WOLLEN MEENS. SIDONIUS DE JONG. Radiografisch Weerbericht, Telegram men Sfacisnie&iws mt*NW/SBBBBBESaS Sport Bioscopen iThans echter was de toestand veranderd en daarom zou ze nu tegen de sociaal-democra- tische motie stemmen, daar ze niet wilde, dat bij elke verandering van samenstelling een vroeger genomen beslissing werd geannu- !eerd. Toen verscheen de sociaal-democraat Breitscheid op net podium. Hij werd door de rechtsche groepen begroet met een hatelijke zinspeling op de ongelukkige rede, die Wels Donderdag heeft gehouden: Ga maar weg. !Je kunt je vriend toch niet redden! Breitscheid wilde zijn partij verdedigen, daar men haar Donderdag van Duitsch-na- tionale zijde van oneerlijkheid had beticht Graaf Westarp: „Uw politiek is oneerlijk.* Breitscheid: „Graaf Westarp, een man met zoo'n politiek verleden als gij, zou met derge- lijke verwijten voorzichtiger moeten zijn." Wat over de kwestie zelf dient te worden ge zegd heeft gisteren mijn partijgenoot Wels gezegd. (Gelach rechts.) Wij herroepen niets van hetgeen Wels heeft geopperd. Indien nu het gerucht verspreid wordt dat wij zelf de verwerping van onze motie wenschen, pro- testeer ik krachtig tegen dergelijke geruchten. Wij hebben met de mogelijkheid van aanne- ming der motie gerekend en zijn bereid er de consekwenties van te dragen. Op de door graaf Westarp gestelde vraag, wie eigenlij'k de verantwoordelijkheid draagt, antwoordt spreker: het door het volk gekozen parlement. Ik kan, wat op het oogenblik hier gebeurt, niet beschouwen als een crisis van het parlementarisme. De mogelijkheid bestaat altijd dat een nieuw parlement of een nieuwe regeering door een besluit verplicht is in een bepaalde kwestie een andere houding aan te nemen dan de vorige regeering of de vorige Rijksdag. De sociaal-democraten zijn tegenstanders van elke bewapening. Ze willen wel de ver antwoordelijkheid voor het verdrag van Ver sailles dragen en dus alles doen ter bescher- ming van de veiligheid van het Duitsche rijk, maar dit beteekent niet dat men alle door het vredesverdrag geboden mogelijkheden dient te baat te nemen. Dr. Wirth, vervolgde Breitscheid, heejft gezegd dat de moeilijke po sitie, waarin wij ons bevinden, aanleiding is tot den kruiserbouw. Men vergete echter nie* dat nog steeds geen coalitieregeering bestaat. De sociaal-democraten en de socialistische vertegenwoordigers in de regeering dragen voor de regeering niet meer verantwoordelijk heid dan het centrum. Zoolang geen coalitie regeering bestaat valt de verdeeldheid der in de regeering vertegenwoordigde partij en niet te beschouwen als een crisis van het parle mentarisme. Nadat de communist Koenen nog had op- gemerkt, dat de geheele Rijksdag van de na tionaal-socialisten tot de sociaal-democraten voorstander was van de bewapening, ging men over tot stemming, met het reeds ge- melde gevolg. De bouw van de kruisers gaat dus door. Dit was ook wel te verwachten, aangezien hij door den vorigen Rijksdag reeds was goed- gekeurd. Voor de socialistische ministers moet het wel onpleizierig zijn, dat. hun partijgenoo- ten hen als't ware afvielen. Echter was het standpunt der regeering toch zuiver te noe- men. Door haar voorganger was reeds tot den bouw besloten, zij deed niet anders dan een re'ds genomen besluit tot uifvoering te brengen. AANRIJDING. Gisteravond ruim 6 uur had op den Ken- nemerstraatweg ter hoogte van de Nieuw- poortssteeg een botsing plaats tusschen de luxe auto van den beer C. uit Castricum en een verhuiswagen van gebr. K. uit Alkmaar. Van den met 2 paarden bespannen ver huiswagen brakep de streng en de boom, ter- wijl de beide broers van den bok op de straat vielen. Een van hen, W. K., werd zoo- danig- verwond, dat hij per auto naar het Stadsziekenhuis moest worden vervoerd De politic stelt een onderzoek in. FELLE BRAND. Gisteravond heeft een felle brand de boer- derij van den heer S. Biersteker, gelegen aan het Kanaal, even buiten de stad, geheel ver- woest. De brand is omstreeks 6 uur ontstaan, ver- moedelijk door het in brand raken van het hooi door een stormlantaarn, die gebruikt wordt bij het hooihalen. Spoedig stond de boerenplaats in lichter laaie. Hoewel de Alkmaarsche brandweer weldra met bluschmiddelen ter plaatse was, viel er aan het stuiten van het vuur niet veel te doen. In twee uur was de boerderij totaal uitgebrand. De hiernaast gelegen boerenplaats van den heer Zuurbier kon behouden blijven. De brand, die in de stad duidelijk waar- neembaar was, trok begrijpelijkerwijs veel belangstelling, niettegenstaande den woe- denden storm. De brandweer bleel nog eenigen tijd ter plaatse om het smeulende hooi nat te houden. Verzekering dekt de aangebrachte schade. BALDADIGHEID. Een viertal baldadige jcngens heeft gister met mannenmoed een voetzoeker in de brie- venbus van een alleen wonende dame aan de Ged. Nieuwesloot geworpen. Door de politie is het heldhaftige quartet ernstig over deze laffe kwajongensstreek onderhouden. OP HOL, Gistermiddag te ruim 12 uur geraakte op den Bergeroverweg het paard van den heer D. T. uit Bergen, gespannen voor een drie- wielde kar, op hoi. Het dier, dat schrok van een aankomende trein, werd, zonder dat er persoonlijke ongelukken waren voorgekomen, bij het Varnebroek tot staan gebracht. In verband met het felt, dat de hooldrollen in goede handen zijn, twijfelen wij er niet aan of men zal op een zeer goede opvoering kun- nen rekenen. REGELING VAN DEN ZONDAGS- EN NACHTDIENST IN DE APOTHEKEN TE ALKMAAR, GEDURENDE 1928. Op 18 November zal geopend zijn de apo- theek van Mevr. SchoutenOele, Koorstraat No. 47. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts een der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van des avonds 8 uur (Zaterdags 9 uur) tot den vol- genden mdrgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. EVANGELISATIE-SAMENKOMST. Op verzoek verwijzen wij naar een adver- tentie in dit nummer, waarin een evangelie- satie-samenkomst wordt aangekondigd. (Gedeetteliik petrmgeerd.) DE STORM. SCHIERMONNIKOOG, 17 Nov. Een hevige storm uit het Z.-Westen heeft gister avond en in ded: afgdoopen nacht het eiland geteisterd. Er is groote schade aan- gericht. Vele huisjes zijn beschadigd. De groote speelhal van het vacantiehuis ,,Elim" is in de afgeloopen nacht verwaaid en verwoest. Een motorboot van den heer Boersma, die bij den landdam gemeerd lag, is losgeslagen en tegen den dam geioopen. De boot en de dam zijn ernstig beschadigd. De reddingsboot „Insulinde" heeft twee visschers uit Zoutkamp van een op het Friesche wad in nOod verkeerend vaartuig gered. Gemeld wordt, dat twee visschersvaartui- gen uit Zoutkamp vermist worden. Bewo- ners van de Noordkust van het eiland dee len mede, dat zij gisteravond omstreeks 11 uur vuurpijlen uit zee hebben gezien. Er wordt een onderzoek ingesteld. Het persbureau V. D. meldt uit Zout kamp: De storm uit het Westen heeft hier gister avond en vannacht in alle hevigheid ge- woed en men vreest, dat hij een aantal slachtoffers heeft gemaakt. Er bestaat ern- stige ongerustheid omtrent het lot van twee yisschersvaartuigen. Een van de Ruim- kuilvisscher, Oostinji, die gister met twee zoons is uitgevaren om te visschen in het „Nieuwe Gat" tusschen Oostmahorn en Schiermonnikoog. Het andere visschers- DE STORM. De storm van gisteravond en hedennacht heeft allerwege veel schade aangericht. Van wat hier en uit de omgeving ons bekend werd, deelen wij het volgende mede: Uit de woning van den heer H. aan den Kcningsweg werd de deur geslagen, die op straat terecht kwam. Een juist passeerende wielrijder ontkwam op het kantje aan een botsin?. Een dakraam van het huis van den heer H. aan de dezelfde straat waaide kapot en viel op straat. De wegwijzer van den A. N. W. B., staan- de vcor het Landbouwhuis, was door den storm vrijwel losgeslagen en dreigde te val- len, zoodat maatregelen daartegen moesten worden genomen. De groote deuren van de contructie-werk- plaafs van den heer Schipper aan de Achter wezel werden verder geheel ingewaaid, terwijl de schutting van het gemeente-eigendom aan de Gedempte Nieuwesloot 123 "tegen den grond sloeg. Ook de 18 M. lange schutting rond den tuin der burgemeesterswoning aan de Blee- kerslaan kon den druk van den wind niet weerstaan. Dan zijn van verschillende perceelen dak pannen naar beneden gekomen en ruiten in gewaaid, o.a. van de Korenbeurs. Aan de Ropjeskuil moest een boom het ont gelden. Alle avondtreinen arriveerde hier met min- sfens een uur vertraging. De straaweg naar Heiloo vertoonde even- eens duidelijk teekenen van den storm, die groote takken van de boomen afrukte en enke- le groote boomen tegen den grond wierp of deed afknappen. Uit Castricum meldt men ons, dat aan den overweg bij den Rijksweg en aan den Duin- kant een afsluitboom is afgerukt. Ontelbaar was het aantal pannen, dat sneuvelde, waar- door in vele daken groote gaten ontstonden In verschillende warenhuizen sloegen rui ten stuk. Ook een schutting werd slachtoffer Bij het station waaide een boom omver. Het net van de radio-distributie werd ernstig be schadigd. Een koe, die vannacht uit de weide •was weggerend, is hedenmorgen op de spoor- baan doodgereden. Wie gisteravond omstreeks half acht langs de Groote Kerk liep, hoorde tusschen de stormvlagen door, hoe ruiten rinkelend naar beneden kwamen. Althans, dat verwachtten we, maar heden morgen bleken het leien van het dak te zijn geweest, waarvan er vele reeds kapot geioo pen en stuk gereden rondom de kerk ver spreid lagen. Waarmee we maar zeggen willen, dat een tochtje rond de Groote Kerk bij stormweer als gisteravond lang niet lot de ongevaar- lijkste behoort. De leien zijn te zwaar en vallen van te groote hoogte om de voorbijgangers, welke ze mochten treffen, niet ernstig te verwonden. Ovepgespaard geld dient veilig, doch ook tegen cen behooplijke pentevepgoeding belegd te wopden. Omtpent belegging in solide effecten geeft de fipma de Lange de Mopaaz te Alkmaap gaapne alle gewcnschte iniichtingen LEZING VAN PROF. BUYTENDIJK. Men verzoekt ons er de aandacht op te wil 1 en vestigen, dat in het programma van de Volksuniversiteit een kleine wijziging is aan- gebracht. Prof. Buytendijk, die a.s. Donderdag hier een lezing komt houden, heeft het onderwerp van zijn voordracht gewijzigd. Hij zal name- lijk, aan de hand van een serie lichtbeelden, spreken over: De psychologie der apen. Misschien herinnert men zich nog, dat voor enkele jaren over dit onderwerp een bijzonder interessante lezing werd gehouden door den heer Portielje, die als practisch kenner van het dierenleven, zijn kijk gaf op de psyche van de apen, welke naast veel dierlijke ken- merken in al hun handelingen toch zooveel menschelijks vertoonen. Even belangwekkend kan het zijn, daar- naast de opvattingen te hooren van den Gro- ningschen hoogleeraar. Voor bijzonaerheden verwijzen we naar de desbetreffende advertentie op onze voor- pagina. NIEUWE CATALOGUS OPENB. LEESZAAL EN BOEKERIJ. Gaarne vestigen wij de aandacht op de op deze pagina voorkomende adver tentie van de Openbare Leeszaal en Boekerij, waarin de verschijning van de nieuwe catalogus wordt aangekondigd. WERELDCONGRES VOOR JONGEREN VOOR DEN VREDE. Wij ontvingen een exemplaar van de serie „Indrukken" van het Wereldcon- gres van Jongeren voor den Vrede, ge houden te Eerde bij Ommen, van de hand van Anton Hoytink. Deze indrukken bedoelen te zijn een poging, om het niet Engelsch lezend deel van het Nederlandsche publiek een in zicht te geven in wat gedurende dit be- langrijke congres werd besproken, wat er aan vooraf ging en wat, naar men hoopt, de gevolgen er van zullen zijn. Het officieele verslag kan n.l. om finan- cieele redenen slechts in het Engelsch worden uitgegeven. MUZIEK. Een opgewekte, niet moeilijke, voor piano gecomponeerde marsch, is voor velen een welkom muzieknummer. Een marsch die aan genoemde kwaliteiten vold'oet is de „Wilkie- marsch", uitgegeven door de muziekhande- laars Klooster en Kiebert alhier en geschre- ven door Jacq. van Gent. De uitgave is goed verzorgd. Men koope dit amusementsnummer dat trouwens al aardig van de hand gaat en spelers (ook luisteraars) zulilen er genoegen van beleven. A. K. RECTIFICATIE. De heer Posthuma te Huiswaard verzoekt ons mede te deelen, dat de diefstal van metsel- steenen (zie ons no. van Donderdag onder „Rechtszaken") heeft plaats gehad op zijn erf en dat de steenen toebehoorden aan den getuige Oostwouder. Het betrof niet 5 a 6 maar 54 steenen. DE PASTOOR VAN NEUVILLETTE Wij vestigen er nog even bij belangstellen- aen de aandacht op, dat de voorstelling van „De Pastoor van Neuvillette" op Zondag 18 Nov. om kwart over achten door het gezel- schap Verstraete en Braakensiek in Het Gul den Vlies zal worden oogevoerd. vaartuig, dat vermist wordt is dat van visscher Hart, die met een of twee zoons aan boord voor de vischvangst naar dezelf de plaats was vertrokken. Alle anderen vis- schersvaartuigen zijn binnengekomen doch deze beide niet. Het is zeer waar- sohijnlijk, dat ze zijn vergaan, want te Zoutkamp kan het geheele vaarwater tot Schiermonnikoog worden overzien en van beide vaartuigen is niets meer te bespeu- ren. Wel heeft men in het vaarwater Oort een mast boven het water zien uitsteken. Men vreest, dat deze van het visschersvaar- tuig is. Verder is nog niet binnen gekomen de stoomtreiler „Stortmaker" van de reederi Doeksen op Terschelling, die in de haven van Zoutkamp thuis hoort. Aan boord be vinden zich 6 personen; hoewel er voor een stoomtreiler met Zooveel gevaar bestaat als voor de zeilvaartuig, had men het vaartuig toch liever binnen gezien. Het visschersvaartuig van Jan Gertse- ma is op het Friesche Wad gezonken. De opvarenden zijn door de reddingsboot In- sulinde gered. Bij Vierhuizen aan de Gron. kust is het viss: hersvaartuig van W. Visser op den dijk geslagen De op varenden konden zich, door op den dijk te springen, in veiligheid brengen. Ook het vaartuig van de vissrhres Postma en Woudhuizen is nabij Nfgenboerspclder op den 1ijk geslagen Cok hmr kan de beman ning zich in veiligheid fcrengen. De red dingsboot van Terschelling was hedenmor gen buitengaats. ZOUTKAMP, 17 Nov. Volgens hier ontvangen berichten is het visschersvaar tuig Oost-Indie nabij Oudenhuizen (Gron.) op de kust geslagen. De opvarenden zijn gered. SCHIERMONNIKOOG, 17 Nov. Bij paal 12 is vannacht op het Hooge strand een reddingssloep aangespoeld De her- komst is onbekend. Tijdens den storm is hedennacht een schip met turf van schip per J. Visscher gezonken Persoonlijke on- gevallen kwamen niet voor. STAKERS MAKEN VAN DEN STORM MISBRUIK. GOUDA, 17 Nov. Stakende aardewer- kers hebben gisteravond van het noodweer gebruik gemaakt, daar de politie van de bewaakte perceelen waren wegeroepen om assistentie voor ongevallen tijdens den storm te verleenen, om bij de werkwilligen van de firma v. d. Want en Bayras de ruiten in te gooien. LEIDEN, 17 Nov. Gisteravond is te Hillegom de 27-jarige electricien Westerop met zijn motorrijwiel in de van Embden- laan over boombladeren geslipt, waardoor hij met zijn motorrijwiel vlak voor de wie- len van een juist passeerenden auto terecht kwam. Hij werd overreden en zeer ernstig gewond in een nabij gelegen woning bin nen gedragen. Een half uur later is de on gelukkige aan de gevolgen overleden. AMELAND, 17 Nov. Hedennacht is tij dens den hevigen Z.-W, storm het klipper- schip „Navigatie", van Avereest, schipper Munnik, dat op weg was van Ameland naar Harlingen, op de Zuidkust van Ame land geslagen. De schipper en zijn knecht wisten zich met levensp-evaar te redden en on de k<i*i naar waarnemingen, verricht in den morgen van 17 November. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 766.1 te La Co- runa. Laagste barometerstand 724.7 te Skagen. Verwachting (geldig tot den avond van 18 November) Krachtige tot matigen Z.-W. tot N.-W. wind, meest zwaar bewolkt, regen- of hagel- buien, iets kouder. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Hedenmorgen aan alle posten geseind: Weest op uw hoede! te komen. Ze moesten alles aan boord achterlaten. Men weet niet, of het schip daarna weggedreven is, of ter plaatse is gezonken. Vas Diaz meldt nader nog: Te Hengelo heeft de storm een groot aantal pannen van de daken geslagen Schuttingen woeien om, terwijl een storing ontstond op het electr. net. Enkele gevels werden beschadigd. Ook te Breda zijn veel pannen wegge- waaid en talrijke ruiten vernield. IJMUIDEN, 17 Nov. Met behulp van een fantertoestel van de reddingsmaat- schappij te Wijk aan Zee is de bemanning van de gestrande I J. 49 „Gezina" heden nacht aan land gebracht. Ze is te Wijk aan Zee ondergebracht. Het schip ligt ten Noorden van de haven. GOUDA, 17 Nov. Ten gevolge van den hevigen storm zijn gisteravond alhier van een 7-tal arbeiderswoningen in de Von- delstraat de daken afgerukt. De bewoners verleenden assistentie. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Het persbureau Vaz Dias ontving heden morgen een officieele mededeeling van het Kon. Ned. Met. Inst, te de Bilt, waarin melding werd gemaakt, dat de storm van 16 op 17 Nov. reeds gistermiddag met bui- tengewone kracht in het Kanaal woedde, en zich door een bijzondere snelle daling van den barometerstand onderscheidde. Gisteravond te 6 uur was het verschil in barometerstand tusschen den Helder en de Bildt 5.8 mM, een verschil, dat bij vol- doende uitgestrektheid van gebied een or- kaan kan veroorzaken. Van het lichtschip Noord Hinder werd een windkracht van 10 gemeld. De gemid- delde windkracht was te de Bildt tusschen 8 en 12 uur 8, het hoogste uurgemiddelde 9, of 20U, M. per sec. windsnelheid. De grootste windstoot was 30 M. per sec waargenomen even na 8 uur. (De orkaan- kracht begint bij 25 1.1.) ZOUTKAMP, 17 Nov. Volgens hier ontvangen bericht is het vaartuig van schipper Hart bij Rottum komen aandrij- ven. De bemanning was nog aan boord en is thans in veiligheid. Het visschersvaartuig van J Harkema, dat verlaten was, is nabij Borkum aange spoeld. De stoomtrawler „Stortewelk" is heden morgen tegen 12 uur zonder belangrijke averij het Friesche gat binnengekomen. SCHIP IN NOOD. TERSCHELLING, 17 Nov. Hedenmor gen werden noodseinen ontvangen van een houtschip, dat benoorden de Brandaris in noo dverkeerde. De reddingsboot Oceaan is uitgevaren. SLEEPBOOTEN GEZONKEN. SLIEDRECHT, 17 Nov. Ter hoogte van de gasfabriek zijn in den afgeloopen nacht gezonken de schepen Theodora Bato VII en Maastricht VI. Negen personen, van deze schepen afkomstig, zijn in een open roeiboot te Hardinxveld geland. De schip per en een knecht zijn vermoedelijk ver- dronken. SCHERMERHORN. Warenhuis vernield. Vannacht is het Warenhuis aan de Noor- dervaart in de Schermeer door den storm vernield. Het is eigendom van de Gebrs Kloosterboer. Voor de aannemer S. Zeegers is het een leelijke schadepost daar deze niet verzekerd was. V o e t b a 1. WEDSTRIJDEN VAN MORGEN. In verband met het meespelen van den Alcmaria-speler J. Elfring in het Bondselftal te Rotterdam, heeft Alcmaria I morgen geen wedstrijd. Alcmaria II zal nu zoo sterk mogelijk naar Bl. Wit III kunnen gaan, om dien zwaren te- genstander goed partij te kunnen geven. Alcmaria III speelt in Den Helder tegen H. R. C. II. In 2 A worden gespeeld: A. F. C.West- Frisia, Hollandia—W. F. C., Helder— Z. V. V., ZeeburgiaK. F. C. le klas wedstrijden: StormvogelsH. F C., HilversumR. C. H., Edo—Gooi, H B S H. V. V„ D. F. C.—Bl. Wit. Cinema Americain. Chang. Een bijzonder mooie Paramountjilm. Wat deze week in de Cinema Americain vertoond wordt, is geen fantasie. Het is de jungle, het oerwoud, een reus- achtig, schier ondoordringbaar gebied vol le- vend gevaar. Een gebied waar alles wat leeft den een of anderen dag aan een ster- ken vijand ten offer moet vallen. De grooten eten de kleinen op en wat zwak is, is voorbe- stemd den sterke tot voedsel te dienen. In de oerwouden van Siam springen vlug- ge apen van den eenen boomtak naar den anderen, zij schommelen aan voor- of achter- poot en laten zich met een acrobatischen zwaai van boom tot boom glijden. Hun nieuwsgierige spleetoogjes gluren in de aiepte en bezien het drama, dat zich daar dag aan dag en nacht aan nacht afspeelt wanneer een vlug en lenig dier zijn vijand besxtrinffi. <=mo?iono!ioiioiioi!oiion0 I ersch en en He NIEUWE! CAIALOGUS van de Zi.M M Ij en BOEMElllj en rerkrljgbaar aan het bureau van uitleening tegen betalinn van GO cent. De catalogus is volledig, doet dus Uw keuze uit boeken voor ontspanningpopulair- wetenschappelijke- en vakiiteratuur dp elk gebied. Geeft U nu op als lid; minimum contr'u butie tot Januari f Groote slangen kronkelen zich tusscher, de takken en door het hooge rietgras waggelt een zwarte beer of springt bliksemsnel met geheven klauw een groot gestreept monster voort. Hier en daar steekt een kop loerend uit het dichte struikgewas, hij snuift argwanend naar links en naar rechts trekt de lippen vaneen en laat de reusach- tige slagtanden blinken. Een luipaard jaagt zijn prooi na, een wed- loop om het leven, bliksemsnel door riet en struiken. In dit land vol levend gevaar woont Kru van den stam der Tao's. Zijn woning heeft hij op palen gebouwd en 's nachts trekt hij de hooge ladder op om veilig te zijn voor alles wat daar rondzwerft. Overdag kapt hij met zijn lang hakmes de boomen die zijn uitzicht belemmeren en Chantui, zijn vrouw, past op het drietal kleine Kru'tjes, waarvan de jongste nog in een biezen mand aan touwen te schommelen hangt. Een meisje van een jaar of zes helpt moe- der bij het stampen van de rijst en als vader met zijn karbouw thuiskomt en de duisternis invalt, worden de huisdieren in veilige hok- ken gesloten, neemt Bibo, de huisaap, zijn plaats je op een vlieringbalk in en gaat het gezin ter ruste. Maar Kru's scherp gehoor vangt den k!a- genden schreeuw van een geitje op, dat door een luipaard wordt weggesleept en den vol- genden dag bouwt hij een val met hooge mu- ren en stopt er zijn laatste geit als lokaas in. Als de luipaard binnenkomt en het touw aanraakt, slaat het hek dicht en het dier is gevangen. Tevergeefs springt hij in wilde drift tegen de hooge palen op. Kru zet er zijn ladder tegen en schiet zijn vijand dood. Hij gaat om hulp naar het dichtst bijzijnde dorp en het stamhoofd staat hem dertig zij- ner sterkste mannen af om de streek van roofdieren te zuiveren. Zij graven diepe val- kuilen en bedekken ze met riet en bladeren, zij zetten sterke strikken uit en spannen groo te netten. Dan trekken zij met veel lawaai met bek- kenslag en geschreeuw door de wildernis en drjjven de gevaarlijke dieren voor zich uit. Wij zien hoe een luipaard met zijn poot in een strik blijft haken, hoe een reusachtige tijger, de koning der wildernis, wreed en bloeddorstig als geen ander, in een net ver- ward raakt en neergeschoten wordt. En in een diepen val is een jonge olifant gestort, die door inspanning van alle krachten met sterke touwen naar boven wordt geheschen. Kru probeert het dier te voeden en bindt het aan een paal bij zijn woning vast, maar juist na den dag waarop het gezin rustig zal in- slapeu, omdat nu alle vijanden in de buurt gedood zijn, wordt Kru gewekt door het ge- iuid van een snel nader komende olifant, de moeder van het jong, die geen genade voor zijn belagers zal kennen. In wilde haast vlucht het gezin, Kru voor- op met de beide kinderen, Chantui daarach- ter met de baby in een doek gewikkeld. De aap Bibo, die Kru in der haast heeft achter- gelaten, redt zich zelf en rent met het losge- broken touw aan zijn halsband door de jung le. Overal dreigt gevaar, maar onvermoeid gaat het door hooge rietvelden, door stroo- mend water en langs smalle paden tusschen ondoordringbaar geboomte. Een jaguar waagt zijn sprong, maar Kru schiet hem neer, een tijger valt in een kuil en Kru's wel gemikt schot maakt een eind aan zijn leven. En tegelijkertijd koelt de moeder-olifanl haar woede op de woning. Paal na paal wordt uit den grond gerukt, de machtige kop drukt de wanden uiteen en de logge pooten vertrappen wat onder hun bereik komt. Na eindelooze gevaren komt het vluchten- de gezin in het stamdorp aan, maar de hoofdman lacht Kru uit en gelooft diens voorspelling niet, dat een groote kudde wilde olifanten in aantocht is. Dan verschijnt plotseling die kudde en al les wat loopen kan vlucht in de grootste wanorde. Een ontelbaar aantal olifanten komt opzetten en vertrapt alles wat in hun bereik komt. De paalwoningen van het dorp worden volkomen vernield, rug aan rug dringen de kolossen verder en men ziet ze dagen lang door het hooge gras trekken. De stam der Tao's bouwt een machtigen val, zoo groot en zoo sterk, dat geen olifant er uit Ontsnappen kan en dan volgen achter takken en bladeren verborgen de manner van den stam dagen en nachten lang de kudde. Zij steken 's nachts vuren aan om de dieren in de richting van den val te drijven en de groote strijd eindigt met een volkomen nederlaag van de olifanten, die willoos in den val loopen. Dan keert de rust in de jungle terug. Kru heeft zich een nieuwe woning gebouwd en een getemde olifant helpt. hem de zware stammen aan te sleepen en zijn sawah te be- ploegen. Deze film is een der interessantste die wij in langen tijd zagen. Een man en een vrouw, beiden Amerikanen, hebben het on- geloofelijke waagstuk volbracht dit alles te filmen. Zij moeten op sommige oogenblikken vlak voor den springenden luipaard en den ^jger gestaan hebben, zij hebben den koning der wildernis gefilmd op het oogenblik dat hij den karbouw bespringt, zij hebben in hun ondergrondsche schuilplaats de kudde wilde olifanten rakelings langs zich enover zich laten heengaan. Zoo was het hun moge lijk den eeuwigen strijd tusschen mensch en dier uit te beelden, den strijd waarin de sterkste eerst wint, maar waarin tenslotte de brute kracht het tegen het verstand moet af- CDIICDIICDHOIICDIICDIICDIIOIIohq I asm-at*

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 2