DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Buitenland Honderd dertigste laargang Aboiiiiemciitsprijs bij yooruitbetaling per '6 maanden f 2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters nn«T pljyitsrulmte. Brieyen franco N.V. Boek- en ILmdelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Administr. No. 3. Rodactie No. 83. D1I§DA» 6 AOYE1BGR Dagelijksch overzicht. Waarn. Directeur: C. KRAK Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. DE STRIJD IN DE IJZERINDUSTRIE. De groote algemeerte staking van ruim 200.000 man. Steun uit Moskou. Geen bemiddeling van Hegeiwald. Redevaeringen en betoogingen. - De laatste dagen van de vorige week staan In de geschiedboeken der Duitsche ijzenndus- trie aangeschreven ais een donker tijdperk in ihaar historie. Vrijdag toch immers is de werk- staking, die reeds lang dreigde, uitgebroken en zij omvat niet minder dan een 200.CKX) "rje aanleiding ertoe was de eisch tot loons- verhooging, welke door de werkgevers werd afo-ewezen. De industrie, welke reeds een zwa- ren tijd van tegenslag had doorgemaakt, kon baars inziens geen nieuwe lasten op zich ne- inen. Het loonsgeschil werd aan regeerings- arbitrage onderworpen De besiissing van den arbiter, een matige loonsverhooging, werd door de werkgevers vertvorpen. De daarop door de regeering uitgesproken bin- dendverklaring van de arbitrage uitspraak, werd evenmin door de werkgevers aanvaard. De regeeringsbemiddeling wordt door de werkgevers als nietig beschouwd, die elke „bindend verklari g" naast zich neerleggen. De taktiek der werkgevers wijst, naar de „Voss. Zeitung" meent, niet alleen op een verzet tegen de arbeiders, maar op een verder strekkend doel, n.l. een strijd om't arbitrage- wezen. Het gaat minder om de door den arbi ter vastgestelde verhooging van 6 tot 2 pfen nig op het uurloon, in werkelijkheid verzetten de groot-industrieelen zich tegen het nieuwe stelsel van arbeidsbemiddeling, dat door de regeering wordt toegepast. De werkgevers wagen er dus ook een strijd met de regeering op. De strijd duurt nu al een 5-tal dagen en een kentering is nog niet waar te nemen. Er zijn reeds vele pogingen gedaan om bemid- delen-d op te treden, maar al die pogingen hadden een negatief resultaat. Eveneens worden, als bij alle stakingen, be toogingen gehouden en lange redevoeringen afgestoken, terwijl als een klap op de vuurpijl Moskou zich met dezen strijd gaat bemoeien. Uit die stad toch wordt, gemeld, dat de Inter nationale Arbeidershulp heeft besloten, steun te verleenen aan de arbeiders, die bij den Duitschen loonstrijd zijn betrokken. De orga- nisatie zal van 1 November af voor het levens-onderhoud van 300 vrouwen en kinde- ren zorgen en heeft bovendien n opwekking gericht tot de Russische en internationale ar- beidersklasse om geld en kleeren af te staan. In strijd met de berichten, dat Stegerwald, de leider der christ. vakvereenigingen, naar het industriegebied was gekomen om te ijve- ren voor een compromis in het conflict, ver- luidt thans, dat Stegerwald in het industrie gebied is aangekomen, teneinde een reeds drie weken geleden bijeengeroepen vergade- ring van een bankbestuur bij te wonen. Hij ■heeft echter geen enkel contact gehad of ge- zocht met welke kringen ook, die bij het con' flict betrokken zijn. Hij heeft zich volkomen neutraal gehouden. Ook het rijksinstituut voor arbeidsbemidde ling en werkloozenverzekering heeft zich met het vraagstuk der ondersteuning beziggehou- den. Men kwam tot de concluise, dat er geen ondersteuning aan de uitgeslotenen kon wor den uitbetaald. Gisteravond is te Dusseldorp na een verga- dering een betooging gehouden van leden van het Duitsche metaalbewerkersverbond, waar: aan ongeveer 2500 menschen deelnamen Men trok naar het raadhuis, waar een dele- gatie bij den onder-burgemeester de Haas, eischen stelde ten aanzien van maatregelen om de uitgesloten arbeiders te ondersteunen. De Haas deelde mede, dat Lehr, de eerste burgemeester afwezig was en dat de arbeiders hun eischen door middel van hun vakvereeni gingen moesten indienen. Na het zingen van de Internationale en nadat redevoeringen waren gehouden, ging men uiteen, zonder incidenten. Zoo was de toestand1 tot gisteren. Er is nog geen zweem van toenadering te bespeuren en deze staking, die als het ware de geheele Duitsche metaalindustrie lam geslagen heeft, kan nog wel vele dagen voortduren. Welke Aran de partij en den strijd zal winnen, moet worden afgewacht, maar deze staking brengt voor de maatschappij een geweldige schade, aan, zooals trouwens elke staking een- achter- •uitgang van de welvaart beteekent, zij het dan ook meestal (gelukkig!) een tijdelijke. DUITSCHLAND. KOLENDAMP-VERGIFTIGING AAN BOORD VAN EEN RIVIER-AAK. In den afgeloopen nacht heeft zich op een Elbe-aak uit Hamburg, die in de nabijheid lag van de Neustadtcr lederfabriek in Mecklenburg-Schwerin, een noodlottig geval van kolendampvergiftiging voorgedaan. De drie arbeiders, die met het lossen van de aak waren belast, hadden de kachel in de kajuit aangestookt en hadden zich daarna ter ruste begeven. Door de ontwikkeling van kolen- damp geraakten zij alle drie bedwelmd. Toen Zi] gevonden werden waren twee hunner reeds overleden. De derde werd in hopeloo- zen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. EEN VERSTEKELING IN DOODS- GEVAAR. Een vreemdeling, die te Hamburg aan boord van een stoomschip was geslopen en zich in het kolenruim had verborgen, raakte, doordat er nieuwe kolen in het ruim werden gestort, in een zeer benarde positie. Tijdens de vaart naar Cuxhafen trachtte de versteke- ling door het geven van klopsignalen de aandacht op zich te vestigen. De bemanning boorde gaten in den wand, waardoor de man ten ministe van voldoende lucht kon worden voorzien. Nadat draadloos aange- vraagae assistentie kwam opdagen, kon de bunkerwand met een zuurstofapparaat wor den doorgebrand en werd de ingeslotene be- vrijd. De verstekeling, die een Let bleek te zijn, werd in handen van de politie gesteld. ENGELAND. DE KOMENDE VERKIEZINGEN. Reeds in Mei van het volgende jaar? De kabinetsraad kwam gisteren bijeen met het oog op de opening van het parlement op heden. Volgens de „Star" is het waarschijnlijk, dat de algemeene verkiezingen in Mei a.s. zullen plaats hebben, hetgeen verscheidene maanden vroeger zou zijn dan men algemeen meende- CHINA. EEN BRITSCH SCHIP GEPLUNDERD Een buit van 15 tot 20.000 Mexicaan- sche dollars. Een bende Chineesdhe roovers, die zich als passagiers vermomd hadden, hidden het Britsche stoomschip „Shasi" aan kort nadat het uit Hankau was vertrokken. Zij' wondden een Chineeschen compradore en doodden een ,tweeden, sloten den gezagvoerder in zijn hut op, plunderden de hutten der passagiers, schoten een hunner in de dij en ontsnapten met een buit ter waarde van 15 tot 20.000 Mexicaanschc dollars. De Arbeiderspartij maakt zich gereed. Het bestuur der Arbeiderspartij heeft bi zondere aandacht gewijd aan de vraagstuk- ken verband houdende met de a.s. algemeene verkiezingen. Er werden besluiten genomen om zoo spoedig mogelijk de maatregelen te voltooien, opdat er in een zoo groot mogelijk aantal districten candidaten der Arbeiders partij zijn, in de hoop, dat er een arbeiders- regeering met een zelfstandige meerderheid aan het bewind zal komen. Maandagavond te Londen het woord voe- rend zeide Ramsay MacDonald, dat het bestuur der Arbeiderspartij met algemeene stemmen had besloten om candidaten te stel- len in alle districten waar de afdeelingen der partij bereid zijn candidaten te stellen. Er zullen aldus 600 candidaten der arbeiders partij zijn. DE ENGELSCHE BUITENLANDSCHE POLITIEK. Een scherpe veioordeeling De „Manchester Guardian", die sedert de bekendwording van het Engelsch-Fransch vloot-vergelijk regelmatig de buitenland- sche politiek der Engelsche regeering ten scherpste critiseert dit blad was het dat het eerst de aandacht vestigde op de conces- sie in zake de geoefende reserves van Enge dand aan Frankrijk doet thans wederom een fellen aanval op de regeering. Het blad onderwerpt de jongste redevoeringen van lord Cushendun, Churchill en Baldwinover Eng elands verhouding tot Frankrijk en Duitschland, aan een vooral voor lord Cus hendun pijnlijke ontleding en komt tot de vol gende conclusie: Het is goed, dat Baldwin het bestaan heelt 'ontkend van „nieuwe verbintenissen". Het Is mogelijk om in verwikkelingen te geraken zonder verbintenissen; het is mogelijk om partij te worden met den besten wil tot on partijdigheid. De Fransche buitenlansche po litiek is duidelijk, positief en beslist. De Fransche regeering weet wat zij wil. De vier redevoeringen die wij hebben onderzocht toonden aan, dat in het Britsche kabinet vol- slagen verwarring heerscht en een algeheel gemis aan een leidende gedachte op het ge- bied van buitenlandsche zaken. Engeland heeft geen nieuwe verbintenissen aangegaan, en toch is het verwikkeld. De Franschen we ten dit en verklaren het openlijk, officieel en niet-officieel. Het blad betoogt voorts dat ontwarring („disentanglement") het eerst noodig is, en indien dit met bekwaamheid wordt gedaan, kan geen macht ter wereld zich daartegen verzetten of de redelijkheid aarvan betwisten. Het is niet voldoende dat Engeland geen ver bintenissen heeft, terwijl het nog altijd ver wikkeld is, evenmin is het voldoende dat En geland de vriend van Duitschland is, terwijl het nog altijd troepen op Duitschen bodem heeft. Locarno was een positief stuk werk, doch sedert Locarno was de Britsche politiek negatief hoe negatief blijkt uit de vier redevoeringen van de drie leden van het kabinet. DE LONDENSCHE POLITIE. De politiebeambte, die gisteren voor den disciplinairen raad van Scotland Yard moest verschijnen, heeft zijn ontslag uit den dienst genomen. Er worden nog verdere onderzoe kingen gedaan naar omkooperijen van de po litie. De hoofdgetyige voor de commissie Lee (tot onderzoek van de politie-methoden) was een advocaat Stranger, president van de Lon- densche vereeniging voor gevangenisbezoek. H,j was van oordeel dat personen, die niet gemigd. waren verklaringen voor de politie af te leggen, die „in camera" voor een rechter behoorden te doen. Den getuige moest des- verlangd worden toegestaan met een rechts- geleerde voor den rechter te verschijnen. Hij protesteerde ernstig tegen het dienstdoen van politieambtenaren in burger in de parken De heer Stanger maakte in zijn getuigenis eenig': opmtrkingen, die als een aanklacht tegen- de politie werden uitgelegd. Hierover werd eenige discussie gevoerd. HET FRANSCH-ENGELSCHE VLOOT- ACCOORD. Aan een noenmaal van den liberalen raad heeft burggraaf Gray of Fallodon gistermid- dag gesproken over de FranschEngelsche vlootovereenkomst en de gevolgen ervan. Wij wenschen, zeide hij, de betrekkingen tusschen Engeland en de andere mogendheden buiten den verkiezihgsstrijd te houden, maar we vin- den dat dit geval ons land geen goed gedaan heeft Wat er dit jaar tusschen Engeland en FrankriF is gebeurd, is zeer eigenaardig en zeer ongeluklcig. Het was op zich zelf niet van ernstige beitekenife maar het had ontzaglijk ernstige gevolgen kunnen hebben. Was dat nu een verkeercV politieke gedragslijn of een op zichzelif staande blunder? Er moet een vaste gedragslijn in de buitenlandsche poli tiek van Engeland zijn. Spr. wil 't gebeurde daarom liefst als een op zichzelf staande dwaasheid beschouwen, waarvan de gevol gen grootendeels misverstanden, verkeerde opvattingen en voorstellingen waren. Maar de regeering moet inzien en erken- r.en, dat er een grove fout is begaan, en moet haar buitenlandsche politiek herzien. De prijs \oor een dergelijke fout moet worden vol- daan Wij zullen dezen' prijs moeten betalen in den votm van een tijdelijke politieke ver- wijdering tusschen Engeland en de Vereenig- de Slaten Dit Is zeker niet in het belang van En gel' nd en zeer ongewenscht ten opzichte van de geheele wereld. Zoolang de beide naties nog wediiveren in vlootbewapening is de positie van Engeland niet volkomen v-ei- hg. Deze veiligheid kan niet worden verkre gen door opbieden tegen de Vereenigde Sta ten De maritieme overeenkomst was een fout en ciat .moet worden erkend. En door die er- kenning moet d-e atmosfeer worden gezuiverd. Daarvoor moeten zoowel de als de Engelsche regeering zorgdragen. We moeten ervoor waken, zeide hij, dat de wereld zoo spoedig mogelijk de gemaakte fout vergeet en we moe ten gelegenheid geven om de gevolgen ervan te niet te doen. DE GEMEENTERAADS- VERKIEZINGEN. De Daily Herald, het orgaan van de arbei- derspartii, is in zeer triomfantelijke stemming over den" afloop der gemeenteraadsverkiezin- gen. Haar partij heeft de macht in zes ge- meenteraden veroverd (Finsbury, Swindon, Leeds, Leicester, Derby en Rotherham) en be- heerscht er nu in het geheel 27. Het aantal zetels dat zij gewonnen heeft, bedraagt 212 netto (265 gewonnen tegen 53 verloren). En nu op ter algemeene verkiezing! zegt de Daily Herald met groote verwachting. het laatste gedicht uit „Les Flammes hautes", getiteld „Ma gerbe", voor en toen bleven alien nog een wijle mediteeren bij het graf. Een paar honderd dorpelingen woon- den, op een afstand, de plechtigheid bij. Na den middag kwam een Vlaamsche koor- vereeniging uit Antwerpen een lied van hulde en rouw zingen ITALIe. DE WERKING VAN DE ETNA. De toestand laat zich dreigend aan zien. Uit de laatste uit Catania ontvangen be richten blijkt, dat de huidige uitbairsting van d-e Etna met van zoo weinig beteekenis is als het zich oorspronkelijk liet aanzien. Van de vele kraters, die de Etna heeft, zijn thans eenige oude in werking, die zich in 1865 bij Concazza en Monte Frumenio hebben ge- vormd en twee duizend meter diep zijn. De lavastroom heeft een breedte van twee K.M. en breidt zich uit over het bosch van Cerrita en dat van Cubania, en beweegt zich met een snelheid van 150 M. per uur in vijf stroomen in de richting van de dorpen Sant Alfio, Mi lo en Fornazzo. Alhoewel er nog geen on- middellijk gevaar voor de bewoonde streken dreigt, zijn eenige woningen veiligheidshalve ontruimd. Naar nader bericht wordt omtrent de uit- barsting van de Etna heeft de lavastroom het dorp Sant Alfio reeds bereikt. Het dorp is door de bevolking in allerijl ontruimd, met medeneming van zooveel goederen als zij slechts kon dragen. Er worden telkens aardschokken gevoeld De zon is verduisterd door een wolk van fijne asch. Ondanks den dreigenden toestand en de opwindende gebeurtenis trekt de bevolking ordelijk terug. OOSTENRIJK. DIEFSTAL VAN SCHILDERIJEN. Men meldt uit Weenen aan de N.Rott.Crt., dat de Oostenrijksche gezant te Moskou heeft doen weten, dat uit het staatsmuseum aldaar vijf kostbare origineele kunstwerken zijn ge- stolen, van Rembrandt, Titiaan, Corregio, Dolce en Pisano. De diefstal, die in April van dit jaar moet zijn geschied, is tot nu toe geheim gehouden. CANDIDATEN VOOR HET OOSTENRIJKSCHE PRESIDENT- SCHAP. Volgens de bladen, zal Miklas, de voorzit ter van den nationalen raad, bij de presi- -- ldidr-^ CHOLERA-EPIDEMIE IN BRITSCH-INDIe. Uit Bombay wordt gemeld, dat in den staat Travancore een cholera-epidemie is uitge broken, waaraan reeds 2000 personen of 62 pet. van het aantal door de ziekte aangetaste personen ten offer zijn gevallen. In de hoofd- stad Trivandrum kon uitbreiding door het necnen van energieke maatregelen worden voorkomen, maar in de meer zuideL.'c gele- gen streken woedt de ziekte nog onvermin- derd voort. BELGIe. OP HET GRAF VAN EMILE VERHAEREN. Een treffende hulde. Door het Verhaeren-comite werd, eenigen tijd geleden, besloten, ieder jaar een dag te wijden aan de gedachtenis van Emile Ver- haeren, zooals te Parijs voor Verlaine en Zola wordt gedaan. En zoo kwam het, dat gisteren drie groote toerauto's vol met vrien- den en vereerders van den grooten dichter, 's ochtends vroeg reeds van het Poelaertplein te Brussel vertrokken om, door het Brabant- sche Novemberlandschap heen, langs rechte en kronkelende wegen, een paar uren later Sint Amands, de Schelde en het praaigraf op den oever van den stroom, te bereiken Daar schaarden alien zich rondom het ge steente, waaronder de laatste overblijfselen van den dichter rusten. Men bemerkte er dr. Couchard, die. te Saint-Cloud, de buurman, de vriend en de geneesheer van Verhaeren en van Anatole France was, prof. August Ver- meylen, mr. Joye, penningmeester van het Verhaeren-comite, Louis Pierard, Pierre Daye, de schilder Montold. Leopold Rosen, hoofdredacteur van „Le Thyrse", kanunnik De Smet, enz. De familie Verhaeren was ver- tegenwoordigd door dr. Pecher. de dichteres Marie Gevers en den heer en mevr. Deshayes Veel woorden werden bij deze eenvoudige treffende plechtigheid niet gesproken. Louis Pierard, voorzitter van het co-mite, legde een Hans op het graf, met het opschrift: ,.Le co- mite Verhaeren. Au poete de l'Escaut"; na hem droeg mr. Maurice Gilbert, met gevoel dentsverkiezing op 6 December de candidaat zijn van de christelijk-socialen, Frank, de ge- wezen vice-kanselier, thans gezant te Berlijn, die der Groot-Duitschers. EEN MONARCHISTISCHE BETOOGING VERBODEN. De Weensche politie heeft een optocht der I monarchisten verboden, die had moeten ein- digen met het plaatsen van een krans, ter eere van den 16en verjaardag van ex-kroon- prins Otto. EEN NIEUWE BEHANDEUNG VAN BEENDERTUBERCULOSE. Met rauwe zwezerik Zaterdag heeft in de vergadering van het Geneeskundig Genootschap te Weenen dr. Fliegel, assistent aan het universiteitsinsti- tuut voor orthopaedische chirurgie, verras- sende uitkomsten medegedeeld over een nieu we behandeling van beender- en gewrichts- tuberculose. Ook in zeer ernstige gevallen, waarbij gemengde infecties met ettervorming voorkwam en meestal groote operaties noo dig waren, om den patient in het leven te houden, slaagde dr. Fliegel er in den patient met kalfszwezerik te genezen. De zwezerik wordt wekenlang in rauwen toestand aan de patienten toegediend. Als men de noodige voorzichtigheid in acht neemt, verdragen de patienten dit dieet heel goed en het belang- rijkste is, dat hun een zeer ernstige operatic bespaard wordt. Dr. Fliegel legde er nadruk op, dat dit zwezerik-dieet eenigszins te ver- gelijken is met de nieuwe leverkuur bij per- nicieuze anaemie. Bij de discussie werden de schitterende uit komsten die dr. Fliegel verkregen heeft, er kend. POLEN. POLEN EN LITHAUEN. De ccnferentie te Koningsbergen. Zaterdag is de tweede PcolschLithau- sc'he conference te Koningsbergen geopend De Poolsche d-elegatie staat onder leiding van minister Zaleski, de Lithausche onder die van Woldemaras. De Lithausche gezant te Berlijn bracht verslag uit over de werkzaamheden der Poolsch—Lithausche commissie, die indertijd te Berlijn heeft vergaderd. Volgens een telegram uit Warschau heeft minister Zaleski Zondagmiddag Lithausche persvertegenwoordigers de verzekering ge- geven, dat Polen met Lithauen geleidelijk tot overeenstemming wil komen. In de eerste plenaire zitting van de confe rence te Koningsbergen is het verslag uitge- bracht van de commissies, die te Berlijn, Warschau en Kowno hebben beraadslaagd Inzake het lokale grensverkeer hebben Zales ki en Woldemaras zich bereid verklaard een ontwerp-conventie te teekenen, regelende het handelsverkeer tusschen de bevolking. Wat betreft het rapport van de tweede (eco- nomische) commissie verklaarde Woldema ras, dat de huidjge confenrenCe de tegenover- ZAAK GESLC>TEN. Wegens sterfgeval van onzen Directeur zal morgen, Woensdag 7 November, van 2—5 uur de zaak gesloten zijn. N. V. Boek- em Handelsdrukkerij v/h Herms. Coster Zoon, Uitgeefster „Alkm. Courant". gestelde inzichten moet trachten te verzoenen. Zalesxi betoogde, dat Polem het beginsel van rechtstreekschen verbindingen niet kan los- laten;' indien de Lithausche delegaCe vol- hardt in haar opvatting van indirecte verbin- dingen, dan zal men het ir[islukken van de onderhandelingen moeten vaststellen en be- I sluiten de kwesties te onderwerpen aan het oordeel van een deskundige commissie van den Volkenbond. Tenslotte aanvaardde Zaleski het voorstel van den Lithauschen premier tot benoeming van een subcommissie om de geschilpunten nader te onderzoeken.Deze subcommissie zal worden samengesteld uit de voorzitters van de twee delegaties en juridische en economi- sche deskundigen. RUSLAND. „ONDER-KOEL'AKI". In den klassestrijd in het dorp, welke te fel- fer gevoerd wordt, nu de sowjetverkiezingen voor de deur staan, is allengs een nieuw ele ment aan den dag gekomen, dat de sowjef- pers spottend „onder-koelaki" gedoopt heeft Het zijn de arme boeren, die meenen dat de strijd tegen de groote boeren geen kans heeft en tegen bepaalde economische voordeei len bereid zijn met de koelaki mee te gaan. Hieronder worden ook degenen gerekend, wier stem voor ieder te koop is, die er voor betalen wil. ZUID-AFR1KA. DE MINISTERRCISIS. Madeley verdedigt zich. Een nader telegram uit Pretoria aan de „Times" betreffende het geschil tusschen Hertzog en minister Madeley meldt, d^t laatstgenoemde in een langen brief aan eerstgenoemde heeft medegedeeld, dat. hij niet als minister zal af treden zoolang de nationale raad der Arbeiderspartij niet in staat is geweest de zaak te behandelen, het geen niet voor 11 November kan plaats heb ben. Madeley ontkent in zijn brief, dat hij de belofte had gegeven, de deputatie van inlan ders niet te ontmoeten, voor het kabinet de zaak zou hebben behandeld en beweert dat hij had begrepen dat generaal Hertzog had toegestemd in het ontvangen van de deputa tie zoolang deze haar verlangens bekend maakte via het Vakverbond (hetgeen heeft plaats gehad). Hij klaagt erover dat de pre mier zijn verklaring deed via een dagblad voordat hij Madeley's antwoord had, en zegt dat Hertozog zich tegenover hem heeft ge- dragen op een wijze, die geen man met zelf- respect kan aanvaarden. Madeley wijst er op dat hij niet tot het kabinet is toegetreden op persoonlijke gronden, doch als een specifieke vertegenwoordiger der Arbeiderspartij. Hij deelt Hertzog mede dat de nationale raad hem verzocht heeft voorloopig alle overwo- gen stappen na te laten. Hervorming van het kabinet. Het kabinet heeft besloten af te treden. Het ministerie zal worden hervormd, waarbij dc Arbeidersminister Madeley zal worden uitge sloten. (Hertzog heeft hiermee het voorbeeld ge- volgd van generaal Botha, die zich in 1912 op een dergelijke wijze van generaal Hert zog ontdeed.) AMERIKA. VERKIEZINGSHITTE. Een gevecht op mes en revolver. De opgewonden stemming, die aan den vooravond der presidentsverkiezingen onder de bevolking heerscht, wordt door een bericht uit Jesup, in Georgia, gekenteekend. Naar aanleiding van een gesprek over de verkiezin gen tusschen een rechter en een sjerif kwarr het tusschen beide personen tot een handge- meen, dat ontaardde in een gevecht met wa- pens. waarbij de rechter gedoOd werd. Hij had in den loop van het gesprek den sjerif, die evenals hij een aanhanger van Hoover is, een aanhanger van Smith genoemd. Hier over werd de sjerif zoo woedend, dat hij op den rechter aanvloog, die zich eerst met de vuist verdedigde, daarna met een mes. Ten slotte schoot de sjerif den rechter dood. De sjerif is gearresteerd. EEN VREESELIJKE BESCHULDIGINO. .ill's Een moordenaar gemarteld, naar deze beweert. Jose de Leon Toral, die bij het tegen hem gevoerde strafproces zelf als verdediger op- treedt, heeft een beschuldiging geuit. Men weet, dat de Leon Toral in Juli 1.1. de tot t president van Mexico gekozen generaal Obre- gon had doodgeschoten. Hij vertelde nu ter I teredhtzitting, dat hij door de politie op af- schuwelijke wijze was gemarteld bij een po- ging om hem te dwingen tot een bekentenis omtrent medeplichtigen, welke martelingen i hij zes uur lang zwijgend had doorstaan. Hij was geslagen, met lucifers gebrand, met pen- nen gestoken en aan zijn duimen opgehan- gen; ook was hij. opgehangen aan een touw 1 dat hem de borst toesnoerde. No- 263 Dit summer bestaat uit 2 bladen. CQDRANT.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1