Illiiiistk Eomnt Htndsrddertigsts jailing. Maanda^ 26 foovembar. BinnenBand Uit onze Staatsmachine. DE STORM Ko 280 1928 GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie Lan gestraat en aldaar te bevragen op alle werk- dagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 21 22 en 23 November 1928: rijwielpl. in bruin etui, reflector, geisoleerde tang, bruin lederen kinderenportemonnaie, rijwielp'laatje, Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 21, 22 en 23 No vember 1928: belastingplaatje in etui, T Feijen, Langestraat 59; deksel melkbus, por tier Gasfabriek; blauw petje, A. Jansen Ou degracht 52; hamer, J Schieman, v. d. Wou- destraat 11; armband, G. Colnot, Bergen, Leidweg 16; 2 kleurboeken en knjtjes, A Bruin, Vrouwenstraat 3; zw. kinderhoedje, B. Jupijn, Visscherslaan 6; horlogeketting, ■'1 Boots, Achterdam 7; huissleutel, C. V. Al frink, R. Cobdenstraat1 paar brume veters en 4 kaartjes, J. Venneker, Laat 90; zilveren broche P. Velthuis, Uitenboschstraat 21; 2 emmertjes, A. Wijnberg, Kanaaldijk 16; boodschappentasch inh. koek, E. Sikkens, Er. Engelstraat 3; damesarmbandhorloge, rir- ma C. Jamin, Langestraat 6; rijwielreflector, Agricola, v. d. Woudestraat 77zakdoek, G. Helderman, Visscherslaan 10; portemon- naie met inhoud, M. de Jong Lindelaan 771; rijwielreflector, P. Bethlen, Vrouwenstraat 11; riiwielpomp, P. Wokke, Omval 53; gou- den medaillon M. v. Egmond Forestustr. 2, duif, J. Nijfiuis, Westerweg 294; rijwielpl. ia nu de boven'genoem-cre amorenaren zunen, naar raming, in 1929, bijdragen 41 millioen gulden; voor bijdragen voor inkoop van diensttijden wordt gerekend op twee en een kwart millioen; het Rijk geeft bovendien als bijdrage voor de pensioenen van weduwen en weezen van militairen en gepensionneerde militairen 1.800.000; de gemeenten dragen jaarlijks bij 6.800.000, terwijl het Rijk een annuiteit stort groot 31.500.000. Zoodat er meer inkomt dan uitgegeven wordt, wan neer we uit de serie inkomsten all een maar deze noteeren. Maar behalve de uitkeeringen heeft het Pensioenfonds nog vele andere uit- gaven, voor haar Pensioenraad, ambtenaren enz., enz. Tezamen bsdragen die de som van 586.241.06. u Dat echter dit Fonds er langzamerhand warmpjes in is komen te zitten, moge blijken uit het feit, dat voor de definitieve geldbeleg- ging een kapitaal als beschikbaar verwacht wordt van ruim 94 millioen gulden en voor tijdelijke belegging een bedrag van 50 mil lioen gulden. VERVALSCHERS AANGEHOUDEN. Gedurende den laatsten tijd zijn in de Rot- terdamsche haven veel valsche bewijzen van aanmonstering in omloop en dit vooral bij Estlandsche zeelieden, die gewoonlijk zonder papieren komen en dus geen boot kunnen krijgen. Dezer dagen is een 19-jange Estlander aangehouden, die er van verdacht wordt deze valsche bewijzen van aanmonstering te heb- ben vervaardigd, terwijl tevens een tweede Estlander is gearresteerd. EEN NOODLOTTIG SCHOT. Zaterdagmiddag is de arbeider U. Huizin- ga, wonende te Houwerzijl (gem. Ulrum) door een noodlottig schot uit het jachtge- j- weer van J. Klunder doodelijk getroffen, ter- bruin etui, G. Jonker, Ramm 21 portemon- J ^eze ^>ezig was het wapen te ledigen. UITSLAANDE BRAND BIJ HET naie met inh., J. Krachtwijk, Stuartstr. 5, Jiondenketting, J. Bieman, Schermeerstr. ionge haan, D. Posthuma, Warmenhuizen; 1 paar pantoffels W. Jonker, Ramen 21. Wanneer men weder in het bezit is van net verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van politie. HET GELD DER PENSIOENEN. Nu de begrooting voor 1929 van de ont- vangsten en uitgaven van het Algetneen Bur- o-erlijk Pensioenfonds verschenen is, willen we in deze rubriek eenige cijfers verschaffen enkele gegevens aan de hand doen om en trent het geld, dat gestort wordt voor en uitbetaald wordt aan pensioenen. Overmits de pensioenen vastgekoppeld zijn de tractementen van alien, die o. a. in staatsdienst zijn, spreekt het vanzelf, dat dit geen gering bedrag wezen kan. we zullen maar aanstonds het cijfer geven. Het cijfer bedraagt in totaal 59.300.000, volgens de raming voor 1929. Voor 1928 werd toege- staan een gelijk bedrag, terwijl het bedrag in 1927 vermoedelijk bedragen heeft 53.700.000. De meevallers op dezen dienst worden verstrekt door den dood, die een ein- de maakt aan iedere pensioensbetaling. Onder het bedrag van 59.300.000 is dan ook alles begrepen wat aan pensioenen wordt uitbetaald en dat is heel wat. We geven hier de opsomming. Pensioenen van ambtenaren, daaronder begrepen de verhoogingen berus- tende op de Pensioenwet; pensioenen van we duwen en weezen van ambtenaren, even- eens met de bewuste verhoogingen; gen; verhooging der pensioenen van militai ren, die zich op grond van de Pensioenwet voor de Land- en Zeemacht het recht op die verhooging der pensioenen van mrlitai- pensioenen van weduwen en weezen van mi litairen en die van de weduwen en weezen, over wie in de Militaire Weduwenwet 1922 (Art. 71) wordt gesproken, benevens de ver hoogingen daarvan; een en ander verhoogc met nog uit te betalen pensioenen over al af- gesloten dienstjaren. Het is dus een heele schare Nederlandsche mannen, vrouwen en kinderen, die zich in 't genot van pensioen mag verheugen. Maar ze doen dat niet zonder recht. Immers gedurende de jaren, dat ze daartoe krachtens de wet verplicht waren, is door of voor hen bi; iedere tractementsbetaling de pensioensstor- ting geschiedt. Het is misschien niet overbodig hieraan en aan de regeling daaromtrent enkele woor- den te wijden, ofschoon we natuurlijk slechts het allervoornaamste uit de Pensioenwet kunnen aanstippen. Er bestaat een algemeen burgerlijk pensioenfonds, dat rechtspersoon lijkheid bezit; ten laste van dit fonds nu wordt pensioen verleend aan ambtenaren en met hen gelijkgestelden, alsmede aan hun we duwen en weezen. Tot deze ambtenaren be- hooren o. a. alien, die, benoemd door het daartoe bevoegd gezag van Rijk, provincie,, gemeente, waterschap, veenschap of veenpol- der, in vasten dienst een betrekking beklee- den. Onder de gelijkgestelden worden o. a. gerekend personen, die verbonden zijn aan het onderwijs; de bezoldigde leden van het bestuur der Rijksverzekeringsbank er.z., het geheele vaste personeel van de Raden van Arbeid enz. enz. Het Rijk, de provincie, de gemeente, het waterschap of welk lichaam dan ook in welks dienst een ambtenaar is, is jaarlijks een bijdrage aan het fonds verschul- digd voor de pensioenen der ambtenaren en die hunner weduwen en weezen. Regel is, dat deze geheel of ten deele- op het tractement worden verhaald in den vorm van de pensi- oenstorting. Voor de ambtenaren in dienst van het Rijk bedraagt deze storting 814 pet. van den bij zijn benoeming vastgestelden pensioengrondslag. De berekening van het pensioen na volbrachten diensttijd en voor de gevallen, dat pensioengerechtigheid tusschen- tiids kan geldig gemaakt worden, blijve hier buiten beschouwing. Slechts een ding willen we nog vaststellen, dat juridisch nooit het z.g.n. premievrije pensioen heeft bestaan. Op den betaalstaat der tractementen werd wel degelijk een kolom gewijd aan den pensioen- aftrek, echter ontvingen de ambtenaren een toelage van het Rijk even groot als hun pen- sioenaftrek was. In werkelijkheid had den ze dus een premievrij pensioen, maar juridisch niet. We keeren tot de begrooting terug. We za- gen, dat geraamd wordt een bedrag van 59 millioen gulden voor in 1929 te betalen pen sioenen. Hoe komt dit geld bij elkaar? Wel-. GESTICHT ENDEGEEST. Gistermiddag omstreeks half twee werd er uitslaande brand gealarmeerd op het terrein- van het krankzinnigengesticht Endegeest bi] O-egstg-eest en wel in het hoofdgebouw, waaruit men d-e rookwolken zag opstijgen. Men meende aanvankelijk, dat een der pavil- joens in brand stond; bij nader onderzoek bleek het echter een groote loods te zijn, bi] den in-gang van het terr-ein, ing-ericht voor bergplaats. Een eigen brandweer, die uitstekend is rn- gericht, was het vuur reeds zoo goed als m-eester, toen de brandweer van Oegstgeest en de groote motorspuit uit Leiden op het terrein verschenen, die geen water meer be- loefden te geven. Ongeveer half drie was de brand g-e bluscht. D-e loods is geheel uitgebrand. Om- rent de oorzaak tast men nog in het duister. Vermoed wordt dat een der verpleegden ti]- dens een wand-eli-ng op het terrein in de loods, die niet gesloten was, een branden le sigaar of sigaret heeft geworpen. Ook is het echter mogelijk, zegt De Crt., dat een bezoe- cer hieraan schuld heeft. LIJK IN BESLAG GENOMEN. De 67-jarige rentenier J. v. Z. van de Rechter-Rottekade te Rotterdam, woonde al- leen. Af en toe kwam wel eens een vrouw bii hem op bezoek en in den regel dronken zij dan een glaasje cognac Vrijdagavond was dit ook het gevaL De man is toen even naar de keuken ge- gaan, om zijn glas te vullen. Kort daarna kwam bij terug met hevige krampen. Hij zei- de per abuis lysol te hebben gedronken. In den loop van den avond is hij1 overleden Het lijk is in beslag genomen. De politie stelt een onderzoek in. HET VEILINGSCONFLICT TE DEVENTER. Nog geen oplossmq. De „Coop. Groenten- en Fruitveiling De- venter en O." heeft succes gehad met haar verkoop van groenten aan particulieren op de publieke markt. Het gevolg daarvan was, dat de veiling de ontzaglijke massa s groenten, geweigerd door de kooplied-en, kon slijten aan particulieren. Evenwel moet men niet verge- ten, dat de veiling heden nieuwe voorraden toegezonden krijgt, waar zij wederom van „af" moet kunnen komen, wat zij dan doet ver beneden de verkoopsprijzen, waarbij het ver- 1-ies wordt geleden door de deelnemers in deze cooperates, die met ongeduW uitzien naar oplossing van bet voor hen kostbare conflict. Intusschen krijgen de kooplieden elken dag uit verschillende plaatsen ruimen toevoer van groenten en fruit, zoodat zij meenen, den strijd nog geruimen tijd te kunnen volhouden. De veilingmeester te Zutphen ontkent thans, op eenigerlei wijze te hebben gezin- spedd op een toekomstige verlaging van den prijs der fusthuur en alleen maar te hebben aangekondigd, dat de veiling te Zutphen van 1 Januari a.s. af het z.g. staangeld der kis- ten zal brengen van Top 0.80 en dat der bushels van f 0.80—/ 0.60. Hij verklaarde, dat de Zutphensche veiling zeker gaarne bui ten het conflict blijft, maar toch een lijn wil trekken, te zamen met veilingen elders in den lande, met die te Deventer. ONDER EEN TREIN. Vrijdagnacht te omstreeks kwart voor drie is op het emplacement van het station D.P. te Rotterdam een ernstig ongeluk gebeurd. De 34-jarige stationsambtenaar W. J. de Vries stond op het emplacement te praten met den hoofdgeleider van een stilstaanden trein. Na 't gesprek keerde De Vries zich om, om over de sporen ver der te gaan. Hij zag den nade- renden goederentrein No. 5364 niet aanko- men en het geroep van den machinist van den- stilstaanden trein heeft hij niet gehoord. De machinist van den rijden-den trein heeft den man niet gezien, maar zoodra hij gegil hoor- de heeft hij de machine stopgezet. Toen bleek, dat De Vries onder den trein was geraakt. Zijn beide voeten- zijn hem afge- reden, terwijl de beide beenen verbrijzeld zijn en ook de linker hand. De Vries is in het Ziekenhuis aan den Coolsingel in zorgwek- kenden toestand ter verpleging opgenomen. KORTE BERICHTEN. Het Roxy-Theater te Amsterdam zal binnenkort gesloten worden, daar de exploi- tatie is overgenomen door den heer A. Tuschinski. Ten-einde het publiek meer com fort en gezelligheid te bieden, zullen er aller- aTIe waarschijnlfjkheid zal het Roxy-Theater1 met Kerstmis a.s. heropend worden. Te Winschoten meldde zich bij de justi- tie een geldophaler aan; hij verklaarde 2000 ten nadeele van de vereeniging Zie- kenhuisverpleging te hebben verduisterd. De aan de cartonnagefabriek van Gebr. De Jong te Westzaan uitgebroken staking is geeindigd. Het werk is op de oude voorwaar den hervat. Twee arbeiders zijn niet terugge- nomen. (Vervolg van het 2e blad.) De stranding van de ,£aguntc De opvarenden nog aan boord. De. IJmuider reddingsboot omgeslagen. Honderden inwoners van Zandvoort en Bloemendaal trokken hedenmorgen naar hef strand ter hoogte van den Zeeweg, waar een stoomschip is gestrand, vermoedelijk de „Sa gunto", van Spaansche of Italiaansche na- tionaliteit. Het bleek, dat de opvarenden van dit stoomschip zich nog aan boord bevinden, hoewel het sehip zoo goed als geheel onder water zit. Alleen de brug steekt boven water uit en daarop bevinden zich sinds hedenmor gen vroeg de schipbreukelingen. Van de kust af is het onmogelijk het schip te bereiken. De reddingsboot van Zandvoort is er eveneens nog niet in geslaagd bij 't schip te komen. De reddingsboot van IJmuiden heeft het ondanks de ruwe zee gewaagd te trachten het schip te bereiken om de opvaren den te redden. Omstreeks elf uur hedenmor gen is de reddingsboot van IJmuiden bij een van de pogingen om bij het schip te komen, omgeslagen. Een gevoel van ontzetting maakte zich meester van de honderden, die vanaf het strand het redingswerk gadesloe gen en de reddingsboot door de woeste zee zagen opnemen en toen kantelen. Alle inzittenden geraakten te water. Van het strand af kon men waarnemen, dat de redders, die bij hun poging anderer levens te redden, zelf in ernstig ievensgevaar waren geraakt, trachtten op de omgeslagen red dingsboot te klimmen. Onmiddellijk werden van het strand af po gingen in het werk gesteld de wakkere man nen te hulp te komen. De wagen van de reddingsboot werd in zee gebracht, getrokken door een paard, aan de hand geleid door een man, die er in slaagde bij de in nood geraak- te redders te komen. De reddingsboot was ge- lukkig door den golfslag iets naar't strand gedreven en daardoor kon zij worden be- reikt. Aan den wagen was een lijn meege- voerd en aan deze lijn zijn de meesten der redders naar het strand getrokken. Eenigen van hen wisten zwemmende het strand te be reiken. Zeer waarschijnlijk zijn alien, voor zoover wij kunnen nagaan, op het strand ge- komen. Daar werden de verkleumde en natte mannen onmiddellijk gebracht naar het poli- tieposthuis aan den Zeeweg, waar zij in wol- len dekens werden gewikkeld en van droge kleeren werden voorzien. Voor zoover wij thans reeds kunnen na gaan, is slechts een der leden der beman- ning, de ongeveer 70-jarig-e IJmuidenaar P. Visser, bewusteloos in bet politieposthuis binnengedragen. De overige leden van de bemanning van de reddingsboot zijn behoudens kleine v-erwondingen er goed afg-ekomen. Ze zijn door een auto naar IJmuiden terugge- bracht. De omgeslagen reddingsboot is later op het strand getrokken. Het vreemde stoomschip zit op ongeveer de d-erde bank van het strand af. Voorloopig zal men het schip nog niet kunnen bereiken, Nader wordt uit Zandvoort gemeld, dat de in het posthuis aan den Zeeweg bin- nen gedragen oude man, deel uit makendte van de bemanning van- de reddingboot van IJmuiden, is overleden. Pogingen, aangewend om hem tot be- wustzijn te brengen, faalden. Hoog water te Zwijndrecht. In den afgeloopen nacht omstreeks half vier was de rivier zoo ver buiten haar oevers getreden, dat het water het Raadhuis en ver schillende woningen binnenstroomde. De menschen brachte-n den nacht op de zolders van hun woningen door. Te Groote Lindt was de toestand zeer critiek. Er zijn drie gaten in den dij'k gesta gen en de Nespolder is overstroomd. Sinds 1916 is hier het water niet zoo hoog geweest. Nog een dijk doorgebroken. Een polder overstroomd, veel vee verdronken. De buitendijk langs de Oude Maas is tus schen Barendrecht en Rhoon doorgebroken over een lengte van honderd meter. De ge heele Jan Gerritse-polder vanaf Heerjans- dam tot het dorp Rhoon, is volgeloopen. Vele woningen staan tot aan het dak in bet water. Er is veel vee verdronken. Alle broeikassen zijn vernield. Het water bedreigt den dijk, die het dorp Barendrecht beschermt. Hier hebben de be- woners reeds alles in veiligheid gebracht Het verkeer van de Rott-erdamsche Tram- weg Maatschappij is gestremd. Het station Middelwijk staat geheel onder water. Het geheele dorp Puttershoek is in den af geloopen nacht onder water geloopen. Boot- jes varen door het dorp. Te Ridderkerk hebben alle bewon-ers langs den Rijndijk, langs de Nieuwe Maas en langs de Noord en in de daarbuiten gelegen pol ders in den afgeloopen nacht hun lijf en goed in veiligheid gebracht. De polder Kerk oord-en is volgeloopen. De Muizenkad-e overstroomd. Als gevolg daarvan is er veel water in de polders DonkersLoot en Woude, Men vreest evenals in 1916 een doorbraak Ook de staalfabri-ek der firma Bakker en Co. wordt ernstig bedreigd. Gedurende den nacht is de geheele bevol- king op den dijk geweest. Te Bergen aan Zee en langs de kust Egmond tot Kamperduin spoelde veel nieuw hout aan. Bij Kamperduin werd een gedeelte van den duinvoet weggeslagen. Van verschillende huizen te Bergen aan Zee woeien de pannen van de daken. Een in aanbouw zijnd huis had het aldaar zwaar te verduren. In de Bergermeer stonden d-e Loterijlanden on-d-er water. D-e ringsloot bergt veel water en kan met loozen. Dordrecht onder water. De storm uit het Zuidwesten heeft te Dor drecht hoog water v-eroorzaakt, hooger dan sinds 1916 het geval is geweest. Hedenmor gen te 3.45 uur ber-eikte het water een hoogte van 3.27 M. boven A. P. In 1916 was de hoogste stand 3.43 M. Tengevolge van het hooge water is de geheele oude stad, liggende tusschen de Merw-ede en de Oude Maas en begrensd door den Noordendij'k, den Riedijk, de Yoor- straat, de Pri-nsenstraat en den Zmdweg hedenmorgen onder water geloopen. Hon derden kelders, en laagg-el-egen woningen werden overstroomd. In de electrische cen- trale, die aan den Noordendijk ligt. ontstond kortsluiting. Hierdoor werden alle omlig- gende gemeenten, die van Dordrecht stroom betrekken, van electrischen stroom versto- ken. De storing duurde van hedenmorgen half viif tot ongeveer negen uur. Gedurende dien tijd stond alles in en om Dordrecht stil. Ook de waterleiding werkte niet. Te negen uur was de storing opgeheven. Tegen acht uur hedenmorgen was het wa ter zoover g-ezakt, dat de straten in de stad weer watervrij waren. Twee perceelen ingestort. De fundamenten onderspoeld. Te Schiedam is hedennacht te ongeveer een uur is een groot gedeelte van een in aanbouw i zijnd pan-d, bestemd voor de distilleursfirma i Valk en Co., ingestort. Voorbijgangers wer- lei verbeteringen worden aangebracbt. Naarde ochtenduren afgenomem Nog een scheepsramp. Zestien den 0T>o-eschrikt door het gekraak van hout en hetgeraasvan neervallend gesteente. Zij alarmeeren de pol.tie en deze kwam weldra tot de ontdekking, dat de fundamenten van het huis door het graehtwater onderspo-eld werden, tengevolge wa-arvan de ineenstorting plaats had. Binnen een minimum van tijd stond het water circa 1V? Meter hoog in het pand en stroomde naar de lager gelegen ge- deelten, waar ook andere perceelen staan. Een aangrenzend perceel stortte eveneens in. De totale schade bedraagt circa een ton. Naar men ons mededeelt mo-et de oorzaak van het ongeval worden toegeschreven aan onvoldoende zorg van Publieke Werken daar ter plaatse, waarover reed's eerder bij den Gemeenteraad gerequestreerd werd. De firma J. R. Sjoer te Schiedam het mid den in den nacht een 250-taI zakken cement aanrukken, waarmede het gat zooveel moge lijk gevuld werd. Hierdoor kon althans erger voorkomen worden. Op het gemeentehuis is van een rekwest over onvoldoenden zorg niets bekend. Het water pell van 1916. In den afgeloopen nacht bereikte de storm te Volendam zijn hoogtepunt. Aanhoudend gier-de de nu naar het Noordwesten geloopen wind met geweldige kraeht over de lage huis- jes langs den dijk en door det want der in de haven wiegelende bootjes, die het zeer zwaar te verantwoorden hadden. Wonder boven wonder heeft de storm tot dusverre nog niet veel schade aangericht. De hevige regens heb ben ondertusschen het peil van het polderwa- ter aanzienlijk doen stijgen, zelfs zoodamg, dat in den afgeloopen nacht het polderdijkje der Volendam-mermeer ernstig werd bedreigd. Verscheid- ne mannen hebben op de bedreigde plek zandbakken aangebracht, waardoor het gevaar voorloopig is afgewend. h oewel de zeedij'k voorloopig geen direct gevaar dreigt is de dijkwacht in werking gesteld Deze heeft den geheelen nacht een oog in het zeil gehou- den. Hedenochtend te halftien was het pei aldaar 2.10 Meter boven A.P., hetgeen over- een-komt met dat tijdens den grooten waters- nood van 1916. Gelukkig is het weer iets be- ter en rijst de barometer. Ta-1 van visschers zijn bezig hun schuiten goed vast te leggen. Hierbij is hedenochtenc een ongeval gebeurd, dat nog goed is_ afge loopen. Een 6-tal visschers begaf zich in een ldlein bootje in de haven. Het vaartuig sloeg plotseling om en alien geraakten te water. Onmiddellijk schoten andere bootjes te hulp schipbreukelingen worden naar IJmuiden gebracht. Te IJmuiden is bericht ontvangen, dat de stroomtrawler „Johanna" IJ. M. 12 op weg is naar de haven met zestien schipbreu kelingen aan boord. Het is nog niet bekend van welk schip deze schipbreukelingen zijn. Behouden binnen gekomen. Het Duitsche stoomschip „Rudelsheim", dat op de Noordzee in nood verkeerde en assistentie vroeg, is hedenmorgen op eigen kracht te IJmuiden binnen gekomen. De storm, langs de Noordholland- „f sche eilanden. Nog meer schepen gestrand. Gedurende den afgeloopen nacht heeft de storm in alle hevigheid voortgewoed langs de Noordhollandsche eilanden. Behalve de reeds gemelde zijn nog verscheidene andere sche pen gestrand. Van Terschelling wordt ons geseind, dat een Deensch stoomschip over den Engelschen Hoek is geslagen en vlak voor de haven op de Jacobsruggen is gestrand. De reddings boot „Brandaris" is bij het schip geweest, doch de opvarenden willen het vaartuig niet verlaten. Evenmin wenschen zij hulp van een sleepboot. De kapitein denkt met hoog water op eigen kracht te kunnen vlot komen. De reddingsboot „Brandaris" is den ge heel en nacht in de weer geweest. Omstreeks, twaalf uur werden noodseinen ontvangen van twee stoomschepen. Een was gestrand op de kust van Vlieland en een op den Engelschen Hoek. Beide schepen konden echter met hoog water op eigen kracht vlot komen en zijn hedenmorgen omstreeks zes uur naar zee te ruggekeerd. De reddingsboot is ter plaatse geweest, doch toen waren de schepen reeds weer vlot. Op het eiland Terschelling heeft de storm groote schade aangericht. Vele huizen hebben stormschade geleden. Van Ameland wordt ons geseind, dat op de noordkust een scheepje is gestrand, vermoe delijk een Noorsche houtboot. Het is vermoe delijk reeds door de bemanning verlaten. De reddingsboot van Hollum vaart uit om trachten het schip te bereiken. Op de Zuidwestkust van het eiland zijn de duinen over een diepte van twintig meter af- geslagen. Vele huizen zijn door den storm beschadigd. De kracht van den storm is in en men slaagde erln de mannen in veTngnHd te brengen. Hoog water te Brouwershaven. De bewoners van de huizen langs de haven te Brouwershaven hebben hedennacht tenge volge van het zeer hooge water in onrust ver- lceerd. Voor de dfeuren en ramen der woningen werden de vlo'edplanken aangebracht. Op sommige plaatsen stond het water meer dan een Meter hoog tegen de woningen op en ver scheidene huizen hebben schade door binnen- stroomend water ondervonden, doordat de vloedplanken niet hidden. Maassluis onder water. Tengevolge van den zeer hoogen water- stand staat de buitenstad, evenals in 1894, geheel Wank. De groote fabriek van den heer C. van Toor Czn. lcreeg tengevolge van den storm belangrijke schade. De brug en de Hellingkade is geheel ontzet. De groote stoomkuiperij van A. de Neeff werd gedeeltelijk weggeslagen. In de straten zijn groote gaten gespoelld. Vele huizen heb ben schade aan de daken gekregen. Men vreest hedenmiddag bij hoogtij nog meer schade. De storm heeft ook te Stavenisse veel scha de aangericht. Van den Provincialen steiger zijn de bovendekken en leuningen totaal weg geslagen. De zeedijken hebben veel schade geleden. Polders loopen langzaam onder. Tengevolge van den hevigen storm uit het Westen is het Zuiderzee te Baarn over de polderdijken heengeslagen. De Eemnesser- en Baamsche loopen langzaam onder. Men ver wacht een hoogen vloed. Hoog water van de Eem. Te Amersfoort is het water in de haven van de Eem 1.25 M. gestegen. Er wordt nog meer was verwacht voor hedenmiddag drie uur, als het hoogste niveau voor vandaag be- reikt zal zijn. De kaden aan de haven staan onder water, evenals de weilanden langs de Eem en de landerijen langs de Barneveld- schebeek, welke laatste geen uitloozing heeft De weg naar Bunschoten is nog vrij. De Zaanstreek in gevaar geweest. Gisteravond is het dijkje, liggende voor den Noorddiik, de verbinding tusschen Wor- merveer en West-Knollendam, bijna onder den druk van het hooge Zaanwater bezweken Er werden gaten in den dijk geslagen, doch dank zij het doortastend optreden van poli tie, gemeentewerken en polderbestuur konden de gaten gestopt worden, waarvoor men den geheelen nacht in touw in geweest. Wanneer men het water niet had kunnen tegenhouden, zou het den Noorddijk hebben bereikt, over dezen dijk, die veel te laag is, den Westzaan- polder zijn binnengedrongen en de geheele Zaanstreek in gevaar hebben gebracht. In de buurt van Ilpendam zijn verschillen de weilanden onder water geloopen. Ook bij het Noord-Hollandsche kanaal tus schen Alkmaar en Den Helder staan vele koolvelden blank. Stormschade te IJmuiden. In de haven van IJmuiden is ernstige schade teweeg gebracht aan de haven- werken. Op verschillende plaatsen, o. a. bij den vuurtoren en aan den kop van het sluiseiland, zijn groote stukken van de glooii'ng weggeslagen. Trossen van de „Cottica" gebroken. Tengevolge van den hevigen storm zijn in den afgeloopen nacht van het mail- schip „Cottica" der Kon. Ned. Stoom- boot Mij., welk schip gemeerd ligt aan de Surinamekade, de achtertrossen ue- broken. Het schip zwaaide rond, waarbij aan enkele meerpalen langs den kade- wand schade werd toegebracht. De „Cottica" zelf Hep geen schade op. Electrische Centrale onder water. Uit Sliedrecht wordt ons geseind, dat alle fabrieken langs de Merwede en de Noord stilliggen doordat zij wegens overstrooming van de electrische Cen trale te Dordrecht verstoken zijn van electrischen stroom. Ook de waterlei ding werkt niet, doordat er geen stroom is voor het oppompen van het water. Hooge waterstand te Zwolle. Tengevolge van den storm is een ge deelte van de stad onder water komen te staan. De Thorbeckegracht, de Buiten- kant, het Gasthuisplein, de Kerkstraat en het Weezenland zijn ondergeloopen. Men is ijverig bezig dammen aan te leg gen om de buitenwijken te beveiligen tegen het water. De tramdienst HasseltZwartsluis Is tot nader datum gestremd. Persoonlijke ongevallen zijn niet voorgekomen. Reeds gistermiddag steeg het water ten gevolge van den hevigen storm tot vrij groote hoogte. Tegen den avond stond het water reeds ongeveer 1.60 Me ter boven R. P.; tegen half twaalf be- droeg de waterstand 1.80 Meter boven R.P.; om twaalf uur was de stand 2.60 Meter. Om kwart over twee had het water een hoogte bereikt van 3.73 Meter boven R.P., hetgeen slechts twee c.M. beneden den stand was in het jaar 1874. (In 1916, tijdens den watersnood, was de stand 3.94 Meter). Schepen zijn op den wal geloopen, en verschillende kleine ongevallen kwamen voor. Het tramverkeer heeft hedenmor gen een normaal verloop gehad. De brandweer is als altijd weer druk bezig. Het gewone verkeer loopt weder gere- geld. Het water zakt langzaam. Persoon lijke ongelukken zijn niet voorgekomen. Huizen beschadigd; veel hout aangespoeld. Tijdens den afgeloopen nacht heeft de storm in alle hevigheid over het eiland Schiermon- nikoog gewoed. Een groot aantal huizen is beschadigd; op het eiland drijven vele ladin gen hout aan. Huizen onder water; alles staat blank. Hedennacht is bij Geertruidenberg in den spoordijk nabij het z.g. Vest een gat van on geveer 7 M. geslagen, waardoor de spoor- rails verschoven zijn. De reizigers van de richting Lage-Zwaluwe en den Bosch stapten te Geertruidenberg over. Te Raamsdonksveer zijn de woningen en het pakhuis van den heer Verschuur ingestort doordat het water de kelders binpse dfOpfl

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 9