiJo, m. Eenvoud-Smaak- kwaiiteit... Voor Alkmaar en Omstreken P. Zuiker, Verdronkenoord. 84. vneriffeen en maaltTjden waarvan tin met tan wegblijven zonder onbeleefd te schijnen. pIk ullr, dat men hem voor deze nuttelooze verveiende dingen aan zijn werk onttrekt, ijt hij volkomen verloren. No" is deze rustelooze geest voortdurend hezig maar zelfs als hij nu reeds de rust nam welke hem na een leven van ingespan- ren 'arbeid volkomen toekomt, zal men hem fflogen eeren als een der allergrootsten van zijn tijd, die door zijn geniale uitvindingen den dartk en de bewondering van de ge'heele heschaafde wereld verdiend heeft. Tj. wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten hetvalt niet meet1 uit Indien gij des morgens een weinig PUROL tusschen de handen wrijft en dit door de haren uitstrijkt. 't Voldoet iedereen. liiichtvaarl. de „GRAF ZEPPELIN" OP DE TERUGREIS. Aanvankelijke ongerustheid over 't uitblijven van berichten. Raven Frankrijk. Hedermorgen te Friedrichshajen verwacht. Er was wel eenige reden tot ongerustheid gistermiddag, toen de berichten over het luchtschip plotseling ophielden. Het was nog cm even na twaalf uur op 200 K.M. ten W. van Brest gemeld, maar daarna kwamen er maar geen berichten binnen over het over- schrijden van de Fransche kustlijn. En blijk- baar had het luchtschip zelf ook geen ver- binding met een of ander draadloos station, want anders was dat zeker wel wereld- kundig gemaakt. Het is te begrijpen, dat men op de Zeppelinwerf te Friedrichshafen ook niet al te gerust was wegens het uitblijven van berichten. Voor een ieder was het derhalve een ware opluchting, dat eindelijk weer eenig levens- teeken van het luchtschip werd vernomen. Voor de Fransche kust. De „Graf Zeppelin" naderde gister te 17.45 uur de Fransche kust. Het luchtschip meldde positie 180 mijlen westelijk van Nantes. Niet boven Zuid-lerland gezien. Uit Queenstown aan de Zuid-Iersche kust werd gemeld, dat in tegenstelling met an dere berichten tot gister 15 uur M.E.T. de „Graf Zeppelin" daar niet gesignaleerd werd. Boven Frankrijk. Het luchtschip „Graf Zeppelin" bereikte gister te 19.28 de Fransche kust boven den zuidelijken Loire-mond bij Rochet St. Brevon. Te 19.43 uur M.E.T. vloog het luchtschip op een hoogte van 300 M. in oostelijke richting boven Nantes met een snelheid van 80 a 100 K.M. per uur. Gisteravond om 23 uur was het luchtschip in de buurt van Orleans gezien. Of het op Parijs zou aansturen, stond nog niet vast. De directe weg van Orleans naar Friedrichshafen iou Zuidelijk langs Parijs gaan. Landing niet voor Donderdag half acht. Dr. Duerr verklaarde dat de landing van den Zeppelin naar alle waarschijnlijkheid niet voor hedenmorgen half 8 geschieden kon, daar een dikke mist in de morgenuren ieder uitzicht zelfs op de kortste afstand on- mogelijk zou maken. Het luchtschip vloog daarom ook in den nacht met sterk vermin- derde vaart, om niet te vroeg in Friedrichs- hafen aan te komen en dan gedwongen te zijn eenige uren boven den Bodensee te moeten kruisen. Het radiostation van de Luchtschepenwerf te Friedrichshafen ontving bovendien een radiogram van de „Graf Zeppelin", waarin werd meegedeeld, dat het luchtschip eerst tiedenochtend bij het aanbreken van den dag te Friedrichshafen hoopte te landen Het luchtschip had, tengevolge van den sterken Noordenwind, slechts een geringe snelheid. Nieuwe aanbiedingen voor Clarence Terhune. Woensdagmiddag heeft de bekende Duit- Iche fiimacteur Harry Piel een radiogram ge- zonden aan Clarence Terhune, die a!s stow away aan boord van het luchtschip kwam en thans de reis meemaakt, waarin hij hem een engagement voor zijn nieuwe film aanbiedt Clarence Terhune staat in het middelpunt van de belangstelling en wordt als de sensa- tie van de landing beschouwd. Gistermiddag lagen er reeds stapels telegrammen uit Ame rica en uit verschillende Europeesche steden voor hem klaar, waarin hem de verlokkcnd- ste aanbiedingen worden gedaan. Een Ameri kaansche theater-ondernemer seint: „Accep- teer mijn aanbieding tegen elke gage". Een aantal Duitsche cabaret-ondernemers hebben hem eveneens aanbiedingen gedaan tegen fantastische bedragen. De eigenaar van een restaurant te Heidelberg heeft een brief aan Dr. Eckener gezonden, waarin hij hem ver- zoekt, den onverwachten passagier op kos- ten van den restaurant-houder naar Heidel berg te willen zenden, waar de man verder voor hem wil zorgen. Feeststemming te Friedrichshafen. De vliegplaats wordt reeds uren lang door een geduldig wachtende menschenmenigte belegerd. Een leger persfotografen en filmoperateurs ueeft zich voor de Zeppelinhail opgesteld. De ball zelf is rijk versierd. Fen ton post. Uit Washington meldt N.T.A. dat de Graf Zeppelin 49.745 brieven en 51.938 brief- kaarten meevoert: tezamen ongeveer een ton tost! BURGERLUCHTVAARTDIENSTEN in NEDERLANDSCH-INDIe. Vandaag opening. \andaag worden de eerste burgerlucht- aaitaiensten in Ned -Indie geopend en wel aanvankelijk met de beide lijnen Batavia andoeng en BataviaSemarang. let oorspronkelijk plan om de luchtver-, J,ISin£ aanstonds tot Soerabaja door te en' i'0i1 niet worden verwezenlijkt, door- dat het marine vliejfdeld te SSfeWbaja voor T de zware passagiersvliegtuigen onverhoopt voorloopig moest worden afgekeurd. Uit- breiding met een dienst BataviaSingapore- Medan is in voorbereiding. De opening der luchtdiensten zal worden bijgewoond door generaal C. J. Snijders, die daartoe door de Nederlandsch-Indische Ver- eeniging voor de Luchtvaart werd uitge- noodigd. Ter gelegenheid van deze belangrijke ge- beurtenis worden den minister van kolonien, den gouvemeur-generaal van Ned. Indie, den directeur van gouvernementsbedrijven te Bandoeng en den vertegenwoordiger der Maatschappij te Weltevreden telegrammen met gelukwenschen aangeboden. NOODLANDING. Gistermiddag heeft het schoolvliegtuig 106 van de militaire luchtvaartafdeeling der land- macht, thuisbehoorende op het vliegterrein Gilse-Rijen, doordat het kompas onklaar was geraakt op een weiland onder de gemeente Warmond bij Leiden een noodlanding moe- ten maken. Het toestel werd bestuurd door den sergeant«vlieger van Baayen. De lan ding liep vlot van stapel. Nadat uit Soester- berg hulp was gekomen, heeft het vliegtuig zijn reis kunnen vervoigen. FRANSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. Het postvliegtuig van de lijn Parijs-Lyon- Marseille is bij St. Vallier (Rhone) veronge- lukt. De piloot werd gedood, de passagier zwaar gekwetst. DE REGISTRATIETEEKENS DER K. L. M. Over een groot gedeelte van de wereld zijn de Nederlandsche verkeersvliegtuigen van de K. L. M. tot nu toe herkenbaar ge- weest aan de registratieteekens, welke steeds met H-N aanvingen. Een vliegtuig gemerkt H-N en dan nog drie letters was een Nederlandsch vliegtuig. Met 1 Januari 1929 zal dit veranderen. Nu het aantal radio-gesprekken met vlieg- tuigen toeneemt en de roepletter voor een Nederlandsch radiostation P is, terwijl het verwarring zou geven wanneer men een vliegtuig wel met een P-combinatie aanroept doch het niet als zoodanig reglementeert, is internationaal overeengekomen, dat de Ne derlandsche vliegtuigen voortaan als begin- letters PH zullen dragen. De daar achter volgende letters blijven gelijk, VERVALSCHINGEN DOOR EEN GEMEENTESECRETARIS. De waarnemend gemeentesecretaris van Cheribon, de heer M. G. Calmer, is wegens valschheid in geschriften tot een gevangenis- straf van 5 jaar veroordeeld, met aftrek van preventief. ZORG VOOR OUD-STRIJDERS. Het request inzake de betere verzorging van de oud-strijders heeft blijkens een tele gram uit Soerabaja thans 34.150 handteeke- ningen gekregen. DE ONEERLIJKE NOTARIS. Notaris Roeloffs Valk is, zooals reeds ge meld, in preventieve hechtenis gesteld en wel wegens verduistering van 58.000. Dit be- drag kan als volgt gespecificeerd worden: 7000 gulden toebehoorende aan Masoed Batji, 26.00 gulden bestemd voor de Eyken- stichting, aan saldi van verschillende door clienten toevertrouwde gelden om overschrij- vingen te bewerkstelligen ruim 18.000 gul den, 4500 gulden toebehoorende aan Demar Badjeber en 1700 efulden, toebehoorende aan het Pasir Gambir-Comite. INTERNEE RING NA STRAFTIJD. Volgens het „A. I. D. De Preangerbode" zullen miiitairen, die aan den opstand heb ben deelgenomen en wier straftijd eindigt, ter interneering worden voorgedragen. De heer G. IJff te Beemster is te Den Haag geslaagd voor het examen wiskun- de 1. o. Voor de vacante betrekking van onder- wijzeres aan de openbare lagere school te Valthermond (Dr.) hebben zich 63 sollict- tanten aangemeld. LEERSTOEL MUZIEKWETENSCHAP Het hoofdbestuur der Maatschappij tot be- vordering der Toonkunst heeft, gevolg gevend aan het Kon. besluit d.d. 1 Aug. 1928 waarbij deze Maatschappij bevoegd is vev- klaard tot het vestigen van een bijzonderen leerstoel in de theorie en geschiedenis der muziek bij de faculteit der letteren en wijs- begeerte aan de Rijksuniversiteit te Utrecht overeenkomstig het reglement van dien leerstoel het curatorium ingesteld, bestaande uit den algemeen voorzitter dier mij, jhr. mr dr. E. van Beresteyn, voorzitter; Anton Aver- ■kamp, prof. dr. B. J. H. Ovink, P. Visser, prof. dr. W. Vogelsang en dr. Paul Cron- heim, secretaris. Dit curatorium is eergisteren door den al- gemeenen voorzitter geinstalleerd en heeft zijn taak aanvaard. waartoe o.a. behoort het benoemen van den hoogleeraar. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Afloop veiling op 31 October ten overstaan van de notarissen Verkade en Boerlage, van een huis met schuur, tuingrond en weiiand aan de Schipperslaan en Lijnbaan te Heiloo, groot 2.62.10 hectaren, eigendom van den heer C. Th. Kors. Kooper notaris Boerlage voor 10325. Afloop veiling op 31 October ten overstaan van den notaris de Boer te Hoogwoud van 'n woonhuis met schuur en hoenderpark aan den Kapelweg en Hoogeweg, groot 2.91.10 hectaren, eigendom van den heer F. Appel. Kooper van perc. I, zijnde woonhuis, schuur, weiiand en bosch, groot 2.09.20 hec taren, G. F. Res, Castricum, voor 5325. Per.. 2, weiiand en bouwterreiri, groot 0.81.90 hectaren, koopers J. Rus en J. Ak- kerman, Heiloo, voor 2655. DE AARDENBURGSCHE GASTHUIS- KWESTIE. Het Haagsche gerechtshof heeft arrest ge- wezen in de zaak tegen den rustenden land- bouwer W. J. v. V. uit Aardenburg, die in eerste instantie d r de rechtbank te Middel- burg, terzake van huisvredebreuk, i.e. het op- zettelijk wederrechtelijk vertoeven in de ver- gadering van het college van regenten over het burgergasthuis te Aardenburg, is ver oordeeld tot 25 boete subs. 25 dagen hech tenis. Het Hof achte niet wettig en overtui- gend bewezen hetgeen aan verdachte was ten laste gelegd, met name niet, dat hij weder rechtelijk in het vergaderlokaal zou hebben vertoefd. Het Hof overwoog hierbij, dat ver dachte toch in het bezit was van een door den reglementair daartoe bevoegden burgemees- ter afgegeven verklaring, vermeldende zijn benoeming tot regent. Het hof sprak dei'halve verdachte vrij. De procureur-generaal had1 bevestiging van het vonnis a quo gevraagd. DE C. A. O. IN DE BOUWVAKKEN. Vacantie- en andere eischen. Zooals destijds is 'gemeld waren partijen, welke de collectieve arbeidsovereenkomst in de bouwvakken hebben aangegaan, voor- nemens het contract, dat ultimo April 1929 eindigt, op te zeggen. De uiterste opzegter- mijn was 31 October en gister zijn, naar het Hbl. meedeelt, de brieven gewisseld. Zij be- helzen niet alleen de opzegging, maar ook wenschen voor het nieuwe contract. Wat de arbeiders wenschen. De samenwerkende organisaties van bouw- arbeiders hebben een reeks verlangens op gesteld welke voor een deel van redactionee- len aard zijn of een weinig ingrijpend ka- rakter dragen. Maar ook zijn er belangrijker eischen. Zij komen terug op een reeds in vorige jaren gedaan verzoek tot instelling van plaatselijke commissies, welke voor de naleving van de contractbepahngen zullen zorg dragen. Voorts vragen zij zes dagen vacantie met vol loon. Ook wenschen zij eenige loonsver- hooging, niet echter voor de hoofdklasse en de eerste klasse. Voor de tweede Masse vra gen zij een verhooging van 2 cent per uur. De derde klasse wenschen zij gesplitst te zien in een klasse Ilia en een Illb; voor a wordt gevraagd 5, voor b 2 cent boven het loon der tegenwoordige derde klasse. Voor de vierde klasse vragen zij ook splitsing in a en b; voor a 5 cent, voor b een cent meer dan thans in de vierde klasse wordt betaald De verdere verlangens betreffen o.a. een overbrenging van eenige plaatsenuit de vierde naar de derde loonklasse, een com- missie om het vraagstuk der ongeschoolden onder de oogen te zien; een bepaling, dat op een xveek ten hoogste 20 pCt. jeugdige ar beiders mogen zijn en een commissie voor het ieerlingwezen. De R. K. en Chr. organisaties vragen bo vendien kindertoeslag. De patroonswenschen. De patroons van hun kant wenschen o.a. eenige wijzigingen in de regeling van de uit- betaling van gelden voor ziekte en voor niet algemeen erkende feestdagen en nog een r^eks andere kleine veranderingen. Zij komen, en dit is wel hun voornaamste eisch, terug op de invoering van den gemid- d eld en werk tijd. Den Haag, Rotterdam, Steenwijk en Steen- wijkerwolde wenschen zij: te zien terugge- bracht tot een lagere klasse. Verder willen zij de aansprakelijklieid bij stakingen onder de oogen zien. Ook stellen de patroons voor den wegen- bouw uit het contract te schakelen. Aanleiding tot dit voorstel zijn de moei- iijkheden, waartoe het conflict bij deri ring- spoordijk heeft aanleiding gegeven. Ten slotte wenschen de patroons eenige plaatsen op te nemen in de klasse-lijst. Partijen zullen nu de wederzijdsche voor- stellen onder de oogen zien en daarna zullen zooals elk jaar, de langdurige besprekingen voigen. VLEESCHVERGIFT1GING TE DELFT? In het gezin van den heer Albers te Delft hebbei' zich vermoedeiijk door het eten van ondeugdelijk vleesch gevallen van vergifti- ging voorgedaan. Het nog ongebruikte vleesch is door de politie in beslag genomen en wordt sciieikundig onderzocht. De toe- stand van den man en van eenige kindtren was gisteren vooruitgaande, zegt de Tel., doc. die van de huisboudstet is nog vrij ernstig. EEN FAMILIETWIST. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is te Vlijmen bij een twist tusschen familie- leden over den verkoop van een huis, een zekere Van Dal zwaar gewond door ver schillende messteken, waarvan een steek in den onderbuik levensgevaarlijk bleek, zoodat het siachtoffer naar het Groote Ziekenhuis te Den Bosch moest worden overgebracnt. De politie heeft als vermoedelijken dader in ver- zekerde bewaring gesteld een zwager van den getroffene. JACHT OP EEN AUTO. Dinsdagavond heeft een agent van politic in Den Haag een sensationeele jacht gehou- den op een automobilist. De heer van T., vergezeld van een vriend en twee dames, reed in een auto over het Spui. 'Zij geraakten in gesprek met een dame, die op het Spui stond te wachten, maar dit gesprek was vermoedeiijk niet naar den zin van de dame, die onverwachts op de tree- plank der automobiel sprong en den heer T door het geopende raampje in het gelaat sloeg. Hij kreeg enkele schaafwonden aan gelaat en handen. Op hetzelfde oogenblik kwam een man, vermoedeiijk de vriend van de dame, op de fiets aanrijden en terwijl hij naast de lang- zaam voortgaande auto reed, sloeg hij den heer T. eveneens in het gelaat, uitroepenh: „ik moest je eigenlijk een mes tusschen ]e ribben steken". De heer van T., die zich niet verdedigen kon, daar hij zijn stuur moest vasthouden, vond het maar geraden door te rijden. Hij maakte dus, dat hij zoo snel mogelijk weg kwam. Maar hij zag nog dat er iemand in een taxi sprong en hem achtervolgde. Toen begon een wilde jacht. De heer van T., die aanvankelijk in de meening verkeer- de, dat de vrenden van de dame hem op de hielen zaten. reed wat hij kon om uit hun handen te blijven. Later bleek, dat een poli tieagent, die het relletje gezien had, de auto in de taxi achtervolgde. Met groote snelheid ging het de Java- straat den Benoordenhoutschenweg langs tot aan het Roomhuis, Marlot door en langs den Bezuidenhoutschenweg weer naar de stad terug. De taxi had men reeds lang uit het oog verloren. Op den Kneuterdijk pas- seerde hij echter den agent in de taxi, dje de achtervolging reeds opgegeven had. Hij her- kende den wagen en hield den heer van T. aan. De auto werd naar het bureau aan de Prinsestraat gebracht, waar tegert v. T. pro- ces-verbaal is opgemaakt ter zake van het in gevaar brengen van de veiligheid. De fiets van den vriend der dame was vrij ernstig beschadigd. WETHOUDERSBENOEMING TE AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gistermiddag in de plaats van Dr. I. H. J. Vos benoemd tot wethouder Mr. J. Rutgers (Vrijheidsbond). GEHEIME DISTILLEERDERIJ. Een rechercheur van de centrale recherche heeft in de kelder van een woning aan dc Reinier Claeszenstraat te Amsterdam een ge- heime distilleerderij ontdekt: Er waren twee volledige distilleerketels met toebehooren op gesteld. Voorts i? een hoeveelheid gedistil- leerd, bestemd voor aflevering, aangetroffen, want de ondernemers maakten het product niet slechts voor eigen gebruik, doch zij ver- kcchten het ook. 'De ketels en de drank zijn in beslag genomen. De politie heeft van een en ander kennis gegeven aan de ambtenaren der accijns, die proces-verbaal hebben opgemaakt terzake van accijnsontduiking. '.Gv' NIJMEGEN IN DONKER. Dinsdagavond tusschen elf en twaalf uur zat Nijmegen en een gedeelte van de provin- cie Gelderland in dulster, doordat plotseling de stroomlevering gestoord werd en achter- volgens spannings-fluctuaties optraden. Door het uitschakelen van een gedeelte der belasting n.l. de 50.000 voltvoeding van het provinciale net en het gemeentelijk net van Nijmegen, gelukte het de machine wederom met normale spanning te laten werken. Ach- tereenvolgens werden toen de stadskabels van Nijmegen en het 50.000 vol-station in Lent wederom onder spanning gebracht, wat geen bezwaren opleverde, evenmin als de 50.000 volt bovenleidingen naar Tiel en Apeldoorn Bij de inschakeling van de lijn naar Arn- hem deed zich een aanwijzing voor dat waarschijnlijk iets niet in orde was. Aange- zien elke lijn uit twee circuits bestaat, werd onmiddellijk het andere circuit in bedrijf ge nomen. HET GEBRUIK VAN RIJWIELPADEN. Een verbod voor motorrijwielen gi- vraagd. Naar aanleiding van een indertijd door de Rijwielpadvereeniging „U.M.O." ingezonden verzoekschrift, om te willen bevorderen, dat het Motor- en Rijwielreglement in dier voege gewijzigd worde, dat een absoluut verbod van het gebruik der rijwielpaden door be- stuurders van motorrijwielen zal gelden, bracht de minister van waterstaat, vergezeld van een hoofdambtenaar van zijn departe- ment, Dinsdag een bezoek aan Zeist, tenein- de persoonlijk de paden van „U.M.O." in oogenschouw te nemen. Drie leden van 'het hoofdbestuur van „U M.O." hebben den minister daarbij vergezeld en hebben ter plaatse de in het verzoekschrifi opgegeven redenen, waarom motorrijwielen op deze paden moeten geweerd worden, nader toegelicht. KIND OVERREDEN. Eergisteren, tegen het vallen van den avond, werd op den weg langs de Zuid-Wil- lemsvaart tusschen Helmond en Aarle-Rixtel het vreeselijk verminkte lijkje van het 11-ja- rig zoontje van den landbouwer J. R. uit Aarle-Rixtel gevonden. Uit het onderzoek is gebleken, dat de jongen een kar. geladen met knolgroen, bestuurde. Het paard is op hoi geslagen en de jongen moet er op een of an dere wijze onder zijn geraakt. Een geneesheer kon slechts den docd con- stateeren. HET ..BLAUW WORDEN" VAN AARDAPPELEN. Dit jaar kornt 't „blauw worden", ook wel genoemd „blauw ender de schil". bij aardap- pelen zeer veel voor. In Mededeeling No. 48 van den Plantenziektenkundigen Dienst wordt dit verschijnsel uitvoerig besproken; lilt pfoefnemingen is gebleken. dat "door een flinke kali-bamesting zoowel de uitwendige verschijnselen van kali-gebrek aan het loof als het blauw worden der knollen zeer be- langrijk kunnen worden tegengegaan. In ver- band hiermede wordt door den Plantenziek tenkundigen Dienst de aandacht van belang- hebbenden gevestigd op de wenschelijkheid van kali-bemesting op perceelen, die het vol- gend jaar met aardappelen bepoot zullen worden. Daar het noodig is, sommige kali- meststoffen reeds in het najaar toe te dienen, wordt deze aanbeveling thans reeds ver- spreid. Voor adviezen over de gewenschte mest- stoffen en de benoodigde hoeveelheden wordt naar de heeren rijkslandbouwconsulentep vewezen. t H ri ONBEVOEGDE TANDTECHNIC1. De Nederlandsche Maatschappij tot Be- vordering der Tandheelkunde heeft zich tot den minister van arbeid handel en nijverheidl gewend met een adres, betrekking hebbende op de door de Maatschappij voortdurend1 ontvangen klachten inzake de wijze, waarop geheel of gedeeltelijk onbevoegde tandtechnici of tandheelkui|digen in verschillende deelen va onns land de tandheelkunde in vrijwel haar geheelen omvang uitoefenen. Een en ander heeft mede tot gevolg, dat de tandartsen in hun practijk in het al gemeen gedupeerd worden. Doordat de wet van 30 Dec. 1926 tot herziening van de wet van 29 Juni 1925 nog steeds niet in werking is getreden, is ook de hoofdinspecteur van de volksgezondheid: machteloos om in verschil lende gevallen in te grijpen. In haar adres verzoekt de Maatschappij zoo spoedig moge lijk maatregelen te nemen, opdat aan dezer toestand een einde kome. EEN KOFFIE-SMOKKELPROCES Men schrijft aan de N. R. Ct. Voor de strafkamer te Munster wordt thans een belangrijk proces behandeld: het smokkelen van groote partijen koffie uit Ne- derland naar Pruisen, hetwelk gedurende iangen tijd per vrachtauto aan de Pruisisch- Geldersche grens bij Aalten is geschied. Bij dit proces zijn ook verschillende Duitsche grensbeambten betrokken. Deze beambten lie- ten zich voor aanzienlijfee bedragen omkoo- pen, de koffie, die als mais werd gedecla- reerd, ongemerkt te laten doo-rgaan. Deze koffie werd naar Dusseldorf en omstreken verzonden. Een Nederlandsdte koopman in de buurt van Venlo was de aanstichter. Voor dit feit zijn twaalf personen veroor deeld tot gevangenis- en tuchfbuisstraf van twee jaar en langer, met opleg^nng van boe te van ruim twee rniJlioen mark. Bij de behandeling in hooger beroep heeft die vroegere grensontvanger H., die reeds 27 maanden in voorloopige hechteaiis zit, Ver- klaard, dat de smokkelarij grooter omvang had dan de autoriteiten hebben ontdekt en dat er dagelijks via Aalten wel 10 a 15 vrachtauto's met koffie over de grens gin- gen. Niet alleen de Duitsche, maar ook de Nederlandsche kemmiezen werden volgens hem omgekocht, de laatste voor /2a/ 5 per auto. WERKTIJD IN BANKETBAKKERIJEN. De minister van arbeid, handel en nijver- heid, heeft aan hoofden of bestuurders van banketbakkerijen niet tevens zijnde brood- bakkerijen in alle gemeenten des rijks ver- gund, dat, in afwijking van het bepaalde bij de artikelen 23 en 24 der Arbeidswet 1919: A. door mannen arbeid wordt verricht als volgt: lo. in het tijdvak van 7 tot en met 17 No vember 1928 gedurende 10 uren per dag onverminderd het met betrekking tot den Za- terdag bepaalde bij artikel 10, tweede lid, van het Werktijdenbesluit voor fabrieken ol werkplaatsen 1923 en 55 uren per week; 2o. in het tijdvak van 19 tot en met 28 November 1928 gedurende 11 uren per dag en 60 uren p-er week, en zulks onder voorwaarde, dat: a. op dagen, waarop gedurende 10 uren arbeid mag worden verricht, de arbeidstijd in zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags; b. op dagen, waarop gedurende 11 uren arbeid mag worden verricht met uitzon- dering van de Zaterdagen de arbeidstijd in zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur des voormiddags en 8 uur des namiddags; c. op Zaterdagen de arbeidstijd in zijn ge heel gelegen is tusschen 7 uur des voormid dags en 10 uur des namiddags; B. door jongens van 16 en 17 jaar in het tijdvak van 19 November tot en met 5 De cember 1928 en bovendien op 22, 24, 29 en 31 December 1928 arbeid wordt verricht ge durende 10 uren per dag en 55 uren per week, onder voorwaarde, dat de arbeidstijd in zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur dea voormiddags en 7 uur des namiddags; een en ander met dien verstande, dat, indien ingevolge het onder A en B bepaalde een arbeider op Zaterdag na 1 uur des namid dags arbeid verricht, hij in dezelfde week hetzij op ten minste een anderen werkdag na 1 uur des namiddags, hetzij op Maandag voor 1234 uur des namiddags geen arbeid mag verric'hten. Dikke dame: „0, kapitein, hou je- me nu heusch wel „Vast hoor, juffie. Ik ben woeger bij de waivtseh- vaart geweest." (judgel

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7