CnniL Kunst Honderd dertigste iaargang. ICepPc en soimol L. Frankenberg, Alkmaar. Ingezonden stukken Onze Kolonien. Luchtvaapt Zeetijdinyen Heeltfszaken nieuws No. 278 1928 Vrydag- 23 November. JAN COUVEE. Onlangs hebben wij vermeld, dat onze jtadgenoot, de pianist Jan Couvee, benoemd was tot keraar voor hooger klavierspel aan het nieuwe muziekinstituut van de lieeren Hoogerwerf en Bos, te Haarlem. In verband met die benoeming heeft de heer Couvee met medewerking van den heer Tinus Grin, eerste concertmeester der H. O. V. in de concert- zaal van het instituut een concert gegeven, waarover de Haarlemsche pers zich bizonder gunstig uitte. „Haarlem's Dagblad" schreef o. m.: „Gezond spel is in alle opzichten toepasse- Jijk op dat van den heer Jan Couvee. Het geldt voor hem niet slechts in technisch op- zicht, doch ook wat aangaat zijn stijlgevoel. De uitgevoerde stukken waren van uiteenloo- penden aard, zoodat wij gelegenheid genoeg hadden, de kracht onzer bewering te toetsen. In de enorm veeleischende suite van Scarlatti had Couvee gelegenheid tot het demonstree- ren van zijn pianistische talenten. Van de Sonate op. 81a van Beethoven be- leefden wij nu een uitvoering zoo viriel, dat z'j mij deed denken aan het spel van Paul jchramme met venmijding evenwel van diens geniale slordigheid. Frappant bovenal was het Coda van het laatste deel, een doorvoe- rig op zich zelf, en van een uiterst delicaat gehalte. Couvee speelde het met de fragiliteit die later ook zijn voordracht kenmerkte bij De bussy. Zijn sterk uitgesproken zin voor klankschoonheid culmineerde voorts nog, be- halve in Debussy's „Toccata", allereerst bij Albeniz. Dit was buitengewoon mooi voor kleurgeving. En de „Oprechte Haarlemsche Crt." zegt er o. a. van: „Zijn Beethoven-vertolking heeft ons heer- lijke oogenblikken geschonken. Debussy be- wondering voor zijn fijn coloriet en Scarlatti o. a. een blik op zijn schitterende linkerhand- techniek". Onze stadgenoot gelukgewenscht. A. K. HERMANN SUDERMANN. f Baanbreker van het realisme. Auteur van „Die Ehre" en „Frau Sorge". Getaande roem. Woensdagmiddag om 6 uur is te Berlijn overleden de Duitsche schrijver Hermann Sudermann in den ouderdom van 71 jaar. Sudermann had ongeveer zeven weken ge- leden een beroerte gekregen, waarbij een longontsteking was gekomen. Sedert 24 uur was hij bewusteloos. Sudermann, die 30 September 1857 te Matzicke, in Oost-Pruisen, werd geboren en na moeilijke jaren, waarin hij om den broode en tegen zijn zin als partijjournalist werk- zaam moest zijn, plotseling beroemd werd door zijn tooneelstuk „Die Ehre", dat in J 889 voor het eerst te Berlijn in het Lening- theater werd opgevoerd, behoorde met Hauptmann tot de baanbrekers van het realisme in Duitschland. Toen „Die Ehre" voor den twee-en-dertig- jarigen schrijver een triomf was geworden, trachtte hij zich met nieuwe tooneelwerken te Ihandhaven. Doch ondanks zijn onmiskenbaar „Buhnen-talent" is hem dit niet gelukt. Hij greep bij voorkeur naar zeer sensationeele •onderwerpen en trachtte met hevige situaties indruk te maken, doch zijn realisme was niet heel zuiver en verriedt een bedenkelijke uiting van valsche romantiek. Daar hij weinig rekening hield met de geestelijke evoluties van zijn tijd en zichzelf gelijk bleef maakte zijn werk meer en meer tien indruk „verouderd" te zijn. De belang- stelling van het publiek maakte spoedig plaats voor onverschilligheid, en weldra voor spot en hoon; vooral toen de jongere generaties zich meer en meer van het natu- ralisme afwendden en de voosheid van Suder- mann's realisme onder het vergrootglas der onverbiddelijke critiek namen. Meer dan door zijn tooneelwerk is Suder mann door zijn romans „Frau Sorge" en Der Katzensteg" populair geworden. Ook in deze verhalen is een sterke romantische, de levens- werkelijkheid vervalschende romantiek on miskenbaar, maar de sensatioheel-sentimen- teele behandeling der onderwerpen, de boeiende inkleeding maakten de verhalen tot alom begeerde lectuur. Na het succes met „Die Ehre" schreef Sudermann „Sodom's Ende" dat in Novem ber 1890 voor het voetlicht kwam Zijn derde werk was „Heimat" met de sterke sp°elrol van Magda die groote dramatische talenten aanlokte, zooals Sarah Bernhardt, Eleonora Duse, Theo MannBouwmeester. Maar on danks de sterke speelscenes, d tooneelen die Jiet doen" kan dergelijk onecht tooneelwerk dat het zuiver begrip der werkelijkheid ge- weld aandoet, zich op den duur niet hand- haven. Sudermann's stukken worden tegenwoor- dig zelden meer gespeeld. Zijn novellistisch werk echter geniet nog een zekere populari- teit. Het laatste boek dat Sudermann kort voor zijn zeventigsten verjaardag in het licht gaf was „Der tolle Professor". Mej. M. Konijn, onderwijzeres aan de R. K. Jongensschool te Oudorp, is vier maan- den ziekteverlof verleend. EEN DUBBEL JUBILEUM. In 1914 bestond het voornemen het 50- jarig bestaan der Rijks Hoogere Burgerschool te Groningen feestelijk te herdenken. De voorbereiding daarvoor was reeds ver ge- vorderd, toen wegens het uitbreken van den wereldoorlog besloten werd. de feesten niet te latesi doorgaan. Wij zijn thans 14 jaar verder en als wel haast 1929 zijne intrede zal dcen, dan is het jaar gekomen, waarin de school 65 jaar zal hebben bestaan. En in dat jaar zal het 60 jaar geleden zijn dat het schoolgebouw in de groote Krulsstraat in gebruik werd geno- men. Dat zijn twee feiten, die naar de meening der leeraren feestelijk behooren te worden herdacht. Allereerst om de feiten zelf, maar ook omdat in September 1929 de restauratie van het schoolgebouw zal zijn voltooid, eene restauratie, waardoor het gebouw weer met nieuwere schoolgebouwen zal kunnen wed- ijveren. Nadat van dit denkbeeld in de vergadering van leeraren was gerept, hebben zij eene commissie uit hun midden gevormd, aan wie zij hebben opgedragen, maatregelen voor eene feestelijke herdenking te treffen. Deze commissie heeft gemeend, daarmede niet een aanvang te moeten maken, voor zij weet, hoe de oud-leerlingen over zulk een feest denken en of zij daartoe hun medewerking zouden willen verleenen. Voor eene bespreking daarover heeft de commissie 17 oud-leden uitgenoodigd met haar samen te komen. Deze samenkomst heeft plaats gehad. De meesten hebben aan de uit- noodiging gevolg gegeven, enkelen waren verhinderd. De aanwezigen hebben eenparig verklaard dat zij volkomen sympathiseerden met het denkbeeld der leeraren en volgaarne bereid waren mede te werken aan de ver- wezenlijking der plannen, omdat zij dankbaar en met pleizier terugdenken aan hun Burger- schooltijd, de mooiste periode in hun leven. En zij, die verhinderd waren te komen, heb ben schriftelijk van dezelfde gevoelens doen blijken. Het is dus te begrijpen, dat de besprekin- gen een vlot verloop hadden. Het resultaat kan aldus worden samengevat. Er is een centrale commissie gevormd, die voorloopige plannen zal ontwerpen. Deze centrale commissie bestaat uit de leeraren: J. W. Beekman (directeur), O. Postma, H. Zondervan, H. C. Germs, D. Veersema, W. F. Hildebrand en W. L. Beekman en de oud- leerlingen mej. A. C. J. Jensema en de heeren E. J. van den Berg, H. J. Harkema, G. E. Rochat en H. W. Rutgers. Nadat de centrale commissie voorloopige plannen heeft ontworpen zullen de oud- leerlingen worden opgeroepen, om hunne deelneming aan de feesten te vragen en de voorloopige plannen te bespreken. Het spreekt wel van zelf, dat intusschen ode de deelneming der leerlingen aan de feesten zal worden geregeld. Uit de oud-leerlingen heeft zich een voor loopige reunisten-commissie gevormd, be- staande uit de bovenbedoelde 17 dames en heeren, welke commissie te zijner tijd gele genheid zal geven, eene definitieve te be- noemen. Deze voorloopige commissie bestaat uit de dames A C. J. Jensema en mevr. Li Huizinga—Van Wijhe en de heeren J. S. Kraus, F. Brngsma, E. H. Kok Dijkema, E. J. van den Berg, H. J. Harkema, J. Heide- ma, L. v. d. Reis, G. F. Rochat, H. W. Rut gers, A. L. Scholtens, H. Stigter, M. de Waal, A. V. Wijnberg en E). J. de Waard. Toiletdoozen, Manicures, Speldekussens, Naaigarnituren vormen voor dames steeds een welkom cadeau, PREDIKBEURTEN. 25 November. Groote kerk, 10.30 uur, Ds. Deetman. Consistoriekamer, Woensdagavond 7 uur, Ds. Baar. Woensdagavond 7 uur (Waakt en Bidt), Ds. Hak. Kapel, 10 uur, Ds. Verwaal. Avond 6 urn-, Ds. Rijks van Roubaux (Frankrijk). Avond half 8, Jeugddienst: Ds. J. H. Ruysch van Dugteren, Breda. Ev.-Luth. kerk, 10.30 uur, Ds. H. Makkink Doopsgez. kerk, 10.30 uur, Ds. Westra. Rem.-Geref. kerk, half elf, Ds. L. B Houtgast. Geref. kerk, 10 en 5.30 uur, Cand. Danhof Hersteld Apostolische Qemeente, Tous- saintstraat. Voormiddag 10 uur en nam. 5 uur en Woensdagavond 8 uur dienst. LEGER DES HEILS. Zaterdag 24 Nov., 8 uur n.m., Openlucht- samenkomst op de Steenenbrug. Zondag 25 Nov., 7 uur v.m. Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. 3.30 uur n.m. Openluchtsamenkomst op de Paardenmarkt. 8 uur n.m. Heilssamenkomst. Dinsdag 27 Nov., 8 uur n.m. Soldaten- meeting. Donderdag 29 Nov., 8 uur n.m., Openbare vergadering. UIT DE OMGEVING. Herv. Gemeenten. BROEK OP LANGENDIJK, 9.30 uur, Ds. van Baalen. 2.30 uur, Ds. van Baalen. Doop. Geref. kerk, 9.30 en 2.30 uur, Ds. Donner. Chr. Geref. kerk, 9.30 en 3 uur, Ds Drenth. Doopsgez. kerk, 7 uur, Ds. Westra van Alkmaar BERGEN, 's av. 7 uur, Ds. v. d. Kieboom. Gerefomneerde kerk, 10 uur Leesdienst. Nam 5 uur, de heer R. Bronkema, Docto- randus i. d. Theologie. Rechtz. Herv. E. V. „Maranatha", 10.15 uur, Ds. F. J. Los van Amsterdam. 2 uur, Zondagsschool. „Looft den Heer", Vereeniging tot Ver- breiding der Waarheid, Kerkelaan 17 bij de Sparrelaan, 10 uur, de heer J. J. Ruijs. 12.15 uur, Zondagsschool. EGMONDBINNEN, 10 uur, Ds. Spel- berg. GROOTSCHERMER, 10 uur, Ds. Rooker GROET, geen dienst. HEILOO, 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. EvangeUsatielokaal, 10 uur, Ds. Hak van Alkmaar. SCHERMERHORN, 10 uur, Ds. Boeren donk. Ger. kerk, 9.30 en 2.30 uur, Cand. Rutgers van Amsterdam. KOEDIJK, 's av. 7 uur, Da. Haumersen. NOORDSCHARWOUDE, 9.30 uur, Ds. Boeke van Scboorl. OTERLEEK, 10 uur, Ds. Loysen. OUDORP, geen dienst (vac. Driehuizen). OBDAM, geen dienst, vacature. PETTEN, „Looft den Heer",_ Vereeniging tot verbreiding der Waarheid (in de zaal van den heer H. Vriesman), Zondagavond7 uur, samenkomst. Spreeksfer en sprek'er: Mevr. A. Tjadenv. d. Vlies van Bergen en de heer J. J. Ruijs van Schoorl. SCHOORL, geen dienst. STOMPETOREN, 10 uur, Ds. Heep. VEENHUIZEN, 10 uur, Ds. Zillinger Molenaar. WOGNUM, 9.30 uur, Ds. Kruizinga. ZUIDSCHARWOUDE, 10 uur, Ds. Staal Doop. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redac- tte. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redactie er mede instemt.) Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U opname van onder- staand. Bij voorbaat mijn dank. Als Nieuwpoortslaanbewoner maak ik nog al eens gebruik van de Stadstram en telkens zie ik, dat beide deuren der tram open kun nen. Deze week stapte ik bij het station in de tram en zag ook weer, dat de passagiers zoo- wel v6or als achter de tram binnen kwa- men. U kunt denken, hoe dat trekt en vooral de laatste dagen met dien stevigen wind. Toen wij vertrokken en't postkantoor nader- den, schoof de conducteur de deur open en riep: „Postkantoor-" Diegene nu, die daar uit moest en dicht bij het voorbalcon zat, school die deur open en de overige passagiers zaten weder in den volsten tocht en dat spelletje werd, eer we de Vier Staten bereikt hadden, nog wel 3 of 4 maal herhaald, maar zou het ook niet kunnen zooals in Amsterdam, dat men aan den achterkant de tram in- en uit- faat en diegenen die op't voorbalcon staan, un plaatsbewijs ontvangen door het loketje, dat in iedere deur aanwezig is? Nogmaals mijn dank voor de plaatsing. X. drie" militairen verdronken. Het legerbestuur kreeg telegrafisch bericht uit Atjeh, dat bij het doorwaden van de Ma- matrlvier bij Koetatjane drie mindere mili tairen verdronken zijn. DE BENOEMING VAN DEN GOUVERNEUR VAN WEST-lNDIe. T wee weken eerder in WULemstad bekend dan in Nederland. Uit de hier te lande thans ontvangen „Amigoe de Curasao" blijkt, dat het blad op 17 October bericht uit Nederland heeft ont vangen over de benoeming van den heer Fxuytier tot gouverneur van Curasao. Hier in Nederland is het bericht van de benoeming eerst op 30 October aan de bla- den medegedeeld. Het Hbl. zegt naar aanleiding hiervan: Het kan zijn, dat iemand op „kolonien" zoo heet het departement nog steeds er niet aan gedacht heeft het bericht eerder aan den dagelijkschen bezoeker van het „Ned. Corr. Bureau" mede te deelen. Maar de zaak is daartoe toch wel van wat te veel belang. Mogelijk is ook men ver- gete niet, dat de „Amigoe" het orgaan is van de missie op Curasao dat men de missie te Willemstad voor alle anderen heeft ingelicht over de benoeming. Dat zouden wij nog al zonderling achten. Vandaar toch tot het vragen om de goed- keuring der missie is slechts een stap en een gouverneur over Nederlandsch gebied in West-Indie is toch staatsrechtelijk en in feite nog wel iets anders dan een gezant bij de missie te Willemstad, voor wien eerst moet worden gevraagd, of zijn zending wel aangenaam is aan de mogendheid waarbij hij wordt geaccrediteerd. Er is voor de begrooting van Curasao voor 1929 geen goedkeuring noodig van de Nederlandsche volksvertegenwoordiging dit- maal, maar het verschil tusschen het tijdstip, waarop de missie ginds en het Nederland sche volk thuis in kennis worden gesteld met de benoeming van den gouverneur dat wel een heel aannemelijke verklaring kan hebben is een reden te meer, dat er in de Kamer toch een woordje wordt gesproken over de aangelegenheden van dit gewest, die recht hebben op zeer bijzondere aandacht in de heerschende omstandigheden. Voor den nieuwen gouverneur, die voor een taak van grooten omvang en verant woordelijkheid wordt geplaatst kan het ook enkel nuttig zijn, als hij zijn werk begint onder den verschen indruk van hetgeen het Nederlandsche yolk, in het parlement verte- genwoordigd, van hem verwacht. 449ste STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 22 November. Iste klasse 4de lijst. Prijzen van 20, 259 295 372 542 569 789 1030 1103 1106 1290 1577 1578 1606 1666 1729 2388 2389 2975 3889 3930 4453 4652 4712 4851 4979 5045 5068 5341 5363 5425 5819 5935 6375 6714 7441 7968 8223 8227 8519 8802 8900 8984 9897 10006 10069 10313 10432 10611 10878 10936 11054 11120 11220 11331 11595 11769 11810 12081 12344 12561 12687 12724 12781 13835 13855 14364 14601 14620 14898 15381 15752 15765 15975 15999 16271 16652 16798 16851 17269 17325 17423 17497 17543 18136 18238 19019 19061 19102 19290 19557 19635 19791 19917 20341 20883 DE WINTERDIENST OP SKANDINAVIE. Door de K-L.M. stopgezet. Daar iheden het K.L.M. vliegtuig P.H.A. E.O., bestuurder Sillevis, op het doorweekte vliegveld van Hamburg is weggezakt en daarbij op zijn neus is gaan staan, waarbij alleen de metalen luchtschroef verbogen raakte, heeft de K.L.M. besloten, na overleg met den Minister van Waterstaat, om haar geheelen winterdienst, zoowel op Bremen- Hamburg, als op Hamburg-Kopenhagen- Malmo, terstond te staken. Hoewel natuurlijk velen door dit besluit .s^dupeerd zullen worden, achtte de K.L.M., in verband met den onveiligen toestand van het terrein bij Hamburg zich niet verant- woord den dienst naar het Noorden voort te zetten. Hef is mogeliik dat de dienst op Bremen- Hamburg, die door de K.L.M. tezamen met de Duitsche Lufthansa werd gevlogen, thans door die maatschappij ten voile zal worden voorgezet. MARINE-VLIEGTUIGEN NAAR INDIe. De bemanning. De bemanning van de drie Dornier-Wal- vliegbooten van de Kon. Marine, met welke begin April de vliegtocht NederlandNed.- Indie zal worden ondernomen, is als volgt samengesteldluit t/z. lekl. Tetenburg, com mandant der eseadrille; off.-vlieger 2e kl. Everts, off.-vlieger 2e kl. Vethake, off. mar. stgvd. 2e kl. Holterman; sergeant-vliegtuig- maker Langeraar, en de korkoraal-vliegtuig- makers Wurtz, Symons, Van Tol en Theewis. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Enggano (thuisr.) 21 Nov. te Belawan. Johan de Witt (thuisr.) 22 Nov. v. Colombo. Madoera 22 Nov. v. Middlesbro n. Amst. Christiaan Huijgens (thuisr.) 20 Nov. van Genua. Kambangan (uitr.) 21 Nov. v. Genua. Koningin der Nederlanden (uitr.) 21 Nov. v. Suez. Moena (uitr.) 21 Nov. v. London. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Breda 21 Nov. v. Rott. te Hamburg. Lekhaven 22 Nov. v. Amst. te Hamburg. Neptunus 22 Nov. v. Amst. te Hamburg. Saturnus 21 Nov. v. Ceuta te Genua. Ulysses 21 Nov. v. Rott. n. Vigo. Fauna 22 Nov. v. Amst. te Hamburg. Zeus 22 Nov. v. Amst. n. Rotterdam. Achilles 21 Nov. v. Salonica n. Volo. Adonis 21 Nov. v. Venetie n. Triest. Ares (uitr.) 22 Nov. te Curacao. Ariadne 21 Nov. v. Tarragona n. Valencia. Astrea 21 Nov. v. W.-Indie te New York. Eos 21 Nov. v. Oporto te Vigo. (Verb.) Haarlem 21 Nov. v. Curasao n. Aruba. Iris 21 Nov. v. Amst. te Kopenhagen. Nereus 22 Nov. v. Amst. te Rott. Odysseus 21 Nov. v. Amst. te Kopenhagen. Orpheus 22 Nov. v. Amst. te Rott. Proteus 21 Nov. v. Kopenhagen te Stettin. Strabo 22 Nov. v. Bordeaux te Amsterdam. Stuyvesant (thuisr.) 21 Nov. van Barbados naar Plymouth. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Medan (uitr.) 21 Nov. te Antwerpen. Tapanoeli (uitr.) 21 Nov. v. Port Said. HcfieinnLCc&CTcyesnL /■I. 1 De rechtbank te Haarlem heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen den koop- man I. N. te Amsterdam, die op de markt te Zaandam sigaren had verkocht voorzien van sierringen, die deden vermoeden dat ze van de fabriek van Justus van Maurik afkomstig waren, terwijl zulks niet het geval was. Verdachte had de sigaren zelf gefabriceerd en de ringen had hij betrokken van een firma te Amsterdam, die dit artikel in massa ver- vaardigt. Conform den eisch van het O. M. werd de koopman vrijgespr'oken, omdat de opzet van oneerlijke concurrentie niet was komen vast te staan. DE MEINEEDZAKEN IN VERBAND MET DEN MOORD TE CULEMBORG. De rechtbank te Tiel deed gister uitspraak in de vier zaken van meineed, gepleegd tij- dens de behandeling van de Culemborgsche moordzaak voor het Arnhemsche gerechtshof en veroordeelde J. A. Colle te Culemborg en A. Colle te Boorn, ieder tot vijf maanden ge- vangenisstraf (de eisch was tegen ieder een jaar geweest), Melis de Smale te Veenhuizen tot twee jaar en zes maanden gevangenis- straf (de eisch was vier jaar), terwijl Jan- tina Smit te Assen werd vrijgesproken (de eisch luidde zes maanden). DE INBRAAK IN HET STATION TE BEVERWIJK. Gisteren zou de rechtbank te Haarlem uit spraak dcen in de zaak tegen J. J. S. en N. M., die ervan verdacht werden dat zij in den nacht van 27 op 28 Mei een inbraak hadden gepleegd in het station te Beverwijk, een in braak waarvan ze weinig succes gehad heb ben omdat ze de brandkast niet konden for- ceeren en verder niets van bun gading von- den. Het O.M. had tegen ieder der verdachten een gevangenisstraf van een jaar geeischt. De rechtbank besloot het onderzoek in deze zaak te heropenen teneinde nog een getuige te kunnen hooren. VERNIETIGDE VRIJSPRAAK. Het Hof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een winkelier aan de Hove- niersstraat daar ter stede, die wegens brand stichting in zijn woning had terecht gestaan en dien de rechtbank had vrijgesproken Het Hof vernietigde het vonnis en veroordeelde verdachte tot 1 jaar gevangenisstraf. MISHANDELING VAN EEN VELD- W ACHTER. Het O. M. bij de rechtbank te Leeuwarden heeft drie jaar gevangenisstraf geeischt tegen vier arbeiders uit Harkema-Opeinde, die een veldwachter hebben mishandeld en hem zou den hebben afgemaakt als een collega niet was te hulp gekomen. INBREUK OP AUTEURSRECHTEN. De Buitengewone Kamer der Rechtbank te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den oiuziekhandelaar H. A M. Leicher, die zich te verantwoorden had wegens het bij art. 337 W. v. Sr. strafbaar gestelde bedrog en wegens overtreding van de art. 31 en 32 der Auteurswet. Verdachte wordt, zooals men weet, ervan beschuldigd, dat hij muziekwerken in Duitschland deed nadrukken en in pns land invoeren, waarna hij ze hier te iande op groote schaal tegen lager prijzen dan de officieele muziekwerken in den handel bracht. Het O. M. had drie maanden gevangenis straf gevorderd. De rechtbank verwierp de opgeworpen mid- delen van nieb-ontvankeliikheid, verklaarde de dagvaarding geldig, sprak den verdachte vrij van het in de eerste plaats ten laste ge- legde bedrog, doch verklaarde hem schuldig aan het inbreuk maken op eens anders auteursreoht, meermalen gepleegd, met zijn veroordeeling tot 1000 boete of zes weken hechtenis. ONEERLIJKE CONCURRENTIE. J. H. G, koopman te Amsterdam, heeft op 14 Juli j.l. op de markt te Zaandam sigaren verkochte die verpakt waren in een kistje mei het merk Karel I, welke sigaren echter niet afkomstig waren uit de fabriek der Karel I- sigaren. Verdachte ontkende voor de recht bank te Haarlem het opzet. De sigaren wer den voor 5 cent verkocht en konden dus on- mogelijk Karel I-sigaren zijn. Ook was nooit gezegd dat ze dit waren. De president meende dat het publiek met deze handelwijze kon worden bedrogen, om dat het aannemen kon, dat het echte Karel I- sigaren waren. Als dan later de kwaliteit tegenviel kon daaruit nadeel voor de Karel sigarenfabrieken ontstaan. Bij de Karel I- fabrieken waren trouwens uit verschillendg deelen van het land klachten ingekomeit over de kwaliteit van sigaren die op de markt verkocht werden. Het O. M. meende, dat aan alle voorwaarden van een bedriegelijke han- deling in dit geval voldaan was. Het wilde het opzet uitschakelen, reden waarom het eisch op 3 bepaalde. HUWELIJKSDRAMA. Een 30-jarig man werd in 1925 tot een jaar gevangenisstraf wegens verduistering veroordeeld. Zijn echtgenoote bracht toen haar kind bij familie onderdak en ging, om in haar onderhoud te voorzien, ergens in de om- geving van Roermond als dienstbode werken. De echtgenoot zocht, nadat hij uit de ge- vangenis was onislagen, zijn vrouw op, ten einde het huwelijksleven voort te zetten. Dit geschiedde inderdaad, maar van langen duur was het niet. De vrouw vertrok naar Am sterdam, waar zij ergens in de Noorder-Am- stellaan als dienstbode in betrekking ging. Op 13 Juni 1.1. werd zij ook daar door haar echtgenoot, die zich incniddels weer aan een vermogensdelict had schuldig gemaakt, opgezocht. De vrouw scheepte hem af en gaf hem bij het uitlaten te verstaan, dat zij niets meer met hem te maken wilde hebben. Op een gegeven oogenblik trok de man toen zijn mes en stak de vrouw waar hij maar konin linker- en rechteroksel, in den linkerschou- der, den linker- en rechterbovenarm, den lin- kerduim en den linkerpink. Gelukkig kwam iemand uit de buurt de vrouw te hulp. Zij werd onder doktersbehandeling gesteld en de echtgenoot werd aan de politie overgele- verd. De man stond gisteren voor de Amster- damsche rechtbank terecht, verdacht van po- ging tot moord of poging tot doodslag, subsf diair zware mishandeling of poging tot zv/are mishandeling, subsidiair mishande ling. Het O. M., mr. Overbosch, achtte zwart mishandeling bewezen en eischte veroordee ling tot vijf jaren gevangenisstraf. heer-hugowaardT" Bedrijfsveiligheid. In het lokaal van den heer Wester werd Woensdagavond voor de afd. Hensbroek en Omstreken der Vereeniging tot bevordering van het vakonderwijs in West-Friesland een voordracht gehouden door den technischm ambtenaar bij de Arbeidsinspectie te Haar lem, den eer J. N. Voorbrood, met als onderwerpBedrijfsveiligheid, Door den voorzitter der afdeeling, den heer Groot van Hensbroek, werd de bijeen- komst geopend, waarbij spr. met groot ge- noegen wees op de belangstelling. 1 toch mocht spr. een hartelijk welkom toeroe- In zonderheid heette spr.' welkom den heer Voorbrood. Spr. hoopte, dat met aandacht, voor al ook door de jongeren, zal worden geluis- terd naar de voordracht door den heer Voor brood te houden, wien hij daarna het woord gaf. Deze ving aan met de opmerking, dat de oude sleur wel een der hoofdoorzaken is, dat de arbeider in het bedrijf nog vaak zoo weinig voldoende wordt beschermd, hetgeen nog steeds leidt tot tal van ongevallen, welke beslist voorkomen hadden kunnen worden. Voorlichting- en raad kunnen zeker gunstig werken, indien ze in toepassing worden ge- bracht. De Arbeidsinspectie is aangewezer voorlichting en raad te geven, hetgeen dan ook op ruime schaal geschiedt door brochu res, voordrachten en lezingen. In hoofdzaak zou spr. zich bezig houden met het aanwijzen der middelen om ongevallen te voorkomen. In de werkplaats zij orde en dient alles een vaste plaats te hebben. Een chaos van afval, werktuigen op den vloer, kuilen enz. geven vaak aanleiding tot vallen en struikelen, wat groot gevaar oplevert, vooral in de nabijheid van machines; deze dienen ook niet te dicht op elkaar te worden opgesteld. Gewezen werd op het gevaar van minder goede stellingen en steigers, het gevaarlijk plaatsen van ladders en trappen Men richtte ze in en plaatse ze volgens de veiligheidsvoor- schriften. Door lichtbeelden werd het gesprokene verduidelijkt, waarbij het beveiligende werd gesteld tegenover sleurwerk in dezen. De arbeider moet steeds zijn werk en de werk tuigen goed kunnen zien, waarom de werk plaats steeds flink en gelijkmatig verlichi dient te zijn; vooral bij het gebruik van machines moet het gevaar gezien kunnen worden, daar elk bewegend deel gevaar op levert, evenals haken en andere uitstekende onderdeelen. Men zij er steeds op bedacht bij het stellen der machines op een veilige plaats te staan. Omrastering van het drijf- werk voorkomt vele ongelukken. Door licht beelden werd getoond, hoe het drijfwerk, tandraderen, vliegwielen, drijfriemen, op af- doende wijze beschut kunnen worden. In de allereerste plaats echter dient de arbeider zelf volledig op de hoogte te zijn van de ge- 'varen. Hierop werden tal van ongevallen op het acek getoond. In 1927 kwamen in ons land 1764 bedrijfsongevallen voor, waarvan echter een zeer groot deel beslist voorkomen hadden kunnen worden. Mede werd gewezen op't gevaar-van uit elkaar springende draai- steenen, waarom het noodzakelijk is dat deze nauwkeurig gesteld worden, beter nog, cat ze worden beschut. Ter beschutting tegen d( 1 f 35 JAAR BEPROEFD

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 9