NisBBesfssrsmm&ss Radiografiscli Weerbericht. Tooneel. Bio&copen laichtvaart Kunsf BimrB©ralarcdl Stacfsmeuws DE EERSTE VROUWELIJKE LUCHT- P ASS AG IE R OVERLEDEN. Dezer dagen is te Kinderdijk overleden inej. Smit, die ,naar de Tel. herinnert, de eer ste Nederlandsche vrouw was, die met een vliegtuig het luchtruim inging en wel met Jan Olieslagers, den bekenden Antwerpschen vliegenier. i Tijdens de crematieplechtigheid van het stoffelijk overschot op Westerveld cirkelden drie vliegtuigen boven het crematorium. Een Ibewijs, dat de mannen van de luchtvaart den moed dezer vrouw niet vergeten waren. ii DE AUTOGIRO VAN DE LA CIERVA. Naar verluidt zou het den uitvinder van het autogirovliegtoestel de la Gierva gelukt zijn met zijn vliegtuig bij een gering verlies aan hoogte achteruit te vliegen. f BILDERDIJK. I- Z. B. B. H. H., blijspel in drie bedrijven. De Kon. Rederijkerskamer Bilderdijk heep het seizoen op buitengewoon verdienstelijke .wijze geopend, en van een goed oorspronke- lijk stuk een opvoering gegeven, die als een 'bijzonder geslaagde in de geschiedboeken der Kamer mag worden opgeteekend. Het succes was beide avonden dan ook zeer groot en doet het beste verwachten voor het a.s. ijubileum. i Z. B. B. H. H. is een goed stuk, dat voor dilettanten ook heel geschikt is, mits men de moeilijkheden niet onderschat. De schrijver Archibald Laafs (pseudoniem van den heer Zoetmulder) heeft een modern huwelijksspel gegeven, dat direct de belangstelling der toeschouwers heeft. Mr. Paul van Vroonhoven is een gezien advocaat, maar zijn begeerten gaan hooger. Hij heeft zich op de politiek geworpen en maakt alle kans kamerlid te worden. Hij heeft het ontzettend druk, doch bemerkt daardoor niet, dat hij zijn vrouw en kinderen geheel van zich vervreemdt. Hij is bijna 'nooit thuis en alle huiselijkheid is natuurlijk zoek. Zijn vrouw Margot heeft zich n.l. ook geheel gegeven aan het vereenigingsleven, en is evenmin veel thuis. Zij flirt en is een ge- ziene figuur in de uitgaande wereld. Maar bij haar heeft alles een anderen ondergrond. Zij wil n.l. de liefde van haar eigen man te- rugwinnen. Wat voor moeite zij ook doet, zij slaagt niet en zou ook misschien nooit ge- slaagd zijn als niet een oudvriend van Paul, de ingenieur Frank Houwing, plotseling na een 15-jarig verblijf in Amerika, bij zijn vriend van Vroonhoven was teruggekeerd. Deze verstandige sympathieke Houwing weet al dadelijk de genegenheid te winnen den beide kinderen Fred en Suus. Ook merkt hij al gauw wat er van het huwelijk van zijn vriend is geworden. Hij wil alles prabeeren om zoowel Paul als Margot weer in hun gewone doen terug te brengen en hoewel het hem niet gemakkelijk wordt gemaakt, slaagt hij ten slotte toch in alle opzichten. Van Vroonhoven wil weer zelf de plaats bij den haard innemen, die hem toekomt. Margot ,wil zelf voor haar jongste kind gaan zorgen en Houwing zal met Margot's zuster Willy, de zachte opofferende verpleegster, een eigen huishouden gaan opzetten. Fred en Suus zullen niet meer alleen zijn in het ouderlijk huis en z.g. huisvrienden als Theo van Engelen zullen geen plaats meer kunnen yinden in het huis van Mr van Vroonhoven. Dit is in 't kort de inhoud Door aardig bijwerk heeft de schrijver zijn stuk zeer ge- nietbaar gemaakt. Een van de eerste moei lijkheden bij een opvoering is het treffen van het juiste milieu. En hierin was Bilderdijk uitstekend geslaagd. Een woord van hulae voor de voortreffelijke uiterlijke verzorging is hier zeker op zijn plaats Dat was af. En niet alleen de tooneelaankleeding, maar ook de kleeding der dames en heeren. De toilet- ten van Margot waren schitterend. Het spel gaf volop reden tot tevredenheid, ja dikwijls zelfs meer dan dat. Het tempo was uitstekend en de medewerkenden hadden zich heel goed in hun rol ingeleefd. Mevr. G. Cloeck heeft de moeilijke rol van Margot op lofwaardige wijze gespeeld, voor- al in het eerste en tweede bedrijf Haar too- neelen met Houwing en v Engelen slaag- den bijzonder en waren juist genuanceerd. En heel goed liet zij doorvoelen, dat haar flirt en uithuizigheid niet echt gemeend wa ren. Haar entree in het laatst van de derde acte was minder geslaagd, ten minste bij de eerste voorstelling. Mevrouw Brink had een mooie zuivere op- vatting van de rol van de verpleegster. Zij speelde haar sober en beheerscht terwijl haar zorg voor den kleinen Rob fijn werd uitge- beeld. Haar samenspel met Houwing was uit- muntend. De heer G. Cloeck gaf Mr. van Vroonho ven juist zooals de schrijver hem in het stuk geteekend heeft. De rol is niet altijd sym- .pathiek, vooral omdat Frank Houwing er te- genover staat. Het derde bedrijf is ook voor ;van_ Vroonhoven het lastigst, speciaal zijn tot inkeer komen. Nu heeft de schrijver juist dit gedeelte niet zoo erg aannemelijk ge- imaakt. Paul moet ten slotte kwaliteiten be- zitten, die maken dat een vrouw als Margot zijn liefde weer wil terug winnen. In zijn "drukke werkzaamheden, zijn opgaan in zijn a.s. kamerlidmaatschap, zijn uitkomen voor zijn jaloezie, was de heer G. Cloeck uit stekend. Bijzonder geslaagd was de vertolking die de heer P. Cloeck van den vriend Frank Houwing gaf. Zoowel in zijn tooneelen met de kinderen, als in die met Paul, met Margot, met Willy en met v. Engelen wist hij steeds den juisten toon te treffen. Hij droeg dan ook tot het welslagen der opvoering zeer veel bij. Misschien was hij over't geheel iets te jong in uiterlijk en spel. De heer D. Verzijden had de kleine maar moeilijke rol van Theo v. Engelen, den schild knaap van Margot. Hij maakte er een aar dig geaffecteerd type van, ofschoon niet steeds op de juiste wijze volgehouden. Rollen als van de beide 15-jarigen Fred en Suus brengen altijd groote bezwaren met zich mee. Doch in de bezetting bij Bilderdijk ging het heel goed. Mej. J. Kuhl was een aardige lieve Suze en de heer H. Franken- berg maakte een uitstekend gebruik van de leuke gezegden die in zijn rol voorkwamen. Hij had met zijn uitbeelding veel succes. Mej. 5. Kamper ten slotte was een Keurige dienstbode. Natuurlijk waren er in de opvoering ook enkele minder geslaagde momenten, zooals b.v. de afsluiting der bedrijven, doch de to- taalindruk was uitstekend. Verschillende toe schouwers vergeten wel eens even, dat aan dilettanten ten slotte niet dezelfde hooge eischen mogen en kunnen gesteld worden als aan beroepsartisten en dat in doorsnee bij de dilettanten heel wat minder gespeeld wordt dan ditmaal bij Bilderdijk. Met goeden moed mag de Kamer thans het Jubile en de Jubileumvoorstelling tege- moet gaan. Zij zal stellig alle krachten in- spannen om zoo goed mogelijk voor den dag te komen. G. CORRESPONDENTIE. Afd. Castricum der S. D. A. P. Uw mede- deeling behoort in onze advertentie-rubriek thuis. Red. Alkm. Crt. een na den heer N. Boiten voor zijn inschrijf- som. DE PASTOOR VAN NEUVILLETTE. Blijkens een in dit nummer geplaatste an- nonce zal het gezelschap Verstraete en Braakensiek Zondag a.s. in Het Gulden Vlies slechts een populaire voorstelling geven van het alom bekende drama „De Pastoor van Neuvillette", met Jules Verstraete als de Pastoor en Charles Braakensiek als Kapiteln von Gorlitz in de hoofdrollen. Dit schitterend tooneelwerk was respectie- velijk 6 weken te Amsterdam, 4 weken te Den Haag en 5 weken lang te Rotterdam avond aan avond uitverkocht. Onderstaande persverslagen zullen U hoogstwaarschijnlijk wel tot het besluit bren gen, deze zeldzame voorstelling met uw be- zoek te vereeren. De Nieuwe Rotterdammer schreef: Een buitengewoon mooie voorstelling, uitgebreid: Neaerlandsche letterkunae. A 810 M 89 S. Mailer. Levens- en karakter- schets v. N. G. v. Kampen. 811 S 82.5 J. J. Starter. Friesche lusthof. (Gedichten.) Romans. D 12 f F. Dahn. Felicitas. (G.) H 79 i M. v. Hoorn. Illusie. (G.) G 58.5 m M. Gorki. De moeder. Engelsche letterkunde. 823 C 16.3 u R. N. Carey. Uncle Max. (G.) 823 M 14.1 T. B. Macatilay. Lord Clive. (G.) 823 M 14.1 w W. Macaulay. Warren Hastings. (G.) 823 S 20 s R. H. Savage. In the shadow of the Pyramids. (G.) 823 T 27 s W. M. Thackeray. Samuel Tit- marsh. (G.) Duitsche letterkunde. 833 E 49 h M. Eyth. Hinter Pfhug und Schraubstoch. (G.) Wetenschappelijke werken. 201 K 96 KKuiper. Wijsbegeerte en godsdienst in het drama v. Euri pides. (G.) 204 F 17 P. Feenstra ]r. Pro sancto. (G.) 204 K 95 A. Kuenen. Volksgodsdienst en wereldgodsdienst. (G.) 204 T 32 I C. P. Tiele. Inleiding tot de godsdienstwetenschap, 2 din. (G.) 230 S 93 D. F. Strauss. Der Christus des Glaubens (G.) 212 K 90 J. Krishnamurti. The pool of wisdom. (G.) 209 R 32 S. Reinach Orpheus. (G.) 240 D 70 E. Dorschler. 's Werelds ellende 's werelds ondergang. (G.) 240 E 29 R. W. Emerson. Frisch leven (G.) 252 V 91 tw J. de Vries. Twaalf preeken. (G.) 283 F 31 F. C. Fleischer. Menno Simons. (G.) 337 V 67 d Vleeschhouwer. Prof. Die- ppenhorst over handelspolitiek. (G.) 327 V 91 G. L. de Vries Fey ens Het ont staan v. d. wereldoorlog. (G.) 355 K 30 G. L. Kepper. Wapenfeiten v. h Ned. Ind. leger (G.) 364 G 13 M. K- Gandhi. Mijn ervaringen uit de gevangenis. 410 T 10 Practisch taalonderwijs. 540 B 49 Beroep, Het, van apothekers- adsistent. 611 R 76 Roigans. Het onderwijs in de chirurgie. (G.) 720 L 94 G. Lukomsky. Alt-Rusland. 745 S 62 U. T. Sirelius. Les tapis finlan- dais. (G.) 914.1 U 50 Uitstapies door Nederland. 915 M 43 (broch.) W. Meisclike Smith. Chineesche karaktertrekken. (G.) 918.1 W 53 Onze West. (G.) 944 B 86 w. ten Brink. Parijs tijdens de witte terreur. (G.) 951 K 40 a E. B. Rielstra. Beschr. van den Atjeh-oorlog. 3 din. (G.) 960 K 13 S. Kalff. Onder een worstelend volk. (G.) DE BERGER KUNSTKRING. Dinsdag 20 November a.s. speelt „'t Ver- eenigd Tooneel" uit Amsterdam, directie Verkade en Verbeek, in „De Rustende Jager het nekende blijspel „Heeft Constance Gelijk" van W. Somerset Mangham. Dit blijspel zal in dezelfde speciale decors gespeeld worden, die er in de Stads schouwburg te Amsterdam voor worden ge- bruikt en die door Rie Cramer zijn ontwor- pen. Vera Bondam speelt de hoofdrol, terwijl de overige rollen in handen zijn van Dirk Ver beek, Cees Laseur, Betsy RanucciBeckman, Minny ten Hove, Mies Elout, Nell Knoop, Cruys Voorbergh en R. v. d. Hilst. De verschillende persbeoordeelingen zijn vol lof over dit geestige blijspel, zoodat zij, die van kunst met een groote I< houden goed zullen doen Dinsdagavond in de tooneel- zaal aanwezig te zijn. De Berger Kunstkring organiseert in dit seizoen drie tooneelavonden. Het lidmaat- schap bedraagt f 6. Zij, die nog lid wen- schen te worden, kunnen zich daarvoor op- geven bij de bestuursleden Mevr de Lange, mevr. Vas Dias, mevr. Blok en de heeren C. Beijneveld en D. A. Klomp. Voor niet-leden zijn de uitvoeringen toe- gankelijk le rang f 2.50, 2e rang f 1 50. Leden kunnen den dag voor de uitvoering in „De Rustende Jager" a 10 cent plaats bespreken, niet-leden op den dag der uit voering van 12 tot 3 uur, eveneens a 10 cent. Voor bezoekers uit Alkniaar bestaat er ge- legenheid per extra autobus van de firma Schalkwijk na afloop der uitvoering Alk- maar te bereiken, terwijl voor-de bezoekers van Bergen aan Zee ook een collectieve ver- voergelegenheid zal worden ingesteld. DE VIERDE POSTBESTELLING TE GRONINGEN. Op vragen van mevrouw Bakker— Nort be- trejfende wederinvoering van de vierde post- bestelling te Groningen heeft de minister van waterstaat geantwoord: De ondergeteekende heeft het advies van naar waarnemingen, verricht in den morgen van 15 November. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 763.6 te Zurich. Laagste barometerstand 734.1 te Storno. way. Verwachting (geldig tot den avond van 16 November): Stormachtige tot krachtige zuidelijke tot zuid-westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, regenbuien warmer STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van de Bildt hedenmorgen te 9 nr aan alle posten„Wordt verwacht storm uit het Zuidwesten". den Postraad in zake de wederinvoering van de vierde postbestelling te Groningen ont- vangen. Vervolgens heeft de directeur-generaal der posterijen en telegrafie een nader rapport uitgebracht met betrekking tot de genomen proef Na overweging van een en ander is de on dergeteekende tot de slotsom gekomen, dat uitvoering van drie bestellingen voor Gro ningen te veel bezwaren oplevert, zoodat de ondergeteekende heeft besloten, om aldaar wederom vier bestellingen per dag te doen uitvoeren. Echter wordt het noodzakelijk geacht, een regeling voor de uitvoering van een 4-bestel- lingendienst te treffen, welke in belangrijk mindere mate dan met de vroegere het geval was behept is met de bezwaren, welke aanlei- ding gaven tot de genomen proef. Dit brengt mede, dat de voorbereiding der wederinvoe ring van de 4de bestelling vrij veel tijd zal vorderen, weshalve als datum van ingang uiterlijk 4 Februari 1929 is gesteld. OP ST A P. 4 October werd een portier van den Doelt te Rotterdam de 41-jarige v. D. er op uitgezonden om op het stadhuis 842.50 te betalen voor het stempelen van entreekaar- ten, op de afdeeling voor de publieke verma- kelijkheidsbelasting. De man is er met het geld vandoor ge- gaan. Kort daarna zijn de kaarten in Den Haag gevonden, maar de man bleef zoek, Thans is op het politiebureau aan de Groote Paauwensteeg te Rotterdam aangifte ge- daan, dat een man, die den nacht bij een ge- huwde vrouw had doorgebraeht, er met de jas van den echtgenoot vandoor was gegaan. Het bleek, dat de jas beleend was en het ge- lukte, den beleener op te sporen. Dit was de zelfde als de gezochte portier. Hij vertelde het geld in Amsterdam en Den Haag te hebben verbrast. Behalve het beleenbriefje had hij nog drie centen bij zich. Hij is opgesloten. CONTRACT VISSCHERIJBEDRIJF. De Christelijke Zeeliedenbond en de Cen- trale Bond van Transportarbeiders hebben in een te IJmuiden gehouden vergadering beslo ten niet samen te werken inzake verandering van het collectief contract, maar zelfstandig een conference met de werkgevers aan te vragen. De Centrale Bond bes'oot in nrincipe d< volgende eischen te stellen: algemeene positie- verbetering, doorbetaling van 1/4 procent bij personen boven 4000, een vijfde man aar boord wanneer er gevischt wordt, een vierde man in de macbinekamer en regeling van extra vrije dagen voor die schepelinoen, die de Christeliike feestdagen aan boord hebben doorgebraeht. DE TAXISTAKING TE AMSTERDAM WORDT VOORTGEZET. Gisteravond belegden de besturen van de Ned. Chauffeursunie, afd. van den Centr Bond van Transportarbeiders en van de Chauffeursunie „De Eendracht" een verga- derinn- met de stakende taxi-chauffeurs var, de B.W.T. Naar aanleiding van een voorstel van de zijde der werkgevers, inhoudgnde, dat 59 van de 94 stakende chauffeurs weer on- middelliik in dienst zouden worden genomen, gingen Dinsdag °eruchten, dat de staking zou zijn opgeheven. De overige chauffeurs zouden in verband met dit voorstel, naarmate er plaatsen vrij kwamen, binnen drie maanden weer te werk worden gesteld. Gedurende deze periode, zou den dan de chauffeursorganisaties en de werkgevers ieder voor de helft den steun op zich nemen van de nog werklooze chauffeurs. In de gister gehouden vergadering werd echter mededeeling gedaan van een brief van de zijde der werkgevers, waarin deze ver- ldaarden niet te kunnen garandeeren, dat de stakers weer alien binnen drie maanden te werk gesteld zouden worden en ook niet te kunnen bijdragen in een steunverleen aan de nog niet te werk gestelde chauffeurs. Naar aanleiding van dit schrijven besloot de vergadering, die door alle 94 stakers was bezocht, de staking met onverminderde kracht voort te zetten. KORTE BERICHTEN. Gisteravond is op den Velperweg bij Arnhem een ongeveer 8-jarig jongetje door een auto overreden. In zorgwekkenden toe- stand werd het kind in een der kantoren van de Ned.Kunstzijdefabriek binnengebracht, waar het spoedig overleed. Overgespaard geld dient veilig, doch ook tegen een behoonlijke rentevengoeding belegd te worden. Omtrent belegging in solide effecten geeft de firma de Lange de Moraaz fe Alkmaar gaarne alle gewenschte inlichtingen Chang. In de Cinema Americain komt Vrijdag voor het eerst een der meest besproken Para mount-films van den laatsten tijd, n.l. Chang Deze naam zegt weinig maar beteekent heel veel. Chang is het drama der wildernis en behoort tot die sublieme filmwerken welke de natuur in ongerepte schoonheid tot ons brengen. Chang is een beeldenreeks uit de diepste wildernis van Achter-Indie met al het vex*- rassende, het boeiende en schitterend mooie van de absolute waarheid. Dat in de verste wildernissen van onze oude aarde tijger en ratelslang den strijd op dood en leven voeren met den primitieven mensch, weten we. 't Is ons bekend, zoowel uit schel verhalende jon- gensboeken, als uit de sobere rapporten van onderzoekers en ook de cinemafotografie heeft al vele malen haar bijdrage in dit op- zicht geleverd, in al of niet fantastische na- bootsingen van het oerwoud en zijn fauna. Maar de waarheid, het eerlijke beeld uit het diepste van de jungle, dat wij, dank zij het filmapparaat, met eigen oogen aan- schouwen, geeft ons de film Chang. Hier zien wij man, vrouw en kinderen (Siameezen) in hun bamboe-paalwoning midden in den chaos van het oerwoud, kampend om het be- staan, om het bloote leven alleen met al de gevaren van em schier voorwereldlijken tijd. Bij deze zoo heel primitieve vei'telling van het recht van den sterkste en de zege van den slimste, het wagen en winnen, het pogen en verliezenalles, met den Dood on- middellijk nabijbij heel dit leven uit een tijd, die ons eeuwenoud schijnt, moeten wij diepe bewondering hebben voor den man en de vrouw (Amerikanen), die met hun film- camera dit wisten vast te leggen voor al de volkeren, die aan deze ongelooflijke primiti- viteit zijn ontgroeid. De wijze waarop zij ge- filmd hebben, is ongeevenaard, want er be staat een groot verschil, of men uit de verte een tijger filmt, of dat men een kudde van zeker honderd olifanten over het ingezonken filmtoestel laat heengaan- „Chang" is een film, die van beeld tor eld verrast. Er gaat een schitterende sfeer van uit, het is alles even mooi, even sprook- jesachtig en even waar. Het is om het nu nog eens heel nadruk- kelijk te zeggen een film, die niemand on- zer mag verzuimen, die een van de voor- naamste, neen, wezenlijk d e voornaamste natuurfilm is, temidden der vele grandioze werken op dit rijk en prachtig gebied! Aldus Luc Willink in „het Vaderland". De Alkmaarders kunnen thans ook van deze prachtfilm genieten. DE AANRIJDING OP DEN KENNEMERSTRAATWEG. Naar ons bij informatie aan het St.-Eliza- bethziekenhuis werd medegedeeld, is de toe- Stand van de beide personen, die gisteren- morgen bij de vermelde aanrijding op den Kennemerstraatweg,- hoek Emmastraat tame- 1 ijk ernstig verwond werden, vrij gunstig. Zoowel S. S. als J. B. had een rustigen nacht. DE VOORGENOMEN OPHEFFING DER MEISJES U. L. O. SCHOOL. Een tegenstander van de opheffing der meisjes 0. L. O. school verzoekt ons mee te deelen, dat in 1927 de leerlingen der school als volgt verdeeld waren: le klas 11, 2e klas 10, 3e klas 12 en 4e klas 13 leerlingen. Thans is de verdeeling als volgt: le klas 16, 2e klas 13, 3e klas '6 en 4e klas 9 leer lingen. Hij wijst er op, dat dus de eerste klassen nu veel beter bezet zijn dan vroeger, wat er op zou wijzen, dat de toekomst der school minder zorg baart. Verder vraagt hij of, wanneer het vol- gend jaar toch nog een boventallige leer- kracht voor rekening van het Rijk komt, de twee kleinste klassen niet gecombineerd kun nen worden, waardoor er voortaan aan deze school geen enkele boventallige leerkracht meer zal zijn. Dat B. en W. thans met plannen tot op heffing komen, houdt z.i. verband met de op- richting der Christelijke U. L. O. School waarvoor men niet voldoende leerlingen zou kunnen krijgen. RECTIFICATIE. In de tweede kolom van ons raadsover- zicht van gister staat: al mag natuurlijk niet over het hoofd gezien worden, dat b.v. de wachtgelden der buiten dienst gestelde on- derwijzeressen ook door de gemeente betaald zullen moeten worden. Men leze voor „de gemeente" d e g e- meenschap. VERBOUWING OPGEDRAGEN. De verbouwing van perceel Ridderstraat A. No. 6 is door den heer J. L. Sostman, op- gedragen aan den laagsten inschrijver op prachtvol was Jules Verstraete als de Pastoor. Charles Braakensiek als Kapi- tein von Gorlitz staat hem waardig ter zijde De Maasbode: Een voorstelling die wij al onze lezers aanraden om te gaan zien. De liefde, de hoo- gere liefde van den Pruisischen Kapitein te- genover den Franschen Pastoor, is zielverhef- fend weergegeven door Charles Braakensiek en Jules Verstraete. De Voorwaarts (Rotterdam): Wij roepen U toe: Kom spoedig te rug, het was een onvergetelijke avond CURSUS SPAANSCHE TAAL. Gisterenavond werd in „de Harmonie" al- hier de eerste les gegeven van den cursus in de Spaansche taal, ingesteld door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier. De voorzitter der Kamer, de heer S. W. Arntz, heette de leerares, Mevr. J. L. van Sluijs-Barbiers, uit Haarlem, in het bijzonder hartelijk welkom, waarna spr. een kort woord richtte tot de circa 20 leerlingen, die aan den cursus deelnemen. De voorzitter der Kamer wees er vervolgens op, dat, nu vele der om- ringende Rijken den azet onzer producten door hooge invoerrechten bemoeilijken, talrij- ke zakenlieden hun vleugels verder trachten uit te slaan, waardoor onwillekeurig de be- hoefte ontstond ook in de Spaansche taal te kunnen correspondeeren. Daar in Hollands Noorderkwartier in deze taal nog geen klas- sikaal onderwijs wordt gegeven, heeft de Ka mer gemeend dezen cursus te moeten organi- seeren. De opkomst van circa 20 leerlingen, deels vooraanstaande zakenlieden, deels em ployees van handelszaken in dit district, be- vestigt het vermoeden der Kamer, dat er bij eel en de wensch bestaat de Spaansche taal te keren. Spr. sprak de verwachting uit, dat deze cursus, die onder de bekwame leiding van Mevr. van Sluijs-Barbiers gedurende 2 jaren zal worden gehouden, zal bijdragen TOguepqsppumi ap uw SuuapjoAaq ap 'Jo; tusschen de Spaansch sprekende volken en ons vaderland. BLAVATSKY-LOGE. Men schrijft ons: Woensdagavond gaf de Blavatsky-loge der Theosofische vereeniging een openbare lezing over „Egypte" waar als spreekster in de Unie optrad mevr. op't EindeStolp uit Haarlem. Spreekster noemde Egypte de bron van de Westersche beschaving, godsdienst en kennis. De beschaving wordt beheerscht door ver- I voer; in EgypU ontstond het eerst de scheepvaart, toegelicht door een reproductie op doek van papyrusroben bewaard in het Britsch Museum. De godsdienst in Egypte was de dienst van Osiris, vele honderden eeuv/en geleden daar- heen gebracht uit Atlantis. Osiris de ideale mensch, de Godmensch wordt den Egyptena- ren voorgehouden als toonbeeild waarnaar zij hun leven richten moeten. Vele begrippen en legenden in den Osirisdienst komen volkomen overeen met begrippen en verhalen in onzen Christelijken godsdienst, vele rituafen zijn in den grond dezelfde, al-s: transsubstantiatie, avondmaal, drie eenheid, geboorte en dood van Osiris enz. Ons „Amen" b.v. is afgeleid van een Egyptisch woord. Ook aan Joden hebben de Egyptische mysterien groote inspireerende kracht gege ven. Mozes was er in ingewijd, Salomo gaf 'de Egyptische ritualen joodsche namen. Daarna. gaf spreekster een uitvoerige uit- eenzetting van den bouw eener pyramide, eenerzijds de graftomben der Pharao's ander- zijds de plaats, waar de priesters eeredienst hielden en waar de inwijdingen werden tot stand gebracht, zijnde de uitbreiding van be- wustzijn op den weg van mensch naar Boven- mensch. Zeer interessant waren de uitgebreide uit- leggingen toegelicht door teelceningen van uiterlijk en innerlijk dezer reuzen bouwwer- ken. Ten slotte verscheen op doek een repro ductie van vele oude papyrusrollen wier inner- lijke beteekenis, zijnde hooge geestelijke waarheden, op dridelijke wijze werd bloot- gelegd. Ten slotte bedankte de waarnemend voor zitter der Blavatsky-loge de spreekster die toonde een diepgaande studie te hebben ge maakt van Egyptische mysterien en symbolen en zeide hij verder dat Theosofie niet is een stelsel naast andere stelsels of een godsdienst of een wetenschap naast andere godsdiensten of wetenschappen, doch dat: Theosofie is de Goddelijke Wijsheid die alle godsdiensten, alle wijsgeerige stelsels, alle wetenschappen omvat. De zaal was zeer goed bezet. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLOTHEEK. LANGESTRAAT 85. Geopend op werkdagen van 1010 uur. 's Maandags van 210 uur. De boekerij werd met de volgende werken om er voor mezelf te kweeke! (/Sg sS ,gaf 'em de bons- dat dee ik. Te glerte voor wa(- de vent?H Z°° g6t Was °P wat doet geeft me een dubbeltjespakje goudsblnmm«-

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 2