DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. f VAi"IADIS FIXE ROOKT Onze KoBonien. No. 262 DlTnummer bestaat an i oiaaen. Honderddertigste Jaargang 1928 Deze Courant word! ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feesfdagen, ufigegcven. Jbonneraentsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2. franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewljstiummers 5 cents. PRljS DER OEWONE ADVERTENTlfiNi Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaafernTmfe. Brievcn franco aan de N. V, Boek- en Handelsdrukkerjj v/h HERMs. COSTER 5 ZOON. Voordam C9. Telef.nr. Administratie 3. Telefoonnr. Redactie 33, Postgiro 37060. Hoofdrfidaoteurj Tj. N. ADLMA. 5 NOVEMBER Hedennach1 is onze directeur, de heer G. H. Krak, op 61-jarigen leeftijd overleden Zijn gezondheid liet de laatste jaren veel te wenschen over en een hartaandoe- ning, d?e hem sterk aanpakte, heeft binnen weinige weken een einde aan zijn leven gemaakt. Wij behoeven hier niet meer uitvoerig weer te geven wat de heer Krak voor onze vennootschap en voornamelijk voor de Alkmaarsche Courant, waaraan hij in het bijzonder zijn krachten heeft gewijd, geweest is. Nog kort geleden, op 1 Maart van het vorige jaar, hebben wij hem op deze plaats in onze courant gehuldigd bij zijn zilveren jubileum als directeur van ons bedrijf. Op 1 Maart 1902 werd de heer Krak, die voordien eemge ]aren in Zuid-Afri- ka werkzaam was, benoemd tot Directeur van ons bedrijf, dat in September 1902 in een Naamlooze Vennootschap omgezet werd. Voordien had de heer Krak reeds zijn zeer gewaardeerde assistentie verleend aan den toenmaligen eigenaar, den heer Coster, wiens zoon, de heer Herman Siebert Coster de latere President-Commissaris zich om gezondheidsredenen te Bergen moest vestigen. Nadat hij met 1 Maart 1902 als Directeur was opgetreden, is de heer Krak, wiens capaciteiten men toen reeds algemeen waardeerde, een werkkracht var> buitengewone beteekenis gebleken. Rust gunde hij zich niet en alles wat in zijn vermogen was heeft hi] gedaan om onze onderneming tot steeds grooteren bloei te brengen. De Alkmaarsche Courant, het thans reeds 130-jarige orgaan, moest en zou het alom gelezen blad in deze streek worden en wij behoeven er hier niet meer op te wijzen met hoeveel succes zijn krachtige actie bekroond is geworden. Op zijn aandringen werd de courant van driemaal per week verschijnend blad tot een dagblad gemaakt. Een combinatie hier ter stede wilde een dagblad ui geven, maar de heer Krak was de allereerste die de uitgave van een dagblad hier ter plaatse kon aankondigen, toen de Alkmaarsche Courant op 16 Augustus 1.905 als dagelijks nieuwsblad verscheen. Dank zij voornamelijk de krachtige propaganda door den heer Krak in geheel Noord Holland boven het IJ gevoerd, is de lezerskring van onze courant steeds grootei geworden liij was het ook, die heeft ingez'en, dat onze courant zonder aanzien van persoon of ricbting een waarheidsgdrouw beeld van de dagelijksche gebeurtc- mssen moest geven en zoo is de Alkmaarsche Courant het algemeen gewaar deerde dagblad geworden, dat in alle kringen onzer samenleving zijn lezers vindt. Daar tegen was niet te concurreeren en de combinatie, die destijds een eigen dagblad wenschte, moest al spoedig het bijltje er bij neerleggen. Onder directie van den heer Krak en in zeer prettige samenwerking van dezen met de leiders der redactioneele, administratieve en technische afdeelin- gen, is onze courant van jaar tot jaar van grooter beteekenis geworden. Vooral in de laatste vijftien jaren is, de groei van onze courant een zeer mar- kante geweest, wat wel hieruit kan blijken, dat een halve ingebonden jaargang van thans even groot is als een voile jaargang van tien of vijftien jaar geleden. Voortdurend zijn zetterij en drukkerij uitgebreid. De heer Krak heeft daaraan voornamelijk zijn groote aandacht besteed. Hoe gelukkig was hij' met elke nieuwe zetmachine, die het bedrijf kwam ver- grooten en moderniseeren en welk een feest was het niet, toen nu vier jaar geleden de nieuwe uitbouw werd geopend en een nieuwe groote rotatiepers voor het eerst haar wondere capaciteit demonstreerde. Juist in den loop van dit jaar is de zetterij opnieuw vergroot. Het is de heer Krak geweest die alles voorbereidde. Als de zetmachines waarvan nu weldra de zevende haar intrede zal doen, rikketikten bij het neerslaan der matrijsjes, als de groote pers den nieuwen biibouw onder haar zwaren arbeid deed dreunen, als aan de letterbokken de zetters haastig hun arbeid verrichtten en alles getuigde van opgewekt en goed georganiseerd bedrijfsfeven, dan kon de heer Krak zoo innig tevreden door zijn bedrijf loopen, dan zal hij zeker vaak een vergelijking met vroegere jaren gemaakt hebben en met voldoening geconstateerd hebben, dat zijn ingespannen werken niet tevergeefs geweest is. Wie bedenkt dat onze Vennootschap niet alleen de Alkmaarsche Courant uitgeeft maar bovendien een drukkerij voor particulier werk, een boekhandel en een binderij omvat, begrijpt wel, dat het Directeurschap een groote verant- woordelijkheid met zich meebracht. De prettige samenwerking tusschen Directie, Redactie, Administratie en Technisch personeel is de arbeidslust van alien, die aan dit veelomvattend bedrijf verbonden zijn, zeker ten goede gekomen. In het openbare leven heeft de heer Krak een vooraanstaande plaats inge- nomen en als bestuurslid van vele vereenigingen heeft hij in het algemeen belang nuttig werk verricht. Wij herinneren er aan, dat de heer Krak reeds 25 jaar secretaris is geweest van de afd Alkmaar der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Hij was Commissaris van de Nutsspaarbank alhier, waartoe hij in 1913 benoemd werd. President-commissaris van de Noordwijksche Courant, vele jaren Notabel der Ned. Herv. Kerk en oud-voorzitter van de plaatselijke Vereeniging van Gronin- gers. Geboortig uit Wildervank, kon hij altijd met bijzondere voorliefde over zijn jongensjaren in Groningen vertellen en het heeft hem zeker goed gedaan als mede-oprichter van de Groningsche Vereeniging tot haar voorzitter te wor den gekozen. Om gezondheidsredenen meende hij verleden jaar die functie aan anderen te moeten overdragen. Die slechte gezondheidstoestand was het, welke hem de laatste jaren wel eens bezorgd maakte. Hij sprak er liever niet over, hield zich groot en wie den robusten, opgewekten man zag vermoedde niet, dat hijzelf zijn einde wel- licht betrekkelijk nabij zag. Een ernstige hartaandoening heeft dit einde vervroegd en binnen enkele weken. nadat hii gedwongen was het bed te houden, is hij gestorven. Rustig en kalm, eigenlijk nog onverwacht, is hij hedennacht overleden, Wij, die zoovele jaren op de meest prettige wijze met hem samen gewerkt hebben, zttllen hern noode missen Wij blijven hem herderrken als een humaan en prettig directeur, wij willen hier met groote waardeering voor alles wat hij voor onze courant en voor ons alien perSoonlijk geweest is, het getuigenis afleggen, dat zijn nagedachtenis bij ons steeds in hooge eere en dankbare herinnering zal blijven. Bimiewlaosi GE'LUKKIGE WINNAAR VAN DRIE HOOFDPRIJZEN. De heer D. G. van Beuningen te Rotter dam is de-gelukkige winner van niet minder dan drie hoofdprijzen van de „Nenijto"-lote- rij, t. w. een Cadillac (de hoofdprijs) een Peerless (derde prijs) en eeri Ford (achtste prijs). Dit feit heeft eeriig opzien verwekt, doch de vefklaring is eenvoudiger dan men allicht vermoedt, zegt De Crt. Toen bleek dat eenige duizenden loten onverkocht bleven, heeft de heer Van Beuningen, die zich bij de financiering van de Nenijto steeds zoo ver- dienstelijk heeft gemaakt,' alle onverkochte loten gekocht. Op drie dezer zijn de genoemde prijzen gevallen. NA HET VLIEGONGEVAL TE HEERLEN. Mevr. Van de Bergh, een der getroffenen bij het vliegongeluk op den Schelsberg, dat aan vier personen het leven gekost heeft, is dezer dagen uit het ziekenhuis' ontslagen. 1)\ is echter voor haar leven verminkt, terwijl zij in het krankzinniuennesticht te Vught is opgenomen. De andere gekwetsten zijn her- steld.- Het resuitaat van het onderzoek van de Justitie over de schuldvraag zal, naar de Crt. verneemt, eerstdaags openbaar gemaakt wor den. Naar het blad verder vernam, hebben de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers en de bij het ongeluk verwonden besloten een civiele actie tegen de „Limburgsche Lucht- vaartvereeniging", al t hans tegen het vlieg- comite in te stellen. Mr. Van Gelder en mr. Onland zullen hen als raadslieden dienen. De vltegenier Tillman, die buiten het on- geval stond en tevergeefs het comite om uit- betaling van zijn gage verzocht heeft, wil daarom.eveneens de organisatoren in rechten aanspreken. De verbittering der bevolking tegen de per sonen, die den vliegdag georganiseerd heb ben, is nog grooter geworden dan eerst reeds het geval was door de houding, die zij na het 'vliegjofigeluk hebben aangenomen. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. In den vroegen ochtend omstreeks 5 uur zijn op de kruising Stadhouderskade—Ferdi nand Bolstraat twee auto's met elkaar in aan- rijding gekomen, waardoor een der auto's geheel vernield werd en de vijf inzittenden gewond werden. De vernielde auto, een particuliere taxi, kwam uit de richting Rijks- museum, terwijl de andere wagen, een parti culiere auto, waarin behalve den chauffeur niemand zat, van de brug over de Stadhou derskade de Ferdinand Bolstraat wilde in- rijden. Door tot dusv-er onopgehelderde oor- zaak kwamen de beide auto's op de krui- sing in botsing, waardoor de taxi kantelde. De particuliere wagen werd slechts licht be- sdiadigd, terwijl de inzittende chauffeur er zonder kleerscheuren af'kwam. De vijf inzittenden van de taxi waren alien Hongaren uit een muziekkapel. Zij hadden op een nachtfeest in het restaurant Paviljoen ge- speeld. Allen werden naar het Tesselschade- ziekenhuis overgebracht. Twee ervan, de een had eenige ribben ge- broken, terwijl de ander een ernstige hoofd- wonde had bekomen, moesten ter verpleging in het ziekenhuis worden opgenomen. De drie overige licht gekwetsten konden na ver bonden te zijn, hun weg vervolgen. De toe- stand der beide emcfie; ge«'onden was Zoo- dagmiddag naar omstandigheden bevredi- gend. Tegen de bestuurdters van de beide auto's is proces-verbaal opgemaakt. De overblijfselen van de totaal vernielde huurauto zijn naar het auto-kerkhof wegge- sleept. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Gisternamiddag werd op den weg UtrechtAmersfoort, 6 K.M. van Amers- foor,t een 45-jarig wielrijder, G. de Bruin, monteur bij de telegrafie te Amersfoort, aangereden door een tegemoet komenden Rotterdamschen auta, met als gwolg, dat de Bruin zware verwondingen bekwam en daaraan bijna onmiddellijk overleed. De oorzaak van het ortgeval is in hoofd- zaak te wijten aan den slechten toestand van den weg. Op dat punt sluit het vernieuwde geasphalteerde gedeelte aan op het oude straatweggedeelte. De wielrijder had op dat laatste gedeelte, hetoude, maar niet meer wettelijk geldend wielerpad gevolgd, dat links van den weg gelegen is, terwijl de auto aan dezelfde zijde van den weg reed en uit tegenovergestelae richting kwam. EEN BOUWVALLIGE GEVEIi. Zaterdagmiddag zijn eenige steenen van den gevel van perceel Bloedstraat 5 te Am sterdam naar beneden gekomen. Gelukkig werd er niemand getroffen. Door het Ge- meentelijk Bouw- en Woningtoezicht en door de brandweer werd een onderzoek ingesteld. Maatregelen zullen worden genomen tegen verder gevaar van dezen bouwvalligen gevel VOORTVLUCHTIGE GEARRES- TEERD. x Door de marechaussee te Heerlerheide is aangehouden B. van M., de voortvluchtige cjader van den te Eindhoven gepleegden moordaanslag. Hij is gisteren ter beschik- king van den commissaris van politie te Eindhoven gesteld. AUTOBUS VAN EEN DIJK GEREDEN. Zaterdagavond 7 uur had te Bolnes, gem. Ridderkerk, een ernstig verkeersongeval plaats. Een autobus van den Ridderkerk- schen Autodienst, waarin vele passagiers hadden plaats genomen, was op weg naar Rotterdam. Ter hoogte van Bolnes geraakte de wagen/ naar „De Crt." meldt, veroedelijk door een defect aan de stuurinrichting, van den daar ter plaatse 10 M. hoogen dijk en kwam op het dak van een beneden aan den dijk staand huisje terecht. De bewonerse die juist het avondmaa! nuttigden, schrokken hevig. Dakpannen en steenen vielen onder groot geraas in de huis- kamer. Ook de autobus werd vrij ernstig be- schadigd. Als door een wonder werd nie mand gewond, behalve dan dat eenige perso nen ontvellingen, schrammen en builen op- liepen. Enkele dames vielen flauw. EEN ORIGINEEL VOORSTEL. In de gemeenteraadsvergadering van Rijnsburg heeft de heer Van der Vijver het voorstel gedaan de kosten, verbonden aan het blusschen van branden, te verhalen op de meest-belanghebbenden, n.l. de verzeke- ringsmaatschappijen. De voorzitter zegde overweging van het denkbeeld toe. LIJK OPGEVISCHT. Gistermorgen werd uit de Zaan het lijk op- gevischt van hchipper O, varende in dienst van de expeditie-maatschappij ,;Nijverheid", te Wormerveer. Het slachtoffer is vermoede- lijk Zaterdagavond j.l. door duisternis mis- leid van boord gevallen. Zijn broer, die on- gerust was geworden over zijn wegblijven, haalde hem met een haak juist naast de motorboot boven water. De jongeman laat een weduwe en drie kinderen achter. KORTE BERICHTEN. Zaterdagnacht is in de Staatsmijn Em ma in de 410 M. verdieping, de houwer Rei- minga, uit Hoensbroek, onder een wagen van een passeerenden trein geraakt en dermate gekwetst, dat hij onmidderijk dood was. ZaterdagoChten dis bij afdeelingsoefe- ningen van de artillerie op Waalsdorp een. caisson omgeslagen, waarbij twee militairen er onder geraakt zijn. Een hunner is in zorg- wekkenden toestand naar het militair hospi- taa! vervoerd. De ander kreeg een becnont- velling. Zaterdag, omstreeks 4 uur, had aan den Aaismeerderdijk een ernstig ongeluk plaat3. Het 4-jarig dochtertje van den" cafehouder Thijssen wilde plotseling den weg oversteken, toen vlak bij een auto naderde van S. De chatffeur probeerde nog het kind te ontwij- ken, doeh kon niet verhinderen, dat het werd overreden. Het meisje, dat waarschijnlijk een der wielen over het hoofd kreeg, was bijna onmiddellijk dood. DE VOORZITTER VAN DEN VOLKS- RAAD TREEDT AF. Het „Bataviaansch Nieuwsblad" meldt, dat de voorzitter van den Volksraad, mr. Neytzell de Wilde, die in Jan. 1925 als zoo- danig was benoemd, het voornemen heeft in DE ALLERBESTE EGYPTISCHE CIGARET ALKMAARSCHE C0DRA1JT. *98*9 ■rerre Jiwft Ste." -.vywiniMyjfpiiwi—J

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1