I MsMsi. i Tabletfen! L. Frankenberg, Alkmaar. Stadsnieuws ICerk en school aan Gemeenteraad. i Shaver Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woord'„BAYER"staat. Prijs 75cts. hier hunne medewerking aan wilde ver- leenen. Besloten werd, dat de secretaris aan elke aangesloten vereeniging een schrijven zal richten, met verzoek de adressen te willen opgeven. Een schrijven was ingekomen van de Prov. Commissie met bericht, dat de gelegenheid ibestaat om voorstellen op te gever. voor hun- me algemeene vergadering voor 10 Nov. a. s De secretaris zeide, dat het misschien goed was om een voorstel in te dienen om bij streng optreden der ziekte in de vroege aard appelen het veil en en verladen van dat pro duct voor enkele dagen stop te zetten. De londervinding heeft ons geleerd, dat als de /ziekte in de vroege aardappelen streng op- ttreed, de prijzen onmiddellijk scerk dalen en pbehoudens een hooge uitzondering het ge- heele seizoen laag blijven. Hieronder lijden alle tuinders, ook die- gene, die aardappelen hebben, die vrij van ziek zijn. Bovendien krijgen die tuinders, die ziekte in de aardappelen hebben bij doorveilen zoo- veel last, moeite en kosten, zoodat er ten slotte van de opbrengst van het product ndets overblijft. Zoolang het product aan de veiling komt, koopt de koopman en stuurt het zieke pro duct de wereld in, en wij weten alien wel, dat dan in de meeste gevallen de koopman te- leursteHing ondervindt, maar dat het zich ook op het product wreekt en de Holland- sche aardappelen niet meer gevraagd wor den. Bij het stopzetten van het veilen en ver laden zal veel ongerief voorkomen word en en «1 het zeker in het belang zijn van tuin- bouw en handel. Hierover werd een heele discussie gehou- den, doch het geheele bestuur was van de noodzakelijkheid overtuigd en ging met het voorstel acceord, doch de wensch werd uit gesproken, om het eerst met de leden te be- spreken. Hieraan wordt gevolg gegeven, terwijl het voorstel op de Prov. Comm. vergadering gebracht worden, om te vernemen hoe de andere veilingsbesturen er over denken en dan in April of Mei een buitengewone alge- meene Prov. Comm. vergadering te houden. Schrijven ingekomen van de Prov. Comm., waarin gevraagd werd, welk bedrag be schikbaar gesteld zou worden voor de spe- ciaal Noord-Hollandsche reclamekas. Besloten werd om na aftrek van het 1/50 van den omzet voor de algemeene reclame, tot 1/10 van den omzet beschikbaar te stel len Schrijven ingekomen van de heeren Spruijt en Zonen te Den Haag met bericht, dat de uiensorteermachine op de volgende maten gemaakt zal worden: 28354353—63— 73 c.M. en grooter, maar dat hij zoo gemaakt wordt, dat 2835 bij elkaar kunnen, wat evenzoo het geval is met de maten 53—63 en I^3. Deze verstelbaarheid van de machine zal rf 100 meer kosten, zoodat hij thans komt op M 1625. Over de uitvoering der zaak werd veel ge- sproken, doch tenslotte werd besloten om sollicitanten op te roepen voor de bediening van de machine en tevens voor het veilen De tuinders hebben slechts hun uien aan de machine te brengen en vervolgens wordt yoor alles gezorgd. De kosten zullen voorloopig zijn 20 cent per 100 K.G. De uien zal per kwaliteit en bloc geveild worden, doch ten hoogste 1000 K.G. tegelijk, uitgezonderd bij groote hoeveelheid, dan tot hoogstens 2500 K.G. Er was een schrijven ingekomen van de handarbeidersbond met verzoek om eventuee! werk, zooals ijshakken en roeien, door hun werkeloozen te laten uitvoeren. Werd toegestaan. Een schrijven was ingekomen van de Prov. Staten met bericht dat de Twuijverweg in de thans bestaande toestend niet opengesteld Wordt voor het autoverkeer. Een schrijven was ingekomen van den voorzitter van het Centraal Bureau, welke ,vroeg of het nuttig was dat een paar be- stuursleden een reis maken naar Sleeswijk- Holstein om daar den toestand van de kool- productie enz. eens op te nemen. Wanneer met bestuur de gedacnte toegedaan was van wel, dan wenschte hij gaame de zaak voor te bereiden. Eenzelfde schrijven was verzonden aan de veilingsbesturen van Warenmenhuizen, Z.- Scharwoude en Bovenkarspel. Besloten werd drie bestuursleden af te vaardigen. Zeven leden 3telden zich beschikbaar waar- uit gekozen werden de heer C. Spaan Wz. van Koedijk, C. Spaans Jz. van Broek op Langendijk en S. de Boer Kz. van Zuidschar- iWcude. 1 Ingekomen was een schrijven van de ver eeniging „de Kocphandel" dat de heer C. Wagenaar Kz. benoemd was als vertegen v.oordiger in h't marktbestuur der L. G C. Verde" -w-zrd verzocht om 's Maandags met het "filen half ticn te beginnen in de hoop da< dan op dien dag grooter aanvoer zal aijn. War<ibegl.ctlen om is overleg mgtdg zuster- "vKTlngen 9e cfafum fast te sRTien? Verder werd nog verzocht om ventilatie In het veilingsgebouw aan te brengen voor de vele rook welke soms in het gebouw hangt. Werd in handen gesteld van den veilingleider. De keurlijsten over de maanden September en October, welke resp. 10 en 16 keruingen bevatte, werden geen op- of aanmerkingen over gemaakt. Bij de rondvraag werd door den heer Tromp dank aan de Prov. Commissie ge bracht voor het initiatief dat zij genomen hadden om op de Utrechtsche tentoonstelling uit te komen met onze Noord Hollandsche groenten en fruit en tevens bracht spr. dank aan den secretaris en penningmeester der L. G. C. voor de groote moeite die zij gehad hebben voor de keurige opstelling. De heer Gootjes vroeg of er niets medege- deeld werd aangaande de kwestie met Koop- handel. De Voorzitter zeide dat hij bij de opening gezegd had niet in herhaling te willen treden, maar dat hij onderschrijft al hetgeen hij er toen van gezegd had. De heer C. Wagenaar dankte de voorzitter voor de vriendelijke woorden bij de opening uitgesproken en meende dat er verder niet over gesproken moest worden, maar met elkaar trachten samen te werken. De heer Gootjes was niet geheel tevreden daar hij de vorige vergadering tegen het be- wuste stuk opgekomen was; toen was hem verweten dat hij sprak in het belang van den koopman. Hij had gaame gezien dat er iemand geweest zou zijn die daar tegen op gekomen was. Daarop werd door den voorzitter gevraagd of het tegen zijn beleid was. De heer Gootjes verklaarde dat zulks geenszins het geval was, doch hij achtte zicti gegriefd door het verwijt hetwelk een der leden tot hem gericht had dat hij de rol van koopman speelde. De heer H. Glas sprak over de tuinders, welke uit de hand verkoopen en niet over het betaalkantoor gaan, terwijl deze bij sommigp vereenigingen niet gestraft worden. Spr. vond zulks niet goed, daar het kwaan dan ze ker al erger wordt. Bovendien zijn er vereeni gingen die daar streng op toe zien en hun leden wel straffen. De ondervinding leert dat het dan niet meer gedaan wordt. Door de afgevaardigden van de Schermeer en Hensbroek werd betoogd dat het bij hun niet zoo gemakkelijk gaat om de leden te straffen, daar ze zich dan laten schrappen als lid of naar een andere veiling gaan. De voorzitter zeide, dat het toch niet goed was, die leden genieten toch ook alle voor- deelen van de vereeniging en de veiling en dan moeten ze zich ook aan de bepalingen onderwerpen. De meening werd uitgesproken dat het wel goed zou zijn dat zulke vereenigingen door de L. G. C. gesfeund werden, b.v. door van hieruit de straf te bepalen en uit te voeren. Daarna sluiting. JKeparaties aan Vulpenhouders worden vakkundig verricht tegen uiterst lage prijzen. SINT PANCRAS. Raadsvergadering. Vergadering van den Raad dezer gcmeente op Dinsdag 6 November, ten raadhuize. De voorzitter, burgemeester Kroonenburg, opende de vergadering met zijn voldoening er over uit te spreken, alle leden weer in voltallige vergadering aanwezig te zien en hoopte, dat de besprekingen weer in 't be lang der gemeente en in eensgezindheid mochten verloopen. De aanschaffing van nieuwe zetels in de raadszaal en verandering in de plaatsen van voorzitter, wethouders en leden, mocht in- derdaad een verbetering worden genoetmd. Ingekomen waren Van Ged. Staten een afwijzende beslissing op het adres van den bond van houders van bedrijfs-auto's, houdende een verzek tot openstelling van den Twuyverweg. Bcstek, teekening en begrooting der uit- breiding van de openbare en de bijzondere school, met proces-verbaal der gehouden aanbesteding. Deze ingekomen stukken werden voor ken- nisgeving aangenomen. De voorzitter deed mededeeling, dat, in verband met een abnormaal hoogen water- stand in de Gemeentelijke Veenderij, door B. en W. een onderzoek was ingesteld, waarbij de oorzaak bleek te zitten in een lek in den betonnen waterloop van den molen. Hierdoor was ook de houten beschoeiing uitgeweken en een gat ontstaan, waardoor het buiten- water kon indringen. De herstellingskosten werden door den timmerman geraamd op ongeveer 30. Bereids is door B. en W. op- dracht tot onmiddellijke herstelling gege ven, waarmede men nog deze week hoopt klaar te komen. Algemeen aangenomen. Ligger der wegen. De voorzitter decide mede, dat de ligger der wegene welke in 1926 ter goedkeuring aan Ged. Staten is opgezor.den, thans is te- rug ontvangen met verschillende bemerkin- gen, waardoor deze niet is goedgtkeurd. Deze bemerkingen betreffen, behalve eenige minder belangrijke verschillen met den lig ger van 1911. (o. a. versmalling van Bulle- pad. Twuyverweg enz.) in hoofdzaak de ont- trekking van het vroegere Kerkepad aan het publiek verkeer, door de Kerkhof-uitbreiding, welk besluit echter indertijd door Ged. Sta ten is goedgekeurd. Volgens de letter der wet zal echter in dit geval een procedure moeten worden inge steld, met publicatie in Staatscourant en plaatselijke pers, welke B. en W. voorstellen te annonceeren op 17 November a.s., v/aama door belanghebbenden bezwaren kunnen worden ingediend. Verder hebben B. en W., inzake het in orde brengen van den ligger, overeenkomstig advies van Ged. Staten," overleg gepleegd met den heer C. Kriller te Schoorl, die door hen alleszins bevoegd wordt geacht. Deze was bereid voor een bedrag van 100 e'en ligger in orde te brengen, met de ver- plichting deze zoodanig op te leveren, dat goedkeuring van Ged. Staten zal volgen. Met goedvinden van den Raad, werd een en ander alclus door B. en W. opgedragen. Aldus werd besloten. Verder stelden B. en W. voor: Het Kerke pad te onttrekken aan den openbaren dienst, volgens art. 132 der Gemeentewet. Conform besloten. ge heer Snel informeerde nog jj&A" enkele smane~g£8Mf?fi p. a. den BSWnWSg 61] Stammes. De voorzitter verklaarde, dat hierover in dertijd met Stammes was onderhandeld zon- der resultaat. Hij was echter wel bereid hier over nogmaals een bespreking te houden op ckzelide basis als de vorige keer, hopende, dat belanghebbende thans bereid is op de voorwaarden in te gaan. Dit werd algemeen wenschelijk geacht. Adres „Voiksonderwijs'. Van deze vereeni ging was een adres aan den Raad ingekomen, behelzende het verzoek, in het belang der schoolkinderen, bij de openbare school maat- regelen te willen treffen, het gevaar te ver- minderen van het snelle verkeer om den hoek en aldaar een dubbel afsluithek te plaatsen. De voorzitter deelde mede dat B. en W. meenen, dit verzoek zoo spoedig mogelijk te moeten inwilligen. Alhoewel hij tot zijn ge- noegen kan zeggen, dat hier nog nooit een kind een ongeluk heeft gehad. Er zijn inder tijd reeds waarschuwingsbord$p geplaatst. In het belang van de veiligheid der school kinderen echter stellen B. en W. voor, zoodra de werkzaamheden aan de school dit toela- ten, aldaar een dubbele afsluiting te plaat sen. De heer Lek hield een uitvoerige beschou- wing in denzelfden zin. De heer Snel wenschte iets verder te gaan. Deze afsluiting was zeer zeker in het belang der schoolkinderen, doch niet afdoende voor de algemeene veiligheid daar ter plaatse. De voorzitter oordeelde dit niet van zoo ernstigen aard, dat dit b.v. ingrijpen in den eigendom van derden zou wettigen. De heeren Duif en Slijker deelden mede, dat indertijd door het kerkbestuur de heg, welke het uitzicht belemmerde, zoodanig is ingekort, dat er vrij uitzicht over den gehee- len bocht is ontstaan. Het gevaar is h. i hierdoor vrijwel opgeheven. Het voorstel van B. en W. werd hierop aangenomen. Van een tiental tuinders, eigenaren van kassen, was een verzoek ingekomen om den aanleg van electrische leiding naar de kas sen geheel kosteloos te doen geschieden, evenals dat b.v. de Bovenweg wordt verlicht met booglampen. De voorzitter verklaarde, dat B. en W. zich eenigszins hebben verwonderd over dit ver zoek met deze argumentatie. Kassen en wa- renhuizen immers zijn particuliere bedrijven. Dit verzoek is door ons besproken met het Dagelijksch Bestuur der Lichtbedrijven, waar men er niet op wenscht in te gaan en ver- wijst naar de algemeene voorwaarden welke bepalen, dat de aanleg van de leiding tot een lengte van 15 Meter door het bedrijf wordt bekostigd en verder door den particulier, die de aansluiting van zijn perceel wenscht, terwijl verder het geheele onderhoud weer ten laste der Lichtbedrijven komt, welke er tevens het eigendomsrecht over behouden. Om de kosten te nemen voor rekening der gemeente, ook daar zijn B. en W. niet voor, wij scheppen dan precedenten voor kool schuren e. d. Derhalve stellen B. en W. voor, het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Snel kon zich in dit geval wel met B en W. vereenigen, doch vond het niet bil- hjk dat de een kosteloos aansluit op de lei ding, welke door een ander moet betaald worden. De heer Lek oordeelde, dat hier het eigen- belang sprak en vond het argument der Bo venweg- booglampen wel wat stekelig. De aansluitings-voorwaarden zijn toch algemeen bekend. De heer Snel achtte het wenschelijk deze voorwaarden meer bekend te maken aan hen. die aansluiting verzochten. (Wordt vervolgd.) (Vervolg van het hoofdblad.) DE BEGROOTING. Algemeene beschouwingen. De heer S i e t s m a besprak de aanbie- dingsbrief en wel de clausule betreffende de commissie van financien. Spr. oordeelde, dat de financieele commis sie niet gelukkig was geweest in de redactie. Het ware beter geweest in dit betoog belas- tingverlaging achterwege te laten. Komende tot het verslag en de Mem. van Antwoord van B. en W., verklaarde spr., dat in de vorige vergadering, door onheusch op treden van B. en W., de oppositie verhindtrd was om in tweede instantie terug te komen op den politieken toestand. Onder staatsrecht verstaat spr. wat in de wetten staat en ook ongeschreven wetten. Het een mag niet in strijd met het andere zijn. De opvatting van Mr. Kusters was z. 1. onhoudbaar. Formeel geredeneerd was de wethoudersbenoeming juist. Bij een wethou- dersverkiezing heeft men echter op meer te letten dan de wet zegt. In werkelijkheid had de benoeming buiten den raad plaats. De sfeer waarin de benoeming plaats vond, becritiseerde spr. om aan te toonen, dat men de staatsrechterlijke benoeming niet te hoog moet aanslaan. Politick was de benoeming niet in orde. Het is de grief, dat het elftal geen poging heeft gedaan, ons in de benoeming te be- tre'kken. Het was het stellen van macht boven recht en dit zal de grief blijven. Politick is er een font begaan. Het elftal deed geen poging om aan 5000 kiezers recht te laten wedervaren. Mr. Kusters: Een mooie zin voor een vergadering. (Gelach.) De heer S i e t s m a kwam na tot het woord democratic. Dit zou zijn volksregeering volgens den heer Klaver, waarvoor hij een 10 verdient. Dat dit leidt tot een Poolschen Landdag, bestreed spr. Sur. gaf een definitie van democratic uit Oosthoeks Encyclopaldie en ging voort met het leveren van zijn betoog. Hij betoogde voorts, dat als de burge meester hem uitnoodigde om welke corpo rate ook te ontvangen, hij als hij kon, op grond van zijn opvatting over democratic, aanwezig is. Op grond van Rerum Novarum van Leo XIII konden de R.K. goede democraten zijn. Ten aanzien van het financieel beleid kon spr. zich niet aansluiten bij de aan B. en W. gebrachte hulde. Ook het ambtenarenreglement werd door spr. besproken. De wet waarover B. en W. het hebben, gaat in hoofdzaak over het for- meele recht en niet over het materieele recht. Spr, noemde pensioenregeling, verhooging enz, Y Be voorzIflelTBat is in Alkafaa1? al geregeld. De heer S i e t s m a Het is mogelijk, dat deze regeering het niet meer zal behandelen en het doet eigenaardig aan, dat B. en W afwijzen en zich aansluiten bij een wet, die de grootste kans heeft niet te komen. Spr, wil dan ook geen afwijzing. Over de commissie-Vogelaar zou spr. wel nig zeggen. Sinds lang had deze commissie echter geen teeken van leven gegeven. Dat een bal na een uitvoering een open- bare dansgelegenheid zou zijn, aanvaardde spr. niet. Hij was dan ook niet genegen om deze uitleg voor de weigering te aanvaar den. De motie-Keesom inzake kinderaftrek onder- schreef spr. Voor hetgeen hierdoor gemist moet worden, wil spr. 39000 saldi van de bedrijven gebruiken. Het bureau P. W. werkt duur en reorgani- satie in den geest dat het wordt een archi- tectenbureau, staat spr. voor. Ten aanzien van het L. O. vemam spr, gaarne wat er ten dien aanzien in Leiden is gebeurd. De vergoedingen voor het Bijzonder on derwijs ten aanzien van de gebouwen vond spr. abnormaal hoog. Hij besprak de St. Josephschool, de St Albertusschool, de Mariaschool en de Chris- telijke school en oordeelde, dat de St. Joseph- school te hoog geschat is. 5000 per lokaal is zeker voldoende en zoo betaalt de ge meente in plaats van f 110.000 173.000, dus 63000 te veel en voor de St. Albertus school f 100.000 te veel. Mr. Leesberg: U verwaarloost de ver- warmingskosten en de grondkosten. De heer S iets ma Voor de school van St. Joseph kan daarvoor geen 63000 en voor die van de Emmastraat geen 100.000 noodig zijn. Ook voor de Christelijke school geldt dit. De beer Ringers: U verwaarloost de grondwaaxde. De heer Si e t s m a In ieder geval is de vergoeding abnormaal hoog en zeker is er wel goedkooper geld te krijgen dan voor 6 Spr. bleef er voor om het sportpark ten goede te laten komen aan de volksgezond- heid en laakte de hooge prijzen die ten be- hoeve van athletiek voor het sportpark ge vraagd worden. Om vijf voor half drie was er een paar minuten stilte waarna de heer Veen het woord nam, die zich aansloot bij het protest van den heer Sietsma tegen de weigering van de vergunning voor een bal-champetre in den muziektum, Ook zijn motie over de bijbetrekkingen bracht spr. ter sprake. De heer Veen sprak 2 minuten, waarna de heer Westerhof het woord bekwam, die betoogde, dat programma's, die niet uit- gevoerd worden, dienen te worden ingetrok- ken. Wanneer met een schijn van recht kan worden aangetoond, dat de S. D. A. P. geen werk maakt van de programpunten dan heeft men recht. Zij die thans in dezen raad de R. K. ar- beiders vertegenwoordigen doen dit op een wijze, die voor de arbeiders valt te betreuren Er zou hier een' democratische meerderheid mogelijk zijn, die iets ken doen zelfs met financieel moeielijke begrootingen, wat voor de gemeente geen geld1 kost. Spr. noemde het arbeiderswoningvraag- stuk, waarvoor helaas in dezen raad thans geen meerderheid is te vinden. Het bedroef- de spr., dat de R. K. arbeiders het arbeiders- belang hebben los gelaten. Persoonlijk wil spr. de gedachte van de R. K., dat Christus Koning moet zijn, onderschrijven. Spr. laak te het daarom juist bij de R. K. dat die zich door de begrippen van hoog- en laagcon- junctuur willen laten beheerschen. Zij dien- den voor de minstbedeelden te vechten, even als dit de plicht is van de A. R. Hij herinner- de dezen aan het woord van Dr. Kuyper over de menschen met 2 namen. Hij vond den naam A. R. Partij voor een partij, waarvan d;e voorouders revolutionnair waren, bij uitnemendheid een verkeerde naam Dr. Kuyper sprak het woord „zij kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht" en zijn volgelingen hebben dit woord niet gerea- liseerd. Spr. had steeds gezien, dat als de arbei- der minder sterk naar voren trad, men on middellijk het oog van de minderbedeelden af- wendde om het direct te richten op de meerbe- deelden. Ook hij oordeelde dat het Rerum Novarum van Leo XIII een strijdkreet was. Er staan woorden in, die als ze werden gerealiseerd de R. K. aan dezen kant van de tafel zouden doen zitten. Zij en wij daar (Gelach). De heer Westerhof: Inderdaad. Er staan uitdrukkingen in, die als ze hier ge zegd worden, voor den voorzitter aanleidmg zouden zijn het lid tot de orde te roepen. Schijnbaar staat dit geschrift op den eco- nomischen index. De kapitalistische medestanders, tegenstan- ders op gosdienstig terrein, hebben elkander economisch gevonden. Ten aanzien van den Vrijheidsbond betoog de spr., dat deze in hun uitingen democra- tisch zijn. Hiervoor voerde hij aan de ope- ningsrede van den her Fock, die zich voor- stander der democratic noemde Naast de theoretische algemeene samen- werking is er dus praktiseh wel een groeps- samenwerking. Als andere groepen de samenwerking niet onmogelijk maakten, zou de samenwerking er moeten zijn. Ook herinnerde hij aan het woord van den burgemeester in den Muziektuin over de idealen van den Vrijheidsbond, die hij ver- wezenlijkt noemde en toch bleef de politieke potvertering uit. (Gelach). De eene bestaansreden zou zijn de veroverde idealen uit te spreiden over het gansche heelal, laat ons zeggen het stadje Alkmaar. Spr. constateerde, dat de V. B. vecht voor de privileges van de bezittende klasse. De voorzitter Dat zullen wij in de statuten zetten. (Gelach). De heer Westerhof: De V. B. vecht voor de groepsbelangen van de bezittenden en de middenstandsklasse en doet niets voor de arbeidersbelangen. Mr. S 1 u i s: Werkloosheidsbestrijding. De heer Westerhof Het zou al te sterk zijn als men alles direct had afgebro- ken. lets nieuws in bet belang van de arbei 1 dePskTasse werd er met gedaan. De voorzitter oordeelde, dat de heer Westerhof buiten de orde was. Spr. kon niet nalaten te vragen over welk punt van't voor loopig verslag men nu bezig was. De heer Westerhof: Bij punt I; De- mocratie en volksregeering. De voorzitter Gaat u dan door Ik wist het niet. (Gelach.) De heer Westerhof besprak het model gemeenteprogram van de R. K., en citeerde hetgeen daarin over onaerwijs enz o-e2en<j wordt. Hij laakte de zaakafschrijvingt,om de opvoering van .,Allerzielen" onmogeliik te maken. Zij hebben wel geprobeerd om in alles ons na te doen, doch hadden toch blijkbaar het gemeente-program liever niet. De gemeentepolitiek, als men de pro gramma's mag gelooven, steunt op een onjuis- te basis. Men vaart onder valsche vlag en is een tegen de arbeiders. Spr. weet niet hoe lang dit zal duren. De R.K. arbeidersvertegenwoordigers heb ben niet uitgevoerd wat zij hebben beloofd. Spr. herinnerde aan de vreugde over het vroege verschijnen der begrooting in de beide bladen geuit. Wat de A. C. schreef deed vreemd aan en leek op iemand, die hon- ger heeft en toch wil, dat men hem uithon- gert. W-ie een courant uitgeeft, heeft copie noodig en kan het aannemen van een be grooting zonder discussies niet toejuichen Ook wat „Ons Blad" schreef, besprak spr. Hij oordeelde, dat de aanbiedingsbrief zoo gelezen kan worden, dat men als ver- slechtering voor de arbeiders niets heeft kun nen vinden. Toch blijkt uit den aanbiedingsbrief, dat het ondersteboven halen van B. en W. het wachtwoord is. Er is slechts een voortgaan op de paden der reactie van het elftal Het antwoord van B. en W. oordeelde spr bijna cynisch en wel ten aanzien van het ant woord op spr. opmerking over het buigen voor de financieele commissie. Niets blijkt voor het elftal meer veilig Dit is een slechte politick. Het is onmogelijk vol te houden, dat het de zaak van een college moef zijn om met het domme potlood te schrappen. Met zorg moet nagegaan worden te behouden wat men heeft. Die woorden heeft ook de voorz. gesproken en toch werd aoor de andere leden van het college Bero- ps- keuz° tn Vervolgonderwijs opgeheven. Dat is geen regeeren. Onze groote critiek is, dat het coi'ege niet ernstig werkt om te behouden wat men heeft. Ten aanzien van de belastingen slaan wij toch hoogstens in het midden van de lange lijst. 5 De nieuwe regeling van het Rijk bevat naast veel afkeurenswaardigs, in eder geval veel goeds, n.l. meer evenredigheid van druk, zoolang die er niet is, is het onont- kombaar dat de belasting in de eene ge meente hooger is dan in de andere. Het is funest om de uitgaven naar de in- komsten te regelen. Ook wij willen graag verlagen, maar niet belasting verlaging om bij de kiezers in het gevlei te komen. Hier wil men belastingverlaging, wat er ook gebeurt. (De zitting duurt voort). DE ORANJEVEREENIGING. In de gisteravond gehouden ledenvergade- ring der Oranje-verceniging is een definitiei bestuur gekozen dat als volgt is samenge- steld: Eere-voorzitter Mr. W. C. Wendelaar; voorzitter Mr. H. Kusters; vice-voorz. G. Chr. Dun; secretaris D. J. Scheffel; pen ningmeester A. Englander en notaris Ver- kade, J. G. van Burken, B. H. J. Schouten, D. G. C. Margadant, L. Prins, Joh. Wijde- man, W. M. H. Pels, Mr. G. C. B. v. d. Feen de Lille, C. Nannes Gorter, leden. Notaris Verkade bracht verslag uit nainens de commissie tot onderzoek van de rekening en verantwoording van den penningmeester bij wien alles in de beste orde was bevonden. Hem werd onder dankbetuiging voor de vele werkzaamheden hieraan verbonden, decharge verleend. De ontvangsten hebben bedragen f 2708.88, de uitgaven 2704,20 zoodat er batig saldo is van f 4.68. Ingekomen was een schrijven waarin de wenschelijkheid werd uitgesproken, dat inge zetenen uit de naaste omgeving die de feeste- lijkheden te Alkmaar bijwonen, als lid zullen toetreden. Maar ook zij, die de feestelijkheden eventueel niet kunnen bezoeken en toch sym- pathiek tegenover het doel der vereeniging staan, zullen als leden zeer welkom zijn. Bij de rondvraag werd er o.m. de aandacht op gevestigd dat de vereeniging in het bezit van een vaandel behoorde te zijn. Zouden er onder de Alkmaarsche dames niet eenigen te vinden zijn, die hiertoe het initiatief zouden willen nemen? werd van verschillende zijden gevraagd. De voorzitter sloot hierna de vergadering en sprak de hoop uit, dat het bestuur in het volgend jaar inderdaad een vaandel uit han den der Alkmaarsche dames zou mogen ont vangen. DOLLE HANS. Zondag 11 November zal door de N. V. „Het Speeltooneel" uit den Haag alhier een buitengewone voorstelling gegeven worden van Jan Fabricius' meesterwerk „Doll« Hans". De rol van luit. Hartman (Dolle Hans), waarmede wijlen Henri Brondgeesl triomphen vierde, wordt thans vertolkt doot den alom bekenden karakterspeler Henk van Pmuren, die door de pers algemeen voor Brondgeest's opvolger gehouden wordt. voorstellingen te Amsterdam, Rotterdam den Haag oogstten enormen bijval en twijfelen niet of ook hier ter stede zal aan belangsfelling niet ontbreken. D< en wij het VERKIEZING KIESCOLLEGE NED. HERV. GEM. TE ALKMAAR. Bij de gister en Dinsdag gehouden verkie- zing van leden van het kiescollege der Ned. Herv. Gem. alhier, werden uitgebracht 2353 stemmen, waarvan geldig waren 2281. Op de lijst van de Evangelische Unie waren uitge bracht 1481 sternmen en op die van de kies- vereeniging Onze Ned. Herv. kerk 799, zoo dat de candidaten van de Evangelische Unie yerkozen zijn. B A i

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6