Bevrijdt Uw lictiaam van urineznur .rheumatlekjkht DamrabrieE. Buitenland Sport Bij verzwakte nieren brengen urinezuur en andere vergiftige onzuiverheden uw heele ge- stel in de war. Daarom is het zoo gevaarlijk om waarschuwende verschijnselen te ver- waarloozen zooals rugpijn, urinestoornissen, blaaskwalen, rheumatische pijnen, stijve en gezwollen gewrichten, gruis of neerslag in de urine, ischias en spit, gerommel in de ooren, hoofdpijn, duizeligheid en zenuwach- tigheid. Gij dient de behoorlijke werking uwer nie ren te herstellen, waardoor zij de vergiften uit uw bloed filtreeren. Het is onverant- woordelijk om de kans te loopen, dat zich blaasontsteking, chronische rheumatiek, wa- terzucht, steenvorming in de nieren of blaas, en gevaarlijke chronische nierziekten ont- wikkelen. Duidelijk is, dat gij bijtijds uw nieren moet opwekken en versterken. Wacht niet langer! Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen,"het specifiek niermiddel. in geheel Nederland om zijn succes bekend. Duizende dankbare man- nen en vrouwen zeggen, dat Foster's Pillen hen geholpen hebben, en zij kunnen ook u ge- zond maken en houden. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a 1.75 per flacon. Benoeming onderwijzeres aan school II. De heer Aukes zou het zeer op prijs stel- len, als de discussies over deze benoeming in openbare vergadering worden gehouden, omdat de vorige besloten vergadering ge- leid heeft tot verwarde en verwaterde discus sies Het spijt spr., daaraan te hebben mede- gedaan De Raad ging thans over in comite. Na heropening van de openbare vergade ring besprak de heer Aukes de voordracht. Spr. wees er op, dat de verplichting tot het aanstellen van wachtgeldsters funest is voor al voor het onderwijs ten plattelande. Spr. heeft drie bezwaren tegen deze voor dracht. Ten eerste, omdat deze niet bestaat uit drie personen; ten tweede, omdat het ad- vies van het hoofd der school niet is inge- wonnen; en ten derde, dat is het hoofdbe- zwaar, om de door het hoofd genoemde re- denen, waarom deze onderwijzeres ongeschikt zou zijn. Van de drie door het hoofd genoemde re- deen lijken er spr. maar twee steekhoudend. Ten eerste, dat de voorgedragene zeven jaar uit de practijk is en ten tweede haar leeftijd. Het derde bezwaar van het hoofd dat betreft de godsdienstige gezindte van de candidate, achtte spr. onjuist. Hij vindt het zelfs een fout van het hoofd der school, dat hij iemand om z'n godsdienstige gezindte wil uitsluiten. Het is spr. gebleken, dat de Inspecteur bet eerste en tweede bezwaar wegdoezelt, doch bet derde bezwaar ook deelt. De raad weet bovendien niets van de voor gedragene, noch van haar bevoegdheden. Spr. wijst daarom elke verantwoording af Hij stelde voor, dat B. en W. hun voordracht terugnamen. De heer de Nijs vroeg of B. en W. geen ontheffing van de verplichtiging tot het aan stellen van een wachtgelder kunnen krij- gen. De heer Hellinga was het eens met den heer Aukes, doch meende, dat een overbe- volkte eerste klasse moeilijk door een jong xneisje kan geregeerd worden. Hij achtte het 't beste om de tijdelijke onderwijzeres te be- houden naast de aan te stellen wachtgeldster. De heer Schipper wees op het wonderlijke, dat B. en W. iemand voordragen, die zij toch eigenlijk ongeschikt achten. Het staat voor spr. niet vast, dat dit juist is, omdat hij niets van de candidate weet. Spr. was voor de op- lossing als door den heer Hellinga aan- gegeven. De voorzitter wees er op, dat door B. en W. alle pogingen zijn aangewend om tot een goede oplossing te komen. Zij zijn dus aan het eind van hun kunnen. Door B. en W. is niet gezegd, dat de onderwijzeres niet goed is, doch dat deze benoeming niet juist is. Hij wees op de consequenties verbonden aan het niet aanstellen van een wachtgeldster. De heer Aukes zei, dat zijn bezwaren geen verwijten zijn aan B. en W. Hij was over- tuigd, dat door hen alles is gedaan wat mo gelijk was. Spr. bleef het bezwaar van het hoofd der school tegen de religie van de voorgedragene onjuist achten. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. de voordracht terugnemen en zullen trachten alsnog van den minister toestemming te krij- gen tot bet benoemen van een niet-wachtgeld- eter. De heer Schipper, die oOk heeft gesproken over het bezwaar van het hoofd der school, verduidelijkte zijn woorden. Spr. zeide, dat als hij moest kiezen tusschen twee gelijk- waardige krachten, hij toch de niet-katholie- ke zou benoemen. De heer Aukes merkte op, dat als het hoofd of een commissie zoo zou spreken over twee candidaten, waarvan er een sociaal-demo- craat was, er van den kant van den heer Schipper en diens partijgenooten een ernstig protest zou opgaan. Rooilijnplannen. Na uitvoerige toelichtin- gen door den voorzitter en den heer de Cas- seres,. gemeentearchitect, werd vastgesteld de rooilijn voor den Rijksstraatweg. De rondvraag leverde niet bijzonders op. Nadat de raad wederom eenigen tijd in besloten zitting was geweest, werd de ver gadering opnieuw geopend en besloten aan B. en W. een crediet te verleenen van f 4500 voor den aankoop van grond en de verdere kosten die daaruit voortvloeien ten behoeve van de uitbreiding van het terrein van de gasfabriek. Hierdoor werd voldoende terrein verkregen ten einde te voorzien in berg- ruimte enz. die noodig is voor behoorlijke uitvoering der werkzaamheden en die welke in de naaste toekomst kunnen worden ver- wacht. DE NOORDERMARKTBOND. Wcensdagavond vergaderde in het lokaal van den heer Dekker het Bondsbestuur. Met kennisgeving van verhindering waren afwe- zig de heeren Band, Meereboer en Kostelijk. Na opening der vergadering door den voor zitter werden door den secretaris de notulen gelezen, die na een kleine toevoeging wer den goedgekeurd. Naar aanleiding van een ingekomen schrij- ,ven der vereeniging „Koophandel" werd be sloten, de veiling's Maan crags I uur rater te doen aanvangen dan op de andere da- gen, met de bedoeling, dat ook op dien dag grooter aanvoer komt. In satnenwerking met de zusterveilingen in de omgeving zal worden gepubliceerd, dat hicrmee 19 Novem ber een aanvang zal worden gemaakt. Aan de Spoorwegdirectie zal worden gevraagd des Maandags dan ook zooveel later te doen ver- trekken, als voor direct vervoer noodig mocht blijken. Verschillende aanbiedingen werden voor kennisgeving aangenomen. Met het oog op de verlichting der nieuwe overkapping gaf de heer Rcns in overweging hiervoor z.g. loodkabel te doen gebruiken. De heer Jac. Groen achtte het gewenscht voor min of meer belangrijke werkzaamhe den van meerdere personen vooraf prijsop- grve te vragen. Met betrekking tot een circulaire der Prov. Commissie van Veilingen in Noord- Holland betreffende een extra bijdrage voor reclame voor speciaal Noord-Hollandsche producten werd een tamelijk breedvoerige discussie gehouden. Door den heer Ootjers werden eenige cij- fers verstrekt omtrent gevoerde reclame en een staat voorgelezen van bijdragen der Noord-Hollandsche Veilingen. Deze cijfers gaven aanleiding tot de opmerking, dat het op den duur niet aangaat, enkele vereeni- gingen voor een hoog percentage te doen opkemen. De heer Kliffen zou voor de reclame weer 1/10 pet., waarin dan begrepen het 1/50 pet. voor algemeene reclame, willen toestaan, mits ook de andere groote vereenigingen dit ook doen. Van verschillende kanten werd dit stand- punt bestreden, hoewel van de vereeniging „Warmenhuizen" een zelfde bijdrage was verwacht, gezien de wijze waarop dezerzijds steeds voor het maken van reclame ,'erd ge- pleit in de vergadering der Prov. Commissie. Vooral ook r.iet het oog op de bijdrage d„r Provincie; welke afhankelijk wordt gesteld van de bijdragen der Veilingsvereenigingen, v/erd ten slotte met algemeene stenmen be sloten, wederom tot 1/10 van den omzet voor clame bij te dragen. Aan het Dagelijksch Bestuur werd opge- dragen de statuten der aangesloten vereeni gingen te vergelijken met de Bondstatuten en ze vervolgens op te zenden voor het verkrij- gen der Koninklijke Gocdkeuring. Naar aanleiding van een schrijven van het Centraal Bureau der Veilingen, met betrek king tot een excursie naar Sleeswijk Hol- s^ein, werd besloten, dat hieraan door drie estuurs'eden van den Bond deelgenonicn zal worden. Hiervoor werden aangewezen de heeren Ootjers, Kliffen en Brugman, en als plaats- vervanger de heer Swager. In behandeling werden nu genomen de in structies door de Commissie van Beheer ont- worpen voor den keurmeester, den marktop sterk aan gedacht heeft, zich terug te treKken. Het financieele gedeelte heeft hij al overge- dragen aan den beer Van der Steen. Nu volgde er een discussie over het Sint Nicolaasfeest, maar op voorstel van den voorzitter, werd dit overgelaten aan de com missie, die met de wenken rekening zal hou den. Door het aftreden van den secretaris-pen ningmeester, den heer G. Blokker, van Eg mond-Binnen moest een nieuw bestuurslic gekozen worden. De wensch werd gmit, iemand te kiezen, die dichter bij den voor zitter woont dan de heer Blokker. Nu werd met bijna algemeene stemmen benoemd mej. S. Wiglama te Egmond aan den Hoef. Daar genoemde dame niet aan wezig was, zal haar het genomen besluit worden meegedeeld. Nu kwam aan de orde de propaganda- avond. Na eenige besprekingen werd besloten, in Februari zoo'n avond te houden, met zoo mogelijk den heer Klaas de Vries uit Amster dam als spreker. Voor verdere organisade van den avond werd een commissie benoemd bestaande uit mej. G. Happee en de heeren Gorter en Pauw. Bij de rondvraag stelde de heer Vogelzang de hoofdenbenoeming te Egmond aan den Hoef aan de orde. Op zijn vraag of getracht zal worden, buiten de wachtgelderslijst om een hoofd te benoemen, kreeg hij ten ant woord, dat B. en W. hiervan werk gemaakt hebben. Op voorstel van den heer Vogelzang were Lesloten, namens Volksonderwijs dit pogen te steunen door een schrijven te richten aan den minister van onderwijs. Als nieuw lid werd aangenomen de heer A. v. d. Steen te Egmond aan Zee. Hierna sloot de voorzitter met eenige woorden van dank aan de ieden de vergade ring. FRANKRIJK. VOOR DE FIETSERS. Fietsrijders hebben het in Frankrijk, in het bijzonder te Parijs, niet prettig: zij klagen er over, dat de motorfietsrijders gevaarlijk voor hen zijn en op hun beurt beklagen autobe- stuurders zich over de fietsers, die zich niet steeds aan de regels van den weg houden De oorzaak van deze klachten ligt in het ontbre- ken van fietspaden en nu heeft dan ook de Touring Club de France zich ervoor gespan- nen ten einde te bereiken dat er langs de groote wegen, waar dat het meest noodig is, rijwielpaden worden aangelegd. De Touring- Club heeft zelfs 340.000 frank bijeenge- bracht. Minister Tardieu heeft een zelfde som fceschikbaar gesteld en nu verwacht men, dat hoofdwegen van Parijs, voor het jaar uit is. fietspaden zullen hebben. De regeering heeft zichter-nummerafgever, voor den controleur j6' over voor de fietsers; er zijn er meer en den telefonist. Deze werden door de .n 7es n,'"'oen en zij betalen alien hun rij- vergadering goedgekeurd en aldus vastge steld. Door de vergadering werd aan het Dage lijksch Bestuur opdracth verstrekt tot het aangaan eener loopende rekening tot ten hoogste 25000 bij de Boerenleenbank te Oudkarspel en het nemen van een voorschot totten hoogste 25000 bij de Boerenleenbank te Noordscharwoude ten name van „De Noordermarktbond". Naar aanleiding eener vraag van den heer P. Groen met betrekking tot het onderhoud der bruggen in den weg langs de laadplaats, deelde de heer Ootjers mede, dat de bruggen en het betiokken gedeelte straat eerst door de maatschappij in orde zullen worden ge- bracht, om ze daarna over te dragen aan de gemeente Noordscharwoude, welke tot onderhoud verplicht is. Met het oog op nog uit te voeren werken zal door de bouweemmissie worden verga- derd, nadat door den opzichter hiervoor de bestekken enz. in orde gebracht zullen zijn. De behandeling van een huishoudelijk en een marktreglement werd aangehouden tot de volgende bestuursvergadering. EGMOND AAN DEN HOEF. Woensdagavond acht uur vergaderde de afdeeling „pe Drie Egmonden" van „Volks- wiel-be lasting HETT EXAM EN VOOR HET RIJBEWIJS. Een ongelukkig debuut. Toen eenigen tijd geleden de eigenaar van een auto op een der groote wegen bij Ver sailles voor een ingenieur der openbare wer ken exatnen moest afleggen am zijn rijbewijs te verkrijgen, had hij het ongeluk een voet- ganger aan te rijden, die aan de gevolgen daarvan overleed. Tegen den onbehendigen chauffeur werd proces-verbaal opgemaakt omdat hij zon- der rijbewijs had geredenLater werd hij ver- oordeeld om 20.000 francs schadevergoeding aan de weduwe van het slachtoffer uit te kee- ren. De veroordeelde betaalde de schadeloos- stelling, doch stelde op zijn beurt een eiscb tot schadevergoeding in tegen den Staat. Hij steunde dezen eisch op het feit dat het onge luk te wijten was aan den ingenieur, belast met het afnemen van het examen, die hem er toe gedwongen had een te drukken weg te nemen en niet naast hem was gaan zitten. De Conseil d'Etat echter was van oordee! dat het gebeurde geen aanleiding geeft den Staat in rechten aan te spreken, en hij wees den eisch van de hand. In zijn vonnis ver ren Sicih'aan. Hij woont in den win van Hes perus. Maar hij heeft niets van de kinderlijk cvermoedige en bruisende levensvreugde, die bijvoorbeeld den Napolitaan als gloeiende wijn door de aderen stroomt. JEen donkere druppel zwaannoedigheid is aan zijn niet minder heet Siciliaansche bloed toegevoegd En zoo gaat hij dan gaarne bidden in een van de vele duistere, eeuwenoude kerken, wier zeldzaam spinnende klokkenspelen in de Sa- raceensche torens den ganschen dag en den halven nacht met hun zachte, weemoedigi muziek vervullen. Boven den tuin van Hesperus staat wit en dreigend, geheimzinnig en heerlijk de berg, uit welks krater het lichte rookwolkje om- hoogstijgt. Merkwaardig; dit voorjaar, in Februari, verdween plotseling dat ietwat be- angstigende rookwinpeltje van het onder- aardsche vuur, waarmee de Etna sinds eeuwen dit stukje aarde verwarmt, opdat het in overdaad bloeie. Helder tegen het blauw van de Siciliaansche lentelucht stond di edelgevormde, geweldige sneeuwtop. Soms kwamen er wolken en omhulden den top, doch het morgenbriesje verjoeg ze weer. De eeuwige rookpluim echter, udt welker teekening de visschers en varenslieden het weer voor den volgenden dag voorspelden was weg. Zelfs het observatorium berichtte ten slotte heel officieel dit vroeger nimmer waargenomen, verontrustende fenomeen. De grootste vulkaan van Europa blies weken lang geen rook meer uit. Niemand wist goed, wat dat beteekenen moest, niemand vertrouwde den reus, die zoo lang de menschen heugt, drieduizend meter boven Sicilie's gouddoorwaasde sinaasappel- tuinen, den dampenden adem uit zijn neus gaten blies. „De berg", zoo zei een negentig- ofiiossmg, hef beste en beproefde inwrijfmiddel tegen onderwijs in het hotel „De Drie Egmonden". klaarde de regeeringscommissie evenwel dat De secretaris opende de vergadering en heette de aanwezigen welkom Onder de ingekomen stukken waren een paar verzoeken om steun voor het bouwen van bewaarscholen. Na eenige bespreking werd besloten deze aanvragen te steunen Een circulaire van het Bureau van Onder- wijsadviezen, vroeg inlichtingen omtrent blinde of bijna blinde kinderen. Zal beant- woord worden. Hierna legde de penningmeester de finan cieele toestand der afdeeling uit, waarbij bleek, dat er 5 leden waren. Vorig saldo f 41.30, ontvangsten 75, uit- gaven f 47.25. Batig saldo 69 65. Dat batig saldo was mede te danken aan al kon in dit speciale geval de Staat niet ver- antwoordelijk worden gesteld, daar het onge luk aan de onvoldoende kennis van den can- didaat te wijten was, dit in andere gevallen wel zou kunnen gebeuren. Immers, het af nemen van examens voor rijbewijzen is ver plicht en de bepalingen ervoor vormen een openbare dienst. Werkt deze dienst onvol doende dan zou inderdaad de Staat aanspra- kelijk kunnen worden gesteld. ENOELAND. DE KOMENDE VERKIEZINGEN. Reeds begin Mei? Een verkie- zingsbegrooting. De „Star" verneemt, dat de algemeene ver- het werken van de schoolfeestcommissie die kiezinSen zullen plaats hebben in begin Mei maar steeds feest vierde, zonder om g-eld aan te kloppen bij de afdeelingskas. De commissie zou daarover verslag uit- brengen. Hiervoor kreeg de heer Pauw het woord als secretaris-penningmeester der schoolfeestcommissie. Hij begon met een overzicht te geven der schoolfeesten gedurende de vier jaren van het bestaan der commissie. Begonnen zijnde met den moreelen steun van pastoor Van den Oord ging het met de feesten steeds in stij- gende lijn. Begonnen ze met een reisje voor de twee hoogste klassen naar Amsterdam; dit jaar is de tweedaagsche schoolreis naar Arnhem voor de hoogste klasse de succesreis geweest. Hoe dat konDoor het sparen op school. (Voor een kind 5 cent per week, voor twee 8 cent en voor drie of meer 10 cent). Ied-er kind betaalde zijn deel. De rest verkreeg men door bij de voorstanders der O. L. S. een lijst aan te bieden en tot nu toe steeds met goed succes. Er waren giften bij van 20 en f 15 enz. Behalve de Arnhemsche tocht werden r.og drie andere feesten gehouden, en dan staat er nu nog een Sint Nicolaasfeest op het pro gram. Spr. hoopte ook nu weer op de Hoever kinderen. Verder merkte de heer Pauw nog op, dat al waren de resultaten mooi, er nog al veel Critiek gekomen was. Redenen waarom hij er en vlak na de indiening van de begrooting, die voor dat doel zoo aantrekkelijk mogelijk zal worden gemaakt en concessies op allerlei gebied zal bevatten voor zoover de slechte tijdsomstandigheden dat toelaten. Het Kerst reces zal volgens het blad sleChts drie weken duren en het Lagerhuis zal reeds op 15 Janu- ari weer bijeenkomen in plaats van in de twee- deweek van Februari. zooals dat in andere jaren gewoonte was. Op deze wijze hoopt de regeering aldus het Wad alle loopende zaken te kunnen doen voor de begrooting, zoodat deze nog voor de ontbinding in be handeling kan komen. De Tory-partij heeft reeds uitgebreide maatregelen genomen voor de algemeene verkiezingen. Ook zal binnen- kort over het geheele land een flinke propa ganda worden gemaakt voor het plan om de industrie van de plaatselijke belasting te ont- heffen, voor welk plan de stemming in het land nogal lauw is, maar dat in het Lager huis een groote meerderheid heeft. ITALIe. ONDER DEN ROOK VAN DE ETNA. De ontwakende berg Aan een literaire ontboezeming van Karl Marilaun in de Neue Freie Pres i ontleent de N.R.Grt. het volgende: Het zinnebeeld van onbekende machten, die den aardbewoner hier nader leven dan elders, is deze berg van sneeuw en vuur. lets van het besef daarvan ligt in de oogen van iede- jarige bes aan de fontein van Taormina, berg is niet dood; hij slaapt slechts." Misschien kwam het van den droom van den reus, dat weken later plotseling verweg in Messina en Calabrie de aarde beefde. Slechts tien seconden lang. Niet langer dan een sla- pende reus behoeft om, ontwakend, het voor- hoofd te fronsen. Van den ontwaakten berg echter, woei plot seling weer de witte rookpluim omlaag, het Stierendal in, welks kloven verstarde vuur- stroomen zijn Zinnebeeld van de onbekende macht, die Sicilie's tuin inderdaad bloeien laat en met een enkel wenkbrauwfronsen in den afgrond slingert, is de witte God van het eiland, de eeuwige Etna. Men ziet hem, als men uit Messina's' straten omhoog klimt naar cL heuyelen, een bijna sierlijk gegroefde, regel- matig gevormde sneeuw-pyramide, van welks top de wind het melkwitte rookpluimpje mee voert over de Jonische Zee. Boven Catania, dat als een antieke brak in zee drijft, zijn er nog lavastroomen, die sinds de groote uitharsting van 1923 nog niet ver- koeld zijn. Per auto kan men er heenrijden, voor vijfendertig lire, en een stok in de bruin- grijze, drekkorstige aardkluit steken. Bran- dend trekt men den stok dan weer terug. Tot entstelling van de Engelsche reisgezelschap pen, ere dan later bij de the dansant van San Donrnico in Taormina vertellen kunnen, dat zij bij den duisteren, geweldigen God van het gelukzalige eiland een blik in zijn zwavelig dampende keuken hebben geworpen. De duistere, de brandende God- Hij ligt terneer en slaapt. Slechts af en toe breekt het oude vuur uit de giftdampende kraters, ge- lijk ook thans weer. Dan huivert deze geze- gende, in overvloed bloeiende landstreek. Dan stroomt boven in de eenzame, donkere, bouw vallige dorpskerken in de bergen, welker mu ren beroet zijn van oude vuurproeven, de bid dende massa tesamen en ontsteekt gewijdc kaarsen voor haar troostrijde madonna's. Zij weten, deze lieden onder den rook van de Et na, dat de groote machten hem daar nader wonen als ergens anders. Zij schenken rij ker, met voile handen, bloesem en vrucht Doch als de God toornend het sombere voor- hoofd fronst, brrnden de bergen en beeft de aarde. ROEMENIe. DE CRISIS IN ROEMENIe. Maniu, del eider van de Nationalistische Boerenpartij, heeft geweigerd, een coaliti; regeering te vormen, en de Roemeensche Regentschapsraad zal hem denkelijk zijn zin moeten geven en Maniu met een ministerie uit zijn eigen partij aan het bewind moeten brengen. Wanneer dit geschied is, zal een vreedzame omkeer zijn beslag hebben gekre- gen. De Boerenpartij beschouwt zich als de vertegenwoordigsters van het nieuwe Roeme- nie en van de Westersche beginselen. Maniu's verzet tegen de plannen van Bra- tianu's regeering voor een stabilisatie-leening kwam natuurlijk niet voort uit de meening dat zulk een leening niet noodzakelijk is, maar enkel uit zijn weigerachtigheid om een regee ring en een parlementaire meerderheid te vol- gen, die naar zijn meening het land niet ver- tegenwoordigen. Berichten uit Boekarest verzekeren nu dat Bratianu niet eens er zeker van kon zijn dat de buitenlandsche geldschieters hun fiat op het leeningsplan gegeven hadden, en dat hij den Regentschapsraad misleid zou hebben toen hij het voorstelde, alsof alles in kannen en kruiken was. Als dit waar blijkt, zal de Regentschapsraad nauwelijks meer aarzelen om de betrekkingen met de liberale partij van Bratianu te verbreken en aan Maniu de vor- mang van de nieuwe regeering uit zijn eigen partij op te dragen. De buitenlandsche finan ciers zullen een regeering onder Maniu wel hun vertrouwen schenken, nu vxijwel vast is komen te staan, dat hij van de avontuurlijke politiek om den gewezen Kroonprins weer op den troon te brengen, voorgoed heeft afge- zien. tooneelstukje opgevoerd „Een EdefDrietal" dat ook zeer in den smaak viel. De Dinsdagavond was in zijn geheel een mooie en recht gezellige avond, fen voor de kleine adspirantjes, welke alleen dezen avond meewerkten, fen voor de ouders, die altijd zitten te genieten van het pittige wer ken der kleine klanten. Niet het minst hebben ook hiertoe nog bijgedragen de declamatie- en zangnummers van den beer Poland welke het programma afwisselden. Alles bij' elkan. der genomen kan het bestuur en directeur met genoegen op deze uitvoering terugzien en heeft zij haar voorgenomen plan, om wat meer propaganda te maken voor de gym- nastiek, zeker met deze Dinsdaguitvoering beieikt, daar vele ingezetenen zooals reeds is gezegd aan de uitnoodiging om de uit voering eens bij te wonen, gehoor hadden gegeven. Aan het slot van dezen avond bedankte de voorzitter, de heer S. Dekkers, de aan wezigen, en wekte den ouders op vooral hun kinderen te sturen naar de gymnastiekvereeni- ging, waar zij nuttig en aangenaam worden bezig gehouden. Ook werd een woord van dank gebracht aan den heer Poland, die dezen avond voor de eerste maal zijn mede- werking verleende en de wensch uitgespro- ken, dat wij genoemden heer nog eens in ons midden mogen zien. SPORT IN BEELD. Natuurlijk heeft Sport in Beeld er voot gezorgd, dat de voetbalwedstrijd Nederland- Belgie aan de vergetelheid ontrukt is Bij een interessant artikel zijn diverse foto's ge- Plaatst, w o. eenige pracht-momenten Wij noemen bijv. de momenten, waarop de beide doelpunten gemaakt werden. Typisch zijn de gelaatsuitdr.ukkingen van de beide doelver- dedigers, als ze den bal in het net zien vliegen! Verder bevat dit nummer nog tal van an dere kieken op sportgebied; o.m. is voor Paulen, die naar Amerika is vertrokken, een plaatsje ingeruimd, terwijl de Kon. Ned. Jachtver., een rugbymatch en vele andere wedstrijden eveneens „opgenomen" zijn. AAN DE DAMMERS! In onze vorige rubriek gaven wij ter op lossing probleem 1041 (auteur E. J. v. Rijn). Stand. Zw. 12 sch. op: 6, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 23, 24, 26, 30, 34. W. 12 sch. op: 16, 22, 27, 31, 32, 33, 37, 38, 39, 45, 49, 50. Oplossing. 1. 33—28 1. 34 43 2. 27—21 2. 18 :36 3. 45—40 3. 26 17 4. 40-34 4. 30 :39 5. 50—44 5. 39 50 6. 16—11 6. 50 :22 7. 11— 7 7. 12: 1 8. 37—31 8. 36 27 9. 32: 3 9. 43 :32 10. 3 29! Uit den wedstrijd om het Wereld- kampioenschap. Natuurlijk heeft de groote strijd, die ge eindigd is met Springers overwinning (5 p voorsprong op Molimard en de Jongh) In zijn 132 gespeelde partijen heel wat interes- sante verwikkelingen gebracht en het studie- materiaal weer enorm verrijkt. De volgende stand is uit de laatste rondf en wel uit de partij SpringerBizot. Zw 9 sch. op: 12, 13, 14, lb, 18, 19, 23, 24, 25. W. 9 sch. op: 26, 27 32, 33, 34, 38, 45, 48, 49. De partij verliep als volgt: 1 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 33—28 45—40 28 39 34 :23 48—42 39—34 40—34 26 10 10— 5 5-19 19—13 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 24—29 29—33 23—29 19 :37 37 :48 48 30 30 21 18-23 23—29 16-21 21—26 12. 49—43. Zwart gaf op. Uit de partij MolimardVos. Gymnastiek. Feesten te Heer-Hugowaard Zondag 4 en Dinsdag 6 Nov. gaf de Gymnastiekvereeniging T.A.V.E.N.U. ai der een paar zeer goed geslaagde en druk bezochte uitvoeringen, onder leiding van hare directeur, den heer F. G. Nol te Alkmaar. Er j werd door Dames, Heeren en onderafdeelin- gen goed werk te zien gegeven, o.a. de num- mers Brug en Paard Dames en Meisjes ston- den op hoog peil. De nummers Rek, Brug en Paard en Vrije Oefeningen (systeem Niels Bukh) der heeren werden ook goed uitgevoerd. Ter afwisseling werd door enkele Meisjes beide avonden een ina, „de «potfaekexs «n drogisten verkrijgbaw* u I) j i* /.1J11 VillilO V VI T 10 .1 1 I ,1. J L1 1 /-, L1_ r-I pn Vlatr n a Acs U 1 y/Z'/n.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6