Sij Scheren PUROL Dagelijksch overzicht Buitenland King kwam dan den dijk. Destijds wer'd Kef verzoek gedaan om den Laanweg in orde te brengen. De voorzitter: Zoolang er geen of- ficieel bericht is, dat voor den Laanweg gel- den beschikbaar .komen, is het iets anders. De heer Groen Toen konden wij het krijgen. De voorzitter herinnerde zich dit niet. De Laanweg heeft echter ook de liefde van het Dag. Bestuur. De dijk staat op het we- genplan, dat weten wij. De heer Wonder oordeelde, dat bestra- ting boven een andere beharding de voorkeur verdient. De heer G o o t j e s dacht, dat de dijk thans aan onderhoud veel kost en>t stof is des zo- mei's zeer hinderlijk. Spr. is voorstander van verbetering. De voorzitter was van hetzelfde ge- voelen. Als de weg goed in orde wordt ge- bracht, kost het onderhoud minder en heeft men meer plezier van den weg. Hoofdzaak is, dat het Bestuur wett, dat de Hoofdinge- landen voor verbetering zijn, als de uitkee- ring bekend is. De heer Oudeman oordeelde, dat het op den weg van den polder lag, den weg goed te maken. De heer Poland vroeg hoe lang de dijk was. De voorzitter: 890 M. De kostenbe- rekening is, dat op een breedte van 4 Meter 300.000 steenen noodig zijn. De heer Poland had een kostenberekc- ning verwacht. De voorzitter had dit persoonlijk be relcend op f 10.000. De heer Wonder vond het beter het dan maar te doen. Er is dan kans op een uit- keering. De voorzitter stelde voor om Dijk' graaf en Heemraden op te dragen in een vol- gende vergadering met een uitgewerkt plan te komen. De heer van Straten merkte nog op, dat het stellig een 30.000 zal kosten. De heer Poland berekende de kosten op f 14000. Spr. gevoelde niet veel voor 't voor stel, omdat het voorstel een gevolg is van het afsluiten van den Twuijverweg. Het werk zal niet meevallen, omdat de dijk ook op dit peil moet worden gebracht. De voorzitter stemde toe, dat de om- nibussen veel kwaad aan den weg doen, doch ook het andere verkeer vordert definitieve verbetering. Goedgevonden werd het Dag. Bestuur op te dragen in een volgende vergadering met plannen te komen. Eveneens werd goedgevonden om met de verbreeding van den Middelweg voort te gaan. De daarvoor te maken kosten zullen over eenige jaren verdeeld worden. In behandeling kwam hierop bet verzoek tot overname van Polderwater, van verschil- lende adressanten, dat door den voorzit ter werd toegelicht. Enkele slooten, zoo merkte de voorzit ter op, zijn particuliere slooten, ter lengte 5800 M. Wanneer die slooten door den Bij de rondvraag drong de heer Poland er nog op aan bij het aanschaffen van een nieu- we vrachtauto er in het belang van den bestuurder er op te letten, dat deze bij het besturen niet aan weer en wind wordt over- geleverd. De voorzitter zou hiermede rekening houden en zegde zeifs toe bij de bestaande een beschuttingsgelegenheid te zullen aan- brengen. Hierna werd de vergadering voor het ge- denkboek gekiekt. BERGEN. Aan den Raad der gemeente Bergen (N.-H.) is het volgende adres verzonden: Edelachtbare heeren, Geven met versehu;digden eerbied te ken- nen de ondergeteekenden, bewoners van en gebruikers van den Groenenweg: 1. dat de Groenenweg in een staat ver- die hoogst gevaarlijk is voor het ver- geen Pijn en nacehrijnen of stukgaan der huid, indien men voor het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. keert, keer; 2e. uwen dat zij gewacht hebben met zich tot Raad te wenden, vertrouwende, dat deze zelf tot het inzieht zou komen, dat de toestand zoo onmogelijk kan voortduren; 3e dat uit de tusschen het Polderbestuur <m B en W van Bergen gevoerde correspon- dentie echter blijlet, dat B. en W. de noodza- kelijkheid van de gewenschte verbetering niet van polder in orde en bevaarbaar worden ge maakt, zal het een 10000 kosten, buiten de wegslooten. De slooten worden dan op 5 M. breedte gebracht. Op een kaart werd een en ander verduid lijkt. De her van Lange deelde mede, dat naar het oordeel van een 6-tal adresseerende vereemgingen het algemeen belang vorderde, dat de verbetering werd uitgevoerd. De voorzitter antwoordde, dat het Dag. Bestuur aanvankelijk huiverig was, doch erkende, dat van particulieren niet ge- yorderd kan worden, dat hun slooten, die door t algemeen worden gebruikt, door hen onderouden worden. De eigenaren brengen al een offer door den grond voor de verbree ding af te staan. heer Wonder was er voor de slooten 2p de gewenschte verbreeding te brengen, och hij oordeelde, dat de belanghebbenden verplicht waren ze vrij van kroos te houden De heer vanLange geloofde niet, dat de eigenaren daarvoor te vinden waren. In hoofdslooten heeft men trouwens geen last van het kroos. De voorzitter oordeelde, dat het on derhoud ook bij den Polder moest hooren. De heer Poland zou zelfs zoo ver wil Hen gaan om eigenaren, die onwillig zijn, te onteigenen. Het bevorderen van de vaarmo- jjelijkheid is een groot belang voor de Inge- De heer Groen was voor het voorstel, doch wilde ook de polderslooten behoorlijk in orde brengen. De voorzitter oordeelde, dat de conse quents van dit besluit dit wel vorderde. Zonder hoofdelijke stemming werd ten slotte besloten de slooten over te nemen en de gelden voor verbreeding beschikbaar te stellen. Ook het onderhoud komt dan voor rekening van den polder. Inzake het verzoek overname Groenendijk, onder voorwaarde, dat deze door den polder wordt behard, gaf de voorzitter een toe- 4e. dat zij ten bewijze hiervan de tus schen het Polderbestuur en B. en W. gewis- selde brieven ter uwer kennisse brengen. Brief van het Polderbestuur d.d. 17 Sep tember 1928 aan B. en W.: Dijkgraaf en Hoogheemraden van den Ber- germeer hebben de eer uw geacht college het volgende onder de aandacht te brengen en wel verbetering van den Groenenweg; le. dat bazaltslag hier niet het aangewe- zen materiaal is, aangezien men hierop noch loopen, fietsen of rijden kan; 2e. dat gezien het drukke verkeer van en naar Bergen over genoemden weg, het aan- brengen van wijkplaatsen noodzakelijk is. Hopende, dat een en ander tot verbetering van genoemden weg mag leiden enz. Antwoord van het Gemeentebestuur van Bergen d.d. 21 September 1928 No. 968: Naar aanleiding van uw sehrijven van 17 dezer No. 52 houdende verzoek om verbete ring van den Groenenweg, hebben wij de eer u te berichten, dat deze weg destijds niet als groote verkeersweg doch slechts als Polder- weg werd overgenomen en in ons wegenplan ook niet als een zoodanige verkeersweg is* be- stemd. De Polderweg voldoet o. i. aan de eischen die aan polderwegen kunnen worden ge steld en is niet minder dan andere polder wegen in N.-H. Wij1 hebben ons de vraag gesteld of deze weg indien nog bij uw bestuur in onderhoud, door u als verkeersweg zou zijn aangelegd. Het vorige jaar is door ons een plaatselijke verbreeding aangebracht en werd besloten eenige hoeken te bestraten, waartoe nog dit jaar zal worden overgegaan, zooals u reeds bekend zal zijn geweest. Gaarne zijn wij bereid bij wijze van proef voor het jaarlijksch onderhoud niet uitslui- tend bazalt te gebruiken. w. g. door den burgemeester en den secretaris. 5e. dat ondergeteekenden zich bij dit ant woord niet wenschen neer te leggen, daar het in strijd is met de feiten; 6e. dat wat de vraag betreft of de polder een verkeersweg zou hebben aangelegd niets ter zake doet. daar een polderbestuur natuur- lijk geen middelen heeft om verkeerswegen aan te leggen en dat vast staat, dat de Groe nenweg zich tot een verkeersweg ontwikkeld heeft, door de uitbreiding van Bergen; 7e. dat genoemde weg niet als polderweg maar als niet onbelangrijke verkeersweg waarvan de overname mede in het belang der gemeente moet worden geacht, overgenomen is, zooals blijkt uit de notulen van den raad der gemeente d.d. 17 December 1920, ge- hecht aan de notarieele acte van overdracht der wegen; 8e. dat de polder den Bergerweg niet zonder den Groenenweg heeft willen over- doe11, omdat beide wegen als toegangswegen moeten worden beschouwd en het te voor- zien was, dat het verkeer hoe langer hoe meer zou en zal toenemen en de Bergerweg alleen voor het verkeer onvoldoende zou bli\- ken; 9e. dat proefneming met niet uitsluitenJ bazalt zeer zonderling klinkt, daar de weg vroeger steeds met grint onderhouden werd, wat trouwens met de meeste polderwegen in N H en zulks in strijd met de bewering van B. en W. het geval is, omdat de praktijk ge- leerd heeft, dat men op polderwegen, die niet worden ingewalst van grintwegen niet dien last heeft dien men van wegen met lossen bazaltslag ondervindt; lOe. dat ondergeteekenden ook niet be- grijpen waarom de natuurlijke ontwikkeiing van het verkeer over den Groenenweg door het Gemeentebestuur tegen gewerkt wordt, ofschoon de Bergermeer ontegenzeggelijk een ocrmen wat modder weg te steken en aan de kar ten van het paardenpad neer te terpen, waardoor de weg voor wielrijders absoluut onberijdbaar is. Met het aanbrengen van grint wordt voorts een zoodanige zuinigheid1 betracht, dat het er veel van heeft of het, bij wijze van suiker op een taart als versiering wordt aangebracht. Dat adressanten tegen een dergelijke stief- mcederiijke behandeling protesteeren, is dan ook befirijpelijk. HEER-HUGOWAARD. Door plaatsgebrek kunnen wij het geheele verslag van den Raad niet in dit nummer op- nemen. Wij beperken ons dus heden tot het belangrijkste debat, namelijk dat over de toestanden in het Electrisch bedrijf. Behandeling der rekening van het Electr. bedrijf over 1927. De voorzitter lichtte toe, dat men met den griffier der Prov. Staten is overeengekomen, dat het qnderzoek ter plaatse zou geschieden lichting, waaruit bleek, dat het Dag. Bestuur d^el van PeW.en is> dat door bevordering van er niet voor gevoelt om op het voorstel in te gaan. De heer Wonder vond de toestand daar ongewenscht en als het niet te veel kostte, was hij er voor wel op het voorstel in te gaan. De heer Wonder stelde voor, aan het Bestuur op te dragen een onderzoek naar de kosten in te stellen. voorzitter De noodige toezeg- gmgen, die wij noodig oordeelden, zijn ook nog met verkregen. De heer W ij n k e r deelde mede, dat men voorheen met de huuropbrengst van't gras- gewas voor het onderhoud toe kon. De voorzitter raamde het onderhoud op 200 en het grasgewas zal zeker niet meer dan 100 opbrengen. Er was echter wel een mouw aan te passen. De heer P o 1 a n d betoogde, dat de polder het recht van huur op den Groened:jk heeft. De voorzitter deelde nog eens mede, dat in de tegenwoordige situatie het Dag. Bestuur op het verzoek niet wil ingaan en dit gezien de geringe medewerking van cen van de grootste eigenaren. Alleen de heer W ij n k e r stemde er voor om het verzoek in te willigen, zoodat het werd afgewezen. Wanneer de heer Zuurbier niet wil mede- werken, dan is men genegen het nog eens nader onder de oogen te zien. zijn ontwikkeiing zeker tot den bloei van Ber gen zou bijdragen en in ieder geval een ge- zonde grondslag voor de bevordering van de ontwikkeiing van Bergen zou vormen; lie. dat de polder den Bergerweg en den Groenenweg kosteloos aan Bergen heeft overgedragen, omdat hij het in het algemeen belang achtte tot het afschaffen van den tol mede te werken; 12e. dat de bewoners van de Bergermeer door voile betaling van alle belastingen in Bergen in alle uitgaven der gemeente mee be- talen en de polder als grootverbruiker van electrischen stroom voor de polderbemaling een niet onbelangrijke bate voor de gemeente beteekent; 13e. dat de Bergermeer van alle gemak- ken in Bergen zooals gas, waterleiding, poli- tietoezicht, vuilophalincr enz. verstoken blijft, waarom zij meenen, dat het heusch niet te veel verlangd is, als zij uwen raad verzoe- ken, zijne verplichtingen betreffende den Bergerweg behoorlijk na te komen en zulke maatregelen te nemen, dat ten minste de veiligheid van het verkeer gewaarborgd is. Wie als wij, meermalen van dezen weg, die voor velen een kortere verbindingsweg met Bergen vormt, gebruik maakt, weet, dat wat adrcssdnfen vragen waarlijk niet te veel ge- vraagd is. De weg is thans vol kuilen en de gemeente weet niets beters te doen, dan van de eras- en dat dit thans beeindigd is door leden der lichtcommissie met bijstand van den gem. ontvanger. Gaarne wil hij het resultaat van dit onderzoek echter eerst in comite behan- delen cm het daarna in de openbare verga dering over te brengen. De heer Kostelijk was hier niet voor. Hij meende, dat aan deze zaak reeds lang ge- noeg het licht der openbaarheid is onthou- den. Hij had gedacht, van den uitslag van dit qnderzoek een rapport te ontvangen, zoo dat ieder voor zich er een nadere opinie over zou hebben kunnen vormen. Dat dit niet ge- beurd is bevreemdde hem. De voorzitter antwoordde, dat men zich aan de besluiten der vorige vergadering te houden had en hij er niets tegen heeft voile openbaarheid aan de zaak te geven als deze eerst in comite behandeld is. Daar meer stem- men opgingen voor behandeling in comite werd aldus besloten. Toen na ongeveer een half uur, om vijf uur de deuren weer werden geopend, was aan de stemming in de raadszaal merkbaar, dat de gemoederen in ongewone beroering waren geweest. Deze stemming bleef gedurende het verdere verloop der beraadslagingen, die overigens een vlot verloop hadden, als iets eigenaardigs hangen en drukte haar stempel op alle aanwezigen. De voorzitter opende met de mededeeling, dat uit het plaats gehad hebbende onder zoek der stroomregisters is gebleken dat daarin over 1927 een bedrag van 2603.60 niet verantwoord is. Met het over het boek- jaar 1928 vermiste beloopt dus het totale be drag ruim f 5000. Den administrateur is gelegenheid gege- ven zich te verantwoorden, doch hij heeft zich slechts bij de feiten neer kunnen leggen. De kwestie is echter thans het over 1927 verdwenen bedrag in de rekening van dat jaar te verwerken, terwijl het in 1928 ver- dwenene in de rekening van dit jaar dient te worden opgenomen, daar de indertijd aange- nomen borgstelling van den broer van be- klaagde thans natuurlijk als vervallen kan worden beschouwd. Besloten werd het be drag van 2603 60 als winst in de rekening van het G. E. B. over 1927 op te nemen en daarna als verdwenen wegens frauduleuze handelingen weder af te voeren. Nadat de voorstellen van den voorzitter om tot ontslag en verwijzing naar den straf- rechter over te gaan zijn gedaan, en stil zwijgend gepasseerd, vroeg de heer Kostelijk bet woord. Hij wees er op, dat in de Jaatste jaren feiten als hier thans aan het licht zijn gekomen, niet van de lucht af zijn. Rondom hoort men in de publieke bedrijven van om- kooperij en corruptie. Hard mag het oordeel schijnen, doch z. i. is het rechtvaardig. Het steeds verder invretende kwaad dient paal en perk gesteld, zoo de oveiheidsbedrijven nog iets van hun prestige wenschen te behouden. Nu de zaak dezen kant is opgegaan, vindt hij het ook juist, dat de broeder van beklaagde van de borgstelling wordt ontheven. Volgde ontslag en verwijzing conform het voorstel. Bij de bespreking der accountantskwestie vond de heer Tromp het onbegrijpelijk, dat iemand die de capaciteiten bezit van den heer Schoorl niet opgemerkt heeft, dat in een boekhouding, die op bijna iedere bladzijde fouten toont, deze aanwezig zijn. Hij kan dat niet anders toeschrijven dan aan zeer slor- dig nazien der boeken. Controle zonder dat gecontroleerd werd De heer Kostelijk kon niet begrijpen, dat de accountant steeds met goede rapporten kwam, terwijl nu toch is gebleken, dat er letterlijk niets van de boekhouding deugde. Hij vond, dat de accountant met algemeene stemmen zijn conge moest krijgen en stelde voor den heer Schoorl te ontslaan. Niemand hiertegen zijnde, werd aldus be sloten Voorstel B. en W. thans de controle in handen tegeven van het Verificatiebureau der Ver. v. Nederl. Gem. werd algemeen goed gevonden. De 2e suppl. begrooting 1928 werd even eens goedgekeurd. Eveneens vond het voorstel van B. en W. om het oorspronkelijk op 800 vastgestelde salaris van den nieuwbenoemden administra teur van het G. E. B. op f 1000 te brengen in de vergadering warme voorsfanders, zoo dat de heer Kostelijk die wegens principieele reden bezwaren had, geen aanhang vond en moest zien, dat het voorstel met 10 stemmen voor en een onthouding, werd aangenomen. ZIJDEWIND. Een gevaarlijke plaats voor auto's. Dinsdagochtend slipte alhier, voor in het dorp, de auto van den heer S. uit Sch.agen en reed met vollen gang tegen een boom, waar door de materieele schacfe aan de auto nogal groot was. Genoemde heer kwam met de schrik vrij, zooals wij hoordci.. Bijna op de zelfde plaats overkwam des namiddags den heer W., eveneens uit Schagen, ook ten ongeluk, dat voor zijn auto niet hster afii«n genoemde Hij reed tamelijk vlug om den hoek en raakte via een boom met zijn auto in een sloot. Ook deze heer kwam er, behoudens een nat pak, met de schrik af. De auto echter zag er ontoon baar uit en moest weggesleept worden. OTERLEEK. Bij de Zondag gehouden verkiezing voor een ouderling en een diaken, werden de aftre- dende heeren A. Hoogland en Jb. Kooiman herkozen. Beiden namen de benoeming aan Wederom hebben we het twijf genoegen, dat de dorpsweg voor de zooveel- ste maal wordt opengebroken voor het gen van een kabel naar Schagen, voor het P. E. N. Met een dag of drie is men het dorp uit, maar de misere duurt nog veel langer: een laag modder blijft op de straat achter, bij regen glibberig en gevaarlijk is en nog de kuilen die zoo langzamerhand staan en zeer lastig zijn. Ook het laagje grint, waarmede wij voor een paar maanden terug werden verblijd en zeer sporadisch gestrooid wordt, is door dit werk verdwenen. wat dan ont- EEN AANVAL VAN LLOYD GEORGE OP DE BRITSCHE ONTWAPENINGS- POL1TIEK. Lloyd George en het Fransch- Engelsche vlaotcotnpromis. Hoe hij over de bewopening van Frankrijk denkt en over Diutschlands kracht. Baldwin verdedigt de Engelsche re- geering. Lloyd George, de leider der liberale fractie in het Lagerhuis, heeft gisteren een scherpe aanval gedaan op de Britsche ontwapenings- politiek. Hij toch stelde het Lagerhuis voor, een amendement van hem aan te nemen, waarin het Lagerhuis zou verklaren, dat het Fransch-Engelsche vlootcompromis het vooruitzicht van den vrede in Europa en de goede betrekkingen met de Vereenigde Staten in gevaar heeft gebracht! Lloyd George zeide, dat slechts twee mo gendfaeden, groot-Brittannie en de Vereenigde Staten, een waarachtige poging hadden ge daan tot ontwapening. De ontwapenings commissie van den Volkenbond slingerde rond zonder een doel te bereiken. Uit de jongste rede van Coolidge was volkomen dui- delijk geworden, dat de achterdocht, door het Engelsch-Fransche compromis in Amerika gewekt, niet was weggenomen. Verder weerlegde spreker de Fransche be wering, dat Duitschland als groot-industrieel land in staat zou zijn, in geval van oorlog het noodige materiaal te vervaardigen. Hij wees er aan de hand van de ervaringen, in Fngeland zelf opgedaan, op, dat voordat Duitschland ook maar een houwitser zou hebben gegoten, het heele Fransche leger in Berlijn zou staan en het heele Duitsche in- dustriegebied zou hebben bezet Tien jaar nadat Engeland plechtig be- loofde mede te werken aan ontwapening, gaf het Frankrijk toezegging, dat het zijn reus- achtig leger niet behoeft te verminderen, dat zelfs zevenachtste van dat leger in de Ontwapeningscommissie heelemaal niet ter sprake zal worden gebracht. Lloyd George wees verder op een verkla- ring van Mussolini, dat de Italiaansche re- geering in elke vermindering der Iialiaan sche bewapeningen zou toestemmen, voorop gesteld, dat geen andere Europeesche mo- gendheid sterkere bewapeningen heeft. Hij zeide voorts, te betreuren dat de voor- stellen van Rusland tot vermindering der be wapeningen slechts als een misplaatste grap behandeld moesten worden. Ten laatste zeide spreker, dat zoo dikwij1's er in Europa een overheerschende militaire mogendheid is geweest, zij haar overwichr ten slotte steeds tot het ongeluk van haar bu- ren heeft gebruikt. Ontwapening was de eenige waarborg voor de veiligheid! Zoo als men ziet, is de rede van Lloyd George een groote verdediging van de ont- wapeningspogingen, terwijl het beleid der Engelsche regeering inzake het Fransch- Engelsche vlootcompromis aan de kaak wordt gesteld. Het was Baldwin, die Lloyd George moest antwoorden, die de Engelsche regeering moest verdedigen. Wat de vlootovereenkomst betreft dit allervoornaamste punt moest Baldwin verdedigen, hoewel zijn plaatsver- vanger Cushendon deze zaak afgewikkeld heeft. En de kastanjes voor anderen uit het vuur halen, is nooit plezierig! Echter, Baldwin heeft de regeering verdedigd en trachten aan te toonen, dat het Engelsch-Fransche com promis niet anders was dan een eerlijke, op- rechte poging om te ontkomen aan de im passe, waarin men op de vlootconferentie te Geneve was geraakt en waardoor de zaak der ontwapening in gevaar kwam te verkee- ren. Sprekende over de betrekkingen met Frankrijk herinnerde Baldwin aan MacDo- nalds politiek in 1924 betreffende de ontwa pening, toen hij schreef dat dit een politiek was die alleen kon worden ingeluid, indien Frankrijk en Engeland het met elkaar eens waren. Toen MacDonald aan het bewind was aarzelde hij nooit in de toepassing van die methode van behandeling van den toestand van Europa en zijn pogingen werden met succes bekroond. De tegenwoordige had niet de bedoeling van de politiek af te wijken, die zij sedert hij aan het bewind was altijd had pogen te volgen en welke voor zooveel Frankrijk aangaat dezelfde was als die van MacDonald. Het was niet een exclusieve po litiek en zij was tegen niemand gericht. Het was een politiek van nauwe samenwerking met Frankrijk, doch ook in samenwerking met alle andere landen. Zij had zich in de meest verwijderde hoeken van Europa doen gevoeien en had bijgedragen tot de oplos- sing van geschillen, die m vroeger tij'd 2ou- den hebben geleid tot zeer emstige stfubbe- lingen „Onze eenige wensch met onze bui- fenlands. he politiek is" aldus Baldwin „de wondtn te heelen, door den oorlog ge- slagen er er -»oor te zorgen dat de vrede van Europa wc-rdt geconsolMfid gelijke'ijk tot net welzijn van onze vrienden en onze vroe- gere vijanden." volkenbond DE AGENDA VAN DE 63STE ZITTINfi VAN DEN VOLKENBONDSRAAD Gisteren werd op het volkenbondssecreta riaat de agenda voor de op 10 December as aanvangende 63ste zitting van den Raari gepubliceerd. Dertig punten staan op de agenda, alle min of meer bekend uit voegere zittingen Het Hongaarsch-Roemeensch optantenge'. schil, evenals de Poolsch-Litausche kwestie komen weer aan de orde. Vervolgens krijgen wij de bestudeering van de resolutie van de eerste commissie uit de laatste volkeabondsvergadering inzake de kwestie, of deTiaad of de Volkenbondsverga- dering binnen de bepalingen van art. 14 van drag bii e het volkenbondsverarag bij meerderheid van stemmen advies aan het Haagsche Hof kun nen vragen. Dan is er een rapport van de zitting van de commissie-Bernstorff inzake wapenfabri- cage. Verder de altijd weder terugkeerende vraag, of het aantal raadszittingen vermin- derd moet worden tot drie per jaar, welke vraag waarschijnlijk ook ditmaal weer tot de volgende keer zal worden uitgesteld. Tenslotte is nog van belang de benoeming van 8 leden van het centraal bureau van toe- zicht betreffende opium en andere verdoo- vende middelen. Deze benoeming zal geschie den uit een lijst van 16 candidaten, opgesteld door een commissie, waarvan ook een Ame- rikaan verzocht was deel uit te maken, doch deze moest, omdat Amerika de opiumconven- tie van 1925 niet kan ratificeeren, weigeren. Nog twee andere commissies zullen er worden benoemd: een enquetecommissie naar het opiumrooken in het Verre Oosten, waar gedurende de Volkenbondsvergadering zoo veel over te doen is geweest en een raadge- vende commissie inzake Armeensche, Bui- gaarsche, Turksche en Syrische vluchtelin genkwesties. DUITSCHLAND. HET NADERENDE PANTSERSCHIP- DEBAT. Spannende uren te wachten. Na ailoop van het debat over den strijd in V'estfalen, staat den Rijksdag al heel spoe- digeen andere spannende discussie te wach ten. Spannend, want niemand kan den afloop van de behandeling van het soc. voorstel tot stopzetting van den bouw van het pantser- schip voorspellen. Vol gens de „Vorwarts" zou de bespreking van dbuitenlandsehe politiek worden uitge steld en dadelijk overgegaan worden tot de quaestie van het oantserschip, zoodat de be- slissitlg waarschijnlijk reeds Vrijdag te ver- wachten is. Het feit van het groote tekort op de begroo ting, waarvoor nieuwe belastingen moeten worden gevonden, is een prachtig argument voor degenen, die van oordeel zijn dat op nuttelooze uitgaven als voor een onbruikbaar pantserschip het allereerst moet worden be- ziinUd. De socialistetl rekenen op een 240 voorstemmers. Veel behoeft er dus niet bij te komen voor het behalen van de meerderheid. Van het centrum hangt de beslissing af let centrum, dat intusschen verdeeld schijnt over de kwestie. In de aangelegenheid van de uitsluiting staat de katholieke Uaatspartij be- slist links; zal zij ook hier met de socialistetl meegaan? En wordt het pantserschip verworpen, wat zullen de gevolgen zijn? Het heet, dat minister Groner in dat geval zal heengaan. Bij verwerping van het soC voorstel staat men aan den anderen kaflt voor de vraag of de soc. partij dan haar mi nisters uit de regeering za! terugroepefl, naar het voorbeeld der radicale partij in -rankrijk, die niet wil .dat haar ministers blijven in een ministerie, hetwelk o.a. de mi- itaire uitgaven niet wil besnoeien. Alle vragen, welke de a.s. bespreking van de aangelegenheid van het pantserschip t# spannender maken. EEN SMOKKEL-PROCES. Maandag is te Hamburg een groot smok- kelproces begonnen. Terecht staan 120 ver- dachten o.w. schippers, exnediteurs en een aantal douanebeambten. Het gaat over het smokkelen van 140.000 Liter soiritus, 73 000 liter rum eu 5000 liter arak tot een waarde van M 1.230.000. De fiscus heeft daardoor een verlies geleden van M 750.000, de douane van M. 278.000. De aanlegger van de smokkelarij is naar Amerika gevlucht Ver- moedelijk zal het proces tot Kerstmis duren EEN OUDE BEKENDE. Winkeldievegge. In 1924 is een zekere mevrouw R., iemand Van goede familie, te Berlijn tot 5 jaar gevan- genisstraf veroordeeld, wegens uitgebreide winkeldiefsiallen, waaraan ook haar dochter en schoondochter hadden deelgenomen. Zij heeft een deel van die straf uitgezeten; de rest is haar kwiitgescholden. De straf en de kwijtschelding hebben haar echter niet van de dwalingen haar's weegs kunnen afbrengen. Maandag heeft zij1, weer met haar dochter, terechtgestaan wegens diefetal van een 50 kostbare paraplui's en parasols uit een modemagaziin, waarvan de eigenares zich maar niet kon begrijpen hoe de daderessen het hadden aangelegd ongemerkt zooveel buit te maken. De president van de fecntbank deelde haar mede. dat de beklaagden een weergalooze handigheid in het gappen hebbeil. vooral de hoofdbeklaagde, wie hijzelf in 1924 de eer had gegeven dat zij die bedenkeliike bekwaam- heid in zoo hooge mate bezat, dat zij er Wel in een variete mee kon optreden. Mevrouw R was ditmaal tegen de lamp geloopen doordien de eigenares van het mode- magazijn bass en haar dochter op straat tegenkwam, toen beiden zich met uit haar zaak gestolen parasols tegen de felle zon be- schermden. Mevrouw R. is thans tot 1 jaar tuchthuis- straf veroordeeld, haar dochter tot zes maan den gevangenisstraf. Op het hooren van dit vonnis kreeg de beklaagde R. een zenuwtqe- val en moest op een draagbaaf naar de zie- kenzaal van het huis Van bewaring worden gebracht. VERKOOPRN PER POSTBODE kunt U door Uw circulaires en aanbiedingen en al Uw Drukwerk te laten maken bij VAN PUTTEN OORTMEIJER, ACHTERDAM PAYGLOP DE STAKING IN HET RIJNGEBIED Hervatting van den arbetd a.s. weekf In een_ beschouwing over de uitspraak van let arbeidsgerecht in eersten aanteg wijst de correspondent van de „Frankf. Z." te Duis- feures m de aroote feeteekfiuic v** ate*"0 iron 13 J L _111 011 deli" dit ttlrinS ic rlnnr lo.rl.an

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 8