eenpAima Sand Jast i Joed op Qrqe£bcfi. PEPERMUNT Rechtszaken Pepermunt en pepermunt zijn twee. Wiit U ook ge- nieten van den lekkeren smaak, die alleen de echte pepermunt eigen is, let er dan op te koopen, bekend om de origineele samenstelling en beroemd om den lek- keren smaak. foor H.H. Winkeiiers bij: J. F. v. Lieshout en G. Kuijper, ALKMAAR. schil tusschen de waarde van het meubilair en de opbrengst van den gewonen verkoop. Deze vordering werd afgewezen, omdat niet is gebleken, -dat de meubelen minder hebben opgebracht dan zij waard waren en omdat de inkoopprijs niet bes'.issend is voor de beoor- deeling van de opbrengst van verkochte meu belen. Ook was gevraagd vergoeding van de kos- ten van prothese (kunstbeen) voor het leven. De rechtbank stelde dit bedrag op 500 vast. Ten aanzien van den post schade door het verlies van den kostwinner en van het gezin, waarin Nico opgroeide, en schade als ge- jvolg van de invaliditeit van Nico, stelde de Rechtbank voorop dat de eisch om te betalen een zoodanig bedrag, dat daaruit kan worden bestreden de kosten eener academische of andere kostbare opleiding, geen steun vindt in de wet; dat toch de vader van Nico Lisser diamantbewerker was, gelijk zijn beide groot ouders het nog zijn en derfaalve de stand en jhet fortuin van Nico Lisser een dergelijke eisch niet kunnen motiveerendat de Recht- jjbank wel met den eischer aanneemt, dat Nico ILisser door het verlies van zijn rechterbeen gedurende zijn geheele leven in den strijd om het bestaan zal achterstaan bij volwaar- dige arbeidskrachten, en hem deze schade moet worden vergoed'. De rechtbank vond geen termen een uitkee- ring van kapitaal te geven, maar achtte het wenschelijk aan het kind uitkeeringen toe te Heggen. Voor de geregelde voldoening der uit- Ikeeringen moet, naar de meening der recht bank, een kapitaal worden ingeschreven no- minaal groot 40.000 op het 3 pCt. Groot- boek der Nederlandsche Schuld ten name van gedaagde als bloote eigenares en van Nico Lisser a's vruchtgebruiker, voor de helft tot zijn 12e jaar 60), voor drievierden van zijn 12e tot zijn 18e jaar 900) en daarna le- venslang voor het geheel (f 1200); alles per ■jaar, terwijl de rechtbank de schade, door net kind1 geleden, sedert den dag der dagvaarding (2 Jan. 1928) tot het tijdstip waarop het ge- not van het vruchtgebruik voor hem zal aan- vangen, boven de 500 voor de begrafenis en de f 500 voor het kunstbeen, op 1000 be- groot. Mocht gedaagde in gebreke blijven deze zekerheid te stellen, dan acht de Rechtbank een kapitaalsuitkeering van 25.000 voor de schade door het verlies van kostwinner en gezin en tengevolge van de invaliditeit geza- menlijk een billijke schade vergoeding en zal zij gedaagde voor dat geval tot betaling dier som veroordeelen. Nog was gevorderd een bedrag van 5000, omdat Nico door het overlijden zijner ouders door de schuld van gedaagde de verplichting tot alimentatie zijner grootouders zal treffen, doch de rechtbank achtte die verplichting ge heel onzeker en afhankelijk van den levens- duur der grootouders. Reeds op dien grond kan deze vordering niet worden toegewezen. Ten slotte vorderde eischer 100 wegens een bij de ramp verloren geganen inhoud van een portemonnaie. Daar de eischer dezen post ontkende, zal gedaagde tot het bewijs hiervan Worden toegelaten. ZIGEUNERS POGEN ONS LAND BINNEN TE KOMEN. Belgie is er verlegen mee, wil ze graag naar ons land zien vertrekken en oejent drang uii. Zware diensten voor de politie. Groote benden Zigeuners probeeren de Nederlandsche grens over te trekken en ons land op verschillende punten binnen te drin- gen, schrijft „De Grondwet". Langs de ge heele grens, van onder Breda tot Limburg, worden alle toegangswegen zorgvuldig be waakt om dit onwelkome zwerversvolk te weren Wat een zorg dit brengt aan de poli tie in de grensstreken, is bij velen onbekend In de dagen, dat de Zigeuners, met de Bel- giche gendarmes achter zich, op den loer liggen, om, als de kans schoon is, over de grens te wippen, moeten de grenswachten aan onzen kant doorloopend op hun qui vive zijn. Lukt het immers den Belgischen gen darmes het lastige volkje Nederland in te jagen, dan zitten we er hier mede te kijken en moeten wij op onze beurt de waakzaamheid der Belgen zien te verschalken. Niet alleen op de hoofdwegen, doch ook op de kleinere wegen staan wachtposten. Marechaussees, rijksveldwachters, kommie- zen, jachtopzieners, alles wat op politioneel gebied in de grensplaatsen voorhanden is, is sinds enkele dagen op post. Sinds in het begin van dit jaar gemeld werd, dat bij Vaals in Zuid-Lfmburg een groote bende, door Belgische gendarmes op- gestuwd, vergeefs poogde in Duitschland en Nederland te dringen en zich sindsdien in kleinere groepen verdeelde, was men langs heel de grens waakzaam. De Belgen zitten met de onwelkome gasten leelijk in hun maag. Ze hebben ze ontvangen van Frank- rijk, die dat volkje maar naar Belgie meent te moeten spuien en daar is men zoo gek ze over te nemen. Men durft er Frankrijk niet in te weerstreven, durft ze niet terug te ja gen naar den grooten „Vriend" en nu moeten Duitschland en Nederland het maar ontgel- den. Die passen daar natuurlijk voor! Zoo is het ook met de bende gegaan, die thans langs de Nederlandsche grens opereert. Het zijn meerendeels Balkanbewoners en Ita lianen, aangevuld met zwervers, aan wie geen nationaliteit te bekennen valt. De poll- tie in de grensstreken weet al heel gauw, wat de Zigeuners in't schild voeren en dus wor den in allerijl alle toegangswegen afgezet. Het aantal besehikbare manschappen is zeer beperkt natuurlijk, zoodat er dan ook heel wat dienst gedaan moet worden. Zoo staat men daar aan de grens nu reeds eenige dagen Ook de kleinere binnenwegen dienen be- waakt, want daarlangs probeeren de Bel gische gendarmes bij voorkeur de Zigeuners heen te drijven. 't Wordt alzoo een strijd tuschen de Belgische en Nederlandsche poli tie, wie 't gladst is. Dagenlang staan de mannen op die eenzame landwegen op post en zien geen sterveling. Af en toe komt er zoo eens een Belgisch gendarm of vcldwach- ter of handlanger spionneeren of de weg daar misschien vrij is. De eerste botsing. Maandagmiddag hebben de Belgische gen darmes een bende stiekum over een stillen met vrij talrijke bewoners, bij Wernhouts- burg over de grens te jagen. Doch al heel gauw hielden de marechaussees hen tegen en deden hen weer rechtsomkeert maken. Onder het volkje waren er echter die zich op Neder- landschap wilden beroepen. Papieren hadden ze natuurlijk niet bij zich, die waren ver- brand. De een beweerde in Leiden, de ander in Amsterdam, een derde in Maastricht, een vierde in Rotterdam geboren te zijn, enz. De marechaussees, met den burgemeester voorop, lieten zich echter niet bedotten en joegen ze in galop weer terug. De Belgische gendarmes poogden ze van hun kant het te- rugkomen in Belgie te beletten, waarop de Zigeuners, blijkbaar minder bang voor hen, dan voor de Nederlanders, de Belgen begon nen aan te pakken en het vertikten Nederland in te trekken. Veel lawaai en gescheld, doch korten tijd later zaten de gendarmes heel broederlijk weer met de Zigeuners te „parle- vinken" en lieten zich de toekomst vertellen door zwartoogige schoonen. Onder Baarle Nassau probeerden de gen darmes een bende stiekum over cen stillen zandweg naar Nederland te boksen. De marechaussees waren echter tijdig gewaar- schuwd en ze stonden op het zandweggetje al te wachten toen het gezelschap arriveerde. Versterking. Naar het blad verneemt, zal een contin gent politietroepen aan de grensbewaking worden toegevoegd, zoodat de dienst voor dc politie aan de grens wat normaler wordt. DOODGEDRUKT. De zestienjarige jongen H. Duckers uit Ur- mond, die op den losvloei van dc staatsmij-n „Mauiifs" bezig was met het bijduwen van stilstaande wagens is tusschen twee wagens met zijn hoofd bekneld geraakt en enkele oogenblikken later overleden. NA DE OLYMPISCHE SPELEN. De vermakelijkheidsbelasting. Blijkens de kwartaallstaat van het Bureau van Statistiek (derde kwartaal 1928) bracht in die periode de belasting op de openbare vermakelijkheden te Amsterdam 495.654 op derde kwartaal 1927 395.513). De ver- deeling was: schouwburgen en concerten 84.655 78.899): bioscopen 173.428 188.592); variete en sport 234.946 71.681); tentoonstel-lingrn 2450 6189); oppervlaktebelasting 54.175 50.242). De stijging is dus vrij wel uitsluitend te dan- ken aan de sport, met andere woorden aan de Olympische Spelen. WEGENPOLITIE. Het P. C. W. schrijft: De invoering van de vVegenbelastingwet stelt de overheid1 in staat op grooter schaal dan voorheen werken tot wegenverbetering te doen uitvoeren, en nu er met de geleidelijke verbetering van het wegennet een begin is gemaakt, moet er rekening mede worden ge- houden, dat het in de laatste jaren intensiever geworden verkeer in de naaste toekomst nog in belangrijke mate zal toenemen in intensi- viteit. Dit snel toegenomen verkeer stelt hooger eisch en aan het toezicht langs de wegenen maakt een aantal voorschriften noodig, die het verkeer regelen en de veiligheid ervan be- vorderen. Het is noodig, dat de vertegenwoordigers van het gezag, die op de orde en de veiligheid op e'en weg hebben toe te zien, zich op dit ge bied specialiseeren. Een goed en door de weg- gebruikers met aandrang aanbevolen middel daartoe zou zijn de instelling van een afzon- derlijke wegenpolitie. Behalve dat daardoor een juiste toepassing van de verkeersvoorschriften zou worden ver- kregen, waardoor het verkeer en de veiligheid op den weg zouden worden gebaat, kan ook van een Wegenpolitie een opvoedende werking uitgaan, daar zij er toe zal kunnen bijdragen, weggebruikers de orde en tucht te leeren, die voor een veilig verkeer onmisbaar zijn en de zen de beteekenis en de bedoeling der ver keersvoorschriften beter te doen begriipen. Om deze redenen acbtten de weggebruikers het instellen van een Wegenpolitie zeer ge- wenscht en op grond van deze overweging heeft het „P.C.W." zich met een adres ge- ricbt tot den minister van Justitie met verzoek len bevorderen. EEN DRUKBEZOCHTE VERGADERING. De verbinding van Amsterdam met den Boven-Rijn. Donderdagavond werd onder voorzitter- schap van den burgemeester van Utrecht, dr J. P. Fockema Andreae, een door meer dan 2000 personen, onder wie vele autoriteiten, bijgewoonde demonstratieve vergadering ge- houden ter bespreking van de belangen van Utrecht bij de verbinding v. Amsterdam met den Boven-Riin, Nadat de burgemeester en 4 andere spre- lcers het woord hadden gevoerd, werd bij ac clamatie een motie aangenomen, waarin de burgerij der gemeente Utrecht met alien mo- gelijken klem een beroep doet op de regeerin^ en de volksvertegenwoordiging om bij het nemen van een beslissing over de verbetering van de kanaalverbinding Amsterdam- Boven-Riin evenals in 1881 bij het graven van het Merwedekanaal is geschied het goede recht van Utrecht en omgeving te er kennen op het behoud van de ligging der stad aan het grootscheepsvaarwater en daarom de voorkeur te geven aan het kanaal over UtrechtWijk bij DuurstedeTiel. BRAND IN EEN GARAGE. Gisteravond is brand ontstaan in de gara ge van de -chocoladefabriek „Para" aan den Laarderweg te Hilversum. De brandweer was spoedig ter plaatse en doofde het vuur. Een luxe-auto en een vrachtauto werden een prooi der vlammen en de garage bekwam groote brand- en waterschade. De vermoede- lijke oorzaak van den brand was kortsluiting in den vrachtauto. DE SECRETAR1S VAN DOETINCHEM ONTSLAGEN VAN RECHTSVERVOLGING. De secretaris van de gemeente Doetinchem, de heer R. J. de Vrieze, heeft van den Offi- cier van Justitie bericht ontvangen, dat hij in verband met de tegen hem ingebrachte be- schuldigingen van alle rechtsvervolging is ontslagen. Zooals men zich zal herinneren, had1 de raadscommissie inzak-e corruptie ook ver schillende ernstige beschuldigingen tegen den secretaris ingebracht, die den raad in zijn vergadering van 23 Augustus met 37 stemmen deed besluiten deze beschuldigingen in handen der justitie te stellen en hangende dit onderzoek dezen ambtenaar in zijn functie te schorsen. PAARDEN OP HOL In een St. N'colaas-etalage gesprongen. Woensdagavond zijn in de Koningstraat te Arnhem twee paarden, gespannen voor een verhuiswagen, die bij het venduhuis ge- lost werd, schichtig geworden en op hoi ge- slagen. De dieren renden langs de Groote Kerk over de Markt door de Turfstraat zon- der in aanraking te komen met een juist pas- seerende tram. Toen zij bij de Bakk-erstraat kwam-en, konden zij met den zwaren last- wagen achter zich, geen draai nemen en renden pardoes in het magazijn van luxe ar- tikelen van de firma Palllmonn. Een der paar den sprong in het portiek, waar juist eeti juffrouw, die overhaast de vlucht nam, vei ligheid had gezocht, doch gevallen was en haar enkel had gekneusd. Het tweede paari sprong door de groote spiegelruit midden in de St. Nicolaas-etalage en richtte daar enorme schade aan. De ruit en eenige zij- ruiten waren natuurlijk geheel vernield. Het paard brak zijn ruggewervel en moest afge- maakt worden. Het andere dier bekwam slechts ontvellingen aan de pooten. VERKR1JGBAAR BIJ ALLE ERKENDE RIJWIELHANDELAREN BRAND. Te Westergeest (Fr.) is de veestalling van W. Wielsma afgebrand. Eenige varkens kwa- men in de vlammen om. KORTE STAKING. De sigarenmakersstaking te Tegelen al weer opgeheven. In het conflict bij de firma Vossen Breuers te Tegelen, is een bemiddeling tot stand gekomen. Nadat de pogingen van den rijksbemiddelaar geen succes hadden, heeft dr. Krijn, aalmoezenier der R.K. werklieden- vereeniging te Venlo, zijn tusschenkomst ver- leend, met gevolg dat de staking Maandag a.s. zal worden opgeheven. Dan wordt het nieuwe contract ingevoerd. Er zal niemand worden ontslagen. De overige sigarenfabrikanten ter plaatse, zull-en zeer waarschijnlijk insgelijks over- gaan tot invoering van het nieuwe con tract. NALATENSCHAPPEN EN SCHEN- KINGEN VAN NEDERLANDERS IN HET BUITENLAND. De Bond van Nederlandsche Vereenigin- fen en Lichamen in Belgie heeft zich tot de erste Kamer gewend met een adres, betrek- king hebbende op het reeds bij de Tweede Kamer geopperd bezwaar uit internationaal oogpunt tegen het wetsontwerp, dat de strek- king had de Nederlanders en de nalaten- schappen en schenkingen van Nederlanders buiten, het grondgebied van het koninkrijk te belasten. Reeds, toen het wetsontwerp nog in zijn geheel in de Tweede Kamer in behandeling kwam, werd gewezen op de richting, waarin de commissie van experts van den Volken- bond zich bewoog, aoor het domicilie als grondslag voor belastingheffing aan te ne men. De Tweede Kamer heeft echter niet ver- worpen het voorstel, voor zoover het andere bepalingen inhield, dan die tot belasting van nalatenschappen en schenkingen van Neder landers buiten Nederland, en zich dus op het standpunt gesteld, dat door de commissie van 1 experts van den Volkenbond was verworpen. Ondanks de krachtge pogingen van den Ne- derlandschen vertegenwoordiger heeft thans de eerste Conferentie van belastingdeskundi- gen van den Volkenbond met algemeene stem- men, behalve van den Ncderlandschen en Ita- liaanschen vertegenwoordiger, zich vereenigd met't stelsel van hare commissie en als in ternationaal beginsel voor belastingheffing aangenomen: het domicilie. Het is volgens adressant ondenkbaar, dat thans de Eerste Kamer der Staten-Generaal een wetsontwerp zou aannemen, dat in strijd is met den door de Conferentie aangenomen grondslag van belastingheffing. GEVANGENE BIJ EEN BEGRAFENIS. Zoo zal het wel niet bedoeld zijn geweets. De heer Hermans heeft den minister van justitie gevraagd: Herinnert de minister zich, dat hij onlangs bij bijzondere gunstbeschikking een gevange- ne, behoorende tot den joodschen godsdienst en verblijf houdende in de strafgevangenis te Leeuwarden, toegestaan heeft tegenwoordig t-e zijn bij de ritueele handeling, die, naar joodsch godsdienstig gebruik, aan de begra fenis voorafgaat? Is het den minister bekend, dat deze gevan- gen-e per celauto naar het gebouwtje in de Nieuwe Kerkstraat te Amsterdam is ver- voerd en hij daarbij begeleid is door drie rijksveldwachters in uniform? Is het den minister bekend, dat een der rijksveldwachters den gevangene vergezelde tot in het lokaal, waar in tegenwoordigheid der familieleden de ritueele handeling plaats vond en dat tijdens deze handeling bedoelde rijksveldwachter den gevangene, die aan een hand geboeid was, voortdurend vasthield? Acht de minister deze wijze van uitvoe- ring niet onnoodig wreed en kwetsend en ge heel in tegenspraak met het menschlievende karakter van zijn gunstige beschikking? DE GEESTELIJKE VERZORGING DER ZUIDERZEE-ARBEIDERS. Woensdag is onder voorzitterschap van ds. W. Pothoven te Leeuwarden een buiten- gewone vergadering der classis Leeuwarden van de Ned. H-erv. Kerk gehouden, waar ge- sproken werd over het toekomstig Zuider- zeegebied en de geestelijke verzorging der Zuiderzee-arbeid-ers. Ds. B. Klein Wassink, uit Bathmen, lid der Zuiderzee-commissie, behandelde het onder- werp „De Hervormde Kerk en de Zuiderzee". In den Wieringer polder, aldus spr. na een uitvoerige inleiding, zullen 35.040 en in al de polders te zamen 300.000 menschen komen wonen, die alien bij den landbouw betrokken zijn. Komt er industrie in het nieuwe ge bied, dan zal dit getal nog veel grootei wor den. Zal er nu voor die menschen straks geen kerk zijn? Zij zullen daar behoeft-e aan heb ben, gelijk overal elders. Wel is waar zijn er ook in de bestaande dorpen wel die met de kerk hebben afgerekend, doch zou men daar uit vrijmoedigheid durven putten om, gelijk de bolsejwistische leiders in Rusland, het zonder kerk te doen en den godsdienst als opium te beschouwen? Dat durven wij niet aan, en zoo komt hier de roeping vooral van de oude volkskerk uit. Als straks eens 15C.000 menschen in het te Vv.roveren gebied Ned. Herv. zijn, zullen er ten minst-e 30 nieuwe gem-eenten moeten worden gesticht, waarvan elke gemeente dus 5000 leden groot is. Een grootsch werk en een geweldige taak, die voorbereiding eischt. Daarom moet de Kerk aan het werk. Spr. betoogde verder, dat niet kan worden gewacht. Op de „Oude Z-eug" is reeds een r.k. kerk gebouwd, weliswaar voor de arbeiders aldaar, maar dit feit heeft toch lets te z-eggen. Ds. Klein Wassink betoogde dat er drie din- gen moeten gebeuren. Ten eerste moet de kerk in haar geheel worden wakker geschud voor haar taak, ten tweede moet er organi- satie van het werk komen, ten derde geld. Nadat over een en ander van gedachten was gewisseld, trad als tweede spreker op de heer J. K. Lofvers, van Hyppolytushoef, die verhaalde van het werk der geestelijke ver zorging van de Zuiderzee-arbeiders, waarin hij een werkzaam aandeel heeft. VERLOF TER GELEGENHEID VAN DE KERSTDAGEN EN DEN NIEUWJAARS- DAG. Den militairen, aan wie ter gelegenheid van de Kerstdagen en van den Nieuwjaars- dag verlof wordt verleend, kan worden ver- gund, te vertrekken na 12 uur des middags op den dag, die aan den eersten verlofdag vooraf gaat en terug te keeren per eerste reisgelegenheid op den dag, volgende op den den laatsten verlofdag. Voorts is nog be- paald: Aan het verlofpersoneel, dat, tenge volge van den grooten afstand van de woon- plaats van hun gezin, hunne ouders of naas te familieleden, maimer of nagenoeg nim- mer gebruik maakt van bewegingsvrijheid op de Zon- en feestdagen, kan, voor zoover het niet gestraft is en de dienstbelangen, naar het oordeel van den Korpscommandant, zulks toelaten, verlof worden verleend van 23 December (vertrek op 22 December op zoodanig uur, dat de haardstede uiterlijk 11 uur namiddags dus te 23 uur kan wor den bereikt) tot en met 1 Januari 1929 (te- rugkeer per eerste reisgelegenheid op 2 Ja nuari). Het aantal werkdagen, in dit verlof begrepen, wordt voor zooveel mogelijk in mindering gebracht van het aantal werkda gen algemeen verlof, waarop aanspraak be-, staat. EEN GIFT VAN H. M. DE KONINGIN. De Koningin heeft de directie der Glasfa- briek Leerdam haar dank betuigd, naar aan- leiding van haar bezoek en heeft haar waar- deering geuit over den arbeid der fabriek. H. M. schonk een belangrijke bijdrage, ten behoeve van het „Ons Huis"-fonds. Een fonds, dat gesticht werd ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Glasfabriek, met de bedoeling daarvan het arbeidershuis te doen uitbreiden. KLACHT INGEDIEND TEGEN EEN HOOFDSTEDELIJKEN POLITIEAGENT. In den nacht van 6 op 7 October 1.1. is na- bij de Oude Kennissteeg, in de buurt van het Oudekerksplein te Amsterdam, tusschen eeni ge personen, die onderling ruzie hadden, en een agent van politie van het bureau War- moesstraat, Th. T. geheeten, die deze men schen tot doorloopen had aangemaand, een vechtpartij ontstaan, waarbij de agent uit zijn met scherp geladen dienstrevolver drie schoten heeft gelost. Twee daarvan troffen zeksren Jacobus Beekhuis, wonende aan den O. Z. Achterburgwal, zoodanig, dat hij in het Binnengasthuis cnoest worden opgeno- men en waarschijnlijk voor zijn gansche le ven het gebruik van enkele zijner vingers zal moeten missen. Deze Beekhuis heeft nu bij den Officier van Justitie te Amsterdam tegen b.d^elden agent een klacht ingediend, welke is gecon- cipieerd door mr. F. A. Kokosky, advocaat en procureur te Amsterdam. In deze klacht wijst B. er op, dat voor een dergelijk optreden van den agent geen grond bestond, zooals door tal van personen, die van het voorgevallene getuige zijn geweest, kan worden bevestigd. Ten slotte verzoekt hij den officier van justitie, een vervolging te willen instellen wegens een of meerdere misdrijven, omschreven bij de artikelen 300 302 of 308 van het Wetboek van Strafrecht! althans zoodanige vervolging te willen g^ lasten, als door den officier als uitvloeisel van de gepleegde feiten noodig geoordeefd mocht worden. Mr. Kokosky heeft de klacht van een bege- leidend schrijven voorzien, waarin hij er de aandacht op vestigt dat hij zich door het hoo- ren van getuigen een beeld heeft kunnen vor- men van het optreden van bedoelden politie- agent. De indruk nu, welke de verklaringen der getuigen op hem gemaakt hebben is een zoodanige geweest, dat mr. Kokosky de in- diening van de betreffende klacht volkomen begrijpelijk vindt. Mr. Kokosky schrijft ten slotte ten alien tijde bereid te zijn, den offi cier van justitie nadere inlichtingen te ver- scbaffen. CONTRoLE OP AUTO'S. Op Zondag. De heer Leenstra heeft den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Wil de minister mededeelen, welke de rede nen waren, dat de controle op auto's en mo- torrijwielen tot onderzoek van de rijbewijzen en van de wegenbelastingkaarten hier en daar, thans in Friesland, op Zondag 18 No vember j.l. werd gehouden? Zou de minister maatregelen willen ne men, dat deze controle op Zondag (tenzij be- paald dringende redenen dit eischen) achter- wege blijven? (Ook te Alkmaar heeft Zondag de bovem bedoelde controle plaats gehad). DE ZUIDERZEESTEUNWET. De heer Duymaer van Twist heeft den mi« nister van Waterstaat de volgende vragen gesteld Heeft de minister reed? het advies van de generale commissie, bedoeld in art. 3 der uiderzeesteunwet, ontvangen, ter zake van de onvoldoende regeling in deze wet van de tegemoetkoming wegens waardevermindering der eigendommen en van dc uitkeeringen van geldelijken steun? Zoo ja, heeft de minister dan gevolg ge- geven aan zijn toezegging, in de vergadering van de Tweede Kamer van 16 Mei j.l. ge daan, dat, zoodra de minister het advies der commissie had, hij zou handelen, zooals hij meende te moeten handelen? Wordt de vorige vraag bevestigend beant- woord, tot welke handeling heeft het advies van de generale commissie den minister ge- leid? Is met de voorbereiding van eer her- ziening van de Zuiderzeesteunwet reeds een aanvang gemaakt? Tegen welk tijdstip kan het desbetreffend wetsontwerp bij de Kamer inkomen TALK VOOR VASENOLPOEDER VERKOCHT. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft arresl [ewezen in de zaak van den 52-jarigen G. A, I en den 29-jarigen H. A. R., vader en zoon, die te Bussum een drogistzaak hebben gehad. Beiden waren in hooger beroep gegaan van een op 8 Maart 1.1. door de Amsterdamsche rechtbank gewezen vonnis, waarbij zij wer den schuldig verklaard aan het voortgtzet misdrijf van oneerlijke mededinging en elk van hen vijf maanden gevangenisstraf werd opgelegd. Volgens de dagvaarding hebben beiden doosjes met talkpoeder in den handel ge bracht, welke in uitvoering en verpakking geheel gelijk waren aan de producten van di Vasenol Werke te- Leipzig. Het publiek kocht geheel te goeder trouw de producten van va der en zoon, niet vermoedend dat't, inplaats van voor echte Vasenol, voor gewoon talk poeder betaald had. De procureur-generaal, mr. Bauduin, had op formeele gronden vernictiging van't von nis der rechtbank gevorderd. Tegen vexd. R. Sr. had hij een gelijke straf, als door de rechtbank opgelegd, n.l. vijf maanden gevan genisstraf, gevorderd; wat den zoon betreft, had hij diens veroordeeling tot 1 maand ge vangenisstraf geeischt, en wel als gevolg van het feit, dat de jonge R. voor't Hof ge heel van zijn oorspronkelijke houdir-r veran- derd was en volledig bekend had. Het Hof heeft het vonnis der rechtbank vernietigd op formeele gronden. 't Verklaar- de voorts het ten laste gelegde bewezen. Overwegende dat de handel door de i ande- lingen van verdachten zeer geschaad is ge weest, veroordeelde het Hof den ouden R. eveneens tot vijf maanden gevangenisstraf; zijn zoon were'. verwegende dat hij berouw over het gebenc: heeft getoond, drie maan den gevangenissraf opgelegd. IN STAKINGSDAGEN. De rechtbank te Middelburg heeft uit- spraak gedaan in twee zaken, die betrekking hebben op de staking bij de Schelde te VIis- singen. De 42-jarige vertegenwoordiger van den Alg. Metaalbewerkersbond, F. J. J. v. S. die door den kantonrechter was veroordeeld tot twee dagen hechtenis wegens het niet op- volgen van de bevelen der politie om door te lcopen, werd nu veroordeeld tot 15 boetc subs. 5 dagen hechtenis, terwijl de officier had geeischt 20 of 10 dagen. De 39-jarige G. H., de 40-jarige C. H. en de 26-jarige P. J. W., alle werklieden te Vlisingen waren door den kantonrechter we gens hinderlijk volgen veroordeeld tot 1 dag hechtenis. De officier had bevestignig ge vraagd, doch de rechtbank veranaerde de straf in 20 subs. 10 dagen. In beide zaken is mr. Men dels uit Amsterdam als verdediger opgetreden. Kip - TONNEMA'S CONFECTIONERY WORKS 8Z

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6