I DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 1 AflABIS IIMl ROOKT Mo. Honderd dertigste laargang IMnnemeBtspi'Jjs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters una? piaatwulmtoi Brieven franco NX Boeb- en Haitdelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Administr. No. 3. Rodactie No. 33. YKUDAB 9lOVENBER Dif nnmmei bestaat alt 3 blades @28 Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Hit het Payiemewt Den Haag, 8 Nov. 1928. Red-en in de Tweede Kamer zijn rede naar aanleiding van de Rijksbegrooting voort- zettende, heeft Ir. Albarda (S. D. A. P.) zijn doemvonnis over het huidige kabinet verder uitgesproken. Hij keurde het in de eerste plaats af, dat de overschotten der laatste be- oTootingen, ten bedrage van ruini 170 mil- jioen, waren besteed tot delging van vlotten- de schuld, terwijl het verstandige politiek ware geweest het teveel aan cultureele doel- einden te besteden. Dit kabinet verdwijne dus om plaats te maken voor een, dat b-eter begrip toont voor de sociale stroomingen dan het tegenwoordige. Niets zal der S. D AP. meer welkom zijn dan 'n parlementair kabinet, hetwelk evenwel op 'n gezonde basis moet rusten. Intusschen waarschuwde de spreker de kiezers voor een herstelde coalitie. Dat brengt niets goeds omdat de coalitie- partijen het met elkander niet eens zijn. Van de S. D. A. P. is deelneming aan de regee ring slechts te verwachten, wanneer zij waar- borg heeft, dat een belangrijk deel van haar programma wordt verwezenlijkt: nationale ontwapening, staatspensioen, betere regeling van het grondvraagstuk, belangrijke wijzi- gingen in het Indiscbe bestuur enz. De heer Lovink (C.-H.) heeft in een wel- overdachte en van zakenkennis getuigende rede gepxotesteerd tegen het verschijnsel, dat de verlaging der belastingen des rijks gepaard gaat met verzwaring der gemeen- telijke lasten. Dat is niet juist: belastingver- laging moet gepaard gaan met versobering van den staatsdienst, waarvan intusschen nog niet veel te bemerken valt. In de tweede plaats heeft de heer Lovink een goed woord voor den landbouw gedaan, gewaarschuwd tegen de overbrenging van het landbouw- onderwijs naar het nijverheidsonderwijs. Dat moet zijns inziens niet, het landbouwonder- wijs heeft zijn eigen karakter dat gehand- haafd moet blijven. De spreker drong er op aan zooveel mogelijk ten bate van den land bouw te doen en in verband daarmee op- perde hij weder het denkbeeld van de be- noeming van een directeur-generaal van den landbouw Ten slotte heeft hij de wensche- lijkheid betoogd om voor den uitvoer van vleesch een zelfde keuringsregeling te maken als voor andere uitvoerartikelen, met name kaas. Dan zal het niet meer gebeuren, dat Engeland voor ons vleesch wordt gesloten. Toen zijn de woordvoerders van drie een- jnanspartijtjes aan de beurt geweest, de heeren Lingbeek (H.G.S.P.), Braat (Plattel.) en L. de Visser (Comm.) De eerste heeft van zijn voorkeur voor dit intermezzo-kabinet boven een coalitiekabinet getuigd, heeft in zul-ke plagende bewoordingen den heer Heemskerk verweten, dat hij naar een ver- aieuwing van de coalitie streeft, dat deze na een booze interruptie de vergadering ver- liet, heeft daarbij den antirevolutionnairen verweten dat zij in de kaart der katholieken speelden en ten slotte van zijn anti-katholieke nejgingen onomwonden blijk gegeven. De heer Braat heeft de regeering op zijn eigenaardige wijze gekappitteld over haar ge- ringe liefde voor den landbouw, deed dit door telkens en telkens weer den minister (welke minister hij daarbij bedoelde, lie, hij slechts raden) te vragen-: „Weet de minister wel, dat de boer voor zijn aardappelen geen voldoenden prijs kan maken, omdat de ver- voermiddelen naar de markt niet d-eugen9 Weet de minister wel, dat de landbouw met zijn zware belastingen ruim zestig millioen gulden jaarlijks in de staatskas brengt?" De heer Braat was soms wel wat ver- ward, stelde b.v. oa. de vraag, wat er met de Koningin zou gebeuren, a's hier te lanie een Roomsche meer lerhe:'d kwam wat hem een berisping des voorzitters op den hals haalde, maar overigens had hij het genoegen dat men zich nogal vroolijk onder zijn red" maakte, zoodat men naar. hem luis'.erde. De heer L. de Visser fcegon volgens gi woonte met een onvriendelijk woord aan het adres van het kapitalisrne, maar zijn rede was in hoofdzaak gericht tegen de sociaahdemo- craten, die volgens hem een dubbrizinnige houding aannemen, nu eens burgerlijk-revi- sionistisch zijn, dan weer van revolutionnai- re neigingen blijk gaven. Dat de heer De Visser dit op zijn gewone virtuoze wijze deed kan men wel begrijpen. Morgen is de leider der katholieken, de heer dr. Nolens, aan het woord. Da§eiijks@l3 ovepzicht. DE POOLSCH-LITAUSCHE KWESTIE. Het resultaat van de conference te Koningsbergen. Woldemaras blijft zich verzetten. Hoe het U- tausche volk er over denkt. Po- len tot nieuwe onderhandelingm bereid. Voor de zooveelste maal is de toenaderingS' poging tusschen Polen en Litauen mislukt. Dat is in't kort het resultaat, dat de jong- ste PoolschLitausche conferentie te Ko ningsbergen heeft opgeleverd. Eigenlijk is dat niet heelemaal juist. Een punt van overeenkomst is hereikt, n.l. de tot- standkoming van een regeling van het grens- eikeer. Maar dat punt is van zoo onderge- ichikt belang, dat we het gerust wegcijferen kunneji, ip vergelijking met de andere kwes- ties, die nu geregeld moeten worden en die misschien nooit geregeld zullen worden. Het algemeene verkeer bijvoorbeeld, blijft tus schen de twee staten van elkaar gescheiden gelijk tot heden steeds het geval was, d.w.z. het is op dezelfde wijze geregeld ails tusschen twee staten, die met elkaar in oorlog zijn. Vooral is dit voor het zwakke Litauen, uit economisch oogpunt bekeken, noodlottig. Geen intensief algemeen verkeer tusschen twee landen beteekent niets minder dan abso lute stillegging van den handel tusschen die- zelfde landen, beteekent dus achteruitgang in de welvaart, verarming van het rijk, verar- ming van zijn bewoners. Maar den machthebbers in Kowno sehijnt dat koud te laten en ?ij droomen nog maar steeds van een opmarsch naar Wilna en die nachtmerrie maakt het hun onmogelijk aan de dingen der practische werkelijkheid te den- ken. Het resultaat van deze jongste conferentie moet ook voor onzen Nederlandschen min. van buitenlandsche zaken, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, weinig bevredigend zijn. Hij toch had als rapporteur van den Volkenbond een heele studie gemaakt van de Poolsch- Litausche-kwestie, hij had moeite genoeg ge daan, om de beide landen tot elkaar te bren- gen. Maar de standpunten aan weerszijde zijn nog even ver van elkaar verwijderd als toen de VolkenbondSraad zich met de kwestie bemoeide. Minister Beeiaerts van Blokland was van meening, dat, indien de onderhandelingen te Koningsbergen tot niets zouden leiden, de Volkenbond de kwestie door middel van zijn organen onafhankelijk diende te bestudeeren en de uitkomsten aan beide partijen mede te deelen. Echter, Nederland is uit den Raad van den Volkenbond1 getreden en Beelaerts heeft dus afgedaan. Aan zijn opvolger (ver- moedelijk de Spanjaard Quinones) is dus de taak weggelegd, om de kwestie tot een goed einde te brengen! Deze Quinones is lid geweest van de com- missie die, na den coup van Zeligowski tegen Wilna, toezicht gehouden heeft op de nale- ving van de besluiten van den Volkenbond. Woldemaras, de Litausche eerste-minister, heeft dezer dagen in een persconferentie te Kowno medegedeeld dat hij dezen nieuwen rapporteur als „een sympathiek en bezadigd staatsman, die den vrede wenschte te dienen", kende. Onder vrede" verstaat Woldemaras natuurlijk de bevrediging van Litauen's wen- schen, die meermaltn in den vorm van eischen gegoten zijn. Er zijn Litauers die er anders oyer denken. Zoo bijvoorbeeld Vytautas Gelezinius, die zich zelf objectief noemt en zegt: „Wie het Litausche volk van zijn tyrannen zal bevrij- den en de rust en orde in Litauen zal herstel- len, zal de weg van de lang gewenschte over- eenstemming tusschen Litauen en Polen vrij maken en aan de volken van Oost-Europa den vrede verzekeren." Dat slaat natuurlijk op Woldemaras, die in 1926 door een militaire kliek aan het roer is gebracht. Deze deelt het inzicht van Gelezi nius niet en dus moet het volk het gelag beta- len van de huidige economische ontreddering En wie weet, hoe gaarne het Litausche volk het anders wilde Intusschen kan Polen kalm blijven afwach- ten. Zalesld heeft te Koningsbergen ander- maal verklaard, dat Polen tot nieuwe onder handelingen bereid blijft en dat Litauen zelf de noodzakelijkbeid van een regeling van de oude geschillen dient in te zien. Een waar woord. Het is maar de vraag of Litauen (Lees Woldemaras) dat ooit zal wil- len inzien Buiteiiiasidl DUITSCHLAND. DE STRIJD IN DE METAAL- INDUSTRIE. De otiderhoudsarbeid. Naar het W. B. uit Dusseldorf meldt, heeft de D. nationale bond van fabrieksem- ployes zich hezig gehouden met de kwestie van het verrichten van onderhoudswerk door employes in de bedrijven van de metaal- industrie. Besloten werd tegenover het steeds meer gebruiken van zulke beambten voor on derhoudswerk maatregelen te nemen. De stopzetting der fwogovens; op- slag van erts in de zeehavens. De staking in de Duitsche hoogovens doet zich reeds gevoelen in het ertsvervoer op den Rijn, omdat een deel van de aanvoeren in de Rotterdamsche haven hier opgeslagen en niet naar Duitschland doorgezonden wordt. De Vereinigte Stahlwerke slaan hun voor- raden op te Vlaardingen-Oost, in de haven, waar steeds het erts voor de bedrijven van Thvssen wordt qvergeladen. Ook te Rotterdam wordt door verschillen- de bedrijven erts, voor Duitschland bestemd, opgeslagen. De aanvoer ter zee, die deze week nog zijn gewonen gang gaat, zal ook spoedig verrnin- deren. De aanvoer van erts uit Zweden via Narvik zal waarschijnlijk voortduren, maar de doorvoer van elders zal spoedig voor een groot deel gestaakt worden, indien het con flict voortduurt. Ondersteuning der kleine metaalbe- drijven uit een fonds der werkgevers. De werkgeversgroep Noordwest ziet zich genoodzaakt den bij haar aangesloten bedrij ven uit een sedert geruimen tijd bijeenge- bracht fonds in den strijd met de vakereeni- gingen ondersteuning te verleenen. In de eerste plaats komen daarvoor bedrijven in aanmerking met een personeel beneden 200 man. De arbeiders willen geen bemidde- ling, zoolang de arbitrate uitspraak niet is aanvaard. Inzake een event, bemiddelingsactie tus schen de partijen in het loonconflict verkla- ren de vakvereenigingen volgens berichten uit Essen, dat overeenstemming slechts moge lijk is op den gxondslag, dat de wet wordt na- geleefd, doordat de werkgevers de arbitrale uitspraak aanvaarden. Een bemiddelingsactie hieromtrent bestaat geen twijfel kan niet worden op touw gezet, zoolang de uit spraak niet is aanvaard. INBRAAK IN HET HOOFDBUREAU VAN POLITIE TE BERLIJN. De tnbrekers ontkomen. In den afgeloopen nacht hebben onbeken- den gepoogd in het Berlijnsche hoofdbureau van politie documenten te ontvreemden. Ver- moedelijk ging het om documenten betreffen- de de knoeierijen met oorlogsleeningen. De poging mislukte. De onbekenden hadden zich door valsche sleutels toegang willen ver- schaffen tot het bureau van den commissaris, die het onderzoek leidt. Dit bureau heeft twee toegangsdeurcn, waarvan een naar een ander vertrek, de andere naar de gang leidt. Deze tweede deur wordt niet gebruikt; voor de deur staan twee boekenkasten. Toen nu de onbekenden poogden deze deur te ope- nen, viel een boekenkast met veel lawaai om, waarop de inbrekers er van door gingen. Niemand in het groote gebouw merkte echter iets. Eerst enkele uren later merkte een poli- tie-agent, die door de gang kwam, dat de deur open stond en het boekenrek omgeval- len was. Van de inbrekers ontbreekt tot nu toe elk spoor. Het is nog niet gebleken, op welke wijze zij zich toegang tot het hoofdbureau hebben weten te verschaffen. BELEEDIGING. Dr. Herbert Eulenberg, die in zijn boek over de Hohenzollerns den bekenden Oost- Pruisischen jonker Oldenburg auf Januschau een „Oost Elbischen pummel" genoemd had, is wegens eenvoudige beleediging door de rechtbank te Berlijn tot 200 mark boete ver- oordeeld. De bedoeling om te beleedigen achtte de rechtbank niet aanwezig. DE RIJKSBEGftOOTING. Een tekort van minder dan 600 millioen mark. Het rijkskabinet begon Woensdag met de behandeling der rijksbegrooting voor 1929 en besprak volgens de „Voss. Ztg". in de eerste plaats de beginselen, volgens welke zij zal worden opgesteld. Men was het er over eens, dat het een be- grooting der bezuiniging moest worden en dat alle niet absoluut noodzakelijke uitgaven moeten worden vermeden, om het deficit, dat onvermijdelijk is, zoo laag mogelijk te hou- den. Reeds thans mag het zeker worden geacht, dat het tekort, hetwelk door nieuwe belastin gen moet worden gedekt, aanmerkelijk be neden de 600 millioen mark zal blijven. Hoe het ontbrekende bedrag zal worden opgebracht zal later een punt van beraad- slaging uitmaken. OVERVAL MET BEROOVING. Vier opgeschoten jongens kwamen gister- morgen in een slijterij te Berlijn-Moabit, en vroegen een likeurtje. De eigenaar Wessel. zeide, dat hij alleen per flesch verkocht, waar op 2 der jongens over de toonbank sprongen en den man vasthielden, de derde sneed de telefoondraden door en de vierde plunderde intusschen de kas. Toen Wessel om hulp riep, kreeg hij een niet levensgevaarlijken slag met een bijl. De 4 jongens zijn ontkomen. FRANKRIJK. DE KABINETSCRISIS. De mogelijkheid van een kabinet der republikeinsche concentratie. De mogelijkheid van een regeering der zoogenaamde republikeinsche concentratie wordt besproken, Deze zou gevormd worden uit de burgerlijke linksche en middenpartijen en afwisselend op den steun van de socialis- ten moeten kunnen reVenen. Als leiders voor deze combinatie worden genoemd Briand en Tardieu, en in de tweede plaats de senatoren Clemantel en Steeg. De kansen van Poincare Vandaag zal president Doumergue, naar Havas meldt, in staat zijn" een persoonlijkheic de opdracht tot vorming van een kabinet te geven. Men neemt aan, dat Doumergue zich eerst tot Poincard zal wenden en dat de cri sis spoedig opgelost zal zijn als Proincare de opdracht aanvaardt. In parlementaire kringen verluidt echter, dat Poincare waar schijnlijk zal weigeren. In de linksche partij en is men van meening, dat Poincare weinig kans heeft om een meerderheid bijeen te kun nen brengen. DE AUTONOMISTISCHE KAMER- LEDEN. De vervcdlenverklaring van Ricklin en Rosse door de Kamer goedgekeurd. De Kamer beraadslaagde over het geval der Elzasser Kamerleden Ricklin en Rosse, die aanwezig waren. De rapporteur Pernot noncludeerde dat de Kamer, die de hoedster der wetten is, den wettigen weg net zou verlaten en door Ricklin en Rosse irverkies- haar te vetklaren haar eerbied voce de gewe- DE ALLERBESTE E QTPT1SCHE CIGARET zen zaak. De communist Berthon vroeg uitstel der oeslissing met het oog op het ontbreken eener constitutioneele regeering. De socialist Paul Faure diende een motie in waarin een alge meene amnestie werd gevraagd. Deze motie uidde als volgt: „De Kamer, besluitende dat een algemeene amnestiewet voor politieke eiten onverwijld moet worden aangenomen, maakt aan de behandeling van die wet ieder onderzoek ondergeschikt van een gevraagde vervallenverklaring of die kan worden ge vraagd." Het eerste deel der motie, tot „aangenomen" werd met 340 tegen 253 stem- men goedgekeurd. Het tweede deel werd ver- worpen met 328 tegen 242 stemmen. De mo tie werd in haar geheel met 284 tegen 235 stemmen verworpen. De bespreking werd daarop zeer woelig. Philippeteaux beschuldigde Ricklin er van dat hij tijdens den oorlog een „tortionnaire" ifolteraar) was geweest en de communist Berthon beschuldigde Frankrijk er van tij dens den oorlog de Elzassers te hebben mis- handeld, waarop tumult ontstond .De voor- zitter schorste de zitting. Bij de hervatting trachtte Berthon nader ;e verklaren wat hij bedoelde, waarop Ricklin op de tribune kwam en protesteerde tegen de woorden van Philippeteaux. Hij vroeg de vorming van een eereraad om hem zijn stukken terug te geven. Ten slotte keurde de Kamer met 220 tegen 39 stemmen de conclusies goed der commis- sie strekkende tot vervallenverklaring van Ricklin en Rosse. ENGELAND. EEN GROOT BIOSCOOP THE ATE R TE LONDEN. Gisteravond werd het Empire Theatre ge- opend1, dat de grootste bioscoop van Londen is. Er zijn 3500 zitplaatsen in de zaal, en het gebouw dat in bijna twee jaar opgetrokken is, heeft met den grond en de inrichting mee on- geveer 8V(, millioen gulden gekost. De voorstellingen beginnen om twaalf uur 's middags en duren tot elf uur's avonds. De prijzen voor de middagvoorstellingen zijn lager dan's avonds. en het laagst tusschen twaalf en een uur. De nieuwe onderneming begint dan ook een „prijsoorlog" tegen de an dere bioscopen. Van de muzikale illustratie van de filmwerken wordt veel werk gemaakt. Het orgel alleen heeft ruim twee ton in Hol- landsche guldens gekost. Aan de bioscoop i$ een eetgelegenheid ver- bonden waar 400 menschen tegelijk bediend kunnen worden. Van binnen en buiten slaat het gebouw met pracht en weelde alle hestaande bioscopen. ITALIe. DE UITBARSTING VAN DE ETNA. De spoorwegverbinding Messina-Catania is nu verbroken, nadat een lava-stroom vati ongeveer 60 M. breedte den spoordijk heeft vernield. Het verkeer wordt met stoombooten in stand gehouden. In de laatste 12 uur heeft de Etna zooveel lava uitgestooien als bij de vorige groote uitbarsting in vier dagen. en twee voorbijganger®. werden zwaar wond. DR ECKENER AAN HET WOORD. Over de ontwikkeling der luchtf scheepvaart. j Dr. Eckener heeft in een onderhoud o.». verteld, dat de ervaringen, die hij opgedaao heeft, de noodzakelijkheid hebben bewezen d« snelheid van het luchtschip te verhoogen, in dien men bij buitengewone weersomstandig- heden een eenigszins geregeld verkeer over den Oceaan wil volhouden. Daar men op Oceaanvluchten met buiten gewone experimenten rekening dient te hou- den kan men niet ophouden zooveel moge- lijk te doen aan de stevigheid der constructie. Daarora moesten kortere en dikkere schepen met sterkere motoren gebouwd worden, die alien winden het hoofd kunnen bieden. Eckener verklaarde aan het slot, dat hij de Graf Zeppelin niet geschikt achtte om vol gens een geregeld plan over den Oceaan te vliegen, maar dat 't schip nog herhaalde malen den Atlantischen tocht zal maken zoo- dra het vraagstuk der brondstofvoorziening tot tevredenheid is opgelost. BERLIJN—BRITSCH INDIe. Met een licht vliegtuig. De Duitsche vlieger Von Konig-Warten-: hausen, die in Augustus met een licht vlieg tuig te Berlijn was gestart voor een vlucht naar Karachi als mededinger naar den Hin- denburgbeker, is Dinsdagavond te Karachi aangekomen. .Daarmee heeft hij zijn vlucht Berlijn—Br. Indie met een klein vliegtuig, dat een motor van slechts 20 P.K. heeft, be* eindigd. Na een week te Karachi te zijn ge- bleven, zal Von Konig over Lahore, Pesja- war en Delhi naar Calcutta vliegen en dan wellicht een vlucht naar het Verre Oostea maken om te bewijzen, dat zijn machine zich onder een wisselend ldimaat goed houdt. VLIEGONGEVAL. neer* liiicJitvaart DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIe. Het derde vliegtuig verscheept. De directie van de K. N. I. L M. deelt mede, dat het derde vliegtuig, na van Cawn- pore naar Calcutta te zijn gevlogen, wegens den slechten toestand der vliegterreinen, welke nog moeten worden aangeoaan, naar Tandjong Priok zal worden verscheept. Het vijfde vliegtuig van Medan vertrokken. Uit een nader ontvangen telegram blijkt, dat het vijfde vliegtuig gister om 5.45 uit Medan is vertrokken en om 13.15 is aange komen te Kohluk in Siam, waar een lichte motorstoring verholpen is. Om 15.30 is het vliegtuig vandaar vertrokken. Te Bangkok aangekomen De H.-N.A.E.N. is op weg naar Neder land gisteren aangekomen te Bangkok te 17 uur 20 (pi. tijd). Alles in ofde. Het vliegtuig gaat heden door aaar* Cal cutta. Ket heeft 300 K. G. mail bij zich. NAAR AMERIKA. De heeren Geyssendorffer, Weber en Schol- te, de bekende vliegers van de Koninklijke Luchtvaart-Maatschappij zijn met de Nieuw- Amsterdam van de Holland-Amerika lijn (het schip is tengevolge van den dikken mist 13 uur te laat vertrokken) naar Amerika ge- gaan, waar zij een bezoek zullert brengen aan den heer van Lear Black en aan de Wrightmotoren-fabriek, ter bestudeering van deze motoren. VLIEGTUIG IN EEN StAD NEERGESTORT. Men meldt uit Belgrade: Gistermiddag stortte een militair vliegtuig, dat boven de stad Neusatz op i 000 M. hoog- te kruiste, neer door het breken vati de draag vlakken. Het viel op het dak van een huls en toen op straat. De bestuurder werd ged.ood In Yorkshire is een militair vliegtuig gestort, waarbij de beide inzittenden gedood zijn. Binne^Band EEN ONFORTUINLIJKE DIEF. Een Noorsch zeeman was aan den West- zeedijk te Rotterdam in een winkel geweest en had daar stiekum een ei weggenomen. Buiten wilde hij het ei in zijn broekzak frommelen, maar hij vergat, dat zijn broekzak gescheurd was, zoodat het ei in een bodemlooze put viel. Het gleed door zijn broekspijp en rolde langs zijn schoen op straat. Een agent van politie zag dat en hield den man aan. Deze bekende zijn misdrijf en werd naar den vreemdelingendienst gebracht, om over de grens te worden geleid. Maar tijdens het on derzoek bleek, dat hij een pakje had latea staan in een cafe aan de Scheepstimmer- manslaan. Dat pakje werd gehaald en er zat glaswerk in. Het pakje was gestolen van een wagen. De zeeman is toen van den vreem delingendienst overgebrachl naar een ander bureau, waar hij wegens diefstal is opgeslo- ten. OP EEN AUTO GEKLOMMEN. In de Kleine Wittenburgerstraat te Am sterdam was een vijf-jarig ventje op een stilstaande auto geklommen. De chauffeur, die het niet had gemerkt, zette den wagen aan. Het jengetje viel en kreeg een der wie- len over bet lichaam. Hij is ernstig gewon'J naar zijn woning gebracht. D1ERENBESCHERMING. Naar wij vernemen is een comite gevormd ter voorbereiding van een in het jaar 1929 t« Amsterdam te houden Internationale Ten- toonstelling op het gebied van Dierenbe- scherming. Reeds traden tot het Eere-comit6 toe: Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, mi nister van Buitenlandsche Zaken; jhr. mr. dsn A. Roell, commissaris der Koningin in de provincie Noord-HollandW. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam. Terwijl het Uitvoerend comite bestaat uit: Dr. E. J. Abrahams, voorziiter jhr. mr. L'. J. W. C. von Weiler, vice-voorzitter; H G; IJzerman Jr., le secretaris; mevr. W. A. den Tex Bondt, 2e secretaressemr. G. H. Am- hardt Jr., le penningmeester; J. Karres Jr., 2e penningmeester; Max R. Nunes, adviseur, Het zal de bedoeling zijn door het demon- streeren van de nadeelen van tircusdressuur, vivisectie, verloskunde, coupeeren to kapoe- neeren door niet bevoegde pe-s<"*Pto, door het tentoonstellen van divers materiaal, o a. complete modelboerderij, verzcrgtng van piuimvee, vee-transport, deugdelijke bespan- ningen, compleet dierenhospitaal enz., d« dierenbescherming meer -wider het oog vaa het publiek te brengen. Het comit£ heeft ge- meend een garantiefopds te moeten stichten, waarvoor reeds befengriike toezeggingto binnenkwamen, o.a f 5000 van de Ned. Ver- eeniging tot Bes-Y\irming van Dieren te 's-Gravenhage. Aan vereeoigiagen XPQC KMAARSCHE COURART. r t

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1