>f\/\ DE KLETSBEL ^P18l»[^{abletten iW Hendard dertlgsta Jailing, XatertSag- 24 November. BuifsnSanei Onze Kolonien. DE STORM. Kerk en schooB bij Verkoudheden'en Kooris Binnenlandl Ho 279 1928 DUITSCHLAND. BRANDSTICHTING. Te Hermansdorf in Silezie was onlangs in de pastorie brand ontstaan, die gebluscht kon worden voordat het vuur groote schade had aangericht. Bij het onderzoek bleek, dat op vijf verschillende plaatsen petroleum was gestort en aangestoken. Thans is de vrouw van den domine, onder verdenking den brand te hebben gesticht, ge- vangen genomen. EEN TAXI OP HOL. Twee zwaargewonden. Woensdagavond is te Berlijn een station- fieerende taxi op hoi gegaan. De chauffeur wilde zijn wagen, met ingeschakelden motor, enkele meters voortduwen. Plotseling ont- snapte de wagen hem en vloog in snel tempo vooruit, 'n trottoir op en een winkelkast is, na een heer en dame overreden te hebben. De brandweer moest den wagen, die zich geheel had vastgewerkt, uit zijn positie be- mjden. ENGELAND. DE BETREKKINGEN MET CHINA. Aan het jaarlijksch diner van de Chinee- sche vereeniging heeft de minister van oor ilog, sir Laming Worthington Evans, gewe- ^zen op de merkbare verbetering in den toe stand in China en verklaard, dat de Britsche Ibelangen niet verschillend zijn van die van China, doch er daarentegen mede parallel loopen. Hij bracht hulde aan het werk van Ide Britsche strijdkrachten te Sjanghai. De Britsche strijdkrachten in Chir.a zijn reeds aanzienlijk ingekrompen en weldra zullen er nog meer bataljons naar huis terugkeeren. Er bestaat een krachtige plaatselijke weermacht te Shanghai, die voor het grootste deel is samengesteld uit zakenlieden. Spr. sprak de hoop uit, dat deze organisatie zich nog ver- der zal ontwikkelen met het oog op nieuwe eventualiteiten. Generaal sir John Duncan, de bevelhebber van de Engelsche troepen in China wees er nog op, dat de Chineezen niet anti-Engelsch zijn. Zij zijn pro-ChineeSch, wat weer iets heel anders is. EEN NEDERLANDSCHE ZEEMANS- j HUIS TE LONDEN. De pogingen, van de Ned. Zeemanscen- trale, om te Londen een Nederlandsch Zee- rnanshuis te stichten, beloven met goed ge- volg te zullen worden bekroond. Op 27 dezer wordt, 's avonds half zeven, in de Nederland sche kerk, een bijeenkomst gehouden, waarin de plannen kort en krachtig zullen worden uiteengezet. H. Ms. gezant te Londen, jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, zal als eere-voorzit- ter, die bijeenkomst openen en leiden. Dr. S Baart de la Faille zal een inleidend woorcl spreken, en een uiteenzetting van de plannen zal worden gegeven door prof. dr. J. R. Slo- temaker de Bruine, den minister van arbeid, handel en nijverheid. Ten slotte zal de heer C. D. Poot, secretaris der Ned. Zeemans- centrale het woord voeren. Aan een mededeeling van dezen ontleent de N.R.Crt. het volgende: Wie de wereldhavens bezoekt, heeft over- vloedige gelegenheid om, als Nederlander, zich te schamen, n.l. over wat andere naties wel doen (en sinds tientallen jaren reeds deden) voor hare zeevarenden, en over wat wij als Nederlanders nalieten ten dezen Ook te Londen vindt men in de havenwijken de zee manshuizen der Engelschen, Noren, Denen, Zweden, Finnen, Duitschers, alle voortreffs- lijk ingericht. Maar een „instuif" voor Nederlandsche mann en jongelui is nergens te vinden. Een brief die ons enkele weken geleden ge- zonden werd en onderteekend was door twaall kapiteins der groote vaart, pleitte sterk voor oprichting van een Londensch-Nederlandsch zeemanshuis. In revolutionnaire kringen wordt hard voor en aan den zeeman gewerkt. In de Inter nationale Zeeliedenclubs" worden de mannen bewerkt en opgekweekt tot den klassenstrijd Alom zijn „havenbureaux" ingericht, die voor het „welzijn" van den zeeman waken, en die aan boord van ieder schip hun „cellen" hebben of stichten. Moeten wij zoo ver- volgt de heer Poot niets doen tegenover deze communistische penetgatie-pogingen? Een groote nationaal doel het bewaren van een belangrijk deel onzer volkskracht het openstellen van een Tehuis voor onze Zee varenden wordt door deze zaak gediend. FRANKRIJK. EEN FAKIR DIE NIET DURFDE De heer Paul Heuze, de schrijver van het boek „Fakirs, fumistes et compagnie" had den fakir Tahra bey uitgenoodigd om in het Trocadero zijn kunsten te vertoonen. De be- doeling was aan te toonen, dat bij deze kun sten geen bovennatuurlijke kracht in het spel was, daar de heer Heuze zelf alle proeven zou herhalen. De fakir is evenwel niet ver- schenen EEN SCHANDAAL AAN FINANCIeN? Honderd millioen aan den fiscus 1 onthouden. De „Volonte", het blad van Caillaux, dat niet bepaald reden heeft om de huidige regee- ring welgezind te zijn, komt met een verhaal aan volgens hetwelk een bedrag van meer dan honderd millioen aan den fiscus zou zijn onthouden, waarbij een der directies van het ministerie van financien zou betrekken zijn. Een maatschappij (aldus het verhaal) wel- ker aandeelen, hoewel te Parijs uitgegeven, bi]na alle in handen zijn van den stichter, iemand van Nederlandsche afkomst, stichtte in 1925 een filiaal. Besloten werd aan de aan- deelhouders gratis winstbewijzen te geven in het nieuwe filiaal. Toen hiervoor registra tiereohten moesten worden betaald werden die bewijzen door de maatschappij op 10 francs getaxeerd en werd er volgens dit cijfer belasting voor betaald. Op vordering der ad- ministratie van de registratie en het zegel verhoogde de maatschappii de taxatie harer wTnFtFewijzen, die zij Besloot op 2'5 francs te ramen en zij betaalde de aanvullende rechten. Dit geschiedde echter schier clandestien en met medeplichtigheid van eenige ambte'naren, want er bestond in het dossier een formeel be- sluit van het ministerie van financien dat de winstbewijzen op 1500 francs moesten wor den getaxeerd. Toen een en ander ontdekt werd, besloot de directie van de betrokken af- deeling het in werkelijkheid aan de schatkist verschuldigde bedrag, zonder er den minister in te kennen, in stilte binnen te krijgen. Een der schuldigen nam zonder meer ontslag en aan de maatschappij werd beduid dat de ad- ministratie alsnog het verschuldigde zou innen. De rechten, die betaald moeten worden voor 240.000 winstbewijzen bedragen met de boeten niet minder dan honderd millioen. De werkelijke schuldige is volgens de „Volonte" degeen die er voordeel van heeft gehad (daar hij meer dan driekwart der aandeelen bezit) en wiens vermogen op meer dan een milliard wordt geraamd. OM MET DE MODE MEE TE GAAN Kort haar en misschien lang verdriet. Een 13-jarig meisje uit Marcilly (in het departement Seine et Marne) wilde kortge- knipt haar hebben, maar vader wilde er niet van weten. Op een dag, dat haar ouders niet thuis waren, knipte zij zich zelf het haar af en deed een verhaal dat twee zigeunervrou- wen, die in de buurt vertoefden, haar met ge- weld van haar vlechten hadden ontdaan. De gendarmerie werd in de zaak gemoeid en spoorde de beide vrouwen op, tegenover wie het meisje haar verhaal volhield. Ten slotte viel zij echter door de mand. Zij zal vervolgd worden wegens haar valsche aangifte. DE FRANSCHE INTOCHT IN STRAATSBURG. Feestelijk herdacht Te Straatsburg is, naar Havas meldt, op plechtige wijze het feit herdacht dat de Fran- schen tien jaar geleden de stad binnentrok- ken. In de kathedraal werden plechtig gods- diensten en gebeden gehouden voor Brankrijk en den Elzas De prefect van den Beneden-Rijn bood en feestmaal aan ter eere van Gouraud en dronk op den voor immer met Frankrijk ver- bcnden Elzas. DE DAME MET DE DIKKE BEENEN. Binnenkort zal er voor de rechtbank te Parijs een ongewone zaak worden behandeld, voor welke veel belangstelling bestaat. Zij betreft het volgende: De jeugdige eigenares van een modezaak in de buurt van het Vendomeplein te Parijs was op het punt te gaan trouwen en het was haar een onaangename gedachte, dat haar man nu de mode de slanke lijn huldigt dus zou zien, dat haar beenen, vooral haar k'uiten, bijzonder forsch waren ontwik- keld. (Men meet overigens aannemen, dat de man, bij de bestaande mode der korte rok- ken, omtrent den vorm van de beenen zijner aanstaande vrouw niet in onkunde verkeerde). De jonge vrouw raadpleegde haar huisdokter omtrent een middel om slanke-beenen te krij gen, maar deze zeide haar dat in haar geval, alleen de chirurgie uitkomst kon brengen. Dus ging zij naar een chirurg, die de kwestie heel eenvoudig vond en de beenen zou operee- ren, temeer daar de operatie zonder eenig gevaar was. De chirurg opereerde inderdaad den kuit van een der beenen, maar de onge- vaarlijke operatie had een treurig gevolg: het geopereerde been moest na eenige dagen worden afgezet. Voor deze tweede operatie ge sdiiedde verkreeg de verloofde van de jonge vrouw vergunning zich in extremis te laten trouwen met haar, die misschien zou sterven omdat ze mooier had willen zijn in zijn oogen. De vrouw overleefde echter de opera- tie en loopt nu met een kruk; ze kan zich mis schien troosten met de gedachte, dat het nog erger had kunnen zijn indien de operatie op beide beenen was toegepast en ze heeft den chirurg een proces aangedaan om een scha- devergoeding van vijfmaal honderdduizend frank. Haar advocaat zal de stelling verdedigen, dat een chirurg alleen maar mag opereeren wanneer een operatie onvermijdelijk is en dat hij niet mag toegeven aan de grillen van een kokette paptiente. TSJECHO-SLOW AKIJE. HET SPOORWEGONGELUK BIJ NIMBURG. De oorzaak der ramp; slechte outil- leering van het station. In het ziekenhuis te Nimburg is de bij het spoorwegongeluk zwaar gekwetste conduc- teur aan zijn wonden overleden, zoodat het aantal dooden thans vier bedraagt, terwij'l zich in het ziekenhuis thans 12 gewonden bevinden. Een gerecbtelijke commissie van onderzoek is ter plaatse aangekomen. Het 'ongeluk is weliswaar vermoedelijk te wij ten aan den machinist van den goeaeren- trein, maar er wordt op gewezen, dat de tech- nische inrichting van het station gebrekkig is. Ofschoon Nimburg een zeer uitgebreid verkeer heeft, ontbreken er noodzakelijke elec- trische inrichtingen. De wissels moeten met de hand worden beaiend. Had Nimburg een blokstelsel met electrische bediening beze- ten, dan had het signaal op onveilig gestaan en had de goederentrein niet kunnen ver- trekken. Bovendien zijn er op het stationsemplace- ment voortdurend opstoppingen van ti'einen Het ongeluk had plaats, doordat de goe derentrein, die 20 minuten vertraging had, wegreed voor de verantwoordelijke stations- ambtenaar het sein voor het ver trek gegeven had. ITALIe. DE ITALIAANSCHE STEDEN OVERBEVOLKT. Terug naar het land. De correspondent van de Kolnische Ztg. te Milaan vestigt de aandacht op een artikel in de Popola d' Italia, dat verzekert, dat de wet tot bescherming der huurders na 30 Juni 1930 in geen geval verlengd zal worden. Volgens den correspondent moet het artikel door Benito Mussolini, den minister-presi dent, zijn ingegeven. De woningnoo'd In de steden, zoo zegt het, is een onoplosbaar vraagstuk, zoolang men ieder, die naar de stad trekt een natuurlijk recht op een woning toekent. Ter oplossing van het vraagstuk krij gen de prefecten, partij-secretarissen, kranten en scholen den raad den terugkeer naar het land, zoo noodig met dwangmiddelen te be- vorderen en het vertrek naar de stad tegen te gaan. Mussolini, die eenige jaren geleden nog den Snellen opbloei der steden met was- sende bevolking geprezen heeft, schijnt thans van meening veranderd te zijn, zegt de cor respondent. De schrijver van het artikel wijst de bouwnijverheid op de millioenen onbe- woonbaar geworden huizen, die men overal ten plattelande aantreft en die afgebroken en opnieuw opgebouwd kunnen worden. MUSSOLINI'S EIGEN BLAD IN BESLAG GENOMEN. Wegens het sensationeel verslag van een moord. De prefect van Milaan heeft de Popolo d'Italia, Mussolini's eigen blad, in beslag ge nomen, omdat het een onbekoorlijk groote plaats inruimde aan het verslag van een sen- sationeelen moord. Het feit heeft een diepen indruk gewekt in de journalistieke wereld Arnaldo Mussolini, de broer van den leider, die het blad uitgeeft, zeide dat hij de daad van den prefect, welke volkomen in de lijn ligt van de onlangs door Mussolini tot de journalisten gerichte vermaning om zich zelf niet te verlagen door het geven van lange verslagen van sensationeele zaken geheel bil- lijkte. De meeste prefecten hebben hun oogen gesloten voor wat de Italiaansche journalis ten de „zwarte kroniek" noemen, maar het voorbeeld van den prefect van Milaan zal zeker in verschillende steden navolging vim den. Dit beteekent, dat de bladen, welke thans in trek zijn om het werk, dat zij maken van sensationeele misdaden, zich zullen moeten voorbereiden op een aanzienlijke verminde- ring van hun oplaag. Meer dan een dagblad te Rome, Napels, Genua en Bologna ziet don- kere tijden komen, nu de waarschuwing van den leider niet langer een doode letter is, doch reeds op zijn eigen blad wordt toege past. Arnoldo Mussolini verklaart, dat de ge- wraakte kopy zonder zijn voorkennis was op- genomen door de zorgeloosheid van een jong reporter, OOSTENRIJK. DE PRESIDENTSVERKIEZING IN OOSTENRIJK. Hainisch toch weer een kans? Naar aanleiding van de aanstaande pre Vermoedelijk 13 van de 26 man equipage omgekomen. Het passagiersschip Estonia, dat op weg is van New York naar Dantzig, werd Don- derdagnacht door het Duitsche s.s. Herren- wyk, dat zich op 54 gr. 52 m. N.B. en 24 gr 30 m. W.L. in nood bevond, te hulp geroepen De „Estonia" slaagde er in tot Vrijdag- morgen 3 uur zes man der equipage te red den. Daarna jnaakte de in kracht toenemen- de N. W.-orkaan de voortzetting van het red- dingswerk onmogelijk. De „Estonia" bleef ter plaatse, in de hoop de overige 20 man der equipage tegen het aanbreken van den dag in veiligheid te brengen, maar de orkaan nam nog meer in kracht toe en Vrijdagvoormiddag te 10 uur zonk de „Herrenwyk". Om 1 uur 's middag waren in totaal 13 man gered. De „Estonia" zou de omgeving tot het vallen der duisternis afzoeken. De „Herrenwyk" was met een lading cel lulose op weg naar Hernosand naar New- York. it een nuttige vinding, maar vermoeien doet ze soms ook. Alt ge na een lang gesprek of eene slechte verbinding, zoo'n onprettig scherp gevoel in de keel krijgt, neem dan Lakerol. Dat verzacht dado* lijk en met Lakerol blijft ge iedere kou de Haas. HET MOORD-COMPLOT OP BANKA. De correspondent van de „Locomotief" op Banka meldt omtrent de jongste relletjes in mijn No. 19 nabij Belinjoe, dat de oorzaak van de moordbeweging nog in het duister sidentsverkiezing wordt gemeld, dat de her- ligt. Wel is uit het ingestelde onderzoek at- kiezing van Hainisch door de laatste ge- j doende gebleken, dat de oorzaak in geen ge- beurtenissen weer niet onmogelijk is. Het orgaan van de Oostenrijksche sociaal democratic heeft n.l. verklaard, dat de socia- listen alleen het voorstel van den bondskan- selier tot uitbreiding van de bevoegdheden van den president en verlenging van den val is t<T zoeken in ontevredenheid over de heerschende arbeidstoestanden bij de mijnen. Het doel was kennelijk het grootste deel van het mijnbestuur uit te moorden. Voor zoover zulks was na te gaan, wijzen ver schillende stukken, die men in beslag heeft ambtsduur tot aan de grondwetsherziening genomen, in de richting van een verboden ge- afgewezen hadden. Ze hebben zich echter niet tegen de verlenging van den ambtstijd van dr. Hainisch als zoodanig verklaard, daar een dergelijk voorstel tot nu toe door de meerderheidspartijen niet gedaan is. Men neemt nu aan, dat de socialisten zich niet tegen een derden ambtstijd van Hainisch zul len verzetten. De grondwet staat echter maar een herkiezing toe. Er zou dus toch een grondwetsherziening noodig zijn. Men neemt aan, dat de meerderheidspartijen nu weer tot Hainisch zullen terugkeeren. AMERIKA. MEDEPLICHTIGE AAN DEN MOORD OP OBREGON GEARRESTEERD. De „Vossische Zeitung" meldt uit New- York, dat het de politic gelukt zou zijn de hand te leggen op Manuel Tremo, die er van fieime Chineesche vereeniging. Hoewel niets met zekerheid kan worden medegedeeld, is het een feit, dat de mentaliteit van de gedu- rende het laatste jaar uit China aangebrachte koelies van een bedenkelijk gehalte is. KRACHTIGER P. N. I.-ACTIE. Het „Soerabaiasch Handelsblad" consta. teert, dat reeds sedert eenigen tijd een her- nieuwde krachtige actie van het P. N. T. te bespeuren valt, voornamelijk onder de arber- ders bij de technische bedrijven en de open- bare transportdiensten, zooals b.v. onder het personeel van de Madoera Stoomtram-Maat- schapapij, welke actie, naar het blad mede- deelt, wonderwel gelukt is. Eenige inlandsche machinisten zijn tot de P. N. I. toegetreden Het blad wijst in het bijzonder op de niet on- 50 cent per doos. Bij alle Apothekers en Drogisten. om het oorspronkelijk ging en waarvan zij h-t verpakkingsmateriaal te duur vonden. Een nieuw strijdmiddel van de Veilings- vereeniging is, de goederen welke nog over- blijven de befaamde dags gehouden, te brengen en zoo de kooplie- den op eigen terrein aan te vallen. Speciaal in spruitkool en andijvie is nu gister een marktstrijd begonnen, terwijl de veiling ook een belangrijken voorraad appels requireerae, om den kooplieden den handel te bemoeilijken. Ingewijden meenen, dat de strijd nog lang duren kan. DE WERKVERSCHAFFING TE VRIEZENVEEN. De Amsterdamsche werkloozen, gehuisvest te Ommen en tewerkgesteld in den Noord- Vriezenveenschen polder en de Rotterdam- sche werkloozen, gehuisvest en tewerkgesteld te Sibculo aan het nieuw te graven Gees- tersch Stroomkanaal te Vriezenveen, zijn gister tot ongeveer Maart 1929 naar hun woonplaats teruggekeerd, daar beide werk- veschaffingen in verband met de korte dagen en het slechte weer tot ongeveer Maart 1929 zijn stop gezet. DE BEDWELMENDE LADING. Zes slachtoffers. Aan boord van het in de Rijnhaven te Rotterdam liggende Duitsche stoomschip Al geria zijn eenige- havenarbeiders bedwelmd geraakt, toen zij bezig waren met het verwer- ken yan dinitro-benzol. Ook Donderdagavond hebb,en, drie arbeiders nadeelige gevolgen ondervonden van dit werk. Van de zes slachtoffers wordt er thans nog een in het ziekenhuis aan den Coolsingel verpleegd, de artderen zijn naar hun woning vervoerd. Dinitro-bezol is een vaste, bruiachtige stof, die wel wordt gebruikt in anelinefabrieken. Tot nu.toe schijnt deze stof te Rotterdam nog op ter beschuldigd wordt den wegens moord Obregon veroordeelde Toral het wapen hand te hebben gesteld. CHINA DUITSCHLAND. gevaariijke actie van een zekeren Matmatl, i weinjg verscheept te zijn. Gevallen van ver- die ook tijdens de groote staking bij de techni- gjftjgjngsverschijnselen waaraan de ziek- erhp hpdrnvpn ppn rnl van nptpekp.nis sneel- j 1ii sche bedrijven een rol van beteekenis .speel de. Het bestuur aldus deelt het blad ver- der mede is op de hoogte van deze her- nieuwde actie en heeft een lijst aangelegc van personen, die bij de verschillende Bedrij ven als agenten van de P. N. I. werkzaam zijn DE LIJKEN GEVONDEN De lijken van de drie militairen, die bij het doorwaden van de Mamatrivier verdronken zijn, zijn thans ook teruggevonden. Drie ka- rabijnen en dertig patronen zijn verloren ge gaan. Er worden uitgebreide maatregelen ge- troffen om deze terug te vinden. te meer doet denken dan aan bedwelming zijn althans niet eerder bekend geworden. De dinitro-benzol was afkomstig uit Dant zig; zij is per Rijnschip Koln 47 verder ver voerd. KORTE BERIOHTEN. De Kcmingin-Moeder heeft gister haa\ jaarlijksche bezoek aan het graf van koning Willem III gebracht. r Donderdagmiddag is op de brug over het Wanty te Dubbeldam de 53-jarige bieten- wegerA. Schenk door een trein gegrepen eo gedood. Bij kon. besluit is de heer M. van Welie, te Oosterbeek, benoemd tot burgemeester van Borculo, als opvolger van jhr. ir. R. R. L. de Muralt. tabletten De afbouw der torens aan de kathedrale kerk „St. Bavo" te Haarlem is thans gereed. De bisschop van Haarlem, mgr. Aengenent. heeft Donderdag den laatsten steen gelega van den zgn. mannentoren, terwijl de archi tect der kerk, de heer Jos. Cuypers, den laat- steii steen metselde van den zgn. vrouwen- toren. Beide steenen wogen elk 1224 Kg. Op DIEFSTAL OP GROOTE SCHAAL. den toren werd mgr. Aengenent in dicht- Een pakhuis gehuurd voor bergplaats vorm toegesproken door een zoontje van een Gedurende den laatsten tijd is er in lood- der kerkmeesters. Tijdens de MIJNHARDT'S sen op de terreinen van de firma Wm. Muller Co. te Rotterdam door bazen verschillende malen gestolen. Het schijnt, dat deze diefstal- len reeds geruimen tijd hebben plaats gevon- den en dat zij zoo uitgebreid waren, dat de dieven zich daarvoor aan den linker Maas- oever een pakhuis hadden ingericht, waar zij de gestolen waren konden onderbrengen. De vorige week is de politie het complot op het spoor gekomen en er zijn eenige bazen gear resteerd, waarvan er in het huis van bewa ring znij ingesloten en waarvan er ook we- derom op vrije voeten zijn gesteld. De politie heeft deze zaak in onderzoek. DE KWESTIE OP DE VEILING TE DEVENTER. De actie der vereenigde kooplieden tegen de fruitveiling, Donderdag gehouden te Twello, welke veiling het eigendom is van de thans aangevochten veiling te Deventer, heeft ten gevolge gehad, dat de voornaamste klanten voor t' fruit van de Twelloscheveiling voor overreding zijn gezwich-t en huiswaarts keer- den, zonder te hebben gekocht. De veilingmeester deelde officieel mede, dat het aangebodene toch geheel is verkocht aan andere kooplieden. Hij beklaagde 'er zith'ech ter over, dat de kooplieden tegen hun beloften in de actie hebben uitgestrekt tot het fruit en 1 die acie niet beperkten tot de groenten, waar- cirkelde een vliegmachine der K. L. M. rond* om het kerkgebouw. Na de plechtigheid in de torens werd door den bisschop in de kerk een dankplechtigheid gecelebreeni, waaraan een korte toespraak van plebaan Wester- woudt voorafging. PREDIKBEURTEN - - 25 November. Alkmaar. EvtmgeUsdtielokaal Koningsweg 23, 18 uur en's avonds half zes, de heer Kuperus. Dopderdag 7.30 uur, Ds. de Groot van Delft. UIT DE OMGEVINO. Herv. Gemeenten. AKERSLOOT, 10 uur, Ds. Bax. DIRKSHORN, 10 uur, Ds. de Leeuw. DRIEHUIZEN, v.tn. uur, Ds. Groot LIMMEN, nm. 2 uur, Ds. v. d. Kieboom. PETTEN, 10 uur, Dr. van Beek. URSEM, 10 uur, Ds. Homan. "T'*\ WARMENHUIZEN, nm. 6 30 uur, Ds Zillinger Molenaar. WINKEL, geen dienst. Doopsgez. Gemeenten. BEEMSTER, 10 uur, Dr. Kuipers. GRAFT NOORDEIND, 10 uur, Ds. van Gicss^Q i DE RIJP, 10 uur, Ds. Keuning. (Ggdeeltelijk ontleend aan Kerk ea Volk.l iHffl ten van Ramsgate en een aantal andere plaat sen zijn uitgevaren om in nood verkeerende visschers te helpen. SCHIPBREUK VAN HET DUITSCHE S. S. „HERRENWIJK". Het stoomschip ..Transylvania" seinde gister- avond, dat het vrachtschip „Herrenwijk" uit Lubeck zich midden op den Atlantischen Oce- aan in zinkenden toestand bevond. De „Trau- sylvania" heeft zich naar de plaats van het zin- kende schip begeven, maar kon tengevolge van de hooge zeeen geen booten uitzetten. Ook het stoomschip „Regina" van de White Star Line, waarop Chamberlain huiswaarts keert, had de noodsignalen opgevangen en zich naar de „Herrenwijk" begeven, waar zij de „Transyl- ia" aantrof, die seinde, dat men geen hulp noodig had, waarop de „Regina" haar reis naar Engeland voortzette. Later op den avond werd een radiogram ontvangen van het Deensche schip ..Estonia", waarin werd medegedeeld, dat zij 13 man van de „Herrenwijk" had gered en nog op zoek was naar het wrak van de Duitsche vrachtboot. De Ostasiatische Kompagnie deelt omtrent de hulpverleening van haar stoomschip Estonia (waarvan in bovenstaand bericht sprake is) aan het Duitsche vrachtschip Herrenwijk van de Liibeck-Linie A. G. het volgende mede: VRIJHEIDSBEROOVING MET DOODSTRAF GESTRAFT. Uit Nanking wordt gemeld, dat de Nanking regeering, in verband met het steeds grooter wordende aantal gevallen van vrijheidsberoo- ving met het doel, losgelden af te persen, be sloten' heeft, tegenover deze benden de dood straf toe te passen. In het algemeen staat de politie echter machteloos tegenover de roover- benden. Nog Donderdag ontvoerde een bandie- tenbende een bankdirecteur uit Sjanghai en verlangt thans een losgeld van 100.000 dollar. DE MILLIOENENZWENDEL TE BERLIJN. Bij het onderzoek van de zaak van Dr. Greiff, den bedrijfsleider der chemische fabrieken Jo- hannisthal G. m. b. H., die gearresteerd is on der verdenking van vervalsching, bedriegelijke bankbreuk en bedrog, brengt steeds meerdere feiten aan het licht, zoodat de zwendel steeds grooteren omvang aanneemt. Dr. Greiff werd gearresteerd op beschuldiging, briefpapier van de Mansfeld A. G. te hebben gebruikt om, door middel van valsche handteekening, credieten los te krijgen, waardoor het bankiershuis Gilde- meister en Co. voor ongeveer 4 millioen Mark werd benadeeld. Op dezelfde wijze heeft Dr. Greiff andere crediteuren door zijn imponee- rend optreden benadeeld, zoodat het totaal be drag der door Dr. Greiff op naam van de Jo- hannisthal G. m. b. H. opgenomen gelden 9 mil lioen bedraagt. Voorts is uit anonieme brieven gebleken, dat het Engelsche bankiershuis Amo- ros Ltd, door hem voor 1 millioen is opgelicht. Beide bovengenoemde oplichtingen zijn door Dr. Greiff bekend. Bovendien zou hij, door vervalsching van de boekhouding, een Hol- landsch bankiershuis voor 750.000 gulden heb ben opgelicht, Bovendien had hij voorgegeven, dat de Johannisthal G. m. b, H. voorraden zou hebben, die in werkelijkheid bleken niet aan- wezig te zijn, STORM BOVEN LONDEN. Evenals een week geleden woedde ook giste- ren weer een hevige storm, gepaard gaande met regenbuien, boven Engeland. Vooral boven Londen had de storm groote kracht en werd soms een snelheid gemeten van 80 mijl per uur. De lucht-diensten tusschen Engeland en het continent zijn gestaakt, hoewel vanmorgen vroeg de vliegtuigen nog volgens het dienst- rooster vertrokken. Ook de zee is zeer ruw en de meeste vaartuigen op de kust trachten een haven te bereiken, Verscheiderte schepen heb ben om assistentie venocht De redding-boo Sanapin^ 'Let;vooral op den naam Sanaplrinrdaar-deze- fablttt'etl op beacbertnd tegen nam&ak en vervalsching PrijS'25. 40ien-75-cO f' v -fSS

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 13