m m Kunst Sport n. Binnenland fegonnen besprekingen onder leiding van den Regierungsprasident" Bergemann met beide partijen. Hij acht thans, na die uitspraak, het psychoiogisehe oogenblik aangebroken voor de actie van een neutralen arbiter. Men mag wel aannemen, schrij ft de corres pondent, dat niettegenstaande de nog steeds voortbestaande economische meeningsver- schillen thans in den loop van de week een zakelijke schikking mogelijk zal blijken, zoo- dat onder bepaalde omstandigheden met het begin van de volgende week gerekend kan worcien op een hervatting van het werk. HET METAAL-CONFLICT. De Economische Partij zal niet ingrijpen in den strijd in de metaal Industrie. De Rijksdag-fractie van de Economische Partij, die gistermorgen vergaderde, hield rich voomamelijk bezig met het loonconflict in Noord-West Duitschland. Na een inlei- ding van het Rijksdaglid Colosser besloot men, tegen de aan de orde zijnde voorstellen te stemmen, aangezien men niet in deze kwestie wenscht in te grijpen zoolang de zaak nog hangende is. Voortzetting der debatten in den Rijksdag. Bij de voortzetting der debatten werd het woord gevoerd door den democratischen vak- vereenigingsleider Schneider uit Berlijn, die rich tegen de tot nog toe gevoerde economi sche politiek verklaarde. Hij steunde het voorstel tot verleening van werkloozensteun aan de uitgeslotenen. Hij verlangde van tie Rijksregeering, dat zij alles zou doen om den industrieelen vrede te herstellen De, laatste spreker was de afgevaardigde Schwarzer van de Duitsche Volkspartij, die het bedrag der ondernemers, een aantasten van de staats- autoriteit noemde. De besprekingen zullen vandaag worden voortgezet. ENGELAND. HET VERGAAN VAN DE „VESTRIS". De „Los Angeles" op zoek naar overlevenden. Het luchtschip „Los Angeles" is opgedra- gen zich gereed te houden tot het deelnemen aan een speurtocht naar verdere overleven den van het stoomschip „Vestris". Gister- avond berichtte I.akehurst dat het luchtschip voor vertrek gereed was. Zooals door de autoriteiten wordt verklaard, zou het niet mogelijk zijn geweest het luchtschip reeds gisteren naar de plaats van het ongeluk te zenden, omdat nog verscheidene herstellin- gen aan de „Los Angeles" moesten worden verrieht De kapitein gered. De kapitein van de „Vestris is gered. 7 weehcndcrdvijftien van de 350 opvarenden gered. Volgens draadlooze berichten van aan de Tedding deelnemende schepen zijn totnogtoe 215 schipbreukelingen van het gezonken stoomschip „Vestris" gered, terwijl in totaal 350 personen aan boord waren. Een-en- twintig hunner werden door het stoomschip „Bermuda" opgenomen. Het stoomschip „Berlin" pikte vanmorgen vroeg een ledige reddingsboot op. Het staat nog niet vast of zij die in deze boot moesten zitten, verdron- ken zijn, of dat de boot door de gevolgen van de „Vestris" werd afgeslagen. Amerikaansche staatsstukken te loor. De „Vestris" had tien zakenberichten van het departement van Buitenlandsche Zaken aan boord, die voor Buenos Ayres, Rio de Janeiro en Montevideo bestemd waren. De geredden in uiterst ukgeput- ten toestand. Het Duitsche stoomschip „Berlin" meldt dat het voorzooveel het weer het toelaat de schipbreukelingen van het Fransche stoom schip (.Miriam"?) zal overnemen en naar New-York brengen. Het Amerikaansche vrachtschip, dat 123 schipbreukelingen op- nam. blijft nog tot het vallen van de duister- nis op de plaats des onheils. De geredden verkeeren in uiterst-uitgeputten toestand, zoodat totnogtoe niemand een samenhangend bericht over de ramp kon geven. De oorzaak van den ramp. Omtrent de oorzaak van den schipbreuk rn de „Vestris" is nog slechts zeer weinig st te stellen. Deskundigen uit New-York en Londen zijn van meening, dat wellicht le stalen platen van het schip door den Zater- dag woedenden storm zoodanig beschadigd zijn, dat het water in groote hoeveelheden in bet schip drong, zoodat de scheepspompen niet voldoende capaciteit hadden om het weg te pompen. Het heden te Plymouth gearri- veerde s.s. „Mauretiana" bevestigt, dat Za terdag boven den Atlantischen Oceaan een storm van ongehoorde kracht heeft gewoed, die somtijds een snelheid van 100 mijlen per uur bereikte. Ten gevolge van dezen storm werden aan boord van de „Mauretiana" 10 led en der bemanning en eenige passagiers gewond. In antwoord op een in het Lagerhuis ge- stelde vraag naar de laatste berichten, die de Engelsche regeering ontvangen had, werd van regeeringszijde medegedeeld, dat vol gens mededeeling van de reederij van de „Vestris" 5 reddingbooten door het s.s. American Shipper" en 2 reddingbooten door een ander stoomschip waren opgepikt. Het aantal geredden was nog niet nauwkeu rig bekend. De eerste doode geborgen. Het Amerikaansche vlaggeschip „Wyo- ming" seint, dat het een doode en vijf over levenden, die zich op een vlot bevonden aan boord heeft genomen. LT;t een ander bericht blij'kt dat de ..Yyoming". na zijn redding* pogingen te hebben beeindigd, voornemens is, de opgenomen schipbreukelingen naar Norfolk (Virginia) te brengen Allen gered? De laatste draadlooze berichten omtrent bet gezonken Britsche s.s. „Vestris" rnelden, dat thans alle passagiers gered zijn, uitge- zonderd die welke nog op een vlot rond- drijven. BELGIe. goederentrein ONTSPOORD Groote vertraging in het verkeer. Gisteravond te 17.15 uur is nabij den in- ?ang van het goederenstation Vurenberg een goederentrein ontspoord, waardoor een seinpaal en een paal der electrische verlich- ™g werden omvergesleurd. Door den schok vie! een machinek'etel die op den laatsten wagon geladen was, hiervan af en rolde de helling af, de straat op, waar alles wat op zijn weg lag verbrijzela werd. Het gevaarte kwam in de Engelsche Lei terecht te Burgerhout. De buizen der wa- terleiding sprongen, waardoor de geheele streek onder water liep. De ijzeren hekken aan den spoorbaan werden over een groote lengte vernield. Een voorbijganger werd ge- kwetst. Alle treinen uit Antwerpen vertrok- ken met groote vertraging. De internationale trein Amsterdam—Brus- selParijs moest over Antwerpen Centraal geleid worden Eerst laat in den avond was alles hersteld. De materieele schade is bui- tengewoon groot. AUTO IN EEN AFGROND GESTORT. In het Flemme-dal stortte een vrachtauto tengevolge van een defect aan de remmen in een 30 meter diepen afgrond. De auto werd totaal vernield. Twee kizittenden waren op slag gedood. De 3 overige inzittenden wer den zwaar gewond naar het ziekenhuis te Triest overgebracht. Hun toestand is hope- loos. ITALIe. DE UITBARSTING VAN DE ETNA. De stroomsnelheid van de lava is sterk verminderd. Men hoopt, dat het einde van de uitbarsting nabij is. De toestand bij Nunziata en Car- rabba. Naar Vaz Dias uit Rome meldt, is de snel heid, waarmee de lavastroom zich voortbe- weegt, ten zeerste verminderd en wel van 7 a" 10 M. per uur (Zondag) tot nog geen meter per uur (Maandag). Prof. Ponte, de directeur van het observatorium is Maandag weer over de kraters gevlogen en heeft ver klaard, dat de uitgeworpen vulcanische stof- fen zeer verminderd zijn. Hij waarschuwt er echter voor op dezen grond te groote ver- wachtingen te baseeren, daar phasen van ver- minderde werkzaamheid, gevolgd door pha sen van heviger werken bij alle vulcanische uitbarstingen voorkomen. Een ander gunstig teeken is, dat er gister groote hoeveelheden rook uit den hoofdkrater van de Etna opste- gen, een verschijnsel, dat bijna altijd het ein de van een uitbarsting aankondigt. Prof Ponte is echter van meening. dat het nog wel twee tot drie weken zal duren voor de eruptie volledig uitgestorven is. De toestand van Nunziata en Carrabba is sinds Zondag onveranderd. Ongeveer de helft van het eerste dorp is verwoest, terwij' de rest, die op hooger gelegen terrein ge- bouwd is, tot dusver werd gespaard. Toch wordt nog aan niemand toegestaan het dorp weer in te trekken, daar de toestand nog als uiterst gevaarlijk wordt aangezien, omdat de opgestapelde lava, die hoog optorent boven de gebouwen, ieder moment neer kan vallen waardoor binnen enkele uren het overblijven- de deel van Nunziata verwoest kan worden. In Carrabba heeft de lava echter eerst den zoom van de plaats bereikt en eenige der bui- tenste huizen vernietigd. De verwoesting en de regeeringshulp. Toen het blijde nieuws van het verminde- ren van de uitbarsting te Rome ontvangen werd, besloot het kabinet onmiddellijk over te gaan tot het bouwen van permanente onder- komens voor de dakloozen. Terzelfdertijd is een millioen lire gedeponeerd bij het ministe- rie van bihnenlandsehe zaken ten behoeve van de dringendste hulpverleening. Volgens in het kabinet voorgelezen cijfers zijn er in totaal 700 huizen verwoest, 5000 menschen dakloos en 1200 H.A. bebouwd land onder de lava bedolven. Op voorstel van den minister van verkeer besloot de ministerraad tevens om voor den duur van de stremming van het verkeer op de spoorlijn Messina-Catania tariefverlaging toe te staan. Als de lava in zee stroomt. In een interview met de Giornalo d'ttalia verklaarde prof. Ponte, dat verwacht kan worden, dat de lava binnen enkele dagen in zee zal stroomen. Een gevaarlijke explosip daarbij was niet waarschijnlijk. In 1860 had de lava eveneens de zee bereikt en toen waren er alleen stoomzuilen ontstaan. Dit verschijn sel zou. daar de explosie ditmaal heviger was, waarschijnlijk in meerdere mate optreden. In den bovenloop van de lavastroom vor- men zich nieuwe zijstroomen, die de tot nog toe gespaarde woningen bedreigen. Maandagmorgen vroeg zijn aardschokken gevoeld, die heviger waren dan die van Zater- dagavond. Tegen alle verwachtingen in is Nurziata tot nog toe gespaard. De uitgeweken bevol- king dankte hiervoor de plaatselijke Heilige Maagd. Ook Carrabba, dat gisteren nog aan den rand van den ondergang stond, hoopt men thans te zullen kunnen behouden. Door- dat er geen nieuwe lava uit de kraters stroomt, wordt de snelheid van de lava stroom langzaam, doch geleidelijk minder, waardoor de lava gelegenheid krijgt af te koelen en vast te worden. Alle 5 nieuwe kra ters toonen een afnemende activiteit. Een later bericht omtrent de uitbarsting van de Etna meldt, dat de lava thans bijna in het geheel niet meer vooruit gaat. Men be- schouwt derhalve het gevaar voor Nurziata en Carrabba als geweken, tenzij de Etna op- nieuw gaat werken. Dit wordt echter door prof. Ponte. de directeur van het observato rium van de Etna, onwaarschijnlijk geacht, nu hij heden weer onnieuw over de werken- de kraters gevlogen is. De lava is nog zeer vloeibaar, doch de ten zeerste verminderde hoeveelheid vulcanische stoffen duiden aan, dat thans de laatste phase van de-uitbarsting ingetreden is. Bij zijn vlucht over de kraters heeft prof. Ponte gister bijna't leven verloren. Hij had den piloot instructies gegeven om op groote hoogte over de werkertde kraters te vliegen. Toen de aeroplaan echter de zone boven deze kraters binnevloog, dook het vliegtuig plotseling naar beneden, waarschijnlijk doordat de lucht daar, door de groote hitte welke uit den krater opsteeg, te ijl was ge- worden. Het vliegtuig viel tot slechts eenige honderden meters boven de krater, voordat de piloot weer de contrSle over het toestel her- won. De lava stroomt weer snetler! Naar verluidt is gedurende de laatste uren de lavastroom weer voortgestroomd en heeft zij den weg tusschen bet Zaterdag ver- woeste station Mascali en Giarre afgesne- den. De stroomsnelheid, die gedurende den vo- rfgen aag zoo sterK was aigenomen, is thans weer 7 Meter per uur. De auoriteiten zijn gedwongen de passa- iesrovervaart tusschen Fiume, Freddo en iarre te onderbreken. De kleine lavastroom, die Zondag stilhield, na weinig schade ge- daan te hebben, heeft zich tot dusver nog niet weer bewogen. De schade. In de Corriere della Catania publiceert de fascistische provinciale secretaris een voor- loopige raming van de door de Etna veroor- zaakte schade. Volgens deze schatting be- draagt de waarde der vernietigde oogsten ongeveer 7 millioen lire, de waarde van 't oord de lava bedekte land ongeveer 50 mil lioen lire. De te Mascali verwoeste huizen vertegen- woordigen een waarde van 22 millioen, waarbij nog 5 millioen komt voor de overige verwoeste huizen. De aan den spoorbaan en spoorbruggen toegebrachte schade bedraagt 17 millioen. Deze voorzichtige raming komt, met in het oog houden van de verdere schade toege- bracht aan telegraaf- en telefoonlijnen, wa- terleidingen en ondcrbreking van handel en verkeer, tot een totale som van 160 millioen lire. OOSTENRIJK. BOERSCHE HARDHEID. In een dorpswoning in de nabijheid van Trente hebben gendarmen, door hulpgeroep opmerkzaam gemaakt, een merkwaardige ontdekking gedaan. Aan het einde van een donkere gang bevond zich een ijzeren kooi, waarin een volkomen verwaarloosde en ver- magerde vrouw onafbroken weeklaagde. Toen zij uit haar gevangensdhap was bevrijd, deel- de de ongelukkige mede, dat zij door haar zwager en zuster sedert Juli opgesloten was Men had haar door de tralies slechts spaar- zaam voedsel verstrekt en haar verder aan haar lot overgelaten. Uit het verhoor, dat on middellijk afgenomen werd, bleek, dat de on gelukkige vrouw in Juli teekenen van zins- verbijstering had gegeven en dat haar fami- lieleden haar hadden opgesloten om de on- aangenaamheden en vooral de kosten van een verpleging in een krankzinnigengesticht te vermijden. RUSLAND. ONTROUWE RECHTERLIJKE AMBTENAREN. Te Astrakan is een proces geeindigd, dat 10 dagen geduurd heeft, tegen een groep van 13 gewezen verantwoordelijke rechterlijke ambtenaren van de gouVernementsrechtbank aldaar. Het proces bood een beeld van volle- dige ontbinding van het hoogere justitieele apparaat. De voorzitter van de rechtbank liet zich omkoopen om nepmannen op vrije voeten te stellen, en de tenuitvoerlegging van vonnis- sen op te schorten. Bijna dagelijks kwam het tot drinkgelagen en orgien. Sommige rechters maakten misbruik van de vrouw, die zich in rechtsaangelegenheden tot hen wendden. De president van de rechtbank is tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld, een plaatsver- vanger tot acht, eenige volksrechiers en de rechter van instructie tot tien jaar ieder. Vijf kooplieden, die zich aan omkooping hadden schuldig gemaakt, zijn tot vijf jaar veroor deeld. andere tot gevangenisstraffen van twee tot vier jaar. EEN DUITSCHE PREDIKANT GEARRESTEERD. In de Duitsche kolonie Selz in de buurt van Odessa is de predikant Frucht in hechte- nis genomen, omdat hij van den kansel de jeugd onder bedreiging met den kerkelijken ban vermaand had niet tot de boerendubs toe te tredeu en deze plaatsen van ontucht ge- noemd had. DE KOELAKI ROEREN ZICH. Zeven sovjetambtenaren vermoord. De correspondent van het „Berl. Tage- blatt" te Moskou meldt, dat de „Izwestia" een opzienbarende mededeeling publiceert nopens het optreden der koelaki (rijke boeren) tegen de sovjetambtenaren in de dorpen. In drie dagen tijds zijn er zeven sovjet ambtenaren in verschillende deelen des lands vermoord, terwijl op vier andere moordaan slagen zijn gepleegd. Bolsjewieksdie dorps- bibliotheken en sovjetbureaux zijn door de koelaki in brand gestoken. Onder de vermoof- den bevinden zich vier voorzitters en een secretaris van plaatselijke sovjets. Te Samara heeft de voorzitter der Sovjet gemeene zaak gemaakt met de boeren en o.a geholpen een huis van een ander sovjet- ambtenaar in brand te steken. Te Jaroslaw hebben de koelaki een z.g. col- lectieve boerderij in vlammen doen opgaan. De „Izwestia" betoogt, dat de regeering het heele bestuursapparaat op het platteland dient te hervormen, alvorens er verkiezingen kunnen worden gehouden. AFRIKA. TROPENWEE. Duizenden negerarbeiders omgekomen. 't Is een niet weinig sensationeele onthul- ling, die Albert Londres, een voor de „Petit Parisien" naar Afrika gezonden coi-respon- dent, doet in dit blad. Hij zegt, dat in Fransch Equatoriaal Afrika in een tijdsverloop van drie jaren zeventien duizend negers, werk- zaam bij den aanleg eener spoorlijn, ten ge- vof ge van ziekte en ontbering om het leven zijn gekomen. Het betreft de nog niet voltooi- de spoorlijn door het tropische woud van Brazzaville naar Pointe Noire, aan de kust. De weg, waarlangs de lijn wordt aangelegd, loopt van de kust naar Stanley Pool en werd eertijds door Marchand op zijn groote expe dite door Afrika gevolgd. De neger-arbeiders zijn gestorven aan beri beri, sflaapziekte of meningitis. De hygieni- SChe toestanden zijn allertreurigst en de ar- beidsvoorwaarden zeer slecht. De Franschman wijst er op, dat in het na- burig Belgisch Kongo eveneens een belang- rijke spoorlijn wordt aangelegd, doch dat dit werk in drie jaar tijds veel minder slacht- offers eischt, al bedroeg hun aantal toch nog atltij'd drieduizend. AMERIKA. HOOVER EN DE WAPENINGEN TER ZEE. Reuter melde uit New York, dat Hoover voornemens is om wanneer hij het president- schap zal hebben aanvaard, een conference bijeen te roepen om te komen tot beperking van de wapeningen op zee, indien tenmipste v66r dien tijd het initiatief daartoe niet wordt I genomen door de een of andere Europeesche regeering. DE VLOOTPOLITIEK VAN DE VER. STATEN. De Amerikaansche vloot mag bij geen andere achterstaan. Naar Reuter uit Wash'ngton mededeelt, heeft de Algemeene Marine-raad den dag nadat president Coolidge zijn rede had uitge- sproken nog eens de marine-politiek van den Raad uiteengezet. Allereerst wordt gecon- stateerd, dat het de vlootpollitiek van de Ver. Staten is, dat de vloot bij geen enkele andere ter wereld mag achter staan. Ofschoon deze uitlating betrekking heeft op alle typen van schepen, hecht men er toch vooral deze betee- kenis aan, dat de regeering vastbesloten is het vlootprogram van 274.000.000 door te zetten, dat reeds door het Huis is goedge- keurd' en volgens hetwelk in de e.k. drie jaar vijftien nieuwe kruisers en een vliegtuigen- moederschip moeten Worden gebouwd. Het is de principieele politiek van den Ma- rineraad dat de Amerikaansche vloot op vol doende sterkte worde gehouden cm de politiek in den handen van de Ver. Staten te kunnen steunen, en de bezittingen van de Ver. Staten op het vaste land van Amerika en overzee te beschermep." Nog werd verklaard dat in de marine-politiek der toekomst de kleine kruiser geen pllaats meer zal innemen, „omdat deze van geringe waarde is voor de verdediging van den overzeeschen handel en de verafgele- gen bezittingen." EXPOSITIE SCHILDERIJEN VAN ARTHUR VERBEECK. Over de tentoonstelling die de te Bergen werkende schilder Arthur Verbeeck te zamen met den kunstschilder Rient van Santen te 's Gravenhage bij Kleijkamp houdt, lezen wij ten aanzien van het werk van Arthur Ver beeck in de Nieuwe Rotterdamsche Courant het volgende Men schrijft ons uit's Gravenhage: Arthur Verbeeck, een in ons land gebleven Vlaamsche schilder, moge naar zijn eigen ge- voel wat ontgroeid zijn aan het land van zijn geboorte, zijn werk verloochent eenige ka- rakteristieke locale trekken van het Vlaamsche volk niet. Het is werk van een goedlachsche gezind- heid, gulheid en warmte van gevoelens voor het met de oogen genoten leven, terwijl de noodige dosis kennis der col oris tische schil- derijkunst, zoowel wat de kleur betreft als het vermogen tot ordenen en schikken van de groepen en plans, daarbij aanwezig is. Het behoeft nauwelijks gezegd, dat wij hier werk vinden van overwegend coloristisch karakter, met impressionistische en luministische in- vloeden. Daarbij is echter overgebleven een rest van dat bij het meerendeel der kunste- naars in deze richting secondair geworden vermogen tot rangschikken en naar een sche ma ordenen van de figuren, hetwdk Arthur Verbeeck tot een verren en laten nazaat maakt van het schildersgeslacht van Rubens en Jor- daens. Zijn groote'figuurgroepen (de repetitie en de lach) zijn daarvah voorbeelden. Men zal in dezen schildertrant zelden dergelijke mo- tieven zien aangepakthet geeft aan dit werk een traditioneelen inslag Psychoilogisch zijn deze doeken verdienstelijk. Er is, zoo ge niet geheel instemt met een fond bijvoorbeeld, toch een niet te ontkennen leven, in de oogen, in de losheid der bewegingen, in den warmen sa- menklank der kleuren. Van een zelfde sfeer, pittig en tegelijk knap van uitvoering, is de guit. Het moment 'leeft in deze dingen en hoezeer we ontwend zijn in deze jaren aan deze kunstrichting, de over- tuiging van een schilder en zijn temperament vooral boeien toch Het temperament doet zich ook gelden, on middellijk en dwLgend, in een_ verbeelding (een visueele verbeelding) van Pallieter, vol 'lach en vooral goed gezien 'in de gretigheid voor en de overgave aan het leven om hem heen. Er is warme oranje kleur in zijn buisje; de kop is met plastisch vermogen geschilderd en juist van toon in het geheel. Deze capaciteit tot het treffen van fijne tonige kleuren bij een voldoende vormvaste factuur, bij een zekere plastische vasthou- dendheid tegenover de neiging tot luministi sche verijling, maakt ook zijn sti'levens tot veelal goede specimina van deze soort. De klaprozen (10), een fijn grijs stilleven van uitjes (21), een zwaarder, donker stilleven van een drijfschaal met een enkele bloem van O.-I. kers en een potje op het achterplan, zijn te onderscheiden. Fijnzinnige harte 1 ijkheidmet een populair kantje, doch van goede soort, maakt een schil- derij van een kindje in een landschap van gedempt teer licht, tot een dock van charme. Wellicht van zuiverder picturale kwaliteiten en van iets verdiepter stemming lijkt no. 38, een vrouw bezig in een raamhoek met buiten- aspecfen. Er leeft hier een rustige warme ge- stemdheid in deze van veel kleur samenge- stelde harmonie, waarin de warme tinten van oranje, goud-geel en geraniumrood een over- wicht hebben. Hij schilderde met psyohologiscKe verdie»- ste Buziau (3). Een aantall groote en kleine landschapjes vullen de tentoonstelling aan Het leek ons, dat de vroegere werken van de Schelde-oevers, met een grootere luciditeit dan wij hier als regel zien, in lichte ijlle scha- keeringen, niet tot de minste behooren. Krachtsport. „S. S. S." IN ACTIE. I Men schrijft ons: 1 Door de vereeniging „K. D. O." te Deven- ter worden, te beginnen den 2en Zaterdag in December, vereenigingswedstrijden gehou den, voor welke wedstrijden zij ook „S. S. S." uitgenoodigd heeft. De deelnemende vereeni ging zal met 4 harer leden uitkomen tegen leden van ,,K. D. O.". De vereeniging die laatstgenoemde dan de grootste nederlaag toebrengt, zal den vereenigingsprijs ge- wonnen hebben. Een dergelijke wedstrijd lijkt ons wel geschikt om den naam van „S. S. S." nog meer bekend te maken bij de Nederlandsche krachtsport. „S. S. S." zal vermoedelijk uitkomen met de volgende le den: A. Kranenburg, vedergewicht, J. C. van Zwanenburg, lichtgewicht, en P. Koreman, M. A. gewicht. De 4e zal later aangewezen worden. CHR. HISTORISCHE UNIE. Vader en zoon De Visser naar de T weede Kamer? Er verluidt dat de afdeeling Rotterdam van de Christelijk-Historisehe Unie bij het hoofdbestuur zal aandringen toe te staan, dat te Rotterdam voor de a.s. Kamerverkiezingen een afzonderlijke Christelijk-Historisehe can- didatenilijst wordt ingediend. Indien daartoe wordt overgegaan, zal de lijstaanvoerder zijn mr. J. A. de Viscer, substituut-officier van j ustitie te Rotterdam en lid van den gemeen- teraad aldaar. Mr. J. A. de Visser is een zoon van dr. J. Th. de Visser, den oud-minister, thans lid der Tweede Kamer. Mocht dr. De Visser, als ge- volg van eventueel op hem geoefenden drang, alsnog in den a.s. zomer een ernstige Kamer- candidatuur aanvaa-den, dan is de kans niet uitgesloten, dat vader en zoon op het Prinsen- hof verschijnen. Als biizonderheid diene, dat de oud-minis ter, dr. J. Th. do Visser in 1897 door't voor- mallige district Rotterdam I voor het eerst in de Kamer werd gebracht, en deze dus even eens te Rotterdam zijn politieke loopbaan be gon. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN TRAM. Gisternamiddag wilde de chauffeur van een vrachtauto, rijdende op de Martelaars- gracht in de richting van de Dam te Amster dam, een voor hem rijdende handkar inhalen. De bestuurder van dit vehikel scheen eenigs- zins doof te zijn, hij week althans niet uit. Bij het passeeren moest de chauffeur derhalve ver naar links uithalen, met het gevolg dat zijn auto in botsing kwam met een in dezelfd: richting rijdenden tramwagen van lijn 1. De tram kreeg schade aan het voorbalcon, o.m werd een ruit ingedrukt. De auto werd nage- noeg geheel vernield. Persoonlijke ongevallen bleven gelukkig achterwege. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Gistermorgen werd het gezin H. H., be* staande uit vader, moeder en 6-jarig kind, te Eelde, bij Groningen, tengevolge van kolen- dampvergiftiging bewusteloos in zijn woning aangetroffen. De oorzaak moet gezocht worden in den nieuwbouw van den schoorsteen. De toestand van het drietal is niet ongunstig. ONDEUGDELIJKE CACAO-POEDER IN BESLAG GENOMEN. Door den Provincialen Keuringsdienst in de provincie Groningen is beslag gelegd op aanzienlijke voorraden cacao-poeder, dat ver- mengd bleek te zijn met ijzeroxyde. Zoowel in de stad als in de provincie werden op ver schillende plaatsen groote partijen van deze cacao-samenstelling aangetroffen, te za men vele honderd kilo's. De cacao, die afkomstig moet zijn van de Zadndamsche fa. C. K., bevatte behalve ijzer oxyde, ook schimmel. INVAL IN EEN SPEELHOL. T Eenigen tijd geleden is melding gemaak\ van een inval, dien de politic had gedaan in een huis aan het Damrak te Amsterdam, waarin een speelhol was gevestigd. Daar het den heeren wat lastig was op de vingers te worden gekeken, zagen zij uit naar een an dere gelegenheid om hun bedrijf voort te zet ten. Zij vonden deze spoedig in de Dirk van Hasselsteeg. Even spoedig was dit echter de politie ter oore gekomen. Deze deed dan ook een inval. Hierbij werd overtreding del drankwet geconstateerd. Enkele kaarten zijn op een tafel gevonden. Eenige personen werden meegenomen naar het bureau-Warmoesstraat om gehoord te worden. Het is versChrlkkelyk, zooals de dingen oploopen. Mijn rekeningen zUn van het jaar het dubbele van het vorige jaar. Maar kan je man dat aHemaal betalen? Nee, natuurlijk niet. Maar hij kon het't vorige Jaar ook al niet, dus d^t ma^ktgeen j«r3chil. CEasslne 8hpw.) a 7 "A., er'1

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5