tlknaarsck Coirait f. Mavrides' PHIMGE VA cent lDDGflgG wegen Honderd dertigsfe Jaargang, Radio-hnekje FEU1LLET0N. Rechtszaken Wo. 270 «TS8 Woensdag- 14 Sfovember. paardenmarkt Woensdag 31 Oct. a.s. firoote Najaarsveemarkt Dinsdag en Woensdag 6 en 7 November a.s. GEMEENTELIJKE AVONDSCHOOL VOOR NIJVERHEIDSONDERWIJS TE ALKMAAR. Sollicitanten worden opgeroepen naar de be trekking van riJDELIJK LEERAAR IN VAKTEEKENEN VOOR TIMMERLIEDEN. iWettelijke bevoegdheid vereischt. 'Aantal lessen 8 per week in de avonduren. Salaris volgens Rijksregeling (le klasse). tVergoeding van reiskosten niet uitgesioten. Geen bezoek dan na oproeping. Sollicitatiestukken in te zenden aan bet Geraeentebestuur voor of op 1 December a.s. Alkmaar, 13 November 1928. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gende voorwerpen als gevonden gedepo- neerd op 10, 11, 12 en 13 November 1928' IJzeren beugels, R.K. kerkboekje, portemon naie, sigarenkoker. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonaen aangegeven op 10, 11, 12 en 13 November 1928: Kaarslantaarn, J. Mannes, 2e Landdwarsstraat 11tubje boter, J. Stee- jnan, stal v. d. Raaf, Breedstraat; huissleutel, A. de Groot, Ged. Baansloot, pakje, inh. hemd. Mej. de Zwart, Landstraat 47; arm- bandje, J. v Wonderen, Kweerenpad 6 doosje schoolbons, D. v. d. Linden, Roch- dalestraat 27; pet, H. Wigman, Koorstraat 4; Engelsche sleutel, E. Schoen, Rochdalestraat ill; hooivork, W. van Houten, Ramen 34; rijwielbelastingmerk, F. Helderman, Vis- scherslaan 18; sierduif, F. Feijen, Lange straat 59; vulpenhouder, J. Belonje, Nassau- laan 41wollen das. R. Abrahams, 2e Land dwarsstraat 8. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van politie. Donderdag 15 November. Hilversum, 1071 M. 12.302.— Lunch muziek door het Boris Lensky-Trio. 2 05 2.45 Proefuitzending voor scholen. Lezing door Hans Martin. 4.4.30 Huisvrouwen halfuurtje door Mej. van Bommel van Vloten 5.306.45 Concert door het Omroep-orkest, 6.45—7.15 Pianoconcert door Elsa Notthe- nius. 7.157.45 Engelsche les, conversatie, 8.05—8.e35 Radiopraatje door J. Corver, 8 35 Vaudeville-programma. Willy Corsari Kees Pruis. 4. Orig. Volendammers. Berens muziek op 32 flesschen. Dans-orkest van Rentmeester. 10.— Persberichten. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M., (Uitsluitend N. C. R. V.) 12.30—1.45 Con cert. M. E. A. van Oppen, bas. J. H. E Wittpen, fluit. F. Uyttenboogaard, orgel en piano. 2.2.30 Schooluitzending. Dr. G. P. Marang: Pa'lestina. 7.7.30 Boekhoudles 7.308.Apologetische voordracht door Prof. Dr. J. A. C. van Leeuwen: De Heilige S^hrift (vervolg). 8.Concert. Het Chr. Radio-Dubbel kvartet „Hoort Gij die Stem me", onder leiding van I. van Noorden. G. v. d Poel, orgel. Spr. A. v. d. Nadort: Geen goud, maar God. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Studiocon cert, cello, piano en tenor. 1.202.20 Gramo foonmuziek. 2.50 Voor de scholen. 3.10 Mu ziek. 3.20 Vesper van de Westminster Abbey 4.05 Lezing. 4.20 Concert, sopraan, bariton en harp. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Radiobe- richt. 6.25 Muziek. 6.35 Nieuwsberichten 6.50 Landbouwberichten. 6.55 Muziek. 7.05 Werken van Schubert voor sopraan. 7.20 No vel envoorlezing. 7.35 Muziek 7.40 Lezing: Modern Brittain. 8.— Halle-concert in de Free Trade Hall Manchester. Het Halle- 16 EGYPTIAN CIGARETTES Met 1 Coupon bij 10 Sigaretten 3? orders van hotels zijn charm ant en attent, (Bedenken voor PRINCE steeds een nieuw compliment. Wordt verooTgd) orkest (in de pauze Dram, declamatie door Parker lynch). 10.Nieuwsberichten. 10.15 Lezing. 10.30 Nieuwsberichten. 10.35 A. J. Alan. 10.5512.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.20 Pro test. causerie. 12.50—2.10 Orkestconcert. 4055.05 Klassiek concert. 8.5011.10 „Herodiade", opera van Massenet, met Mme. Richardson. Langertberg, 469 M. 11.30 Mechan-ische muziek. 12.25—1.50 Orkestconcert. 5.05— 5.50 Pianomuzielc van Wallter Niemann. 7.25 —8.15 Orkestconcert 8.20 „Hort Ihr Herren und laszt euch sagen". Rud. Rieth. Daama tot 11.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen Zeesen1250 en of 1700 M. c.a. 11.204.20 Lezing'en. 4.20— 5.20 Orkestconcert. 5.207.05 Lezingen. 7 20 „Bima>la", vroolijk spel in 3 acten van Halevy. 8.50 De journalist spreekt. Daama tot 11.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 3.35 Orkestconcert. 5.20 Vroolijk concert. 7.20 Vroolijke vertellingen. 8 20 „Tannenhof", Worpswede, met medew. van solisten. 9.5011.20 Danslles en dans muziek. Brussel, 509 M. 5.20 Dansmuziek. 6.55 Trioconcert. 7.20 Klassieke muziek (Gramo- foon). 8.35 Orkestconcert. 9.05 Tschecho- Slowaalcsche muziek. 10.35 Sluiten. Door R. L. de W. 511 Beresford schudde somber met zijn hoofd. Tallis trok alleen zijn schouders op. „Jij hebt niet gezien, hoe ze al die kerels in het Imperial Hotel behandelde"', zeide hij blijkbaar vast besloten zich zelf te overtuigen van de hopeloosheid van zijn positie. „Ze wa- ren er beslist beduveld door, alien behalve die Jodenjongen met zijn Schotschen naam Hij was niet vatbaar om zich te laten beduvelen „En heb je nu plan om haar te vragen?" „Lieve hemel, neen!" riep Beresford, de ge- dachte eraan soieen hem zoo te doen ontstel- len, dat hij recbt overeind in zijn stoel ging atten. „Nu, 't vrijgezellenleven heeft een heeleboe1. voor". „Wees niet zoo ounoozel", bromde Beres ford. „Je weet hed goed, dat ik dat niet be- doel. „Soms is het wel eens lastig er precies ach- ter te komen wat je bedoelt", zeide Tallis glimlachend. „Zij vindt mij anders dan anderen _„Dat vindt zij gewoonlijk", antwoordde Tallis droog. Beresford wandelde naar den haard en met VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 12 Nov. MISHANDELING. De openbare zitting werd geopend met de zaak contra Jb. P., die werd voortgezet met 't hooren van den getuige Renshof, den vori- gen keer niet verschenen. Tegen hem werd inmiddels een vervolging ingesteld. In den nacht van 28 op 29 Aug. is deze getuige in't gelaat geslagen door den heer P., wonende te Alkmaar. De heer P. had Renshof op deze wijze bejegend, omdat deze zich op onge wenschte manier met zijn meisje had geoccu- peerd. Volgens verd. zou getuige gezegd heb- ben: Moet jij met dien vent trouwen! Getuige ontkent dit. Eisch 20 boete of 20 dagen hechtenis. DIEFSTAL VAN EEN PORTEMONNAIE MET INHOUD. Een 60-jarige juffrouw, met niame Aaltje K. en wonende te Enkhuizen of daaromtrent, is niet verschenen. Aan haar is tenlaste ge- legd diefstal van een portemonnaie met geld, welk laakbaar feit is gepleegd op 24 Augus tus in een autobus, waarin de juffrouw als passagier vertoefde. Het vreemde motief was dat haar zelf ook eens een portemonnaie was ontstolen. Gevorderd werd 25 boete of 25 dagen. Vonnis f 10 boete of 5 dagen, aange zien de verdachte noodlijdend is. WEDERSPANNIGHEID De 21-jarige arbeider Nic. de B. tut Enk huizen bevond zich op 12 Augustus, ter ge legenheid van de Hoornsche kermis, in zoo'n vroolijke stemming, dat de agent Krom het noodig oordeelde hem ter ontnuchtering naar het arrestantenlokaal over te brengen, tegen welke ambtshandeling verdachte zich met ge weld heeft verzet. De verdachte ontkende dronken te zijn geweest, doch de agent ver- klaarde dat verdachte en zijn kornuiten niet alleen beschonken waren, doch ook meisjes lastig vielen. Hij heeft verbalisant ook nog mishandeld op den koop toe. De officier vorderde 35 boete of 35 da gen. Vonnis 20 boete of 20 dagen. BELEMMERING EENER AMBTS HANDELING. De goudblondhariqe chauffeur J. G. B. te Enkhuizen heeft volgens dagvaarding ge- tracht den arrestant de B., verdachte in de onnoodige heftigheid ging hij de asch uit zijn pijp kloppen. Terug in zijn stoel, greep nij naar den tabakszak. „I'k zou niet graag willen dat zij dacht begon hij, werktuigelijk zijn pijp vullend daarop bleef hij steken. „Dat't jou om haar geld te doen is" op- perde Tallis. „Zie je geen kans haar te doen weten, dat het je om haar en niet om haar millioenen te doen is." „Neen, dat kan ik niet en wat meer zegt, ik wil het niet', beet Beresford hem prikkel baar toe. „Daar heb je den langen stok w^er kerel" glimlachte Tallis „Je offert je eenige kans van geluk op aan een hersenschmi. die je je verbeeldt dat je eergevoel is. Nu beteekent het je ondergang en dat spijt me. Maar ik kan er niets aan doen." „Ik heb altijd nog die pastilles", zeide Beresford grimtnig. „Ja, je hebt altijd nog die pastilles; maar feitelijk geloof ik niet, dat dat de weg is naar haar hart". „Wat bedoel je?" vroeg Beresford gejaagd. „Ik vermoed, dat zij houdt van mannen met wil en durf, die al moet de onderste steen boven toch volhouden, die van geen kleintje vervaard zijn. Zij behoort tot die meisjes, die nooit den naam van dien pracht kerel Oates zullen hooren zonder in stilte voor hem te bidden. Een enkele is zoo", liet hij terloops volgen, zijn pijp in zijn zak stekend en nadat hii een siffarette had genomen uit de doos. vorige zaak, met geweld uit de handen van den agent Krom te bevrijden, door aan der, arrestant te rukken en te trekken in de tegen- overgestelde richting. Verdachte ontkende zich met die arrestatie bemoeid te hebben. De 66-jarige gepension- neerde agent J. Durkema heeft Krom as- sistentie verleend. Hij1 weet niet of verdachte aan de poging tot ontzet van de Boer heeft meegedaan. De getuigen Lakeman en Schol- ten verklaarden pertinent dat verd. zich niet schuldig gemaakt heeft aan de hem ten laste gelegde belemmering. Hij stond er een stuk- je van af, meenden de getuige a decharge. De officier hield zich aan den verbalisant en vorderde schuldig verklaring en veroor- deeling van B. tot 35 boete of 35 dagen hechtenis. De politierechter verkeerde echter in twijfel en onthield zich van het uitspreken eener veroordeeling. EENVOUDIGE BELEEDIGING. De slager Adr. M. te Texel heeft in Augus tus den getuige Zoetelief beleedigd door hem toe te voegen de woorden bedrieger, oplichter en schurk. Verdachte is over het algemeen van oordeel, dat Zoetelief alle menschen be- driegt, doch ontkende de woorden oplichter en schurk te hebben gebruikt. De getuige Cornelis de Porto heeft echter de beleedig-ingen gehoord. Eisch 15 boete of 15 dagen. Vonnis 5 boete of 5 dagen. NOG EEN PORTEMONNAIE GE STOLEN. De 20-jarige bouwersknecht Klaas P. te Venhuizen heeft ten nadeele van den 20-iari- gen landbouwer H. Raven aldaar op 9 Sept. ontvreemd een portemonnaie, inhoudende 6.01 in klinkende munt en een foto. Verdachte is reeds ter zake vermogens- delicten voorwaardelijk veroordedd, terwijl zijn proeftijd nog niet verstreken is. Eisch 40 boete of 40 dagen. Vonnis 1 maand ge- vangenisstraf. KERMISPRET. De slagersknecht Cornelis M. heeft in den nacht van 4 Sept. ter gelegenheid van de kermis te N.-Scharwoude den autobus-chauf feur Glas geslagen. Verdachte verkeerde in een slechte stemming, omdat zijn rijwiel door de autobus was beschadigd en heeft zulks op den chauffeur fater gewroken. De officier vorderde ondanks het verweer van verdachte, dat Glas eerst sloeg 15 boete of 15 dagen. Vonnis 20 boete of 20 dagen. DIEFSTAL VAN EEN RIJWIEL. De 40-jarige arbeider en zwerver Nicolaas B., thans gedetineerd, heeft op 24 October te H. H.waard wederrechtelijk weggenomen een rijwiel, eigendom van den landbouwer Bommezij, bij wien hij een paar dagen had gewerkt en plotseling verdween met mede- neming van bedoeld rijwiel. Dit heeft hij ver- kocht voor 15 in Alkmaar en de opbrengst omgezet in sterken drank. Verdachte erkende volledig. Hij maakte zich dikwerf aan drank- misbruik schuldig. E>e officier eischte 4 maanden gevangenis- straf. Mr. Buiskool van Schagen zette uiteen wat verdachte tot het feit heeft gedreven en richt- te tot den Pol.rechter namens verdachte het ver zoek, dat hij een zoodanige straf krijgt, dat hij zich in den zamer weer op vrije voe ten bevindt en tevens, dat hij hoopte op on derbrengen in de openlucht-gevangenis, opdat hij kon werken en de straf niet in de eenzaam- heid behoeft door te brengen. Verdachte werd veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Hij deed afstand van den hooo-er beroepstermijn. VERNIELING VAN GLASRUITEN. De niet aanwezige Jan P. resideerende op Urk, heeft op 31 Aug. ter gelegenheid van den Koninginnedag, om het feest te verhoogen, eenige glasruiten ingeslagen in h'et verlof- lokaal van den visscher Nijntjes. Verdachte had meegedaan aan de eerwacht cn was boos, omdat Nijntjes hem niet toestond zich in zijn cafe met biertjes te verfrisschen. De schade is niet vergoed. Eisch f 15 boete of 15 dagen. Vonnis 10 boete of 10 dagen. DIEFSTAL VAN GEBAKJES. De 19-jarige Paulus B. ig ^venmin aan wezig. Hij heeft in den nacht van 2 op 3 Sep tember ten nadeele van den kermisreiziger Veeken, die met zijn kraam op de kermis te Lutjebroek stond, weggenomen een blik met gebakjes. Eisch 25 boete of 25 dagen. Von nis f 20 boete of 20 dagen. FEMINISTISCHE VECHTPARTIJ. Mej. Mathilda Martina D., huisvrouw G niet aanwezig, wonende te Anna Paulowna, heeft zich vergrepen aan haar dorpsgenoote mej. Jantje Tokkema, huivrouw van der Wijk, door haar te stompen, te slaan en te bijtetf in haar vinger. De verbitterde stem ming was ontstaan door ongenoegen tus schen de dames over de kinderen. Het tooneel van den strijd was de noodwoning. van mej. ten Pas. schoonzuster van de aangevallene. De officier noemde verdachte een onheb belijk mensch en vorderde 30 boete of 30 dagen. Vonnis 25 boete of 25 dagen. MISHANDELING. De bakker Hendrilc A. te De Rijp heeft in een cafe den getuige David Klerk uit Graft geslagen, welk feit is gepleegd on 9 Sept., gedurende de Rijper kermis. Verdachte er kende een klap te hebben gegeven. Het schijnt een soort bloedwraak te zijn tusschen Graft en De Rijp. Klerk zeide een duchtig pak slaag te hebben gekregen. Eisch 30 boete of 30 dagen. Vonnis 25 boete of 25 dagen. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 12 November. UITSPRAKEN VORIGE ZITTING. J. J. B., Oosterend, Texel, hooger beroep, vonnis kantongerecht te Helder, t. z. vervoer van verdachte melk. Hooger beroep niet ont- vankelijk verklaard. Corn. B., Castricum. mishandeling, 2 maanden gevangenisstraf. Jan VEgmond aan Zee, hooger beroep overtreding jachtwet. Vonnis bevestigd. C. de H., Alkmaar, hooger beroep, over treding Politieverordening te Bergen, nietig verklaard. als voren, 2 boete of 2 als voren, 2 boete of 2 als voren, 2 boete of 2 als voren, 2 boete of 2 Beresford!, toen zijn voile lengte er van stak hij ze aan. „Ga je al weg?" vroeg Tallis opstond en zich in oprichtte. „Ja, mijn waarde vriend, ik ga door". „Wacht nog even. Je beweerde juist „Dat jij iets doms doet", luidde glim lachend 't antwoord. „Maar waar dommig- heden uithalen nu eenmaal een geliefkoosde bezigheid van je is, valt er niet veel over te zeggen. Er staan drie wegen voor je open en zooals van zelf spreekt, kies je den ver keerde." „Drie?" vroeg Beresford „Trouwen met het meisje, uitknijpen en de pastilles. Vermoedelijk zul je er wel tusschen uit knijpen, al denk je nu, dat't de pastilles zijn zullen". Even keek Beresford hem aan en begon toen te lachen. „Wil je nog een whisky and soda", zeide hij. V „Neen, dank je", zeide Tallis. „Ik moet heusch weg". „Je begrijpt het niet", zeide Beresford, ter wijl ze naar de deur gingen. „Ik begrijp er zooveel van, dat evenals alle idealisten, je je geheel laat beheerschen door de gedachte aan stoffelijke bezwaren. Nu, tot v/eerziens en het ga je goed. Als ik iets doen kan O ja, dat is waar, ik heb een vriend hij is dokter op een schip. Zij varen ganw uit Ik zal hem opbellen. Hii zal ie wel oas- dagen. dagen. dagen dagen C. de H., als voren, 2 boete of 2 dagen. C. de H. C. de H C. de H C. de H Provinciaal DE POLDER HEERHUGOWAARD. In het Polderhuis van de Heerhugowaard werd Dinsdagmorgen een vergadering ge- houden van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofd- ingelanden. De D ij k g r a a f, de heer W i e b e van S 1 o o t e n, wees er op, dat de agenda eenige belangrijke punten bevatte. Spr. deelde mede, dat zoowel het admi- nistratief- als het technisch personeel op uit- nemende wijze werkt. Het water had in het afgeloopen jaar niet de zorg vereischt, dan gewoonlijk het geval was. 241 ton kolen waren verbruikt tegen 391 in dezelfde pericde in het vorig jaar. De machines verkeeren in goeden staat, zoodat ze niet meer dan het gewone onder- houd vereischten. Van de nog in gebruik zijnde molens was er nog geen afgevallen. De wegen vereischen meer kosten. Het vaarwater gaf in het afgeloopen jaar aanleiding tot veel besprekingen. In dit laatste jaar van de 3de eeuw dat de polder bestaat, dat een van de beste jaren. zoo niet het beste jaar was, wordt steeds meer behoefte aan vaarwater in den polder gevoeld, aangezien de tuinbouw in den pol der zich steeds meer uitbreid. De heer Ho o g 1 a n d las hiercp de notu- len, die geen aanleiding gav-en tot het doen van opmerkingen. Van den Pensioenraad was een schrijven ingekomen houdende bericht, dat de polder 1484.98 te veel had betaald, welk bedrag terug was gestort. Algeheele afrekening had nog niet plaats gehad, doch de Dijkgraaf vertrouwde er op, dat alles in orde zou ko- men. Ten aanzien van het schutgeld der Noord- scharwouder sluis deelde de voorzitter mede, dat door den Noordscharwouder pol der besloten is het sluisgeld, ingevolge ge- daan verzoek, te verlagen, hoewel de verla- ging gering is. Een korte bespreking volgde, waaruit bleek, dat het sluisgeld nog te hoog welc geoordeeld. Ingekomen was een verzoekscHrift van den heer Zuurbier c.s. om den Groeneuijk af te staan. Van den heer Apelman, aan den Jan Glij- nisweg, was het verzoek ingekomen of hij ter plaats een strookje water kon overnemcn tegen een vergoeding van 5. De polder wordt daardoor ontlast van kos ten van onderhoud, zoodat Dijkgraaf en Heemraden een gunstige beschikking voor- stellen. De heer Appelman lichtte het verzoek toe. De heer Wonder oordeelde, dat waar Dijkgraaf en Heemraden het geval onder de oogen hadden gezien, geen bezwaar kon ge maakt worden. Wanneer andere eigenaren hetzelfde willen, dan zal dit mogelijk ge maakt worden. Conform besloten. Voorgesteld werd een kasgeldleening aan te gaan tot een maximum van 40.000 tegen K pet. boven het disconto van de Neder- landsche Bank, te sluiten bij de Boerenleen- hank. Zonder hoofdelijke stemming aangenow.«. In bespreking kwam hierop de wegverbete- ring Broekhorn—Middelweg. De Middelweg is door de Provincie opgetneten en komt op het wegenlpan voor. De Middelweg is 11215 M. lang en daarbij komt 12/10 wil men de uitkeering krijgen. De heer Wonder wilde zekerheid heb ben. Hij had graag zwart op wit. De v o o r z i 11 e r Er zal zeker worden uitbetaald en het Prov. Bestuur stelt zich op het standpunt, dat voor wat meer is dan een uitgaaf van f 400 per K.M. uitkeering gege ven wordt. Hoe groot die uitkeering zal zijn, kan nog niet gezegd worden. Dit wordt wel wat vervelend, omdat steeds gezegd wordt: „dat komt wel". In ieder geval kost de Mid delweg meer dan 400 per K.M. aan onder houd. Vrij zeker is het, dat voor degenen die verbeteren, de rekening beter wordt. Spr. twijfelde er niet aan of het komt terecht. Wordt de Middelweg primairweg, dan noder- houdt de Provincie dien weg, maar zal de polder daarvoor jaarlijks 400 per K.M. moeten betalen. Het bestuur meent het volgend jaar toch op den ingeslagen weg te moeten voortgaan. De heer Wonder oordeelde, dat in ieder geval de wegen in goeden staat gehouden moeten worden. Spr. betreurde het, dat de Twuijverweg niet onderhouden wordt. Voor Heerhugowaard is dit ook nadeelig. Alkmaar brengt ook ons in moe-ilijkheden en spr. is voor het nemen van maatr'egelen, om daarin verandering te brengen. De voorzitter :De Twuijverweg wordt weer regelmatig gebruikt en een enkele maal wordt er iecuand voor 50 cent beboet Het duurt te lang. Al 2 jaar is dien weg op pa pier afgesloten, doch Ged. Staten heffen het niet op en een bespreking, die spr. met den minister had, had ook geen resuitaat. Wie gelijk heeft kan spr. niet uitmaken. Nuchter gesproken lijkt het billijk, dat degene die het onderhoud krijgt, ook de uitkeering krijgt, doch van den aderen kant valt er ook wat voor te zeggen, dat Alkmaar, dat den weg in orde zal maken, iets krijgt van de uitkeering voor het onderhoud, die andere zullen ont- vangen en direct niet noodig zullenhebben. De heer Wonder bleef den toestand on- houdbaar oordeelen en stelde in het licht wat de Heerhugowaard deed om een tol op te heffen. Voor de maatregel moeten wij meer betalen dan ons toekomt. Tegen meerdere kosten door het toenemend verkeer heeft spr. geen bezwaar. Als Alkuiaar den weg on derhouden had, zooals wij den dijk, zou af- sluiting niet noodig zijn geweest. De voorzitter: Dat zou nog niet noodig zijn geweest. Maar zoolang er geen verbetering komt, zal de molen wel blijven ronddraaien. De heer Wonder vond het beter, dat Ged. Staten den weg verbeterde in afwach- ting, dat uitgemaakt is, wie het moet beta len. Spr. wilde er met kracht bij den minister op aandringen, datgene te doen wat noodig is om de verbetering te krijgen. De heer Poland: Het heeft den polder al duizenden gekost. De voorzitter merkte op, dat het ver keer langs den dijk, afgescheiden van de af- sluiting van den Twuijverweg, toch veel bruikt wordt. De heer Wonder begreep niet, dat tijdelijke afsluiting 2 jaar kon duren. De voorzitter Als het zoo voort- gaat, zijn wij over 2 jaar nog even ver. Spr. vroeg of men den weg Broekhorn—Middel weg wilde verbeteren of niet. De heer Wonder oordeelde het een eisch des tijds te doen wat het verkeer vorderde. De voorzitter vroeg of men er voor was op den dijk een vast wegdek aan te 1 mgen cf gewoon onderhoud wenschte. De heer G r o e n oordeelde dat de Laan- weg eerder voor verbetering in sage b^zcrgen als hofmeester of iets van dien aard. W&cht ik zal je zijn naam en adres geven Tallis haalde een potlood uit zijn zak te voorsciiijn en op de achterzijde van een van zijn eigen kaarties schreef hij: Dr. Henry Seaman, S.S. Allanmore, East India Docks." „Dank je", zeide Beresford, het kaartje aannemend, „maar ik weet niet of er nu juist wel een hofmeester in mij schuilt". „Neen, niet bellen voor de lift, ik loop naar beneden. Adieu", en met een handgroet was Tallis verdwenen. Beresford sloot de deur en keerde terug naar zijn pijp en zijn stoel en het eeuwjge vraagstuk: De Toekomst. HOOFDSTUK XVIII. De ontknooping. Als iemand met zijn gedachten in hooger sferen vertoeft, kost't moeite een gewonen brief in elkaar te krijgen. Beresford leunde achterover in zijn stoel met gefronste wenk- brauwen. Meer dan een uur had hij den cm- gelijken strijd gestreden. Op tafel voor hem lagen een aantal verschreven velletjes papier. Op een paar stonden enkele regels, van an deren was het eerste zijdje volgeschreven en van een was zelfs't blaadje omgeslagen en waren een paar regels op het tweede zijdje geschreven. ge- een aanmer- Zou ooit iemand zoo'n brief te schrijven hebben gehad? Waarom schreef hij eigenlijk? Omdat hij nu eenmaal zich aangesteld had als een ezel, was 't niet noodig daar nog meer drukte over te maken; toch moest hii haar feitelijk wel vertellen „Verd vId!" Vastbesloten greep hij naar de pen en eer, schoon velletje papier uit het vakje nemend, schreef hij: „Beste Lola", Toen hield hij op. Daar hield hij altijd op. Een oneindig aantal velletjes papier op tafel getuigden er van. Hij beet op de punt van zijn pen. Hij had hetzelfde gevoel als iemand. die aan een spraakgebrek leed en zijn geheele leven getracht had ,,goedendag" te leeren zeggen, maar't nooit verder had gebracht dan „gug-gug." Hij zette een komma achter „Lola", ver beterde toen de L, om eindelijk door te gaan. Vijf minuten lang schreef hij langzaam, met moeite zijn woorden zoekend; dan nam hij den brief op, las hem aandachtig, maar wierp hem met walging weer neer. Het was lastig om den juisten middenweg te vinden tusschen onverschillig en sentimenteel. Voor niets ter wereld wilde hij poseeren als de heldin van een melodrama, die met het plan haar huis stilletjes te verlaten, nog vijf minu ten in den tocht in een deur blijft staan om afscheid van de meubelen te nemen. In het- geen hij aan Lola schreef mocht vooral geer zelfbeklajf doorschemeren. - 'Word* vervoi<rd

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7