DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. USt het ParSement No. 2G7 Dit nommer besfsat ait 3 bladea. Honderddertigste Jaargang b 1928 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Hbonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door bet geheeie Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewijstiummers 5 cents. PRUS DER GEWONE ADVERTENTlENi Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrnlmte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/li HERMs. COSTER ZOON. Voordam C9. Directeur C. KRAK. AT K ft 81A f Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteuri Tj. N. ADEMA. IO AOVI^IBEK Den Haag, 9 Nov. 1928. Het algemeen debal over de Rijksbegroo- ting is heden in de Tweede Kamer voortge- zet met een rede van den heer Nolens, den Jeider der Katholieke Staatspartij. Deze heeft <uit den aard der zaak geen nieuwe gezichts- punten op den politieken toestand van het oogenblik kunnen aangeven, maar hij heeft gelegenheid gehad nog eens met nadruk er op te wijzen, dat zijn partij er volstrekt niet op gebrand is met andere dan de christelijke partijen in coalitie te gaan. Noch de S D A.P., noch de Vrijheidsbond trekken hem aan. •Maar ais het tot een samengaan met de christelijke partijen mocht komen, dan zal er toch voldoende overeenstemming moeten be- staan omtrent de politieke programma s De spreker zette hierop nog eens nader uiteen wat er op het katholieke programma staat. Er dient in de eerste plaats geld beschikbaar te zijn voor cultureele doeleinden, voor het lager onderwijs onder opheffing van het z.g. Stopwetje, voor het landbouw- en nijver- iheidsonderwijs. Ook mag de klassieke op- leiding niet verder in gedrang komen. Wat onze handelspolitiek betreft, achtte de spreker een onderhandelingstarief gewenscht Wij- ders moet het arbeidersvraagstuk in Indie ter hana te worden genomen. Dan dient onze vreriesgezindheid, die op het gelaat van el- ken Nederlander te lezen valt gebruikt te worden tot vermindering van onze bewape- ning en versterking van den invloed van den iVolkenbond. Aan den Paus moet meet in vloed ten behoeve van het werlc van dien Bond te worden toegekend. Een nadere re- geling van de verhouding tusschen werk- gevers en werknemers was ook een van sprekers desiderata. De leider der Vrijzir.nig-Democraten in de Kamer, de heer Mr. Marchant, heeft hierna het woord gevoerd en ook hij heeft het ge had over de mogelijkheid van een parlemen- taire regeering met een door coalitie ge- vormde meerderheid. Maar van een christe lijke coalitie wilde hij niets weten. Die heeft nooit iets van beteekenis kunnen tot stand brengen zonder hulp van links. In het bij- zonder echtei heeft Indie niets te verwachten van een rechtsche coalitie, omdat blijkens het veelbesproken boek van Colijn iri haar kolo- niale politiek een economisch-kapitalistische tendens zit Neen, een vruchtdragenae poli tiek is slechts te verwachten van een combi- natie met de democraten van links Men ver- lieze daarbij niet uit het oog, dat er op Chr. Historischen en Antirevolutionairen volstrekt niet wordt gestemd omdat ze democratisch zouden zijn. Och, neen, er zijn alleriei andere motieven, vreemd aan de politiek, welke op hen doen stemmen en dat weten de Chr. Historischen ook wel, getuige de uitlatingen van verschei- denen hur.ner partijgenooten, dat de coalitie gewenscht zou zijn ten einde de verwezen- lijking van Katholieke eischen tegen te gaan Dat dit een oogenblik van rumoer in de Ka mer ten gevolge had, kan men zich licht voor- stellen. Vooral de heer Snoeck Henkemans kwam met heftigheid hiertegen op. Na vervolgens een bestrijding van de rede van den heer Heemskerk geleverd te hebben, besloot de heer Marchant met een v-erkla- ring dat zijn partij, gelukkig en tevreden, aan hare beginseien getrouw blijft, er niet op uit is om een machtspositie te veroveren maar rustig afwacht tot men haar noodig heeft De heer Van den Tempel (S.D.A.Pheeft vervolgens een uiteenzetting gegeven, waar- om naar zijn meening de ambtenaarssalaris- sen nog steeds niet voldoende zijn geregeld en er op aangedrongen aan de arbeiders op contract in staatsdienst een beter loon toe te kennen. De heer Van Vuuren (R K.) heeft de regee ring, en in het bijzonder den minister van financien, aarigevallen over zijn optimisme omtrent de gevolgen van het wetsontwerp op de financieel-e verhouding tusschen staat en gemeenten voor de landsfinancien. De minister hoopt dat de 18 millioen, welke het ontwerp aan den staat zal kosten, kan worden gevond-en uit de stijging der rijksmiddelen, doch de heer Van Vuuren meende, dat de minister de zorg te veel aan de onzekere to-e- komst overliet en er voor zijn opvolger al- licht ongedachte moeilijkheden zouden te wachten zijn. De laatste spreker van den middag was de heei Arts, de vertegenwoordiger van de Katholieke Volkspartij in de Kamer Deze zette de wenschen zijnei partij uiteen. die in menig opzicht overeenkomen met het pro gram van de Vrijzinnig-Democraten, doch bovendien op den voorgrond piaats den eisch van het herstel van het gezantschap bij den Paus De heer Arts legde daarop bij- zonderen nadruk, verzekerend, dat het een wensch is die grootei plaats in de katholieke harten inneemt dan men wel bevroedt Dat zou men bemerken wanneer men kennis zal nemen van de besluiten van het congres dat zijn partij Zondag a.s. houdt. Voor de vergadering van Dinsdag zijn nog drie sprekers ingeschreven voor den minis ter-president. Des avonds wordt intusschen begonnen met de behandeling van de Be- grooting van Buitenlandsche Zaken. overzicht. Oeneraal Hertzog contra minister Madeley. De oorzaak van het con flict. De gevolgen er van. Wat zal de toekomst brengen? IlaiiteirBiaPii DUITSCHLAND. DE VLUCHT VAN DEN KON1NG VAN BEIEREN. Door zijn adjudant verteld 7 Nov, '18 brak in Beieren de revolutie uit. In de Munch, N. N," vertelt 's konings laat ste adjudant graaf Ludwig von Holnstein hoe koning Ludwig toenmaals gevlucht is. EEN EIGENAARDIQ PROCES. Het Duitsche stoomschip Cervantes van de Hamburg-Z.-Amerika lijn, is naar men zich zal herinneren, dezen zomer met een groot aantal toeristen aan boord bij Spitsbergen op het kustijs geloopen en vrij ernstig bescha digd De Russische ijsbreker Krassin heeft toen de averij hersteld. De raad voor de scheepvaart te Hamburg heeft uitgemaakt dat het ongeluk niet aan slechte navigatie, doch aan ongunstige ijs- toestanden te wijten is geweest, maa1* nochtans heeft een toerist een proces aanhan- gig gemaakt tegen de reederij van het schip Hij eischt schadevergoeding omdat de reede rij het reisplan, dat den toeristen was voorge- legd, niet heeft uitgevoerd. De passagiers hebben in plaats daarvan geruimen tijd bij Spitsbergen gelegen en zich daar gruwelijk verveeld. De reederij zal ich natuurlijk op overmacht beroepen. AUTO TEGEN TREIN. Een doode, een zwaargewonde Op een overweg van den locaaltrein Woris- hofen—Turkheim in Beieren reed een land- jonker met zijn auto door den afsluitboom en werd door den trein gegrepen. De schok was zoo sterk, dat behalve de auto, die totaal ver- nield werd. ook een der spoorwagens werd be- schadigd. De bestuurder werd opslag ge- dood, zijn secretaresse werd in hopeloozen toestand naar een ziekenhuis gebracht. INBRAKEN IN KRANTENBURO'S. Gisternacht is te Gorlitz ingebroken bii de Gorlitzer Nachrichten en bij de Nieder-Sile- zisehe Zeitung. Uit de brandkast van de Gorlitzer Nach richten is 2000 mark ontvreemd, terwijl bij het andere blad de dieven in hun werk ge- stoord werden. Bij het plaatselijk blad te Bundslau zijn eveneens verscheidene laden opengebroken en leeggehaald. Men neemt aan, dat Berlijnsche beroepsinbrekers aan het werk zijn geweest, die ook kortgeleden inbraken bij de Bautzener Nachrichten en bij de Hoyerwerdener Nach richten gepleegd moeten hebben. ITALIe. DE UITBARSTING VAN DE ETNA. De eerste slachtoffers. Drie menschen, die naar hun huis wa ren teruggekeerd, in den lava- stroom omgekomcn. De fascinee- rende werking van de gloeiertde masas op vogels en huisdieren. De uitbarsting neemt gelukkig in hevigheid af. Deeerste slachtoffers. Donderdag moeten de eerste slachtoffers v/an de uitbarsting van de Etna zijn gevallen. Naar Vaz Dias meldt, waren het drie boeren, die iegen beter weten in bleven hopen, dat hun huis zou worden gespaard. Zij hadden aanvankelijk reeds geweigerd de autoriteiten te gehoorzamen en hun plaats te ontruimen Zij waren toen met geweld weggebracht, doch keerden's nachts heimeflijk terug. Eenige uren later ontdekten zij, dat het huis omringd was door de voortstroomende lava. Hun ge- schreeuw om hulp klonk vreeseiijk door den nacht, doch niets kon gedaan worden om de menschen te redden, daar de vuurstroom hen van iedere menschelijke hulp afsneed. De stroom vernielde eerst hun huis, zoodat zij naar buiten gedreven werden. Gelukkig raak- te zij spoedig door de giftige dampen be- dwelmd, zoodat hun den vuurdood gespaard is gebleven. De houding van deze drie boeren die hun koppigheid met het leven moesten boeten, is typisch voor alle bewoners van de streek. Zij zijn dermate gehecht aan hun woningen, dat deze hun belangrijker zijn dan het leven zelf. De politie moet voortdurend met geweld lie- den wegvoeren. Slechts stap voor stap trekken de boeren terug voor het naderen van de lava. Velen zijn geheell versuft door de ramp, die hun treft. Ooggetuigen van de verwoesting van Mas- cali verhalen roerende tooneelen van velen, die door de soldaten uit hup huizen moesten worden verdreven, waar zij, onder het uitvoe- ren van de wanhopigste en onmogelijkste po- gingen om hun bezit te verdedigen, willen blijven. Het cchijnt bovendien, dat de vloei- bare ilavastroom een fascineerenden uitwer- king heeft niet alleen op de bewoners, doch ook op de huisdieren en zelfs op vogels. Oog getuigen verhalen, dat zij verscheidene malen katten zoozeer gevangen hebben gezien door het hynotiseerende schouwspel, dat zij door de gloeiende stroom gegrepen werden De op groote afstand voelbare warmte heeft ook vele vogels aangetrokken, waarvan verschei dene na eenigen tijd boven den vuurgfloed te hebben gefladderd hulpeloos in deze heete hel tuimekn. De uitbarsting vermindert in hevigheid. Volgens de laatste berichten die uit Catania verzonden zijn, begint de uitbarsting- in he vigheid te verminderen, terwijl ook de snelheid van den lavastroom geringer is geworden. Er schijnt hoop te bestaan, dat het dorp Car- rabSa, dat ten Z.O. van Mascali aan den spooTweg Catania—Messina ligt, behouden zal blijven. Voorzichtigheidshalve was het plaatsje eergisteren reeds ontruimd. De fce- volking was met groote autobussen uit Paler mo en Messina weggehaald. Door de bedding van_ de Pietrofucile te verruimen, waar de genie mee bezig is, tracht men den lavastroom naar zee af te leiden. Rondom Giarre, welke stad eveneens bedreigd werd, was men met het ze'fde doel reeds begonnen groote aarden en steenen wallen op te richten. Nu de uitbar sting echter in hevigheid vermindert zal er voor deze stad wel geen gevaar meer bestaan. De verwoesting zou dan in hoofdzaak tot Mascali beperkt blijven. Hier heeft vooral de brand, die door de gloeiende lavastroom ontstoken was, groote schade aangericht Donderdag leek Mascali een groote, vSam- mende rui'ne. De schilderachtige middeleeuw- sche kathedraal is ten slotte ook aan het vuur bezweken. Toen de toren instortte weerklonk voor de laatste maal de torenklok in een lui- den weerk'inkenden slag. Minister Giuriati doet zijn best de bewo ners moed in te sprtken en heeft hun steun van overheidswege toegezegd. RUSLAND. DE ELFDE VERJAARDAG VAN DE REVOLUTIE. T erughoudendheid van regeering partij. EEN DUEL. De Izwestija maakt melding van een „rid' derlijk tweegevecht in den stijl der musketiers van Dumas", dat in het stadje Jarzewo uit- gevochten is tusschen twee komsomoltsen, leden van de communistische jeugdorgani- satie, die oneenigheid hadden over een meisje. Diep in den nacht hebben zij elkaar in een boschje met vuisten bewerkt, waarbij een der de comsomolts als getuige fungeerde. Teen de uitslag op zich liet wachten, trok een der kampveehters een revolver en zou zijn tegen- stander misschien wel naar de andere wereld gezonden hebben, als hij niet vergeten had! het te laten Hoewel het geval dus niet veel om het lijk had, ziet de Izwestija het ernstig in: het beschouwt het als een sympfoon van „het weer opleven van de over boord gewor- pen begrippen van eer der bourgeoisie" en spot wat met „chevalier de Sj'oemilof die met den „marquis de Janysjef" om een „hoogge- boren vrouwe" nachtelijke tweegevechten voert in den stijl der ouderwersche ri'dder- rornans. AMERIKA. DE MOORD OP GENERAAL OBREGON. De dader ter dood veroordeeld. De straffen van Jose de Torel, de moorde- naar van Obregon, en diens medeplichiige de moeder overste Concepcion, zijn in over eenstemming met de verwachting uitgevalien. De dader hoorde de doodstraf teg,'* zich uitspreken, de moeder-overste wera veroor deeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Hel is niet mogelijk om over dit geding en het ge vallen vermis een bepaalde meening uit te spreken. De behandeling der zaak aan vankelijk openbaar gevoerd werd later achter gesloten deuren voorigezet. Maar niet dan nadat Toral, de moordenaar, gelegen heid had gekregen om aan de wereld te ver- kondigen, dat hij na de inhechtenisneming acht uur lang op de ontzettendste wijze was gemarteld. Dat het doodvonnis zou worden uitgesproken was te verwachten, en is ook voor den dader de eenige verwachte uii- spraak geweest. Maar in het pijnigen van een gevangene ook als hij een moordenaar is schuilt toch iets dat elk weldenkena mensch tegen de borst stuit. Tot di etortuur was de politie overgegaan om aan Toral een bekentenis te ontlokken omtrent mede- plichtigen. Maar hoogstwaarschijnlijk zijn er geen medeplichtigen geweest. Ongetwij- feld zal de veroordeelde moeder-overste Con cepcion zich in het bijzijn van de Toral wel eens scherpe en krasse uitlatingen over de regeering van Calles en de politiek van Obre gon hebben laten oritvalien. Maar iedereeii zegt wel eens meer dan hij verantwoorden kan, en menig kras woord wordt er uitge- flapt zonder dat de spreker of spreekster er zelf overdreven gewicht aan heeht. Bekend is de anecdote, die mutatis mutan dis ook voor de schuldige, of liever onvoor- zichtige uitlatingen van de Moeder-Overste een basis van vergelijking levert. De acteur A. heeft van den criticus B. een striemende beoordeeling gelezen in het Och- tendblad. Hij zegt aan zijn borreltafel on der vrienden„Als ik dien B. vandaag ont- moet sla ik hem op zijn gezicht." Even later ontmoet acteur A. den 'fcriticus B. en zegt: „He, dat is Ieuk dat ik u zie. Wat zal het zijn. Een kop koffie?" Natuurlijk gaat het bij het proces tegen Toral en de Moeder-Overste om ernstiger dingen. Indien zij werkelijk medeschuld droeg, anders dan aoor onnoodige loslippig- heid, zou het van de Mexicaansche overheid en de Mexicaansche justitie verstandig zijn geweest de volledige openbaarheid van het proces te verzekeren. Eenmaal haar schuld als vaststaande aan- genomen door de jury, moest een veroordee- ling en daarbij een zware veroordeeling vol- gen. De behandeling van gevangenen in Mexico vooral ook van vrouwelijke gevan genen is, naar veelal beweerd wordt, ruw en dikwijls onmeedoogend. Een lichtpunt in deze zaak is dat Concepcion wel tot een lang- durige straf is veroordeeld, maar dat zij die nooit volledig zal behoeven uit te zitten. Toch lijkt het vonnis, tegen deze vrouw uitgespro ken, zeer hard, temeer wanneer men in aan- merking neemt, dat de strijd tusschen Kerk en Staat in Mexico toch dikwijls van den kant van den Staat is gevoerd met hardheid en provocates die niet meer van onzen tijd zijn, tenminste niet meer van onzen tijd be- hoorden te zjjn. Wolff meldt nog nader uit Mexico(stad), dat op den laatsten dag in het proces tegen Jose Toral en Moeder-Overste Concepcion* die wegens den moord op Obregon terech* stonden, bijzondere maatregelen genomen waren, daar het publiek zeer opgewonden was. Zoo werden de plaatsen van de be- klaagden door een drie dubbele rij van solda ten omgeven terv/ijl bovendien afdeelingen troepen fn het geheeie gerechtsgebouw ver- deeld warep. - - - ALRHAARSCHE COORANT. DE KABINETSCRIS1S IN ZUID-AFRIKA, Eenigc dagen geleden hebben we reeds me- degedeeld, dat in het Zuid-Afrikaansche kabi- net een crisis ontstaan was door het conflict tusschen generaal Hertzog en minister Madeley. De oorzaak van dit conflict bleek te zijn de toepassing van den z.g. kleurslagboom: gene raal Hertzog kon niet dulden, dat minister Ma deley die bereid bleek, een deputatie van inlandsche arbeiders te woord te staan te- genover de inlandsche arbeiders in zijn eigen departement een andere gedragslijn aannam dan minister Kemp, die onder gelijke omstan- digheden een deputatie van inlandsche arbei ders afwees. Heeft men hier te doen met een op zich- zelf-staand geval, of met een geval van wijdere strekking? Het laatste is het waarschijnlijkste. Tusschen nationalisten en arbeiders bestond, principled en praktisch gesproken, nooit ver- schil in de wijze van behandeling van de in landsche arbeiders. De nationalisten kennen geen inlandsche arbeiders en de blanke arbei ders bleken bij voorkomende gelegenheden sterk vast te houden aan de voordeelen, die zij als zoodanig konden bedingen tegenover de in landsche arbeidskrachten. Sedert kort echter heeft de nationale raad vaii het Zuid-Afrikaansche Vakverbond zijn po litiek tegenover de inlandsche arbeiders princi pieel gewijzigd en den aangesloten vakbonden verzocht, voortaan de zich aanmeldende in landsche arbeiders als lid toe te laten. Dit brengt met zich mede, dat men de inlandsche werkkrachten, in voorkomende gevallen, als gelijkgerechtigd behandelt. Het zou dus voor de hand liggen, dat Made- ley, als lid van een partij, die ten nauwste ver- bonden is met het Vakverbond, en voor haar bloeien succes afhankelijk is van zijn steun, zich naar de nieuwe inlanderspolitiek van het Vakverbond gedraagt en aan grieven en klach- ten van het inlandsche personeel van zijn de partement op gelijke wijze recht doet wederva- ren als aan die van blanke arbeiders. Nu Madeley zoo gehandeld heeft, blijkt, dat Hertzog zijn handelwijze sterk afkeurt. Madeley moest dus uit het kabinet, moest bedanken. Maar Madeley bedankte niet en toen diende het heele kabinet zijn ontslag in. Een gemakke- lijke oplossing dus voor Hertzog, die dadelijk weer belast werd met het samenstellen van een nieuw kabinet. Deze nam die functie aan en had spoedig de nieuwe regeering voor elkaar het geheeie kabinet kwam terug, behalve na- tuurlijk Madeley, voor wien Sampson in de plaats kwam! Sampson, Volksraadslid vc Jo hannesburg, is een volgeling van Creswell, dus van de groep, die wegens gebrek aan disci pline door de arbeiderspartij is uitgestooten. Thans zit geen enkel vertegenwoordiger van de officieele arbeiderspartij meer in de regee ring. Hertzog heeft derhalve het pact met de arbeiderspartij feitelijk opgezegd en zal dus voortaan regeeren zonder de arbeiders. Het spreekt wel van zelf, dat de Zuid-Afri kaansche partij, die onder leiding staat van ge neraal Smuts, thans de ooren gespitst houdt: zij ziet natuurlijk profijt in de strubbelingen tus schen de arbeiders onderling en die tusschen de arbeiders en nationalisten, Er zijn er reeds die uitspreken, dat de kansen der Zuid-Afri kaansche Partij er goed voor staan. Enfin, dat moeten we afwachten, als de ver- kiezingen gehouden worden. En dat zal het volgende jaar wel gebeuren. Toen de revolutie begon, wandelde de koning in den Engelschen Tuin; hij werd door een agent op de fiets gehaald, maar vond bij zijn komst alle deuren van het paleis gesloten. Slechts met moeite wist de koning zich toe- gang te verschaffen door een achterdeur. Des avonds tegen acht uur, toen de koninklij ke familie na het avondeten geloofde, dat de storm weer bedaard was, verschenen twee mi nisters, die het dringend noodig verklaarden, dat de koning met het oog op zijn persoonlijke veiligheid Munchen verliet. Betrouwbare troe- pen waren er niet meer. De koning besloot al- lereerst zijn zieke gemalin naar het kasteel Wil- denwart te brengen, en daarna naar de vierde divisie te gaan, die zich tusschen Rosenheim en Kufstein moest bevinden als grensbewaking te gen de Italianen. Het duurde zeer lang voordat men kon ver- trekken, daar de koninklijke auto's defect wa ren, en er voor drie wagens slechts twee chauf feurs waren. De derde wagen, waarin de ko ning plaats nam, werd tenslotte bestuurd door een autoverhuurder uit Miinchen. Om 10 uur kon men wegrijden. Daar de lantaarns het opgaven, geraakte de wagen van den koning tegen drie uur in den nacht in een drassige weide; het bleek onmoge- lijk de auto met eigen kracht eruit te krijgen. Inmiddels waren de beide andere wagens reeds lang in de duisternis verdwenen. De koning en de koningin moesten uitstap- pen en stonden nu op den veclaten landweg. Pas toen de autoverhuurder uit Westemdorf een veldartillerist met twee paarden had ge haald, gelukte het de auto weer op vasten grond te krijgen. Om half vijf 's morgens eindelijk kwam het gezelschap op het kasteel Wildenwart aan. DE ECONOMISCHE ONDERHANDELINGEN MET DUITSCHLAND. Waarschijnlijk nog deze maand zullen, naar de Vossische Zeitung meldt, te Moskou de Duitsch-Russische economlsche onderhandelin- gen hervat worden. Uit de samenstelling der delegaties zal blijken, dat alleen kwesties van handelspolitiek ter sprake zullen komen. Om incidenten, als dat te Sjachty voortaan te voorkomen, zal van Duitsche zijde worden ge- eischt de begrippen economische spionage en sabotage nauwkeuriger te formuleeren, dan het totdusver in het Russische strafrecht het geval is. Onderhandelingen over credietverleening liggen vooreerst niet in de bedoeling. DE KLASSESTRIJD IN HET DORP. Te Armawir is het proces geeindigd tegen de beide daders van den moordaanslag op een dorpscorrespondent Zij zijn tot de hoogste strafmaat, tot den icogel, veroordeeld. Buiten- dien besloot de rechtbank een strafvervolging in te stellen tegen den voorzitter van den be- trokken dorpssowjet en nog een ambtenaar, wegens verzuim, dronkenschap en een reeks andere vergrijpen, waardoor de koelaki aange- moedigd werden. De elfde verjaardag van de bolsjewistische revolutie is weliswaar met hetzelfde ceremoni- eel gevierd als in vorige jaren, maar in het hee le karakter van de feestelijkheden was eenige terughouding onmiskenbaar, welke vroeger niet opgemerkt werd. Reeds de uiterlijke versiering van Moskou was spaarzamer dan verleden jaar. In het bijzonder trof de gereserveerdheid van de redevoeringen. In plaats van de verwachte lange reeks betoogen van regeerings- en partij- leiders hield in de traditioneele feestelijke zit- ting van den Moskauschen sowjet alleen Loe- natsjarski, de volkscommissaris van onderwijs. een rede, waarin van de buitenlandsche politiek nauwelijks gerept werd en alleen de kwestie van het oorlogsgevaar werd aangestipt. Overi- gens concentreerde Loenatsjarski zich op den inwendigen toestand en keerde zich tegen de vijanden van het sowjetsysteem, die van eco nomische moeilijkheden een spoedige wijziging van het regiem verwachten. Ook bij de groote parade hielden regeering en partij zich terug; de gebruikelijke redevoe ringen bleven uit en het trok vooral de aan- dacht dat geen vertegenwoordiger van de Ko- mintern het woord voerde, Alleen Kalinin hield een korte rede. Werd er anders in den breede over de we- reldrevolutie uitgeweid, ditmaal was daarvan nauwelijks sprake; ook in de optochten werden maar weinig opschriften in dit genre meegedra- gen. Toespelingen op de buitenlandsche politiek waren in de optochten en carnavalsgroepen over het geheel vermeden. Den avand voor den feestdag stonden voor haast alle winkels „queues"; volgens de bladen niet zoozeer vanwege een werkelijk gebrek aan waren, als door do „psycholo!gie" van de massa.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1