een circulaire ontvangen, beoogende samen- werking tusschen alle Nederlandsche zan- gersbonden, waarvoor de vergadering in principe veel gevoelde, mits men baas in eigen huis zal blijven. Met dit standpunt zal bij de verdere b;- sprekingen rekening worden gehouden. Besloten werd het collectief abonnement op „Euphonia" te handhaven. Tot afgevaardigde naar het Zangersfeest Friesland 1929 werd benoemd de heer Sas- burg, met als plaatsvervanger de heer De Groot. De secretaris riep bij de rondvraag, welke overigens weinig belangrijks opleverde, alter medewerking in voor een beteren verkoop der critische verslagen en deelde mede, dat het Hoofdbestuur had besloten de echtgenooten van leden op het Zangersfeest geen vrijen toe- gang meer te verleerien, doch van hen een entree te heffen van 0.25. De heer De Hart (Koedijk) wekte alien op bij het jubileum van Kolhorn, dat op de kringrepetitie zal worden herdacht, de noo- dige belangstelling te toonen. De voorzitter sloot hierop de vergadering met de volgende woorden Dames en Heeren. Aan ons nog de taak d'eze vergadering te sluiten. Brachten wij u bij den aanvang der vergadering reeds onzen dank, omdat wij de overtuiging bezaten, dat de goede geest, die hier steeds heerscht, ook dozen dag bij alien zou voorzitten, in die over tuiging zijn wij niet bedrogen. Zoo kan 't niet anders, of alien zullen wij aan dezen dag bewaren vriendelijke herinneringen, en past't ons u voor uwe welwillende houding nog- maals den welgemeenden dank van't Hoofd- bestuur over te brengen. Elk van ons staat op t punt z'n woonstede op te zoeken, en op't aanstaande zangersfeest hopen we elkander in gezondheid weer te ontmoeten. Mocht ook d'k van ons in den tijd dien daar tusschen Jigt, iets doen de een meer, de ander min der om de besluiten van dezen dag in da- den om te zetten, want weet wel, waaraan onzen tijd vooral behoefte heeft, dat is aan daders des woords: aan praters en aan ge- wichtigdoenerij bestaat een te veel, aan daders des woords een tekort. Laat't dan van ons niet kunnen wordea gezegd „veel praats, maar weinig daads", maar laat ons in het jaar, dat voor ons ligt werken en nog eens werken tot verbreiding en verbetering van den .volkszang in ons gewest. Onze secretaris is 't lichtend voorbedld, en wij, wii zullen volgen. Dames en Heeren, nogmaals onzen dank, en hiermede sluiten wij onze algemeene ver gadering. (Applaus). HET CONFLICT AAN DE ALKM. EXPORTVEILING. Een vergadering van „Steuni Elkander". Gistermiddag na de veiling was door de Alkmaarsche Koopliedenvereeniging „Steunt Elkander" een openbare vergadering belegd in het cafe van den heer A. j. Bruin aan den Helderschen weg. Deze bijeenkomst, waar o.a. de voorzitter van den Ned. Bond van groenten- en fruithandelaars, de heer No verraz, het woord voerde, mocht zich in een buitengewoon groote belangstelling verheu- gen. De v o o r z i 11 e r der Alkmaarsche koop liedenvereeniging, de heer Geels, opende de vergadering, memoreerde in het kort de kwestie aan de veiling en deelde met nadruk mede, dat het hoofddoel der actie is, dat alle artikelen per 100 K.G. en alle stuks per 100 stuks verkocht worden. Zoolang deze to^zeg- ging niet gekregen is, aldus de voorzitter, duurt onze strijd voort. Verder eischen we medezeggenschap in den gang van zaken aan de veiling. Op alle weldenkende menschen doen we een beroep om onzen strijd te steun en. De actie zal zich zeker niet alleen tot het artikel spruiten bepalen. Het bestuur heeft besloten a.s. Vrijdag nog een hoofdart. te boycotten, om den strijd zoo spoedig mogelijk te beein- digen. De Mussoliniregeering moet den kop ingedrukt worden. Na deze inleiding gaf spr. het woord aan den heer H. Z. J. Noverraz, uit Haarlem, voorzitter van den Nederlandschen Bond van groenten- en fruithandelaars. Toen we, aldus spr., Vrijdagmorgen in Haarlem bericht ontvingen, dat daar de spruiten uit Alkmaar zouden komen heeft Haarlem zich dadelijk met Alkmaar solidair verklaard. Bij informatie bij den commissionnair van den heer Mak deelde deze ons mede de spruiten .niet te zullen aannemen. Tevens vernamen we dat reeds een week te voren door iemand uit Alkmaar in Haarlem sprui ten ten verkoop waren aangeboden. Daar ze in Haarlem niet verkocht konden worden, .werden ze naar Amsterdam gebracht. Vervolgens hebben we direct Amsterdam ingelicht, doch welk resultaat dit opleverde wist spr. nog niet. De toestanden hier aan de veiling, zoo ver- yolgde de heer Noverraz, grenzen aan Mid- deleeuwsche toestanden of zooals we ze ken- nen uit den tijd van Alva. Hier worden kool- rapen en bieten per 100 pond verkocht en de opgehouden boel wordt weer overgeveild. In Haarlem koopt men niet van personen die hun aanvoer steeds ophouden om vervol gens weer aan te bieden. Waar blijft uw medezeggenschap? Het veilingbestuur moest blij zijn, als er koopers komen en niet daarvoor bonnetjes uitreiken, waarvoor een dubbeltje betaald moet. worden. Ik begrijp niet, zoo zeide spr., waarom gij u zoo lang hebt laten trappen. Doch de kruik gaat zoo lang te water totdat zij barst. Als het bestuur van uw vereeniging het eventueel noodig oordeelt de staking ver- scherpt door te zetten, staat dan alien achter het bestuur. Dit werkt immers in uw belang De oorzaak van deze wantoestanden echter zijn de ongeorganiseerdenAan deze is de hoofdschuld. Met een krachtige opwekking aan hen, die nog geen lid zijn der organisatie om zich in de rijen der georganiseerden te scharen, be- sloot spr. dit eerste deel van z'n rede. De voorzitter onderschreef ten voile hetgeen de vorige spr. had gezegd. Allang bebben we, aldus de heer Geels. gevoeld de rechteloosheid waarin we verkeeren. Bij moeilijkheden, b.v. betreffende onderwicht of opmaken van het goed, moeten we ons vervoe- gen bij een keurmeester, die absoluut geen verstand heeft van de producten. Als hij, aan- gesteld door de N V., te veel afkeurt, dan gaat hij er uit. Dat we hier zoo sterk staan valt ons zeer mee en ook in de toekomst rekenen we op uw steun. Het lidmaatschap van „Steunt Elkander" kost slechts 15 cts. per week of 60 ct. per maand, zoodat deze bedragen geen beletsel tot toetreding kunnen zijn. De actie hier gaat niet over de spruitjes, doch over de rechteloosheid waarin we de zen heelen zomer al verkeerden. De heer B o e r s e n deelde mede, hoe h^ in een kleine bespreking op de veiling de heeren Mak en Noort, namens het bestuur, had uitgenoodigd hier tegenwoordig te zijn Eveneens had hij verzocht op de veiling de aandacht van de heeren aanvoerders te mo- gen vestigen op deze vergadering, wat echter geweigerd werd. Verder werd er beweerd dat de ingezonden stukken in de kranten niets dan leugens bevat- ten. Spr. had den heer Balk ook reeds ge- waarschuwd, doch deze meende geen moei lijkheden te zullen ontmoeten. De voorzitter voegde hier aan toe, dat in het Nrd. Hoi1!. Dagblad en in de Alkm. Courant een en ander over deze kwestie ge- schreven is. Alles wat wij gezegd hebben, aldus spr., zijn juiste feiten. De voorzitter wekte vervolgens de ongeorganiseerden nog eens met nadruk op zich als lid op te geven. Van de gelegenheid tot het stellen van 'vra- gen of het maken van opmerkingen, werd door enkele aanwezigen gebruik gemaakt Zoo werd aangeraden den voorzitter' van den k'einhandel te vragen of ook op diens steun kon worden gerekend, terwijl een ander voorstelde, de actie dadelijk uit te breiden tot alle artikelen, die hier per pond en elders per K.G. geveild worden. De voorzitter antwoordde dat reeds tot uitbreiding is besloten. Verder werd nog naar voren gebracht, hoe de groote kooplieden 12.50 per plaats op de veiling betalen, terwijl de kleine kooplui 10 cts. per keer of ongeveer 15 per jaar moe ten betalen. Met klem werd op een actie, om de veiling vrij te maken, aangedrongen. De heer Noverraz oordeelde, dat slechts dan wat bereikt kan worden als de organisatie sterk is. Als men weigert naar binnen te gaan, voordat de plaatsen vrij zijn, zal men tenslotte wel moeten toegeven. Spr. deed nogmaaPs een beroep op de ongeorgani seerden, wier schuld het is, wanneer mis- schien de actie der organisatie mislukken mocht. De klaploopers zijn de oorzaak van wat niet bereikt is. Dit is nog maar het begin. Als hier op't oogenblik niet de kracht der organisati Hijkt, zal alles straks nog slech- ter gaan: dan worden de spruitjes per blaad- je geveild We hebben reeds den steun van den Nederl. Bond Vanavond nog zullen aan alle neven- plaatsen teleframmen worden verzonden. Tenslotte raadtfe spr. het Alkmaarsch bestuur tot aansluiting bij den Nederfandschen bond aan. De voorzitter deelde mede dat in ver- sehillende plaatsen, zooals Amsterdam, Haarlem, den Heider, Schagen tn Zaandam reeds medewerking wordt verkregen. Op een vraag van een der aanwezigen, of het ook wenschelijk was, als de bouwers buiten de veiling om spruitjes wi;'len leveren, deze aan te nemen, antwoordde de heer N o- v e r r a z dat hij er wel voor was, mits de producten aan de vereeniging werden aange boden. Als ieder afzonderlijk koopt, wordt het een warboel. De heer Noverraz wekte nog eens krachtig op tot toetreding tot de organisatie, die in vergelijking met andere bonden, een betrekke- lijk lage contributie vraagt. Deze is echter noodig, daar het de eerste bron van inkom- sten is om de zoo noodige actie, die veel geld kost, te voeren. De voorzitter deelde nog op een des- betreffende vraag mede, dat een schuit met spruiten, naar A"kmaar onderweg, bij Am sterdam gestrand was. Met de mededeeling, dat er hedenavond in ,,'t Gulden Vlies" een vergadering wordt ge- houden, sloot de voorzitter deze biieenkomst, waarop nog verscbillende kooplui als lid van „Steunt Elkander" waren toegetreden. Provistciael nieuws HEILOO. Het nieuwe uitbreidingsplan. Door welwillendheid van den gemeente' secretaris waren we reeds in de gelegenheid om het nieuwe uitbreidingsplan in te zien. Het aantal nieuwe wegen of gedeelten van wegen bedraagt 16. De breedte van veertien er van is 5 Meter, de ruimte tusschen de hui- zen 10 Meter. Aan weerszijden van de we gen is 21/z Meter trottoir. De twee andere wegen hebben een ruimte tusschen de huizen van 20 Meter. De minimumafstand der gebouwen zal voor drie naast elkander gelegen eengezins- woningen of ten hoogste twee blokjes van twee woningen, 6en meter mogen bedragen, mits in totaal de helft van de gezamenthjke gevelbreedten onbebouwd wordt gelaten. Een deel der terreinen is bestemd voor rul- men villabouw. Voor zoover die terreinen ge legen zijn langs den Rijksstraatweg wordt daarop de volgende wijze van bebouwing toegepast: 1De terreinen mogen uitsluitend bebouwd worden met gebouwen ter bewoning bestemd, alsmede met bijbehoorende gebouwen (gara ges, bergplaatsen, enz.) 2. De woningen moeten uitsluitend eensge- zinswoningen zijn en geheel vrij staan. B. en W. kunnen in afwijking van dit voorschrift vergunning verleenen tot den bouw van ten hoogste twee woningen in een blok aaneen gebouwd. 3. De woningen moeten binnen de omtrek- muren gemeten, elk een oppervlakte hebben van ten minste 80 M2. Aangebouwde garages bergplaatsen en dergelijke bijgebouwen worden in dit opper- vlak niet begrepen. 4. Geen gebouw of gedeetle van een ge- bouw, noch een geheel of ten deele gesloten afscheiding mag uitsteken buiten eene lijn, getrokken evenwijdig aan en op een afstand van 15 Meter van de erfafscheiding, die Ioodrecht of nagenoeg loodrecht op de rooi- lijn staat. Indien een blok van twee aaneengebouwde woningen wordt toegelaten, wordt de afstand 20 Meter. Een ander gedeelte der terreinen heeft een andere bestemming n.l. voor veehouaerq o! pluimveehouderij. Voor deze terreinen gelden de bepalingen dat elke woning met bijgebou wen en terrein minstens 5000 M2. grootte moet hebben. De snelle aanwas der bevolking heeft tot gevolg gehad dat de bestaande wegen zoo werden volgebouwd, dat men bevreesd was, dat de daar achter gelegen terreinen niet meer te bereiken zounen zijn. Als gevolg hiervan werd aan de bestaande wegen de bouwgrond duur en hoewel op grond van art. 31 der Woningwet voor deze gemeente nog geen verplichting tot het 'vaststellen van een uitbreidingsplan bestond, werd reeds in 1925 met de samenstelling daarvan aangevangen, daar de bevolking in 4 jaar tijds van 3298 tot 4124 was gekomen (een vermeerdering met een vijfde gedeelte). De gemeente heeft intusschen onderhan- deld over aankoop van grond van de N. V. Mij. Niienburgh, welk terrein, zooals men weet, aan de Ned. Ver. tot behoud van Na- tuurmonumenten is overgegaan. Jammer genoeg heeft de onderhandeling met den heer en mevr. P. A. de Lange nog tot geen gunstig resultaat geleid. Het uitbreidingsplan i?, vertraagd door het benoemen van een vaste eommissie daar voor. Deze benoeming geschiedde in overleg en door het provinciaal bestuur. Na overleg had een belangrijke wijziging van het oor- spronkelijke plan plaats. Zeer terecht werd meer aandacht gewijd aan concentratie van de kom der gemeente Deze omstandigheid en de voorgenomen bouw van een Krankzinnigengesticht hebben de uitvoering vertraagd. Door bovengenoemde oorzaken is de be hoefte aan bouwterrein meer urgent ge worden. Bij het wegenplan is rekening gehouden met de verbinding van het Oosten naar het Westen (de verbindingsweg van het Noord- Hollandsche Kanaal naar Rinnegom). De overige straten kunnen als woonstraten wor den aangemerkt. Bij de wijze van bebouwing is gedacht aan bescherming van natuurschoon (ter Coulster, Heilooerbosch en Gemeentebosch). Men heeft het als een plicht gerekend om dit te beschermen. Het terrein ten Noordwesten van het bosch dient daarom een landelijk ka- rakter te behouden. Om deze reden mag hier niet anders worden gebouwd dan ten behoe- ve van landbouw, veehouderij en pluimvee- teelt en op V? hectare grond mag dan ook een bedrijf gesticht worden. Wii men iets van het natuurschoon op het met hout bezette terrein van den heer en me- vrouw de Lange behouden, dan kan op het terrein slechts een ruime villabouw worden toegelaten. Langs den Rijksweg is met die bebouwing een aanvang gemaakt en in dien geest moet wordt voortgegaan. Langs den Regulierslaan (grens Alkmaar) kan men met een mindere breedte volstaan. In het overige terrein moeten de wegen nog worden aangelegd. Dezelfde ruime bebouwing als op genoemd terrein langs den Rijksweg, zou slechts kun nen worden toegelaten op het terrein van de N. V. Mij. „Nijenburgh" aan de Oostzijde van den Rijksweg. De omgeving van „Ter Coulster" is zoo- veel mogelijk ongerept gelaten. Zoolang mo gelijk moet die omgeving voor bebouwing ge spaard blijven. Alleen wanneer de uitbreiding van de kom het heel dringend eischt, zou daar stratenaanleg toegelaten worden. Doch zulk een stratenplan kan dan eerst tot stand komen met een aanvulling van het bestaande plan. Het weiland bij Ter Coulster, hetwelk voor bebouwing gereed is, is in dezelfde rege- ling als voor den Rijksweg opgenomen daar een bebouwing met voldoende tusschenruimte wel te verdedigen is. Het liefst zou men het weiland bezuiden Ter Coulster ongerept willen laten, doch dit is t6 ingrijpend in de rechten van den eige- naar. Het bosch tusschen Heerenweg en Rijks weg is in handen der gemeente, zoodat het niet noodig is voor dat complex regelen te stellen Voor de wegen die langs het bosch zijn ontworpen wordt een open bebouwing voorgesehreven. De bebouwing langs de nieuwe wegen is overal open, zoodanig dat voor elken meter gevelbreedte een halve meter onbebouwd moet blijven. Daarop'wordt een uitzondering toegestaan als drie eengezinswoningen o! twee blokjes van twee woningen met ten minste e6n Meter tusschenruimte naast elkander gebouwd worden en daamaast dan een ruimte blijft opengelaten ter breedte van de helft van de gezamentlijke gevelbreedten, verminderd met de opengelaten ruimte tus schen de woningen. Het bouwen van meer dan twee woningen onder een kap wordt niet toegestaan. Met de gemeente Alkmaar is overleg ge- plecgd inzake het projecteeren van de wegen nabij de grens dier gemeente te weten aan den Kanaalweg v. h. Heilooerdijk en Regu lierslaan. De toekomstige breedte van de Re gulierslaan is geprojecteerd, zooals door het gemeentebestuur van Alkmaar werd ver- langd. Aan de zijde van Limmen zijn geen nieu we wegen geprojecteerd. Aan de betere ver binding met Egmond-Binnen is aandacht ge- schonken. Geprojedeerde wegen op het uit breidingsplan. Naar we van den heer L. Bouwman verna men zijn de voornaamste wegen op het uit breidingsplan de volgende: 1. Een parallelweg evenwijdig met den Rijksweg en HeerenwegHoogeweg; 2. Kerklaan tot Holleweg; 3. van Nic. Beets- weg dwars door den Burenweg, uitkomend op het Dokterslaantje; 4. van Rijksweg door het Sportterrein naar den Verschuierweg; 5. van de spoorbaan naar den Hoogeweg met verbinding naar de Kapellaan; 6. verbin dingsweg vanaf den Heerenweg naar de Nieuwe Begraafplaats. Men maakte ons opmerkzaam dat alle in- woners, voor zoover eigenaar van vaste goe- deren, een kaart hebben ontvangen van B. en W., dat in het ontwerp eigendommen van personen betrokken zijn, doch dit houdt niet in, dat er van de aangeschreven personen grond wordt onteigend of aangekocht. De aanschrijving is een wettelijk voorschrift. Zeer velen die een kaart hebben ontvangen, hebben met het uitbreidingsplan niets uit te staan, doch het ontwerp is voor iederen be- langhebbende ter inzafre. Maandagavond werd door den bouw- kundige L. Bouwman namens het Burg. Armbestuur aanbesteed het aanleggen van waterleiding- en bijkomende werken voor 5 woonhuizen. Ingeschreven werd als volgt" A. Groot, Heiloo, 504; C. v. d. Pol en Zoon, Broek op Langendijk, 450; B. Harreveld, Heiloo, I 437; Gebrs. Hoetjes, Heiloo, 374. De begrooting was 468.96. De gunning is aangehouden. PETTEN. Alhier zijn bij de strandvonderij aange- bracht ongeveer 1300 battings van diverse lengte en breedte en 7000 schroten eveneens van diverse lengte; alles gemerkt 0. M. NOORDSCHARWOUDE. Voor de functie van s.cretaris-penning- meester van den Noordscharwouder polder hebben zich 7 sollicitanten aangemela. Voor de betrekking van gemeentewerk- man hebben zich 33 sollicitanten aangemeld. Zondagavond trad als mededingende vereeniging op in den Nationalen Tooneet- wedstrijd, georganiseerd vanwege „Het Klei ne Tooneel', de tooneelvereeniging O.R.M.E. N.I.O. te Anna-Paulowna. Opgevoerd'werd „Marijke", romantisch tooneelspel in vier be- drijven, vrij bewerkt naar het Duitsch door den heer P. Visser, regisseur van bovenge noemde vereeniging. De groote Concordia- zaal was geheel bezet. De voorzitter, de heer Slikker, wees er terecht op, dat het optreden van de tooneelvereeniging uitAnna-Paulowna den vorigen keer hieraan niet vreemd was. Een luid applaus kwam los toen geeindigd werd. In de vergadering der N.V. „Concor- dia" alhier werd als voorzitter gekozen de heer P. Deutekom, als commissaris de heer C. Keeman Tz. en als lid van de eommissie van bijstand de heer G. Bos. ODDORP. Vrijdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente in voltallige zitting. Ingekomen was een schrijven van Ged. Staten, inhoudende de goedkeuring van de Gemeenterekening over 1926. Van het bestuur van het Waterschap de Schemer was een schrijven ingekomen, dat het accoord ging met de genomen beslissing van den Raad om de electrificatie van de Sehermer te doen beginnen bij de transforma- tor laag G. H. Van mej. Puttenaar was ingekomen een verzoek om vrijstelling van den aanslag van schoolgeld. Dit wordt toegestaan gedurende de wintermaanden. Verder was ingekomen een schrijven van den heer J. Dekker, met het verzoek te willen toestaan, dat zijn kinderen de Openbare school te Alkmaar mogen bezoeken. B. en W. zijn van meening, dat het niet aangaat, voor den heer Dekker een uitzonde ring te maken en stelden voor afwijzend te beschikken. De Raad was het hiermede eens Van Ged. Staten was verder ingekomen een schrijven met de goedkeuring van het besluit van den Raad tot het aangaan van een geld leening van 12.000 ten behoeve van den wegen. Door den heer E. Schermerhorn en eenige andere was een adres aan den Raad gericht, met het verzoek, den doorgang van de Kie- vitsstraat naar het erf van Sdiermerhorn ge- opend te houden. Naar aanleiding van die verzoek meenden B. en W. te moeten voorstellen de afsluiting alleen te doen gelden voor voertuigen. De heer Kunst achtte het wenschelijk den doorgang geheel af te sluiten. De heer de Boer meende, dat tegen het openhouden van den doorgang ten gerieve van de omwonenden, geen bezwaar kan be- staan, zoolang de heer Schermerhorn dit goedvindt. De Raad besloot nu, de verbinding tus schen de Kievitsstraat en het erf van Scher merhorn alleen voor voetgangers te laten be- staan. De heer E. J. Kuiper van den Omval ver zocht voor zich en zijn buren aansluiting bij het electrisch net. De voorzitter zeide, dat deze aansluiting alleen kan gesehieden door bemiddeling van Alkmaar. Van den kant van Alkmaar bestaan hier- tegen te veel bezwaren, waarom de Raad be sloot, die verzoek niet in te willigen. Aan de orde komt nu een voorstel om in hooger beroep te gaan tegen forensenbelas- ting, opgelegd door de gemeente St. Pancras aan G. van der Huik. Daar van der Burk niet in Sint Pancras werkt, meende de Raad, dat deze belasting ten onreehte is opgelegd en besloot bij Ged. Staten in hooger beroep te gaan. In behandeling kwam thans de Gemeente- begrooting. De heer Kunst wenschte bij de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur de post voor geneeskundige hulp van 800 met 300 te verlagen en de post onvoorzien met eenzelf- de bedrag te verhoogen. Werd besloten de begrooting in dien geest te veranderen. Bij' de verdere behandeling van de gemeen- te-begrooting deed de heer Kunst het voorstel de kinderaftrek te brengen van f 50 op 100. De voorzitter meende aanneming van dit voorstel te moeten ontraden. Meer dan 90 van de aangeslagenen in deze gemeente heeft een inkomen van ongeveer 25 per week en betaalt pl.m. 9 aan belasting. Hetgeen door deze categorie minder betaald wordt, zal door de andere ingezetenen meer opgebracht moeten worden, wier draagkracht ook niet zeer groot is. De heer Leering meende, dat het voor beter gesitueerden weinig zal schelen eri steunt het voorstel Kunst. De heer Bruin meende, dat de vele kleintjes wel een groot bedrag maken en is daarom tegen het voorstel. De heer Schardam merkte op, dat de lui met een gering inkomen zonder kinderen er ook door gedupeerd zullen worden. Het voorstel kunst werd hierna in stem ming gebracht en aangenomen. Voor stemden de heeren Bleeker, Kunst, Leering en Zuur- bier; tegen Bruin, Schardam en de Boer. Hierna werd de begrooting goedgekeurd. Aan de orde kwam hierna een voorstel tot het aanleggen van een tegentrottoir voor de huizen langs den Kanaaldiik. Door den heer Legult, architect, fs hlervoor bestek en grooting opgemaakt. De kosten hiervan zul- len bedragen 42)3, alleen voor de bestaan de huizen, en 769.10, wanneer het trottoii wordt aangelegd voor het geheele in aan- bouw zijnde complex. Besloten. werd het vol- gend voor jaar het laatste plan ten uitvoer te brengen. Op voorstel van B. en W. besloot de Raad voor 1929 vrijstelling te vragen voor de in- voering van vak j der Lager Onderwijswet op de Openbare school. Door de eommissie van onderzoek aan- gaande grenswijziging tusschen deze ge meente en Alkmaar werd rapport omtrent haar onderzoek uitgebracht. Bij monde van den heer J. Kunst verklaarde de eommissie zich ten stelligste tegen eenige gebiedsafstand aan Akmaar. Aan het slot der vergadering deelde de voorzitter mede, dat hij met dr. Destree van St. Pancras een onderhoud heeft gehad over de wenschelijkheid van een geneeskundig on derzoek van de leerlingen der lagere scho- len op gezette tijden. De dokter achtte derge- lijk onderzoek niet noodig. Wel achtte hij het wenschelijk, dat de hoofden van scholen bij! verdachte gevallen den geneeskundige hier- mee in kennis stellen. j De Raad besloot daarom zich tot het laat ste onderzoek te beperken en dr. Destree eventueel hiermee te belasten. Verder werd aan dr. Destree de doodsschouw in deze ge- mc-nte opgedragen. Naar aanleiding van een in de vorige verga dering doer den heer Leering gedaan voorstel tot naamsverandering van den Onderweg deelde de voorzitter mede, dat B. en W. voor stellen den Onderweg voortaan Westerweg te noemen De heer Kunst maakte hiertegen bezwaar met het cog op de postbestelling, daar er on der Alkmaar nog een Westerweg- voorkomt. De Raad besloot nu tot de benaming van West-rstraat. D heer Schardam vestigde de aandacht op den sleehten toestand van den weg bij de Ruitersbrug Hiorin zal eenige verbetering worden sancebracht De heer Kunst zeide, dat in het Ooievaars- nest trcttoirsteenen door de jongens worden losgewerkt en w-gpernaakt. Besloten werd door een betonlaag het uit einde van de straat vast te leggen. Hierna suiting. TEXEL Stormschade In aanmerking genomen, dat de storm van Vrijdag j.l. zich tot een orkaan verhief, mag men over de schade niet klagen. Wel werden van vele woningen pannen afgerukt en woeien tal van kippenhokken omver, doch be- langrijk was de schade nergens. Ook de zee- weringen hebben zich goed gehouden, alleen bij Oudeschild brokkelde de dijk aan den bin nenkant door het overslaande water eenigs- zins af De visschersvloot was veilig binnen in ver- schillende havens. OUDXARSPEL. De storm. Ook hier ter plaatse is de storm van Vrij dagavond aan het werk geweest. Verschil- lenae rieten daken, zooals van v. Zijl en Jon- ker, kregen het zwaar te verantwoorden en werden erg gehavend. Van verschillende perceelen en van den stal van den cafehouder Vis werden vele pannen afgerukt, welke te recht kwamen in de ruiten van de bovenzaal. Op het voetbalterrein voor Voorwaarts te Noord-Scharwoude leek wel een wervelstorir aan het werk te zijn geweest. De doelpalen er een schutting waren uit den grond gelicht en eenige meters verder neergeworpen. OTERLEEK. De storm van Vrijdag heeft ook hier haar kracht doen gelden, bij verschillende burgers en ook van kerk en pastorie zijn heel wat dak- pannen naar beneden gekomen, bij enkele hui zen met rieten dak werden gaten gemaakt, ook vielen eenige boomen ten offer. Bij anderen moesten de kippenschuren hef ontgelden, hoe krachtig de storm was bleek wel aan den Schermerdijk waar het dak van een wagenloods gedeeltelijk over den hoogen dijk werd geworpen. Ook van de broeikassen van den heer Kuilboer die amper voltooid zijn, werden een groot aantal ruiten vernield Ook moest de electrische geleiding het ont gelden, we geraakten zoodoende zonder licht, gingen dus vroeg, maar huiverig, naar bed. In de gehouden bestuursvergadering van de Cooperatieve Inkoopvereeniging is uit een drietal sollicitanten tot bode benoemd de heer H. Lodder. BERGEN. De Handeldrijvende en Industrieelen Mid denstandsvereemging alhier en de R. K. Mid- denstandsvereeniging „De Hanze" organi- seeren wederom een winkelweek met daar- aan verbonden beschikbaarstelling van bons. De winkelweek wordt Zaterdagmiddag 3 uur officieel ten raadhuize door den burgemees- ter geopend, waarna, voorafgegaan door Bergen's Haitnonie, een rondwandeling door het dorp gemaakt zal worden. PURMEREND. Op de najaarsmarkt waren gister aange- voerd 401 runderen. De prijzen waren: rnelk- koeien 200--/ 385, gelde 125—/ 230. pin- ken 100185. De handel was traag. STAATSLOTERIJ. Trekking van Maandag 19 November, lste klasse lste lijst. Prijzen van 20,—. 14 89 116 123 272 27* 337 382 383 388 404 437 441 456 568 605 689 709 737 787 894 901 90 5 925 962 1012 1180 1202 1215 1237, 1270 1283 1306 1325 1358 1367 1465 1467 1 502 1536 1587 1763 1793 1899 1924 1976 2140 2166 2168 2175 2295 2329 2330 2410 2440 2441 2549 2584 2595 2608 2646 2660 2694 2708 2730 2766 2778 2836 2859 2879 2902 2918 3031 3042 3145 3176 3215 3253 3283 3296 3337 3358 3364 3371' 3373 3384 3402 3468 3500 3536 3613 3631 3661 3728 3739 3746 3869 3954 3973 3994 4028 4035 4155 4244 4298 4324 4366 4440

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6