iiiifstlt Courmt. K* 'Ak Honderd dertigste Jaargang. Zaterdag 1? November. Raclio-hDekje DE VERNIEUWING VAN BET VICTORIA-THEATER Reciitszaken Buitenland No. 273 1928 Zondag 18 November. Hilversum, 1071 M. 9.30 V. A- R- A. Socia- liS+ische Prentkunst (2), door Altb. Hahn Jr. 1010 V. A. R. A. Lezing door Ir. Gorter: Gereedschap. 10.30 V. P. R. O. Dienst in de pemonstr. kerk te Amsterdam. Voorganger: Dr. L- J- 'van Hoik. 1.2.30 Concert door het Boris Lensky-Trio. 2.30—3.Pianosona- ien van Beethoven, door Louis Schmidt en Egh. Veen. 3-4.Gramofoonmuziek. 4. 5 Hawaiianmuziek door het Hawaii'an- vijftal. 5.-6.— V. A. R. A. Kinderuurtje. 6 _7.30 Concert door het versterkte Cinema Royal Orkest onder leiding van Hugo de Groot. 8.Pers- en sportberichten. 8.15 „Das Dreimadlerhaus", van Schubert-Berte. Nederlandsche vertaling van Fel. Hageman, met medewerking van Chr. de Vos, Jul. Moes, .Willi, van der Hoeck, Betty v. d. Bosch Schmidt, Jeanne Bacilek, Annie v. Beek Rist- jouw en andere. Orkest onder leiding van J. (J van Amerom. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) 8.30^—9.30 K. R. O. Morgenwijding door J. de Wit, lid van het Gilde „De Klare Waar- iheid". Muziek en zang. 10.20 N. C. R. V. Dienst in de kapel „Nieuw Vredenhof" (Ned. Herv.) te Heemstede. Voorganger: Ds. F. W. 'A. Korff: Tekst: Luc. 19 1 tot en met 10.. 12.30—1.30 K. R. O. Concert door het K. R. 0.-Trio. 1.302.Godsdienstonderricht door Prof. D. Bor.t. 2.—2.30 Literair half- uurtje door Marie Koenen. Lezing over eigen werk. 2.304.30 Concert. Het Nijmeegsche mannenkoor „Keizer Karel", Dir. B. de Bruyn. Puk Jakma, piano. H. H. C. Wyygers, H. v. d. Waarden en Mr. R. Hoffmans, te- noren. J. Hendriks, bariton, J. Bartels, bas. 4.30—5.Ziekenhalfuurtje door Pastoor L. J. Wilfenborg. 5.20 N. C. R. V. Dienst in de Weteringkerk te Amsterdam. Voorgangers: Ds. P. van Vliet, Ds. W. D. Linthout. A. Bakkeniet, orgel. Koor „Immanuel", Dir. J. van der Bijl. 7.30—8.— K. R. O. Spr.: Aug. Commissaris: Van 0 tot 1/3, of de ontwikke- iling der Kathoi. in Nederland in de 19de Eeuw. 8.— Concert. De Amsterdamsche Or- jkestvereeniging onder leiding van F. van Diepenbeek. Ari Vadesta, zanger. 10.— Pers- berichten. 10.45 Epiloog ooor het Klein-koor order leiding van Jos H. Pickkers. Daventry, 1600 M. 3.50 Concert. M. Rus sell, alt. E. Marshall, bariton. De kapel van H.M.Air force. 5.20 Kinder-kerkdienst. 5.50 Voorlezing van „The Pilgrim's progress (Bunyan). 6.056.35 Bach's kerkcantate Ho. 60. T. Pickering, tenor. C. Stewart, so praan. R. Watson, bariton. 8.20 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Weerber., nieuwsberichten. 9.25 Schubert-avond. K. Winter, sopraan. Mannenkoor. Sympho- nie-orkest. 10.50 Epiloog Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.20 Reli- gieuse causerie en -muziek. 1.052.10 Or kestconcert. 4.505.50 Gramofoonmuziek 8.05 Circus Radio-Paris. 8 35—11.10 Variete. Orkest en Mmes. L. Tyber, F. Izard en Clo. Christophe. Langenberg, 469 M. 8.259.20 Kath. Morgenwijding. 10.20 Schubert-feest. Her- uitzending van Weenen. 12.201.50 Gramo- fronmuziek. 2 40—3.29 Srhubertlicderen voor sopraan en alt. 3.505.20 Orkestcon- cert. 7.30 „Die Freunde von Salamanca", kom. zangspel in 2 acten van Schubert. Daarna dansmuziek. Konigswusterhausen (Zeesen). 1250 en of 1700 M. c.a. 8.20 Morgenwijding. 10.50 Schubert-feest. 3.50 Gdamofoonplaten (Be- roemde violisten). 4.205.20 Orkestconcert. 7 20 Symphonieconcert onder leiding van A. Haelssig. Daarna tot 11.50 Dnasmuziek. Hamburg, 395 M. 8.35 Morgenwijding. 30.50 Schubert-feest. 2.20 Concert. 3.50 Sla- vische kamermuziek. 7.20 „Die schone vom Strande", klucht. 9.50 Causerie. Daarna dansmuziek door het Scarpa-orkest. Brussel, 509 M. 10.20 Schubert-feest. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Trioconcert. 8.3510.35 Orkestconcert. Mile. Delglune, piano. Maandag 19 November. HUversum, 1071 M. 10.—10.15 Morgen wijding. 12.302.Lunchmuziek door het Boris Lensky-Trio. 5.6.Kinderuurtje. 6.—7.15 Concert door het Omroep-orkest. 7.157.45 Engelsch, beginners. 8.05 Schu- bert-herdenking. Lezing over Schubert door Willem Landre. 8.35—11.Concert. Het Hollandsch strijkkwartet. Willem Ravelli, bariton-liederzanger. Th. v. d. Pas, begelei- d-ing. 4-Handig pianospel door George van Renesse en Hengeveld. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) (Uitsluitend N. C. R. V.) 12.30—1.45 Orgel- concert door S. P. Visser, organist. 12.50— 1.— Een causerie door D. Pereboom over de Radio-centrale's en de N. C. R. V.) 2.—2.30 Schooluitzending. Zangles door J. A. Steinz. 4'—5.Ziekenuurtje onder leiding van Ds. J J. Buskes. H. J. Smit Duyzentkunst, bari ton en orgel. H. Smit Duyzentkunst, orgel- begeleiding. 7.—7.30 Stenografieles. 7/30 Schubert-herdenking. Spr. G. v. d. Raven- zwaay te AmsterdamSchubert als mensch en als kunstenaar. Het Chr. Radio-orkest onder leiding van J. Pouwels. Werken van Schubert m de bewerking van Bach. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Balladen- concert, alt en tenor. 12.50 Dansmuziek. 1.20 Orgekoncert. 2.20 Voor de scholen. 2.40 Muziek. 2.50 Lezing. 3.20 Muziek. 3.25 Le zing. 3.40 Muziek. 3.50 Schubert-concert v. de scholen. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinder- Burtje- 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 0 50 Voorpadvindsters. 7.05 Piano-duo's v ,™ert. 7.20 Liter, critiek. 7.35 Muziek. 7.45 Fransche causerie. 8.05 Concert door de nnhtaire kapel. B. Hooper, tenor. 9.Speech van Sir Ph. Cunliffe—Lister. 9.35 Lezing: 1 he stars. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 Ka mermuziek van Schubert Sir G. Henschel en net Kutcher strijkkwartet. 11.2012 20 Dansmuziek. Parijs Radio-Paris", 1750 M. 12.50- 210 Orkestconcert. 4.05—5,05 Syrnphonie- concert. 0.0511.10 Concert, en ra'dio- tooneel. Het Gezelschap Colin, Mme. Marti- nelli, zang. Langenberg, 469 M. 11.20—12.20 Schu- bert-herdenkingsfeest. Orkest en koor. 11.30 Mechanische muziek. 12.251.50 Orkestcon cert. 5.055.50 Koor-concert. 7.20—8.15 Orkestconcert. 8.20 Schubert-feest. Sympho nieconcert. Daarna dansmuziek. Konigswusterhausen (Zeesen), 1250 en of 1700 M. c.a. 9.5011.20 Schubertfeest. 11.204.20 Lezingen. 4.205.20 Concert. 5.207.05 Lezingen. 7.20 Schubertfeest. Koor en orkest. Daarna tot 11.50 dansmu ziek. Hamburg, 395 M. 4 20 Schubertfeest. 5.20 Vroofijk concert 7.20 Schubert-avond. Concert. Orkest, koor en soMsten. Rede van Dr. F. Gunther. 9.30 Nieuwsberichten. Brussel, 509 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Piano- en vioolconcert. 7.20 Gramofoonmu ziek. 8.5010.50 Concert. Orkest en koor. Het theater na de verbouwing. *Bij de langzame, maar zekere architectoni- sche vergroeiing van de Langestraat, Alk- maar's hoofdstraat, is het niet te ontkennen, dat de nieuwe gevel, die het Victoria-Bi- oscoop-Theater binnenkort te zien geeft, een groote rol speelt in het aspect van dit stads- deel. Daar de bioscoop in het algemeen een volkskunst gaat worden, waarvan alleen in de oudheid gelijke voorbeelden bestaan, een massa-verraaak, dat doet denken aan arena's, indien wij vergelijken de geweldige Ameri- kaansche bouwwerken, voor de fifmkunst geschapen, is het wel verdienstelijk, de be- teekenis hiervan aan te toonen. Bij wat 'tfilmgebouw architectonisch betee- kent, moeten wij even nagaan, dat, zooals alle kunst zich in onzen tijd snel ontwikkelt, bij- na evenredig aan de filmkunst, het filmge- bouw in zeer korten tijd een geheel zelfstan- dige plaats heeft ingenomen, zooals ook de film afzonderlijk is geworden van het too- neelspel, echter met dit verschil, dat de film essentieele tendenzen inhoudt, een klassieke taal zegt, die door heel de wereld wordt ver- staan, en de architectuur, in een bepaald land, een bepaalde beschaving vertegenwoor- digt. De opvattingen hieromtrent verschillen dus hier aanmerkelijk met die van Amerika, hoewel dit land haast wel tot de bakermat der filmkunst gerekend mag worden. Vooral Nederland, waar een nieuwe bouwkunst wordt geeerd, neemt een plaats in de rij der „modernen" in, terwijl Amerika zich tevre- den moet stellen met gegevens uit oude stij- len, echter niet minder mooi en kostbaar, doch zelfs, en weer echt Amerikaansch, over- dadig rijk en grootsch, waarbij ons grootste theater, het theater Tuschinsky te Amster dam, in dit opzicht een povere beginneling is. Indien wij het „beginsel" in oogenschouw nemen, dan zijn wij verder op weg het ideeele der architectuur te benaderen dan in die lan- den, waar men een film vertoont in een ge- bouw, dat niets met de film gemeen heeft, in een bouwstijl, die nooit iets van onze moderne techniek geweten heeft, dus ook niet met de filmtechniek, die toch zeker recht heeft op zijn eigen entourage. Indien wij deze 1 cschouwingen terug bren- gen op den nieuwen Victoria-gevel, dan valt hierbij op te merken, dat er niet uitsluitend naar deze overwegingen is gehandeld, niet uitsluitend is gestreefd het technische van de film, de zakelijkheid van onzen tijd vast te leggen, maar nog met een andere factor is rekening gehouden. Een bijna even belangrijke factor heeft ge- diend bij het ontwerpen, n.l.: de aanpassing aan de omgeving. De verantwoordelijkheid tegenover de omgeving die grootdeels be- heerscht wordt door het oude Raadhuis, is groot, al wordt dit wel eens vergeten. Behal- ve dus het architectonisch aanvaarden van het filmgebouw als zoodanig met zijn recla- me-licht-techniek, waardoor weer een bijzon- dere karakteristiek ontstaat, is er in de „aan- lassing" betracht, het oucfe raadhuis te er- ennen, door het „rythme" hiervan over te brengen, op deze nieuwe architectuur. Het picturale van de gothiek is zelfs eenigszins terug te vinden. De zandsteenkleur met zwart, want dit zijn de kleuren die de gevel heeft, zullen on- danks huone sprekenheid niet het overige scKaden."""" .Jf." a i Dat de genoemde overwegingen niet voor iedere verandering in de Langestraat van toepassing zijn, is natuurlijk zeer goed te be- grijpen. Een ontwerp voor een bioscoop kan niet dienen voor een winkelgebouw, mag er zelfs niet op lijken, want ieder gebouw heeft daarvoor zijn eigen eischen en dus zijn eigen karakter, maar de beginselen, de uitgangs- punten, zou ik gaarne in toepassing zien, op- dat het oude Alkmaar en het nieuwe een zij. Het is daarom toe te juichen dat een di- rectie als die van het Victoria-Theater, er toe heeft medegewerkt, een algemeen belang te dienen. Het bovenstaande is een bijdrage van den heer B. W. J. Deppe, een jong architect uit Amsterdam, die, naar men zich waarschijn- lijk herinneren zal, in den loop van dit jaar in onze courant ook over de monumentale lantaarn op het Stationsplein heeft geschre- ven. Nu den heer Deppe de vernieuwing van het Victoria-theater is opgedragen, dat een zeer bijzonderen gevel zal krijgen, willen wij gaarne zijn indrukken over de architectuur van de Langestraat en van het theater in het bijzonder hier een plaatsje verleenen. DE VEENDAMMER HYPOTHEEK- BANK. Gister zette het gerechtshof te Amsterdam de behandeling voort van de strafzaak tegen de bankdirecteuren J. J. en J. P. H. Wolt- man en tegen den accountant A. C. Mohring Zooals bekend, had het Hof, nadat de plei dooien waren gehouden, in de zitting van 1 November j.l. een beschikking genomen waarbij aan de curatoren mrs. Salm en Van Nierop opgedragen werd een rapport uit te brengen omfrent „de waarde, die op 25 Juni 1927 moest worden toegekend aan de op dien dag door de Veendammer aan de fami lie Woltman en de Centrale Bank overgedra gen goederen en vorderingen en aan de daartegen door de Veendammer ontvangen vordering op de Discontobank, afgescheiden van de beweerde borgtochten". Volgens dit rapport is de waarde der over- gedragen goederen en vorderingen 2.094.670 .De waarde van de daartegen- over ontvangen vordering op de Disconto bank is, volgens de curatoren, nihil en be- draagt ten hoogste 25.000. Behalve van dit rapport werd mededeeling gedaan van een aantal overgelegde stukken o.a. van een rapport van de politie te 's-Gra venhage, omtrent verdachte Mohring. Deze wordt daarin beschreven als iemand van goedcn aanleg en ontwikkeling, doch tevens als een slappe, zeer meegaande, weinig krach- tige persoonlijkheid en een gemakkelijk werk- tuig in handen van iemand als Liebermann. Mrs. Salm en Van Nierop lichtte hun rap port toe. Nadat de verdachten op vtrschillende pun- ten waren gehoord, waarbij zij hun goede trouw volhielden, zeide de advocaat generaal mr. baron Van Harinxma thoe Slooten, dat hij bij zijn requisitoir ervan is uitgegaan, dat de Discontobank, blijkens de verklaringen der beide deskundigen, niet waard was, terwij' hij ten aanzien verdachte Mohring in aan merking nam, dat deze zeker niet is gewees de hoofddader, al moet hij als dader worden gestraft. De omtrent hem uitgebrachte rap porten had hij dus niet noodig. Spreker per sisteerde derhalve bij zijn reuqisitoir: veroor- deeling van J. J. Woltman (vader) tot vier jaar, van J. P. H. Woltman (zoon) tot een jaar en van Mohring eveneens tot een jaar gevangenisstraf. OVERTREDING AUTEURSWET. De buitengewone kamer der rechtbank te Amsterdam heeft den fabrikant J. Steinpatz uit Hilversum, die zich te verantwoorden had wegens inbreuk op het auteursrecht van door den heer L. A. Bogtman in den handel ge- brachte versierde houten bordjes en doosjes, veroordeeld tot 50 boete of 20 dagen hech tenis. De eisch was 200 boete. VERDUISTERING EN BRAND- STICHTING. De officier van justitie bij de rechtbank te Breda eischte een jaar en drie maanden ge vangenisstraf tegen een man te Klundert, die ervan beschuldigd werd een bedrag van 45 te hebben ontvangen voor de reederlj A. Smit te Slikkerveer, dit bedrag te hebben verduisterd, zijn rekeningsboek te hebben vernietigd en daarna brand gesticht te heb ben in een kast zijner woning, door dit boek te begieten met petroleum en vervolgens met een lucifer in brand te steken. ENGELAND. DE RAMP VAN DE „VESTRIS". Het eerste volledige relaas van een der geredden. De heer Paul A. Dana, Zuid-Ameri- kaansch vertegenwoordiger van de Radio Corporation of America, heeft aan den New Yorkschen correspondent van Reuter een vol ledig relaas gegeven van de schipbreuk van de „Vestris". Hij was met de hofmeesteres Clare Ball werd opgepikt nadat beiden 22 of 23 uur drijvende waren gebleven. Op zijn bed in een ziekenhuis te New York vertelde de heer Dana het volgende: Zaterdagnacht begon de „Vestris" in ruw weder te komen. De storm werd dien nacht hoe langer hoe heviger. Het was wellicht iets na middernacht toen er iets gebeurde waardoor naar ik geloof dc- ellende begon. Twee groote golven troffen het schip sehier gelijktijdig aan voor- en ach- tersteven. Het schip trilde van voor tot ach- ter. Den volgenden dag begon het slagzij te maken en ik geloof dat er daardoor een lek ontstond. Een der platen moet losgewrongen zijn. Zondag was het weer nog ruwer. Zoodra ik uit mijn hut stapte begon ik me onbehage- lijfc te voelen. De „Vestris" maakte slagzij. Het zag er leelijk uit. Mijn hut was op het bovenste dek aan stuurboord. Toen ik Maan- dagmorgen om 8 uur wakker werd, stond het water gelijk met mijn ramen en de vloer van mijn hut was ook nat. Ik kleedde me zoo gauw mogelijk aan en ging naar het voordek aan bakboord. De bemanning was bezig lading overboord te gooien. De lucht was gedurende den naoht opgeklaard en de zon sdheen hel- m wel J2 M- We hebben in ieder gevai eeri uiooiea dag voor een schipbreuk, zei een van de be manning grinnekend. Het schip bleef hellen. Men kon aan dek haast niet loopen. Te half elf werden de vrou- wen en kinderen naar boven gebracht. Ze moesten reddingsgordels omdoen. De vrou- wen hielden zich prachtig. Sommige weenden in stilte, maar er was geen zenuwachtigheid Een had een baby van niet meer dan acht maanden in haar armen. Om half twaalf werd begonnen met de reddingsbooten aan bakboord te strijken aan den kant die in de hoogte stona tengevolge van de slagzij. Er was twee uur voor noodig om die booten te strijken. Gewoonlijk duurt dat maar tien minuten. De moeilijkheid was dat de booten tegen den wand van het schip aan bleven. Men trachtte ze met riemen af te houden Het was een langzaam en moeilijk werk. Boot no. 8 de reddingsboot die mij was aangewezen kreeg bij het strijken een gat in den zijwand. Het werd met een stuk blik bedekt voor men ons in de boot liet, maar het blik hield niet. Toen de booten zoowat 6 meter boven het water waren, moesten we er langs een touwladder inklimmen. Drie minuten nadat wij weggeroeid waren, kantelde de „Vestris" geheel om en zonk. Een van de booten kwam heelemaal niet weg. Ze was nog aan dek toen het schip zonk. Men had geprobeerd er eenige aan stuurboord te strijken, maar had ze moeten losmaken voor ze bezet konden worden. Ze werden geroeid naar de plaats waar de kiei geweest was toen het schip zonk en ze pikten een aantal zwemmers op. Juist een minuut nadat we wegroeiden be gon onze reddingsboot wel water te loopen Het stuk blik werd weggeslagen. De boot had echter ludhtcompartementen zoodat wij er in konden blijven, hoewel de boot onder water was. De vrouwen trachtten kalm te blijven Hoewel de tranen haar over de wangen stroomden was er geen gegil. Niet lang daarna deed een groote golf de boot kantelen. Ik raakte er onder' Toen ik er onder uit krabbelde zak ik een vrouwenvoet uitsteken. Ik pakte dien en trok de vrouw tnee. Het was de hofmeesteres Ball. Een vrouw was bij het omslaan verdronken. De meest-: inzittenden kwamen echter weer boven, de kinderen infoegrepen. Wij kwamen alien aan een kant, trokken en slaagden er in de boot weer op te richten. De vrouwen en de kinde ren klommen er in. Maar de golven sloegen de boot stuk. De lucht-compartimenten onder de banken raakten los. De boot brak. De groote zwarte golven bleven op ons neerkomen. De kinderen verdwenen en de vrouwen, alle behalve mrs. Ball. Ik zag een stuk hout dichtbij in het water drijven. Kom mee, zei ik. We zwommen er heen Pak het eene eind, zei ik tot haar, dan neem ik het andere. Zij deed het. We maakten het ons toen zoo makkelijk mogelijk in af wachting van hulp. Het water was warm. Mrs. Ball was geheel gekleed met een mantel en een regenmante aan onder haar reddingsgordel. Wat ter wereld hebt u daar voor uw red dingsgordel gestoken? vroeg ik haar. Zij grinnikte en haalde een pantoffel te voor- schijn. Haar voeten waren zoo smal, zei ze, dat ze heel moeilijk passende schoenen kon krijgen en daarom dit paar had willen redden als het kon. Den heelen middag klemden we ons aan het wrakhout vast. Onze reddingsgordels hielden ons boven. Zoo nu en dan kwam er een reusachtig groote golf op ons neer, zoo dat we bijna buiten adem raakten en met schuim bedolven werden. Mrs. Ball toonde stalen zenuwen te heb ben. Versoheidene malen dien middag tracht ten wij de reddingsbooten aan te roepen maar ze konden ons door de golven niet hoo- ren of zien. Ik geloof niet dat ze ons opzette- lijk passeerden. Tegen den avond kwam er een gedachte bij me op, die me heel ellendig maakte haaien! Gedurende dien langen nacht van golven, wind en regen klemden we ons aan het warkhout vast en praatten zoo nu en dan. Ze vertelde me dat ze hofmeesteres was, Verscheidene malen zagen wij zoeklichten van schepen. Ze waren toen te ver om ons te zien maar het gaf ons hoop. Verscheiden ma len ook kwamen visschen tegen mijn lijf aan en dan rilde ik. Ik besloot in elk geval vast te houden en te wachten tot een haai me werke- lijk aanviel alvorens los te laten. Bij het aanbreken van den dag kwam het ergste oogenblik voor ons. Geen schip was in zicht en ons stuk wrakhout begon uit elkaar te vallen. We moesten het bij elkaar houden en het tevens als steun gebruiken. Te ongeveer 11 uur's morgens zagen we de „Wyoming". Ze moet op ongeveer 20 mij- len afstands zijn geweest, maar ons wrak hout was zoo goed als weg. Wat nu? vroeg ik mrs. Ball. Zullen we zwemmen? Ze ging op weg naar de „Wyoming" en ik bleef naast haar. Wij- hadden een uur gezwommen toen ik omkeek en de American Shipper" zag, die op ongeveer een mijl van ons vandaan was en op ons toekwam. Ik scheurde een slip van mijn hemd af en zwaaide er wild mee heen en weer. Ze zagen het. Er werd een boot ge streken. Toen we bij de boot kwamen wierpen ze een touw uit. Ik maakt het onder mijn ar men vast en greep mrs. Ball. Ze trokken ons in de boot en hesehen ons toen op in een van die kooien van touw waarmee lading wordt cpgeheven. We hadden niet langs een ladder aan boord kunnen komen; we waren veel te zwak. De dokter scheurde me de kleeren van het lijf, gaf een paar scheuten whisky en wreef me met alcohol in. Ik moest gaan slapen, zei hij, wat ik natuurlijk gedaan heb. Ongeveer vijf minuten nadat we aan boord van de „American Shipper" waren geheschen, dreef een lijk langs het schip t Lijken aangebracht. Het kushvachtschip „Shaw" is hier aange- komen met dertien lijken van slachtoffers van de ramp van de „Vestris". Daar de doo- den door haaien en ronddrijvend wrakhout sterk verminkt zijn, kon men slechts Vier per- sonen identificeeren, waaronder de Japansche consul Inoeje. Een Reuter-bericht meldt dat in totaal 22 ijken zijn aangebracht. Een getmgenvtrklaring. De paseagier Fred. Pappe, wiens vrouw en kind bij de ramp van de „Vestris" omkwa- v^Jaarde yoor dea.attorney" dat. toen hij Zondagmorgen om zeB uur wakker werd, f schip reeds zoodanig overhelde dat het hem niet mogelijk was zich vrij in zijn hut te be- wegen. Toen hij tegen den hofmeester op- merkte dat klaarblijkelijk iets niet in orae was, kreeg hij ten antwoord: „Weet u het nog niet? De lading is verschoven; de bemanning is daarmede thans bezig. In een uur is alles in orde" DE OMOESLAGEN REDDINGBOOT. De reddingboot uit Rye die met zeventien man verongelukt is, toen zij aan de beman ning van het Letsche stoomschip Alice hulp trachtte te brengen, was van het type Liver pool dat niet van zelf uit een hellenden in een reohten stand terugkeert. De booten van dat type liggen vaster en zijn sneller en 20 sta tions hebben er de voorkeur aan gegeven. Ook de mannen te Rye hadden aan het Britsche reddinggenootschap gevraagd, om hun zoo'n boot te verschaffen. Zij was een geschenk van den heer J. F. Stanford en in 1916 ge- bouwd. Toen de reddingboot nog maar 800 M. van het strand verwijderd was, moesten de roeiers hun worsteling met hooge golven en kokende branding opgeven. Wanhopig stonden de menschen aan het strand naar den vergeef- schen strijd te kijken, want zij waren volko- men machteloos, om iets voor de mannen in de boot te doen. Iedereen zocht het strand af, in de hoop dat er nog levenden aan zouden spoelen. maar men vond niets. Toen spoelden de eerste lijken aan. Alle roeiers hadden zich vrijwillig aange- meld om met de boot in zee te gaan. jT*:" ITALIe. VESUVIUS EN ETNA. De werking van den eerste is oik schuldig, die van den tweede nog steeds dreigend. Omtrent de werking van den Vesuvius, die de geheele vorige week tijdens de felle uit- barsting van den Etna teekenen van activi- teit vertoonde, wordt gemeld dat thans een heviger fase is ingetreden. Door een wijde scheur in de basis van den eruptieven kegel in den hoofdkrater begint de lava overvloe- dig te stroomen, om eerst den bodem van den krater te bedekken en vervolgens langs de helling van de Vesuvius, door den z.g. „Valle dell Inferno" naar beneden te vloeien. Dit verschijnsel is niets buitengewoons, cmar het werken van de Etna bijna altijd ge- raard gaat met dat van den Vesuvius en om- gekeerd. De Vesuvius werkt ook gewoonlijk na hevigen regenval, zooals aan het einde van de vorige en het begin van deze maand. Het werken van de Vesuvius is niet gevaarlijk en kan beschouwd worden als het gewone ontwaken van den vulkaan, iets dat periodiek 1 dere paar maanden geschiedt. De Etna vertoont intusschen nog geen nei- ging wey te gaan slapen. Een nieuwe krater is geopend op ongeveer 50 m. boven de kra- ters, die welke de vorige week zoo actief zijn geweest. Ofschoon geen bewoonde streken door deze nieuwe uitbarsting bedreigd wor den, zijn toch weer groote uitgestrektheden bouwland overstroomd. Terzelfdertijd is een zijstroompje uit den hoofdstroom van den lava opgekomen, dat zijn weg zoekt naar de enkele overgebleven huizen van Annunziata. Den geheelen dag zijn rondom den voet van de Etna aardschokken gevoeld. Sommi- g-n zijn van meening, dat zij een nieuwe fase van heyigheid in de uitbarsting aankori- digen, terwijl anderen ze beschouwen als de voorboden van het definitieve einde van de eruptie. De hoofdstroom van de lava is thans bijna geheel tot stilstand gekomen. De bewe- ging is nauwelijks merkbaar. Hoe gering de snelheid ook moge zijn, toch beteekent dit, aangezien de stroom door Carrabba gaat, dat voordat de lava voor goed hard gewor den is nog verscheidene huizen zullen wor den vernield. DUrfSCHLAND. DE FABRIEKSBRAND TE MANNHEIM. Een brandweerman omgekomen. Omtrent den brand bij de „Verein deut- scher Oelfabriken" meldt het W. B., dat een groot pakhuis van vier verdiepingen, met co- praolie gevuld, in vlammen is opgegaan. De brand is vermoedelijk door zelfontbranding van copra ontstaan. De schade bedraagt ca. 2 tot 3 millioen mark, doch is door verzeke- ring gedekt. Om 11 uur 'savonds was de brand feite- lijk gebluscht. Er bleven alleen een brand- wacht en een motorspuit achter met het oog op een eventueel weder oplaaien der vlam men. Onder de puinhoopen heeft men een brand weerman gevonden, die tijdens de blussching werd vermist. Hij overleed kort na zijn aan- komst in het ziekenhuis. De beide anden door rook vergiftigde brandweerlieden hoopt men in het -leven te houden. FRANKRIJK. - PAUL BONCOUR TREEDT AF. Als Fransch gedelegeerde bij deft Volkenbond. Havas deelt officieel het aftreden van Paul Boncours als vertegenwoordiger van Frankrijk bij den Volkenbond mede. Reeds Dinsdag j.l. schreef hij een brief aan Briand, waarin hij de motieven mededeel- de, waarop hij meende zijn medewerking t; moeten staken. Deze motieven hebben betrek- king op de, .tengevolge van Boncours declai ming aan den Volkenbondsarbeid, in den boe- zem der sociaal-democratische partij ontsta- ne meeningsverschillen. Om te vermijden, dat er van zijn aftreden in den loop der Donderdag gehouden Kamer- debatten zou worden gewaagd, had hij hef tot dusver niet aaogekondigd. ZUID-SLAVIe DE POLITIEKE STRIJD IN SERVIe. Zweedsche lucifers in KroatVi ift den ban. De Neue Freie Presse verneemt uit Bel grade, dat Masjek, de voorzitter van de coalitie van democraten en boeren, opnieuw aan de bladen verzekerd heeft, dat Kroatii volledige souvereiniteit eischt Zoolang Bel- grado daarin niet wdl treden, is er geen ver« zoening mogelijk. Het heeft den Kroaten ver- jaasd, dat de Zweedsche ludferstrust de Ser- vische regeering een leening heeft toegekend. De Kroaten zullen de trust boycotten en geen lucifers gebruiken. De boeren halen al weer aun oude tondeldoozen voor den dag en de stedelingen schajfen zich electrische aanste- kers am. - m "t- 'hOOg. - :,r - r V

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 9