DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. m Buitenland Dii numoiei besiaat tut 2 bladen. Monderd dertigste Jaargang 192a f Iboimcmentsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanflen f2.—fr. per post f2.50. JBewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters n««r plaatsmlmta Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr, y.Ii. Hems. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Administr. No. 3. Redact!© No. 33. DOIDEHDAG 9 AOYENBGH tlit lief Parlement Dagelijksch ovenicht. Directeur: C. KRAK. Hoofdredadeur Tj. N. ADEMA. i Den Haag, 7 November 1928. De gewichtigste periode van het parlemen- taire jaar is heden aangebroken: de Tweedt Kamer heeft een begin gemaakt met de be- handeling van de Rijksbegrooting (over Staatsbegrooting" mogen wij niet meer ipreken) en wanneer er niets tusschenbeide komt, blijft de Kamer tot en met den 21sten (December bijeen, Dan zal de Begrooting zijn Woedgekeurd, van afkeuren is natuurlijk geen sprake, dat is, vooral onder de tegenwoordige omstandigheden ten eenenmale uitgesloten. Heden" hebben vier partijleiders het woord gevoerd. De heer mr. Heemskerk beet als woordvoerder der Anti-revolutionaire partij de spits at. Hem volgden de heer Van Gijn j(Vrijheidisb.), dr. de Visser (C. H.) en ten slotte de heer Albarda (S.D.A.P.). Mr. Heemskerk heeft volgens gewoonte pagenoeg niet gerept over de Rijksbegroo ting, maar des te meer over den politieken toestand van het oogenblik gesproken. Zoo betoogde hij, dat onder dit niet-parlementaire kabinet, meer een verzameling ministers dan een ministerie, gelijk hij het uitdrukte, alle politieke en principieele kwesties onopgelost zijn gebleven. Men moet evenwel op den uit- slag van de verkiezingen wachten om daarin jverbetering te brengen. Een behoorlijk regee- ringsprogram is nu niet te maken en van een coalitie kan alleen sprake zijn, wanneer de wensch zich daartoe duidelijk afteekent. f De heer Van Gijn is een wanhopig spreker voor de perstribune. Met den besten wil ter wereld is slechts een hap en een snap van zijn uiteenzettingen op te vangen. Waarbij dan nog komt, dat de Kamer niet altijd haar rust bewaart, zoodat zelfs de stenografen moeite hebben hem te volgen. Leest men zijn redevoeringen in de handelingen twee dagen later, dan ervaart men alras, dat er een man !aan het woord is geweest, die wat te vertellen "had, dat het toeluisteren waard is geweest. SHij weet wel veel en zegt het goed, maar is alleen op de tribune niet te volgen. Voorzoo- Lver we hem hebben kunnen verstaan, heeft de heer Van Gijn onder erkenning van den zon- derlingen politieken toestand, waarin wij ver- ikeeren, betoogd, dat hij toch aan een inter jnezzo-ministerie de voorkeur geeft boven een zoogenaamd politiek ministerie zonder ge- zonde basis. Intusschen was hij het lang niet eens met al wat de tegenwoordige regeering doet. Zoo had hij geen vrede met de conser- vatieve leeningspolitiek der regeering, waar schuwde tegen belastingverhooging, zette uit een, dat de overschotten aanleiding mogen geven tot verlaging, drong er op aan geen wijziging te brengen in onze handelspolitiex Ook waarschuwde de spreker het stelsel van collectieve contracten niet tot een wet der Perzen en Meden te maken en kwam ten slotte op tegen een streven tot nivelkering der loo nen. Dr. De Visser is een kanselredenaar, een man van groote welsprekendheid en het is werkelijk een genot naar hem te luisteren, ook al is men het niet eens met hem. De heer De Visser begon met een woord van warme waardeering voor het intermezzo-kabinet voor al wat het in's lands belang heeft tot stanc gebracht en voor de toewijding, waarvan he I blijk heeft gegeven. Dat was evenwel slechts verguldsel van de pil, die hij het kabinet daarop te slikken gaf. Uit een parlementair oogpurtt was er allerlei niet in den haak ge weest. En nu kwam de spreker met tal van grieven voor den dag, keurde de houding der regeering in zake de defensie ten sterkste af, zette uiteen; dat er op onderwijsgebied bitter weinig tot stand was gebracht, verwond-erde zich uitermate over het uitblijven van de voorstellen van de Bezuinigingscommissie op onderwijsgebied, klaagde over het niet tot stand komen van een nieuwe regeling van hec Voorbereidend Hooger Onderwijs en van het meisjesonderwijs, was slecht te spreken over de gevolgde belastingpolitiek zoowel als over de koloniale politiek en beknorde haast den minister van Arbeid, dat hij op het stuk van sociale verzekering zoo weinig tot stand had weten te brengen. Ook gaf de spreker een heele waschlijst van verworpen, aange houden of ingetrokken wetsontwerpen om dan tot de conclusie te komen, dat er iets hokt, waarbij Regeering en Kamer ieder haar eigen gang gaan. Dat blijkt wel het sterkst uit de omstandigheid, dat de regeering kalm- weg aangenomen moties naast zich neerleg.- De verhouding is niet goed en het zal moeite kosten om daarin verbetering te bren gen. Maar dr. de Visser wanhoopt toch niet, fcouwt op het christelijk karakter van de or- ganisatie van onze maatschappij en hoopt, dat de christelijke levensbeschouwing, die bij ons nog algemeen heerscht ons nog eens een parlenmntaire meerderheid zal kunnen schen- ken. Met een welsprekende peroratie over die gedachte besloot de leider der Christelijk- Historische partij zijn in keurigen vorm uit- gesproken rede. De heer Albarda (S.D.A.P.) besloot den middag met het eerste deel van een rede waarin hij begon met een triomflied over den vooruitgang van de socialistische gedachte, binnen zoowel als buiten onze grenzen. Hip1"- na zette hij uiteen, dat de belastingpolitiek der tegenwoordige regeering niet deugt, maar dit betoog zal hij morgen verder uitspinnen. DE AMERIKAANSCHE PRESIDENTSVERKIEZINGEN. Hoover's overwinmng op Smith. Wie Hoover is. Welke poli tiek hij zal volgen. roote vier-jaarlijksche strijd is gestre- merika heeft weer haar president, De den! Coolidge kan straks in't vooriaar heengaan en zijn opvolger mag dan zijn plaats in- nemen. Zijn opvolger! Zooals bekend, heeft Hoover de overwinning behaald; een republikein dus, een geestverwant van den tegenwoordigen president. Toen de verkiezingsstrijd begon, stonden Hoover's kansen buitengewoon gunstig. Nie- mand twijfelde aan zijn overwinning, zelfs de democraten moesten inwendig toegeven, dat de kans van een verkiezing van hun candi- daat uiterst gering zou zijn. Echter, de strijd ontbrandde en hi] werd levig, zoo hevig zelfs, dat men een moment vreesde, dat Smith, de democraat alle ver- wachtingen ten spijt, de overwinning zou be- halen. Inderdaad leken de kansen voor Smith tot Van Hoover als economist en organisator we ten wij reeds genoeg, om zijn te volgen poli tiek te kunnen voorspellen: een hoog tarief tegen buitenlandsche goederen; en vinnigen strijd tegen buitenlandsche monopolies; hand- having van een rooge afsluitmuur tegen buitenlandsche immigranten; organisatie langs de meest rationeele lijnen van alle productieve krachten en bedrijven in Amerika, bevordering van den export met alle gang- bare middelen. Zijn leuze zal steeds zijn: „America first!" DUITSCHLAND. DE STRIJD IN DE METAAL- INDUSTRIE. De eisch der werkgevers tot nietig- verklaring der bindend verklaarde ar bitrate uitspraak. De motiveering van den door den werk- geversbond bij de arbeidsrechtbank te Duis- burg ingedienden eisch tot nietigverklaring der bindend verklaarde arbitrate uitspraak is thans gepubliceerd. De bindendverklaring, zoo wordt gezegd, is in juridisch opzicht niet van toepassing op juuciuacu ,„u. de verhouding tusschen de partijen, daar de voormireirdagen'lang"'nietslecht. Daar was I arbitrate uitspraak zoowel formeel als mate- in de eerste plaats zijn aanval op 1 -:^1 - W-,1,ncren ver vertelt geen nieuwe feiten. Toch is er hier en daar uit zijn mededeelingen wel een greep te doen. Hij zegt dat de zwarte rijksweer, of zoo als hij ze noemt de arbeidscommando's en hun reserves, een 18000 man sterk waren Zij konden snel geconcentreerd worden en in elk geval binnen de 36 uur marschvaardig zijn. Dat de arbeidscommando's hoogverradelijke oogmerken hadden ontkent Buchrucker na- drukkelijk, ondanks den aanslag op Kiistrin, maar hij kenschetst toch den geest van deze troepen met de woorden: „Wij hakken den heelen zwijnenstal in elkaar". Het geld voor het onderhoud van de troe- Essen bezit geen auto voor de vervolging van misdadigers. Bij het vervoer van het lijk, zoo lujdt het requisitoir van het blad verder, wercl nage- laten de kleeren van den doode aan deskun- digen te geven voor chemisch onderzoelt. Ook werd niet vastgesteld of op het gezicht en de handen van't slachtoffer wcllicht vin- gerafdrukken te ontdekken waren. Men liet later na onderzoek te doen in homosexueele kringen, ofschoon bekend was, dat personen uit Gladbeck tot zulke kringen te Ecsen be- trekkingen onderhielden. Op den tienden dag, toen de politie te Gladbeck aan het einde van haar Latijn was, ontbood men twee rechercheurs uit Berlijn. pen kwam uit de zakken van industrieelen en joen (jezen je Gladbeck aankwamen, waren grondeigenaars, wien hooWzakehjk^de ^bin-1 alle sporen uitgewischte waren belangrijke Hoover's nationaliteit.1 Hoover zou n.l. niet gerechttgd zijn, om een presidentschap te aanvaarden, omdat hijgeen Amerikaan, maar een En- gelsch onderdaan was! Natuurlijk werd deze bewering onmiddellijk tegengesproken, maar toch verminderde dit Hoover's kansen. En toen ook nog een invloedrijke repu blikein verklaarde, dat hij Smith zou steunen, toen scheen het, dat de roll en omgekeerd zou- den worden, dat Hoover j^e nederlaag zou lij- den. En waarschijnlijk hebben vele repubh- ke'.nen toen wel eens gedacht, dat met Coo lidge als candidaat, de strijd gemakkelijker zou zijn geweest. Maar Coolidge had een keer „neen" gezegd en daar bleef hij bij. Toen zou de groote dag komen. En weer keerden de kansen. Althans er werden wed- denschappen gehouden en daaruit bleek, dat Hoover 3 tegen 1 stond, een fraaie belofte dus, rieel in strijd is met de dwingende bepalingen der wet. Daar zij door den veorzitter alleen werd geveld, is zij in strijd met de bepalingen der arbitrageverordening. Zouden de bepa lingen echter zoo worden uitgelegd, dat de voorzitter de uitspraak alleen kan vellen, dan is de uitvoeringsbepaling inzake de arbitrage verordening onwettig. Een tegeneisch der werknemers Dinsdag hebben de vakvereenigingen bij de arbeidsrechtbank te Essen hun tegeneisch doen indienen. De arbeidsrechtbank heeft de vakvereeni gingen uitgenoodigd !vo6r 10 dezer hun standpunt ten aanzien van de eischen der werkgevers uiteen te zetten. De Didtsche Metaalbewerkersbond kan den strijd twintig weken vol houden. In een vergadering van den Duitschen Me- nenlandsche politieke ging. Buchrucker zelf achtte de buitenland sche politiek van meer beteekenis. Hij wilde van „de scheur in de Entente" partij trekken om met Frankrijk een nieuw verdrag te slui- ten en als „onafhankelijke staat" met het bui tenland over de schadevergoeding te onder- handelen. Zelfs ingeval de Franschen, Polen en Tsjechen Duitschland binnenvielen achtte hij Duitschland „met zijn (door de zwarte rijksweer) verst-erkt leger" mans genoeg om zich tegen dien inval te weren. Op binnenlandsch gebied wenschte Buch rucker behoud van den republiek met een so cialistische regeering, maar tevens wilde hij „den rijkspresident en den Rijksdag in een positie brengen, die hen dwong te doen wat in de gegeven omstandigheden noodig was", (Het Berl. Tagebl. merkt hierbij op dat deze vage omschrijving veel lijkt op wat men in ronde woorden hoogverraad pleegt te noe- men). Over de houding van het Wehrreis- commando (de gewone, niet-zwarte, rijks- weerbaarheid dus) zegt schr. dat zij steeds te werk ging naar het recept: „Officieele ne- geering en verloochening, oogluikende toe- lating en begunstiging van de arbeidscom mando's". Daar het Wehrreiscommando geen midde len had om de illegale troepen te onderhou sporen niet nagegaan en stelde en de Ber- lijnsche collega's niet nauwkeurig op d# hoogte van den toestand. FRANKRIJK. 1 DE KABINETSCRISIS. Poincare zal waarschijnlijk worden aangewezen; echter niet voor Vrijdag. Naar Havas meldt, wordt in parlementai- re kringen algemeen de wensch geuit, dat Poincare opmeuw het ministerie zal vormen en heeft deze wensch zijn weerklank gevon- den op het Elysde, wegens de noodzakelijk- heid om de begrooting voor 31 December goed te keuren en het belang van de onder- handelingen over de regeling der herstelbe- talingen. Algemeen wordt dus verwacht, dat Dou- mergue ten slotte aan Poincare de kabinets- vorming zal opdragen; indien deze weigert schijnen Briand of Barthou de meest aange wezen personen. In parlementaire kringen wordt er op gewezen, dat Poincare den noo- digen steun zal vinden, zelfs in de groep der socialistische radicalen. Waarschijnlijk zal de toekomstige premier niet voor Vrijdag worden aangewezen. Een historisch kabinet. Met het mlnisterie-Poincare is een in zeker opzicht historisch kabinet ten val gebracht. if? El?r^i°iT,LV+ iOCnk;rdHemSri Ten eerste omdat het buitengewoon lang aan van den staf, meegedeeld wat de particuliere geldschieters wilden. Beiden hadden toen deze afspraak gemaakt: „Wij vertegenwoor- E)e strijd kwam. Zouden de republikeinen, taalbewerkersbondwerd het bedrag der aan belangen die wel eens" uiteen kunnen ie in 1924 zoo'n geweldige meerderheid had- I de uitgeslotenen te verstrekken ondersteunmg I jQQp^jj den,"zich" "thans kunnen" handhaven? Zou Amerika weer een president hebben van repu- blikeinsche ideeen? De uitslag leerde het. En watmet een repu blikein had durven hopen: de overwinning was schoon. Zoo':1 verpletterende nederlaag als de democraten nu hebben geleden, hebben ze nog nooit geleden. Hoover zal dus Coolidge o. De nieuw-benoemde president heeft een typisch Amerikaansch verleden. Hoover's va- der was smid erg ens in den staat Icrva. Toen Hoover 9 jaar oud was, had hij reeds zijn bei- de ouders verloren en werd hij, met zijn broers, bij behoeftige familieleden onderge- bracht. Daar moest Herbert hard werken op de boerderij, waarvoor hij niets gevoelde. Hij wilde ingenieur worden! In zijn vrijen tijd studeerde hij, hij deed examen voor de Uni- versiteit, zakte een keer en slaagde daarna. Na afgestudeerd te zijn, kwam Hoover in dienst bij een mijningenieur te San Francisco en deze hielp hem krachtig. Door zijn toedoen werd hij uitgezonden naar het buitenland, trad daar op als adviseur van de Chineesche regeering, b-ereisde Mantsjoerije en Mongolie enz. enz. Later werd hij bedrijfsleider in de kolenmijnen en d- l;d op letterlijk elk inge- nieursgebied nV ig werk. Spoedig was zijn naam dan ook vermaard op zijn werk. Daar breekt de wereldoorlog uit en Hoover, die juist in Europa was om de staten offi- medegedeeld. Hieraan werd toegevoegd, dat de bond met dit bedrag in staat is den strijd onder om standigheden twintig weken vol houden. De ondersteuning der uitgeslotenen vraagt per week ongeveer een millioen mark. De soc.-dem. partij heeft een ondersteu- ningsactie veor het geheete gebied op touw gezet. Actte der katholieke arbeidersbonden. Met het oog op de door de houding van het rijksbureau voor arbeidsbemiddeling en werkloozenverzekering veroorzaakte verscher- ping van den toestand in de metaalindustrie heeft zich het bestuur der katholieke arbei- loopen. Als dat gebeurt zal degeen die een anderen weg gaat zulks den ander meedeelen. Daarop geven wij elkaar ons eerewoord". Aan dit eerewoord verklaart Buchrucker zich stipt te hebben gehouden en de indertijd in- gestelde eer-eraad heeft hem daarin trouwens gelijk gegeven. Den aanslag op Kiistrin beweert Buchruc ker te hebben ondernomen om de ontbinding der reserves van de arbeidscommando's door te zetten Zonder een de aandacht trekkende daad zou hem dat nooit gelukt zijn. Over den zonderlingen titel van zijn book In de schaduw van Seeckt" geeft de schrij- het bewind is geweest twee jaar en iets meer dan drie maanden - ten tweede omdat het onder bijzondere omstandigheden het be wind aanvaarde. Irnmers, toen president Dou- mergue den 22en Juli 1926 een beroep deed op Poincare had Frankrijk zoo juist'e'en gan- sche reeks van ministers van financien ver- sleten, die geen van alien er in waren ge- slaagd den dreigenden financieelen toestand te verbeteren. De menigte verdrong zich voor de loketten der banken om hun bons der Nationale Verdediging terug betaald te krij- gen, de franc daalde gestadig in waarde, er heerschte een soort van paniek. Toen Herriot met zijn kabinet was geval- len, aanvaardde Raymond Poincare voor de zooveelste maal het bewind Hij werd minis ter-president en tevens minister van Finan-1 ver geen opheldering. Vermoedeli]k bedoelt cign Onder zijn leiding herstelden de Fran- hij Seeckt voor te stellen als de verpersoon- sche financien zich. dersbonden in W^t-DuitschlandI tot de rijk^ i van de (legale) rijksweerbaarheid, of-1 in den loop der beide jaren heeft het ka- dagfractie van het Centrum gewend met het dat von Seeckt van' -- verzoek bij partement en rijksregeering aan te dringen ep een spoedig en krachtig optre- den. De katholieke arbeidersvereenigingen ach- ten het op touw zetten eener onmiddellijke hulpactie voor de uitgeslotenen noodzakelijk. De vergadering van burgemeesters te Essen. Dinsdagmiddag is te Essen de aangekon- digde vergadering van burgemeesters uit het door de uitsluiting getroffen gebied gehou den. Van de zijde der werkgevers was een mede- deeling entvangen, dat de directies der bij de uitsluiting betrokken bedrijven in geen geval schoon hij niet verzwijgt dat von Seeckt van binet-Poincare enkele wijzigingen ondergaan. d-e zwarte rijksweer niets wilde weten. Eerst, na de verkiezingen, toen de minister Toen hij tegenover kolonel van Bock eens Van Arbeid, Armand Fallieres, niet was her- het plan opperde om naar Seeckt te gaan en hem voor te stellen enkele bataljons van de zwarte rijksweer in de rijksweerbaarheid op te nemen, ried deze hem dat sterk af met de woorden: „Als Seeckt hoort dat de batal jons er zijn, zet hij de monocle in het oog en geeft bevel ze aan te vallen". POLITIETOESTANDEN IN HET RUHRGEBIED. Een rijksrecherche gewenscht. In ve-rband met het proces-Hussmann en de „juridische vrijspraak, maar moreele ver- kozen, werd hij aan Arbeid vervangen door Loucheur. Aan zijn departement werd een onder-secretariaat toegevoegd, onder leiding van Oberkirch. Daarna maakte de dramatische dood van Bokanowski, den minister van Handel, die bij een vliegongeluk om het leven kwam, het noodig dit departement opnieuw te bezeften. Het werd in tweeen gesplitst: Cheron kreeg de portefeuille van Handel, "Laurent Eynac die van Luchtvaart. Het Anti-Oorlogsverdrag, de stabilisatie van den franc, de vermindering van den cieel uit te noodigen tot deelneming aan ae den arbeiders hun fabriekswonmgen zouden oordeeling' van dit jonge mensch, zooals het militairen diensttijd tot op een jaar zi]n de voorgenomen Panama-Pacific Exposition, ziet zich belast met het organiseeren van het hulpbetoon aan de in Europa „gestrande" Amerikanen. Hij doet het voortreffelijk. E)an wordt de hulpverleening aan de bevolking van Be'gie en Noord-Frankrijk georgani- seerd. Hoover is de leiderhij doet het of schoon de oorlog hem financieel erg heeft achteruitgezetgeheel belangeloos. Als de Ver. Staten zelf ten oorlog gaan, wordt Hoover de groote verstrekker van le- vensbehceften en oorlogsnoodzakelijkheden aan de landen van de Entente. Na den oorlog als overal in de wereld, speciaal in Rus- land, in de Donaulanden en op den Balkan, voedsel en Weeding moeten worden beschik- baar gesteld, heeft Hoover de hoofdleidin-g. Hij is dan nog geen politieke figuur, enkel nog maar de krachtige organisator en rege- laar. Zoo weinig politiek gebonden is Hoover, dat in 1922 zoowel de Democraten als de Republikeinen hem in aanmerking brengen voor de presidentieele ca-ndidatuur. Hoover weet zelf niet in welk kamp hij thuis hoort, ten slotte, nadat hij al te Jang geaarzeld heeft, kiest hij de Republikeinen; maar Harding wordt Republikeinsch candi daat en later President. Thans na zeven jaar noesten arbeid als minister van koophandel blijkt voor Hoo- opzeggen. Daarentegen zal tegen eventueele besluiten van gemeenteraden of distripten om den uit geslotenen toelagen te verstrekken, die het wettelijk bedrag oversehijden, krachtig wor den opgekomen. Burgemeester Bracht van Essen zond in opdracht van alle betrekken gemeenten aan den rijkskanselier en d'e rijksministers van economic en arbeid een telegram, waarin wordt vefzocht niets onbeproefd te laten om ten spoedigste een einde te maken aan den strijd in de ijzerindustrie, die voor het West- Duitsche gebied buitengewoon noodlottig wordt geacht. De ondersteuning Een telegram van het W.B. uit Essen meldt, dat de ondersteuning door de vakver eenigingen aan de uitgesloten arbeiders wordt verstrekt, naar evenredigheid van den financieelen weerstand van den belangheb- bende, het aantal kinderen enz. tusschen de twee en vier mark dagelijks beloopt. Ruim 30 van de metaalarbeiders is georgani seerd. DE BROCHURE VAN MAJOOR BUCHRUCKER. De zwarte rijksweer. De leider van den aanslag ou Kiistrin in blad het vonnis noemt, opent de „Vorwarts" (en de „D. Allg. Zt." schrijft in soortgelijken geest) een boekje over toestanden op politie- gcbied, die in het Ruhrgebied zouden heer- schen. Dit gebied. schrijft het soc. orgaan, waar van de criminaliteit procentsgewijze de an- dere rijksdeelen verre overtreft, valt in de laatste jaren van de eene sensatie in de an- dere. In de omgeving van Essen en Gladbeck zijn in nog geen vijf jaar zeven moordsn on- opgehelderd gebleven, een groot aantal „ver- miste" personen kon tot dusver niet gevonden worden, enz. De onrust van de geheete bevolking steeg bij elke nieuwe misdaad, en toen Helmut Eiaube vermoord werd, ging een kreet van verontwaardiging door het geheete land. Men eischte, dat de politie nu eindelijk eens een geval zou uitvinden en zoo begon het on derzoek van de politie van Gladbeck, waar- over in het prOces, zoo betoogt het blad, maar al te zeer de mantel der liefde is uitge- spreid. De „Vorwarts" vesigt dan de aan dacht op de volgende tekortkomingen van d'e plaatselijke politie bij het onderzoek. Toen de vermoorde Daube in den morged van 24 Maart werd gevonden, verscheen de politie 2 uur na de daad ter plaatse. Het voomaamste resultaten van den arbeid van het ministerie Poincare. j ROSE EN RICKLIN. De kamercommi6sie, welke een onderzoek mgesteld heeft naar het geval Rose en Ricklin, heeft de twee autonomistische afge- vaardigden eenstemmig van hun Kamerlid- maatschap vervallen verklaard. RUSLAND. VERKIEZING VAN PROFESSOREN. De Russische professoren worden voor een tijdperk van 10 jaar gekozen, de lagere do- centen aan de universiteiten voor 5 jaar om daarna herkozen te worden. Op een vergadering van het volkscommissariaat van onderwijs is vastgesteld, dat men zich aan die herverkiezing niet houdt, en dat bo- vendien de professoren voor het overgroote deel nog allerlei andere betrekkingen hebben en slechts eenige uren per week college ge ven, als zij verschijnen. Op een der Moskou- sche uniyersit-eiten zijn in den loop van een jaar 600 colleges niet gegeven wegens het wegblijven der docenten, die elders werk hadden te verrichten. De vergadering heeft besloten, dat binnen drie weken alle professoren en docenten, wier termijn om was, opnieuw verkozen moe- ver, dat het uitstel, geen afsteT is geweest. I 1923, de gepensioneerde majoor Buchrucker I juk kon niet ters'toncT gefotografeerd worden, j *en worden, waarbij vooral gelet moet wor- schijnt beeft ziin reeds aangekondigde brochure omdat het noodisre materiaal niet aanwezig den op jeugdige geleerden, die in het insti- Zijn meerderheid is naar het heel grooten hij zal regeeren met een Con- gres dat in beide Huizen een Republikeinsche meerderheid heeft. Welke politiek zal Hoover volgen? Dat is een vraag, die thans elk bezig houd. T ouisch is, dat veel bij het oude zal blijven, over de zwarte rijksweerbaarheid thans uit-1 was. Nagelaten werd de recherche te Essen gegeven onder den titel: „In de schaduw van te waarschuwen, die beschikt over modern Seeckt". Zij is versch-enen bij den Kampf- materiaal. Maar veel zou dat ook niet gehol- Verlag. pen hebben, voegt de „Vorwarts" hieraan toe, Wie sensationeele onthullingen verwacht want, hoe onbegrijpelijk het ook moge klin- dragen hebben geleverd gedmende den tijd 1 had zal bedrogen ujtkomen, want de schrij-1 ken, de politie van de groote industries tad van hun professoraat, tuut voor professoren zijn opgeleid en die thans aan de beurt dienen te komen in plaats van de oud-eren, die zich te veel met ander werk bemoeien en geen wetenschapelijke bij- IMAARSCHE GOORANT. uv wviwuw i. i itl jucoiuuu via ivyoiio uintiowi U1"- I 11* A 1 - I klv yjJ U1 IVAIOVLIV- V X I ""*""7 O t Amori Ponotnq.Pqpi flT F Ynn-RlfiOTl. 1 /-»+•» I I 1 1 i i 1 Aonni A r\ J/M-tirorJe'' I o o ntrt yatfGll-oJnfi trot-i rlon orKoirl tTQTi

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1