ReefttszaRen Buitenland Tijdscha*iffen Luchtvaart Ingezond&n sitikken PROVINCIALE STATEN VAN r' NOORD-HOLLAND. Wegenfonds. Aan het antwoord van Ged. Staten op het Alg. Verslag der afd. betreffende de rekenirtg over 1927 en de begrooting voor 1929 van jiet Wegenfonds, en mededeelingen van Ged. Staten, inzake den aanleg van het net van pri- maire wegen in de provincie, ontleenen wij, dat Ged. Staten tea voile overtuigd zijn van de urgentie van de uitvoering van het wegen- ^De uitkeering aan de prov. Noord-Holland uit de opbrengst der rijkswegenbelasting en der rijwieibelasting over '27 heeft 736 672 tedragen. Hoeveel daarvan ten laste van an- dere wegbeheerders zal komen, valt thans nog tiiet met zekerheid te bepalen. Bij het oprichten van het wegenfonds heeft de bedoeling voorgezeten, dat de in dat fonds iestorten gelden slechts zouden worden ge- bruikt voor de financiering van de door de provincie aan te leggen en te verbeteren pri- maire wegen. Het verleenen van subsidies voor andere wegen of het aflcoopen van tol- len, behodrt dus niet uit dat fonds te geschie- den. Niettemin wordt door Ged. Staten aan de opheffing der nog in deze provincie overge- bleven tollen alle aandacht gewijd. Vacantie-toelage. Ged. Staten stellen voor aan het personeel in dienst der provincie, die eeh wedde genie- ten overeenkomende ihet eene jaarwedde van ten hoogste 3000 ook voor het jaar 1929 eene vacantietoelage te verleenen van ten hoogste 20. Wijziging Am.btenayenregleme.nt. In de 'laatste jaren hebben zich nu en dan gevatien voorgedaan, waarin prov. ambtena ren, die zich in schulden hebben gestoken, in handen van woekeraars zijn gevallen, die hun niet dan op zeer bezwarende voorwaarden geld 1 sen den en daartegenover bedongen, dat zij hun salaris aan hen zouden cedeeren. De ze akten werden aan het provinciaal bestuur beteekend en moesten dan als rechtsgeldig worden erkend. Ged. Staten zijn van oordeel, dat dit euvel, in de eerste plaats in het belang van den ambtenaar zelf, krachtig moet wor den bestreden. Deze zaak het best kan worden geregeld door eene aanvulling van het Amb- tenarenreglement 1920 en wel door de opne- ming van een nieuw art. 73a, luidende: „Het is den ambtenaar verboden, alls waafborg voor het nakomen van door hem of door an- deren aangegane verplichtingen, geheel of gedeeltelijk zijne bezoldiging aan anderen over te dragen." In dezen geest doen Ged. Staten nu een voorstel. Ncord-Hollands Noor der kw artier. Ged. Staten striken voor het ambacht van West-Fries11 and, genaamd de Schager- en Niedorperkoggen, als waterschap op te hef- fen en deze werken in beheer en onderhoud over te dragen aan het hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. Voorts stel len Ged. Staten voor dit hoogheemraadschap eveneens te belasten met het onderhoud en de instandhouding van den dijk langs de noord- westzijde van de Langereis en van den daar- op gelegen weg en met het beheer en de zorg voor het onderhoud van de groote Mallegat- sluis van de diiken ten oosten en ten zuiden van den poi1der Veenhuizen, van deze sluis af tot aan den rnediik van den Heerhugowaard, van den Raaksmaatsbopzem met de uitwate- ring te Aarfswoud en de bemalinp-smiddelen onrfer Oudorp, die ten las^e van Raaksmadt ziiil) van de van Raaksmaat behoorende slui- zen en van al wat verder tot de werken van het ambacht of van Raaksmaatsboezem be- toort. Jhr. Mr. CH. RUYS DE BEEREN- BROUCK. Aangaande den toestattd van Jhr. mr. Ch. H. M. Ruys de Beerenbrouck wordt thans gemeld, dat de ingrijpende nieroperatie giste- len heeft plaats gehad. De toestand van den patient is naar omstandigheden bevredigend. Er bestaat alle hoop, dat de patient na het herstel weder tot voile functie in staat zal zijn. HERZIENING GEMEENTEWET. Ingediend is een wetsontwerp tot herzie- ning van de Gemeentewet. Onder herinnering aan vroeger inge- diende voorsteilen tot heriiening en aan des- wegen uitgebrachte adviezen, wordt in Mem. van Toel. opgemerkt, dat de practijk, zooals die zich voorai in de laatste jaren in het land heeft ontwikkeld, een bont beeld van een veelsoortige samenwerking te zien geeft. Van een doeltreffende, aan de heden- daagsche eischen beantwoordende wette- lijke regeling der samenwerking tusschen ge- meentebesturen verwacht men dat zij orde zal brengen in den huidigen min of meer chaotischen toestand. Wat betreft vereeniging en splitsing van gemeenten en andere wijzigingen der gren zen worden in het wetsontwerp de art. 128 en v.v. alleeti betrekking hebbende op ver eeniging en splitsing van gemeenten ook toe- passelijk gemaakt op elke grenswijziging. Rechtens hebben Ged. Staten het absoluut initiatief inzake grenswijziging. Doch het wetsontwerp stelt voor buiten twijfel te stellen dat dit recht ook aan de regeering toekomt. Vooits wordt vereenvoudiging der proce dure cum annexis voorgesteld. Zoo wordt voorgesteld het instituut van de afzohder- lijke commissie uit ingezexenen niet langer te bestendigen. Het Wetsontwerp maakt ook de vrouw tot burgemeester benoembaar. Aan de gemeen ten wordt meer vrijheid gegeven ten aan- zien van het aantal wethouders. Voorgesteld wordt o m. de mogelijkheid van pensionee- ring der wethouders en hun w'eduwen ert weezen in de wet vast te leggen Ook worden vrouwen benoembaar gemaakt tot secretaris. Intercomfnhnale samenwerking. Voorgesteld wordt dat besturen van twee of meer gemeenten tezamen een regeling kutinen treffen ter gemeenschappelijke behar- hging van belarigen waaronder mede wordt begrepen de voorziening irt zaken, inrichtin- gen of werken, bij welke zij betrokkert zijn. be regeling houdt bepalirtgen in omtrent haar Wliziging, haar verlenging, indien zij voor eeri bepaalden tijd is vastgesteld, en haar opheffing Bij zulk een regeling kan voor de behartiging van de gemeenschappelijke be- Jangen een commissie worden ingesteld b. oen rechtspersoortlijkheid bezittend lichaam wordeh gevornid, en een orgaan van dat Hfflaam women ingesteld. He! onTwerp re- 1 gelt de wijze van samenstelling enz. dezer commissie. Aan de Kroon wordt de bevoegdheid1 toe- gekend een publiek-rechtelijke regeling op te leggen, als het overleg om tot vrijwiliige sa menwerking te geraken, faalt. Ten slotte wordt bepaald, dat de burge meester aan den raad verantwoording schul- dig is, in zake de nandhaving der openbare orde. DE SCHELDE-KWESTIE. De commissie voor buitenlandsche zaken uit de Belgische Kamer is Dinsdag bijeenge- komen. In den loop van de vergadering zijn de kwesties van het Schelde-beheer en van de Nederlandsch-Belgische betrekkingen door verschillende leden te berde gebracht. Men was van meening, dat het aanbeveling ver- diende, alvorens hierover te discussieeren, van den minister van buitenlandsche zaken nadere inlichtingen te verkrijgen over den stand van het vraagstuk. De Tel. verneemt, dat de Belgische regee ring een rapport voorbereidt betreffende de jortgste voorsteilen van de deskundigen. Dat rapport zal naar de Nederlandsche regee ring gezonden, maar niet gepubliceerd wor den. DE HEER KOOIMAN GEEN KAMER- LID. De federatievergadering der vrijzinnig- democraten in den kieskring Den Heldef heeft den heer D. Kooiman te Purmerend, lid van Ged. Staten van Noord-Holland, een candidatuur voor de Tweede Kamer in het volgend jaar aangeboden. De heer Kooiman heeft echter, volgens de Tel., wegens drukke werkzaamheden voor deze candidatuur moe- ten bedanken. WOEST OPTREDEN VAN EEN VEROORDEELDE. Iemand, die Dinsdag voor den politie-rech- ter te Utrecht wegens vernieling van een glasruit terecht stond, hoorde drie weken ge- vangenisstraf tegen zich eischen. Toen de politie-rechter een gelijkluidend vonnis velde, gebeurde er iets, dat zelfs de veldwachters paf deed staan, zegt de Tel. In een vlaag van woede of zenuwachtigheid wierp zich de met drie weken gevangenisstraf bezwaarde op een der getuigen, wiens keel spoedig door tien vingers krampachtig omkneld werd. Het incident had gelukkig, dank zij de onmiddei- lijke hulp der veldwachters, geen onaange- name gevolgen voor den aangevallene. VOOR MEER DAN EEN HALF MILLIOEN GESTOLEN. En toch is de bait niet groot Gisternacht hebben inbrekers een kantoor- gebouw op de Keizersgracht te Amsterdam opeigesloten met een valschen sleutel. Op de derde etage vernielden zij een lessenaar en stalen hieruit een portefeuille die voor 600.000 mark aan waarde inhield. Na deze vondst schijnt de fortuinlijke inbreker ter- stond opgetogen heen te zijn gegaan. Thuis zal hij echter, zegt de Tel., tot zijn schrik be- speurd hebben, dat de markten waardeloos waren. BOTSING TUSSCHEN TREIN EN WAGEN. Nabij de Jan Gijsenvaart is op de spoor- lijn HaarlemVelsen een met 'n paard be- spannen wagen beklemd geraakt tusschen de rails. De voerlieden konden de kar niet be- vrijden en poogden vergeefs een naderenden trein te doen stoppen De wagen werd bij de aanrijding geheel versplinterd en het paard gedood. EEN WILDE STAKING ONDER STUCADOORS. Gistermiddag zijn de stucadoors werkzaam bij de firma Gebrs. Elderenbosch op een werk van den Gem. Woningdienst aan den Tugelaweg te Amsterdam in staking gegaan. Van Werkgeverszijde wordt als reden opge- geven, dat de stucadoors hunne patroons wil- den voorschrijven welke werklieden in dienst genomen dienen te worden, doch dat de pa troons daarin volkomen vrij zijn. KINDJE ONDER EEN TRAMWAGON GERAAKT. Op het emplacement van de stoomtram Oost-Groningen te Veele (Gr.), stond gister een wagon met tegels, porceiein en aarde- werk om te worden gelost. Op de lijn waren eenige kinderen aan het spelen. Door den krachtigen wind of mogelijk door de helling van de baan kwam er beweging in den wa gon, met het noodlottig gevolg, dat een der kleinen er onder kwam. Beide beentjes werden vermorzeld. Het kind is, volgens de Tel., la ter overleden KORTE BERICHTEN. De arbeider C. K., die Maandagnacht aan de hoogovens te IJmuiden ernstige brandwonden over het geheele lichaam heeft gekregen, is gisternacht overleden. De man was 27 jaarhij laat een vrouw met drie kin deren achter. Gistermiddag kwam op den Aalten- schen weg te Lichtenvcopde ae heer Fulten uit Aalten met zijn motorrijwiel te vallen, terwijl hij met groote snelheid reed. De oor- zaak van dit o'ngeval is tot dusverre niet vastgesteld. Een spoedig ontboden genees- heer constateerde een zware hersenschud- ding. De toestand van den patent is ernstig. Gisternacht is ingebroken ten huize van den heer Janssens in de Swalmerstraat te Roermond. Voor pl.m. 1000 aan goud eh zilver is er gestolen. Op den Rijksweg van Venlo naar Tege- len is de heer S. door een auto gegrepen en erhStig aan hoofd en armen gewond, zoodat hij' in 't ziekenhuis is opgehomen. Van ach ter een passeerenden auto komende. werd hij dor ten uit tegenovfergestelde richting ko mende auto aangereden. Zijn toestand is IN HULPELOOZEN TOESTAND ACHTERGELATEN. De Arnhemsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van den chauffeur van den burgemeester van Schaik, die terecht stond wegens het overrijden en in hulpeloozen toe stand achterlaten van een motorrijder. De motorrijder werd later door een voorbijgan- ger met verschillende wonden en een gebro- ken been op den weg gevonden en door hem per rijwiel naar Wijchen gebracht. De recht bank heeft verdachte veroordeeld tot 1000 boete subsidiair 2 maanden hechtenis. De eisch was 3 maanden gevangenisstraf. DE DOETINCHEMSCHE GASKWESTIE. Voor de Arnhemsche rechtbank is Dinsdag behandeld de zaak tegen den directeur van het gas- en electriciteitsbedrijf te Doetinchem, G. Pieterson, wien ten laste werd gelegd dat hij in October 1926 gascomforen en andere toestellen wederrechtelijk heeft weggenomen, althans doen wegnemen; voorts, dat hij zijn opzichter G. R. toegestaan heeft ten laste van het bedrijf stopcontacten aan te brengen en gas en electriciteit te verbruiken. Verdachte gaf toe gascomforen cadeau te hebben gegeven voor hem bewezen diensten. Aan zijn opzichter stond hij gratis gasver- bruik toe, doch hij meende daartoe als chef gerechtigd te zijn; het was een contra-pres- tatie voor de groote diensten van dezcn op zichter. Verschillende personen, die van verdachte een gastoestel wegens bewezen diensten ca deau kregen, werden als getuigen gehoord. De wethouder voor het gas- en electrici teitsbedrijf te Doetinchem verklaarde, dat de directeur vrij was in het propageeren van het gasverbruik. De burgemeester van Doetinchem verklaar de, dat de directeur het gasbedrijf, dat in de- solaten toestand verkeerde, op schitterende wijze heeft gesaneerd. B. en W. hebben ach- teraf gratis verstrekken van gastoestellen en slangen door den directeur goedgekeurd. In dien de directeur vooraf aan den raad toe- stemming had gevraagd, zou dit verzoek ze- ker zijn ingewilligd. De substituut-officier van justitie, mr. La- sonder, meende, dat de zaak van zeer weinig belang is in verhouding tot het diepgaande onderzoek. Er is toch tot vervolging overge- gaan omdat alles, zooals het tot dUsver is geloopen, onbevredigend is, zoowel voor den verdachte als voor de gemeente Doetin- hem, voor wie de zaak een cause celebre is geworden, mede door de telkens opduikende gevallen van corruptie. De zaak kan een waarschuwing zijn voor ambtenaren, die te autocratisch handelen. Het cadeau geven van gastoestellen door verdachte, zij het dan met propagandistisch doel, is een wederrechtelijke handeling, omdat de gemeenteraad geen toe- stemming heeft verleend. Het tweede ten laste gelegde feit moet worden teruggenomen, daar toestemming tot het gratis gebruik van gas aan den opzich ter door de lichtcommissie was verleend. De verduistering van stopcontacten achtte spr. bewezen, daar daartoe geen toestemming van B. en W. was aangevraagd. De eisch luidde 1G0 boete subs. 30 da- gen hechtenis. Daarna stond terecht de opzichter bij de Doetinchemsche gasfabriek, Gerlof Postma. Hem was ten laste gelegd, dat hij in 1926 en 1927 wederrechtelijk zich hoeveelheden gas had toegeeigend. Verdachte had toestemming om boven een verbruik van 50 kub. Meter gas per maand een oude leiding te bezigen, welke niet over den meter liep. Hij werd er nu van verdacht, die leiding gebezigd te hebben zonder dat de 50' kub. Meter, welke maandelijks betaald moest worden, verbruikt waren. Verdachte ontkende dit ten stelligste. Eveneens werd hem diefstal van een gas- fornuis ten laste gelegd. Hij beweerde ech ter, het ten geschenke te hebben ontvangen van den directeur. Het was een oventje, dat toch op den oudroestzolder stond. Later heeft verdachte het aan zijn zuster te Heusden ten geschenke gegeven. Ook werd aan verdachte nog ten laste ge legd, dat hij den wethouder Velsing een gasoven cadeau heeft gedaan. Ook dit feit werd door verdachte ontkend. Het fornuis van den wethouder moest gerepareerd wor den in de werkplaats van de gasfabriek. Een oud gasfornuis, zwart gelakt, is daarop naar den wethouder gebracht. De werkman aan de gasfabriek, die het for nuis bracht, verklaarde dat hij uit de toon- kamer een witgelakt fornuis naar de woning van den wethouder bracht. Een tweede fitter, die bij dit overbrengen behulpzaam was, verklaarde niet te weten of het fornuis wit of zwart was. Wethouder Velsing, als getuige a de- charge gehoord, verklaarde, dat hij een zwart gelakt fornuis in bruikleen ontving. De substituut-officier van justitie, mr. Lasonder. wees er op, dat ook het belang van deze zaak betrekkelijk gering is, maar toch grooter dan in de zaak van den directeur, omdat verdachte zich hier bevoordeeld heeft. Bewezen is de diefstal van het gasoventje. De eisch luidde 100 boete subs. 30 da- gen hechtenis. Uitspraak 27 November. Op het emplacement aan het Maassta- tion te Rotterdam zijn gistermiddag twee pcrsotunwagens uit de rails geloopen, waardoor de eerstvolgende trein met groote vertragihg vertrok. Op het Holiandsch Diep is het schip van schipper K., uit Oosterhout, geladen met suikerbieten, gezonken. De opvarenden heb ben zich in een roeiboot weten te redden. In Den Haag is gisteren het congres ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Nederlandsche Centrale Vereeniging tot be- strijding der tuberculose gehouden. VREDESVERDRAG. DE ONDERHANDELINGEN MEf DUITSCHLAND. Besprekingen in den Franschen Mmisterraad. Ofschooh in het officieele communique niets daaromtrent worct medegedeeld, heeft de Mi- nisterraad zich Dinsdag bezig gehouden met de ondterhandelingen, welke op het oogenbiik p'laats vinden tusschen de geaiiieerden en Duitschland: over de regeling van de Schade vefgoedingskwestie. Het schijnt, dat alle le den van het kabinet hfet er over eens waren, dat de gouverneur van de Fransche Bank Moreau tot leider van de Fransche deicgatie in de commissie van deskundigen moet worden benoemd. In dit verband acht de officieuze „Excel- sior" het noodzakelijk te waarsehuwen tegen pessismistisehe geruchten, welke door eenige Fransche bladen verspreid worden naar aan- leiding van de rede van den Duitschen minis ter van buitenilandsche zaken dr. Stresemann In "den Rljksdag. De Hi] de scFadevS^o^ing" befrokken mogendheden hebben elkaar haar standpunt medegedeeld, welke standpunten ook ter kennis van de Duitsche regeering zijn gebracht. Wanneer alle mogendheden het met elkaar eens waren, dan zou immers de bijeen- roeping van een commissie van deskundigen overbodig zijn. Het is echter van belang, dat voordat de commissie bijeenkomt, geen mis- verstand bestaat omtrent het karakter en de taak van deze commissie. Het standpunt der Geaiiieerden. De „Times" bericht dat naar verluidt tus schen de geaiiieerden innige overeenstemming bestaat over hun antwoorden op de Duitsche nota. Waarschijnlijk zal-de tekst der afzon- derlijke nota's, die tegelijkertijd te Berlijn worden overhandigd, naar het wezen met el kaar overeenstemmen. Het voorstel om voor- aanstaande Amerikaansche financieele en commercieele deskundigen uit te noodigen tot deelneming aan den arbeid der nieuwe com missie zal naar het heet algemeenen en on- voorwaardelijken bijval vinden. Elk land zal door niet meer dan drie, mogelijk ook maar twee, deskundigen vertegenwoordigd worden. Tegen de zelfstandigheid der deskundigen zullen geen bedenkingen worden ingebracht, al zullen zij aan hun regeering ook verant woording schuldig zijn. Zij zullen echter niet door een voortdurende controle gehinderd worden en niet gedwongen kunnen worden be- sluiten te aanvaarden/waarmee zij niet in- stemmen. De besluiten der commissie zullen slechts een adviseerend karakter dragen en ter goedkeuring aan de verschillende regeeringen worden voorgelegd. Als plaats van samenkoinst komen slechts Brussel en Parijs in aanmerking, waarbij men aan Parijs uit technische overwegingen de voorkeur geeft. De opdracht aan de commis sie zal volgens de „Times" waarschijnlijk de volgende punten omvatten: vaststelling van aantall en grootte der annuiteiten, die Duitsch land in de toekomst ter volledige en definitie- ve kwijting van ziin schuld aan de geallieer- de en geassocieerde mogendheden zal moeten betalen; het sluiien van een overeenkomst, waarin de kapitaliseering en commerciali- seering wordt geregeldaanpassing van het plan-Dawes aan de aan te bevelen definitieve regeling. HONGARIJE. REGEERING EN KUNST. De Hongaarsche minister van Schoone Kunsten, graaf Kuno Klebelsberg, heeft mee- gedeeld, dat op de begrooting een som van 100.000 pengo is uitgetrokken tot aankoop van werk van jonge levende kunstenaars. Deze kunstwerken zullen in de gezantschaps- gebouwen te Berlijn, Londen, Parijs en Rome worden geplaatst, waardoor belangrijke pro paganda voor de Hongaarsche kunst zal worden gemaakt. Verder is het ministerie van plan, op veel uitgebreider schaal dan tot dusverre het ge- val was, kunstenaars te ortdersteunen. Zoo zullen ook in dit begrootingsjaar twee be- gaafde jonge tooneel-regisseurs voor studie naar het buitenland worden uitgezonden. RUSLAND. EEN MASSAPROCES. 29 jabriekdirecteuren veroordeeld. De rechtbank te Moskou heeft Dinsdag, naar de Voss. Ztg." meldt, uitspraak gedaan in het sensationeele proces tegen 29 directeu- ren van bij de woltrust aangesloten wolfa- brieken. Jarenlang hebben deze heeren voor het meerendeel leden der communis- tisch partij1 op groote schaal fraude ge- pleegd en voor honderdduizenden roebels aan goederen verdonkeremaand. De voor- naamste beklaagde werd veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf en confiscatie van zijn heele vermogen, de overigen tot verbanning, drie tot vijf jaar gevangenisstraf of confis catie van hun bezittingen. DOODENSTAD ONTDEKT. In de omgeving van Odessa is een uifge- strekte doodenstad ontdekt. Dit is het resul tant van opgravingen welke verricht werden ten einde de plaats van een oude stad vast te ste'len. Men vermoedt dat de vondst stamt uit het tweede mitlenarium voor Chr. J BULGARIJE. M ACE DO NISCHE TERREUR. Klopjachten op de volgelingen van Protogerow. De correspondent van de „Manch. Guard." te Belgrado meldt, dat niettegenstaande de scherpe censuur de „Vreme" uit Sofia ver neemt. dat Vantsja Mihailow, die het hoofd werd van de komitadji's na den moord op generaal Protogerow zijn politick van uit- roeiing van zijn tegenstanders voortzet. Hij zou zijn krachten thans concetttreeren in de districten van Petritsj en Kustendil. De be- voiking hier heeft onlangs een memorandum aan ie regeering gezonden, waarbij deze ver zocht wordf tusschenbeide te komen. De vol- geling en van Mihailow oefenen n.l. een vol ledige terreur uit. Het verliaal gaat, dat Mihailow van leden van de regeering de na men van honderd onderteekenaars is te weten gekomen en dat hij hun onmiddellijke execu tie heeft gelast. Over, elf leden van het districtscomite van de komitadji-organisatie, die geen eed van trouw wilden afleggen aan het nieuwe hoofd- bestu'tr werd dadelijk het doodvonnis uitge- sproken. Zes werden ter plaatse gefusilleerd, terwijl vijf wisten te vluehten. maar later wer den gegrepen en gedood. De voornaamste volgelingen van den vroegeren leider Proto gerow zijn in de bergen ert de bosschen ge- vlucht, waar zij thans door hun vijanden ah wilde dieren worden opgejaagd, waarbij voorai gezorgd wordt, dat zij niet naar Grie kenland of Zuid-Slavie kunnen ontkomen. TSJECHO-SLOWAKIJE. MORAVISCH BURGEMEESTER LEVEND BE GRAVEN. Het slachtoffer gestikt. De 38-jarige burgemeester van het Mora- vische dorp Rakof, Anton Koetsera geheeter^ is, zoo lezen we in „de Telg.", het slachtoffer geworden van middeleeuwsch bijgeloof. Bij het aanraken van een ondeugdelijk ge- isoleerde tafellamp was hij door den electfi- schen stroom bewusteloos geworden. Zijn familieleden vonden het noodzakelijk een hel- derziende te gaan halen. Deze dame wierp even een blik op den bewustelooze en gelast- te toen, hem te gaan begraven, „ten einde den electrischen stroom uit zijn lichaam in den erond af te leiden". Inderdaad gaf de lamilfe aan den ,,?feSk\aungen" last gevdlg en de burgemeester werd levend begra ven. Toen men hem een uur nadien opdolf, bleek, dat inderdaad „de stroom was afge- leid", doch tevens moesten de ontzette familie leden tot de ontdekking komen, dat de onge- ukkige inmiddels was gestikt. Alle pogingen om de levensgeesten weer op te wekken Ele ven vruchteloos. Tegen de helderziende en de familieleden is thans een vervolging aanhangig gemaakt. AMER1KA. DE DIAMANTSMOKKELZAAK. De beschuldiging aan het adres van Amsterdam. Het stoomschip „Berengaria", aan boord waarvan bij aankomst te New York een partij gesmokke'lde diamant werd gevonden is, zoo als nader uit New York werd geseind Zater- dagmorgen bij aankomst door niet minder dan zestig douane-ambtenaren doorzocht, die alle hutten nauwkeurig visiteerden, ook die van den kapitein van het schip sir Arthur, Rostron. De ambtenaren begaven zich direct naar de hut van Ballyn, den eersten hofmees- ter, die, zooals men weet, werd gearresteerd., De ambtenaren verontschuldigdien dte scherpe visitatie met de mededeeling, dat zij op de hoogte waren gebracht van een samenzwe- ring tot het binner smokkelen van sterken drank. Het onderzoek was zoo streng, dat geen lade ongeopend bleef en geen stuk klee- ding in de garderobes ononderzocht. Allen Sylvester, de „assistant-district- attorney", zeide dat men kon verwachten dat nog vele personen zouden worden gearres- teerd en dat de samenzwering uitgebreide vertakkingen had, niet slechts te New York, doch ook in de hoofdsfeden van Europa. Een Reuterbericht noemde in verband met deze smokkelzaak ook Amsterdam, waarvandaan smokkeldiamant naar Southampton zou wor den gezonden om verder haar weg te vinden naar Amerika. Deze beschuldiging heeft in Amsterdamsche diamantkringen natuurlijk de aandacht getrokken. De Amsterdamsche diamanthandel mocht er immers altijd prat op gaan dat hij zich met smokkelhandel niet inliet en totnogtoe is tegen Amsterdam dan ook nooit iets van dien aard ingebracht. Men geeft ook thans in kringen, die op de hoogte geacht mogen worden, de stellige verzekering, dat voor bovengenoemde beschuldiging wat bona fide firma's betreft geen grond aahwe- zig is. Sport in Beeld. Een in prettigen stijl geschreven interview; van Meerum Terwogt met Marietje Braun, verlucht met eenige foto's, maakt het jongste nummer van „Sport in Beeld" alleen reeds in- teressant. Dan wordt natuurlijk de noodige plaatsruimte ingenoroen door kieken van dem wedstrijd om. den Onafhankeliikheidsbeker te Rotterdam, terwijl hockey- en korfbal-kiekjes/ opnamen van de Van Vlijnen Rit en van de paardensport de sport in Nederland van de laatste dagen compieteeren. Daarnaast trek- ken eenige sneeuwkiekjes (skiloopen bijv.) de aandacht en voltooien-, met de leetuur het „Sport in Beeld"-nummer van 20 November.; ENGELAND-BRlTSCH iNDIe. De dienst wordt tn April geopend. In antwoord op een vraag van den afge- vaardigde Thurle zeide gister in het Lager- huis de minister van luchtvaart Sir Samuel' Hoare, dat hij reden had om te hopen dat de moeilijkheden van diplomatieken aard, die zich voordeden bij het uitwerken van het plan voor een geregelden vliegdienst op Britsch Indie thans overwonnen waren en dat de lijn geopend zal kunnen worden op den datum die in het betreffende witboek is genoemd (April 1929?) NIEUWE VLIEGHAVEN BIJ RIGA. Men meldt ons: Riga ontwikkelt zich meev en meer tot het voornaamste centrum del luchtvaartlijnen in het ncordoosten van Eu ropa. De volgende lijnen komen daar samen: Berlijn—KoningsbergenRiga, Moskou SmolenskRiga, Leningrad—RevalRiga, HelsingforsRevalRiga. De tegenwoor- dige vlieghaven „Spilwe" bij Riga is voor het toenemende lUchtverkeer niet meer toerei- kend. Er is daarom besloten aan de Stihtsee een groote, moderne viieghaven aan te leg gen, met ruime landingsterreinen, hangars en lokaiiteiten voor douane en passagiers. De Stintsee wordt dan tevens de basis voor de watervliegtuigen. De nieuwe vlieghaven zal een oppervlakte hebben van 100 a 150 H.A. Het aanleggen van den nieuWen Riga'schen vlieghaven zal vermoedelijk drie jaar duren. Met het gdlijk maken van den grond zal nog in den loop van dit jaar een aanvang ge maakt worden. (Buiten veranlwoordelijklieid van de Redae- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens zins dat de redactie er mede instemli) Hooggeachte Redactie. Met verwondering las ik gisteren het inge zonden stuk van den heer J. L. F. Scheffen Jr. te Den Haag. Hij schreef over een diensl van Ds. Rijks, den bekenden predikant van de eenige Hollandsche gemeente itl Frankrijk, te Roubaix, als zou deze des Zondagsmor- gens (en des Zondagsavonds?) in Den Haag optreden. Mag ik even mededeelen dat Ds. Rijks in mijn beurt in de Kapelkerk a.s. Zon^ dagavond te 6 uur optreden zal en dat ieder die hem wenscht te spreken of een gave heeft voor de Hollandsche gemeente te Rmibai* (typisch stuk Holiandsch leven in den vreem de) dit bij mij aan huis kan doen, a.s. Zon- dagavond, of later in de week. Met bel. dank voor de piaatsing: Hoogachtend-, Ds. H. j. HAK. AFLOOP VAN VERKOOPINOEN, gehouden bij opbod, te Bergen, op Wdens- dag 21 November 1928, ten oversfaan van Mr. 0. J. de Lange, notaris te Alfcmdaf, van een pereeel weilana, genaamd „De Duin- kroft" aan den Heereiiweg en VoertWeg, op het Woud te Bergen, groot 2.39.30 H.A. welk pereeel in bod staat op 2950 per H.A. of 7059.35. De afslag en eindtoewijzing blijft bepaald op Woensdag 28 November aanstaande, des morgens 10 uur. in het Koffiehuis j,De Rus- tegde laser" te Bervec

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7