Bechtszaken fiuitenland BiBinenlaBid Tooneel. ENGELAND. AFDREIGING. Een huishoudster eischt met de revolver in de hand 10.000 pond van haar meester. Te Bexhill, bij Hastings, aan de Zuidoost- iust van Engeland, beett zich een Fransche jongedame van 21 jaar te verantwoorden we°ens poging tot afdreiging. Marie Louise Berthe Jacquin aldus de naam van het jongemeisje kwam in 1927 tegen een haandelijksch salaris van 6 pond sterling als huishoudster in dienst van een zekeren me- neer Paxton. Zij kon evenwel met haar mees ter niet goed opschieten, en in Juli 1928 werd overeengekomen dat zij naar Frankrijk zou terugkeeren. Voordat zij echter vertrok eisch- te zij 1000 pond sterling, welk bedrag de heer Paxton haar door zijn zaakwaarnemer deed uitbetalen. Daarna werd een tiental brieven gewisseld en op een Woensdagavond drong de jonge dame in de flat van haar vroegeren jneester door, trok een revolver uit haar man- telzak en sprak: „Wanneer je mij geen tien- duizend pond geeft, schiet ik je dood'. Het bleek, dat zij een man had medegebracht, die voor het huis had post gevat en op haar aan- wijzing in huis kwam om op haar bevelen te wachten. Paxton bezwoer dat hij geen tien- duizend pond bezat. Juffrouw Jacquin ge- lastte haar metgezel het horloge van Paxton uit zijn slaapkamer te halen. Zij legde het voor zich op tafel en zeide: „Indien je bin- nen tien minuten er niet in toestemt mij 10.000 pond te gevene schiet ik je neer". De geschiedenis was om half acht begonnen en duurde tot ongeveer elf uur voort. Paxton verontschuldigde zich toen, omdat hij zijn auto, die zonder licht voor zijn huis stond, naar de garage moest brengen. Het jonge meisje ging echter mede en nam met de re volver in de hand naast Paxton in de auto plaats, haar vriend nam plaats achter Pax ton. Nadat hij de auto in de garage had ge- bracht, ging hij te voet met zijn onvrijwillig gezelschap naar zijn flat terug. Op een ge- geven moment echter duwde hij 't meisje met kracht tegen den grond aan en sloeg ze bei- den tegen den grond. Hij zag op dit oogen- blik een politieagent, dien hij aanriep en die bet meisje arresteerde. De man maakte zich uit de voeten. Voor de magistraat o ntkende juffrouw Jacquin dat zij huishoudster bij den heer Paxton was geweest en verklaarde dat hij een hoop leungens had verteld. ROEMENle. DE CRISIS. Nieuwe actie der bceren. Uit Boekarest wordt gemeld, dat de boeren in Zevenburgen weer in actie zijn gekomen. Zij hebben een aantal treinen gerequireerd en het personeel gedwongen, hen naar Her- mannsthal te brengen. De boeren verklaarden, dat zij er een groote vergadering wilden houden, waarin de benoeming van Manioe, den leider van de nationale boerenpartij, tot kabinetsformateur zou worden geeischt. TURK1JE. VERZET TEGEN DE MODERNISEERING. Wegens verzet tegen de autoriteit van den staat omdat zij propaganda maakten tegen de moderniseering zijn. te Smyrna verscheidene leeraren en een advocaat gear- resteerd. De Turksche pers hecht aan dit fed een groote beteekenis. Een uitgebreid onderzoek is ingesteld. SPANJE. EISCHEN DER GEESTELIJKHEID. Hooge salarissen, strenger gods- dienstig leven. Mgs. Segura, primaat van Spanje, heeft uit naam van het Spaansche episcopaat drie documenten aan Primo de Rivera toegezon- den. In het eerste wordt de eisch gesteld, dat de salarissen der geestelijkheid zullen wor den verhoogd, hetgeen mogelijk is nu het be- grootingsdeficit is weggewerkt; het tweede vestigt de aandacht der regeering op de toe- nemende onzedelijkheid; in het derde wordt verlangd dat de Zondag op gestrenge wijze 7 1 worden gewijd aan de vervulling der re- ligieuze plichten. Nadrukkelijk wordt er op gewezen dat de geestelijkheid een krachtig en betrouwbaar element is voor de handhaving der orde. POLEN. DE A NTI-OE K R A J IE NSCHE ACTIE. Nog steeds onrust te Lemberg. Te Lemberg heerscht nog steeds geen rust. De Poolsche studenten besloten den Oekra- jienschen studenten den toegarig tot de hoo gescholen te ontzeggen. De arrestaties onder de Oekrajiensche jon- gelieden duren nog steeds voort. Een Oekrajiensche interpellate in de Sejm. De Oekrajiensche Sejmfractie diende Dins- dag bij den landdag een motie in naar aan leiding van de gebeurtenissen te Lemberg, waarin er op wordt gewezen, dat de Poolsche autoriteiten niet zijn opgetreden tegen de Poolsche nationalisten, die zich vergrepen aan de bezittingen der Oekrajieners, en dat de autor'Hten zelfs met de aanvallers ge- meene za?k hebben gemaakt. De Poolsche jeugd, zoo wordt gezegd, heeft niet het recht op de Oekrajieners de lynchwet toe te passen. De Oekrajieners eischten, dat de Sjem een buitengewone commissie zou bijeenroepen, welke omtrent de gebeurtenissen te Lemberg rapport zou moeten uitbrengen. Verder werd de regeering de eisch gesteld, den wojwode van Lemberg terug te roepen en alle noodige maatregelen te nemen om 'leven en goed der Oekrajiensche bevolking van Lemberg te beschermen, alsmede schade- loossteling te verleenen aan de betrokken per- senen. Naar het W, B. nog uit Warschau meldt, heeft een Oekrajiensche afgevaardigde Dins- dag in de Sejm verklaard, dat het Oekrajien sche vraagstuk een groot internationaal pro- hleem is geworden. De overtuiging, dat de onafhankelijke Oekrajiensche staat hersteld moet worden is gemeen goed geworden. Daar Polen het zelfbeschikkingsrecht geweld heeft aangedaan, is het op imperialistische banen gedreven en heeft een geweldige militaire be- grooting, die elk jaar verhoogd werdt en daarom wendt het Oekrajiensche volk een femvrMtisehe politiek aan. Ten slotte betoogde de sprek'er, dat de poli tiek te Lemberg eenzijdig had gehandeld. Toen de minister van binnenlandsche zaken, generaal Slowoy, op de tribune ver- scheen, werd hij begroet met protesten. Hij verklaarde, dat Polen de orde in het land te handhaven had. In het verdere verloop van het debat kwam het tot rumoerige tooneelen. POLEN EN LITHAUEN. De conferentie te Koningsbergen gesloten. Van Poolsche zijde wordt in een commu nique nopens den stand der Lithausch-Pool- sche onderhandelingen medegedeeld, dat be sloten is de conferentie te Koningsbergen te sluiten, aangezien geen overeenstemming kon worden verkregen omtrent de punten der agenda behalve ten aanzien van het klein-c grensverkeer. De departementen van handel van beide staten zullen de onderhandelingen omtrent den goederenhandel echter voortzetten, daar hieromtrent kans op overeenstemming be- staat. Minister Zaleski en de andere leden der Poolsche delegatie verlieten Koningsbergen gister na de officieele slotzitting der confe rentie en keeren direct naar Warschau terug. ITALIe. DE UITBARSTING VAN DE ETNA. De ringspoorweg om de Etna bij Mascali verwoest. Deze plaats be- dreigd. Brandende tuinen en boom- gaarden. Een schitterend nachtelijk schouwspel. De uitbarstingen van de Etna duren voort. Dinsdagochtend heeft de lavastroom een deel van de bruggen van den Etnaspoorweg weg- gesleurd over een lengte van 60 iheter met de massieve pijlers mee. Een deel van de brug smolt in de gloeiende lava, terwijl de baan krakend in de diepte stortte. Het verkeer op dit deel van den spoorweg is natuurlijk ge- staakt. Ook een kleine brug in aanbouw werd door de lava verwoest, waardoor het verkeer aan dezen kant van de Etna ge- stremd is. Het is te verwachten, dat de reeds ontruimde plaats Mascali binnen enkele uren onder de lava zal worden bedolven. Nader wordt het volgende gemeld: De lavastroom uit de krater Montenaca een bekende opening, die in 1863 ontstond werd met zulk een kracht voortgestuwd, dat de stroom Nunziata bereikte, er om heen stroomde, en doordrong tot Mascali, waar hij Dinsdagavond aankwam. Beide plaatsen zijn zonder verlies aan levens ontruimd. De verwoestingen zijn groot. Alle autoriteiten zijn ter plaatse aanwezig en leiden de ont- ruiming, die uitgevoerd wordt met behulp van de troepen. Ook Giurati, de minister van publieke werken, is ter plaatse. Gedurende den nacht wordt het geheele landschap ver- licht door vuur en rook, terwijl een ontzag- gelijke rookpluim opstijgt uit den hoofdkra- ter. Tal van tuinen en boomgaarden staan in brand. De wegen zijn overvoi van wagens, karren en alle mogelijke en onmogelijke soor- ten voertuigen, beladen met huisraad, vrou- wen en kinderen. De lava overweldigt Mas cali met een stroom van een breedte van 2 K.M. De belangrijkste lavastroom volgt de loop van den bergstroom Pietrofucile en vormt een brandende gesmolten band, die uit den krater Montenaca loopt naar Mascali, juist buiten de gehuchten Puntalazzo en Nunziata om. Gisteravond was deze geheele streek ontruimd. De voornaamste lavastroom is gisteren nog vergroot, doordat dozijnen kleinere lavastroompjes zich bij dezen hoofd- stroom gevoegd hebben. Belga meldt nog uit Catania, dat de eerste huizen van Mascali reeds aan den vernie- lenden stroom ten offer zijn gevallen. Mascali is een stadje van ongeveer 8000 inwoners aan den Oostelijken voet van de Etna. Het bijbehoorende Nunziata, aan den ringspoorweg, dat tot dusver gespaard bleef, telt ongeveer 4000 inwoners. AMERIKA. DE VERKIEZINGEN. De nieuwe regeering. De York Times weet te melden, dat men in Republikeinsche kringen verwacht, dat Mellon minister van financien zal blijven. Ook onderstaatssecretaris Mills wordt echter als candidaat voor deze functie genoemd. Als toekomstig leider van het departement van Staat (buitenlandsche zaken) worden sena tor Borah en Morrow, de Amerikaansche ge- zant in Mexico, genoemd. In Volkenbondskringen is men van mee- ning, dat door de verkiezing van Hoover de medewerking van de Ver. Staten aan het Vol- kenbondswerk op wetenschappelijk, oecono- misch, financieel en technisch gebied ook al blijven de Ver. Staten voortgaan zich poli tiek van den bond afzijdig te houden be- vorderd zal worden. Belangstelling voor den uitslag. Volgens schattingen van de politie te New York bedroeg het aantal menschen, dat Dinsdagavond en -nacht op Times-Square de uitslagen van de verkiezingen afwachte, on geveer 45,000. Hoewel het meest aanhangers der Demo- craten waren ontving men toch de berichten over de gunstige uitslagen voor Hoover wel- willend. Te Chicago werden de stemlokalen door politie met machinegeweren bewaakt. De totale uitslagen. In den staat New York heeft Hoover 2.1 millioen stemmen behaald, Smith 2 millioen stemmen. In de stad New York had Smith er ongeveer 1.1 millioen, Hoover 650,000. Nader wordt uit New York gemeld, dat Hoover in 80.282 van de 115.527 kiesaistric- ten 15,514,489 stemmen en Smith 11,215,012 stemmen heeft veroverd, wat 444 kiesmannen voor Hoover en 87 voor Smith beteekent. Er zijn aanwijzingen, dat er 55 Republi keinsche Senatoren en 250 leden van het Huis van Afgevaardigden gekozen zijn. Voor het Huis van Afgevaardigden zijn 7 vrouwen gekozen, waarvan er reeds 4 tot het Huis be- hoorden. Onder de gekozenen is een dochter van Bryan, mevrouw Owen uit Florida. Hoe Hoover overwon. Smith heeft zijn overwinningen in de groo te steden behaald, dock op het platteland ne- derlagen geleden. Hoover dankt zijn succes in de eerste plaats aan de vrouwelijke kie- zers, daarna aan de zakenlieden en boeren en ten slotte aan Wallstreet, welk'e nimmer ach ter is gebleven. Voor Smith heeft in de steden de groote massa gestemd, doch tegen hem waren zijn godsdienst en zijn houding ten opzichte van het prohibitie-vraagstuk, en in dit opzicht waren het vooral de farmers, die hem in den steek lieten. Anderzijds geldt Hoover voor een staatsman en econoom van den eersten rang, van wien men gelooft, dat hij de tot dusverre.door de Republikeinen ge- voerde welvaartspolitiek zal kunnen voort zetten. Het is kenteekenend, dat Smith in de Zuidelijke staten een nederlaag leed. LETLAND. HET COM MUNIS ME IN LETLAND. Zeventien journalisten gearresteerd. Te Riga zijn alle communistische dagblad- redacteuren van Riga, ten getale van zeven tien, in hechtenis genomen, daar de Letland- sche communisten voornemens waren de ar- beiders ter gelegenheid van de opening van het nieuwe parlement op te roepen tot het houden van betoogingen. OOSTENRIJK. DE MOORD OP SERGEANT KOSCH. De verloofde de daderes. Het geval van den onder-officier bij de rijksweerbaarheid KosCh, die eenigen tijd ge leden te Maagdenburg vermoord is gevon- den, terwijl zijn verloofde, Anne Noth, in ernstigen toestand naar een ziekenhuis moest worden vervoerd, waar zij1 verleden week werd gearresteerd, is thans opgehelderd. Na een verhoor, dat 4 uur duurde, bekende Anna Noth, dat zij van het leven had willen schei- den, maar op den inval gekomen was, haai verloofde eerst te dooden. Zij had sergeant Kosch doodgeschoten en was zelf in de Elbe gesprongen om zich van het leven te beroo- ven. Voorbijgangers hadden dat echter ver- hinderd. BEROOVING, MOORD EN BRAND- STICHTING. Dinsdag zijn te Saalburg de lijken gevon- den van den houtvester Grimm en zijn vrouw die door kolendamp gestikt schenen. Een nader onderzoek heeft uitgewezen dat beiden vermoord zijn en de dadert om de sporen van zijn misdrijf uit te wisschen, het beddegoed in brand heeft gestoken. Een vrij1 groot bedrag aan geld dat de houtvester van een veiling nog in zijn bezit had, wordt vermist. DE MOORD TE LiiBARS. Het lijk herkend Veertien dagen geleden is tusschen Liibars en Wittenau bij Berlijn het lijk van een ver- moorden man gevonden, met doorgesneden keel. De moordenaar had de bovenkleeren van zijn slachtoffer meegenomen en daardoor ont- brak elk herkenningsteeken. Er meldde zich ook niemand bij de politie aan om een vermis- sing op te geven en zoo is het te verklaren dat men tot dusver in het onzekere was omtrent de identiteit van den vermoorde. Thans eerst is gebleken doordien de moeder van het slachtoffer de in het politie- blad opgenomen foto van haar zoon herken- de dat hij de 18-jarige schilaer Michalzik is, onderweg was naar Berlijn om een bezoek te brengen aan een vroegere kennis. Deze kennis is opgespoord, maar kan het misdrijf niet hebben bedreven, daar hij een steekhou- dend alibi heeft weten op te geven. Omtrent den dader tast men dus nog altijd in het duister. MGR. DR. ARIeNS. In een Maandag j.l. te Utrecht gehouden vergadering van het Nationaal Comite, ge- vormd met het doel, om de nagedachtenis van mgr. dr. Ariens door het oprichten van een gedenkteeken te eeren, werd besloten van de geestelijke nalatenschap van dr. Ariens, zijn correspondentie aan diverse personen te verzamelen en te ordenen en een keuze uit zijn brochures, tijdschrift- en andere artike- len, in eene uitgave te publiceeren. Voorts werd besloten een standbeeld van den over- ledene op te richten in Enschede, de plaats, waar hij zijn levenswerk v6or ongeveer 40 jaren onder zoo moeilijke omstandigheden is begonnen. EEN BLOEIENDE VEILINGS- VEREENIGING. Door de Veilingsvereeniging te Hoogezand zijn in de jaren 924 tot en -met 1927 resp. 401, 922, 774 en 1039 wagons groenten voor export verzonden. In 1928 is het aantal reeds gestegen tot 1439, een getal, dat onge veer 200 hooger zou zijn geweest, indien niet de strenge vorst in den nacht van 10 op 11 Mei ongeveer de helft der te velde staande bloemkool had vernietigd. BELGISCHE DOUANEKANTOREN AAN DE NEDERLANDSCHE GRENS. Herhaaldelijk heeft het bestuur der Kon. Ned. Automobiel Club bij de bevoegde auto riteiten in Belgie op een uitbreiding der dienstregeling van de douanekantoren aan- gedrongen mede in verband met het feit, daf deze des winters op Zon- en feestdagen alle gesloten waren. De diensttijd van de Belgische douanekan toren aan de Nederlandsche grens Putte, Sta- broeck, Wuestwezel, Smeermaes (Lanacken) en Mouland is nu als volgt uitgebreid: Van 16 November tot 15 Februari van 817 uur. Van 16 Februari tot 15 Mei van 719 uur. Van 16 Mei tot 15 Aug. van 6—20 uur. Van 16 Augustus tot 15 November van 7—19 uur. Op Zon- en feestdagen zijn deze vier kan - toren het geheele jaar op dezelfde uren ge- opend. Bovendien is het kantoor Arendonck,, eveneens gelegen aan de Nederlandsche gres, ook het geheele jaar op Zon- en feest dagen geopend, doch tusschen 12 en 14 uur op Zon- en feestdagen alleen in de maanden April tot 4 November. BRANDEN. Gisternacht is de bakkerij van S. de Boer te Heeg (Fr.)afgebrand. De belendende per- ceelen beliepen belangrijke waterschade. Een knecht bekwam zware brandwonden aan ge- laat en armen. TENGEVOLGE VAN MIST. Omstreeks 11 uur Dinsdagavond is op de Maas de vrachtboot „Verschure II" van de firma v. d. Schuyt in aanvaring gekomen met een op stroom liggende Rijnaak, waar door den aekknecht van de vrachtboot door't wegrollen van eenige zuurstofcylinders ern- stig aan het been verwond werd, terwijl de kapitefn van de vrachtboot een schedelbreuk kreeg. Geen van beide schepen is gezonken. Het heeft geruimen tijd geduurd voordat de rivier-politie hulp heeft kunnen bieden, daar men door den mist niet kon varen. De dek- knecht is in het ziekenhuis opgenomen. Op den Rotterdamschen rijweg zijn twee auto's in het water gereden. Persoonlijke on- gelukken kwamen hierbij niet voor. EEN KAMPEERTERREIN TE IJMUIDEN. In de Dinsdagavond gehouden zitting ver- leende de raad der gemeente Velsen machti- ging tot het aangaan van eene overeenkomst met de regeering betreffende het in huur aanvaarden van een stuk duingrond nabij de zuidpier te IJmuiden voor kampeerterrein tc bestemmen. KRIJGT DE V.A.R.A. EIGEN UIT- ZENDLOKALEN? Naar „Het Volk" verneemt, heeft zich een comite gevormd, dat zich ten doel stelt een fonds te vormen, waaruit de V.A.R.A. den koop en de inrichting van eigen studio's zal kunnen bekostigen. Tot dusverre speelden de artisten van de V.A.R.A. in huurlokalitei- ten, die voor het doel niet geschikt, te kleiu en te slecht van auccostiek waren. De bedoe- ling is voor het bijeen te brengen bedrag het omroepbedrijf van de V.A.R.A. op modernen leest te schoeien. KORTE BERICHTEN. Gistermiddag werd een 13 ton metende Westlander bij het terrein van de Ned. Staai- industrie bij de Keilehaven te Rotterdam met ijzeren staven geladen. De lading is gaan werken en tengevolge daarvan is het scheepje gezonken. Er waren twee arbeiders aan boord, waarvan een zich nog bijtijds op den wal wist te redden, doch de ander geraakte te water. De rivierpolitie bradit hem op hat droge. Mej. H. C. Nooder te Medemblik is te Amsterdam geslaagd voor het examen apotheker-assitent. Op den Twelloschen weg is een wielrijder, Peters, door een paard en wagen overreden De man werd naar het ziekenhuis gebracht, waar hij korten tijd later is overleden. De arbeider A. Gruis uit Delfzijl, die de vorige week bij het lossen een baal chili op zijn hoofd en nek heeft gekregen, is in het ziekenhuis te Groningen overleden. Gisterochtend kwam de familie v. d. L aan den Kaldenkerker Allee te Venlo tot de ontdekking, dat in een schuurtje achter in hun tuin een eigenaardige diefstal was gepleegd. Van den fiets waren de twee wielen afge- schroefd en medegenomen. Frame en stuur had de man blijkbaar niet noodig gehad. Bij het station Oudewater is gister avond een werkman, die de spoorlijn zou over- steken, door den t-ein gegrepen en gedood. Voor den Nederlandschen bokser Van Dijk, die zijn gezichtsvermogen verloor, is Dinsdagavond te Antwerpen bij een boks- wedtsrijd een colkcte gehouden, die 13.881 francs opbracht. Wijlen mr. dr. C. C. Geertsema, te Gro ningen overleden, heeft 10.000 vermaakt aan het Instituut voor Doofstommen en 10.000 aan het Groninger Universiteits- fonds. Thans zijn bij den gemeenteraad van Delft nog drie adressen ingekomen inzake de demping van de grachten aan Achterom, Brabantsche Turfmarkt en Gasthuislaan. Een bij den raad der gemeente Velsen ingekomen adres van 7000 ingezetenen, waarin gevraagd werd van gemeentewege bevorderen dat thans spoedig uitvoering worde gegeven aan de plannen om de ver- ontreiniging van het Noordzeekanaal tegen te gaan, zal aan den minister van arbeid, met adhaesie van den raad, worden toegezonden. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Vervolg. MISHANDELING MET EEN BIERGLAS. De 22-jarige tuinder Cornelis B. stond te- recht ter zake dat hij in den nacht van 11 op 12 September den 24-jarige getuige Vlaar heeft geslagen in het gelaat met een bier- glas. waardoor hij bloedend aan gelaat en linkerhand werd gewond. Nog verschillende lidteekens door glassplinters v-eroorzaakt, zijn aan de hand van Vlaar zichtbaar. Verdachte Beentjes z-eide heelemaal niet te hebben geslagen. Hij zelf is intusschen door Vlaar bedreigd en gehinderd. Een and-er h-qeft hem geslagen, hij niet. Vlaar zeide niet beschonken te zijn ge weest en verdachte ook niet te hebben lastig gevallen. Getuige Tromp, mede in het cafe aan wezig, heeft gezien, dat verdachte de slag met het bierglas heeft toegebracht. Een an der kan het niet gedaan hebben. De gelegenheidskellner Piepers heeft ver dachte een staar.de beweging zien maken. (De kans van verdachte verminderde ieder moment). Het kan niet bestaan, dat ik Vlaar gesla gen heb, zeide verdachte. De fabrieksarbeider Belaars, die eveneens bediende, heeft verdachte hooren zeggen: Wat denk je, dat ik'm knijp voor Vlaar? Verdachte zeide, dat deze getuige heeft ge zegd, als ik een zak aardappelen van je krijg, zal ik vo6r je spreken. Belaars zeide, dat verdachte hem een zak aardappelen heeft gepresenteerd, maar ge tuige heeft gezegd: Daar begin ik niet aan! De heer officier, na toelichting de zaak be- w-ezen achtende, vorderd-e met betrekking tot deze ernstige mishandeling tegen verdachte, die bekend stond als brutaal, gluiperig, grof en zeer ongunstig, 4 maanden gevangenis- straf. JAGEN MET KUNSTLICHT. De verdachte J. V., visscher te Egmond aan Zee, veroordeeld door den kantonrechter te Alkmaar ter za-ke strooperij met behulp van kunstlicht in den nacht van 8 op 9 Juni is van dit vonnis in hooger beroep gekomen, doch niet v-erschenen. De officier vorderde bevestiging van het vonnis 40 boete of 40 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van 3 in beslag genomen lantaarns. HOOGER BEROEP VONNISSEN KANTONRECHTER. De fotograaf H. de H. te Alkmaar is on- derscheidene malen veroordeeld door den kantonrechter te Alkmaar ter zake het foto- gnafeeren op het strand te Bergen aan Zee zonder vergunning van het gemeentebestuur. Appellant beweerde, dat zijn hand-eling niet strafbaar is, aangezien bedoeld strand geen openbaren weg is. Voorts beweerde verdachte, dat de burge- meester van Bergen een antipathie tegen hem heeft. De officier vorderde in deze zaak ni«tigver- klaring der oproeping. In de volgende zaak contra de H. vorderde de officier bevestiging van het gewezen von nis. Verdachte achtte niet strafbaar alleen het rondloopen met een toestel. Anderen die niet voor hun brood fotografeeren, mogen dit wel doen, hij alleen niet. Verdachte zou het beter vinden, dat het andersom was. In nog verschillende dergelijke zaken vor derde het O. M. vernletiging van het vonnis, maar veroordeeling tot dezelfde straf. Sluiting. Jubileumvoorstelling Mevr. de Boer~v. Rijk. De Jubilaresse op hartelijke wijze gehuldigd. Gisteravond had in de-Harmoniezaal de opvoering plaats van het stuk „Een Moeder" waarmee mevr. de Boer—v. Rijk een tournee maakt door ons land met het bchouwtooneel ter viering van een dubbel jubile: haar 75en verjaardag en haar 55 jarig tooneel-jubileum. De zaal was uitstekend bezet en deze groote belangstelling voor de begaafde actrice deed ons bijzonder veel genoegen. Het tooneelspel „Een Moeder" is speciaal door Cor Hermus voor Mevr. de Boer ge- schreven. De opvoering, die het Schouwtoo- neel van dit stuk gaf mag in alle opzichten geroemd worden. Het samenspel was uitste kend en ook de persoonlijke prestaties der medewerkenden verdienden de grootste waar- deering. Het middelpunt was Josien, de vrouw van boer Verhoeven. Deze sterft bij den aanvang van het eerste bedriji, doch laadt voor zijn verscheiden een ontzetten-d zware last op de schouders van zijn vrouw. De rijke hoeve, „de Drie Eiken" is, wat niemand weet, ontzet- tend met schuld bezwaard, doch Josien moet probeeren dit voor de kinderen verborgen te houden. Zij belooft dit den stervende. Doch welk een lijden dit voor de arme moeder met zich brengt, is niet te beschrijven. Zij wil overwinnen doch alles spant tegen haar sa- men en haar kracbten blijken ten slotte tegen de zware taak niet opgewassen. De ware aard der familie komt duidelijk naar voren, tot ten slotte de idiote knecht redding brengt. Doch dan is weleer het einde van de moedei daar. Op ontroerende wijze heeft Mevr. de Boer van Rijk de rol der moeder vervuld. Het mag een wonder genoemd worden hoe een 75- jarige op zoo grootsche, diep doorvoelde wijze een figuur als deze Josien kan uitbeelden. Op- nieuw heeft de jubilaresse ons getoond welk een bijzondere kunstenares zij is. Josien leef- de voor ons en bij voortduring geboeid volgt men dit natuurlijke, aangrijpende spel. Zij werd voortreffelijk ter zijde gestaan -door een reeks van de beste artisten. Uitnemend was Hesp Rijkervan Rijk als de zuster Anne Marie, scherp getypeerd de rol van Lucie, de aangetrouwde dochter, door Mevr. de Vriesde Boer. Kitty van Rolier Numan en de dienstbode van Jettie Kremer waren beide zeer goed. Co Balfort en Carel Rijken gaven zeer mooi de twee zoo geheel verschillende zoons. Hein Harms was een goede pastoor. Een bijzonder woord van hulde aan den jeugdigen acteur Jac de Haas, die den idioten knecht Domier op voortreffelijke wijze uitheeldde. Een schit- terende typeering. Sam de Vries, die eerst den stervenden boer speelde, gaf later een prachtige ver- tolking van den rijk geworden keuterboer Dirk Schepens, zeer goed werk. Was het wonder, dat na elk der bedrijven een buitengewoon enthousiast applaus klonk. dat soms den vorm aannam van ten ovatie? Na het derde bedrijf werd Mevr. de Boer van Rijk op de meest hartelijke wijze toege- sproken en gehuldigd door Dr. J. B. van Amerongen. Spr. constateerde, dat het een moeilijke taak was, om, nog diep onder den indruk van haar aangrijpend spel, thans een gelegenheids- speech te moeten houden. De laatste dertig jaren was er heel wat in het tooneel leven veranderd. Spr. herinnerde nog aan de vele iaarlijksche jubilea's der ar tisten (z.g. benefietvoorstellingen) in zijn jeugd. Mevr. de Boervan Rijk had na haar 25-jarig jubileum eerst 15 jaar gewacht, toen weer 10 jaar en dan was het bij de meeste ar tisten afgeloopen. Niet alzoo bij haar. Met haar wonderbaarlijke onverwoestbare kracht ging zij verder, absoluut negeerend alles wat naar ouderdom leek. Vijf jaren waren er weer bijgekomen, en nog steeds ging zij voort alien te doen genieten van haar groote kunst. Met eerbied herinnerde spr. aan de groote dagen van de Tooneelvereeniging waarbij alien al leen liefde voor hun kunst voeldxen en met weemoed herdacht hij de velen die van dat gezelschap reeds waren heengegaan zooals Herman Heijermans, Ternooy Apel, Holkers, Alex Faassen, Mevr. v. d. Horste.a. Veel was er reeds over de kunst van Mevr. de Boer ge- sproken, maar op een bijzonderheid, die spr, speciaal was opgevallen, wilde hij nog gaar- ne wijzen. Het geheele derde bedrijf was door haar bijna in fluistertoon gespeeld en toch was er niet een enkele lettergreep voor de toe- hoorders verloren gegaan. Van rust wilde de jubilaresse. zooals zij zelf te kennen gaf, niets weten. Daarom ein- digde spr. met de wensch, dat het haar ge geven mocht zijn. onder het genot van een goede gezondheid, nog lang het publiek te doen genieten van haar echt Nederlandsche kunst. Een enthousiast applaus onderstreepte op overtuigende wijze hoe de toeschouwers het met de woorden van den spreker eens waren. Tot slot bood spr. aan de jubilaresse een fraaie bloemenmand aan, een doos bonbons en een enveloppe met inhoud, benevens een boek met de handteekeningen der schenkers. Vele male moesten daarna nog de gordij- nen vaneen om Mevr .de Boer de gelegen heid te geven zich aan het publiek te vertoo- nen. 't Was een mooie avond en Alkmaar heeff een groote kunstenares op lofwaardige wijz' haar hulde betuigd. 0-

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7