DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKBN. Uit het PaHement Honderd dertigste Jaargang 1928 Abonnemeutsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adverfentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters nm plaatsiulrate, Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr, v.h. Hems. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. No. 83. WOUNiDAO 21 IOYEMBGR Buitenland ]¥o. 2"S& Dit summer beslaai ait 2 bfaden. 17 Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Den Haag, 20 November 1928. De Tweede Kamer heeft hedenmiddag eeti einde gemaakt aan de Algemeene Beraad- plagingen over de Rijksbegrooting. Laatstc spreker was de minister van financien, die kortelijk repliceerde en dat ook kort kon doen, pmdat hij zich niet behoefde te mengen in de jfheologische debatten, waarvan hij de vorige week getuige was geweest. Hij verklaarde in ide eerste plaats nimmer beweerd te hebben, dat de Christelij'k-historischen daarom op een fcoalitie moesten aansturen omdat dan de Katholiekm het minst kans hebben hun wen- schen verwezenlijkt te zien, Destijds had hij »r enkel op gewezen, dat een bondgenoot- schap als de Coalitie verhinderde, dat de specifieke wenschen van een der partij en in yerwezenlijking gingen wat natuurlijk vol- kcmen juist was. In de tweede plaats heeft hij den heer Bulten (R.K.) uitdrukkelijk ver klaard, dat de regeering er niet aan mocht 'denke om aan de ambtenaren bij de rege ling hunner tractementen nog een kindertoe slag te schenken. Het Georganiseerd Overleg heeft er niet om gevraagd en het zou boven- dien aan de schatkist te veel kosten. Den heer dr. de Visser bood de minister zijn veront- sehuldigingen aan, indien hij hem in zijn eerste antwoord mocht beleedigd hebben, ge- lijfc de heer De Visser schijnt gemeend te hebben. De spr. had er niet aan gedacht! (Jammer, dat de heer De Visser ten gevolge van ongesteldheid niet aanwezig was om deze betuiging te aanvaarden. Hierna kwamen de beide moties van den communistischen afgevaardigde De Visser in stemming. De eerste, waarin aan de regee ring verzocht werd aan het ambtenaarsper- soneel een uitkeering ineens toe te kennen, werd, gelijk te verwachten was, met alge- jneene stemmen op een na die van den voor- steller) verworpen. De tweede motie strekken- de om het ambtenaarspersoneel het salaris van 1920 terug te geven, kreeg behalve de stem van den voorsteller ook die van den heer Braat (PI.), die zich anders verre van een vriend van ambtenaren betoont. De heer De Visser was blijkbaar zoo ver- stoord over deze nederlaag, dat hij nu ook liet stemmen over het inkomen van het Koninklijk Hnis en de schadevergoeding der Kamerleden, ofschoon die beide in de Grond wet zijn vastgelegd. Hoewel hij destijds den eed van trouw aan de Grondwet heeft afge- legd, verklaarde de voorsteller nu, dat deze hem niet „bommen" kon! Na goedkeuring van Nationale Schuld, Onvoorziene uitgaven en Wet op de Middelen heeft de Kamer een aanvang gemaakt met de behandeling van Hoofdstuk X (Arbeid, Han del en Nijverheid). Bij de algemeene be- schouwingen daarover heeft de heer Drop (S.D.A.P.) ernstig geklaagd over de traag- heid onzer wetgeving en gewezen op allerlei wettelijke regelingen, die wel in uitzicht zijn gesteld maar nog verre van verwezenlijkt zijn. Bij de reeds bestaande eischen voegde hij nu op zijn beurt den wensch van een rege- 1-ing van de vacanties. Deze laatste achtte hij zoo gewenscht, dat hij een motie indiende ten gunste er van. De motie zal gedrukt en later behandeld worden. Daar zal nog wel een weekje overheen gaan De heer Kuiper (R.K.) bracht wel hulde aan den ijver van den minister van Arbeid, maar klaagde er over, dat deze zoo weinig vruchtdragend was. In het bijzonder be- treurde hij het, dat de minister er niet toe was gekomen om het collectief contract bin- dend te stellen. Spr. hoopte, dat zijn opvol- ger in dit opzicht meer tot stand zou weten te brengen. De derde spreker, de heer Smeenik (A.R sprak de hoop uit, dat het den minister, al zou het parlementaire jaar ditmaal van kor- ten duur zijn, er toch nog in zou slagen om tot stand te brengen de Ziektewet, de wijzi: iging der Ouderdomswet, de wijziging der In valid teits wet en de Winkelsluitingswet Is de heer Smeenk niet lang genoeg lid der Ka mer om in te zien, dat hij met die opsom- ming het onmogelijke verwachtte? Ten slotte hebben we nog even geluisterd naar den heer De Visser, doch toen deze com munistische afgevaardigde begon te vertel- len, dat revolutionnair optreden het beste middel was om wat van de regeering gedaan te krijgen en de voorzitter, de heer Schaper, vergeefs trachtte hem duidelijk te maken, dat dit een algemeene besehouwing was, die niet bij dit hoofdstuk thuis hoorde, zijn wij heen- gegaan, gedachtig aan de avondvergadering, welke ons nog wachtte. Morgen worden de algemeene beraadslagingen over „Arbeid" voorgezet. Dan hebben we, als we iets ver- zuimd mochten hebben, alsnog gelegenheid dit te herstellen. Hedenavond wordt voortgegaan met de be handeling van de begrooting van Binnen- landsche Zaken. Dagelijksch overzicht. HET „VRIJE" FASCISTISCHE VOLK. De Italiaansche pers maakt „ge- bruik" van haar „vrijheid"; hoe men in llalie over Oostenrijk denkt. Het land van Mussolini is dan toch maar SelukTig! Men is er volkomen vrij in zijn en laten, men mag gerust zijn meening mfen, men mag schrijven, becritiseeren in de uladen wat men wfi, kortom men is „vrij" f, Galang6 nog verklaarde Mussolini in een rede, dat de Italiaansche pers vrijer was dan die van welk and'er land ook. Welnu, het schijnt, dat hij gelijk heeft Niettegenstaande de perscensuur kwam de Romeinsche „Impero niet lang geleden uit met een opschrift over de geheele breedte van een pagina, geweldig groot: „De laffe uit- barsting van Oostenrijkschen haat tegen Fas- cistisch Italie" en daaronder: „Bewoners van Weenen. Als de gelegenheid zich weer mag voordoen, zullen wij van jullie „Ring" een puinhoop maken". Wat was de reden van dit werkelijk schit- terend, en tactvol gekozen opschrift? Een samenkomst van de „Andreas-Hofer- Verein" en de „Siidmark", de beide vader- landslievende vereenigingen, die opkomen voor de rechten van Zuid-Tirol. Deze vereenigin gen hebben een „meeting" georganiseerd. waarin geprotesteerd werd tegen de ver-ita- liaansching der Duitsche bevolking van Zuid- Tirol. De Weensche correspondent van de „Im- pero" gaf een zeer uitvoerig verslag dier mee ting, dat niettegenstaande hij al zijn best deed1 het sensationeel te maken, allerminst den indruk wekte, dat tijdens die bijeenkomsf iets beleedigends aan het adres vim Italie werd gezegd. Het verslag wordt vervolgd door een „ar- tikel" van den directeur der krant, wa.arin op een zeldzaam lasterlijke en beleedigende wijze over Oostenrijk gesproken wordt. Vooral de laatste zin is prachtig: „Het Italie van Mus solini bezit voldoende vliegtuigen om het in ontbinding verlceerend kreng (dat is het oude Oostenrijk) binnen drie uur van de wereld weg te vagen." De „Neue Freie Presse" heeft op dit infame artikel een kort maar passend antwoord ge- geven. De beleedigingen, zegt het blad, zijn zoo laag als nooit in vredestijd door iemand teger. een anderen staat werden gericht. Wij achten het ver beneden ons aandacht te schenken aan deze uitvallen, die een schande zijn voor iederjournalist met eenig eergevoel. Aan het einde van haar korte verweer wijst de „N. F P." er op, dat het een bedenkelijk feit is, dat dergelijke dingen nog gepubliceerd kunnen worden in een tijd waarin vrijheid en bescha- ving toch meer dan woorden zijn. En ziedaar! De „Impero" van 16 dezer verscheen met het volgende hoofd: „De Neue Freie Presse" van Weenen waagt het vhn het moordhol der krankzinnige en menschen- slachtende Habsburgers uit te spreken van beschaving en vrijheid". En dan krijgen we een artikel te genieten, nog lager, gemeener dan het eerste. Het blad eindigt met de frase „Wij fascisten bevelen de stad van alle ge- meenheid en laagheid, antipool van bescha ving en vrijheid, enz." „Pas op de wrekende Nemesis der geschiedenis". „Als het uur ge komen is, zal Weenen in een oogwenk ver- dwijnen en aan't hoofd onzer regimenten zal Garibaldi optrekken met zijn legioenen van geesten". „Waarom ons boos maken over de obscene verwaandheid van een stad, bestaan de uit prostituees, eunuchen en m'isdadigers?" Dat is de vrijheid, die de Italiaansche pers bezit. Mussolini had wel gelijk, toen hij zei, dat de pers nergens zoo vrij was! Ondertusschen stemt het wel bedroevend, dat van die „vrijheid" zoo'n gebruik gemaakt wordt. Zoo'n artikel in een der groote Ita liaansche bladen bevordert zeer zeker niet de goede verstandhouding tusschen Italie en Oostenrijk en zeer zeker vermindert zij de ver- bittering der Tirolers tegen het fascisme niet. CHINA. ZEEROOVERS IN CHINA. Een meer dan kras staaltje. Reuter meldde Dinsdag uit Sjanghai, dat daar een Chineesche jonk was aangekomen, in welke zich lieden oevonden, die een aller- merkwaardigst verhaal kwamen doen. De jonk had een bemanning van 18 koppen aan boord toen zij in de delta der Jangtse werd aangevallen door een 60 roovers. beman ning van de jonk stelde zich flink te weer, doch werd overmand. De roovers doodden 15 van de 18 zeelieden en wierpen de lijken over boord. Nadat zij een som van 16.000 M. dol lars hadden afgedreigd, lieten zij de jonk gaan. DUITSCHLAND. DE RIJKSDAG. Het debat over de buitenlandsche politiek. De Rijksdag heeft gisteren het debat over de buitenlandsche politiek voortgezet. Naast de vele hierop betrekking hebbende voorstel- len, hebben bij het begin van de zitting de nationaal-socialisten een motie van wantrou- wen ingediend tegen dr. Stresemann. Miinzenberg (communist) merkt opt dat de Duitsche buitenlandsche politiek, die met steun van de sociaal-democraten gevoerd wordt, een door en door imperialistisch ka- rakter heeft. Nopens de herstelbetalingen zei Miinzen berg, dat de voorspelling van de communis- ten was uitgekomen. De regeling Dawes be- oogt namelijk slechts den arbeiders, die toch al zoo veel van de crisis te lijden hebben, nieuwe belastingen op te leggen. Baron van Rheinbaben (volkspartij) gaf uiting aan de vreugde van zijn partij, dat dr. Stresemann na zijn lange ziekte den parle- raegtairen arbeid heeft hervat. De vplkspartij kan zich met de rede van Stresemann vereenigen, Duitschland is nu den strijd voor zijn rech ten begonnen; het is echter noodzakelijk dat het in dezen strijd ook door zijn parlement ge- steund wordt. Wij komen niet verder, wan neer elke partij haar afzonderlijke eischen gaat stellen, wanneer als het ware elke Duit- scher zijn eigen buitenlandsche politiek wb voeren. Wij moeten het eerst eens worden oyer die wenschen, die kans op verwezenlij- king hebben, daar zij ook van belang voor de overige landen zijn. Wij zeggen, dat Duitsch land door de politiek van Locarno gespaard is gebleven voor een herhaling van episodes als de bezetting van het Roergebied. De politiek van Locarno heeft het mogelijk gemaakt dat wij geen conflieten met onzf- westelijke buren hebben gehad. Het zou de grootste domheid zijn, wanneer wij de ver- standige politiek van Locarno niet meer zou- den volgen. EEN ONTZETTEND DRAMA. In Buckowitz bij Bielitz vermoordde een arbeider zijn geliefde en haar onwettig kind op verschrikkelijke wijze. Hij was tot het on- derhoud van het reeds 2 jaar oude kind door het gerecht veroordeeld. Na de veroordeeling begaf hi] zich naar de woning van zijn gelief de en doodde deze door een steek in het hoofd. Vervolgens wierp hij zich op het dochtertje en bracht de kfeine messteken toe in buik en hals. Na den daad poogde hij de hand aan zich zelf te slaan, doch werd hierin verhinderd door soldaten, die hem arresteerden. DE VERWEKKER VAN DE GELE KOORTS GEVONDEN. De Vossische Ztg. meldt dat prof. dr. Kuc- zynski in de Verein fur innere Medizin mede- gedeeld heeft dat hij den verwekker van de gele koorts heeft gevonden. Hij zelf en zijn assistente hebben deze ziekte in ernstigen vorm gehad. Kuczynski kon bij zijn kweekproeven con- stateeren dat de verwekker een bacterie is, maar hij kon nog niets van de systematisee- ring zeggen. Door zichzelf en zijn assistente met de cultuur in te enten bewees hij echter dat de bacterie de ziekte verwekte. Ook kon Kuczynski aantoonen dat met deze bacterie een immuniseering te verkrijgen is. Een eruit bereid serum werd bij een proefdier ingespo- ten en dit bleek daarna tegen de besmetting bestand. Hij is van plan zijn onderzoek voort te zet- ten in het instituut voor tropische gezond- heidsleer te Hamburg. DE MILITAIRE BEGROOTING. In een nabetrachting over de oplossing van de kwestie van het pantserschip, herinnert de „Voss. Z." eraan, dat de rijksweerminister in de regeeringsbijeenkomst van 10 Aug., toen feitelijk_ de beslissing viel over den bouw van het schip, heeft verzekerd, dat de kosten ad negen millioen voor den eersten termijn ge- dekt zouden worden door bezuinigingen op andere begrootingsposten. Het Nad acht het niet zonder bedenking, dat de militaire begrooting blijkbaar zoo royaal is opgemaakt. dat er millioenen be- spaard kunnen worden op de versdiillende posten. Ook komt de „V. Z." nog eens terug op de geruchten, welke zijn verspreid, dat de rijks- president eventueel solidair zou zijn met den rijksweerminister. In den keizertijd, schrijft het blad, stelde de rijksdag, wanneer hij han- delde in strijd met den persoonlijken wil van den monarch, zich bloot aan het gevaar naar huis te worden gestuurd. Maar thans staat aan het hoofd van het rijk een president, die persoonlijke gevoelens terzijde moet stellen en oordeelen en handelen moet op politi-eke gronden. Dat Hindenburg wegens een, ook in maritieme kringen, bestreden pantserschip den rijksdag zou ontbinden, was zeer on- waarschijnlijk. Uit niets is dan ook gebleken, dat de rijkspresident zoo iets van plan zou zijn. Veel waarschijnlijker acht de „V. Z." het, dat men een gevaarlijk misbruik heeft gemaakt van het aanzien en het gezag van den rijkspresident. „Wanneer deze oude Tir- pitz-methode weer mocht opduiken, dan moet eens een ernstig woordje gesproken worden met de verantwoordelijke marineautoriteiten De wijze, waarop de marine nog tijdens den oorlog met de waarheid omsprong en daar- door rnenigeen, die v-ertrouwde op haar op- gaven, in zeer onaangename politieke positie bracht, is nog niet vergeten. De republikein- ache marine zal goed doen niet den indruk te wekken, dat zij deze weinig eervolle tra- ditie van de keizerlijke marine van plan is voort te zetten". DE ZUIDWESTERSTORM. De verwoeslingen. De hevige zuidwesterstorm, der laatste da- gen heeft in het Schwalm-dal groote verwoes- iingen aangericht. Vooral de plaatsen Rans- bach en Steins hadden veel te lijden. In Zie- genhain werd de gevel van een nieuw huis in- gedrukt. De palen van de hoogspannings- Ieiding werden omvergerukt en boomen wer den ontworteld. Te Ratzdorf werd het kerk- dak over een oppervlakte van 50 vierkante meter weggerukt. Overstrooming vatt 'de Eider. De dij'ken van de Eider hebben bij den sformvloed van Zaterdagavond den zwaren druk de. golven niet kunnen weerstaan. Op veertien plaatsen zijn zij doorgebroken, soms op een afstand van 60 tot 70 meter. Het is nog nie te'overmen hoeveel land onder water stsat DE DEBATTEN OVER DE BUITEN LANDSCHE POLITIEK IN DEN RIJKSDAG. Een mode van wantrouwen tegen dr. Stresemann verworpen met 219 tegen 98 stemmen. De Rijksdag heeft gistermiddag een door de nationaal socialisten en christen nationale boerenpartij ingediende motie van wantrou wen in dr. Stresemann in hoofdelijke stem ming verworpen met 219 tegen 98 stemmen en drie onthoudingen. Voor de motie stemden de nationaal socialisten, Duitsch-nationalen, communisten en christen nationale boeren partij. Voor men tot de stemming overging werd het woord1 nog gevoerd door de afgevaardig- den Emminger van de Beiersche volkspartij, von Sybel van de Christen nationale boeren partij en Schreiber van het centrum. Na de stemming werd de zitting verdaagd tot Dins dag a.s. KOFFIESMOKKELPROCES. Nadat de strafkamer te Munster zich vier weken had bezig gehouden met het proces wegens de groote koffiesmokkelarij, die gedu- rene enkele jaren langs het grenskantoor bij Aalten heeft plaats gehad, heeft het open- baar ministerie tegen de beklaagden geza- menlijk een boete yan 6.4 millioen mark ge- eischt. Tegen een der beide chauffeurs, die 40 autovrachten met koffie over de grens hebben gebracht, werd een boete geeischt van een half millioen mark en een kwart millioeu schadevergoeding, benevens elf maanden ge- vangenisstraf. Tegen den grensbeambie Heilmann, die zich liet omkoopen om de smokkelarij toe te laten, werd geeischt twee jaar en tien maanden tuchthuisstraf en tegen zijn college Strohmeier een paar en 10 maan den tuchthuisstraf en tegen elk 300.000 Mk. boete. Tegen den aanvoerder van de smokke larij, Roos, is een boete van 2.218.000 Mk. geeischt. Verder meldt men, dat bij onderzoek is ge bleken, dat de Nederlandscrfe grensbeambten met deze smokkelarij niets uitstaande heb ben gehad. Bij den uitvoer van goederen naar Pruisen wordt daarvan ten behoeve van de statistiek aangifte gedaan aan het grenskan toor, en wanneer dit geschied is hebben de kommiezen er niets mee te maken, wat de uit- voerder verder met zijn goederen doet ten opzichte van de Duitsche douanen. FRANKRIJK. ONTWAPENINU. Enkele sprekende cij/ers. Zooals men weet, heeft de Fransche alge- vaardigde Montigny op het radicale congres te Angers medeaeeiingen verstrekt over de Fransche militaire en maritieme uitgaven en effectieven, op grond van welke, nog steeds niet tegengesproken mededeelingen het con gres met algemeene stemmen een resolutie neeft aangenomen tegen de Fransche be- wapening. De „Manch Guard.", die naast zijn cam- pagne tegen het Fransch-Engelsche vloot- compromis, voortdurend wijst op de Fran sche wapening, geeft een kort overzicht van het rapport van Montigny. Daarbij wijst het blad er op, dat Frankrijk bezig is een sterk beroepsleger van een 400.000 man te vormen, hetwelk kan gelden als een uitstekend kader voor de talrifke re serves, hetgeen dus op hetzelfde zou neerko- men, als velen in Frankrijk van de Duitsche rijksweer vermoeden. In 1913 bedroegen de militaire en mari tieme uitgaven 1598 millioen goudfranken, tegen in 1928 2274 millioen goudfranken. De vredeseffedieven bedroegen (officieren en manschappen) Op 1 Febr. '13: 558.000] 1929: 601.024: 1930 637.968. De getallen voor beroepsmilitairen zijn: Iu 1913: 96.990; in 1929: 255.458, In 1930: 400.176 (waaronder 27.000 gendar- men en republikeinsche garden). Met dit beroepsleger naast de geoefende reserves zal Frankrijk spoedig de grootste militaire mogendheid zijn, welke men ooit gekend heeft, concludeert de „Manch. Guar dian". DE HERINNERING AAN NAPOLEON OP ELBA. In antwoord op een vraag van Senator Rava heeft Leicht, de onder-staatsecretaris van openbaar onderwijs verklaard, dat de re geering maatregelen neemt tot herstel van het Palazzina dei Mulini (palazzina kleln paleis) en de Villa di San Martino op Elba. Het paleisje Jieeft Napoleon laten bouwen en versieren tijdens zijn kort verblijf op het eiland. Het is thans een militair bureau en verkeert in jammerlijken staat. Het zal ge- restaureerd worden en ingericht tot een mu seum, waarin de berinneringen aan Napo leon, die nu nog over het eiland verspreid liggen, zullen worden bijeengebracht. De Vil la di San Martino is het huis, waarin Na poleon gewoond heeft en waarbij zich het zoogenaamde Napoleonmuseum bevindt, dat in 1861 door prins Demidof gebouwd is en behalve.enkele herinneringen aan Napoleon (heel weinig) een tentoonstelling van de fauna van Elba bevat. Daar de huidige eigenaar failliet verklaard is, heeft de regee, ring een onderzoek ingesteld of het mogelijk zou zijn de gebouwen aan te koopert. Daar het faillissement nog hangende is, valt hier- omtrent nog niets te zeggen, doch de regee- ring zal zich geen gelegenheid laten onr- snappen dm het complex in bezit te krijgen Dit sfaaf reeds op de lijst van histbriscJje monumenten. Ook wat de overige herinnerin gen aan Napoleon op Elba betreft, doet de regeering haar uiterste best om wat de ele- njenten en de onverschilligheid der menschen nog overgelaten hebben in stand te houden. Naar Rava opmerkte zijn er aan Napo leon's verblijf op Elba voor Italie nog zeer speciale herinneringen verbonden wegens de samenzwering der 14 Italian en, die Napoleon hadden willen ontvoeren naar Zuid-Italie, waar hij zich dan aan het hoofd der bewe- ging zou hebben gesteld ter verkrijging van de Italiaansche eenheid die hij in 1797 had beloofd. Toen echter de Fransche afgezanten tot hem kwamen, liet de Keizer de Italianen in den steek en begaf zich naar Frankrijk voor het bewind der 100 dagen. Omtrent deze geschiedenis heeft men een stuk opge- spoord, dat de namen van twee der 14 deel- nemers aan de samenzwering noemt; de na men der anderen zijn nog onbekend, terwijl ook de grondwet, die de Italianen opgesteld hadden nog niet weer teruggevonden is. W. M. H. p. Zd. T E L S Koorstraat 49/51. Tel. 207. Wijnhandel. ONTPLOFFING IN EEN MUNITIE- FABRIEK. Te Vincennes; 12 dooden. Naar het B. T. A. gisteravond uit Parijs meldde heeft in een patroonfabriek te Vincen nes een ontploffing plaats gehad, waarbij 12 menschen gedood zijn en velen gewond. Een later bericht meldt, dat er zoowel bur ger werklieden als militairen gedood zijn. Poincare, Tardieu, de procureur van de repu- bliek en de prefect van politie zijn naar de plaats van het ongeluk vertrokken. Te Vincennes heerscht groote ontroering Minder ernstig, dan gedacht werd. Het blijkt, dat niet meer dan 4 arbeiders bij de ontploffing in een munitiefabriek te Vin cennes om het leven zijn gekomen. Volgens een mededeeling van 't ministerie van oorlog hebben in het geheel 8 werklieden verwon- dingen opgeloopen. Een brand, die in een der lokalen was uitgebroken, kon tijdig door de fabrieksbrandweer gebluscht worden. Van de 40 aanwezige kisten zijn er maar 4 ontplpft. De oorzaak is nog onbekend. Naar verluidt zou deze aan zelfontsteking van het kruit te wijten zijn. Vuurwerkers uit Bour- ges, waar de ontstekingsdoppen vandaan kwamen, zullen een onderzoek instellen. OOSTENRIJK. BOND SP R ES IDE NT HAINISCH WORDT NIET HERKOZEN. Een vergadering van sociaai-democratische leden van den Nationalen Raad en van den Bondsraad heeft het voorstel van den Bonds- kanselier Dr. S-eipel tot grondwetswijziging eenstemmig verworpen, waardoor de verlen- ging van de ambtsperiode van den Bonds- president Dr. Hainisch onmogelijk is gewor- den. Door deze beslissing der sociaal-demo craten is de voorgestelde grondwetswijziging van de baan en wordt de verkiezing van een nieuwen Bondspresident noodzakelijk. HONGARIJE. EEN ONAANGFNAAM AVONTUUR VAN EEN HONGAARSCH TOONEELSCHRIJVER. Naar Magyarorszag bericht, werd dezer dagen in het Weensche Theater der Komiker met veel succes de premiere gegeven van twee kluchten van den Hongaarschen tooneel- schrijver Karoly Noti, -die ter bijwoning van de repetitie ook naar Weenen kwam. Na af- loop van het hem na de premiere aangeboden souper begaf Noti zich naar zijn hotel. Hij was echter nauwelijks ingeslapen, toen een politiebeambte aan zijn deur klopre en hem verzocht, zich onmiddellijk aan te kleeden en mee te komen naar het bureau, Noti had zich namelijk in Mei 1919 in Weenen onder een valschen naam in een hotel ingeschreven. weshalve hij toen was uitgewezen. Hij had echter gedacht, dat na bijkans tien jaar de tijd gedurende welken hij Oostenrijk niet mocht betreden, reeds lang voorbij was. De recht- bank veroordeelde hem echter tot drie dagen gevangenisstraf en liet hem na afloop daar van netjes door de politie over de grens bren gen. AMERIKA. DE DIAMANTSMOKKELZAAK. De arrestattesi Omtrent de ontdekking der diamantsmok- kelarij op de „Berengia" meldt de „Times" nog, dat de naam van den gearresteerden hoftneester William Ballyn is. Verder werden nog gearresteerd Morris Landau, een juwe- lier, en zijn dochter Frances, beschuldigd van het smokkelen van diamant in de Ver. Stateo, Baliyn en Landau moesten elk een borg stor- ten groot 5000 dollar. In de hut van Ballyn werden ongezette diamanten gevonden tot een bedrag van 50.000 dollar. Naar aanlei- ding van de verklaringen van Ballyn werd! ook de politieagent John Mclntyre gearres. teerd. De douaneambtenaren beweren dat het gearresteerde viertal in een jaar tijds voor een waarde van 500.000 dollar dia mant in de Vereenigde Staten heeft binnen- gesmokkeld. Ballyn is bij oceaanreizigers bekend om zijn mooien bariton, waarnjede hij vaak con- oerten opluisterde, - -- - -A GOURANT.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1