ScfieiveemarktteAlkmaai Ilkimrsiht [omit Langs glibbariga wagan Pluimveeteelt. FElllLLETON. Honderd dertigste Jaargang. Donderda^ 15 November. Radio-^Dekje Reefatszaken Getuige P. de Boer, chauffeur ie Wervers-1 hoof, verklaarde, dat tnevrouw v. Pinxster, de echtgenoote van zijn patroon, den 2en prijs had getrokken. Hij is het paard gaan zien bij d: II. en hij heeft verklaard, dat hij met 150 gejnoegen heeft genomen, omdat hem van an- de're zijds werd bericht door zekeren Schou- ten, dat het paard geen 100 waard was. Ten slotte werd gehoord burgemeester Te- telaar de Groot van Blokker, die verklaarde, dat de financieele positie van de H. niet schitterend is, zooals getuige nader aantoon- de. Mr. Dwars zeide, dat de zaak van verdach te waard is 8 a 9 mille en er slechts een hypo- theek van 2500 op staat. Verdachte heeft 75 bij mr. Dwars gedeponeerd om C1 zaak eventueel af te maken, doch hij achtte ^ichzelf niet schuldig aan verduistering. De officier zeide dat in loterijen ontzettend knoeid heeft. In ieder geval meende de offi- tie motief heeft gegeven de touwtjes wat sterker aan te trekken en strcngere voor- waarden te stellen. Dat terugkoopen is een foefje cm de wet te ontduiken en geeft aan- leiding to allerlei knoeierijen, zooals ook in deze zaak weer is gebleken, want de officier was overtuigd, dat verdachte in deze zaak ge- knoeid heeft. In ieder gevalf meende de offi cier, dat de 75 overschot niet aan verdach te toekwam, zooals de officier nader aan- toonde. Het is een zeer ernstig geval en nu blijkt, dat verdachte er goed voor staat, vor- derde het O. M. geen gevangenisstraf, maar 300 boete of 60 dagen hechtenis. De verdediger, mr. Dwars, betoogde, dat van verduistering geen sprake is. Zoo de of ficier iets ten laste kon leggen, dan zou het oplichting moeten zijn. Pleiter tartte den offi cier de 4 elementen van verduistering in deze zaak aan te toonen Pleiter behandelde achtereenvolgens die 4 elementen en releveerde dat de officier zelf niet weet aan wie die 75 toekomt. Volgens pleiter is de verdachte zelf de ei- genaar van dat geld en hij kan tocli niet ver- volgd worden voor verduistering van eigen geld. Het is een zaak van animositeit en con- currentienijd tusschen het oude en nieuwe bestuur. Pleiter concludeerde ten slotte ontslag van rechtsvervolging of vrijspraak of schor- :ing of een uiterst geringe boete. Volgce re- en dupliek, zooals gebruikelijk. DIEFSTAL VAN METSELSTEENEN. De tuinder Jan V. te Koedijk stond terecht ter zake diefstal van 5 a 6 metselsteenen ten nadeele van den getuige Pieter Oostwouder aldaar. Verdachte ontkende dezen diefstal. Hij tim- merde een kippenhok en gebruikte daarvoor ook oude en nieuwe steenen, die hij gedeelte- lijk kreeg van zijn buurman, den vrachtrijder Hoogland. Getuige Oostwouder zeide steenen van zijn bouwwerk te hebben gemist en dergelijke steenen te hebben aangetroffen op het erf van verdachte. Verdachte ontkende zulks niet, maar hij heeft die steenen niet weggenomen. De vrachtrijder Hoogland gaf ook toe, dat die steenen, die hij eens heeft gekregen van getuige Posthuma, door hem op het erf van verdachte zijn geworpen. De waarde der vermiste steenen bedraagt 15 cents! De officier achtte het een dankbare zaak voor den verdediger, doch achtte zelf het feit bewezen en vorderde 30 boete of 30 dagen hecht. De verdachte hield een krachtg pleidooi, om de rechtbank te overtuigen dat hij aan de zen diefstal zich niet heeft schuldig ge- maakt. Mr. Josephus Jitta achtte de zaak meer geschikt voor onderwijs aan juridische stu- denten, dan een onderwerp voor de meervou- dige strafkamer. Pleiter achtte niet het min- ste bewijs van den diefstal geleverd en be- schouwde het meer als een soort van animo siteit tegen verdachte. Voorts wees pleiter op de uiterst geringe waarde der steenen. Pleiter concludeerde vrijspraak tot slot van zijn betoog HOOGER BEROEP VONNIS OVER- TREDING MOTOR- EN RIJWIELWET. De 27-jarige arbeider Cornells Pieter K. te Texel is door den kantonrechter te Helder veroordeeld ter zake dat hij op 22 Juli de vei- ligheid van het Verkeer in gevaar heeft ge- bracht door met zijn motor zoo roekeloos en snel den ingang van den tuin van het hotel ,,Tessel" in te rijden, dat eenige personen ijlings terug moesten springen, ten einde een aanrijding te voorkomen. Verdachte is van dat vonnis in hooger be- roep gekomen en heeft zijn juridische belan- gen toevertrouwd aan mr. Kusters. Getuige Maurits Polak, boekhouder te Am sterdam, verklaarde, dat verdachte het hekje niet binnen is gereden, zooals in de dagvaar- Herplaatsiug wegens misstelling. op WQENSDAG 21 NOVEMBER a.s. ding stond, maar rakelings met een geweldi- ge vaart kwam aanrijden en zoo dicht langs getuige en zijn kinderen reed, dat deze zijn zoontje ijlings moest terug trekken, anders was het kind onder den motor geraakt. Ver dachte heeft voor het tuinhckje eensklaps stil gehouden. De heer Hartland, papierfabrikant te Apel- doorn, bevestigde de verklaring van den heer Polak. De vaart van den motor was gevaar- lijk voor het verkeer, verdachte heeft diet middag allerlei kunstjes gemaakt en getuige beschouwt hem als een wilden rijder. De officier meende op grond van de twij- felachtige dagvaarding termen te hebben vrijspraak te vorderen, alhoewel het spreker wel voorkomt, dat verdachte door zijn wijze van rijden straf heeft verdiend. Mr. Kusters sloot zich na eenige toelich- ting bij dit requisitoir aan, met uitzondering dat pleiter meende dat door de ontzettende ongerijmdheid der Motor- en Rijwielwet, ver dachte geen straf toekwam. Verdediger vestgde de aandacht van de rechtbank op de verregaande tegenstrijdig- heid en onbillijkheid der Motor- en Rijwiel wet met betrekking der bijkomende maatre- gel van veiligheid de ontzegging der rijbe- voegdheid. Aan een houder van een rijbewijs, de zich schuldig maakt aan overtreding van een of ander artikel, kan ontzegging worden opgelegd, maar wordt dan gestraft met in- trekking der rijbevoegdheid voor elk motorrij- tuig dat hij wenscht te besturen. Wie dus een overtreding pleegt met een 2-wielig mo- torrijtuig, wordt tevens onbevoegd verklaard een motorrijtuig met meer wielen te bestu ren. INGETROKKEN. De zaak tegen A. C. de J., die in Frieslanc aanhangig is, werd voor het oogenblik inge- trokken. Later wordt een nieuwe dagvaar ding uitgebracht. MISHANDELING VAN EEN VROUW. De 48-jarige arbeider Hermanus de G. tv Castricum stond terecht ter zake mishande- lig van zijn schoonzuster Johanna Schouten, husvrouw van C. de Graaf, die hij op 18 Sep tember zou hebben geslagen en tegen de borst gestompt. Hij is achter de vrouw in haar woning aangekomen en heeft haar in de keuken zoodanig mishandeld, dat zij 3 weken onder geneeskundige behandeling is geweest. Verdachte ontkende alles en qualificeer- de zulks als laster. Een 8-jarig dochtertie van de mis andelde, iiiMtjeedraeG fuulh KhGwhf cfPfe-i-ijhdv! Mientje de Graaf, zeide, dat oome Herman moeder had geslagen en in de zijde ge stompt Hoor je dat? vroeg de president. Uit den niond der kinderen hoort men de waarheid! Als getuige a decharge werd gehoord de 34-jarige vrouw van verdachte, Maartje de Reus( die verklaarde onder eede, dat haar an onschuldig is. Vo6r dien tijd was er wel eens ruzie, maar daar weet haar man niets van af. Op 18 September is haar man den geheelen dag niet thuis geweest. De mishandelde schoorzuster roept: Zij heft zelf haar man nog't huis uitgehaald, dat is de echte waarheid. De officier wenschte een nader onderzoek naar de waarheid en requireerde het opma- ken van een proces-verbaal van de verkla- riug van Aagtje de Reus. Mr. Muller las de verklaring voor van alle drie kinderen van verdachte, die allemaal verklaren, dat vader tante Jans in haar huis mishandeld heeft. De vrouw zeide, dat de Rijksveldwachter Koelemeii haar kinderen zou hebben bang ge maakt. Zij blijft bij haar verklaring volhar- den, die haar daarop werd voorgelezen en die haar ter teekening werd voorgelegd. Mr. Muller waarschuwde verdachte, dat zijn vrouw, als zij dat proces-verbaal teekent, er onherroepelijk "bij is. Verdachte zeide. dat zijn vrouw gerust kon teekenen. H'ierop werd de verklaring geteekend en de zaak verder geschorst. AANRIJDING IN DE MARKTSTRAAT. Hierop stond in hooger beroep terecht de chauffeur Jan B., die door den kantonrechter was veroordeeld wegens aanrijding met zijn vrachtauto met de aangespannen dogear, be- stuurd door den landbouwer Jan Wagenaar. Het paard is toen op hol geslagen. Volgens verklaring van de inzittenden in de dogear had B. geen signaal gegeven. Ook had hij links van den weg gereden. fo. 271 1928 Vrijdag 16 November. HUversum, 1071 M. 12.302.Lunch jnuziek door het Boris Lenski-Trio. 6.7.15 Dinermuziek door het Boris Lenski-Trio. 7.157.45 Schippersles. 8.05—8.50 Solisten- concert. C. van LeeuwenBoomkamp, cello A. v. d. Horst, piano. 8.50—9.35 Nuts- iezing door Dr. N. B. Ten Haeff: De Vereenigde Staten. 9.309.50 (Vervolg) So- fetenconcert. 9.50 Concert door het Omroep- orkest. Populair programma. 10.15 Persbe- richten. Haizert, 340.9 At. (Na 6 uar 1870 At.) 12.301.30 Lunchmuziek door het K. R. O.- Trio. 3.4.Vrouwenuurtje door Mej. D. ,Twaalfhoven. K. R. O. 4—5.— N. C. R. V. Gramofoonmuziek. 5.6.45 Concert. Mevr jj. Hekketvan Eysden, sopraan. L. Abrelli, viool. F. Uyttenboogaard, orgel en piano 7.7.30 K. R. O. Paedagogie door Dr. J. v. Dael. 7.40 V. P. R. O. Spr. Prof. Dr. H. T. de Graaf: De dwaas in de literatuur (2). 8.45 Schubert-cyclus. G. van't SanrJons- son, sopraan. T. GoddardLingbeek, so- jpraan. C. Castendijk en S. Gesterkamp, fcezzo sopraan. J. v. d. Rosierevan Eirane- rik, alt. H. Schouwman, piano. 9.35 V. P. R. iO. Spr.: R. A. D. Cort van der Linden: Frans Schubert. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Sonatenconcert, piano en viool. 12.50 Orgelconeert. 1.20 2.20 Orkestconcert. 2.50 Lezing. 3.15 Mu- jziek. 3.20 Lezing. 3.40 Muziek. 3.45 Voor- 'lezing. 4.Muziek. 405 Muziek voor scho- ien. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Mu ziek. 7.05 Liederen van Schubert voor so praan. 7.20 Bioscooppraatje. 7.35 Muziek 7.45 Lezing. 8.05 Vaudeville. 8.20 Deensch Nationaal programma. 8.50 Celloconcert door Suggia. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Fheatercauserie. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 „Tom Jones", radiotooneel met muziek van Taylor en German. 11.20 Een verrassing. jl 1.35—12.20 Dansmuziek. Par its „Radw-Paris"1750 M. 12.50 2.10 Orkestconcert. 4.05—5.05 Orkestconcert. g 5011.20 Symphonieconcert. Daarna „Romeo Juliette", van Gounod. Orkest, kooi en solisten onder leiding van Hr. De- fosse. Langenberg, 469 M. 11.30 Mechanische muziek. 12.25—1.50 Orkestconcert. 420— 6.— Concert. Koor van een meisjesklasse. 5 05—5.50 Orkestconcert. 7.25 Lichte mu ziek. Werag-orkest. 8.20 „Het Duitscbe Volkslied" (3). 8.50 Vervolg: Lichte muziek. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Knrtigswasterhaus 'ti (Zeesen), 1250 en of <1700 M. c.a. 11.20—4.20 Lezingen. 4.20— 5.20 Orkestconcert. 5.20—7.05 Lezingen. 7.20 Schubert en zijn werk. Causerie en het iSchubert-kwartet. 8 20 Lezing. 8.50 Concert voor piano en orkest op. 38. Toch. Hamburg, 395 M. 3.35 Literaire causerie. 5.20 Orkestconcert. 6.20 Orkestconcert. 7.20 „01av Trygvason", Grieg (Drama van Bjomstjerne Bjomson), soli, koor en orkest. Daarna walsmuziek. 9.5011.10 Her-uitz. van Buitenl. stations Brussel, 509 M. 5.20 Dansmuziek. 6.55 Trioconcert. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcert. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen idoor onze abonne's worden gezonden aan Dr. te Hennepe. Postzegel van 7cent voor antwoord insluiten en blad vermelden. Over bacterien in eieren. Van typhus en versche eitjes. In mijn vorig artikel verwees ik naar de witte diarrhe der kuikens als voorbeeld hoe gevaarlijke bacillen van kippen en kuikens in den dooier van eieren kunnen zitten. Een zeer frappant voorbeeld daarvan las Ik juist heden in een Amerikaansch veeartse- nijkundig tijdschrift. Op 1 Maart j.l. kreeg een groot konijnenfokker in Nebraska van een loonbroederij een partij onbevruchte broedeieren, die eenige dagen in de machine gelegen hadden en na schouwing verwijderd waren Hij mengde deze eieren rauw met het roeel voor de konijnen en voerde dit aan zijn Door R. L. de W. 52) Maar wat deed het er feitelijk toe hoe hij zich uitdrukte? Het was voldoende als hij haar zeide, dat hij wegging en dat met zoo weinig mogelijk woorden. Weer nam hij een blaadje postpapier, dit keer met grimmige vastberadenheid, en begon toen langzaam en zonder aarzelen: „De vacantie is om, Lola. Over een paar uur ga ik weg voor altijd weg. Vaarwel; zelfs aan een groote dwaasheid komt een einde. Maar ze was meer dan heerlijk R B." Vastbesloten greep hij naar een enveloppe, vouwde het velletje papier dubbel en deed het in de enveloppe, die hij dicht maakte, waarop hij 't adres schreef. Toen achterover leunend in zijn stoel, zuchtte hij van verlich- ting. Het eerstvolgend half uur vioog zijn pen vlug over het papier. De eene brief na den an- dere werd geschreven, gelezen en goedge- keurd. Hij stelde orde op al zijn zaken. Hij scheen wel los van alles te zijn, en he was veel meer of het een ander dan hem- zet betrof. Lola was uit zijn leven de rest kwam er niet op aan. Je in ijdel berouw verdiepen was dwaas heid Er was een tijd geweest, dat hij gevon- den had, dat het Noodlot hem een leelijke dieren Het gevolg was dat binnen 2 dagen er een paar stierven en dat op 12 Maart 125 konijnen, zegge een honderd vijfentwintig dieren dood waren en er slechts drie over- bleven van de geheele fokkerij. Een reuzen- strop dus voor den man die gedacht had zijn beestjes goed te doen met lekkere eitjes. Daar schiet me opeens heel iets anders in, als ik daar spreek van een reuzen-strop en een eigenaar die zijn beestjes goed wou doen. Eergisteren kreeg ik eenige doode eenden ter onderzoek, mooie Campbells met een brief er bij dat er 's morgens vijftien dood rondom den drinkbak lagen. De goede man had wel eens gelezen van drinkwater ontsmetten met ijzervitriool of kopervitriool en had nu in plaats van een heele slappe oplossing, er zoo- wat een 5 pCt. oplossing van gemaakt. Waarschijnlijk onder het leekenmotief: als een kleiri oeetje helpt dan helpt een hoop dubbel 'oo gauw, had hij gedacht het water eens ondig te ontsmetten met het gevolg dat hij meens radikaal van zijn mooie eend- jes af was. De bipnenwand der maag zag fiqaal groen van al het kopervitriool. Nu verder over de konijnenstrop. Bij onderzoek bleek dat de broedeieren besmet waren met de ba cillen der witte diarrhe en dat deze binnen enkele dagen ook alle konijnen vermoord had den onder echte verschijnselen van een alge- meene bloedvergiftiging. Typisch is ook weer dat wat bij de kippen bij de z.g. Klein sche ziekte een hoofdverschijnsel is, n.l. de sterk gezwollen milt, dit ook bij de konijnen een opvallend verschijnsel was. Zoo ongemerkt draai ik nu al heel aardig in mijn eigenlijk onderwerp want we hebben nu daar juist een sterk voorbeeld gezien hoe besmette eieren ook voor andere dieren dan kippen gevaarlijk kunnen zijn. Blijven wij nu eens even bij deze bacillen der witte diarrhe dan hebben we daar te maken met bacillen uit een hoogst gevaar lijke groep, die men zou kunnen noemen de „typhus-coligroep," waarvan dus de beide uitersten de typhusbacil en de colibacil zijn De typhusbacil veroorzaakt typhus bij den mensch en de colibacil komt vrijwel overal voor zonder veel schade te doen, terwijl hij soms groote sterfte onder jonge dieren ver- oorzaSct (kalveren, kuikens, enz.) De typhus bacil verschilt nog al van de colibacil, doch er bestaan massa's soorten bacillen die als het ware een overgang vormen en die men para-typhus bacillen of para-coli-bacillen noemt. De para-tyhusbacillen nu zijn weer heele kwade rakkers. Er zijn versche^ene soorten van die o.a. bij den mensch typhus veroorzaken, die de oorzaak zijn van som- mige vleeschvergiftigingen, die tegenwoor- dig in ons land heel wat duiven doen sterven onder verschijnselen van darmontsteking of vleugellamheid, die heel wat kamer-siervo- geltjes, zooals kanaries, parkietjes enz. die de oorzaak zijn van kalversterften, varkens- pest, muizen en rattensterfte (daarvoor wor den ze juist met opzet gekweekt) enz. enz. Al deze para-typhusbacillen verschillen on- derling weer meer of minder en alles is er nog lang niet over bekond. Zoo heb ik bij eendensterfte ook herhaaldemalen para-ty- phusbacillen gevonden en ook gevonden dat deze bacillen met de dooiers overgebracht werden en sterfte onder jonge eenden veroor- zaakten. En daarmee kon ik nu weer vanzelf op een ander raar geval. Een tijdje geleden stierf in Engeland een meisje van 20 jaar nadat zij een eendenei' rauw gegeten had en bij lijkschouwing werd uitgemaakt dat zij besmet was" met para- typhusbacillen uit het eendenei. Van derge lijke gevallen zijn er meer bekend, al moet men erg voorzichtig zijn met het trekken van conclusies. Het is n.l. ook bekend dat som- mige menschen geweldig gevoelig zijn voor eieren net als voor aardbeien en andere stof- fen. Er is een geval bekend van overgevoe- ligheid voor eieren in vier achtereenvolgen- de geslachten. Nadat men een dezer personen ongemerkt wat ei in de koffie gedaan had kreeg hij hevige benauwdheid, gezwollen oogleden en andere verschijnselen. Ik voor mii houd dan ook het verband tus schen de para-typhusbacillen der eenden en van het gestorven meisje en anderen nog lang niet met zekerheid bewezen, maar het pertinent ontkennen zooals sommigen doen, acht ik hoogst onjuist. Van die para-typhus bacillen weten we nog zoo akelig weinig af als het er op aankomt, maar zeker is wel dat er bijv. tusschen vleeschvergiftigingsbacillen, bacillen der Klein'sche ziekte en die der witte diarrhe een nauwe verwantschap bestaat, die zich door bepaalde laboratoriumproeven met bloedserum gemakkelijk laat bewijzen. Toch blijkt uit de ervaring wel dat het gevaar in deze richting niet zoo groot is en dat we ge rust door kunnen gaan onze eitjes te consu- meeren en er desnoods nog veel meer te eten poets gebakken had door juist Lola in zijn leven te brengen op een oogenblik, waarin zij niets voor hem kon zijn; maar dat was voorbij Nu was hij in staat alles te zien in juist verband met zijn eigen bestemming. Je verstand scheen zich al heel gemakke lijk aan nieuwe omstandigheden aan te pas- sen. Hij herinnerde zich hoe in Frankrijk hij eerst instinctmatig vrees had gevoeld, toen onverschilligheid, daarna een v-erdoovend fatalisme, eindelij'k omzichtigheid, een soort van respect voor een kanon, dat gekomen was toen hij zich de verschrikking van alles bewust was geworden. Zou hij datzelfde geestelijke proces nu nog eens doormaken? Zeer zeker was hij in andere omstandighe den. Als hij op 't laatste moment ging aar zelen, zou dat vreeselijk zijn. Neen, hij moest het nu onder de oogen zien en weggaan? Morgen vroeg dan was het uit. Dien morgen was hij naar het dok geweest en had alles in orde gemaakt. Hij had aan boord van de „Allanmore" geteekend als tweede hofmeester, met Sydney als bestem ming. Dat was het werk van Tallis. Een prachtkerel toch Dr. Seaman scheen hem verwacht te hebben en had alles al voor el- kaar. Hij keek op zijn horloge; het was half vijf Opstaande greep hij zijn hoed en ging naar buiten in den zonneschijn. Waarom hij 't deed, wist hij niet Hij drentelde door Regent Street, rookte een sigarette en genoot van de warmte. Tegenover Gerard kwam hij Ed ward Seymour tegen, die hem aanstaarde als een hond, die wacht tot hij beroepen wordt. Beresford begreep de reden, Edward Sey- dan we tot nu toe deden. oat zal meteen onze Nederlandsche pluimveeteelt bevorde- ren. Liefst dan natuurlijk versche eitjes en om dat nog eens duidelijk te maken eindig ik na dit nare bacteriepraatje met een mop die niet onaardig is. In sommige landen worden de eieren soms netjes in papiertjes gepakt voor ze verzon- den worden bijv. in Austral ie. Ze gaan dan keurig verpakt naar Engeland. Nu had een lief jong meisje ergens in Australie op zoo'n papiertje geschreven: „Dit ei is ingepakt door een jong meisje duizenden mijlen ver van Engeland. Zij wordt voor het knapste en aardigste meisje uit haar streek gehouden en is bereid den man te trouwen die dit eitje op- eet." Verder gaf zij haar adres op. Op zeke ren dag dan pakt een Engelschman dit eitje uit, dat hij in den winkel als een versch eitje gekocht had. Direct telegrafeert hij naar Australie: „Ik zal je gaarne trouwen". Een poos later krijgt hij een telegram terug„Erg vereert met je huwelijksaanzoek, doch ik ben inmiddels al getrouwd en heb a! drie kinde ren." Van versche eitjes gesproken. Dr. TE HENNEPE. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. NIEUWE ZAKEN. MISDRIJF ART. 247 WETBOEK VAN STRAFRECHT. De zaak tegen den grondwerker B. H. R., thans gedetineerd, moest heden worden voortgezet. Het betreft hier niet te noemen handelingen met een meisje beneden den leeftijd van 16 jaar. De getuige was niet ver- scherun, waarvan acte. Volgde aanhouding tot a.s. week. VOORTGEZETTE BEHANDELING. Ook werd voortgezet de strafzaak contra den heer Adr. v. d. B. te Medemblik, aan wien ten laste was gelegd vernieling van draden en een lamp ten behoeve van een in- stallatie voor radio-distributie. Gehoord werd als getuige-deskundige een erkend radio-tech- nicus, de heer Groenendijk. Deze achtte het springen van de lamp, als gevolg van de handelingen van verdachte, niet mogelijk. Er moet een gebrek aan die lamp geweest zijn. Natuurlijk staat het vast, dat ontvangst met mogelijk was. De officier vroeg naar aanleiding van deze verklaring vrijspraak wegens gebrek aan be wijs. De verdachte verzocht nu op zijn beurt ver- goeding van zijn onkosten. VERDUISTERING UIT EEN LOTERIJ. De 46-jarige slager H. J. de H. te Blokker, bestuurslid van een harddraverijve'reeni- ging, die een loterij had georganiseerd, stond terecht ter zake van verduistering ten na deele dezer vereeniging, aangezien hij een paard had aangekocht voor 225, terwijl hij aan den winnaar slechts 150 vergoeding heeft uitbetaald en de nog resteerende 75 heeft achtergehouden. De zaak zit, bij nader bezien, zoo, dat een dokter den 2en prijs, zijnde een paard ter waarde van 225 had gewonnen, terwijl verdachte hem presen- teerde zijn eigen paard, dat slechts een waar de had van 150. Verdachte beweerde, dat dit paard niet minder in kwaliteit was dan het paard dat een waarde had van 225. De heer W. Zijp, tuinder te Blokker, voor- zitter van de Harddraverijvereeniging, ver klaarde, dat besloten was een paard, eigen- dom van den heer Schenk, aan te koopen als 2en prijs voor 225. Hij heeft aan verdachte op 1 December 1927 uitbetaald 405 voor prijzen, waaronder ook voor bedoeld paard. Deze was gehouden dit paard als 2en prijs af te leveren Terugkoop was een zaak, die bui ten het bestuur bleef. In ieder geval had ver dachte geen toestemming de paarden te ver- wisselen. Getuige scheen echter niet positief te weten waar die 75 overschot had moeten blijven. Verdachte zeide het paard van den win naar teruggekocht te hebben voor hij geld had ontvangen. Hij heeft het overschot be- schouwd als toekomende aan Schenk. De heer Jan Schenk, veehouder te Blokker, zeide dat zijn paard als 2en prijs was aan gekocht omtrent October 1927 voor 225. Hij vroeg geen geld, maar hij heeft wel een kwi- tantie afgegeven uit een oogpunt van koop- manschap. Getuige kon over de waarde van het paard van H. geen oordeel uitspreken. Veel zal het niet gescheeld hebben met zijn eigen paard. De 75 is niet verdeeld tusschen hem en ver dachte. De verdediger, mr. Dwars, merkte op, dat verdachte zijn eigen paard voor 190 heeft verkocht mour deed boodschappen met mrs. Seymour en moest buiten den winkel wachten. Op zijn gewone onhandige manier knikte Seymour. Beresford vond, dat hij meer dan ooit op een fret leek. „Edward, jij moest eens kennis maken met mr. Deacon Quelch", zeide hij. 't Was altijd vermakelijk ontoepasselijke gezegden over Edward Seymour uit te storten, die zelfs de beloften van een candidaat-Kamerlid voor goede munt opnam. „Wie is dat?" informeerde Semour, .,en waarom moet ik kennis met hem maken?" Zijn geluk, Edward, is evenals dat van jou onafscheidelijk verbonden aan de andere wereld" Edward Seymour trok een gezicht, dat bij hem verbcuwereerdbeid beteekende. Op dat oogenblik voegde mrs. Edward zich bij hen. „Ken jij Deacon Quelch?" vroeg hij, zijn gewone methode volgend om zich onder de hoede van zijn vrouw te stellen. Mrs. Edward keek naar Beresford, dien zij niet te best vertrouwde. „Ik vertelde Edward van de zaligheden van 't hiernamaals", legde hij uit, „als tante Caroline daarheen is gegaan en hem dan al- thans is nagelaten datgene, wat ze niet mee kon nemen." Waarom tracht je geen werk te krijgen, Richard?" Mrs. Edward leek het veilig den oorlog over te brengen op vijandelijk gebied. „Zeg, sluit't ministerie van munitie niet?" informeerde argeloos Beresford. Mrs. Edwards bloosde. „Wat ga je hier doen?" vroeg ze haastig. „Bloemen koopen", antwoordde Beresford, De gedachte was hem juist ingevallen Lola voor afscheid bloemen te zenden. „Zeker voor miss Craven", hoonde Edward Seymour. Beresford glimlachte. „Nu, bonjour" zeide hij, zijn hoed afnemend en bij den bloemist binnengaand. Nadat de bloemen besteld en betaald wa ren, vervolgde Beresford zijn wandeling, stille wegen zoekend, waar hij de minste kans had vrienden of bekenden te ontmoeten. In Baker Street gekomen besloot hij een uur- tje met de eekhoorntjes in Regent's Park door te brengen. Hij vond het een heele taak voor iemand om te weten hoe je je laatsten dag in Londen door moest brengen. Om half zeven was hij terug op zijn kamer. Een half uurtje zat hij verdiept in de cou- ranten, die hij gekocht had en ging zich toen op zijn gemak kleeden. Om kwart voor acht was hij klaar. Hij nam de brieven, die hij ge schreven had, mee en zijn handschoenen en zijn stok en ging de trap af, wat hij liever deed dan om de lift te bellen. Den concierge gaf hij de brieven en een halve kroon en ver kocht hem ze te frankeeren en te posten Toen drentelde hij langzaam door Jermyn Street in de richting van het Ritz Carlton, waar hij een tafeltje voor .het diner had laten reservee- ren. Soms, bij de gedachte aan Lola, v'oog het bloed hem in een vlaag van protest naar het hcofd, maar overigens was hij er in geslaagd zich zelf in een staat van ijskoude logica te werken. Dien morgen had hij voor zoover't zijn toekomst betrof alles geregeld. De Chal- lice's waren bekend om hun onverzettelijken wil. Zijn oud-oom, de admiraal, had den bij- naam van Bulldog Challice", en in den oor log van Spanje tegen Napoleon had de oude sir Gilbert Challice een van de merkwaar- digste en gewaagdste achterhoedegevechten uit de geschiedenis geleverd, een daad waar- voor Napoleons zelfs, al was 't ook met wrok in't hart, niet had kunnen nalaten hem te prijzen. Ja, hij had zijn plan gemaakt, en hij zou de feiten onder de oogen zien; hij zou er voor zorgen dat de oude Challice-brigadt geen reden kon hebben om zich over een veilen nazaat te schamen. Het diner was uitstekend, de temperatuur van de bourgogne perfect. De oberkellner leidde in hoogst eigen persoon de bedie- ning en toen om half tien Beresford van tafel opstond, was hij in bet beste humeur van de wereld. Kom, hij zou nog maar eens even een kijkje in „Empire" nemen. Dat bracht de gedachte terug naar de oude dagen van Oxford en de verboden zwerftochten door Londen, Wat ze opvoerden interesseerde hem niet bijster; gewoonlijk verveelden zulke dingen hem, Toch bleef hij tot het eind, voornamelijk voor de film. Toen 't uitging en hij met de file in Westelijke richting stroomde, dacht hi; er over, wat tante Caroline wel zou zeggeii en wat de Edward Seymour's tegen elkaar en tegen tante Caroline zouden beweren. Er wat zou die goede, oude Drew wel denken? Hem tenminste zou 't wel een beetje aan zijn hart gaan, hij (Wordt vervolgdj

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5