i DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Een jubileum. Honderd dertigste Jaargang Ibouncmcntsprijs bij vooruitbetaliiig per 3 raaandeii f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertenticpr. 25 ct. p. regol, grootere letters naur plailtsrulmto Brieyen franco N.V. Boek- en Handelsdr, v.k. Herins. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 8. Kedactie No. 83. ZATERDAO 19 NOVEMBER VOLKSUNIVERSITEIT. DE PSYCHOLOGIE DER RPEN Uit het PaHesnent Dageiijksch overzichi. *0. 293 Dit nnmtnei bestaat ait 3 blades. 1928 Directeur: C. KRAK. Hoofdredacieur Tj. N. ADEMA. Een reeds door den tijd geel gekleurd notulenbtad vertelt ons, dat op Donderdag 23 Januari 1908 in de bovenzaal van cafe „Central" een aantal ingezetenert bijeen kwa- men, die alien gehoor hadden gegeven aan een oproeping van den heer E. C. H Chr. Bruins om te beraadslagen over de stichting van een Openbare Leeszaal en Boekerij hier ter stede. De heer Van Soest leidde deze bijeenkomst en de heer Bruins zette in een helder en hoeiend betoog doel en strekking eener Openb2re Leeszaal uiteen. Hij deed het groote nut daarvan uitkomen, besprak de onder- vinding welke men reeds elders opgedaan had en concludeerde ten slotte, dat Alkmaar in dezen niet mocht achterblijven. De aanwezigen waren dat alles volkomen met hem eens en gaven zich als lid op van een Vereeniging tot oprichting en instand- houding van een Openbare Leeszaal en Boekerij te Alkmaar. Statuten van de zustervereeniging te Groningen, die de vuurproef reeds doorstaan hadden, werden overgenomen en de dames Graafland en Oort, benevens de heeren Bruins, Nugteren, A. P. H. de Lange, Offers, 'Janssen, Van Randwijk de eenige die het thans nog is werden bij acclamatie tot be- stuursleden gekozen. Wij zullen uit een lijvig oud notulenboek maar niet in den breede nagaan, wat er in de eerstvolgende jaren zoo allemaal gebeurd is Uit de aanteekeningen van Mr. Offers, die destijds secretaris was, blijkt voldoende, dat het bestuur voor een zeer zware taak stond. Allereerst was er geld noodig, want zon der geld kan er natuurlijk niets tot stand komen en men beschikte niet over voldoende financien om een gebouw te kunnen koopen. En waar een bibliotheek zonder boeken eigenlijk geen bibliotheek is, moest een alge meene oproep om steun worden gedaan, het- zij in geld, hetzij in boekwerken. Reeds in de vergadering van 7 April daar- opvolgend kon de voorzitter, de heer Bruins, mededeelen, dat de contributies ongeveer 250 zouden bedragen, de giften ineens waaronder een gift van 100 van „Physica" if 200 en dat iemand, die onbekend wenschte te blijven, een bedrag van f 200 a f 300 voor vaklitteratuur had toegezegd. Vele ingezetenen stonden boeken af, som- mige zelfs hun geheele bibliotheek of een ge- deelte daarvan en zoo werd een kem ge- vormd, waaruit geleidelijk een omvangrijke en in breeden kring gewaardeerde instelling zou groeien. Het vraagstuk van een eigen gebouw was allesbehalve gemakkelijk, maar, dank zij veler royaie medewerking, kreeg de Vereeniging in den loop van dat jaar de beschikking over een woonhuis op den hoek van de Kanaal- kade en de Kaarsemakersgracht. Mej. Oort, die als bestuurslid bedankt had, was vervangen door den heer Uitenbosch, de gemeente verklaarde zich bereid een subsidie van f 150 per jaar te geven en de dames Van Rijn, Graafland en A. de Lange maakten zich bijzonder verdienstelijk door het samenstellen van een catalogus. Vele stadgenooten verleen- den belangeloos alle mogelijke medewerking bij het inrichten der bibliotheek of voor het toezicht houden gedurende de uren dat de leeszaal was geopend en nu zou dan moeten blijken of deze werkelijk zoo levensvatbaar was, dat zij niet alleen in stand zou kunnen blijven, maar in den loop der jaren tot een in stelling van beteekenis zou kunnen groeien. Alvorens over dien groei te praten, willen We even stilstaan bij de opening van het eerste gebouw op de Kaarsemakersgracht en wel omdat dit vandaag precies twintig jaar geled'en is en de Vereeniging bed en dus eigenlijk een jubileum viert. Nadat begin November de boeken bijna alle gecatalogiseerd waren, werd op 17 November 1908 de leeszaal door den heer Bruins, die voor de Vereeniging zeer veel nuttig werk verricht had, plechtig geopend, waarbij o.a. burgemeester Ripping, een der wethouders en eenige raadsleden tegenwoor- dig waren. Mr. Offers gedenkt in zijn eerste jaarver- 6lag nog de stille werkers, die zich elken avond op de bovenzaal van de leeszaal ver dienstelijk maakten met het innaaien, inbin- den en kaften van boeken. Vermelden wij tenslotte nog, dat men de beschikking over een concierge had gekre- gen, dan besluiten wij dezen terugblik met de mededeeling van den secretaris, dat de vraag hoe de leeszaal zal werken, nog in het duister ligt, maar het aantal bezoekers, dat het eerste jaar 180 bedroeg, gaf z. i. voldoen- den waarborg dat de onderneming zou slagen. Uit een aardig en geillustreerd vlug- schriftje, dat de bibliothecaresse-secretarecse, mej. M. Kaan, voor dit, twintigjarig bestaan der Vereeniging heeft geschreven blijkt dat de instelling in de eerste jaren een moei'.ijk leven gehad heeft Eerst in 1913 kon een be gin worden gemaakt met het uitleenen van boeken en dat jaar werden er van de biblio theek, die toen 2309 banden bevatte, s'echts 480 boeken uitgeleend. Het jaar daarop verhuisde de instelling naar de Doelenstraat, waar thans het bureau van het Buygerlijk Armbestuur is gevestigd en omdat teen juist oe oonog was uitge- broken, werd dat gebouw zonder eenige offieiee1e plechtigheid voor het publiek open- gesteld De Openbare Leeszaal en Boekerij hier ter stede was de eerste in het lan;,. die een Pro vinciate subsidie kreeg, het Dep Alkmaar van „Het Nut" gaf haar volksbibliotheek aan de instelling in bruikleen en tin begon een tijdperk waarin van jaar tot jaar grooter vooruitgang valt te constateeren De in 1921 opgerichte Bond van O L B in deze provincie is, wat de iectuurvoorzie- ning van hec platteland betrefr, in gebreke gebleveri, maar de Alkmaarsche instelling heeft zelf de hand aan den ploeg gestagen en in 1923 waren er in de buitengemeenten reeds 17 currespondentschappen, welke van hier- uit geregeld van boeken voorzien worden. Nooit heeft de instelling geld of moeite ge- spaard om deze correspondentschappen te vestigen, al heeft het't bestuur dikwijls on- aangenaam getroffen, dat vele buitenge meenten die hiervan profiteeren, er nimmer toe konden besluiten, de Vereeniging met een kleine subsidie te steunen. Uitzonderingen zijn gelukkig niet achter- wege gebleven. Naast de groote Alkmaarsche bibliotheek bevindt zich nog siechts in Den Helder een dergelijke instelling, welke evenwel van veel kleineren omvang is. Geen wonder dus, dat Alkmaar het cen trum is geworden van waaruit het grootste deel dezer provincie bediend wordt, wat zeker ook hieruit blijken kan, dat dit jaar nog een belangrijk correspondentschap der bibliotheek in Enkhuizen werd gevestigd. Al spoedig bleek om weer tot de historie terug te keeren dat het gebouw in de Doelenstraat te klein begon te worden. Als zelfs de bibliothecaresse zich in haar eigen kamer ternauwernood kan bewegen, omdat de boeken in dichte rijen om haar heen gestapeld staan, moet ieder tot de over- tuiging k'omen, dat de instelling bezig is uit haar gebouw te groeien. Reeds menigmaal had men een begeerig oog op een fraai pand in de Langestraat ge stagen, maar daarin zetelde bet Hoogheem- raadschap en het Leeszaal bestuur had de hoop daarin ooit zijn intrek te kunnen nemen al opgegeven, toen bekend werd, dat het Hoogheemraadschap naar een eigen gebouw aan den Kennemerstraatweg zou verhuizen. De gemeente kocht toen het bekende pand „Het Moriaenshoofd" in de Langestraat 85 en wddra werd het bestuur verheugd met de mededeeling, dat het luchtkasteel thans bezig was in een voor ieder zichtbaar, mooi steenen gebouw over te gaan. De gemeente wilde de benedenverdieping van dit fraaiste aller Alkmaarsche gebouwen aan de Openbare Leeszaal en Boekerij ver- huren en in de bovenverdieping het stedeliik Archief, de Museumbibliotheek en de prenten- verzameling onderbrengen. Het gebouw waaraan, uithoofde van zijn kostbaren binnenbouw en historische beteeke nis, zoo weinig mogelijk veranderd mocht worden, was in het voorjaar van 1926 gereed voor zijn nieuwe hestemming en ieder zal zich nog wel herinneren, dat het op 28 April van dat jaar jpleohtig in gebruik is genomen. In de Raadszaal, waar zeer vele belang- steLenden aanwezig waren, heeft allereerst de burgemeester op de beteekenis van deze veranderde bestemming gewezen. Mr. A. P. H. de Lange, die na het overlijden van den heer Bruins in 1918 tot voorzitter was geko zen, heeft een uitvoerige en geestige causerie over de beteekenis van het leeszaalwezen ge- houden, en de heer Dresch heeft als bibliothe- caris der gemeente het woord gevoerd Daarna werd het nieuwe gebouw bezich- tigd, dat door eenige kunstschilders voor deze gelegenheid met kostbare schilderijen versierd was. Uit het gedenkschrift der secretaresse la- ten wij hier de volgende bijzonderheden over het zeldzaam mooie pand volgen. Het is een der schoonste gebouwen, welke Alkmaar bezit, in't oog vallend door rijke architectuur en dateerend uit het begin der 18e eeuw. Het heeft een Dorisch portiek van kunstrijk beeldhouwwerk voorzien, een zeer fraaie dgur en een op een huiskapel gelijkenden erker. Het was voor de 18e-eeuwsche verbouwing het aanzienlijke logement „Het Moriaens hoofd", waar o.a. in 1588 Johan van Olden- barneveld samenkwam met Gedeputeerden van verschiWende steden. Daarna behoorde het aan een regentenfamilie en in den tijd der Bataafsche Republiek huisvestte het de gewes- telijke besturen. In 1807 heeft Koning Lode- wijk Napoleon er overnacht en hij verleende daar audientie aan de autoriteiten. Omstreeks 1840 was de Fransche school er in gevestigd en in latere jaren het toenmalige Gymnasium. Eerst sedert de laatste helft der 19e eeuw werd het weder als woonhuis gebruikt en in 1923 ging het voor de tweede maalL over in handen der Gemeente waardoor het voor ver- waaa'loozing hehoed werd. In dit kostbare pand is nu de Openbare Leeszaal en Bibliotheek gevestigd. In het gedeelte links van de gang gelegen, twee groote ineenloopende vertrekken in Louis XV stijl, zijn de lees- en de studiezaal inge- richt en aan de andere zijde bevinden zich de kamer van de bibliothecaresse, tevens be- stuurskamer, benevens de bibliotheek, die wel wat weinig ruimte heeft, zoodat een deel van den boekenschat naar de lees- en studiezaal moest worden overgebracht. Voor het boeken- leenend publiek, dat door den ingang aan de Breedstraat binnenkomt, is een wachtkamer in den fraaien en grooten tuin aangebouwd. De Technische inrichting heeft een alge- heele reorganisatie ondergaan. De bibliotheek werd opnieuw vol gens het decimals stelsel van Dewey ingedeeld en het omslachtige uit- leensysteem werd vervangen door het meer practische met boek- en lezerskaarten. Helaas is ook de Openbare Leeszaal en Bibliotheek niet ontkomen aan de algameene hezuiniging der ilaatste jaren. Verleden jaar had de Gemeente bij vergis- sing nog tien procent van de subsidie meer afgetrokken dan noodzakelijk was. Deze fout is gelukkig hersteld, maar, hoewel voor dit jaar van de meer aangevraagde 700 door B. en W. oorspronkelijk de helft op de begroo- ting geplaatst was, bleek ook dit helaas een vergissing, zoodat de verhooging er bij nota van wijziging weer afgehaald werd. Gelukkig zijn in den loop der jaren, door het sterk vermeerderde ledenfal en de provin- ciale en gemeentelijke subsidies, de inkomsten heel wat grooter geworden dan vroeger het geval was. Daartegenoyer staat natuurlijk, dat heel wat meer persoaeel dan vroeger noodig is om de instelling naar behooren te la ten function- neeren, personeel dat veel en druk werk heeft en dat voor hetrekkelijk kleine salarissen zijn taak op onberispelijke wijze ten uitvoer brengt. Een korte vergelijking van den toestand van nu en dien van twintig jaar geleden mag op dezen gedenkdag niet achterwege blijven. Het ilaatste jaarverslag moet helaas mel ding maken van het overlijden van den voor zitter Mr. A- P. H. de Lange, die in een reeks van jaren getoond1 heeft de rechte man op de rechte plaats te zijn. De leeszaal had zijn voile belangstelling, nooit was hem iets te veel om haar vooruit te brengen en niet alleen met goeden raad maar ook in daden heeft hij bewezen, dat deze in stelling hem na aan het hart lag. Het bestuur is zoo gelukkig geweest Mr. C. A. de Groot, sinds vele jaren bestuurslid, be reid te vinden den heer De Lange te vervan gen. In 1927 werden 6038 boeken naar corres pondentschappen gezonden en bedroeg het totaal aantal uitgeleende banden 44424. De boekerij bevatte op 31 December circa 11000 banden waarvan er 865 tot de kinderbiblio- theek en 1723 tot „Het Nut" behooren, De jeugdbibliotheek, die een aparte catalo gus heeft, kreeg in den loop van het vorig jaar 244 nieuwe leden (kinderen van 816 jaar) en in deze afdeeling werden 6770 boe ken uitgeleend. Het aantal leden bedroeg op 31 December 1780, de lees- en studiezaal werden het vorige jaar bezocht door 28286 personen. Vooral de studiezaal1 met haar naslagbihliotheek van en- cyclopaedieen, woordenboeken en atlassen, die voor ieder vrij ter inzage staan, blijkt steeds meer geapprecieerd te worden. Dezer dagen op 15 November j.l. was het aantal leden tot 1794 gestegen, het aantal leden der jeugdbibliotheek tot 307 en bevatte de bibliotheek circa 12000 boeken. Wij kunnen eindigen met te constateeren, dat deze installing dus alleszins bestaans- recht heeft verkregen en veel en nuttig werk in den loop van deze twintig jaren verricht is. Als instelling voor zelfstudie, voorlichting en verpoozing heeft de O. L. B. duizendem van verpoozing heeft de O. L. B. duizenden aan contributie heeft i..en een keuze uit 12000 boeken op elk gebied, belletrie, kunsten, we- tenschappen en techniek en wat men hier noj niet vinden kan, is de bibliothecaresse dadelij! bereid bij andere bibliotheken aan te vragen. Vereenigingen .vel'ke zich hier ter stede ten doel stellen haar leden te ontwikkelen, zagen het leeszaalbestuur steeds bereid de boeken aan te schaffen welke als materiaal voor ver dere studie werden opgegeven. Het bestuur, uit dames en heeren van allerlei richting be- staande, kiest met zorg steeds de beste werken en maakt daarmede de bibliotheek steeds meer tot een instelling waar dick wat wils kan vin den. Met dezen jubileumsdag valt toevallig een zeer merkwaardige gebeurtenis samen. De catalogus was al geruimen tijd uitver- kocht, maar de kosten van een nieuwe waren zoo hoog, dat het bestuur, met het oog op de steeds zeer beperkte geldmiddelen, verscbei- dene malien vergaderd heeft, besprekingen ge voerd en berekeningen gemaakt heeft, alvo rens de sprong in het duister gewaagd were om een geheel nieuwen catalogus te laten drubken. Vele maanden heeft het personeel aan de voorbereiding daarvan en aan een nieuwen alfabethischen en systematischen kaaHcatalo- gus gewerkt en jmst hedsn ziin de eerste hon derd exemplaren van den drukker gekomen. De nieuwe catalogus, waarvan een 2000 exemp'laren voor hetrekkelijk geringen prijs aan de leden verkooht zullen worden, geeft in de titelbeschrijving en alfabetisch register in een omvang van bijna 300 bladzijden het meest overzichtelijke bewijs van den vooruit gang dezer instelling. Haar toekomst ligt niet Sanger in het duis ter. Steeds groeit haar zegenrijk werk ten algemeene nutte, steeds meer wordt zij het in- stituut dat in alle bevolkingskringen krachtlg medewerkt tot algemeene ontwikkeling, dat voorlichting en studiemateriaal verschaft. Op dezen jubileumdag herdenken wij dank- haar hen, die het stekje aan de aarde toev-r- trouwden en waarvan er helaas zoo velen niet meer de sterke en mooie plant kunnen zien, die zich daaruit heeft ontwikkeld. Mogen wij bij het vijf-en-hvitltig jarig jubi leum opnieuw van een verblijdenden groei en van nog grooter waardeering kunnen ge tuieen L E Z I N G (MET LICHTBEELDLN) Donderdag 22 Nov. in de Handelsschoof. f 0.25 f 0.50 f 1.— naar keuze. KaartenUitleenbureau Leeszaal en des avonds aan de zaal. Den Haag, 16 November 1928, In de avondvergadering van gister was de begrooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw aan de orde. Algemeene beschou- wingen achtte men niet noodig dat schiet dus al op, zeiden we optimistisch. Maar daar- mee vergisten wij ons toch. Want de spreek- ust was er niet minder om! De geheele avond is heengegaan met de behandeling van de Tweede Afdeeling der begrooting, Binnen- landsch Bestuur, en tal van onderwerpen hebben de revue gepasseerd. Wij noemen siechts: het beleid van sommi- ge burgemeesters, met name van dien van Meppel, die te goed van vertrouwen schijnt geweest te zijn tegenover den secrtaris, die- renbescherming en musschenverdelging, stemplicht, sluiting van bioscopen, samenvoe- ging van gemeenten, corruptie van gasdirec- teuren, afschaffing der watertollen enz. enz Minister Kan heeft kort en krachtig de tal- rijke sprekers van antwoord gediend. Zoo heeft hij hen die de samenwerking en samen- voeging van gemeente bespraken, er op gewe zen, dat het Mnnenkort te verwachten ont- werp tot wijziging der Gemeentewet ruim- schoots aanleiding zal geven om die en der gelijke onderwerpen van gemeentebeheer te bespreken. De burgemeester van Meppel gaat bij de frauduleuze handelingen van den gemeentesecretaris volkomen vrij uit, de klachten over den burgemeester van Sleen worden ambtelijk nog onderzocht. De watertollen zullen eerst kunnen ver- dwijnen, wanneer het ontwerp in zake d: financieele verhouding wet is geworden Thans kan alleen er tegen gewaakt worden, dat zij te hoog worden opgevoerd. De heer Vliegen (S.D.A.P.) had ter sprake gebracht een uitlating van den ex-keizer, waarin hij gesproken had van „mijn regi ment". Is dat wel in overeenstemming me de belofte des keizers om zich van al wat naar politick zweemt te onthouden? Minister Kan heeft hierop geantwoord, dat die uit lating zonder eenige beteekenis mag heeten en hij vond de gelegenheid gunstig om den keizer een complimentje te maken, dat in al de tien jaren, dat hij in ons land vertoeft nog geen enkelen keer moeilijkheden zijn ge- rezen ten gevolge van zijn houding. De heer Vliegen had ook nog gevraagd bij de aanstaande wijziging der Gemeente wet ook een bepaling op te nemen, dat al thans in groote gemeenten de raad eenigen invloed op de benoeming van een burgemees ter kan uitoefenen. Dit naar aanleiding van de benoeming van den nieuwen burgemeester van Rotterdam. De minister heeft geweigerc die toezegging te doen, ook omdat z.i. een dergelijke bepaling niet kan worden gegeven zonder dat eerst de Grondwet wordt gewij zigd. Hetzelfde had hij kunnen antwoorden op de opmerking van den heer Braat (Plattel die er op aandrong den leeftijd voor benoem baarheid tot kamerlid van 30 op 40 jaar te brengen. Aan het slot van den avond heeft de heer Van Zadelhoff (S.D.A.P.) weer het subsidie aan de Burgerwachten ter sprake gebracht en beweerd, dat de Burgerwachten een burger- oorlog in de hand werken. Hoe de minister daarover denkt zullen we Dinsdagavond ver- nemen. Hedenmiddag gaat de Kamer voort met de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting. Zij zullen nu echter wel af- loopen. Neen, de Tweede Kamer is er heden niet in geslaagd de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting ten einde te brengen Dinsdag a.s. zal na de opening der vergade ring de Minister van Financien de talrijke sprekers beantwoorden en dan zal de Kamer kunnen beginnen met de behandeling der eerste hoofdstukken, nadat evenwel nog over een paar moties van den heer L. de Visser zal zijn gestemd, die geen greintje kans heb ben aangenomen te worden. Wie heden al niet het woord hebben ge voerd! Wij hebben achtereenvolgens ge luisterd naar de heeren Van Gijn (Vrij heidsb.), L. de Visser (Comm.), Krijger (C. H.), Marchant (V.D Kersten (St.Ger.). Schouten (A.R.), Kortenhorst (R.K.), Arts (R.K. Volksp.), Schokking (C.H.^ en Veraart (R.K.) en wij zouden ons aan over- drijving schuldig maken, als we verzekerden dat elke redevoerine: boeide door yorro en inhoud. Integendeel, soms hebben wij aan ret bekende woord uit Vondels „Gijsbrecht" moeten denken: „Wat werd er al geen tijd met kibbelen versleten!" Is het, om een voor- ijeeld te noemen, toch niet een beetje tijdver- knoeien, als de bewering van den heer Al- barda, dat men de sociale wetgeving aan de sociaal-democraten te danken heeft, bestre- den wordt door de heeren Schokking en Veraart die ieder voor hun partij aanspraak maken op baanbrekend werk op het gebied der sociale wetgeving? Eir was het nu wel zoo noodig dat de heer Marchant, die in scherpte van toon door niemand in de Ka mer overtroffen wordt, met zeer veel emphase den heer Heemskerk te lijf ging, omdat deze in vroeger jaren twijfel had uitgesproken of de stem des gewetens wel spreekt bij hen die niet in zijn geloof deelen? Ook zijn betoog, dat er van een coalitie aan de rechterzijde geen regeerkracht kan uitgaan, had, als reeds meer gezegd, achterwege kunnen blij ven. Maar ook het geredetwist tusschen de heeren Schouten en Kersten over de belijde- nis hadden we gaarne niet gehoord als min der tot de Rijksbegrooting behoorend. En of de heer Kortenhorst den heer Van Gijn van mogelijk heeft overtuigd door zeer uitvoerig nog eens de wenschelijkheid van een z.g. vechttarief te betoogen, terwijl de heer Van Gijn vroeger heeft verklaard daarin vol- strekt geen heil te zien, wagen wij te betwij- felen. De heer L. de Visser heeft een reeks van grieven tegen de salarisregeling te berde ge bracht en ten slotte twee moties ingediend. De eerste vraagt een uitkeering ineens aan het rijkspersoneel, de tweede dringt aan op herstel der salarisregeling van 1920. De Vrijzinnig-democraten hebben de moties ge stemd om het mogelijk te maken, dat zij in stemming komen, doch het lijkt ons uitgeslo- ten dat ze, in stemmong komende, meer stem- men zullen behalen dan die van den voor- steller. t W. M. H. p. Zn. E L S Koorstraat 49/51. Tel. 207. Wijnhandel. DE PANTSERKRUISERSKWESTIE IN DEN RljKSDAG. 4 De motie van de sociaal-democra ten ver war pen. Heftige debatten van verschillende sprekers. De bouw der kruisers gaat door. Zooals we gisteren nog onder de telegram- men konden opnemen zouden de besprekin gen over de pantserkruiserskwestie nog dien- zelfden avond tot een einde komen en zou men tot stemmen kunnen overgaan. Wat verwacht werd, is gebeurd. De spre kers hebben het voor en tegen in den breede behandeld en daarna is gestemd over de so- cialistische motie. Deze motie hield in, dat tot staken van den bouw van pantserkruiser A zou worden overgegaan. De motie werd verworpen met 255 tegen 203 stemmen en acht onthoudingen. Voor de motie stemden natuurlijk alle so- ciaal-democraten en de communisten en voorts enkele afgevaardigden van andere partij en. Waarmee dus de motie van "de sociaal-de mocraten van de hand is, en men rustig ver- der kan gaan met den bouw van den eersten kruiser. Over het debat, dat aan de stemming voor- af ging, kan nog het volgende worden ge zegd: Afgevaardigde Drewitz van de oeconomi- sche partij zeide dat de moeilijkheden die het Duitsche politieke leven thans doormaakt onmogelijk zouden zijn indien alle partijen een fatsoenlijken verkiezingsstrijd voerden. Spreker lichtte de motie zijnef partij toe waarin onderbreken van den bouw wordt voorgesteld, tot de regeering een vlootpro- gramma, beantwoordend aan de bepalingen van het verdrag van Versailles, aan het parlement zal hebben voorgelegd. Drehler, de nationaal-socialist viel de heele sociaal-democratische partij aan en zei de, dat terwijl de wereld zich tot de tanden wapent, in den Rijksag storm werd geloopen tegen een geringere bewapening dan het Verdrag van Versailles toestaat. Dr. Wendhausen vaft de christelijk-natio* nale boerenpartij deelde mede, dat hij en zijn vrienden tegen de motie zouden stemmen, daar zij het pantserschip noodzakelijk ach- ten in het belang van de landsverdediging. Dr. Fehr van de Duitsche boerenpartij zeide, dat zijn groep in den vorigen Rijksdag tegen den pantserkruiser bad gestemd. EOORANT. 111 iiiii mini—■aBsaa—— WIJZIGING IN HET PROGRANIMA VAN PSOF. Dr. F. J. J. BUYTENDIJK

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1