DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. iiaitenland Hbojmementsprijs bi.j vooruitbetallng per 3 maanflen f2.—fr. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct Advertentlepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsrulmta Brieyen franco N.Y. Boefc- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Vow-dam C9, TeL Mministr. No. 3. Rodaotle No. 83. HiWBAC 19 NOVEMBER Dagelijksch overzichi. DE STORM Bigiweniagigi No. 2*4 Dit nammer besfaaf off 2 bfaden. Honderd dertigste Jaargang 1928 Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. LETHLAND HERDENKT ZIJN ON AFH ANKELIJKHE ID. 10 jar en republiek; een land met een ijverige bevolking; handel en In dustrie bloeien. De republiek Lethland herdacht gisteren den dag, waarop zij tien jaar geleden haar onafhankelijkheid verkreeg. Tegelijk met tal van andere volken hebben de Letten, na beeindiging van den wereld- oorlog, hun vrijheid herkregen, een vrijheid, waarnaar zij eeuwen lang hadden gesmacht. Ook de geschiedenis der Letten levert het be- wijs, dat het voor een klein volk niet altijd van voordeel is met een grooter volk te zijn .verbonden, aangezien met zijn kultureele en andere belangen niet in die mate rekening wordt gehouden, als voor de volkswelvaart noodzakelijk is. Het voorbeeld der Letten toont, wat een klein volk (Lethland heeft bij een oppervlakte Ivan 05,584 vierkante kilometers ongeveer 12.000.000 inwoners), wanneer het zijn krach- ten vrij kan ontplooien, in de korte spanne tijds van 10 jaren, zelfs onder de moeilijkste omstandigheden, voor zich en zijn land tot stand kan brengen. I Reeds enkele maanden nadat het onafhan- kelijk werd verklaard, werd de vrijheid van ILelhland ernstig bedreigd en het heeft zware kampen en groote offers gekost de verkregen vrijheid en onafhankelijkheid te handhaven. Lethlands onafhankelijkheid werd door de groote mogendheden erkend, en wel het eerst in 1520 door Sowjet-Rusland, door de overi- gen in het begin van 1921. Thans wordt ,Lethland door alle staten der wereld erkend en heeft het in alle werelddeelen diplomatieke ,en consulaire vertegenwoordjgers. Het heeft tot dusver meer dan 200 handels-, verkeers- en verdere verdragen en conventies met ande re landen gesloten. Met Nederland werd den 2den Juli 1924 een handelsverdrag gesloten, Jhetwelk den 2den October 1925 in werking trad. De handel tusschen beide landen ont- wikkelt zich alleszins gunstig en neemt nog van- jaar tot jaar aan beteekenis toe. De voltooii'ng van den inwendigen staat ging hand in hand met het bepalen van de gedragslijn in de buitenlandsche politiek. In let jaar 1923 schiep Lethland zijn repu- blikeinsche constitute met algemeen kies- techt, een volksvertegenwoordiging met 100 leden, een voor drie jaren verkiesbaren presi dent en een voor het parlement verantwoorde- lijke regeering. Voor de volksontwikkeling werd reeds zeer veel gedaan. De nationale minderheden in Lethland hebben kultuurautonomie. De uni- versiteit te Riga telt meer dan 7000 studen- ten. Voor de artistieke ontwikkeling zorgen het Rijks-Conservatorium en de Rijks-Kunst- academie. Daar Lethland hoofdzakelijk een land van landbouw is, wordt aan het onder- wijs in alle daarmee in verband staande vak- ken bijzondere zorg besteed, op een afzonder- lijke hoogeschool alsmede in tal van speciale scholen. In den landbouw is overigens een algeheele heavorming tot stand gebracht en werden niet minder dan 123374 nieuwe be- driiven geschapen. De veestapel heeft het cijfer van voor den oarlog reeds overschreden, daar men van den graanbouw meer en meer tot de veeteelt is overgegaan. Van groote economische beteeke nis is de vlasbouw met een jaarlijkschen uit- voer van c.a. 20.000 ton. Naast vlas zijn de voomaamste uitvoerartikelen hout (240.000 standards), boter (10.761 ton) en lijnzaad. De Industrie werkt in hoofdzaak voor de bin- nenlandsche markt (Ongeveer 22 is voor export bestemd). Zij verschaft aan c.a. 50.000 arbeiders werk. De uitvoer neemt van jaar tot jaar toe. In de laatste 3 jaren werden de volgende cijfers bereikt (in millioenen Lats): 179.6, 188.4, 217.5. De invoer be- droeg in dienzelfden tijd (in millioenen Lats)280.6, 260.3, 240.0. Er valt dus een voortdurende afname in den invoer te con- stateeren, terwijl de uitvoer toeneemt. In betrekkelijk korten tijd heeft Lethland zijn financien op orde gebracht. Zijn valuta is sedert 1921 gestabiliseerd en van 1922 af is volledige dekking in goud voor zijn banken ingevoerd (1 Lat is 1 gouden Franc). Het staatsbudget is met c.a. 160 millioenen Lats in evenwicht. Lethlands economische positie is verzekerd Het heeft in de eerste 10 jaren van zijn vrij heid veel gedaan en veel bereikt. Met goede vooruitzichten begint het het tweede decen- niiim van zijn onafhankelijkheid. Lethland ziet zijn taak daarin, naast de zorg voor eigen maatschappelijke en cultureele ontwik keling, in nauwe samenwerking met zijn noordelijke en zuidelijke buren, de schakel tusschen het oosten en het westen te zijn Zijn havens, alsmede zijn spoor- en waterwegen, stelt het ter beschikking van het verkeer en door vereenvoudiging der douaue-fonmalitei- ten en afschaffing der visa tracht het alle hinderpalen, die personen- en goederenver- voer zouden kunnen belemmeren, uit den weg te ruimen. Als lid van den Volkenbond wil Lethland er naar vermogen toe bijdragen den vrede tr. bestendigen, de verwezenlijking van een Bal- tischen Statenbond te bevorderen en goede betrekkingen te onderhouden tot alle mogend heden. DUITSCHLAND. NA HET PROCES-SJACHTY. De correspondent van het Berliner Tage- blatt seint aan zijn blad, dat de actie tegen de ingenieurs, die sinds het proces-Sjachty in Russische arbeiderskringen wordt gevoerd een verderfelijken invloed uitoefent op de productie. Men maakt zich dan ook ongerust over deze ontwikkeling. De sowjetbladen vertellen: Te Stalingrad werd een jong, be- kwaam ingenieur door de technische directie mishandeld. waarna hij kort daarop overleed aan een hartverlamming. De communistische eel van de fabriek weigerde tusschenbeide te komen. Te Nowoosibirsk werd een ingenieur zwaar mishandeld door drie opgeschoten le den der jeugdorganisatie. Ze hadden het op den ingenieur gemunt, daar deze hun zwaren arbeid had gegeven. De inrichting van zijn woning sloegen ze kort en klein. De partijeel strafte de schuldigen niet. In een schoenfa- briek te Petersburg vuurde een arbeider, die wegens dronkenschap was ontslagen, op den directeur der fabriek. Verschillende andere mcidenten, die in dezelfde fabriek voorvielen, zijn voor zoover het persnoen betrof eener communistische eel, verheimelijkt. Ingenieurs en technici van een goudmijn te Koeznets, die aan het hoofd van de lijst der in het buiten- land aangeboden concessies staat, worden ge- terroriseerd. Enkele ingenieurs hebben de stad verlaten en de jonge technici, die pas van de universiteit zijn gekomen, weigeren hun plaatsen in te nemen. Er zal een officiee- le commissie worden benoemd, die de proble- men zal onderzoeken en die zal trachten be- tere betrekkigen tusschen de ingenieurs en de communistische instanties en arbeiders tot stand te doen komen. FRANKRIJK. NA BONCOUR OOK JOUHAUX. Uit den Volkenbond. De Confederation Generate du Travail maakt bekend, dat Jouhaux zijn ontslag heeft ingediend als lid van de voorbereiden- de commissie voor de ontwapening. Hij zal echter zijn functies in het Internationaal Ar- beidsbureau blijven vervullen. Een brief van Briand aan Boncour. Paul Boncour heeft van Briand, den mi nister van Buitenlandsche Zaken, een brief ontvangen, waarin hij zegt den stap van Boncour te betreuren. Briand wijst er op, dat Boncour er steeds naar heeft gestreefd, aan de Fransche vertegenwoordiging in den Volkenbond een niet-politiek karakter te ge- ven. Hij had daarom gemeend, dat inwendi- ge politieke gebeurtenissen nooit invloed op de vertegenwoordiging van Frankrijk te Geneve kon oefenen. Hij is er niettemin van overtuigd, dat de gewetensbezwaren, die Paul Boncour tot heengaan noopten, volko- men eerlijk zijn. Briand dankt tenslotte Bon cour ww diens optreden ten behoeve van de zaak des vredes in den Volkenbond. Briand had voor het verzenden van boven- staanden brief een langdurig onderhoud met Boncour, waaraan men in politieke kringen bepaalde beteekenis toekent Men ziet in het heengaan van Boncour een zeker teeken, dat de Fransche linkerpartijen besloten zijn tot een scherpe operatie tegen het nieuwe kabinet- Poincare. BRIAND TER VERANTWOORDING GEROEPEN. Bewapenen thuis, ontwapenen Geneve? te In een harer jongste zittingen heeft de legercommissie der Kamer zich met twee kwesties bezig gehouden, welke, naar men voorziet, ernstige moeilijkheden zullen uitlok- ken. Ten eerste met het reeds door het Ka merlid Montigny aangetoonde feit, dat on der de wet op den eenjarigen diensttijd de Fransche militaire effectieven in vredestijd hooger zullen zijn dan die van voor den oorlog; ten tweede met de z.g. tegenstrijdig- heid, welke er zou bestaan tusschen de hou ding der Fransche regeering in de kwestie der bewapening te Parijs en te Geneve. De zittingen der legercommissie zijn steeds geheim, doch er is uitgelekt dat de commis sie besloot Briand te verzoeken voor de com missie te verschijnen om uiteen te zetten waar- om de regeering thuis een politiek van ver- meerdering der bewapening voert, terwijl de te Genbve ontwapening predikt, en tevens om vertegenwoordigers van den militairen en marinestaf uit te noodigen hun legereffec- tieven en bouwprograms te rechtvaardigen. De legercommissie van den Senaat verga- derde tegelijkertijd, doch zij schijnt zich van eenige actie in dezen te zullen onthouden. Er wordt aan herinnerd dat in Frankrijk de gendarmerie een militaire en geen politie ke macht is, dat de republikeinsche garde even eens een militair karakter draagt en dat on der de koloniale troepen ook het vreemdelin- genlegioen is begrepen. UIT DEN ELZAS. De Matin meldt, dat er te Colmar door autonomisten een protestvergadering is ge houden tegen het Kamervotum, dat de Elzas- ser-autonomisten dr. Ricklin en Rosse van hun mandaat als Kamerlid heeft vervallen verklaard. Ricklin en Rosse en andere beken- de autonomisten namen aan de bijeenkomst deel, waarop twee afgevaardigden hetwoord voerden. Een betooging voor de gevangenis, waarin dr. Rosse zit opgesloten werd door de politie belet. BELGIe. DE UITSLUITING IN DE TEXTIEL- NIJVERHED. Sedert 6 Augustus. Naar men aan de N. R. Ct. uit Brussel meldt, duurt de uitsluiting in de textielin- dustrie te Eecloo en omstreken, welke 6 Au gustus werd afgekondigd, nog steeds voort. Een paar duizend arbeiders, die samen onge veer 1.600.000 francs per maand verdienden en in acht verschillende fabrieken werkzaam waren, zijn bij deze uitsluiting betrokken. Sommigen onder hen hebben reeds werk ge- zocht in andere industrie-centra van Oost- Vlaanderen en ook in het naburige Zeeland, maar in vele gezinnen begint thans groote armoede te heesrehen. Alle tot dusver in het werk gestelde pogingen om de fabrikanten te bewegen hunne houding te herzien, zijn vruchteloos gebleven. EENTALIG NEDERLANDSCHE STRAATNAMEN. Ook te Kortrijk. Uit Brussel meldt men, dat de belang- rijk West-Vlaamsche industriestad Kortrijk, het voorbeeld volgend van Brugge, Aalst, de Gentsche voorstad Sint-Amanasberg, enz thans, op hare beurt, trots de nabijheid van de Fransche grens, welke aldaar echter niet samenvalt met de grens van ons taalgebied, de tweetalige naamplaten harer pleinen en straten door eentalig-Nederlandsche laat vervangen. In het Walenland, o. m. te Luik, Charleroi, La Louviere, Gilly enz., waar duizenden Vlamingen wonen, evenals in de Brusselsche voorstad Elsene, wier bevolking voor de helft ongeveer van Vlaamsche af- komst is, heeft men tot dusver steeds syste nia tisch alle tweetalige straatnamen geweerd Dit is het vooral wat de Vlaamsche gemeen- tebesturen aanspoort, ook binnen hun ge- bied, een einde te stellen aan de trouwens vaak bespottelijke vertalingen der Vlaam sche straatnamen. ENGELAND. BRAND IN EEN AUTOBUS-GARAGE. Een brand in een Noord-Londensche auto- busgarage heeft gisteren 10 bussen verwest. Negen-en-dertig andere bussen zijn met moei- te gered, waarbij de politie goede diensten bewees. Hoewel de benzinetanks in de gara ge niet door het vuur bereikt werden, nam dit toch zoo'n omvang aan, dat het geheele ge- bouw uitbrandde en het dak instortte De be- woners van de belendende perceelen waren gewaarschuwd, dat hun huizen gevaar lie- pen, doch de brandweer slaagde er in het vuur tot de garage te beperken. DE RAMP VAN DE „VESTRIS". Ernstige beschuldigingen van passagiers. Het departement van marine te Washington heeft aan zijn stations en schepen gelast af- schriften te verstrekken van de mededeelin- gen, van de „Vestris" ontvangen. Een aantal passagiers heeft Donderdag getuigenis afgelegd inzake het zinken van het schip en sommigen keurden het optreden van officieren en bemanning van de „Vestris" scherp af. Tot de beschuldigingen die geuit werden behoorden algemeene onbekwaam- heid en gebrek aan discipline bij officLren en bemanning; voorts werd beweerd, dat men twee bezette reddingsbooten in de davits had laten hangen, zoodat ze met het schip in de golven waren verdwenen. Deze beide booten zouden bezet zijn geweest met vrouwen en kinderen. Er zou voorts geen bevel zijn ge geven om de reddingsgordels om te doen en er zouden geen bevoegde officieren zijn aan- gewezen voor de verschillende reddingsboo ten. Deze booten zouden verder in slechten toestand hebben verkeerd; de takels om ze te strijken zouden niet in orde zijn geweest en de reddingsbooten zouden niet in staat zijn geweest om seinen te gevan aan voorbijgaan- de schepen, daar de fakkels niet in orde wa ren. De door de Wyoming" geredden Het slagschip „Wyoming' is in Hampton Roads aangekemen met vijf vrouwelijke pas sagiers en drie stokers van de „Vestris". De echtgenooten van twee der vrouwen waren in hun armen gestorven, uitgeput na de inge- spannen pogingen om een reddingsboot weer overeind te brengen, die ten slotte vol water liep, waardoor de vrouwen in het water wer den geworpen. Eerst na verscheidene uren in het water te hebben gelegen werden zij op- gepikt. ITALIe. FASCISME EN DYNASTIE. De Koning en de Eascistische Partij. In de rede, waarmede Mussolini in den Senaat het wetsontwerp, waarbij de Groote Fascistische Raad tot een permanent orgaan der grondwet wordt verheven, verdedigde (of eigenlijk viel er niets te verdedigen, daar ergens-tegen-zijn in het nieuwe Italie immers niet meer bestaat), gewaagde hij van den steun, die het fascisme van de kroon ont- vangt. Gedurende zes jaren heeft de fascis tische partij haar loyauteit bewezen tegen- over de kroon op elk gebied harer werkzaam- heid. Een feit echter aldus Mussolini is een duidelijker bewijs onzer loyauteit dan een dozijn redevoeringen. Z. M. de Koning heeft met eigen hand in de fascistische kapel te Bologna de votieflamp ontstoken, gewijd aan de nagedachtenis der Zwarthemden, die gevallen zijn in den strijd om het gezag der partij te grondvesten. Voorts heeft Mussolini besloten een spe- ciaal rijksbureau te doen inrichten, waarin gramofoonplaten zullen worden vervaar- digd van redevoeringen of verklaringen van beroemde Italiaansche staatslieden, kunste- naars, militairen, enz. De keuze der personen, wien deze eer te beurt zal vallen, zal door Mussolini zelf geschieden. De verkoop en verspreiding der platen wordt door de Nationale Vereeniging van Oorlogsverminkten verzorgd en de inkomsten zullen in de kas dczcr vereeniging worden gestort. POLEN. BLOEDIG EINDE VAN EEN HUWE- UJKSPLECHTIGHEID. In een klein plaatsje in de nabijheid van Czenstochau kwam het bij een bruiloft tot een wilde kloppartij; hierbij werden 3 man- nen door messteken gedood. Een jong meisje bekwam eveneens zulke zware verwondin- gen, dat het spoedig overleed. De politie ar- resteerde het geheele feestvierend gezei- schap. AMERIKA. DOOR WOLVEN VERSCHEURD? Zeven beambten van de Canadeesche re geering, die te Port Churchill aan de Hud- sonbaai bezig waren een kamp te bouwen, zijn volgens een United Pressbericht uit Montreal sinds een aantal dagen verdwenen en men vermoedt, dat zij door wolven zijn verscheurd. De mannen waren 3 November vertrokken op een gevaarlijken- tocht naar de binnen- landen over de met sneuw bedekte steppen, die Port Churchill scheiden van den spoor- weg, die op het oogenblik gebouwd wordt. Sinds hun vertrek is niets meer van hen gehoord, hoewel zij na twee of drie dagen aan hunne bestemming hadden moekn ko men. Het is mogelijk, dat zij gepoogd hebben een korteren weg te volgen en toen het spoor zijn kwijt geraakt in de wildernis, waar al- leen de zon en de sterren hun de richting kunnen aanwijzen. Hoe ver zij gekomen zijn, weet men ook niet, daar vliegtuigen, die waren uitgezon- den om hen op te sporen, berichtten dat zij niets gevonden hadden. Een van de vliegers heeft Donderdag ech ter meegedeeld, dat hij een stapel dekens had waargenomen op een route, die de vermisten mogelijk kunnen hebben gevolgd en dit wordt beschouwd als een aanwijzing, dat de groep of den weg is kwijt geraakt en van honger is omgekomen of datde mannen door wolven zijn aangevallen, die de streek onvei- lig maakten. Overlast en schade. Op de beneden-Elbe bij Hamburg is tijdens den storm de motorschuit Emmy vergaan, tusschen Freiburg en Gliicksstadt zonken niet minder dap zes motorzeilbooten, voor zoover bekend kon de bemanning dezer schepen wor den gered. Het stoomschip Lubeck van de Ha- pag ving S.O.S. signalen op van het Griek- sche stoomschip Amazon, dat op de vaart van Brazilie naar Europa in het grootsU gevaar was geraakt, nadat de mast was afgeslagen en het roer was verbrijzeld. Het Duitsche schip kon hulp bieden. Nabij Rendsburg is de Eider buiten haar oevers getreden. Verschillende straten der stad staan onder water. In deze stad werd de brandweer vannacht niet mider dan zestig maal gealarmeerd. Ook Hannover heeft het hard te verduren gehad. De brandweer was onafgebroken in de weer. De telefoon geraakte geheel in de war, meer dan hondera leidingen in het zui- den en westen der stad zijn gestoord. In Belgie. Eerst Zaterdagavond was het mogelijk zich een algemeen idee te geven van de schade door den storm in verschillende deelen van het land aangericht. Volgens een mcdedee- ling van het meteorologisch instituut te Uk- kel bedroeg de snelheid van den wind op sommige oogenblikken 22 meter per seconde. Te Brussel werden drie personen gewond door het neerploffen van vijf groote olrnen op de Krijkslaan. Het tramverkeer bleef in dit rtadsgedeelte zeer lang gestremd. Het aantal lichtreclames, schoorsteenen, afsluitingen, daken, door den wind vernield, is niet te tel- len. Zelfs een paar zware brievenbussen wer den tegen den grond geslagen, Te Luik, Antwerpen, Mechelen, Gent en el ders in de provincie liepen verscheidene per sonen verwondingen op. Te Antwerpen sloeg een jacht van zijn ankers, kreeg een lek en zonk. Ten gevolge van zwaren regval is de Sarnber op vele plaatsen buiten haar oevers getreden. De dienst der mailbooten Osten- de—- Dover moest gestaakt worden. Een der booten, die zich in zee bevond, vluchtte de haven van Duinkerken binnen. In Denemarken. De storm, die Vrijdag ook over ons land gewoed heeft, is verder naar het Noorden ge- gaan en heeft volgens een Wolffbericht uit Kopenhagen, ook in Denemarken danig huis- gehouden. De veerdienst tusschen Gjedser en Warne- mtinde moest gestaakt worden. De veerboot Danmark is losgeslagen en later aan den grond geloopen. Bij Sakskoebing op het eiland Laaland heeft de storm het dak van een observato- rium weggerukt. Een aantal kleine schepen is gestrand. De galjas „Annie" is op weg naar Rostock g.strand op de kust bij Djedser. De beman- nign wist aan land te komen. In de Amoe- sund is een motorboot uit Hamburg gezon- ken. De drie leden van de bemanning konden in de jol ontkomen. In Engeland. Bij het meteorologisch departement van het ministerie van Luchtvaart zijn cijfers bekend van windvlagen met een snelheid van 90 mijlen per uur to Cardington en van 81 mijlen te Croydon. Niet-officieele berichten vermelden, dat op sommige plaatsen van het Kanaai windvlagen werden waargenomen van een snelheid van meer dan 100 mijl per uur. Het is reeds vele jaren geleden, dat de wind een voile orkaankracht bereikte boven streken van Engeland. De passagiersdieu- sten over het Kanaai hadden zwaar te lijden. De boot van Folkestone naar Boulogne had 11 uur noodig voor den overtocht en bereikte den haven pas gistermorgey vroeg na zeven vergeefsche pogingen. De passagiers op de boot OstendeDover moesten den nacht op zee doorbrengen, waar buiten Duinkerken geankerd werd tot Zaterdagmorgen, toen de kracht van den storm was afgenomen. Vele scheepvaartongevallen worden bekend. Zoo werd o. a. de „Eltham" nabij Redruth in tweeen gebrpken gevonden. Tot nu toe is dc' bemanning nog niet gevonden. Vier red dingsbooten van den Oostkust waren giste ren bijna den geheelen dag buiten, doch vonden niets, behalveeen paar stukken wrakhout. Er werden signaalvuren bemerkt op de Scroby Sands. In Zweden. De zware storm heeft Zaterdag ook in Zuid-Zweden groote schade aangericht. in Malmoe viel de barometer Zaterdag vroeg tot 723.5. De storm woei met een snelheid van 25 M. per seconde. De telefoonverbin- ding van Malmoe met Stockholm en Goete- borg werd gedeeltelijk onderbroken, evenals de verbinding van Landskrona met Stockholm en nog eenige steden. Bij het visschersdorp Cerrahus ging een visschersboot van onbe- kende nationaliteit onder. D. zee ging zoo hoog, dat van land uit geen hulp kon woraeu verleend aan de bemanning. Bij Karlskrorta moeten eenige visschers van een der nabije eilanden tijdens den storm om het leven ge komen zijn. Boven Praag eh omstreken Ook boven Praag en omgeving hebben ge durende de laatste dagen hevige stormeh ge woed. Van een huis, waarop een vierde ver- dieping werd bijgebouwd, werd de "teiger weggerukt en door de balken, die op den rij- weg vielen, werden 4 personen gewond. Oak in Eger heeft de storm schade aangericht. Van het in aanbouw zijnde gebouw van de Boheemsche Disconto- en Credietbank werd de steiger, die 4 verdiepingen hoog was. ever een lengte van 20 M. weggeslagen. Als het ongeluk eenige oogenblikken eerder had plaats gehad, zouden zeker persoonlijke on- gevallen te betreuren zijn geweest. want even tevoren was de straat nog gevuld met pu- bliek, dat uit een in de nabijheid gelegen bioscoop huiswaarts keerde. Het ijzeren kruis op den toren van de stadskerk, dat een hoogte van 4 M. heeft, werd door den storm dubbelgebogen. Overal in de omgeving wer- d_n daken en vensters beschadigd en groote hoeveelheden boomen uit den grond gerukt. KONINGIN EN PRINSES NAAR LEERDAM EN LOEVESTEIN: De koningin en de prinses zullen heden een geheel onofficieel bezoek brengen aan de glasfabriek te Leerdam en op den heen weg tevens het fort Loevestein bezichtigen. ARME KLEINE. Het driejarig zoontje van den voermar Burgers te Eerbeek viel achterover in een pot kokend water en is aan de gevolgen over leden. TWEEMASTER OVERVAREN EN GEZONKEN. In de vaargeul even voorbij het havenhoofd te Beregen op Zoom is de tweemaster-klipper „De Dageraad", van H. Schot midden in de flank aangevaren door den tweemaster-klip per „Scheldestroom" van H. Maas. Beide schepen behooren thuis te Bergen op Zoom. De „Dageraad" zonk onmiddellijk, zoodat de opvarenden, de schipper met vrouw en twee zoons, slechts zichzelf konden redden door op de boot van Maas over te springen. Binnen enkele minuten was „De Dageraad" gezon- ken en slechts de toppen van de masten ble ven zichtbaar. Ook de „Scheldestroom" had eenige averij opgeloopen. AUTOBUS OVER DEN KOP GESLAGEN. Zaterdag is de autobus van den heer De Vries uit Kollumerzwaag, die een aantal werklieden naar de blikfabriek te Leeuwar- den vervoerde, op een tak van een omgewaai- den boom gereden en over den kop geslagen. Drie inzittenden werden gewond, van wle twee ernstig. Deze beiden, D. Heinstra uit Twijzelerheide en Foppe Zuidema uit Zwaag- Westeinde, zijn naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden vervoerd. ALKMAARSCHE CODRAMT.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1