DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 1928 Hbonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Eewijsn. 5 ct. Advertentlepr. 25 ct p. regel, grootere letters near plaatsrnlmte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Bodactle No. 83. DONDERDAG Uit het f»ai»iement Daggeiijkscfa eswerziciif. Buitenlansi IVo. 25J Dif antnmer besfaaf nit 2 btaden. Honderd dertigste Jaargang Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. 22 WOYEfHBEIR Den Haag, 21 Nov. 1928. Alvorens verslag te doen omtrent de avondvergadering van gist-er dienen wij een onwillekeurig verzuim te herstellen. Bij het frorte maar wonderlijke debat omtrent het inkomen van het Koninklijk Huis heeft de minister van Financien medegedeeld, dat de Koningin, de Koningin-Moeder en Prinses Juliana weder 10 pCt. van haar grondwette- iijk inkomen aan de scharkist afstaan. In de avondvergadering is in de eerste plaats voortgezet het debat over de Burger- wachten Volgens gewoonte waren de soci- aal-dcmocraten bij mond-e van den heer Van Zadelhoff daartegen in het geweer gekomen en gisteravond is hun niet alleen de commu nist De Visser bijgevallen, maar heeft ook de heer Arts, de eenige vertegenwoordiger yan de R.K. Volkspartij in de Kamer, zich aan de zijde der tegenstanders geschaard Zij yonden bestrijding bij de heeren Duymaer yan Twist (AR.) en J. J. C. van Dijk (A.R.) doch ook de minister Kan heeft ze o i. af- doende te woord gestaan. Ook zonder te beweren, dat de partijen der tegenstanders oproermakers zouden zijn, heeft de minister er op gewezen, dat een re geering altijd er rekening mee moet houden, dat onvoorziene omstandigheden zieh kunnen voordoen en dat dan niet altijd soldaten bij 'de hand zijn, terwijl de politic niet sterk ge noeg kan wezen. In dat geval zijn de burger- fvachten een soort van achterban der politic en kan goed werk verrichten. De stemming over de post zal heden plaats vinden. De avondvergadering was er niet genoeg voor bezocht. De post voor ondersteuning aan nood- lijdende gemeenten heeft de regeering van zes op vijf ton teruggebracht. Minister Kan yoerde tot verdediging van die veriaging aan, dat de ervaring hem had geleerd, dat ook vijf ton nog ruim voldoende is Maar wanneer het noodig is, zal hij zich er niet aan houden en meer uitgeven. Van meer dan een zijde hoorden wij een goed woord doen ten gunste van de gemeente Hardenberg en de minister heeft beloofd een bijzonder ern- stig onderzoek te doen instellen naar den toestand van deze blijkbaar sterk in nood verkeerende gemeente. Bij de post „filmkeuring" heeft de heer De Visser (Comm) gepleit voor de opneming van communisten onder de leden der keu- lingscommissies. „Als u me geschikte per- sonen weet aan te wijzen", heeft minister Kan geantwoord, „ben ik bereid een benoe- ming daarvan in ernstige overweging te n-emen" De afdeeling „statistiek" is voor den heer Van der Waerden (S. D. A. P.) aanleiding geweest om op uitbreiding van onderschei- oen statistische overzichten aan te dringen Minister Kan heeft onder hilariteit alleen beloofd de verzoeken over te brengen aan zijn opvolger! Maar hij wist ook te vertel- len dat er kans bestaat, dat er een bedrijfs- statistiek wordt samengesteld. Bij de afdeeling „Krankzinnigenwezen" heeft de minister medegedeeld, dat hij, naar aanleiding van enkele gevallen van onrecht- matige opsluiting, een wijziging van de krankzinnigenwet overweegt. De moeilijk- foeid schuilt echter in de eischen van medici en juristen, die ieder de voornaamste rol willen vervul'len bij de procedure over de opneming in een gesticht. De minister hoopt evenwel een vorm gevonden te hebben, die beide partijen bevredigt en zal in dat geval met een wetswijziging bij de Kamer komen De nieuwe liberale afgevaardigde de heer Vos. heeft bij de afdeeling armwezen aange- drongen op een wijziging van de Armenwet, waarbij de toestrooming van werkloozen naar de groote gemeenten wordt voorkomen. Minister Kan heeft overweging hiervan be loofd, maar overigens is van hem niet veel te verwachten inzake verbetering van onze ar- menzorg Daarvoor is de tijd te kort. De Kamer is blijven steken in de afdeeling „werkverschaffing". Donderdagavond wordt daarmee voortge- gaan De Tweede Kamer is hedenmiddag begon- nen met de aanneming van de artikelen be- treffende de Burgerwachten op de begroo- ting van Binnenlandsche Zaken en Land- bouw. Ze werden aangenomen met 44 tegen 23 stemmen. Tegenstemmers waren de S.D.A.P de V.D., en de heer Arts (R.K Volkspartij). De heer L. de Visser was afwezig. Het subsidie voor den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm werd zonder stemming goedge- keurd, nadat de heer Van Zadelhoff (S. D. A P.) verklaard had dat hij geacht wilde worden tegen te hebben gestemd. Daarna is men voortgegaan met de behan- deling van de begrooting van Arbeid, Han del en Nijverheid. De eerste spreker van he denmiddag, de heer Kortenhorst (R.K) be- toogde in den breede, dat de minister te weinig aandacht wijdde aan den handel en de nijverheid De afdeelingen voor die takken van dienst zijn volgens hem niet voldoende geoutilleerd en de voorlichtingsdienst voor den vreemde is te weinig actief. Ook ont- breekt er een persdienst. Op economisch ge- bied laat de minister te veel aan de andere departementen over en als kenmerkend feit noemde de spr. het antwoord van den mi nister van Justitie, toen men hem vroeg of de minister van Arbeid ook gekend was in het ontwerp op de naamlooze vennootschap- pen: „Ja, als ik er dien ook nog in had moe- ten halen, was er niets van terecht gekomen." Dat de heer Kortenhoff ook weer met zijn stokpaardje, het onderhandelingstarief, voor den dag kwam, zal wel geen verwondering wekken. De heer Joekes (V.D.) heeft in een uit- voerige rede een lans gebroken voor een in- niger samenwerking tusschen patroon en werkman. Dat leek hem beter dan strijd of revolutie. De Staat moet daarbij verstevigen en steunen wat door het vrije initiatief is tot stand gebracht en de uitvoering van sociale maatregelen zooveel mogelijk leggen in handen van organen uit de vrije samen werking opgekomen. Hij bepleitte in verband hiermede de ver- leening van medezeggingschap in het bedrijf aan de arbeiders met een aandeel in de winst, een behoorlijke rechtspositie en een jaarlijk- sche vacantie. Op zijn beurt diende hij, in concurrentie met den heer Drop, een motie in, waarin van de regeering een onderzoek wordt gevraagd naar middelen ter bevor- dering van een vacantie van alle loontrek- kenden met behoud van loon. Voor de bindendverklaring van het collec- tief contract gevoelde de afgevaardigde niet veel. Over de wijze van raadpleging van den Hoogen Raad van Arbeid was de spr niet tevreden. Het leek soms wel, alsof de minis ter met puzzles kwam aanzetten. Hij vond ook dat de minister te aarzelend was in zijn optreden. Maar dat de conventie te Was hington nog niet tot ratificatie was voorge- dragen, keurde hij goed, zoolang onze om- ringende landen er ook niet van willen weten. Dat laatste was de heer Boon (Vrijheidsb.) ten voile met hem eens. Maar niet stemde hij in met de kritiek op den minister, alsof hij niet doortastend genoeg was, en hij noemde het een en ander om dit nader toe te lichten Overigens was de spr. voorstander van mede zeggingschap, mits deze niet ging over de leiding der zaken, en van vacantie mits zon der staatsinmenging. Nadat ook de heer Snoeck Henkemans (C.Fjf.) den minister had vrijgepleit van de beschuldiging van onvruchtbaren arbeid, kwam deze zelf aan het woord. De minister heeft ruim een uur lang zijn beleid verdedigd en dit waarlijk met klem van redenen gedaan. In het bijzonder heeft hij er op gewezen, dat veel wat ook hij gewenscht zou achten om practische en vooral financieele redenen on- bereikbaar is te achten. En dan moet men niet over het hoofd zien, dat de toestanderi niet altijd rijp zijn voor de invoering van op zich zelf z-eer goede maatregelen. De mi nister noemde zich voorstander van vacan tie mits niet bij de wet" ingevoerd. De con ventie van Washington kan nog niet gerati- ficeerd worden zoolang onze buren met hun arbeidswetgeving achter ons aan komen. De verbindend verklaring van het collectief con tract acht hij ingeraden voor de industrie. Bovendien behoort de loonregeling niet tot de taak van den staat Regeling van de be- drijfsorganisatie acht hij in beginsel wel juist, maar de zaak moet eerst nog groeien voor de regeering haar ter hand neemt. Den Hoogen Raad van Arbeid raadpleegt de mi nister gaarne, maar hij wil niet dat dif li- chaam grooter invloed erlangt ten koste van zijn verantwoordelijkheid. Veel van wat de heer Kortenhorst heeft opgemerkt, raakt het algemeen beleid van het kabinet, was hier dus niet ter plaatse, maar de minister ver- zekerd-e hem, dat het aan samenwerking op zijn ministerie niet ontbreekt. Overigens heeft de minister zich met vuur verdedigd te gen het verwijt, dat hij niet doortastend ge noeg zou wezen en tal van voorbeelden ge- noemd van effectvol optreden op verschil- lend gebied. Er werd niet gerepliceerd, zoodat er on- middellijk aan de artikelen kon worden be- gonnen. Tal van sprek-ers hebben het woord gevoerd doch daar komen wij op terug als de minister hun van antwoord heeft gediend. Alleen vermelden wij, dat de heer Biaat (Plattel.) de dwaasheid uithaalde tegen het tractement van. den minister op te komen. Dat was hem veel te hoog en daar hij zeker wist, dat een amendement van hem wegens gebrek aan steun toch niet in stemming kon komen vroeg hij stemming over het artikel zelf. Hij werd aangenomen met twee stemmen tegeii die van den heer Braat en die van den heer L. de Visser, een wonderlijke compagnit- schap toch! verschillende bijzondere gevallen had aange- haald om de Kamer te waarschuwen, niet al te ingchikkelijk te zijn op het gebied van am nestic. Voorts verklaarde hij, dat zijn ont werp was ontstaan met het doel om in geval van te zware straffen door het verleenen van gratie recht te laten wedervaren aan de ver- oordeelden. Daarna kwam Van Cauwelaerts aan het woord. Hij was het niet eens met den minis ter, om die bijzondere gevallen aan te halen, daar dan de kans bestond, dat een ontwerp tot stand zou komen, dat alleen op uitzonde- ringsgevallen betrekking zou hebben. Een wet toch behoorde te zijn voor het algemeen en niet voor een betrekkelijk klein aantal bij zondere gevallen. Toch was Van Cauwelaert het met den minister eens, dat er onderscheid gemaakt moest worden tusschen activisten en hen, die met den vijand handel hadden ge- dreven. De Vlaamsche katholieken weigeren w-eliswaar niet, om aan de laatstgenoeinde gratie te verleenen, doch dit behoort dan bij een afzonderl-ijke wet te geschieden. De acti visten werden immers geteid door poliiieke drijfv-eeren. Vele activisten, zoo zeide Van Cauwelaert, hebben lang geaarzeld, alvorens zij de Vlaamsche zaak gedurende den oorlog weer oprakelden, maar zij meenden, dat het de regeering aan het verstand moest worden gebracht, dat de Vlamingen Vlaamsch on- derwijs eischen, en zoo hebben zij er zich toe laten overhalen een' benoeming te Gent te aanvaarden. Van Cauwelaert haalde een paar gevallen aan, waarin de rechter bij het vel- len van zijn vonnis werkelijk buiten de streep is gegaan en hij vroeg of men die Vlamingen nog langer kan bttrooven van hun burgerlijke rechten. Verschillende onder hen zijn Van Cauwelaerts vrienden gebleven. De Kamer moet zich inschikkelijk toonen en in- dien zij dezen activisten niet dadelijk hun burgerlijke eererechten wil teruggeven, on der voorwendsel dat er een verkiezing op til is, dan wachte men tot 1930 om hun die rechten terug te geven. Tenslotte verzocht Van Cauwelaert nog dat er een onderscheid zal worden gemaakt tusschen activisten en leveranciers aan den vijand, en dat aan de eerstgenoemden vol- ledige amnestie zal worden verleend volgens het ontwerp der commissie. Dit alleen kan den vrede in het Vlaamsche land herstellen. Nadat nog een socialist uit naam van de 30.000 gesneuvelden had geprotest-eerd tegen de opvatting, dat er amnestie moet worden verleend aan de verraders, omdat de bevol- king dit zou wenschen, kwam de socialist Eckelers aan het woord. Spr. zei dat de socialisten. gebonden waren door de aanbeveling van de internationale socialistische conferentie, volgens welke aan beveling het zoo behoorde te zijn, dat in alle landen van Europa ook in Rusland en Vlaan- deren amnestie werd verleend Verder had spr. het vooral over den min- derwaardigen toestand, waarin d-e Vlamin gen in ieder opzicht tegenover de Fransch- sprekenden verkeeren, hoe op elk gebied, zoowel bij de besturen als ten opzichte van onderwijs en leger de Vlamingen steeds weer worden vernederd omdat zij Vlamingen zijn Daaruit is het activism-e te verklaren. Ook spreker wenscht volledige amnestie. Tusschen Janson en Kami-el Huysmans had tenslotte nog een scherpe woordenwisseling plaats. Janson had, sprekende over de ver- oordeelden, gezegd dat zij misschien wel tot Huysmans' vrienden konden worden gere- kend, waarop Huysmans een lang-e lijst van veroordeelden voorlas, die tot de liberale partij behooren. Tot zoover bet debat. Wat het resultaat er van zal zijn, is nog niet te zeggen. Onder de liberal-en zijn er, die zich kanten tegen iedere vorm van het teruggeven der burgerlijke eererechten. Daaientegen zijn er onder de katholieken, die tot elken prijs het teruggeven van deze rechten eischen. Het kan dus nog een hevige strijd worden, waarbij de regeering er denbelijk niet zon der kleerscheuren afkomt. HET AMNESTIE-VRAAGSTUK IN DE BELGISCHE KAMER. Van Cauwelaert aan het woord. - Voor- en tegenstanders van een am- nestie-wet. De Vlaamsche achter- stelling. Gistermiddag heeft de Belgische Kamer d-e behandeling van het amnestie-wetsontwerp hervat. Eerst heeft men een tijdlang gekib- beld over de omstandigheden, waaronder de veroordeeling van enkele activisten indertijd heeft plaats gehad en waaruit moest blij- ken, dat in de verschillende gevallen de rechters een vonnis hebben geveld zonder grondige kennis van de zaak te bezitten. De minister van justitie merkte op, dat hij DUITSCHLAND DE TOESTAND IN HET ROERGEBIED De kansen op vergelijk staan on gunstig. Het is niet waarschijnlijk dat nieuwe on- derhandelingen voor Maandag zullen plaats vinden: beide partijen wachten op een uit- noodiging van regeeringspresident Berge- mann, die tot nu toe niet gedaan is. De vakvereenigingen verklaren dat zij liever het werk zullen hervatten op den ouden grondslag, dan te. blijven onderhandelen op den nu gevolgen weg. Zij willen onder alle omstandigheden een beslissing van het Rijks- ar-beidsgerecht uitlokken, die voor beide par tijen bindend zal zijn. Na deze verklaring zijn de vooruitzichten op een spoedige bijlegging van het conflict weer zeer somber geworden. BANKROOF. Een buit van 10.000 dollar. Twee voorname Chineesche banken, in het iakendistrict gelegen, zijn het slachtoffer ge worden van een buitengewoon brutalen dief- stal op klaarlichten dag. Bandieten, die met een automobiel voorkwamen, drongen de bankgebouwen binnen, en terwijl eenigen hunner het personeel onder bedreiging met een revolver in bedwang hielden, plunderden anderen de kassa. Zij maakten ongeveer 10.000 dollar buit. Vervolgens namen zij de vlucht. GEVAARLIJKE FANTASIEeN. In Maart '27 werd te Schwerin een onder- wijzer tot acht maanden gevangenisstraf ver- oordeeld wegens onzedelijke handelingen met een 14-jarige leerlinge. Later bleek, dat de verklaringen van het meisje onmogelijk juist gejgest konden zijn Bij1 de herziening van het "proces diende een hoogleeraar uit Rostock, die het meisje lan- gen tijd in observatie had gehad, een rap port in, waarin hij betoogde, dat de verklarin gen van het meisje eenvoudig op fantasie berustten, in verband staande met haar leef- tijd. Zij heeft allerlei gebeurtenissen gecon- strueerd, die met de feiten in het geheel niet overeenstemden. Van bewuste leugens kon echter niet worden gesproken, daar het meisje vast overtuigd was van de waarheid van haar beweringen. De onderwijzer, die inmiddels reeds vier maanden in de gevangenis heeft gezeten, is thans vrij gesproken. EEN VROUWELIJKE HARRY DOMELA. „Prinzessin Margarethe von Preuszen". In het begin van de volgende week zal te Erfurt het proces beginnen tegen de boeren- arbeidster Martha Barth, die vervolgd wordt wegens talrijke opliehterijen. Drie jaar lang is het haar gelukt in Erfurt, Eisenach, Gera en andere plaatsen in Thuringen zich te la ten doorgaan voor prinses Margarethe van Pruisen. Door een toeval is men achter haar bedrie- gerijen gekomen. Twee dames uit Erfurt, die aan de „prinses" groote bedragen geleend hadden, zoc'hten haar op in het paleis van prins August Wilhelm te Potsdam, waar zij volgens haar beweren zou logeeren. De „prinses" bleek er wel te zijn, doch als Martha Barth in den koestal te vertoeven. Een jaar lang heeft zij preventief gezeten. Ook „prins Wilhelm", alias Harry Do- mela, zal weder moeten terechtstaan, dit keer wegens onlichting van pensionhouders. Het heet, dat hij juist bezig was zijn memoires te schrijven. RADIO IN DIENST DER POLITIE. In Duitschland, waar de politie ook veel gebruik maakt van radio, heeft men reeds herhaaldelijk misdadigers met behulp van dit middel weten op te sporen. Onlangs zijn op deze wijze weer twee ontvluchte gevange- nen achterhaald. Misschien mopperden enkele luisteraars, omdat het progra-mma voor politie-berichten onderbroken moest worden, maar wanneer zij de resultaten bemerken, zullen zij in de toekomst ongetwijfeld een ander houding tegenover de radio-politie-berichten aan- nemen. ZELFMOORD VAN EEN SCHOOL- KNAAP. Opnieuw heeft te Berlijn een scholier zelf- moord gepleegd. De 18-jarige Heinz Rieth- dorf uit Wilmersdorff, de zoon eener ver- koopster van confituren en dagbladen en leerling eener middelbare school, heeft zich, naar Wolff meldt, door een schot in het hoofd van het leven beroofd, omdat hij niet naar een hoogere klasse zou worden bevor- derd. De zaak is vooral droevig, omdat de jongen niet voldoende tijd had om zijn schoolwerk te maken, daar hij zijn moeder die in zeer moeilijke omstandigheden verkeer- de, vaak moest helpen met haar werk. EEN GRIEZELIGE VONDST. In Juni van dit jaar is bij Garmisch_ Par- tenkirchen de reiziger Kurth uit Zwickau die wegens een misdrijf naar het buitenlanc wilde vluchten door den mechanicien Arthur Dietze, die hem 's nachts op een bergweg overviel. van 6O0 mark beroofd en zwaar ge wond. De aanrander sloeg hem onverhoeds met een zwaren hamer op het hoofd en maak- te zich toen van het geld van den bewuste looze meester. Kurth kwam kort daarna bij' en wist den roover te achterhalen en vast te grijpen maar moest hem weer loslaten toen deze zich te weer stelde. Van den roover heeft men later niets meer gehoord. Thans is echter diens skelet in een Seek gevonden. In een zak van de jas zat nog de gestolen 600 mark. Men vermoedt dat Dietze bij zijn vlucht van een hoogte in de beek is gevallen. FRANKRIJK. DE RADICALEN EN HET KABINET. Tweedracht in de fractie. Havas meldde, zooals in een deel onzer vorige oplage reeds werd meegedeeld, da de rad.-soc. Kamerfractie er van heeft afge. zien een waarschuwing te zenden aan de zeven afgevaardigden, die voor en de zeven die tegen de regeering hebben gestemd, 'o plaats van zich te onthouden, en een voorstel heeft verworpen om onmiddellijk bekend te maken, welke houding de fractie tegenover het kabinet zal aannemen. Dit wijst er op, dat er in de fractie zelf allesbehalve eensgezindheid heerscht. Het be- stuur der fractie had besloten geen stelsel- matige oppositie tegen het nieuwe kabinet te voeren, maar de vrijheid van hajjdelen der radicalen te waarborgem Dit laatste beteekende, dat de radicalen zich voorbehielden, hetzij1 voor, hetzij tegen de voorstellen der regeering te stemmen, of wel zich te onthouden, al naar den aard der ingediende voorstellen. Ook ten aanzien van de zeven radicale Ka- merleden die voor en de zeven die tegen de regeering gestemd hebben, in plaats van zich te onthouden, blijkt de fractie het niet met raar bestuur eens te zijn geweest. Eerstge noemden hadden, alvorens hun vertrouwen in let kabinet uit te spreken ,hun ontslag uit de ractie genomen voor het geval hun houding niet in overeenstemming zou worden geacht met het door Kamerleden der partij in te ne men standpunt. Daarentegen hadden de zeven tegenstemmers een dergelijk voornemen niet te k-ennen gegeven. Het bestuur der frac tie had de veertien een „waarschuwing" wil len doen toekomen, doch ook daar heeft de ractie niet aan gw/ild. DE ONTPLOFFING TE VINCENNES. Een aanslag. De Paris Soir geeft ten aanzien van ae ontploffing in de patronenfabriek te Vincen- nes, waarbij vier menschen omgekomen zijn, de meening weer van een hoofdambtenaar, wiens naam niet genoemd wordt. Deze heeft verklaard, dat het onmogelijk is, dat een lost met slaghoedjes bij het vallen uit elkaar zou springen. Daarom was hij tot het besluit ge- comen, dat een der kisten misschien voor een ontploffing ingericht was. Deze meening, vol gens welke men dus met boos opzet te doen zou hebben, is eergisterenavond, ook aan mi nister-president Poincare meegedeeld. AANSLAG TE MARSEILLE. 358.000 francs gestolen. Drie beambten van een bank te Marseille, die 358.000 francs naar het centrale post- cantoor brachten, zijn dicht bij dat kantoor door 5 individuen aangevallen, die zich mees ter maakie van de zakken, waarin het geld vervoerd werd. Een der beambte, die aanstal- ten maakte om zijn revolver te trekken, werd gedood door een kogel, die hem in het har! :rof. De bandieten wisten in een taxi te ont- Icomen, waarvan het nummer echter bekend is, ENGELAND TEGEN DE LONDENSCHE NACHTCLUBS. Een aantal Londensche nachtclubs heeft haar deuren gesloten en het aantal, dat thans nog bestaat, bedraagt maar 1 /3 van het vo rige jaar. De politie zal een energieken strijd voeren tegen die clubs, die de verordeningen overtreden en een jong hoofdinspecteur van politie, Concannon, ml de campagne voeren daarin bijgestaan door den nieuwen onder- commissaris van Scotland Yard, Norman Kendal. PERZIe. OPSTANDELINGEN GETUCHTIGD. Drie sjeiks bij een luchtaanval gedood. Bij een luchtaanval, gedaan op last der Perzische autoriteiten, op Arabische stam- men, bekend onder den naam Beni Toeroef en wonende in de streek bij Ahwaz, die in ge- vecht waren met de Perzische troepen, zijn drie opsfandige sjeiks gedood. De sjah van Perzie. die den nieuwen weg van Choramabad heeft ingewij-d, heeft van zijn verde'e reis in de provincie Choezistar? afgezien. Hij zal te Ahwaz, waar hij zich op het oogenblik bevindt, blijven tot na afloop der vijandelijkheden. AMERIKA. EEN RESERVE-FONDS. Voor in tijden van nood. In de conferentie van gouverneurs stelde de gouverneur van den Staat Maine, Ralph Brewster, heden voor om een fonds van drie milliard dollar in het leven te roepen, strek- kende tot het doen verrichten van nood'zake- lijke openbare werken in tijden van overpro- ductie en werkloosheid. De gouverneur bracht hiermede op Hoovers verzoek 'n ge- deelte van diens plannen ter kennis om „de voorspoed der Ver. Staten te stabiliseeren". Het in't leven roepen van zulk een fonds, zeide Brewster, is een van de beste manieren van verzekering tegen panieken. In zekeren zin zou het a-ldus mogelijk zijn voor de te- werkstelling datger.c te doen wat het federale reserve-stelse1! voor de financien doet. EEN ClrTMENGSTER? Te Union in den staat Missouri (V.St.) is het strafgeding begonnen tegen een boere- vrouw, reeds eenigszins op jaren, vrouw Gif- ford. Het heec dat zij bekend heeft, drie men schen met vergif om het leven te hebben ge bracht, w.o. was een man die in beschonken toestand in haar huis was gebracht en wien zij het vergif zou hebben toegediend n.l. om zijn lijden te verzachten. De politie beweert dat er te haren huize 18 menschen onder ver* dachte omstandigheden waren gestorven. Be- paalde motieven heeft men niet kunnen vin den misschien brengt het proces die nog nan het licht. ONJUISTE PROCEDURE. 9000 veroordeelden, die opnieuw terechl moeten staan. Naar Renter uit Ehnira in den staat New York meldt, zouden me°" dan 9000 menschen, die shids April 1927 naar de gevangenissen van den staat New York gezonden zijn, on- wettig zijn opgesloten wegens fouten in de procedure, die daardoor op onwettige wijze gevoerd is. Zij zullen vermoedelijk allemaal opnieuw terecht moeten, staan. ALKMAARSCHE COORAST.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1