L. m&mmmm, Alkmaar. Onze Kolonien. Ingezonden siukken Buitenland Zeetijdingen Rlapktberichten Binsienland LANGENDIJK.x In memoriam Rens Slot Men schrijftons: Toen Dinsdagmorgen de veiling van de Langendijk.r Groentencentrale een aanvang zou°nemen, trad de veilingleider naar voren en de spontane stilte, welke onmiddellijk volgde, wees er wel op, dat de bezoekers, die anders de luidruchtigheid en de bewege- lijkheid zelf zijn, als bij intui'tie begrepen, dat er een voorval zou worden aangekondigd, dat een droefmare* beteekende niet slechts voor de veiling, doch voor de heele tuin- bouwstreek. Medegedeeld werd, dat bij het veilingsbestuur het bericht was ontvangen van het overlijden van den heer Rens Slot en verzocht werd door enkde oogenblikken van stilte dit weemoedig verscheiden te gedenken- ken. Daarna ging het g.wone veilingwerk weer zijn gang, doch ieder voelde, dat er door dit verscheiden een leegte in het marktwezen, in de heele tuinbouwstreek was geslagen, die nog lang zou nawerken en moeilijk zou kun- nen worden aangevuld. De groentehandelaar en groot-exporteur wijlen de heer Rens Slot, is voor Langedijk gedurende een reeks van jaren een man van groote beteekenis geweest. Toen het Veilings- wezen zich eenigermate begon te ontwikkelen plaatste hij zich aan het hoofd eener zaak, die Europeesche bekendheid heeft gekregen. De tuinbouw hier en ook elders heeft aan zijn werkkracht en initiatief veel te danken. Wel fconden de tuinbouwers alkrlei producten verbouwen doch, zooals het ook nog tegen- woordig gaat er moet van de zijde van den handel steeds naar gestreefd worden, om nieuw afzegebied te vtroveren of het oude te behouden, sterk en hevig als de concurrentie nit andere landen is. In den tijd van een 25 jaar terug, toen de handel in't algetneen en de groentehandel in't bijzonder, nog niet zoo uitstekend geoutilleerd was als heden en nog op verre na niet over die bronnn kon beschik- ken als heden, ten einde zich van velerlei toe- standen en omstandigheden op de hoogte te stellen, was het de heer Slot, die voldoenden liandels- en ondernemingsgeest, druf, initia tief en doorzettingsvermogen bleek te bezit- tn om, met opoffering van groote moeite en 't in de waagschaal stdlen van handelskapi- taal, de wegen te zoeken voor den export aer Langedijker tuinbouwproducten en de ver- koopplaatsen op te sporen voor wat hier en elders geteeld werd. Zijn durf op handelsge- ijed, die sommigen soms overmoed tcescheen, is de baanbreker geweest voor den Langedij ker tuinbouw en de groote ontplooiing daar- van. Vandaar dat zijn afsterven in breede kringen als een groot verlies wordt gevoeid, waarbij velen den grooten wegbereider op 't gebied van de groenten-export met weemoed en dankbaarheid gedenken. Toen in de mobilisatiejaren de voedsel- vorziening een voortdurende zorg voor de re- geering was, heeft hij vaak door zijn heldere adviezen richting en stuur gegeven aan de genomen maatregelen. Bezadigd in zijn op- treden, helder van oordeel doch met een door zettingsvermogen, dat getuigde van den ernst zijner diepgevoelde overtuiging, dat het zoo moest en niet anders, is hij in die dagen een belangrijke steun geweest voor hen, die de maatregelen der voedselvorziening had- den te treffen. De laatste twee jaren was zijn gezondheid van dien aard, dat de taak, die hij als groot- handelaar en exporteur te verrichten had, voor hem alleen wel wat te zwaar was. Doch zijn ingeboren liefde voor den handel, die zijn levenswerk geworden was, de aan- hankelijkheid voor zijn handelszaak met zijn ver-buitenlandsche relaties, zijn bctrekkingen met vele buitenlandsche handelshuizen, de- den hem de noodzakelijkheid, de verknocht- heid gevoelen aan het werk, dat hij zichzelf had gesticht. Vandaar, dat hij zich associeer- de met den heer Bonnet, om op die wijze de werkzaamheden wat voor hem te verlichten. De heer Slot was wethouder der gemeente Broek op Langendijk en lid van de commissie voor de gemeenschappelijke Lichtbedrijven voor Langmdijk en St. Pancras. Als zooda- nig is hij nooit op den voorgrond getreden. Politiek was niet zijn fort en zijn enfant che- ri. Op het gebied van den handel voelde hij zich thuis en voor zijn werkzaamheden, ini tiatief en onvermoeiden ijver zal Langendijk, n o wat voor richting, rang of stand, hem iankbaar blijven herdenken. CASTRiCUM. Naar ons wordt medegedeeld is de voor- malige wasscherij „Blanka", welke verleden jaar door brand werd vernieltf, onderhandsch verkocht door den curator in het faillissement van deneigenaar, aan Th.. Veldt alhier, die den bestaanden romp, voor zoover nog over- gebleven, zal herstellen en inrichten tot wa ning en autogarage en voor bergruimte voor opslag van bollenmanden. kocst, /uetMe&l, in 1905 werd hij kolonel en daarna inspec- teur van het militair onderwijs, waarna in 1907 zijn benoeming tot generaal-majoor volgde. Ook als staatsman is de heer Cool bekend. In 1909 trad hij in het ministerie-Heemskerk op als minister van oorlog, welk ambt hij tot 1911 bekleedde. Bij zijn aftreden als minister werd de heer Cool benoemd tot luitenant-generaal ter be- schikking en kort daarop werd hij als zoo- danig gepensionneerd. Daarna werd generaal Cool in 1913 be noemd tot lid van den Raad van State. Het Hbl. herinnert er aan, dat de over- ledene in verschillende geschriften gestreden heeft voor de verbetering van ons hooger militair onderwijs. Daarnaast vond hij gelegenheid om te strijden voor de reorganisatie van onze leger- vorming. In 1903 publiceerde hij een artikelen-reeks: „Onze Defensie" in den „Militaire Spectator", waarin hij denkbeelden ontwikkelde, die later den grondslag zouden vormen voor de regee- ringsplannen. Hij gaf daarin o.m. een oplossing voor den strijd om het „blijvend gedeelte" door in- deeling van de lichting in ploegen en le- verde een pleidooi voor verbreeding van het leger: gjooter contingent, n.l. 26,500 man (algemeene dienstplicht), minder lichtingen (en minder herhalingsoefeningen). Bovendien verdedigde hij om een alge- heele verschuiving bij mobilisatie te voor- komen een andere legerindeeling; 6 divi- sien van 3 regimenten of 12 bataljons. In 1909 geroepen om den wegens ziekte aftredenden minister Sabron te vervangen, kreeg hij de gelegenheid om zijn denkbeelden tot uitvoering te brengen Door zijn aftreden in Januari 1912 kon minister Cool zijn ontwerp niet in het Staats- blad brengen. Zijn opvolger minister Colijn, heeft die taak volbracht. En hoewel laatst- genoemde in het ontwerp wijzigingen bracht, komt aan minister Cool toch een belangrijk deel van de eer toe den grondslag te hebben gelegd voor de legerwet en organisatie, die zoo krachtig heeft meegewerkt om onsvan '14'18 buiten den oorlog te houden, en die zoo zucht het Hbld. helaas zoo onvol- doende voorbereid in '21 is verlaten! Na zijn aftreden als minister verschenen nog eenige studies van zijn hand over mili- taire regeeringsplannen: over het wetsont- werp tot reorganisatie van het leger in 1912 en over de kustverdediging in 1913 LUIT.-GEN. W. COOL, f Te Den Haag is, gelijk wij gister nog in een deel der oplaag vermeldden, in den ouder- dom van 80 jaar overleden, het lid van den Raad van State, gepensionneerde luitenant- generaal Wouter Cool, oud-minister van oorlog. Nog gisterochtend was de heer Cool voor- nemens geweest zich naar het gebouw van den Raad van State te begeven, toen een plotseling ingetreden ongesteldheid een eind maakte aan zijn werkzaam leven. Wouter Cool ontving zijn opleiding aan de Kon. Mil. Academie. In 1890 werd hij be noemd tot 2e luitenant bij het corps inge- nieurs, mineurs en sappeurs. Als le luitenant ging hij over naar het Ned.-Indische leger, waar hij o,a. chef was van den staf bij de ex- peditie naar Lamtoba en Selimoen in 1879. Na zijn terugkeer in 1882 werd hij leeraar aan de Kon. Mil. Academie. In 1892 werd hij leeraar aan de Hoogere Krijgsschool te 's-Gravenhage, van welke inrichting hij in 1900 directeur werd. In 1901 werd de heer Cool bevorderd tot luitenant-kolonel bij den generalen staf en naar aanleiding van een studie over onze defensie, werd hij in 1904 benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. HlXUKBtSPKLKX. GEKKLSCHAPISSPEIali:*. brengen wij in ongeevenaarde coliectie. DE ZIEKTE OP DE „INSULINDE". Een Aneta-telegrama uit Batavia meldt: Bij de replieken in den Volksraad over het begrootingshoofdstuk van Onderwijs en Ee- redienst kwam o. a. weer de kwestie van de ziektegevallen aan boord van de „Insulinde" ter sprake. Dr. van Lonkhuyzen, hoofd van den Dienst van de Volksgezondheid, hield staande, dat het meerendeel van de gevallen angina-gevallen waren, soms gecompliceerd met roodvonk. De oplossing kan niet worden gevonden in wcitelijke voorschriften, maar in betere samenwerking tusschen de scheep- vaartmaatschappijen, de scheepsarSten en de overheid. GESTIKT DOOR KOLENDAMP. Te Dokkum is een bejaarde arbeider van de firma Fokkens in de roef van zijn vaar- tuigje door kolendamp om het leven geko- men NA EEN AANRIJDING. De heer Hermans, lid der Tweede Kamer, heeft tot den minister van binnenlandsche zaken en landbouw de volgende vragen ge- richt: Is de minister niet van meening, dat een burgemeester iemand moet zijn van volkomen onbesproken levensgedrag Heeft de minister kennis genomen van de zeer lakenswaardige handelingen van den heer Hoefnagel, burgemeester van Schaik, bij gelegenheid, dat een motorrijder door den auto, waarin genoemde burgemeester met zijn familie gezeten was, werd aangereden? Heeft de minister ook kennis genomen van de pogingen, door dezen burgemeester aange- wend, om het geheele geval in den doofpot te stoppen, gelijk ter terechtzitting is geble- ken? Meent de minister, dat de heer Hoefnagel, na het voorgevallene, in zijn ambt gehand- haafd kan blijven? WIJZIGING ARBEIDSWET. Het algemeen bestuur van den Kon. Ned. Middenstandsbond heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden naar aanleiding van de Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp tot wijziging der Arbeidswet. Adressant betuigt adhaesie met 't adres van het Verbond van Ned. Werkgevers dat de Ka mer verzoekt, het daarheen te leiden, dat de verschillende wijzigingsvoorstellen, welke be- trekking hebben op de delegatie van wetge- vende macht aan ambtenai-en van de Arbeids- inspectie, zullen worden teruggenomen. EEN VOORDEEL VOOR DE SCHAT- KIST. Minister De Geer decide gister in de Twee de Kamer med?, dat de koningin, de konin- gin-Moeder en prinses Juliana wederom tien procent van haar grondwettig inkomen over het a.s. dienatjaar zullen laten staan. Dit beteekent een voordeel van 170.000 voor de schatkist. Immers het inkomen van H. M. bedraagt 1,200.000, van de konin- gin-Moeder 300.000 en van de prinses 200.000. DE VERHOUDINGEN BIJ DE ROTTERDAMSCHE POLITIE. De afd. Rotterdam van den Alg. Bond van Politiepersoneel heeft een druk bezochte ver- gadering gehouden ter bespreking van de oor- zaken en gevolgen van de slechte verhoudin- gen in het Rotterdamsche politiecorps en het conflict tusschen den hoofdeommissaris en de afdeeling Rotterdam van genoemden Bond. De eerste spreker, dte heer K. Doorten, de voorzitter der afd., betoogde dat het verbre- ken van het contract niet aan den Bond te wij- ten is. Ook vroeger heeft de hoofdeommissaris het contract al eens verbroken en de commis sie van oflderzoek. die werkzaam is geweest onder voorzitterschap van mr. Wijnvelldt, heeft het hersteld. Nadien is er echter nooit meer sprake geweest van een behoorlijk con tract. De toenmalige voorzitter en secretaris zijn, mede op aandringen van burgemeester Wytema, weggegaan. Het ging echter niet tegen personen, maar tegen de organisatie en nooit zal het lukken, zoo zei spr., de organi- sa'tie weg te krijgen.-De vorige burgemeester heeft het rapport van de commissie-Wijnveldt geheim gehouden. Spr. onthulde dat het op conferenties meer- malen zoo toegegaan is, dat de Bond meende, dat de hoofdeommissaris het contact als ver broken beschouwde, maar deze vond eerst aanleiding tot verbreking in een artikel, dat onllangs in „De Politiebode" verscheen. De Bondsvoorzitter, de heer Leewis, die vervolgens aan het woord kwam, zeide, dat de Rotterdamsche hoofdeommissaris de eigen- schappen mist, met de organisatie om te gaan; hij beschouwt de politie als semi-mili- tair instituut. Het georganiseerd overleg voor de politie, waar de voorzitter een beslissende stem heeft, is onvoldoende en de strafopleg- ging geschiedt op willekeurige wijze. In een conference, waarin de grieven van den hoofd eommissaris tegen den A!''g. Bond besproken werden, is men niet tot een resultaat gekomen, omdat de hoofdeommissaris boetedoening eischte, waartoe de Alg. Bond niet bereid was, omdat hij in zijn recht stond. ZIJN EIGEN STRAATJE GEMAAKT. De politie heeft aangehouden en proces- verbaal opgemaakt tegen den 27-jarigen kan- toorbediende J. van W., terzake verduistering van steenen ten nadeele van de gemeente. De betrokkene heeft n.l. een vrij groote partij straatsteenen, die op den Schieweg alhier waren opgeslagen, in kleine partijtjes mee naar huis genomen en er herstellingen mee aangebracht in zijn eigen straatje en dat van de buren. VERBLINDEND LICHT. Gisteravond om 6 uur is de fietsrijder P. v. d. Velde Herpen (N,-Br.) op den rijksweg den BoschGrave onder de gemeente Schaaik door den auto van den heer T. uit Beugen (N.-Br.), welke uit de richting den Bosch kwam, van achteren aangereden en dood opgenomen. De heer T., die zelf zijn lichten had gedempt, heeft den fietsrijder niet gezien door het verblindend licht van een uit de richting Grave komenden auto. De ver- ongelukte laat een vrouw en zes kinderen achter. BRAND. Gistermiddag brak omstreeks 3 uur brand uit in den galanteriewinkel „De Goedkcope Bazar" te Coevorden. De geheele inboedel en opgeslagen voorraad, ook die voor St Nicolaas, is door den brand en door water- schade vernield. Verzekering dekt de schade. Door het actieve optreden van de gemeente- lijke brandweer bleef de brand tot dit per- ceel beperkt, al ondervonden de beide naast- wonenden, de Fa. Thipsen, confectiemagazijn en Dusseljee, bakker, aanzienlijk nadeel door waterschade. EEN BRUTALE DIEF. Een etaleur uit Den Haag heeft voor de Haagsche rechtbank terecht gestaan wegens diefstal onder verzwarende omstandigheden. In den nacht van 22 op 23 October heeft hij zich, na verbreking van een ruit, toegang verschaft tot een villa aan den Duinvoetweg onder Wassenaar en daaruit een partij sie- raden e. d. ontvreemd. Korten tijd na het plegen van het misdrijf heeft verdachte te Doorn getracht de gestolen voorwerpen wederom te verkoopen aan den zoon van den bestolene. De onderhandelingen hi^ rover werden later in Den Haag voortgezet en ver dachte is toen aangehouden door de inmid- dels gewaarschuwde politie. Eisch: een jaar gevangenisstraf. DE DEUTSCHE EN DE NEDER- LANDSCHE SPOORWEGEN. Detacheering van hoofd-ambtenaren. De Duitsche spoorwegen hebben met de Amerikaansche en met de Zweedsche Spoor wegen een overeenkomst aangegaan, waarbij ambtenaren van het eene spoorwegbedrijf bij het andere gedetacheerd worden en omge- keerd. De bedoeling is, dat deze ambtenaren later de ervaringen, die zij omtrent werkwij- zen bij het vreemde bedrijf hebben opge- daan, aan het eigen bedrijf ten goede zullen doen komen. Volgens het Hbld. is thans ook Nederland toegevocgd aan de landen, waarmee de Duit sche Spoorwegen ambtenaren ruilen. Een Duitsch hoofdambtenaar is te Utrecht werk zaam gesteld en in zijn plaats is een Neder- lander naar Berlijn gegaan. C. J. LELS. Gistermorgen is, 71 jaar oud, te Rotterdam overleden de heer C. J. Lels, die gedurende 33 jaar tot 1921 aan het hoofd heeft gestaan van L. Smit en Co.'s Internationalen Sleep- denst. De heer Lels is een van de mannen ge weest, die dezen door de geheele wereld be- kenden sleepdienst heeft helpen opbouwen. Toen hij zich 7 jaar geleden uit de zaken te rug trok, heeft zijn zooi hem opgevolgd. KORTE BERICHTEN. De klompenmakersvakschool te Houti- gehage (Fr.) zal vermoedelijk met 1 Januari a.s. worden opgeheven, daar er geen leerlin- gen meer zijn. De raad van toezicht op de Rijkspost- spaarbank heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin bezwaren worden ont- wikkeld, die zijn gerezen tegen het ontwerp vzan Wet, houdende nadere regeling van de belegging van gelden van Rijksfondsen en -instellingen. VERKOOPEN PER POSTRODE kunfc IT J door 'Uw circulates en aanbiedingen en al Uw Drukwerk te laten maken bij VAN PUTTEN OORTMEIJER, ACHTERDAM PAYGLOP. vrolet zaten, werden ernstig gewond. De chauffeur werd gedood De luitenant ter zee Kroese, die eveneens in den auto zat, werd licht gewond. Het bleek, dat een dokter een bewijs had afgegeven, dat de chauffeur van de autobus physiek ongeschikt was voor het besturen van auto's. (buiten veruntwoordeltjkheid van de Redac tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redactie er mede instemt.) MOORDAANSLAG. Een onbekende Atjeher heeft met een pa rang tijdens schictwedstrijden op het schiet- terrein te Kotaradja de militairen aangeval- len. Een korporaal, een muzikant en drie an- deren werden gewond en moesten naar het hospitaal worden vervoerd. De Atjeher werd door klewanghouwen gedood. SCHERPER CONTRoLE GEWENSCHT. Een Chevrolet-auto, die onderweg was van Djocja naar Pekalongan, botste nabij Beran tegen een autobus. De autobus reed aan den rechterkant van den weg en stormde recht op de Chevrolet in. De heer en mevrouw Schoenmaker, uit Wonopringo, die in de Che- Geachte Redactie! Zondagavond spreekt in Den Haag in de Hervormde Kerk de heer J. Rijks. predikant bij de Hollandsche Gemeente te Roubaix. De eenigste Holl. Kerk in geheel Frankrijk, die een geheel eenige plaats inneemt onder de buitenlandsche Hollandsche kerken, daar zij Hervormde, Doopsgezinde, Gereformeerde en Lutherschen in een gemeenteverband op- neemt, en reeds bijna 70 jaar bestaat. Zij mag geen fondsen bezitten door de Fransche scheidingswet „Kerk en Staat" en kan de hulp uit het Vaderland niet missen, al doet zij zelf wat zij kan. Wie meer wil weten kome Zondagmorgen, waar na de prediking mede- deelingen zullen worden gedaan van deze gemeente, en er gelegenheid wezen zal na den dienst den predikant persoonlijk te ont- moeten. Uw. Dnw., J. L. F. SCHEFFERS Jr., Laakkade 119, Den Haag. Met hartelijken dank voor Uwe bereid- willige medewerking, teeken ik met de meeste hoogachting, fSS AFGHANISfAN. AMANOELLAHS HERVORMINGEN. Een opstand onder bepaalde volt! stammen. Er gaan geruchten, volgens welke onder onafhankelijke volksstammen aan de Noord- Westelijke grens van Indie een opstand is uitgebroken, die zich ernstig laat aanzien. De oorzaak der beweging zou gelegen zijn in de omstandigheid dat koning Aman Oellah van Afghanistan op Europeesche leest ge- schoeide hervormingen heeft ingevoerd. Men spreetk reeds van samenwerking tusschen In- dische en Afghaansche troepen tot onder- drukking van dn opstand AMERIKA. HOLLYWOOD. De Amerikaansche schrijver Carl van VecM» ten is thans in Engeland en heeft daar ver- teld van Hollywood. Hij vond dit paradijs van de film eigenlijk een vervelende plaats. De rijkste menschen eten er van goudta bor- den. Heeft men een ballon, een lameel, an- tiekemeubelen of iets anders incourants noo- dig, men heeft het binnen het uur thuisbe- zorgd. De menschen zijn er vervelend, omdat zij zoo rijk zijn. Pogingen om elders ter we reld een dergelijk centrum voor de fihnindu- strie te scheppen zijn echter voorbe6temd om te mislukken. Want, Los Angeles en zijn voor- stad Hollywood hebben per jaar meer zon dan welke andere plaats in de beschaafde wereld ook. ENGELAND. DE SCHIPBREUK VAN DE „VESTRIS", Vragen in het Engelsche Lagerhuis. In het Lagerhuis werden gisteren een aan- tal vragen gesteld met betrekking tot net vergaan van het s.s. „Vestris". Commander Kenworthy vroeg aan den minister van handel in welken vormen het onderzoek zou worden gehouden en o! er speciale aandacht zou worden geschonken aan de reddingsbooten en het systeem om deze in zee te brengen; voorts of de minister kon aangeven wat de eigenlijke oorzaak was van het zinken van het schip en het verlies aan menschenlevens. Hij voegde er nog aan toe, dat hij deze vragen wenschte te stellen alvorens men zou beginnen met het lancee ren van verdachtmakingen tegen de officie- ren van de „Vestris". Herbert Williams, parlementair secretaris van het departement van handel, antwoordde, dat nog niet bepaald is in welken vorm het onderzoek zal worden gehouden, maar dat men alle vraagstukken zou overwegen. Het is onmogelijk reeds thans een meening te uiten omtrent de oorzaak of oorzaken van de ramp. Kenworthy vroeg verder, welk standpunt de regeering innam tegenover het onderzoek, dat op het oogenblik in New-York wordt ge houden, of de regeering daarbij zou zijn ver- tegenwooidigd, o.m. om te zorgen dat de goede naam van den bij de ramp omgekomen kapitein onbesmet blijft. Williams antwoordde hierop, dat er daar- omtrent een telegram was gezonden aan den Britschen consul-generaal, Op andere vragen van afgevaardigden antwoordde hij, dat alle schepen, die de Engelsche havens verlaten met veel derde-klasse passagiers aan boord, voor het vertrek worden onderzocht en dat zij aan boord vlotten moesten hebben, die er op berekend zijn zoo noodig een vierde ge deelte van alle passagiers te kur.nen opnemen Voor de stuwage, zeide Williams, zijn de reeders verantwoordelijk. DE HANDELSPOLITIEK VAN ZUID- AFRIKA EN ENGELAND. Duitschland als meest begunstigde natie door Zuid-Afrika met Engeland gelijkgesteld. De Daily Express is diep geschokt door de handelsverdragen van Zuid-Afrika met Duitschland, waarbij dit laatste van Zuid Afrika de clausule van meest begunstigde natie bedongen heeft. Een krachtig hoofdar- tikel in een der voomaamste Kaapsche bla- den vermeldend, waarin dit zegt, dat hier mede aan de zaak van rijkspreferentie een harde klap toegediend is, daar Duitschland nu deelen zal in alle toekomstige verlagingei: van rechten die aan Groot-Brittannie toege- staan worden, zegt de Daily Express, dat het gevolg hiervan het blokkeeren van het pad <der imperiale wederkeerigheid zal zijn. ri is een bewijs voor de verandering der opinie, wanneer de Express hierover geen verwijtert aan het adres der Zuidafrikaansche regee ring verbindt. Als de kiezers waarop zij steunt, dit goedvinden, schrijft het blad, dan is er verder niets te zeggen, want Zuid-Afri ka kan alle handelsverbintenissen aangaan, die het zelf verkiest en het kan zelfs, als het het wil, het rijk uitwandelen. Wat de Daily Express wel degelij'k te gispen vindt dat zijn de Britsche departementen te Londen. Terwijl Pitt en Joseph Chamberlain het rijk tot een groote handelseenheid aan elkaar geklonken zouden hebben, begrijpen deze departementen niet, dat in de door den oorlog gewekte ge- voelsgemeenschap een enkele stoot in de goe de richting voldoende geweest zou zijn. De Express wijt het aan het gebrek aan verbeel- dingskracht te Londen dat Zuid-Afrika en Groot-Brittannie nu uiteenloopende paden schijnen te bewandelen. DE OMGESLAGEN REDDINGBOOT. De begrafenis der slachtoffers. Na een eenvoudigen dienst in het kleine dorpskerkje, waarbij de geheele bevolking tegenwoordig was, zijn gisteren 15 van de 17 slachtoffers van het ongeluk met de red- dingboot op het kerkhof te Rye begraven. De burgemeester hield een korte toespraak. Er waren kransen van de admiraliteit, van alle -naburige kustplaatsjes, van de Vereeniging tot redding van drenkelingen, en tal van cor- poraties en particulieren. De beide nog ver- miste lijken zijn nog niet aangespoeld STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND Johan de Witt (thuisr.) 19 Nov. te Sabang. <rakatau 20 Nov. v. Batavia n. Amsterdam P. C. Hooft (uitr.) 20 Nov. te Sabang. Salawati (uitr.) 20 Nov. te Tjilitjar. Riouw 20 Nov. v. Hamburg te Amsterdam. Enggano 17 Nov. v Batavia n. Amst. (Verb.) J. P. Coen 20 Nov. v. Afflst. n. Batavia. Mapia (thuisr.) 20 Nov. v. Port Said. Madoera (uitr.) 20 Nov. te Middlesbro. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Brielle (uitr.) 19 Nov. te Arica Cormorant (charter) 20 Nov. v. Macnhestef te Amsterdam. Crynssen (thuisr.) 20 Nov. te Havre; vertrekt 20 Nov. n. Amsterdam. Iris, v. Amst. n. Kopenhagen, 20 Nov. ti Cuxhaven. Odysseus, v. Amst. n. Kopenhagen, 20 Nov, te Cuxhaven. Proteus 20 Nov. v. Kopenhagen n. Stettin. Pluto 20 Nov. v. Amst. te Hamburg. Alkmaar 20 Nov. v. Haburg te Antwerpen. Breda 20 Nov. v. Rott. n. Hamburg. Jan van Nassau 20 Nov. v. Amst. n. Cura sao. Lekhaven 20 Nov. v. Amst. n. Hamburg. Berenice 19 Nov. v. Palermo n. Castellon Clio 19 Nov. v. Patras n. Algiers. Hebe 19 Nov. v. Valencia n. Amsterdam. Hermes 19 Nov. v. Smyrna te Konstantino pel. MarieHorn 19 Nov. v. Varna te Constanza Mars 19 Nov. v. Bremen n. Amsterdam. Medea 19 Nov. v. Savona te Castellon. Nero 20 Nov. v. Danzig te Amsterdam. Orion 18 Nov. v. Candia n. Algiers. Orpheus 20 Nov. v. Kopenhagen te Amst. Poseidon 19 Nov. v. Napels n. Torrevieja. Ulysses 20 Nov. v. Amst. te Rotterdam. Zeus 20 Nov. v. Barcelona te Amsterdam. BROEK OP LANGENDIJK, 21 Nov. 1928. Langedijker Groentenveiling. Reuze Bloemkool 12.9020.90; Bloemkool 2e s 2.206.50 per 100 stuks; Wortelen 4.50; Roode Kool le s. 2.50—/ 5.20; Roode Kool 2e s. 0.70—/ 2.60; Gele Kool le s. 1.40—/ 3.20; Gele Kool 2e s. 0.60 1.20; Deensche Witte Kootl 2.60— 4.10; Uien 7.40—/ 9.10; Drielingen 8.40; Nep 12.50—/ 13; Grove Uien 6.507.70; Bieten 1.10—/ 2.70; Aard- appelen: Blauwe 4.60; Eigenheimers 3.30 alles per 100 K.G. Aanvoer: 15000 stuks Bloemkool; 1150 K.G. Wortelen; 22500 K.G. Roode Kool; 31000 K.G. Gele Kool; 28000 K.G. Deen sche Witte Koo'l 27500 K.G. Uien; 1200 K.G. Bieten en 1500 K.G. Aardappelen. BOVENKARSPEL, 20 Nov. 1928. „De Tuinbouw." Heden besteedde men voor: Bl. kool le s. 1723; Bloemkool 2e s. 6— 13; Roode Kool 25.70; Witte Kool 2-/3; Gele Kool 1-/ 2.50; Uien 3.50—/ 4.20. NOORDSCHARWOUDE, 20 Nov. 1928, Bl. Aardappelen 4.104.50; Bravo's 2.90; Uien 7.90—/ 9.20; Drielingen 9.20-/ 9.70; Nep 12.10; Grove Uien 6.80—/ 7.60; Peen 3.80—/ 4.20; Peen (kleine) 2.30; Roode Kool 2.60—/ 5.40; Gele Kool 1.20—/ 3; Witte Kool 2.40— 3.10; Deensche Witte Kool 2.404.30; Kroten 2.10, alles per 100 K.G.; Bloemkool le s. 11.20—21.30; Bloemkool 2e 1.60—/ 5.40 per 100 stuks. Aanvoer: 3400 K.G. Aardappelen; 23800 K.G. Uien; 2900 K.G. Peen; 53200 K.G. Roode Kool; 10200 K.G. Gele Kool; 18000 KG. Witte Kool; 92800 K.G. Deensch* Witte Kool; 1000 K.G. Kroten; 7300 stuks BUoemkool. WARMENHUIZEN, 20 Nov 1928. Roo- de Koql le s. 2.30—/ 5.40; Roode Kool 2e S. 1.60—/ 3.70; Roode Kool (kale) 1.50 3.60; Gele Kool les. 1.40—/ 3 70; Witte Kool le s. 1.802.10; Deensche Witte Kool 2.304.40; Bloemkool le s. 10.70—/ 13.10; Bloemkool 2e s. 1.40- 3; Nep 12.10—/ 12.50; Drielingen 8.20—/ 9.30; Uien 8.20—/ 9; Grove Uien 7.20—/ 8.10; Peen 4.20. Aanvoer: 55500 K.G. Roode Kool; 11200 K.G. Gele Kool; 16400 K.G. Witte Kool; 100 K.G. Nep; 12350 K.G. Uien; 125 K.O. Peen; 30900 K.G. Deensche Witte Kool en 3080 stuks Bloemkool. ZWAAG, 19 Nov. 1928. Veiling Bangert en Omstreken. Druiven 2740; Tomaten f 5.60—/ 9; Winterjan 7.5012; Com- tessen 10.1014.10; Soldat 1418; Reigenet 6.507; Curre 11.70— 14.40; Winterlouw 8.40—/ 10.60; Pre sent van Engeland 10.5018.70; Goud- reinette 18; Kl. zoet 9.8012.50; BL kool 9—/ 19.20; Wortelen 67; Uien 2—/ 3.20; Spruiten 3.90—/ 6.50; Wit- lof 22—/ 32, s

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7