DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd dertigste Jaargang Aboanementgprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.-, fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentlepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsrnlmte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr, v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Art minis tr. No. 3. Redactie No. 83. YRIJDAfi Uit hef Pasplesnent Dageiijksch overzachi. Buitenland \o. Dit numtner bestaat ait 3 blades. 1928 Directeur: C. KRAK. Hoofdredarieur Tj. N. ADEMA. 23 NOVEMBER '£- f Den Haag, 22 November 1928 Beide Kamers hebben heden vergaderd. De Eerste Kamer was samengekomen ter behan deling van bet ontwerp betreffende de belas- ting van de nalatenschappen en schenkingen van Nederlanders in den vreemde, de Tweede zette de bespreking van de begrooting van Arbeid voort. 'Het gevolg is geweest, dat we nogal ambu lant zijn geweest, doch het grootste deel van den dag hebben we toch doorgebracht in de mooie zaal, waar eenmaal de Staten van Hol land samenkwamen en waar nu de Eerste jKamer zetelt. Er wordt bij dat deel van ons Parlement soms zoo goed gesproken, bij Jde Tweede hapert daar nog wel eens wat aan, Wij hebben b.v. met alle aandacht zit- /ten luisteren naar de rede van den Chr. Hist 'senator De Vos van Steenwijk. die op zijn -rustig snijdenden toon bijna de straffen des hemels aanriep voor hen die zich buitens- lands vestigden en het opperbest vond, dat de fiscus, bij het openvallen van een erfenis van zoo'n onverlaat, zorgde ook een deel van de successierechten binnen te krijgen, voor- zoover het land van vestiging er geen beslag op had gelegd. En daartegenover was het werkelijk wel amusant den heer Van Lanschot te hooren, die van het voorstel haast geen kwaad genoeg wist te vertellen. Wat de nieuwe regeling zou op brengen was onbekend, de menschen zouden door de regeling maar sterker in de armen van het land, waar zij een onderko-men had- den, worden gedreven en daarbij kwam. dat de belastingcommissie uit den Volkenbond zich wel verklaard had voor een successiebe- lasting, waarbij uitgegaan werd van het be- ginsel dat de belasting verschuldipd is ter plaatse waar de erfenis is opengevallen, maa<- een amendement van den Nederlandschen vertegenwoordiger om de onderhavige belas ting, steunende op het nationaliteitsbeginsel, ook toe te laten, had verworpen. Eigenaardig contrasteerde met deze leven- dig uitgesproken redevoeringen het kalme woord van den heer Wibaut (S.D.A.P dat hij het een aannemelijk voorstel vond omdat het een lacune in ons successierecht aanvul- de. Groote verwachtinoen koesterde hij er wel met van, maar uit billijkheidsgevoel zou hij er voor stemmen. Nog vele anderen deden zich hooren, echter meest tegen het voorstel Minister De Geer heeft het ontwerp, men weet, dat het gevormd wordt door de overbliifselen van het ontwerp op de heffing van rijksbelastingen van uitwonenden, waar- van de Tweede Kamer het eerste artikel, streikkende om directe belastingen van Neder landers in den vreemde te heffen, had ver worpen, uitvoerig verdedigd. Omtrent de opbrengst liet hij niets los, ver- moedeliik is raming onmogelijk, maar hij ont- kende dat het een vexatoire heffing zou wezen. Zij komt slechts eens in de dertig of veertig jaar voor, wie meer dan twintig jaar in den vreemde heeft dooroebracht, valt er buiten, er zal niet meer geheven worden dan het voordeelig verschil tusschen het buiten landsche successierecht en -het Nederland- sche en de van de meer dan een zijde aan ge heven klacht, dat de binnenlandsche erfge- naam aansprakelijk zal worden gesteld voor het door den buitenlandsche mede-erfoenaam verschuldigd recht. zal in de practijk van geen beteekenis blijken. Dat het amendement bij1 de belastings- commissie van den Volkenbond zou zijn ver worpen, ontkende de heer Sinnighe Damste. die daarbij ons land te Geneve bad vertegen- woordigd en nu als reoeeringsgemachtigde naast den minister van Financien was ge- zeten. De zaak'is, als we hem goed hebben begrepen, tijdelijk ter zijde geschoven, omdai de Belgische afgevaardigde bezwaren opper- de en de andere leden der commissie haar nog niet geheel konden omvatten. Morgen wordt de gezet. beraadslaging voort- De Tweede Kamer heeft zich den ganschen namiddag bezig geh'ouden met de begrooting vati Arbeid en den veelgeplaagden minister Sk-temaker de Bruine met tal van wenschen aan boord gekomen. Laten wij, met het oog ook op de plaats- ruimte, enkel aanstippen, dat de minister op aandrang o.a. van den heer Kuiper (R.K beloofd heeft, dat, als de Winkelsluitingswet met spoedig in werking kan treden. het jwerktijdenbesluit zal worden ingevoerd. Een jdatum waagde de minister evenwel niet te •noemen. Verder teekenen wij aan, dat binnen jenkele maanden een regeling zal komen voor ;een wekelijkschen rustdag voor chauffeurs «n toonkunstenaars. Nog zij vermeld, dat bij de behandeling van de afdeeling Ouderdomsverzorging de Sannes (S.D.A.P.) een motie heeft in- gediend, waarbij de regeering wordt uitge- Bdigd met een wijzigihg der Ouderdoms- te komen, waardoor 65-jarigen en zij, die le eerstvolgende jaren den 65-jarigen leef- nfd zullen bereiken, in het genot zullen wor- oen gosi^f van een kostelooze oudersdoms- rerte van 3 per week. VLOTENBOUW IN VERSCHILLENDE LANDEN. Het FranschEngelsche vloot- accoord en de Ver. Staten. Zee- of luchtmogendheid. Waar blijft de ontwapeningsgedachte! Vlootkwesties houden verschiUende regee ring en thans bezig! In Engeland, Frankrijk en Amerika is de bewapening ter zee het onderwerp van den dbg, dank zij ae bekende Fransch—-Engelsche vlootovereenkomst. Het wordt tijd, dat een be- vredigende regeling getroffen wordt, want de goede betrekkingen tusschen de drie zeemo- gendheden zijn er ter nauwste aan verbonden. Vooral de verhouding, die er heescht tusschen de Vereenigde Staten en Engeland, eischt dat een oplossing van het brandend vlootvraag- stuk spoedig wordt gevonden. Want -de Ver. Staten van Amerika zijn iang niet tevreden over haar buurman aan deze zijde van den Oceaan. Duidelijler worden de aanwijzingen, dat er in Amerika een sterke strooming be staat om, als Engeland niet tot overleg, of liever gezegd niet tot rekening houden met Amerikaansche wenschen gezind blijft, de Britsche admiraliteit een lesje te geven door groote kruisers te bouwen in een zeer groot aantal. En wel zoo'n aan tal, dat Engeland er onmogelijk tegenop kan bouwen, wil het niet, dat zijn begrooting uit haar evenwicht komt! Inplaats van vermindering van bewapening ter zee zou men dus wel eens kunnen komen tot een nog grootere bewapening als thans! Maar niet alleen bovengenoemde drie lan- den houden zich met de bewapening ter zee bezig, ook in Duitschland is men met de vlootbouw aan't werk. We hebben imrners een paar dagen geleden nog een groot kabaal gehad in den Rijksdag over den bouw van den pantserkruiser A. De bouw van dit schip gaat door, maar- op dezen eersten kruiser zul len er denkelijk meer volgen, want de Voss. Ztg. meldt, dat reeds besloten is, op de be grooting voor 1930 een post voor een tweede kruiser van di't type te brengen. Men krijgt zoo langzamerhand dus wel den indruk, dat de vloten der verschiUende zeemo- gendheden eerder vergroot dan verminderd zullen-woren. Maar waarfoe? vraagt men zich afWant het nut der zeeschepen is althans volgens de Daily' Ekpress al heel gering. Dit blad toch komt met een artikel, waarin ze schrijft, dat de middelen voor aanva!!len uit de lucht op oorlogschepen thans zoozeer volmaakt zijn, dat een paar honderd kilo goed gemikte springstof, uit een vliegmachine op een vloot gegooid, deze geheel kan doen verdwijnen! Als dit zoo is, zou het van de voorstanders van bewapening, of verdediging van het land niet wenschelijker 1 zijn, de kruisers en dread nought's maar op zij te zetten en een enorm sterke luchtmacht te bouwen! Van ontwapeping te land, ter zee en in de lucht zullen we ons voorloopig dus maar geen al te groote illusies maken. geroepen inter- ij-ding va CHINA. DE HONGERSNOOD. De te Peking in het leven nationale commissie ter bestrijcfing "van den hongersnood in China publiceert een verkla- ring, waarin wordt medegedeelld, dat de hon gersnood zich steeds verder uitbreidt. Om den hongersnood goed te kunnen bestrijden, is on- middellijk een bed ag van veertig millioen dollar noodig. Daarmede kunnen de noodlij- denden voor de eerstvolgende twee maanden geholpen worden. Om den nood definitief te lenigen is een bedrag van negentig millioen dollar noodig. De onderhandelingen met de regeering te Nanking hebben er toe geleid, dat deze ongeveer 10 millioen dollar ter be- schikking heeft gesteld. De Amerikaansche gezant te Peking heeft besloten den nieuwe Amerikaansehen president, Hoover, te verzoe- ken hulp te verleenen. DUITSCHLAND. DOODELIJKE MIJNONGEI.UKKEN. In de mijn „Friedrich Heinrich" te Lint- fort zijn 2 ernstige ongelukken gebeurd waar door 2 arbeiders het leven hebben verloren. Een mijnwerker werd door vallend gesteente bedolven, terwijl' hij aarl bet werk was. Na 1H uu'r kon hij geborgen worden. Hij was echter reeds overleden. Verder raakte een hakker onder een trein. Hij werd opgenomen met arm- en beenbreken en met verwondin- gen aan hals en hoofd. Hij overleed onmid- d-ellijk na aankomst in het ziekenhuis. DE UITSLUITING IN WEST- 1 DUITSCHLAND. Nog 11000 uitgeslotenen in het district Arnsberg. Naar het Berliner Tageblatt uit Bochum meidt, heeft de regeeringspresident van Arns berg medegedeeld, dat het werkgeversver- bond in de Mark besloten heeft op 30 November 116CI7 arbeiders uit te sluiten. ENGELAND. HET PENSIOEN VAN LORD BIRKENHEAD. Vijfduizend pond sterling per jaar. In het Lagerhuis antwoordend op een des- betreffende vraag deelde Sir Thomas Inskip mede, dat Lord Birkenhead, de afgetreden lord-kanselier, had verzocht het jaarlijksch pjensioen van yijfduizend pond sterling te mo- gen ontvangen, waarop hij recht had, en wel gedurende den tijd van overgang van zijn oude functie naar zijn nieuwe functies. Lord Birkenhead had verklaard te verwachten dat deze tijd niet lang zou duren, doch hij1 was in ieder geval van meening dat zijn pensioen een belooning was voor de diensten die hij den lande reeds bewezen had en niet voor publieke diensten die men mog van hem ver- wachtte. Onder gelach .stelde kapitein Wedge- wood Benn, daarop de boosaardige vraag, die onbeantwoord bleef, hoeveel commissaria ten Lord Birkenhead moest hebben verkregen alvorens hij het zonder pensioen zou stellen. STUDENTENRELLETJES TE OXFORD. Gemaskerde studenten die in auto's aan- kwamen, hebben te Oxford een aanval ge- daan op de bureau's van de proctors, d. z. de ambtenaren die met de handhaving van orde en tucht aan de universiteit belast zijn. Hun strenge methoden hadden groote verbittering onder de studenten gewekt. De aanvallers sloegen de ruiten stuk en binnen den boel kort en klein en gingen er daarna met halsbreken- de sneiheid in de auto's van door. Later ont- stond er een groote samenscholing van wel 1000 studenten en ten slotte verscheen de met loos alarm er bij gehaalde brandweer voor't gebouw. De autoriteiten van de hoogeschool be- schouwen het gebeurde als een zrer ernstige zaak en doen alle mogelijke moeite om de schuldigen aan den aanval op te sporen. OORLOGSSC.HEPEN EN LUCHT- AANVALLEN. De Daily Express verneemt dat de laatste proeven welke de vliegtuigen van de marine en de vloot hebben genomen, uitkomsten heb ben gehad, welke de Admiraliteit zeer ver- ontrusten. Het is mogelijk dat daardoor groote wijzigingen in de bouwprograms zul len.gebracbt worden. Luchtschepen en kruisers die millioenen bij millioenen pond het stuk gekost hebben, bleken buitengewoon kwetsbaar voor de nieu we vormen van luchtaanvallen, met name ten gevolge van het gebruik van diepte-ladin- gen die naar beneden geworpen worden en torpedo's, die uit vliegtuigen gelanceerd en draadloos gestuurd worden. Alie voorzorgen die men tegen dit oorlogs- tuig beraamd had, zijn onvoldoende gebleken De algemeene ongerustheid op dit stuk is in een vergadering van het Instituut van in- genieurs en scheepsbouwers te Glasgow tot uiting gekomer.. De ingenieur Spanner, die bijzondere studie van het vraagstuk heeft ge- maakt, verklaarde dat een dieptelading van 4.5 K.G. die onder de waterlijn tfegen den wand van een groot oorlogsschip ontplofte, voldoende was om het onbruikbaar te maken, zoo niet tot zinken- te brengen. De deskundi- gen weten dat het onmogelijk is stalen scheepsbodems te maken, welke veilig zijn tegen de uitwerking van ladingen van slechts 4.5 K.G. HET ONDERZOEK NAAR DE SCH1PBREUK VAN DE VESTRIS. De eerste-officier van de Vestris gaf bij' zijn verhoor toe dat er tijdens het uitzetten der reddingbooten veel ontbrak aan de dis cipline van dek-officieren en bemanning en dat het mechanisme der reddingbooten niet altijd functionneerde. ENGELAND EN FRANKRIJK. En de ontrturning van het Rijnland. In een onderhoud met Briand over de kwes- tie der ontruiming van het Rijnland ver klaarde de Britsche gezant te Parijs o.a. het volgende: De Britsche regeering is onder alle omstandigheden van plan bij de as. on derhandelingen met Duitschland in volledige overeenstemming met Frankrijk te handelen SCHEEPSKANON IN DE THEEMS. Op den bodem der rivier. De „Evening News" bevat het merkwaar- dige verhaal dat een nieuw 12-duims scheepskanon, dat 20.000 pi. str. moet heb ben gekost, met de lichter, waarop het ver- voerd werd, is gezonken en thans op den bo dem van de Theems ligt, in de nabijheid van South End. Er wordt bijgevoegd, dat vier booten naar het kanon hebben gedregd, maar dat men de plek waar het ligt nog niet heeft kunnen be- palen. FRANKRIJK. FLUIT ALS BRANDKLOK. Tegenwoordigheid van geest van een machinist. De bewoners van een eenzame boerderij te Doudeauville bij Rouaan danken hun leven aan de tegenwoordigheid van geest van den machinist van den expresstrein Parijs Dieppe. Des morgens vroeg zag hij vlammen slaan uit een groote afgelegen staande boer derij. Om de omgeving te alarmeeren, liet hij de fluit lang en aanhoudend klinken. En met succes, want de bevolking van een naburig dorp werd er door gewekt, zag den vuurgloed en snelde te hulp. Ook de bewoners van de hrandende. boerderij, man, vrouw en elf kin- deren, werden wakker van het gefluit en kon den zich nog juist intijds in veiligheid stellen voor het dak instortte. EEN KLOPPARTIJ TUSSCHEN RECHTS- EN LINKSRADICALEN. Een zwaargewonde. De radicalen van uiterst rechts en links, die ir de politiek elkaar vaak weten te vinden in de bestrijding van den gemecnschapijelf]- ken vijand, zooals bijv. we?r bij de motie van waatrouwen in StP^^nn's buitenlandsche politick, staan elders fel tegenover elkaar. Zoo is het in het Zuiden van Berlijn tot een duchtige kloppartij gekomen tusschen Hitlerianen en communisten. Een persoon heeft daarbij1 door een revolverschot een zware verwonding opgeloopen, zoodat hij naar het ziekenhuis moest worden gebracht. De politie heeft een heelen troep vechters- bazen ingerekend VERGIFTIGING OP GROOTE T SCHAAL. Meer dan honderd personen ziek. In het dorp Montblanc bij Montpellier, in het departement Herault, zijn meer dan 100 personen onder vergiftigingsverschijnselen ziek geworden. Twee hunner zijn gestorven. De reeks begon toen een 75-jarig landarbeider stierf na het drinken van een kop koffie. Daarna werden 108 menschen ziek tijdens een bruiloftslunch; een dokter constateerde ver- giftiging door paddestoelen. Twee kinderen werden ernstig ziek na het drinken van koffie en hun grootvader, die van dezelfde koffie gedronken had, stierf enkele uren later, AL TE BEKOORLIJK. Winkeljuffrouw ontslagen omdat zij te aardig was! in een winkel te Parijs waar fantasie-arti- kelen in leer, pijpen en dergelijke verkocht werden, was een meisje als winkeljuffrouw in dienst, een blondje met-innemende manieren, dat door haar. aantrekkelijkheid het debiet ha- rer werkgeefster, iemand van rijpen leeftijd, deed stijgen. Deze laatste vond het evenwel verkeerd dat haar ondergesch'ikte dagelijks complimenties kreeg van de mapnelijke clien tele en ontsloeg haar. Het meisje meende dat hier van onrechtmatig ontslag sprake was en bracht de zaak voor den Conseil des Prud'- hommes, een instelling a?s weleer onze Ka mers van Arbeid. De werkgeefster .beriep er zich voor de vroede mannen op, dat de be- koorlijkheden harer winkeljuffrouw grooter aandacht trokken dan haar pijpen, doch Oe conseil stelde het meisje in het gelijk en ge- lastte de werkgeefster aan de ontslagene drie maanden loon uit te betaCen. HET NIEUWE MINISTERIE. De jongste 40, de oudste 70 jaar. Van het nieuwe Fransche minisferie is de minister van marine Leygues de oudste; hij telt 70 iaar. De beniamin is de heer Forgeot, die 40 jaar is. Met hem zijn onder de 50 hee- ren Laurent-Eynac (42) en de heeren Fran- (jois-Poncet en Anteriou fbeiden 41). De premier, de heer Poincare is 68, zijn nlaatsvervanger van financien. de heer Che ron is 61. De heer Briand is 66, evenals de heer Barthou; de heer Painleve is 65, de heer Tardieu 52. Erg gesorteerd in voornamen is het nieuwe ministerie nu juist niet: het telt drie Andre's, drie Louis, twee Henry's, twee Pierre's en twee Georges. DE MILLIOENEN VAN LEBANDY. Om. de nalatenschap van den „kei- zer van de Sahara". Het Hof van Beroep te Parijs heeft dezer dagen uitspraak gedaan in een geding waar bij een vrouw en haar dochter aanspraak maakten op een vermogen van honderd mil lioen francs Het betrof de behandeling in hooger beroep van een eisch, door mevrouw Sudreau, de weduwe van een Fransch detec tive maar tevoren de vriendin van Lebandy, den „keizer van de Sahara", ingediend, dat zij aanspraak kon maken op het vermogen van dezen. Lebandy, men herinnert het zich, had in 1903 het keizerrijk van de Sahara ge- sticht waarvan zijn vriendin, de Parijsche ar tiste Mile Marguerite Desheres door hem de ..keizerin" werd genoemd en haar doch- tertie „prinses". Hij was na zijn avontuur met de vrouw en haar dochter op Long Island bij New York gaan wonen, ziin geestestoestand werd hoe langer hoe slechter en in Januari 1919 schoot zijn vrouw hem na een worsteling dood. Zij werd door een rechthank te New York vrijge- sproken, daar aangenomen werd dat zij uit noodweer gehandeld had en een andere recht- bank besliste, dat zij lang genoeg met Leban dy geleefd had om als zijn vrouw te worden beschouwd op grond1 van de wet van den staat_ New York. Op dien grond werd zij ge- rechtigd verklaard om zijn eigendommen in de V S te erven. Zij keerde naar Frankrijk terug en trouwde er met een detective, ge oaamd Sudreau, die oniangs is gestorven. Haar dochter trouwde met een zoon van Sudreau. De weduwe begon een proces voor de Fransche rechtbank o-m ook op grond van het Fransche recht als rechthebbende te wor den verklaard op de nalatenschap van Leban dy. Tegen haar pogen kwamen de zuster van Lebandy, gravin de Fels. en zijn broeder, Robert Lebandy, in verzet. Een burgerlijke rechtbank besliste dat Lebandy op grond van de Fransche wet niet getrouwd was ge weest en dat, daar hij geen testament had na- geUten, zijn eigendommen aan zijn broeder en zfi zister moesten komen. Het ging om een bedrag van 10 millioen francs. In hooger beroep is thans dit vonnis be- vestigd. E'EN TELEURGESTELDE SCHOOL HEIDSKONINGIN. In den zomer van 19^? werd te Deauville een schoonheidswedstrijd georganiseerd Om de mededingende schoonheden te bewonderen, moest het publiek entree betalen, en er dongen vele mooie Fraqcaises mede, want de prijs be- stond uit 5O.o00 francs coutant „opj 4® hoofdrol in een film te spelen". Het publiek stemde, dat wil zeggen: er werden van de mededingsters cinematografische opnamen gemaakt, en deze, op het doek geprojecteerd. moesten door het publiek beooraeeld worden. Met groote meerderheid won mej. Meliane Merley, maar de schoone Melaine wacht nog altijd op haar 50.000 francs. Het comite be- taalt niet (of kan niet betalen), en beweert dat de prijs was uitgeloofd „om in een film te spelen" maar het comite heeft geen film voor haar! Ten einde raad is Melle Mer ley naar den rechter geloopen, maar of zij haar proces zal winnen, wordt zeer betwij- feld. NOORWEGEN. EERBETOON VOOR AMUNDSEN. Ook in Denemarken. De medaille van Mussolini. Op 14 December a.s. zal Amundsen in ge heel Noorwegen worden herdacht. De regee ring van Denemarken heeft voor deze ge- legenheid de bepaling, dat geen vreemde vlag op Deensch gebied mag worden geheschen, in zooverre gewijzigd dat de in Denemarken woonachtige Noren op 14 December de Noorsche vlag halfstok zullen mogen hij- schen. Volgens de berichten heeft men in Noorwegen met groote voldoening kennis ge nomen van dit besluit. Het bericht dat Mussolini aan Amundsen na diens dood de gouden medaille heeft ver- leend is in Noorwegen zeer koel ontvangen HONGARIJE, EEN REEKS ONGELUKKEN. Woensdagmiddag kwam in een der stratefl van Boedape.st een tramwagen in botsing met een postauto, waardoor deze omver werd geworpen. De postbeambte, die zich op de auto bevond, werd van zijn zitplaats geslin- gerd en gedood. Een particuliere auto, die achter de postauto reed, wilde de botsing ont- wij-ken en reed daardoor een 8-jarig knaapje aan, dat eveneens onmiddellijk dood was Alsof dit nog niet genoeg was, reed een mel paarden bespannen wagen de groote menigte, die zich op de plaats van de ramp verzamcld had, in, waardoor twee personen' zwaar ge- wond werden. ITALIe. MINDER HUWELIJKEN. Ajneming van het aantal gcboortefi en sterfgevallen. Gedurende de eerste tien maanden van 1928 zijn in Italie 220.808 huwelijken geslo- ten tegen 246.264 in dezelfde periode van 1927. Het aantal geboorten bedroeg 929.43b tegen 944.462 en het aantal sterfgevallen 532.648 tegen 553. 296 n 1927. Het geboorteoverschot was dit jaar iets grootey dan verleden jaar. f JOEGO-SLAY'Ie SPOORWEGONGELUK. 4 dooden en 30 gewonden. De sneltrein van Praag naar Znaim is gis- termiddag ter hoogte van het station Nym- burk op een goederentrein geloopen, die aan het rangeeren was. Beide locomotieven, een goederenwagen en een passagierswagen van den sneltrein zijn ernstig beschadigd. Van de reizigers werden twee vrouwen en een kind gedood, 30 menschen liepen verwondingen op waarbij 8 ernstig gewond. Een spoorweg- beambte ligt onder de puinhoopen van een verbrijzelden wagen en is waarschijnlijk ook gedood. Gendarmerie en brandweer zijn voor hulpverleening ontboden. AMERIKA. EEN DRIEDUBBELE MOORD. De mcordenaar onvindbaar. In de stad Ohama heerscht groote opwin- ding tengevolge van den moord op een 'prijs- aard en twee vrouwen door een neger. Deze driedubbele moord werd Zondag j.l. bedreven Honderden politie-agenten, vrijwilligers en soeurhonden zoeken dag en nacht naar den nioordenaar, die tot nogtoe aan zijn vervol- gers wist te ontsnappen. Nadere persberchten uit Omaha melden nog de volgende bijzonderheden: De neger die den moord pleegde, heeft de gestalte van een reus en heeft meer weg van een gorilla dan van een menschelijk wezen. Op het oogenblik dat de politie bezig was met het op- sporen van den moordenaar, drong deze hei huis binnen van de familie Stribling. De neger had een bijl bij zich, waarmede hij Harold Stribling, het hoofd van het gezin, den schedel insloeg en mevrouw Stribling aan het voorhoofd verwondde. Teneinde haar echtgepoot en haar slapend kind voor verder oriheil te behoeden, volgde zij den neger naar een moeras in de nabijheid van de stad, doch' zij slaagde er in te ontsnappen en met de hulp van een politieagent, dien zij toeVallig ontmoette, haar huis weer te bereiken. Vol gens mevrouw Stribling heeft men hier fp doen, niet met een inbreker, maar met een M .AMERIKAANSCHE RADIO S-PROPAGANDA TITDENS DE m VERKIEZINGEN. De kosten. Het Radio-Propaganda-Comite van het Democratisch Verbond deelt mede, dat door de Democratische Partij niet minder dan 600.000 dollar aan de draadlooze propagany da is besteed voor de verkiezing van Al.1 Smith. De Republikeinsehe Partij1 heeft ongeveer 625.000 dollar aan radio propaganda ten koste celggd. GOURART.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1