Frovinciaal nieuvtrs VERHUUR VAN GROND B. en W. schrijven in bijlage No. 130: Met ingang van Kerstmis a.s. eindigt de fiuur van verschillende perceelen gemeente- grond. Daar het voor een goed1 onderhoud van de landerijen en den tuingrond van belang is, dat de tegenwoordige buurders de perceelen zooveel mogelijk weder inhuren, hebben wij deze gevraagd, of zij bereid zijn den desbe- treffenden grond tegen een door deskundigen te taxeeren waarde, voor een bepaald aanta! jaren, opnieuw van de gemeente te huren. De in het hieronder opgenomen ontwerp besluit vermelde personen hebben deze vraag bevestigend beantwoord. Naar aanleiding hiervan hebben wij drie deskundigen aange- wezen, die de huur van de bedoelde landerijen en stukjes tuingrond hebben geschat. De heer P. J. Potgieser heeft zich bereid verklaard, voor het aan de Kruislaan gelegen perceel tuingrond, kadastraal bekend ge meente A'lkmaar, sectie E nr. 3428, hetwelk met het aan den heer W. de Wit in gebruik te geven stuk tuingrond, voor den duur van een jaar wordt verhuurd, een huursom van 400.per jaar te betalen. Wij zouden dit perceel evenals dat, in huur bij den heer W. de Wit (kadastraal bekend sectie E nr. 3428) voorloopig slechts voor een jaar willen verhu ren, opdat Uwe vergadering zich voortaan elk jaar zal kunnen uitspreken over de be- stemming, welke aan deze nabij den Hout ge legen perceelen meet worden gegeven. De perceelen weiland en tuingrond, waar van de huur met Kerstmis a.s. eindigt en wel- !ke thans niet onderhands kunnen worden verhuurd, zullen wij, indien U lxiermede in stant, te zijner tijd openbaar verhuren. Aangezien de gemeente voor de verlenging van de K. van't Veerstraat, welk werk inge- ,volge uw besluit van den 4den October j.l. nr. 27 in werkverschaffing zal worden uitge- voerd, over het tot Kerstmis a.s. aan den heer JC. Kok alhier verhuurde, in den polder Over- die en Achtermeer gelegen perceel weiland, kadastraal bekend gemeente Alkmaar, sectie <F nr. 2558 gedeeltelijk, moet beschikken, kan dit perceel niet opnieuw worden verhuurd. De Commissie van bijstand voor het grond- bedrijf kan zich met het bovenstaan- de vereenigen, in verband waarmede wij U voorstdlen het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Alkmaar, Overwegende, dat de huur van onderstaan de aan de gemeente toebehoorende eigendom- men, met Kerstmis 1928 eindigt; dat de tegenwoordige huurders van de on der I en II genoemde eigendommen bereid zijn met ingang van Kerstmis 1928, voor den duur van resp. drie en een jaar de achter hun naam vermelde perceelen in huur te ont- vangen, tegen den daarbij vermelden door schatters voorgestelden huurprijs; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders opgenomen in bijlage nr. 130 tot het verslag van's Raads handelingen; Gelet op de artikelen 138 en 194e der Ge- meentewet, alsmede op het Raadsbesluit van 30 Juni 1927 nr. 27; B esluit I. aan onderstaande personen, met ingang van Kerstmis 1928, (resp. met ingang van de hierna nader aangegeven tijdstipperi), voor den duur van dde jaren te verhuren de achter ihun naam vermelde, aan de gemeente toebe hoorende eigendommen, tegen den daarbij vermelden huurprijs per jaar en op door B en W. nader te stellen voorwaarden: S. Kramer Hzn., huis (ingang huur 1 Mei il929) en weiland gelegen in den Huiswaar derpolder, kadastraal bekend gemeente Alk maar, sectie C nrs. 1389 ged., 1419, 1420 en 1421, groot 1 H.A., voor 536 per jaar; idem weiland, sectie C nrs. 318, 1388 ged. en 1389 ged., groot 2. H.A. 63 A. en 10 c.A., voor 263.10 per jaar; L. Jupijn, een perceel wiland gelegen in den Huiswaarderpolder, kadastraal "bekend gemeente Alkmaar, sectie C nrs. 152 en 154, groot 2 H.A., 17 A. en 90 c.A., voor 305.06 per jaar; C. Smit, een perceel weiland gelegen in den Huiswaarderpolder, kadastraal bekend ge meente Alkmaar, sectie C nrs. 151 en 153, groot 3 H.A., 3 A. en 20 c.A., voor 454.80 per jaar; een perceel weiland gelegen in den polder Overdie en Achtermeer, kadastraal bekend gemeente Alkmaar, sectie F nr. 18, groot 2 ft.A., 16 A. en 40 c.A., voor 346.24 p. jaar; een perceel weiland gelegen in den polder Overdie en Achtermeer, kadastraal bekend gemeente Alkmaar, sectie F nr. 21, groot 1 ft. A. en 79 c.A., voor 286.40; idem sectie F nr. 84, groot 1 H.A., 85 A. en 60 c.A., voor 296.96 per jaar; W. Goudsblom, idem sectie F nr. 2558 ged., groot 1 H.A. en 54 c.A., voor 150.80 per jaar; idem sectie F nr. 2558 ged., groot 1 H.A., 26 A- en 74 c.A., voor 44.36 per jaar; M. Dekker, boerderij (ingang huur 1 Mei 1929) en weiland gelegen in den polder Overdie en Achtermeer, kadastraal bekend gemeente Alkmaar sectie F nrs. 26 t/m. 32, 68 t/m. 72, 83, 1740, 2122, 2201 ged., en 2648, groot 28 H.A., 61 A. en 73 c.A., voor 4721.85 per jaar; Th. Leegwater, een perceel weiland, idem, sectie F nrs. 47, 48, 156, 1337 en 1338 ged., groot 5 H.A. en 30 c.A., voor 1000 p. jaar; J. Kuys, idem, sectie F nr. 157 ged., groot 71 A. en 82 c.A., voor 143.64 per jaar; Tuinbouwverz. „de Voorzorg". idem sectie F nr. 157 ged., groot 92 A. en 48 c.A., voor 231.20 per jaar, C. de Groot Wzn., de z.g. Kapellerijgoede- ren „de Krommert" (weiland) gelegen in de gemeente Heiloo, groot 2 H.A. en 30 A., voor IT 287.50 per jaar; P. Klinkhamer, huis en erf, Hoeverpad 2, kadastraal bekend gemeente Alkmaar, sectie D nr. 230 (ingang huur 1 Mei 1929), groot 5 A. en 25 c.A., voor 195 per jaar en een gedeelte van de langs de Houtvaart gelegen kade, sectie D nr. 101, groot 34 A., voor 15 per jaar; B. J. Geels Jr., het ten Zuiden van de Alge- meene Begraafplaats gelegen stuk tuingrond1, kadastraal bekend gemeente Alkmaar, sectie E nr. 2197, groot 87 A. en 80 c.A., voor 263.40 per jaar. II. aan onderstaande personen, met ingang van Kerstmis 1928, voor den duur van een jaar te verhuren de achter hun naam vermel de, aan de gemeente toebehoorende eigendom men, tegen den daarbij vermelden huurpriis per jaar en op door B. en W. nader te stellen voorwaarden t P. J. Potgieser, een perceel tuingrond nabij den Westerhout, kadastraal bekend gemeente Alkmaar, sectie E nr. 3428, groot 99 A. en 2 c.A., voor 400 per jaar; W. de Wit, een perceel tuingrond gelegen nabij den Westerhout, kadastraal bekend ge meente Alkmaar, sectie E nrs. 761 en 762, groot 59 A. en 5 c.A., voor 354.30 per jaar. III. B. en W. te machtigen met ingang van een nader door hen te bepalen datum, tot Kerstmis 1931, publiek te verhuren het nabij de Hoornsche vaart gelegen perceel tuin grond, kadastraal bekend gemeente Alkmaar sectie C, nrs. 3087 ged., 3088 ged., 3089 ged., en het aan den Westerweg gelegen perceel tuingrond kadastraal bekend sectie 566 en 1215 ged., benevens de aan den Bergerweg gdegen perceelen weiland, kadastraal bekend ge meente Alkmaar, sectie D, nrs. 105, 106, 107, 108, 228 en 229, op door dat College nader te stellen voorwaarden. ken, voor de oesrijding aer besmettenjke vee- ziekten van zeer groot belang is. Met overlegging van het instemmend ad- vies der Gezondheidscomissie en der Commis sie van Bijstand voor het Slachthuis, stellen wij daarom Uwe Vergadering voor te beslui- ten tot het aangaan van een overeenkomst met de N.V. Nederlandsche Thermo-Chemi sche Fabrieken te Amsterdam betrefende het opruimen en onbruikbaar maken van voedsel voor mensch en dier, van cadavers en afval deelen, voor zoover deze door den gemeente- lijken Keuringsdienst van vee en vleesch zijn afgekeurd of krachtens de Vleeschkeurings- wet (S. 1919 No. 524) onbruikbaar moeten E, nrs. worden gemaakt, alsmede betreffende het on- schadelijk maken van cadavers van ziek en verdacht vee en het onbruikbaar maken en vernietigen van voor uitvoer bestemd vleesch, ingevolge de bepalingen der Veewet, een en ander overeenkomstig het bij de stukken ter inzage gelegde concept-contract. DESTRUCTOR OVEREENKOMST N.V. THERMO-CHEMISCHE FA BRIEKEN. In bijlage No. 129 schrijven B. en W,: Krachtens artikel 61 van het Koninklijk Besluit van 5 Juni 1920 S. 285, zooals dat nader is gewijzigd,, zullen de ini-ichtingen voor het onbruikbaar maken van vleesch en vleeschwaren voor voedsel voor mensch en dier (destructoren) op 1 Juni 1932 moeten voldoen aan de nieuwe voorschriften. De bestaande destructor ten behoeve van den Vleeschkeuringsdienst alhier, waarvoor de verbrandingsoven aan de gemeente-reini- ging dienst doet, zal dan niet langer als zoo- danig gebruikt kunnen worden. De gemeente zou dus in 1932 staan voor den bouw van een destructor. De kosten van een dergelijke inrichting raamt de Directeur van het Slachthuis op plan. 18000, terwijl de exploitatie daarvan jaarlijks een klein nadeelig saldo zal opleve- ren. De N.V. Nederlandsche Thermo-Chemische Fabrieken, gevestigd te Amsterdam, is blij- kens het door haar daartoe gedaan verzoek, bereid met verschillende gemeenten overeen- komsten aan te gaan voor het onschadelijk maken van afgekeurd vee en vleesch inge volge de Veewet en ingevolge de Vleeschkeu- ringswet S. 1919 No. 524. De overeenkom- sten, vyelke zijn opgemaakt in overleg met de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, worden aangegaan voor een tijdvak van 15 jaren. De gemeente verbindt zich de fabriek(en) der N.V. aan te wijzen als destructor met uit- sluiting van andere plaatsen en de cadavers en den afval af te staan de N. V. Verder wordt aan de N. V. een vergoeding per dier van 30 of 10 gegeven (al naar gelang het betreft groot- of kleinvee), wanneer de ont- huiding van het dier ingevolge de Veewet is verboden. Behoeft de huid niet te worden ver- nietigd en en is het cadaver ongevild ver- voerd. dan vergoedt de N.V. 2/3 der markt- waarde. Uitgezonderd zijn varkenshuiden, nuchtere geiten- en lamsvellen. Voor het ver- voer van dieren, die krachens de Veewet in een speciaal daartoe bestemd vervoermiddel moeten worden opgehaald, betaalt de ge meente 0.20 per K.M. Wij merlin hierbij op, dat de kosten, aan het or^chadelijk maken van cadavers over eenkomstig de Veewet verbonden, uit 'sRijks kas aan de gemeente worden vergoed. De N. V. exploiteert reeds den fabriek te Bergum, waarbij a 11 e gemeenten van Fries- land en binnekort ook van Overijssel en een groot deel der Groningsche en Drentsche ge- reenten zijn aangesloten. Bouw van een tweede fabriek voor Noord- en Zuid-Holland, Utrecth en een deel van Gelderland is in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Noord-Holland benoorden het IJ zal bij vol- doende deelneming door middel van een overlaadplaats van den nieuwe fabriek, wel ke te Gouda zal verrijzen, gebruik kunnen maken. Wij hebben gemeend, dat als uiterste ter- mijn, waarop de nieuwe fabriek in werking moet zijn, zal behooren te worden gestelc 1 Januari 1930 en het contract bij niet- inachteneming van dien termijn zal zijn ont- bonden; zulks om de gemeente zoo noodig in de gelegenheid te stellen tijdig haar maatre- gelen te kunnen nemen voor den bouw van een eigen destructor. Waar de kosten, verbonden aan de uitvoe ring der overeenkomst met de N.V., zeer ge- ring zijn en de gemeente op deze wijze ont- komt aan den bouw van een nieuwen destruc tor, is er alle reden op het verzoek der N.V in te gaan. De gemeenten, met welke Alkmaar een overeenkomst heeft gesloten, betreffende de uitvoering van en het toezicht op de bij of krachtens de Vleeschkeuringswet S. 1919 No. 524 gestelde bepalingen, zouden ook voor het sluiten van het contract met de N.V. kunnen samenwerken met de gemeente Alkmaar. £>e doelmatigheid daarvan ligt voor de hand. Thans worden reeds, voor zoover mogelijk, cadavers, afvaldeelen, enz. uit de kringgc- meenten in den verbrandingsoven van Alk maar vernietigd. De wenschelijkheid van een dienst voor den kring Alkmaar voor de ver- nietiging van cadavers, afvaldeelen, het on schadelijk maken van ziek en verdacht vee dat is afgemaakt of gestorven en het on bruikbaar maken van voor uitvoer bestemd vleesch krachtens de bepalingen der Veewet, wordt ook in de kringgemeenten gevoeld, met wie daarover onderbandelingen worden gevoerd. De N.V. is bereid aan de gemeente Alk maar hiervoor een nader te bepalen bedrag te vergoeden, waarvoor de noodige aanvui- ling reeds in het concept-contract is opgeno men. In afwachting evenwel van het resultaat van de onderhandelingen met de kringge meenten, waarvan wij U te zijner tijd mede- oeeling zullen dcen, achten wij het thans reeds gewenscht een uitspraak van Uwe Vergadering te verkrijgc-n, of Alkmaar zelf een destructor moet bouwen dan wel zich be- noort aan te sluiten bij de Nederlandsche Thermo-Chemische fabrieken te Amsterdam. Hierboven hebben wij reeds uiteengezet, dat n overeenkomst met meergenoemde N.V. weinig kosten met zich zal brengen en de gemeente ontslaat van de verplichting om in 1932 een destructor teh ebben, voldoende aan de nieuwe voorschriften. Daar komt nog bij, c'p .gecentraliseerde wijze van onschade- lijkmaking van cadavers van besmet vee op de wijze, als de N-V. dit doet in hare fabrie-1 SCHOOLGELDREGELING LAGER B. en W. schrijven in bijlage Nr. 128: Op 1 Januari a.s. eindigt de termijn, gedu- rende welken bij Koninklijk Besluit van 3 Januari 1928, Nr. 39, is goedgdceurd de Ver- ordening, regelende het heffen van school- gelden voor het gewoon lager onderwijs, het uitgebreid lager onderwijs, het openbaar bui- tengewoon lager onderwijs en het openbaar vervolgonderwijs in de gemeente Alkmaar, vastgesteld bij uw besluit van 16 September 1926 (Gemeenteblad Nr. 1046, welke veror- dening is gewijzigd bij uw besluit van 3 April j.l., nr. 3, in verband met de opheffing van het openbaar vervolgonderwijs. Bij de Tvyeede Kamer der Staten-Generaa! is aanhangig een wetsontwerp tot wijziging van eenige bepalingen der Lager Onderwijs^ wet 1920 betreffende het schoolgeld. Het is evenwel niet te verwachten, dat dit ontwerp reeds op 1 Januari a.s. kracht van wet zal hebben verkregen. Wij geven U daarom in overweging de thans van kracht zijnde rege- ling, voor zooveel aangaat de drie eerstge- noemde soorten van onderwijs, met ingang van dien datum opnieuw vast te stellen, be- houdens eenige redactie-wijzigingen tenge- volge van het vervallen der bepalingen om- trent het openbaar vervolgonderwijs, en het vervallen van het tegenwoordige 3e lid van artikel 1, hetwelk geen toepassing meer er- langt. B. en W. stellen den Raad voor te beslui- ten vast te stellen de navolgende verordenir,- gen: A. Een verordening, regelende het hef fen van schoolgelden voor het gewoon lager onderwijs, het uitgebreid lager onderwijs en het openbaar buitengewoon lager onderwijs in de gemeente Alkmaar. B. Een verordening, regelende het invor- deren van schoolgelden .voor het gewoon lager onderwijs, het uitgebreid lager onder wijs en het openbaar buitengewoon lager on derwijs in de gemeente Alkmaar. BROEK OP LANGENDIJK. De veiling. Het was de laatste week wel wat slapper aan de veiling van de Langendijker Groenten Centraie. Begrijpelijkerwijze is daarvan de drukte van het koolhalen de oorzaak en ook de overgangstijd, waarin we op 't oogen- bli'k beginnen te komen, n.l. die van het herfstseizoen naar dien van den winter Den laatsten tijd was van mindere drukte aan de veiling niet veel te bespeuren, omdat de prij- zen van dien aard waren, dat men er wat meer werk voor over moest hebben. Deze week intusschen liepen de prijzen wat achter- uit, wat ontegenzeggelijk zijn invloed op den gangbaren toestand aan de veiling moest uitoefenen. Deze achteruitgang was bij tuinders en bouwers een onderwerp van geanimeerde besprekingen en overdenkingen. We hebben er in onze overzichten voor eenige weken gewag van gemaakt, dat de algemeene over tuiging domineerde: er zal dezen winter weinig kool zijn Ziekten in het gewas heb ben dermate huisgehouden, dat er van mis- gewas gesproken kon worden. Aldus werd geredeneerd. En in de polders (Anna Pau- lowna, Waard en Groetpolder) en elders „buiten'', waar kool was geteeld, werd er bij- gevoegd, was de teelt zoo slecht, dat hot een strop voor velen was. Wat is inmiddels naderhand gebleken? Dat, nu de kool wordt binnengehaald, de teelt „merakel" meevalt en op't oogenblik door ingewijden de stelling wordt verkondigd, dat er dezen winter veel kool zal zijn. Die akkers, waar de vallers in ernstige mate optraden, zullen aan gewicht nog een flinke hoeveelheid opleveren. daar het zachte weer in die mate heeft meege- werkt, dat, door de meerdere ruimte als ge- volg van vallers ontstaan de overblijvende zoo van die ontstane gelegenheid hebben ge- profiteerd, dat er nu zeer groote en zware kool wordt geteeld. Men tracht hierbij elkaar reeds de loef af te steken. Meende een bouwer uit Zuid-Schar woude het gewicht-record met kool van 17 pond te hebben geslagen, een ander uit Outi- karspel overtreft hem met een van 20 pond Het spreekt van zelf, dat dit uitzonderingen zijn, doch over't algemeen, zoo vernamen we van kenners, is de kool dit jaar zwaar en groot. Dit alles trok wel eenlgszins een streep door de rekening van hen, die enkele weken geleden zeer dure sneezenkool kochten in de veronderstelling, dat de kooloogst een mis- lukking werd en er dus alle kans bestond, dat de kool duur zou worden, peperduur. De zak- kende markt dezer week deed hun optimisme ook wel eenigszins dalen en zoo kan het ge- beuren, dat het bovenstaande, zooals we reeds opmerkten, een object was van geani meerde besprekingen en bespiegelingen. Van aardappels werd deze week, als naar gewoonte in de laatste weken zeer weinig aangevoerd. Voor blauwen, die nog het meest gewild. zijn, werd 4.80 betaald, eigenheimers brachten 3.10 op, bravo's 3.30 tot 3.40 en energie 3. Bloemkool, die de vorige week voor da- lende prijzen wegging, kon ternauwernood de toen bestede prijzen handhaven.*Voor het mindere groote goed leoerf kon van 6.80— 10, al naar kwaliteit worden gemaakt, ter wijl de grootere van f 10—/ 15.60 op- brachten. Reuzen konden deze laatste prijzen niet bedingen. Maandag was de noteerkw al laag: 9.w- 11.60, Woensdag nog lager f 4.809. Donderdag bracht ze gemid deld 8 op, terwijl Zaterdag de noteering 7.20f 10.40 was. De aanvoer bestaat grootendeels uit reuzen. Voor tweede soort werd op't laatst der week van 1.10f 2.80 gemaakt. Ze was voor 't grootste deel voor het vat bestemd. In totaal werden 138700 stuks geveild. Nog minder bevredigend verliep de markt met betrekking tot de roode kool. Werd de vorige week nog een maximum-prijs besteec van f 8.20, hoewel op't laatst der week wat dalend, deze week was de hoogste prijs, dien we noteerden 6.20, Deze gold het a Her mooiste kleingoed. Voor groote roode koo werd van 3.50 tot f 3.80 betaald, doch Zaterdag besteedde men niet meer dan 2.80 De heele week door was de markt loom en gedrukt en kon voor deze koolsoort gemid deld slechts f 4.50 worden gemaakt. Voor kale was de prijs 1.40—/ 3.30. De ge heele aanvoer bedroeg bijna 34 spoorwagons Gele kool, die het geheele seizoen door al niet favoriet is geweest, was het deze week in nog mindere mate. Maandag werd 1.8( tot 3.80 besteed, Woensdag was de notee ring wat beter 4.30f 4.80, doch Zaterdag kon slechts gemiddeld 3.10 worden ge maakt. De aanvoeren zijn intusschen niei groot: in de heele week 91500 K.G. yoor witte kool, waarvan de aanvoeren a 'kleiner worden, was een minder gewillige stemming dan voor dezen. De vorige week kon als hoogste prijs nog 5.20 worden be- dongen, doch deze week was het maximum 4.50. De prijs per spoorwagen liep onge- veer met 100 achteruit. Zaterdag kon ge middeld nog slechts 3 worden gemaakt. Voor Deensche witte kool noteerden we de vorige week als hoogsten prijs 5.90 deze week was deze bij hooge uitzondering 5.60. Overigens bleef ze elken dag beneden de f 5. Zaterdag was de prijs 3.404 10 Aan gewone witte en Denen werden in 't geheel 43 spoorwagens geveild. Met de uien ging het beter. Daarvoor bleef de gunstige stemming bestaan. Men betaalde er gemiddeld f 7.50 voor. Grove uien brach ten ongeveer 1 minder op. Voor drielingen werd ongeveer 8.50 betaald en voor nep, wa.rvan de aanvoer aanmerkelijk minder wordt, ongeveer 12 per 100 K.G. In totaal werden aan uien rond 4 Yi spoorwagen aan gevoerd. Bieten brachten zeer varieerende prijzen op. Men besteedde er voor 1.20—/ 4.40. De aanvoer beliep 1Yi spoorwagen Voor wortelen waren de prijzen goed. Groote golden over de f 4, kleine 1.70 3.10. De aanvoer van tomaten leverde niets meer op en ook aan snij- en slaboonen werd niets meer geveild. OUDE NIEDORP. De omslag van het veefonds is bepaald op 0,4 pet. voor de maand Augustus en 0,1 pet. voor de maanden September en October van het verrekend bedrag. Dit is gemiddeld ge rekend 1.60 per rund in drie maanden. Verzekerd werden 517 runderen, waarvan 5 werden afgekeurd. DIRKSHORN. Vergadering van de Afd. Harenkarspel van de S. D. A. P. ten huize van den heer D. Bruin onder leiding van den heer C. de Vries op 3 dezer. Bij de opening heette de voorzitter harte- lijk welkom de talrijke aanwezigen benevens de heeren Boris Lensky, violist, Leo Konig, pianist en W. van de Vail, den spreker. Voorts bracht de voorzitter een woord van dankbare nagedachtenis aan onzen overleden burgemeester, die vooral in den mobilisatie- tijd, maar ook later de steun was van velen, m het bijzonder van de werkeloozen. Ook de heer Paarlberg van Oudkarspel werd her- dacht. Ten slotte een opwekking om den cur- sus voor volwassenen, te geven door den heer Van der Laan, te bezoeken, want ont- wikkeling heeft men in de eerste plaats noo dig. Nu trad op de heer Boris Lensky, begeleid door den heer Konig. Alvorens met spelen aan te vangen, hield de violist een praatje met zijn toehoorders, waarin hij o.a. betoog- de, dat men de muziek kan noemen de we- reldtaal bij uitnemendheid. En toen gaf de kunstenaar, ons reeds uit de Radio bekend „Ein Traum" van Oslislo, op uitnemende wijze vertolkt, gevolgd door „Menuet" van Beethoven, rustige ouderwetsche dansmuziek. Als derde nummer nog „La fantaisie fan- tastique", door hem zelf gecomponeerd. (Applaus.) Nu trad op de heer C. Groot, zanger, die op zeer verdienstelijke wijze zong „Lied van Wolfram" van Wagner, terwijl de pia nist een wals ten beste gaf. Beide medewer- kers werden hartelijk toegejuicht. De heer Van de Vail was thans aan het woord met zijn rede: „Hoe het groeide". Hij bedoelde hier mede, hoe de beweging voor het geluk groeide. Spreker ving zijn bezadigde rede aan met de aanhaling van een gedicht van Rosalie Loveling, getiteld „Het Eigendom". Het was de kracht, de macht, welke in den oertijd den een voordeel bezorgde boven den ander. Het is de macht, die ook thans nog hetzelfde be werkstelligt. De wettelijke slavernij verdween, maar de „hoorigen" bleven; het gildewezen volgde, daarna ontwikkelde zich het grootbe- drijf, ook weder met verkapte slavernij, tot dat er kwam de wettelijke bescherming der arbdders, in't leven geroepen door de socia- listische beweging. Hiernaast ontwikkelde zich de beweging voor de vrijmaking der vrouw. Schrijvers als Heijermans hebben hiertoe veel bijgedragen, evenals muziekkunstenaars. Laten wij in 1929 samen optrekken voor het Staatspensioen, laten alle vooruitstreven- de partijen daaraan meewerken, en zich niet doen verdeelen door kleine principieele verschillen, zooals thans bestaan tusschen de S. D. A. P. en de Vrijz. Democraten, want dan zal er zijn de „lachende derde". Tevens vraagt het Zuiderzeevraagstuk onze aandacht, waarin we waakzaam dienen te zijn. Helpt alien mee van deze maatschap- pii een schoone maatschappij te maken, zoo- eindigde spreker. (Applaus.) Na de pauze gaf de heer Boris Lensky nog een naar mooie nummers en zong de heer Groot „Die Uhr" yan LoeweJ waarna violist en pianist tot slot speelden „Czardas" van Monti, waarmee zij een weiverdiencj apnlaiK behaalden. Als toegift van den violist het wonderschoone en met veel gevoel gespeeld- „Traumerei" van Schuman, benevens een orgelkoraal van eigen compositie. Hierna sluiting onder de gewone plichtDle- gingen. F CASTR1CUM. Tot Hoofdadministrateur van de glmeente' ziekenhuizen is dezer dagen benoemd de heer G. H. Sanders eertijds verbonden als employe aan het provinciaal ziekenhuis „Duin en Bosch" alhier. Tevens is hij een tijd waarnemend gemeentesecretaris geweest Als een blijk dat het jagen op fazanten vooral in het z.g.n. Geversduin nog wel van belang is, diene dat op een jachtdag verleden week aldaar gehouden niet minder dan 200 fazanten werden geschoten. Dit is zeker nog de moeite waard maar te vens illustreert het dat bij niet voldoende ver- nieling van deze dieren zij in grooten getale zich voortkweeken. Dat zij schade doen aan de tuinproducten is buiten kijf. In hoeverre nu in Geversduin nog een of meer fazanten kweekerijen bestaan is ons niet bekend, doch het feit dat deze dieren in zulke groote getale worden aangetroffen en niet in het z.g.n. Koningsduin eveneens onder deze gemeente wijst er wel op dat de jachtliefheb- bers hier een speciale inrichting hebben dan wel deze dieren op gezette en regelmatige tijden voeren. Arm- en beenbreuk. Gistermiddag waren een tweetal kinderen aan het wandelen en zooals dat meer gaat stoeien, met als gevolg dat een der meisjes een dochtertje van bakker Juffermans, viel, waarbij later bleek dat de arm was gebro- ken. Een gelijk ongeval overkwam den zoon van den heer Heideman die op het school- p'ein dezer dagen viel waarvan later een beenbreuk werd geconstateerd. Tentoonstelling. Ten behoeve van de tijdens de Kerstdagen te houden tentoonstelling van den naaikrans en het Wit Gele Kruis zal deze week een rondgang worden gehouden voox het afstaan van prijzen en dergelijke. Wij mogen hier deze stille collecte, als men het zoo noemen mag, sterk aanbevelen. Het werk en van „de Naaikrans" en van „Het Wii Gele Kruis" verdiend ieders belangstelling en steun. Op een gemakkelijke wijze wordt het voor ieder mogelijk dat werk van grooti naasteliefde te steunen. SINT PANCRAS. Met de pensionneering van de kachel-aan- maakster op het Raadhuis, besloot de Raad tevens tot aanschaffing van twee gaskachels. De oude vulkachels, die in niet al te besten toestand verkeerden, konden dan tevens wor den opgeruimd, terwijl geen nieuwe function- naris(esse) behoefde te worden benoemd. De nieuwe gaskachels zijn thans in gebrtfik genomen en blijken ten zeerste te voldoen. In- derdaad een groote verbetering, doch nu zul len de raadsverslagen niet meer zoo interes- sant zijn, aangezien thans niemand meer „de kachel aanmaakt". (De gaskachel moet toch ook aangemaaki worden. Red. Alkm. Crt.) TEXEL (Oosterend.) Zafcrdagavond vergaderde „Nut en Ge- noegen" andermaal met een opkomst van 16 led en. De leiding dezer vergadering berustte bij den heer A. Eelman Dz., die met een welkom aan de aanwezigen opende en mededeelde, dat deze vergadering hoofdzakelijk belegd was, om een nieuwen voorzitter te kiezen, daar de heer P. Koning Johz. die hiervoor benoemd was, de benoeming niet aannam. Na een drietal stemmingen werd nu als zoodanig gekozen de heer Joh. Roeper Nz., die evenwel ook niet tot aanneming was te bewegen. Ook de heer A. Eelman Dz., die met den heer Roeper in herstemming was, zeide, dat hij in geen geval een eventueele be noeming tot voorzitter zou aannemen. Een vraag, of iemand in de vergadering iets yoor het voorzitterschap gevoelde, lever de niets op. Een voorstel, om bij acclamatie bet voorzitterschap op te dragen aan den heer IJ. Koppen, vond bijval en met 13 van de 16 stemmen werd dit voorstel aangeno- men. De heer Koppen weifelde met de ver- claring, tot aannemen bereid te zijn, daar hij meende het voorzitterschap moeilijk naast zijn kasteleinsplichten te kunnen waarnemen. Om evenwel aan de moeilijkheden een einde te maken, verklaarde hij ten slotte, het te wil len probeeren en nam de benoeming voor loopig voor een jaar aan. Bij de rondvraag werd voorgesteld een nieuw reglement te ontwerpen en werd den voorzitter verzocht, daartoe een commissie te willen aanwijzen. Hieraan werd voldaan en op uitnoodiging van den voorzitter namen in die commissie zitting de heeren J. Daalder Dz., Joh. Ko ning Sz., respectievelijk eere-voorzitter en eerelid der vereeniging en IJ Koppen, pas benoemd tot voorzitter. In de volgende ver gadering hoopt men het ontwerp aan de leden voor te l^Tgen. Nadat nog I sloten was, om een deel del boeken uit de bibliotheek te verkoopen en nieuwe boeken aan te schaffen, werd de ver gadering met dank voor de opkomst gesloten WARMENHUIZEN. Op de alhier gehouden veiling waren in de maand October 1928 aangevoerd: roode kool 439.800 K.G (314 850 K.G.), gele kool 17.725 K.G., (20.300 K.G.), ge wone witte kool 1.489.350 K.G., (883.100 K G.), Deensche witte kool 138.050 K G.. (34.250 K G.), bloemkool 10.242 stuks (9.066 stuks), peen 39.157 K.G. (63.425 K G.), Slaboonen 555 K G., (325 K.G.). bieten 14.310 K.G., (14.300 K.G aardap- pelen 145.567 K.G. (816 K G.), groene erw- ten 3750 K.G., vale erwten 4460 K.G., grua- we erwten 11.405 K.G., uien 204.775 K.G. (120 450 K.G.). nep 8190 KG. (17.600 K.G.) De tusschen haakjes geplaatste aan voer is van October 1927. De omzet bedroeg in October 1928 136,173,36 tegen 49.234.29 in October 1927?

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6