llkmaarsclie taunt. mfvwde fluid 'UROL Bechtszaken fladio-iiDekje ICeHc en school No 267 1928 Hondfirddertigsfe Jawnng, Zalerdag* 1© November. Zondag 11 November. HUversum, 1071 M. 9.15 V. A. R. A. Econ. Politiek Weekoverzieht. 9.30 V. A R. A Alb Hahn: Socialistische Prentkunst (1). 10.10 V. A. R. A. Ir. Gorter: Gereedschap (4). 10.30 V. A. R. A. Uitz. v. d. Bijeenkomst, georg. door de Fed. Amst. der S. D. A. P., iter herdenking v. d. beeindiging van den we- reldoorlog (1918-^1928), in het Concertge- bouw te Amsterdam. Sprs.Ir. J. W. Albarda en ds. W. Banning. F. Kloek, orgel. 1.— 2.30 Lunchmuziek door het Boris Lensky- Trio. 2.30 Aansluiting van het Concertge- houw te Amsterdam. Het Concertgebouw- orkest onder leiding van Pierre Monteux. Berthe Seroen, zang. John Powelil, piano. 4.— 4.30 Pianosonaten van Beethoven. Causerie door L. Schmidt. Egb. Veen, aan den vleugel. 4.305.Lezing door A. Poolman: Tris tan en Isolde. 5.6.V. A. R. A. Kinder uurtje. 6.30 V. F. R. O. Dienst in de Ned. 'Herv. Kerk in Tiel. Voorganger: Ds. M Prins. K. Bouman, fluit. J. Ribbius, orgel. 7 30 „Tristan en Isolde", muziekdrama in 3 bedr. van Rich. Wagner. Dirigent: Alb. van Raalte. (Om c.a. 8.45 Persberichten en sport- uits'agen). Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur en tijdens K. iR. 0. kerkdienst 1870 M.) 8.30 N. C. R. V. Morgenwijding. Joh. de Heer en echtgenoote. Samenzang en toespraak. 10.15 K. R O Hoogmis in de kerk van het H. Hart van fjezus te Rotterdam. Het Parochiaal zangkoor onder leiding van P. v. d. Putten. Predikatie door Pater Henricus O. M. C.: Voor het St. Laurentius Jongensgesticht. De organist speelt voor de H. Mis het Tocata en Fuga in D moll, Bach. Na de H. Mis, in Memoriam, Hevdt en Marche funebre- Chant Angelique, Guilmant. 12.301.30 K. R. O. Lunchmu ziek door het K. R. O.-Trio. 1302.Lite- rair halfuurtje door. P. v. d. Meer de Wal- cheren. K. R. O. 2.—2.30 Spr. Kapelaan J. Poels. 2.30—4.30 Concert in Heer'.en. Het Palaestrynsch Gem. koor en het kerkelijk zangkoor St. Paschalis, uit de Rectoraats- kerk, onder leiding van W. Goldschmitz. Kwartet v. d. Dram. Kunstkring onder lei ding van J. Hermans. 4.305.— Ziekenhalf- uurtje door Kapelaan Peels uit Weert. 5.20 N. C. R. V. Dienst in de Geref. kerk te Veendam. Voorganger: Ds. N. Postema: Jer. 2:13. D. Rol'ema, organist. 7.30—8.Apo- logie. Spr.: Pater W. Arts. 8.Concert. De Amsterdamsche Orkestver. onder leiding van F. van Diepenbeek. Mevr. Dido Zuid- berg Jkvr. Strick van Linschoten, sopraan. 10.45 Epiloog door het klein koor onder lei ding van Jos. H. Pickkers. Daarna pers berichten. Daventry, 1600 M. 10.50 Dienst bij de Cenotaph. Herdenking van den wapenstil- 6tand. Muziek door de militaire orkesten. 2 50 Trafagar square meeting. De militaire orkesten van de Welsh' en Iersche garde. Rede door Rev. Pat. McCormick. 4.05 Con cert. W. Davis, mezzo sopraan. D. Smith, bariton. O'of Sextet. 5.50 Voorlezing. 6.05 Bach's kerkcantate no. 80. B. Baillie, so praan. D. Owens, alt. P. Jones, tenor K. Faulkner, bas. F. W. Sutton, orgel. Koor en orkest 8.15 Kerkdienst. 9.05 Liefdadig- heidsoproep. 9.10 Nieuwsberichten. 9 25 Herinneringsfeest in de Royal Albert Hall. 9.30 Bandmuziek en massazang. 10.10 Rede door Earl Jellicoe, Admiraal v. d. vloot 10.22 Koorzang. 10 29 Rede door Rev. Shep- pard 10.37 Zang en muziek. 11.12 Sluiten met ,.God save the King". Parijs „Radio-Paris"1750 M. 12.20 Re- ligieuse muziek en zang. 1.052.10 Orkest concert. 4.505.50 Gramofoonmuziek. 8.05 —11.10 Poppenkast „Radio-Paris". Daarna orkestconcert. Langenberg, 469 M. 8.20—9.20 Morgen wijding. 11.1511.55 Liederen van Schubert 12.20—1.50 Orkestconcert. 3.505.20 Con cert. Orkest en koor. 5.456.20 Beethoven- en Mozartfeest. Pianospel en causerie. 7.20 Volksconcert. Het verst. Werag-orkest. K. Hansen, sopraan. W. Brouwers, tenor W Strienz, bas. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Konigswasterhausen (Zeesen), 1250 en!of 1700 M. c.a. 8.20 Morgenwijding. 10.20 Herdenking v. d. Wapenstilstand. 10.50 Or kestconcert. 3.505.20 Orkestconcert. 7.20 Concert. Johanna Hofer en Th. Loos. 8.20 Schubert-liederen. E. van Stetten, sopraan. H. Schrader, clarinet. 8.50 Berliner reportage, door F. Hiidenbrandt. Daarna dansmuziek Hamburg, 395 M. 8.35 Morgenwijding. 11.05 Orkestconcert. 12.25 Orkestconcert. 2 20 Kamermuziek en zang. 4.05 Orkestcon cert. 5.20 Orkestconcert. 7.20 Concert Or kest. C. Satte'berg, zang. A. Indig, viool. 9.35-11.20 Cabaret. Brussel, 509 M. 3.20 Populair concert 5.20 Orkestconcert. 6.50 Trioconcert. 8.35 Werken van Belgische componisten. Wapen- Btilstandsdag. 10.35 Sluiten. Maandag 12 November. Hilversum, 1071 M. 12.30—2.— Lunch- inuziek door het Boris Lensky-Trio. 5.6. Kinderuurtje. 6.7.15 Dinermuziek door het Boris Lensky-Trio. 7.157.45 Engelsche les, beginners. 8.05—8.45 Prof. Dr. Mr. G M G. H. Russel: Fiscale moeielijkheden bij bo s'oten N.V. 8.4510.Concert. Hollandsch Vocaal Kwartet. 10.1011.10 Concert door het Omroep-orkest onder leiding van Nico Treep. 10.Persberichten. r Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) (Uitsluitend N. C. R. V.) 12.30—1.45 Orgel- concert door H. C. Admiraal. 2.—2.30 Schooluitzending. Zangles door J. A. Steinz. 4-5.Ziekenuurtje onder leiding van Ds. •A. J. Wormgoor. H. J. Smit—Duyzentkunst, bariton en orgel. H. SmitDuyzentkunst, orgel en begel. 7.—7.30 Stenegrafieles. 7.30 8-Zangles door Jac. Ph. Caro. 8.— Con cert. Het Christel. Radio-orkest onder leiding var J. Pouwels. Spr.: J. Dooyewaard Azn voorzitter van het Com. voor regularisatie *n werkverruiming in het schildersbedrijf. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Balladencon- 1 I cert, sopraan en bariton. 12.50 Gramofoon muziek. 1.20 Orkestconcert. 2.20 Voor de scholen. 2.40 Muziek. 2.50 Lezing. 3.20 Mu ziek. 3.25 Voorlezing. 3.40 Muziek. 3.45 Concert, sopraan, tenor en viool. 4.35 Orkest concert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Voor padvinders. 7.05 Liederen van Schubert voor sopraan. 7.20 Dram, critiek. 7.35 Muziek. 7.45 Italiaansche lezing. 8.05 Vaudeville. Dansorkest en variete-artisten. 9.20 Nieuwsberichten. 9.40 Een debat tusschen Mr. Douglas en Mr. Mackenzie, over: Should books be banned? 10.40 Concert. R. Goodaere, alt. L. Gowings, tenor. A. Sammons, viool. 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 12.50— 2.10 Orkestconcert. 4.055.05 Symphonie- muziek, zang en dans. 9.05—11.10 Kamer muziek door't kwintet „Radio-Paris". Mile. Cad en Mme. Paul, zang. Langenberg, 469 M. 11.30 Mechanische muziek. 12.251.50 Orkestconcert. 5.05 5.50 Vocaal en instrument, concert. 7.25— 9.50 „La Traviata", opera in 4 acten van Verdi. Daarna tot 11.10 Dansmuziek. Konigswusterhausen (Zeesen), 1250 en!of 1700 M. c.a. 11.204.20 Lezingen. 4.20— 5.20 Orkestconcert. 5.207.05 Lezingen. 7.20 Voorlezing uit het voorw. van Shaw's „Back to' Methusalem". 7.50 Lezing. 8.20 „Back to Methusalem", van B. Shaw. Daar na tot 11.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 4.55 Gedichtenvoorle- zing. 5.20 Vroolijk concert. 7.20 Orgelconcert in de Pauluskerk, Hannover. 8.20 Vocaal concert. Het Hamburger zangkoor. Brussel, 509 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Trioconcert. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Werken van James Ensor. 10.35 Sluiten. VOOR DEN KANTONRECHTER. Zittting van Vrijdag 9 November. GEEN SPIJKERS OP LAAG WATER. In deze schraal bezochte zitting werd voortgezet een aangehouden zaakje contra den heer K. L., ijzerhandelaar te Alkmaar, die art. 144 van de A. P. V. O. der G. A., welke rebus beteekent: algemeene politiever- ordening der gemeente Alkmaar, door voor zijn v/inkel en magazijn op het Luttik-Ou- dorp een 4-wielig motorrijtuig, niet gebruikt tot lading of lossing van goederen, onbeheerd te laten staan. De verbalisant Wijnberg verklaarde heden, dat het hier niet betrof het zoeken van spij- kers op laag water, noch eenige kleinzielige vitterij, doch dat bedoeld motorrijtuig pi ra. een uur lang doelloos gedeeltelijk op het Lut- tik-Oudorp stond en alzoo het verkeer belem- merde. De heer L. heeft na ingewonnen gunstig advies van de politie van B. en W. vergun- ning gekregen het Luttik-Oudorp te mogen berijden en zijn auto een standplaats te geven voor laad- of lossingsdoeleinden, doch hier- van was ditmaal geen sprake. Op grond van deze toelichting achtte de kantonrechter het feit bewezen en veroor- deelde den her K. L. tot 2.50 boete of 2 da- gen hecht. SICH REGEN BRINGT SEGEN. „Wie zich opricht, zal zegen gebracht worden'. Deze karaktervolle spreuk, aange- bracht op de geldmunten van het herboren Duitsche rijk, mag ook wel de leus zijn van de voorwaardelijk veroordeelde, wien de ge- legenheid wordt geschonken, zich zelven te herzien en te verbeteren. Ook voor den vissche, K. Z., die thans zijn geboortedorp Egmond a. Zee heeft verlaten en zich heeft gevestigd te IJmuiden, waar hij als trawlervisscher dan zooveel dichter bij zijn woonhuis is. Klaas Z. toch is iemand van een goed, doch zwak karakter. Hij is tegen de verlei- ding niet bestand en op reis naar huis, wan- neer hij terugkeerde van de vischvangst, maakte hij zich meermalen schuldig aan overmatig drankmisbruik met al de treurige aankleve en gevolgen van dien, zoodat hij niet alleen wegens veelvuldige dronkenschap tot opzending naar de rijkswerkinrichting, doch ook tot gevangenisstraf ter zake weder- spannigheid werd veroordeeld. Maar gelukkig schijnt het hem thans ernst te zijn met zijn verbetering en heeft de reclas- seering hem de helpende hand toegestoken. De politierechter veroordeelde hetn tot een voorwaardelijke straf met 3 proefjaren en bij- zondere voorwaarden, waaronder geheelont- houding, aansluiting bij een geheelonthou- dersvereeniging en verbod van cafebezoek ge- durende zijn proeftijd. De kantonrechter toonde zich heden ook bereid tot cementie en legde den reclassant 2 voorwaardelijke straffen op en wel 2X7 dagen hechtenis en 1 X 4 en 1 X 6 maan- den opzending naar een rijkswerkinrichting. Een en andere met 3 proefjaren en de bijzon- dere voorwaarden als door den politierech ter opgelegd. NoG TE VEEL FUT. De heer J. A. P., een chauffeur uit den Hel- der, en een jongmensch met een kennelijk opgewekt karakter, b.hoorden ook tot de ge- lukkige autobestuurders die te Koedijk we gens overtreding der 28 K.M. als maximum waren bekeurd. Volgens opgaaf van den ver balisant bedroeg die snelheid 51.4 K.M., wat de verdachte ondenkbaar achtte, daar zijn auto momenteel niet in staat was een derge- lijke fabelachtige snelheid te bereiken. De verbalisant had echter gezegd, dat verdachte een stofwolk had opgejaagd en dat was hem voldoende om te concludeeren dat hij veel te snel had gereden. Aangezien de heer P. echter toegaf wel meer dan 28 K.M. te hebben bereikt, werd deze erkentenis voldoende geacht en ver dachte tot 7 boete of 7 dagen hechtenis ver oordeeld. WIE EEN KUIL GRAAFT VOOR EEN ANDER, VALT ER SOMS ZELF IN. Dit was ook het oordeel van den kanton rechter, toen hij een zaakje behandelde be- treffende een aanrijding tusschen een wid en een motorrijder, die op 30 September te Heiloo had plaats gevonden. De heer J. Peperkamp, die zich op een motor door die gemeente voortbewoog en een voor hem rijdend voertuig wilde voorbij tuffen, kon ondanks remmen en signaal geven niet verhinderen dat hij in aanrijding kwam met zekeren Th. v. W., een persoon uit Ber gen, die door zijn onvoorzichtigheid en tegen de regels van den weg indruischend wielrij- den, zelf de schuld was dat zijn rijwiel ge deeltelijk werd vernield. Van W. was daar- van echter in geenen deele overtuigd en deed een klacht tegen den heer P., doch het on- derzoek pakte leelijk uit in het nadeel van den aapgever, die heden bij verstek tot 8 boete of 8 dagen hechtenis werd veroor deeld. GOED UITKIJKEN IS DE BOOD- SCHAP. De bestuurder van een melkbussenauto, A. v. L., reed op 19 September met zijn leven- makend vehikel door de Rijp over den Zuid- dijk en scheen niet of niet te willen bemer- ken, dat een luxe auto in casu een Ford Se dan, door luid signaal geven den melkbus- senvervoerder wilde beduiden dat hij ruimte moest maken om den ander te doen passee- ren. Deze nonchalance kwam hem duur te staan, daar de Ford werd bestuurd door den burgemeester van Wijdenes, die niet ver- zuimde ter bevoegder plaatse een klacht te doen, met gevolg, dat van L. heden tot 8 boete of 8 dagen hechtenis werd veroor deeld. Laten wjj U eens de „B A R R T T"- TELMACHINE demonstreeren Het geeft U geen verplichting totkoopen. L. Frankenberg, Alkmaar. ACH, WAREN ALLE MENSCHEN WIJS Men beklaagt er zich wel eens over, dat de bewoners der Balkanstaten elkander voortdurend in het haar zi-tten, maar als men bedenkt, dat dit toch feitelijk niet anders zijn dan consumenten van rauw paardevleesch en dat ook de beschaafde bewoners van het kleine Heilooerdijkje bij Alkmaar den vrede onderling niet kunnen bewaren, dan doen we verstandig over de tekortkomingen van de Balkanburgers het zwijgen maar te bewa ren. Ter illustratie van dit advies kan dienen de verschijning van den 42-jarigen tuinbou- wer J. de V., wonende aan bedoelde Hei- looerdijk, als verdachte op grond van het feit, dat hij op 28-September aldaar het ver keer zou hebben belemmerd. De tuinbouwer had n.l. zijn voertuig geplaatst op den Hei- looerdijk en daarin zijn tuinbouwproducten geladen, zonder aan zijn buren en medetuin- bouwers, de gebroeders Konijn, gelegenheid te geven om met hun wagens er voorbij te rijden. Een slechte verstandhouding is hier de oorzaak van die onaangenaamheden. Waar een wil is, daar is ook wel een weg om het elkander gemakkelijk te maken. De getuige w. A. Konijn verklaarde, dat de wagen van verdachte geruimen tijd in den weg had gestaan; deze zelf beweerde echter, dat nog slechts 2 kistjes hadden moeten wor den opgeladen, terwijl 2 getuigen a dechar- ge, een knecht en een piccolo van ver., den duur der verkeersbelemmering reduceerden tot slechts enkele minuten. De ambtenaar vorderde 10 boete of 10 dagen hechtenis, doch mr. Bastert, als des- kundig magistraat, was van meening, dat streng optreden de goede verstandhouding niet zou bevorderen en legde geen straf op. DIE MOET DE STAFKAART EENS BESTUDEEREN. De voormalige tuindersknecht, thans chauf feur, H. P. de L, die in een ver van goed ge- soigneerd costuum voor den rechter ver- scheen, had zich op 31 October te Alkmaar vergaloppeerd door met zijn vrachtauto den verboden inrit LaatSchoutenstraat richting Langestraat te nemen. Op zijn verdediging, dat hij als bewoner van het platte Kennemerland ter plaatse niet bei-cend was, kon geen regard worden geslagen en werd de onvoldoend topogra- fisch onderlegde verdachte tot 1.50 boete of 1 dag hechtenis veroordeeld. PraBvawcBaal nieuaws EGMOND AAN ZEE. Het nieuwe tooneel in de Prins- Hendrik-Stichting ingewijd. Woensdagavond om half acht was de eet- zaal der Prins-Hendrik-Stichting gevuld door de verpleegden en een aantal genoodigden, die getuige zouden zijn van de inwijding van het nieuwe tooneel door het optreden van de tooneelvereeniging „Ons Vermaak" van Cas- tricum. De directeur der P. H. S., de heer Van der Berg, heette alien hartelijk welkom en ver- volgde: „Het is voor mij aangenaam, dat wij hier alien in gezondheid bijeen zijn om de inwijding van het nieuwe tooneel mee te ma ken. Veel is er moeten gebeuren, eer het zoo- ver was, mede door de medewerking van liefdadig Nederland, van personen, die het kunnen doen en zich verplicht achtten de oude zeelui eenige aangename oogenblikken te verschaffen. Allen te noemen zou te veel worden, maar eenigen wilde ik toch wel even naar voren brengen. De eerste, dien ik noemen wil, is de welbekende Henri ter Hall, die niet gerust heeft voor het tooneel er was. Zoo zond hij zijn hoofddecorateur, den heer Alex de Mees ter, die hier elf dagen lang zijn tooverkunst met zijn „wit"kwast botvierde, al of niet ge- holpen door zijn stoki-es. En hij kreeg er plei- zier in, ook doordat de oudjes hem zoo ijve- rig hielpen, maar meer nog hem op de vingers keken. De heer De Meester verrichtte zijn werk dan ook kosteloos. Nog twee andere medewerknden moet ik noemen, n.l. de verpleegden Jan Verstraten en Binnekade. En natuurlij-k ook nog de kij- kers, want: geen kijkers geen tooneelkunst. geen publiek geen artisten, en omgekeurd Daarom hebben wij ons gewend tot de too neelvereeniging: „Ons Vermaak'" van het Provinciaal Ziekenhuis „Duin en Bosch" te Castricum. Deze vereeniging heeft aan onzen oproep gehoor gegeven en zal dus van avond voor het eerst ons nieuwe tooneel bespelen Daarbij komt: „Wij hebben den 30-sten October gedronken op den 70-steun verjaar- dag van den heer Wendelaar. voorzitter van het college van regenten. Ook voor dezen avond heeft deze heer ons een extra traktatic aangeboden." Hierbij dacht spr. ook nog aan de firma Philips, die een complete verlichting met boven- en voetlichten in drie kleuren ten ge- sehenke gaf, en eindigde met de uitnoodiging tot een „hoera" ter eere van de vervaardigers en de spelers. alsook voor „The Willy Band", die zoo belangeloos hun medewerking schon- ken. Hieraan werd met enthousiasme voldaan, waarna een „Lang zullen ze leven" volgd? De heer A. Vogel, regisseur der tooneel- club, kondigde vervolgens met een kleine in- leiding de komst aan der „Gebroeders Kal- koen" en wie er verder zouden medewerken in het gelijknamige vroolijke spel in drie bedrij- ven van Gerard Nielen. Voor wie „Ons Vermaak" meer aan het werk hadden gezien, stond het van te voren vast, dat er wel weer genoten en gelachen zou worden. En die verwachting werd geens- zins beschaamd. Zeker, het stuk zelve zorgt voor meer dan voldoende stof en allerverma- kelijkst zijn de verschillende verwikkelingen tengevolge van de komst van de eerste vrou- welijke bediende in zaak der oer-conserva- tieve droogstoppels Kalkoen, die op hur, ouden dag waarempel alle vrouwenhaterij af- schudden en nog verliefd worden op de koop toe, allebei op't juf je, dat de stille verloof- de is van een der heeren Kalkoen neef mede- werker in de zaak en de aangewezen persoon om hen op te volgen. Gelukkig zijn juist op het oogenblik, dat de situatie haar toppunt be reikt, de zes weken van neefjes wachttijd om zijn verloofde te mogen voorstellen verstre- ken en komt alles op zijn pootjes terecht, ook de kans op de aflossing der hypotheek van de liefhebbende erfzuster der heeren Kalkoen. mej. Pietje. Maar dat alles zou niet zoo tot zijn recht zijn gekomen, wanneer de leden van „Ons Vermaak" niet met het hun eigene elan het stuk hadden aangepakt met het gevolg, dat zij weer heel wat momenten van frisch en vroolijk spel te genieten hebben gegeven. Het woord van waardeering, uitgesproken door den heer Van den Berg, vond dan ook na het reeds herhaaldelijk geschonken ap- plans aller bijval, waarbij „The Willy Band" welverdiend in de hulde deelde. SCHAGEN. Men deelt ons mede, dat er vermoedelijk te Schagen valsche rijksdaalders in omloop zijn. E>e verbouw van de Eeierenveiling te Schagen is buiten aanbested'ing om, aan een paar aannemers opgedragen. De bond van Timmerpatroons heeft zich thans tot den Raad gewend met een adres, waarin verzocht wordt, dat alle aannemers voortaan in de gelegenheid gesteld zullen worden aan de uitvoering van gemeentewerken mee te dra- gen. OUDXARSPEL Vacatare hoofd der school Voor de betrekking van hoofd der school in deze gemeente hebben zich 17 sollicitanten aangemeld. NOORDSCHARWOUDE. De veiling uitbreiding. De werkzaamheden ter uitbreiding van de groentenveiling vorderen al heel aardig. De overkapping is bijna gereed. De ingebruik- nteming zal dan ook wel spoedig verwacht kunnen worden. URSEM. Dinsdagavond had wederom de gebruike- lijke schietoefening plaats van den Bijzon- deren Vrijwilligen Landstorm. Deze avonden mogen zich altijd in een groote belangstel- ling verheugen. De opkomst was dezen keer zeer groot, niet minder dan 21 schutters wed- ijverden met elkaar het hoogst aantal punten te behalen. De uitslag was als volgt: C. Koppes 94, J. Prinse 96, P. Oudejans 97, Jb. Schaap 94, B. Mak 83, L. Borst 92, Th. Koning 98, Ch. de Goede 87, J. Mulder 84, Th. Luitjes 67, P. v. d. Lee 97, Th. v. d Lee 99, G. Dekker 93, J. Tessel 95, P. Nooy 88, G. Hoogewerf 97, M. Verbart 86, C. Schouten 93, J. Overboom 87, C. Schaap 93, F. v. d. Heuvel 91. PREDIKBEURTEN. 11 November. Alkmaar. Luthersche kerk, v.m. 10.30 uur, Dienst van de Vrijzinnige Jeugdkerk 13—19 jaar, o. 1. v. Ds. L. B. Houtgast, kampleider V. C. J. B. UIT DE OMGEVING. Herv Gemeenten. BURGERBRUG" geen dienst. CALLANTSOOG, 10 uur, Ds. Damste. DIRKSHORN, 10 uur, Ds. de Leeuw. GRAFT, 10 uur, Ds. Rooker. Doop. HEILOO, Evangelisatielokaal, 10 uur, de heer K. Teeling van Amsterdam. HENSBROEK, 9.30 uur, Ds. Rijkx. LIMMEN, nm. 2 uur, Ds. Eilerts de Haan DE RIJP, geen dienst (vacature.) URSEM, geen ditnst. WINKEL, geen dienst. Doopsgez. Gemeenten. BEEMSTER, geen dienst. GRAFT NOORDEIND, 10 uur, Ds. van Giessen. NIEUWE NIEDORP, 10 uur, Ds. Haars DE RIJP, 10 uur, Ds. de Holl. i .(Gedeeltelijk ontleend aan Kerk en Volk.J( I In de raadsvergadering van Donderdag waren tegenwoordig de heeren J. Schaap Cz., S. de Jongh, J. Dol, A. G. Genefaas, J. de Boer en J. Broertjes. De notulen van de vorige vergadering wer- den gelezen en onveranderd vastgesteld. Eenige ingekomen stukken werden voor ken- nisgeving aangenomen. Van den heer A, Groot was bericht ingeko men dat hij ontslag neemt als raadslid. De Minister van Arbeid heeft het bedrag van het tekort der Woningbouwvereeniging 1927/'28 vastgesteld op 692.85, alzoo voor rekening van het Rijk 519.60. Enkele ingezetenen uit den polder Mijze ver- zochten om verlichting van den Mijzerdijk. Werd gesteld in handen van B. en W. om prae- advies. Met algemeene stemmen werd besloten het perceel tuingrond evenals het vorig jaar te verhuren aan den heer W. Klaver voor f 50, tot 1 Januari 1929. Daarna kwam in behandeling de aanvrage van het R. K. Schoolbestuur om een bijdrage voor de tijdelijk ingerichte schoollokalen. De heer Broertjes vroeg of deze wijziging noodzakelijk was. De heer de Boer was er niet voor om voor zulk een kort tijdje die onkosten te maken. De heer Genefaas gaf den heer Broertjes aanvankelijk gelijk, maar daartegenover staat dat een lokaal der school op het oogenblik wordt bestemd voor het eventueel drogen van jassen der kinderen. Voorheen was het geen hinder voor de kinderen, omdat dat lokaal bijna niet noodig was. Maar nu is door de stijging van het leerlingental dat lokaal meer dan ge vuld, zoodat een en ander wel hinderlijk is. De Voorzitter zei dat het ook een belangrijke factor is, die door Genefaas werd aangevoerd. Maar daarbij komt bovendien, dat er een lo kaal was, waar twee onderwijzers werkzaam moesten zijn. Dit was een onhoudbare toestand. Spreker vond het dan van het Schoolbestuur ook zeer wijs, dat daarin is voorzien. De heer de Boer had het beter gevonden, als een half jaar eerder met het bouwen der school was begonnen. De hr. Broertjes was dit met den hr. de Boer eens, maar hij vroeg waarom het niet eerder aan het schoolbestuur is verzocht geworden. Wetbouder Schaap merkte op, dat de aan vrage toch niet verworpen kan worden, De heer de Boer vond het een mooie ge- schiedenis. Dan kunnen ze hun gang maar gaan. Hij vond zulks niet goed, en zou zich genood- zaakt zien om die redenen juist tegen de aan vrage te stemmen. Wethouder de Jongh merkte op, dat het schoolbestuur heel zuinig is, naar aanleiding waarvan de Voorzitter een uitvoerige toelich ting gaf. en springenc/e lippen Dooten 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bit Apoth. en Drogisten De heer de Boer was het met de beide spre- kers eens, maar dat zulks plotseling is geko men, betwijfelde spreker, daar het vorig jaar een zelfde toestand heerschte. De heer Broertjes vroeg wat er later met de lokalen zal gebeuren. Hierop zei wethouder Schaap dat dit het schoolbestuur moet weten. Na een uitgebreide discussies over dit onder- werp werd besloten op het adres goedgunstig te beschikken. Na eenige besprekingen over het werk van den gemeentetoren werd besloten den schilder Stroomer in het schilderwerk tegemoet te ko- men voor de hooge kosten die hij heeft gehad voor het steigerwerk. Met algemeene stemmen werd besloten een leening aan te gaan groot 3100, af te lossen in 20 jaren, tegen een rente van ten hoogste 43/4 pet. per jaar. Met algemeene stemmen werd besloten tot af- en overschrijving en toevoeging van enkele posten aan de begrooting dienst 1928. Hierna kwam in behandeling de gemeente- begrooting dienst 1929. De Commissie van on- derzoek bracht bij monde van den heer Gene faas verslag uit, Allereerst werd een woord van dank ge bracht aan het College van B. en W. voor de bezuiniging die is aangebracht. Ondanks dit feit meent de commissie toch nog verder te moeten gaan. Door de Commissie werd voorgesteld aan den gemeente-arts Dr. Bloem te Spierdijk een ver- hooging van salaris toe te kennen met vaste aanstelling en het salaris met 1 Januari 1929 te bepalen op 600 per jaar. Nadat het voor en tegen breedvoerig was be- sproken, werd het voorstel der commissie aan genomen, met de stem van wethouder De Jongh tegen. Door de Commissie werd voorgesteld de op- centen op de Rijksinkomstenbelasting te ver- hoogen tot 80 of anders het vermenigvuldi- gingscijfer te brengen op 4J4. Door den Voorzitter werd de meening van B. en W. verdedigd. Spreker wees er op, dat eventueel het bedrag der winst van het G. E, B. in de gemeentekas zou kunnen worden ge- stort. Ofschoon spreker moest toegeven dat hoogstwaarschijnlijk de geraamde opbrengst niet zal kunnen worden bereikt, stelde hij voor zoowel het getal opcenten als het vermenigvul- digingscijfer ongewijzigd te laten e^ het jaar J929 nog eens af te wachten. Omdat de commissie ook liever geen verhoo- ging invoerde, doch vreesde dat het wel nood zakelijk zal blijken, verklaarde zij, indien er een tekort zou zijn, hiervoor de verantwoor- ding niet op zich te kunnen nemen. Namens B. en W. verklaarde de Voorzitter dat het beter wordt geacht eerst later, als men definitief de winst van het G. E. B. weet, een beslissing te nemen welk gedeelte in de ge meentekas zal worden gestort. Daarna werd de begrooting in stemming ge bracht en met algemeene stemmen goedge- keurd. Het salaris van den bode werd gebracht op 200 per jaar met vrij wonen. Het salaris voor een nieuw te benoemen op- zichter (architect) werd bepaald op 90 per jaar en er werd tevens besloten sollicitanten op te roepen en de aanstelling voorloopig tij delijk te doen geschieden. Tot leden van het Burgerlijk 1 mbestuur werden benoemd de heeren G. Koelemeij en A, Tessel. Op de reclames voor het schoolgeld werd goedgunstig beschikt. Bij de rondvraag vroeg de heer Genefaas of B. en W, reeds een beslissing hebben genomen omtrent zijn voorstel tot het instellen van een commissie van bijstand voor het G. E. B. De Voorzitter zeide van niet. De heer Genefaas vestigde de aandacht op de nieuw aangelegde electrische leiding. Hij verzocht B, en W. den lijnwerker op te dragen dat deze beter wordt verzorgd, daar de zaak niet in orde is. Spreker zag gaarne dat de hoe- ken werden voorzien. Op voorstel van den heer Genefaas werd be sloten den prijs voor de electrische verlichting voor de gemeente-secretarie vast te stellen op 5 cents per K. W. U. De heer de Boer vroeg eenige inlichtingen omtrent de commissie tot wering van school- verzuim, welke door den voorzitter werden verstrekt. De heer Broertjes wees op den slechten weg bij de Kluft in de Schermer. Spreker zou B. en W. willen verzoeken een verzoek tot het be- trokken polderbestuur te richten, wat werd toegezegd. De Voorzitter vroeg als Voorzitter van den Vrijw. Landstorm een kleine subsidie voor het houden van een schietwedstrijd. Deze werd be paald op 5. Verder niets meer te behandelen zijnde, werd de vergadering gesloten.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 9