$tadsnieuw& Radiografisch Weerbericht, gBHsmasmmpam 's Morqens en's Avonds Onze Kolonien. Sport _Jeugdlectuur aSBHEStaHESSBdOOTHB Luchfvaart rN SKAND'TNAVli. Aan de Noorsche kust De Noorsche schoener „Soeyal" verkeert fer hoogte van Bergen in zinkenden toestand; het geeft S.O.S.-seinen en vraag assistentie Het s.s. „Simla", dat zich in de positie 53 gr. jo* N.B. en 3 gr. 38' O.L. bevindt, snelt ter ihulp. Overstroomingen. De storm, die boven Denemarken heeft ge- woed, heeft vooral op de Westkust van Jut land groote schade aangericht. Te Esbjerg staat het water 4 M. boven het normale peil en op andere plaatsen, waar het water niet door de dijken kon worden tegengehouden, zijn groote oppervlakten land overstroomd Op vele plaatsen werden de dijken zwaar be- schadigd, bij Tondem moest een doorbraak met zakken zand tijdelijk gedicht worden, ter wijl de spoorwegverbinding Esbjerg-Tjaere- borg groot gevaar liep doordat de spoordijk Dnderspoeld werd. Een te Esbjerg thuisbehoo- rende logger sloeg tengevolge van den he- vigen storm om, waarbij twee man van de uit vier koppen bestaande bemanning om het leven kwamen. Op het eiland Fany woedde de storm zoo hevig, dat de geheele gevel van een huis werd weggeslagen. Op Funen werden talrijke telefoonleidingen verwoest, terwijl de bootdienst Warnemunde-Gjedser tengevolge van den storm gestaakt moest worden. IN ZUID-AFRIKA. Engelsch schip gezcnken. In de nabijheid der Zuid-Afrikaansche kust Is een Engelsch schip in den storm vergaan De bemanning werd, met uitzondering van den kapifein, door een and'er Engelsch schip gered. ;!HOE HET GISTEREN SPOOKTE. In Duitschland. aan de Duitsche veroor- Talrijke scheepsrampen Noordduitsche kust. De jongste storm heeft aan de Noordzeekust talrijke ongevallen zaakt. Een Hollandseh stoomschip, dat op -weg was van New-Castle naar Bremen, verloor zijn schroef. De Letlandsche stoomer „Kati'' uit Riga meldt draadloos, dat hij 5 mijlen van Borkum met gebroken roer ronddrijft. Volgens een bericht van de stoomboot 'j,Sultan" bevindt zich bij Norddeich een schip in nood met gebroken mast en roer. Het Hol- Jandsche stoomschip „IJselhaven", dat van Bremen naar Rotterdam onderweg was, is in de monding van de Weser in aanvaring ge- Ikomen met de „Thedinghausen". In Frankrijk. De storm, die ook boven een groot deel van Frankrijk woedt, houdt onverminderd aan en iveroorzaakt aanzienlijke schade. De telefoon- verbindingen werden op verschillende plaat sen verbroken. In de omgeving van Bailleul in Noord-Frankrijk alleen reeds zijn alle tele- foonveitindingen onderbroken. Aan de kust gaat de storm gepaard met heftige regen buien. In bergstreken wordt sneeuwval ge- meld. De schepen kunnen de havens niet bin- nenloopen en moeten op zee ankeren. Een groot aantal schepen zijn in nood. Ook aan de Spaansche kust woedt een zware storm, ,waaraan reeds vele schepen ten slachtoffer yielen. Gisteren seinde het Fransche s.s. „Admiraal Ponty" s.o.s.-seinen. De „Macoris" en de Ac- quitania" hebben het schip, dat geen passa- Igiers aan boord had, hulp gebracht. Volgens een bericht uit "la Rochelle heeP een Fransch stoomschip 15 man van de be manning van de Italiaansche s.s. „Barbara", die in den Golf van Biscaje in zinkenden toe- stand verkeerde, gered. Het lot van de overi- ge leden van de bemanning is onbekend. In Engeland De storm woedde den geheelen dag boven Engeland. Draadlooze berichten melden, dat er op de Westkust en in de Noordzee en in het Kanaal zeer zware zeeen staan. Redding- booten hebben ook gisteren weer op verschil lende plaatsen hun moedig werk verricht. 23 levens werden gisteren gered, terwijl een man het leven verloor, toen de reddingbool van Brighton in zee stak om den Franschen stoomer „Emile Delmas", een schip van 2000 ton, te hulp te komen. Na over een grooten afstand door geweldige zeeen heen gewor- steld te zijn, bereikt de reddingboot eindelijk het schip, welker ankerkabels gebroken waren. De bemanning sprong overboord en werd veilig aan boord van den reddingboot opge nomen, hoewel dit meer dan een uur duurde Toen alien veilig en wel aanboord waren van de reddingboot, kreeg deze een zware zee over, waardoor twee leden der bemanning en de eerste machinist van den Franschen stoo mer overboord sloegen. De laatste verloor evenwel zijn zwemvest, waardoor hij ver- dronk. De kapitein van den „Emile Delmas" was vol lof over de dapperheid der beman ning van den reddingboot. De schepen der groote lijnen blijven nog uit, terwijl het vertrek der schepen uitgesteld wordt. _Sir Austen Chamberlain, die gisteren met zijn gezelschao te Londen moest aankomen met het s.s. „Regina" kreeg vertraging >n ihet dok te Liverpool, daar andere schepen nog voor waren. In Itali'L In den hevigen storm werd in de nabijheid van Venetie een bark door de golven kapot- geslagen. De beide opvarenden, vader en zoon, verdronken. Een andere bark met 5 op varenden wordt verwist. De storm woedde boven de vlakte van Friaul. Gedurende eeo geheel uur viel hier een dichte hagel. Tele- loon- en telegraafverbindingen werden ver- nield. Ook in Udine heeft de storm aanzien lijke schade aangericht. VERKEERSSTREMMING. Hedenmorgen omstreeks kwart over elf liep de wagen der tractortram uit de rails op den hoek LaatRitsevoort. De oorzaak was het feit, dat de tractor op dezen hoek de Koorstraat inreed en de wagen de rich- ting van het Ritsevoort nam. Het duurde ongeveer 20 minuten voordat men er door manoeuvreeren met den gede- railleerden wagen in was geslaagd dezen weer op den goeden weg te brengen. STORMSCHADE. Voor zoover wij vernamen, heeft de storm hier ter stede niet veel schade aangericht, misschien wel doordat veel wat wrak stond bij den vorigen storm reeds sneuvelde. Wel zijn weer verschillende pannen weggewaaid. Aan het Sportpark, waar den vorigen keer reeds een groot stuk schutting omwaai- de, is nu weer een stuk neergesmakt. Bij de Groote Kerk moest een schutting der oude restauratiewerken het ontgelden. Zij werd tegen de straat geslagen. Bij de Friesche brug werd het aanplak- bord der verschillende autobusdiensten ge- slaehtofferd en eveneens „gevloerd". VRIJSTELLING VAN MILITAIREN DIENST Bij beschikking van den minister van de- fensie is aan den dienstplichtige A. H. Vogel- zang, uit Zijpe, voorgoed vrijstelling van den dienstplicht verleend, en is aan den dienst plichtige C. Pameijer, uit Alkmaar, uitstel van den dienstplicht verleend. LEZING Ir. J. A. RINGERS. Op onze voorpagina vindt men een ad- vertentie betreffende de lezing, welke onze oud-stadgenoot, Ir. J. A. Ringers, a.s. Vrijdag voor de Volksuniversiteit houdt over „De drooglegging van do Zuiderzee". Aanbeveling van deze lezing is over- bodig. Wel raden wij ieder aan, gezien de groote belangstelling die er bestaat, zich te voren aan de Leeszaal van kaar- ten te voorzien, om teleurstelling te voorkomen. bureau aanmeldt voor onfferzoek zonder briefje van den huisarts, wordt onherroepelijk teruggezonden. De werkkring van Dr. Jongmans op 't Cons.-bureau bepaalt zich niet tot het bepa- len van de wenschelijkheid eener uitzending. De bedoeling is, dat op't C. B. alle bronnen van infectie bekend zullen worden en dat van daar uit eene rationeele tuberculose-bestri] ding ter hand genomen kan worden en steeds meer uitgebreid kan worden in 't geheele district Alkmaar, dat den kop van heel Noorc Holland omvat. In Hoorn is een tweede districts-consul- tatie-bureau gevestigd om van 't zuiden der provincie nu maar niet te spreken. Uit bovenstaande brieven blijkt wel, dat door meerdere samenwerking nog beter re- sultaten kunnen worden verkreen en wij doen gaarne een beroep op alien die daartoe kun nen medewerken bij de bestrijding der t. b. c. tot eensgezindheid en een zoo krachtig mo- gelijke.gezamelijke actie te komen. SUPPORTERSVEREENIGING „ALCMARIA VICTRIX". Zaterdagavond hadden de enthousias- te supporters van onzen stedelijken tweede klasser in ,,'t Gulden Vlies" een feestavond georganiseerd. Ten duidelijkste hebben de zoo onont- beerlijke medestrijders van Alcmaria ge- toond niet alleen „langs het lijntje" vol geestdrift en opgewektheid te zijn, voor al als Jo Bos en z'n mannetjes met suc- ces de Alkmaarsche kleuren verdedigen, doch ook op een feestavond voor „stem- ming" te kunnen zorgen. _A1 dadelijk sloeg het geestige ope- ningsspeechje van den voorzitter in en vooral het nadrukkelijk beroep op de aanwezigen om toch vooral dezen avond tot een oer-gezelligen te maken, deed het beste verwachten. Het was de Amsterdamsche humorist Joop Vana, die de lang niet gemakkelij- ke taak had om geheel alleen, slechts afgewisseld door goede „entr'acte" mu- ziek, een geanimeerde verloting en eeni- go pauzes, den avond te vullen. Verschil- Overgespaard geid dienil veilig, doch ook tegen een behooHijke rentevepgoeding belegd te worden. Omtrent belegging in solide effecten geeft de firma de Lange de Mopaaz te Alkmaap gaarne alle gewenschte inlichtingen en Vriendschap", onder directie van Corn. Jonker, voor de welwillende medewerking. Over 't algem-een maakt dit dillettanten- strijkorkest een zeer goeden indruk, waartoe de muzikale opvatting van den dirigent wel bijdraagt. Behoudens enkele ongelijkheden der strij- kers, werd de karakteristieke Suite „Gron- land" van Frederiksen goed uitgevoerd. De beste momenten had het orkest wel in het „Laighetto" uit de He Symphonie van Beet hoven, wat zeer gevoelvol werd gespeeld. Dat de effecten van Rossini's muziek veel ap- plaus uitlokken, bewees wel het laatste nummer voor strijkorkest „Der Barbier von Sevilla", dat gedeeltelijk werd gebiseerd. Ter afwisseling speelde. de dirigent een piano-solo n.l. de Polonaise op. 53 (As) van Chopin. Dit nummer bleek voor den pianist min of meer een bovenworp te zijn, zijn mu- zikaliteit kwam beter tot uiting in een Wals van Chopin, welke hij als toegift speelde. Door het Dubbelmannenkwartet werd o.a. zeer mooi en genuanceerd gezongen „Sand- manschen" van Ernst Smidt. An der Schonen blauwen Donau ('n parade- paardje van dit ensemble), had bij het pu- bliek enorm succes, en moest ten deele wor den herhaald. Vermeldden we nog de ver- dienstelijke piano-begeleiding van de orkest- nummers door Mej. Trien Jansen. De belangstelling was tamelijk groot, LICHT OP! Hedcnavond voor rijwielen en motorrijtui- gen en andere voertuigen te 4.34 uur liciit op. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 26 November. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.1 te La C<* runa. Verwachting (geldig tot den avnd van 27 November) Krachtige tot stormachtige, noord-weste- lijke, later tijdelijk afnemtnde en krimpende wind, zwaar bewolkt, met tijdelijke opklarin- gen, aanvankelijk nog regen- of hagelbuien en kouder, later iets zachter. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind hedenmorgen 9.55 uur aan alle posten: „Wordt verwacht storm uit het Noord-Westen". SPEELKAARTEN in groote sorteering, van de goedkoopste tot de ftjnste soorten. Voor hotels en kaartclubs bij afname van ten minste 1 dozijn, extra prijzen. VAN PUTTEN OORTMEIJKR, PAYGLOP. LINDBERG ZOEK. Naar verluidt is Lindberg op zijn vlucht van de Mexicaansche stad Tam- pico naar cle V. S. verdwenen. Verscheidene vliegers zijn gistermor- ,gen vroeg naar de grensplaatsen van Texas vertrokken, om te zoeken naar het vliegtuig van Lindberg, dat, naar men gelooft, in de nabijheid van de grens een noodlanding heeft moeten doen, TUBERCULOSEBESTRIJDING. Het blijkt ons, dat velen, die zich voor tuberculosebestrijding interesseeren ons hoofdartikel, waarin meerdere steun aan deze mooie actie werd bepleit, met belangstel ling hebben gelezen. Wij geven, op verzoek, hieronder nog een tweetal beschouwingen weer, welke ons he denmorgen bereikten. Daaruit blijkt ook, dat de practijk leertj dat het aangeven van een t. b. c. patient en diens uitzending niet zoo vlot verloopt als wij dat hebben voorgesteld. Na het onderhoud met een der bestuursle- den van de Comm. tot bestrijding der tuber culose hadden wij evenwel niet den indruk, dat nog zoo vele moeilijkheden ondervonden worden. Dat nog lang niet ieders medewerking is verkregen moge blijken uit het volgende schrijven dat wij heden van een arts uit een der buitengemeenten hebben ontvangen. „Met groote ingenomenheid schrijft hi] las ik vanavond uw hoofdartikel over tu berculosebestrijding. Voor den goeden gang van zaken lijkt het mij gewenscht een kleine correctie te maken daar waar U schrijft „dat moeders, die t. b. c. bij een harer kinderen vermoeden, zich tot den consultatie-arts Dr. Jongmans te Bergen wenden". Zoo eenvoudig is de te bewandelen weg echter niet. Als regel is het gewenscht dat de ouders wel met hun op t. b. c. verdachte kin deren zich wenden tot hun h u i s a r t s, dat deze hen onderzoekt en bij positieve of twlj felachtige gevallen deze patienten met een begeleidend schrijven doorzendt naar het consultatie-bureau van de Provinciate Noord- hollandsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose, dat gevestigd is in het Stadszie- kenhuis te Alkmaar en waar dokter Jong mans (die zijn particuliere woning in Bergen heeft) als specialist-tuberculose-arts de leider is. Eerst dan wanneer de huis-arts zijn me dewerking hier niet verleent is de patient ge- rechtigd op eigen initiatief het C. Bureau te bezoeken. Het is in het belang van de patign* ten en in het belang van een goed georgani- seerde tuberculosebestrijding dat er meer contact komt tusschen de huisartsen en dit Consultatie-Bureau. Het jaarverslag over 1927 van den Con sultatie-arts laat nog zien dat in vele ge- meenten de medici of in het geheel niet of nog veel te weinig meewerken. Dit zijn nog donkere vlekken. Immers door het niet zen- den hunner t. b. c.-patienten naar het Con sultatie-Bureau geven deze doktoren blijk den georganiseeraen strijd tegen den Koch srhen bacil niet te begrijpen, waar aan dit inschrijven der patienten op het C. B. tevens verbonden zijn een goed geregelde bestrij ding der tuberculose in de gemeenten waar de patienten woonachtig zijn, wat zeer be- langrijk is, het verleenen van de hooge sub sidies door gemeente- en provinciebesturen voor de kosten van verpleging in sanatoria. Geen steun van provincie en gemeente. Geen goed uitvoerbaar huisbezoek door de wijkver- pleegster, tenzij de patienten gaan over het Consultatie-Bureau. De Provinciale Huisbezoekster van de N. H. Ver. tot bestrijding van de Tuberculose schrijft ons: Alleen de huisartsen, die bij kinderen of volwassenen t. b. c. vermoeden of ontdekken, kunnen deze zenden naar het districts-con sultatie-bureau te Alkmaar. Dit consultatie- bureau werd in 1924 gesticht en sedert ge- exploiteerd door de Noord-Holl. Vereeniging tot bestrijding van de tuberculose en is voorloopig gevestigd in de polikliniek van het Stadsziekenhuis. Van dat districts-consultatie Bureau is Dr. Jongmans de geneeskundige leider. Alle huisartsen weten dat, maar niet alle moeders. Iedereen, die zich bij het districts-consultatie lende aardige levensliedjes, afgewisseld met enkele Witze oftewel moppen, wer den door hem voorgedragen en zijn mi- miek bezorgde menigen feestganger een serie lachbuien. Na het offieieele gedeelte, dat slechts gebrek leed aan een vlugge afwerking, werd overgegaan tot het tweede gedeel te, het bal. Het was maar gelukkig dat de supportersvereeniging op een groote animo hiervoor gerekend en in ver- band met dit feit het sluitingsuur vast- gesteld had. Tot heel laat (of heel vroeg?) duurde de gezelligheid onver minderd voort, op de' maat van't strijk je, dat onvermoeid voor opgewekte mu ziek zorgde en onder leiding van den heer Groen werden ettelijke uren stuk gedanst. Totdat ook aan dit supportersfeest weer een einde was gekomen. DE SLEEPBOOT-KAPITEINS GEHUL- DIGD De gezagvoerders Person en Verschoor van de sleepbooten „Witte Zee" en „Roode Zee", die het groote dok der Britsche admiraliteit naar Singapore hebben gesleept, zijn te Sa- bang aan boord van Hr. Ms. torpedojaga- „De Ruyter" door den divisie-commandant, luit. ter zee lste klasse Ferwerda, gehuldigd en gelukgewenscht met hun kranige presta- tie. OPHEFFING VAN HET CONCUBI- NAAT. Het legerbestuur heeft een circulaire uit- gegeven inzake de afschaffing van het con- cubinaat in de kazernes, waarbij o. m. be- paald wordt, dat aan geen enkelen militair van welken landaard ook, meer vergunningen verleend worden voor het hebb:n van een ruishoudster in het kacnpement als concubi ne. Alleen zij, die tegenwoordig reeds een huishoudster bij zich houden, worden hier- van uitgezonderd. FABRIEK AFGEBRAND. In de drogerij van de theefabriek der on- bed en terwijl hij slaapt, kcmt er leven in al die dingetjes. De clown maakt een circus en laat er het paardje in draven, het duikelpopje vertoont zijn kunsten, de leeuw en de tijo-^r van het plaatje komen in de arena, de clown springt door den ring, de beer loopt op den bal en het soldaatje vertoont zijn schutters- kunsten. Jantje is circusdirecteur, maar helaas, ala hij wakker wordt, blijkt alles een mooil droom te zijn geweest. Ook aan dit aardige prentenboek uiterste zorg besteed. Wat, zoo vraagt de uitgeversfirma van Goor Zonen te Goude, moet Uw ter van 56 jaar lezen als hij voor prenten- boeken zonder tekst te groot is en prentenboe- ken met tekst hem te moeilijk zijn? Zij geeft daarop zeif het antwoord, door een viertal kleine boekjes uit te geven, samengesteld door den heer Blocrrunk, den auteur van verschil- ende leesmethoden. In deze serie Ik kan al lezen kunnen de kleintjes zich zelf helpen zoodra ze de letters kennen. De boekjes be- vatten geleidelijk in moeiliikheid opklimmende oefenstof en de tekst wordt door alleraardig- ste gekleurde plaatjes verduidelijkt. is de G. B. kleu- AANRIJDING. Gisteravond te kwart over 7 kwam de 20- jarige wielrijdster mej. M. B. uit Alkmaar op de Heilooerbrug in botsing met de tractor- tram, doordat zij tusschen een boom en de tram wilde doorrijden. De fiets beicwam beschadiging, de wielrijd ster bleef gelukkig ongedeerd. KON. NED. BOND VAN OUD- ONDEROFFICIEREN. Zaterdagavond herdacht de afd. Alkmaar van den bond van oud-onderoffieieren haar 35-jarig bestaan. In het gebouw „de Unie" was een feest-edijke vergadering belegd, die uitstekend geslaagd is. Uitstekend wat betreft de feestelijke stemming der feestvierenden, minder gelukkig echter wat betreft het optre- den van den heer Da-an Pool van Oudesluis. Zeker, hij had wel enkele goede momenten, maar over't geheel kon hij ons niet bekoren. Bij elk van zijn liedjes hieffd hij een ellenlange causerie als een soort inleiding of verklaring. Nu kan een causerie wel aardig zijn, mits ze geestig en kort is. Maar geen- van beide factoren was hier aanwezig. Gelukkig echter had de heer Pool een dankbaar publiek, dat te zeer in de feeststemming was, om hem te becritiseeren. Anders had het zeer zeker wel eenige opmerkingen gemaakt, vooral, om-dat de causeur uitheemsche woorden soms heele- maal verkeerd gebruikte en misschien zelf niet begreep. Om tot den avond terug te keeren, de voorzitter, de heer Oostenveld opende met een hartelijk woord de vergadering, waarop hij in't kort heel de geschiedenis van de afcee- ling memoreerde. Hieruit bleek, dat de ver eeniging zijn up en downs gekend heeft, dat ze reeds bijna dood geweest is, maar dat ze thans weer gezond en krachtig is. Spr. hoopte dan ook, dat over 5 jaar, als het 40-jarig jubileum gevierd zal worden, de afd'eel-ing now even krachtig is als thans. Buroemeesters Wend-claar, eerejvoorzitter der afdeeling, kwam tegen 0 uur op de ver gadering, met welke aamvezighdd onze bur- gervader blijk gaf, voor het doel der vereeni ging mede te gevoelen. Na de opening volgde een heel programma, waaruit we noemen ..Kees op de Schager Land'-ouwtentoonstdling" een voordracht in het West-Frieseh dialect, waarmee de heer Pool veel succes l ad. Na afloop werd er nog eenige uurtjes ge- 7,el1ig gedanst. en toen de voorzitter de vero-a1- dering sloot, gingen alien voldaan huis- waarts. 'geni dcrneming „Gedeh" is, blijkens een telegram uit Soekaboemi, brand ontstaan, die over- sloeg naar de droogkamer, waardoor in drie uren tijds de geheele fabriek in de asch werd gelegd. De vermoedelijke oorzaak van den brand wordt gezocht in het feit, dat de vlampijpen te oud waren. De fabriek is verzekerd voor een half millioen. De schade is nog niet vast te stellen. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN Catharina Anna Theodora, d. van Corne- lu B»elt en Gesina van Etten. Margare- tha Annette, d. van Gabe Hoenevtld en Jantje Alberte Toxopeus. OVERLEDEN: Henriette Cornelia Le Jolle, 81 jaar. - Tnjntje Hille, wed. Pieter Hansen, 87 jaar Dirk Eriks, 79 jaar. - Dirk de Boer, 50 jaar. zijn de meest geschikle momenten om Purol toe te passendaarom behoort op iedere slaap- kamer een doos of tube Purol aanwezig te zijn. SCHOUWBURG ,,'T GULDEN VLIES". Strijkorkest „Trinitas". Dir. Joh. v. Engelen. Deze welgeslaagde avond werd geopend door den voorzitter, den heer K. Speur. die alien welkom heette en in 't bizonder dank bracht aan het dubbelmannenkwartet „Zang Onze Nan is een beste. door Eelide Jehu. Uitgave Gebr. KlUitman te Alkmaar. De bekende schrijfster van meisiesboeken Felici£ Jehu vertelt in een voorwoord, dat dit haar vijf en twintigste werk is. Een jubileumboek dus en zeker een uitgave die de kroon op haar werk zet, want hierin toont de schrijfster nog eens overduidelijk hoe prettig zij kan vertellen en van welke groote paedagogische waarde haar werk is. Felicie Jehu is met haar tijd meegegaan, zij heeft de vervorming, we zouden haast zeg- gen de verwording, van het meisje in den backfish-leeftijd aanschouwd en betreurd en dit boek is dan ook een pleidooi om terug te keeren tot huiseliikheid en eenvoud en het ge- luk in eigen gezin te vinden. Hoe scherp stelt zij Marion, het sigaretten rookende meisje, met haar eigen boudoir en haar bridgeclubje, tegenover de eenvoudige Nan, het hartelijke jongere zusje en hoe mooi teekent zij daarbij de figuren van den vader die geen tijd heeft zich met zijn gezin te bemoeien en de al te toegevende moeder. En bovenal, hoe goed is hier de figuur van Oma weergegeven, de Oma, die bij het gezin komt inwonen, de ver- persoonlijking van alles wat ouderwetsch, huiselijk en degelijk is. Zij wint den strijd ten slotte als zij gedaan krijgt, dat vader, moe der en Marion den traditioneelen Kerstavond in Hotel des Indes opgeven en met de kinde ren op haar kamer bij den Kerstboom ver- schijnen, waar een in alle opzichten gezellig huiselijk feest gevierd wordt. Een zeer leerzaam boek voor ionge meisjes, door IIend Pieck on verdienstelijke wijze ge- illustreerd en door Gebr. Kluitman op keuri- ge wijze uitgegeven. Prenten- en kleuterboekies. Er is door vele ouders al eens uitgezien naar een prettig Sinterklaasboek en Gebr Kluitman hebben er een laten maken, waar- voor Freddie Langeler de olaatjes teekend- en waarbij A. B. van Tienhoven alleraardig- ste versjes gemaakt heeft. Het speelt in den tijd toen Grootvader nog jong was en Sint's paard mocht vasthouden als de goede heilige zijn inkoopen deed in den winkel van Sinkel of in het lekkersparadijs van den banketbak- ker Fondant. In dit prentenboek zien we Sint en zijn zwarten knecht oo school, in de huis- kamer, op het dak. bij een ziek kind enz. Teekenaar, dichter en uitgever hebben ge- zamelijk voor iets heel moois gezorgd. Het zelfde drietal heeft De Schatten van Jantje doen versehijnen. Jantje heeft als een eehte Hollandsche jon- gen heel wat in zijn broekzakken, een zakdoek met een clowntje en een paardje er op, een tol, een fluitje, een stuk touw, een duikelpopje een stukje potlood, een schelp, een fleschje een kleine blikken auto, een speelgoedbeestje,' een ring, een bal, een klontje, een beertje, een soldaatje, een doosje en een plaatje. Dat alles legt Jantje op den stoel voor het KRACHTSPORT. De Secretaris van S. S. S. schrijft ons: Op cle gisteren gehouden Kampioen- schappen van Nederland 2de klasse, uit- geschreven door de Vereen. „Hercules behaalde de heer N. Lengers in de afd. Lichtgewicht den 2en pr. in gewichthef- ien met een totaal van 230 punten. Een mooi resultaat in deze sterk bezette af deeling. In de afd. Lichtgewicht Worstelen be haalde cle heer H. Boersen eveneens een 2en pnjs met evenveel strafpunten als de lste prijswinnaar, claar ieder 4 straf punten behaalde. Genoemde athleet be haalde 5 overwinningen op touche, een op punten en verloor er slechts een op punten van den ltampioen. Er waren 22 deelnemers in deze afdeeling. erder werkten er van de vereeniging ,,bport staalt spieren" ook nog mede de heeren H. de Jong en H. Bieman en hoe wel ook zij best werkten, mocht het hun met gelukken een prijs te behalen. Voor cle vereen. „Sport staalt spieren" wederom een scliitterend succes, waar door de animo voor deze sport weer een stuk vooruit zal gaan. V o e t b a I. DE WEDSTRIJDEN VAN GISTEREN. De storm en de regen zijn gisteren leelijke spelorekers geweest. In Noord, Oost en Zuid kon geen enkele wedstrijd gespeeld worden, terwijl in het Westen slechts een viertal ont- moetingen coorgang vonden. De volgende week staat het competitie-rad weer gedeelte- ijkstil, zoodat verschillende clubs nu toch leelijk ach'terop raken. In afdeeling I om toch nog even de ge- speelde wedstrijden te memoreeren omzeil- de A. D. O. een gevaarlijke klip, door in nuversum tegen de club van dien naam met 3—0 te winnen. U. V. V. bond thuis den strijd aan tegen V. U. C. en moest opnieuw zien, dat de beide puntjes werden meegenomen (35). In Velsen speelden V. S. V. en Excelsioi een spannenden kamp, waarin beide een keei doelpuntten. Excelsior sleepte dus een al heel kostbaar puntje in de wacht. 't Gooi deed uit stekend werk door Z. F. C. met 3—1 te kloppen. In de andere afdeelingen werd niet speeld. ge Hockey. HET NEDERLANDSCH ELFTAL TEGEN ENGELAND GEKOZEN. Zaterdagmiddag had in het Oude Stadion aan den Amstelveenschen weg te Amster dam de aangekondigde oefenwedstrijd plaats tusschen een A elftal en een B-elftal ter voor- bereiding van de ontmoeting tusschen een Hockey-Association-elftal en het Nederland- sche elftal, welke wedstrijd op 8 December a.s tp Nottingham zal plaats vinden. De A-ploeg, waarin verscheidene interna- tionale spelers zaten, wist na een aardigen, doch modd-erigen,, wedstrijd met 41 van de B-ploeg te winnen. Direct na afloop werd het Nederlandsche elftal samengesteld. Hardebeck (A'dam) De Waal (A'dam) Tresling (H O.C.) Leegstra (Hilv.) Ankerman (H D M Van /r> Nierop (Hilv.) Kop (Bloemendaal) v. Voorst en v Beest en v. d. Roovaart (H.D M.) Kist (Haagsch Lycum) v. Tienhoven (Hilv.) Als leserve is aangewezen C. van der Hagen (Hilversum.) 2 December zal op het terrein aan Ciub- huis ie Werve nog een oefenwedstrijd van het nationale team tegen een nader aan te wijzen eiftal plaats vinden.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 2