VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Buitenland HET GULDEN VLIES H'o. 282 Honderd dertigste laargang Hboanementsprljs bij vooruitbetaiing per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Rewijsn. 5 ct. Adrertentlepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar Brie Yen franco N.Y. Boefc- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Eedactie No. 33. WOEKSDAtt 28 NOVEMBER Uit het ParSement Dagelijksch overzichf- -V) VOLKSIJNIVERSITEIT, Ir. J. A. RINGERS over DE 0BOOGLEGGING VAN DE ZUIDERZEE Storm en Watersnoosi. Dif nummer besfaaf nif 1 bladen. 1928 Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj, N. ADEMA. Den Haag, 27 November 1928 De Tweede Kamer heeft heden bij den aanvang der vergadering zonder hoofdelijke stemming hare goedkeuring geschonken aan de motie van mevr. De Vries—Bruins (S. D. A. P.) ten gunste van een organisa- tie van het geneeskundig schooltoezicht in samenwerking met provincien en gemeenten. ,Wat die motie uitwerken zal, moet de toe- komst leeren. De minister van Arbeid, aan (wiens adres de motie is gericht, heeft reeds bij voorbaat gezegd, dat hij niet voornemens ,was zijn medewerking te verleenen aan een volledige organisatie. Daarna kwam aan de orde het ontwerp tot verlenging van den termijn van opschor ting van den indirecten vaccinedwang met een jaar. Men weet, dat de regeering dit heeft voorgesteld omdat de commissie, die onder zoekt in hoeverre de vaccinatie oorzaak is van de hersenverlamming bij kinderen, die aan vaccinatie onderworpen zijn geworden, nog niet gereed is met haar arbeid en een jaar verlenging van haar opdracht heeft ver- zocht. Wie gedacht had, dat dit ontwerp als lets vanzelfsprekends zou zijn goedgekeurd, kent onze Tweede Kamer- blijkbaar niet. In de eerste plaats kwant mevr. De VriesBruins tegen de verlenging van den termijn op, om dat daardoor de kans op geheele afschaffing van den vaccinedwang vergroot werd en zij uit het geheime rapport, hetwelk de commis- sie heeft overgelegd (waarom is dit rapport geheim?) de conclusie trok, dat het gevaar van hersenverlamming alleen dreigt voor kin deren, die niet op zeer jeugdigen leeftijd worden ingeent. Wanneer nu de minister komt met een voorstel om vaccinatie verplich- tend te stellen voor alle kinderen beneden het jaar, dan is er een einde aan alle ellende Een tweede spreker, de heer Vos (Vrij- jieidsb.), was ongeveer dezelfde meening toe gedaan, drukte zich evenwel nog wat krasser uit. Hij voegde er zelfs de profetie bij, dat men in de eerste jaren er toch niet achter zal komen, wat de oorzaak is van de hersenver lamming, zoodat de regeering goed zou doen zich daar niet verder druk over te maken. Zij moest'doortasten en met een voorstel komen, dat vrijwel overeenstcmde met het denkbeeld van mevr. De Vries—Bruins.. Het spreekt van zelf, dat dergelijke rede- voeringen de tegenstanders van de vaccinatie, de heeren Bijleveld (A. R.) en Kersten (St. Ger. Part.) uit hun tent lokten en vooral de heer Kersten heeft weer eens krachtig tegen de vaccinatie gesproken: „Wie zijn hond ver- gif toedient is strafbaar en de vaccinatie, die in het bloed druppelt, is een moordaanslag." Minister Slotemaker de Bruine heeft in zijn antwoord er den nadruk op gelegd, dat, nu de zaak eenmaal in handen is gelegd van een commissie, men het rapport daarvan moet afwachten en- dat de beteekenis van het on- derhavige voorstel dan ook geen andere is dan geduld te oefenen tot het eindrapport is verschenen. Overigens was hij het niet eens noch me* den heer Kersten noch met den heer Vos. Hij sprak met overtuiging en blijk baar gevoelden de tegenstanders ook dat hij het bij het rechte einde had. Het ontwerp is er dan ook zonder stemming doorgegaan. Daarop heeft de Kamer zich verdiept in de Begrooting van Justitie. Bij de algemeene be- schouwingen zijn heel wat punten ter sprake gekomen. Zop hebben de heeren Kleerekoper (S. D. A. P.) en Kortenhorst (R. K.) de kwade kanten van het stelsel van huurkoop in den breede uiteen gezet. Vervolgens heeft de heer Van Gijn (Vrijheidsb.) een boekje opengedaan van de wonderlijke wijze waarop hier te lande, in de eerste plaats door een vreemde onderneming, de Berner Conventie betreffende auteursrecht, speciaal wat aan- gaat de muziek, wordt ten uicvoer gelegd en dringend verzocht maatregelen daartegen te nemen. Toen kwam de heer Duymaer van Twist bij den minister klagen over de onvol- doende wijze waarop de Zondagswet wordt toegepast en was daarbij verre van vriende- lijk voor den minister, hoewel deze een partij- genoot is. Van mevr. BakkerNort (V. D.) hebben wij een heel lijstje moeten hooren van door haar noodig geachte verbeteringen in ons burgerlijk recht: verbetering van de rechtspositie van den handelsagent, wijzi ging van de vermogenspositie van de gehuw- de vrouw, verbetering van de jeugdwetge- ving, vereenvoudiging van de procedure in zake de alimentatie-actie, herziening van de huwelijkswetgeving enz. De laatste spreker, dien wij hedenmiddag hoorden was de heer mr. Duys (S. D. A. P.), die een betere toe- passing van de preventieve hechtenis bepleit- te. Afschaffen wilde hij haar niet, maar wel wenschte hij dat het misbruik, dat er tegen- woordig van gemaakt wordt, werd tegenge- gaan. Hedenavond voortzetting van de behande- ling van de Begrooting van Binnenlandsche Zaken. SALAR1SVERHOOGING VOOR DE FRANSCHE KAMERLEDEN. Een salaris van ruint f 7300 voorgesteld. Een voorstel Kamerleden onwaardig? Crltl sche beschouwingen in de Fran- sche pers. Een commissie uit de Fransche Kamer, be- etaande uit elf personen, en die benoenjd was om haar meening kenbaar te maken over een mogelijke verhooging van de vergoeding der Kamerleden, heeft besloten een voorstel aan de Kamer te onderwerpen, krachtens hetweltk het salaris der depute's tot op 75.000 francs zou worden verhoogd. Dat is, in ons munt- stelsel omgerekend, zoo'n 7300, of te wel 2300 meer dan onze Tweede Kamer-leden verdienen. Het blijkt dus wel, dat het bezitten van een zetel in de Fransche Kamer nog niet Heelemaal een eerebaantje is! Intusschen willen de Kamerleden blijkbaar niet rechtstreeks om salarisverhooging vra- gen. Er wordt n.l. een voorstel gedaan, dat de salarissen met die van de sectie-voorzitters van den Conseil d'Etat zouden worden ,,ge- lijk gemaakt." Dit voorstel heeft eenig protest uitgelokt. Ten eerste in den boezem der commissie zelf, waar de afgevaardigde voor Calvados, En- gerand, zich tegen elke verhooging verzette, zoolang de salarissen en pensioenen der oor- logsverminkten en ambtenaren nog niet zijn verhoogd. Anderzijds heeft de z.g. Ligue Civique een protest de wereld ingestuurd, waarin wordt gezegd, dat't geen goeden in- druk maakt, dat de Kamerleden een paar maanden na de verkiezingen salarisverhoo- gingen willen hebben, nadat zij er zich wel voor hebben gewacht dit punt indertijd in hun program op te nemen! Een zeer juiste opmerking! Want zooals overal elders hebben de Fransche politieke partijen ook „bezuiniging" op haar program staan. In den verkiezingsstrijd konden de can didaten dus niet een salarisverhooging voor zich zelf propageeren, zonder zeer groote kans te loopen, niet gekozen te wor den. Bezuinigingen op alle mogelijke uitga- ven en. salarisverhooging voor de voor- sfanders van bezuiniging, dat zou te tegen- strijdig geweest zijn! Ook de pers becritiseert de handelwijze der Kamerleden. Het .Journal des Debats" meent, dat van alle onhandigheden, die de partementsleden -reeds hebben begaan, het be- handelen hunner schadeloosstelling hun 't meeste'kwaad heeft gedaan. Zij hebben steeds in deze aangelegenheid onoprecht gemanoeu- vree'rd. De eerste verhooging werd indertijd bjj verrassing en in alle stilte goedgekeurd, een .handelwijze,, die op. een kwade daad ge- leek< Later is een tweede wiiziging op geen gelukkiger wijze- voorgesteld Velen echter vinden het niet laakbaar, dat de Kamerleden hun salaris verhoogd willen zien, maar ze indeten het ronduit zeggen en geen uitvluchten zrieken door z.g. hun functie njet'dip yan de sectievoorzitters van den Conseil d'Etat te willen „assimileeren". Waarom juist met.die categorie van 'ambte naren en niet met een andere? - Charles Maurras meent in de „Action Francaise", dat het mandaat van depute aan bepaalde beroepen, zcoals dat van advocaat, financier of journalist, uiteraard reeds een zeker voordeel' verSchaft. Dat ziet men aan MiHer'and, Loucheur'_e.a. Het pleidooi van epn'.a^vo'caat/.dip Kainerlid is, is nu eenmaal meer waard dan dat van een advocaat-zon- dcr-meer. De .relaties, invloed en inlichtingen van een journalist, die Kamerlid is, zijn niet te vergd'ijken met die van den Journaliste norr depute". En de Kamerleden, die geen bij ieder bekend baantje hebben, hebben andere inkomsten, waarvan de voornaamste de Beurs is. Het ontbreekt ze noolt aan goede tips. Vandaar' dat Maurras er boosaardig aan toevoegt dat een moedige regeering, alvorens de .parlementaire schadeloosstelling te ver- hoogen, eerst eens een onderzoek diende in te ste'ien naar de politiek-financieele dessous der zaak. DUITSCHLAND. DE MOORD OP DEN 70-JARIGEN SCHILDER KURZ. De pcSlitie is er nog niet in geslaagd de moordenaars te ontdekken van den schilder, prof. Kurz, die Zondag in zijn buitenhuisje te Werder bij Berlijn werd omgebracht. Men acht het niet uitgesloten, dat het ten daad van wraak is geweest. De professor had in Aug. een paar jongelieden in dienst genomen om zijn thin in orde te brengen. Hij kreeg ruzie met dit tweetal en men werd zelfs handge- meen.. Prof. Kurz diende een klacht tegen hen in, maar zij konden niet meer worden ontdekt. Vermoedelijk waren het een paar jeugdige iandloopers, die bij hem waren komen bede- Oerr. - Gisternacht meldde zich bij de politie een beschonken chauffeur, die beweerde prof Kurz te hebben vermoord. Uit het onderzoek is gebleken, dat de man zichzelf ten onrechte van de misdaad had beschuldigd. EEN BRILLANTENDIEF. Maandagmiddag tusschen 5 en 6 uur ver- scheeri in de juwelierszaak van Watty Sorin aan de Speersort te Hamburg een 20- jarig persoon, -die ringen met brillanten te zien vroeg, De verkoopster Het htm een drie- tall ringen ter waarde van M. 2500 zien, toen hij plotseling-een revolver trok, de ringen greep em in een auto sprong, die voor de zaak stond. De chauffeur, die wegreed, merkte door het geroep van houdt den dief, welke v'racht hij vervoerde. Hij wilde stoppen, doch werd met opgeheven revolver gedwongen ver der te rijden. Op de Jungfernstieg sprong de dief, nadat hij den chauffeur een ring hac toegeworpen, uit de auto en ging er van door De chauffeur stopte onmiddellijk en achter- volgde met een aantal voorbijgangers den dief, die bij de Neuerwalll werd gepakt en aan de politie werd overgeleverd. Het Week een uit Berlijn gekomen kapper te zijn. De revol ver, waarmee gedreigd was, bleek een siga- rettenkoker in den vorm van een revolver te zijn. FRANKRIJK. HET VRAAGSTUK DER SCHADE- VERGOEDING EN DE DESKUNDIGEN Fransche persstemmen. Het besluit van den Franschen minister- raad om de benoeming van de Fransche des- kundigen niet zelf te doen, doch over te laten aan de Commissie van Herstel, wordt in de Parijsche bladen uitvoerig besproken. De Petit Parisien schrijft, dat het begrij- pelijk is, dat de Fransche regeering niet de verantwoordelijkheid op zich wil nemen de rechten van de Commissie van Herstel, voort- spruiiende uir het Vcrdrag van Versailles, aan te tasten Wat echter voor Frankrijk geldt, geldt ook voor de overige belangheb- aenden regeeruigen De regeeringen zullen er zich dan ook roe bepalen de deskundigen voor te stellen, waarna de Commissie van Herstel definitief de deskundigen zal aanwij- zen. Dit is eveneens geschied bij de verkie- zing van het Dawescomite in 1923. De Com missie van Herstel zal ook Amerika tot sa menwerking mtnoodigen en niet, zooals ge- ineld werd, de Duitsche regeering. Om volledig te zijn, zegt het blad, moet men ook rekeiing houden met artikel 234 van het Verdrag van Versailles, waarbij de rechten van de commissie van herstel en daar- mede die van de commissie van deskundigen zijn vastgesteld. De regeeringen zullen het laatste woord te spreken hebben, zooals dit gedi.rende den laatsten tijd herhaalde malen te Parijs verklaard is en zooals ook dr. Stre semann in zijn rede in den Rijksdag erkend heeft De Petit Parisien meent, dat men zich op het oogenblik in eenzelfden toestand be- vindt als in het begin van 1923. Alles zal zich op dezelfde wijze ontwikkelen, zoodra de geallieerde regeeringen geantwoord zullen hebben op de Duitsche no.ta van 30 October en officieel het Duitsche voorstel tot bijeen- roeping van een commissie van deskundigen zullen hebben aanvaard. Het Petit Journal behandelt de kwestie of de Commissie van Herstel ook bevoegd is de Duitsche deskundigen aan te wijzen, daar Duitschland niet in de commissie vertegen- woordigd is. Het blad acht het waarschijn- lijk, dat Duitschland zelf zijn deskundigen aanwijst. Het blad meent echter, dat het ver- blijf van Parker Gilbert te Berlijn aanleiding zou kunnen zijn om de commissie van deskun digen te Berlijn te doen bijeenkomen. De Peuple keurt het besluit van do regee ring af. Het blad schrijft, dat wanneer in deze zoo ernstige aangelegenheid een dom- heid kon worden begaan, deze wel daarin be- staat zich thans op de bepalingen van het Verdrag van Versailles inzake de schadever- goeding te beroepen. L'Oeuvre meent, dat de Commissie van Herstel een zuiver intergeallieerd orgaan is. Ditmaal gaat het er echter voor Duitschland niet om „zich voor de Commissie van Her stel en haar vertegenwoordigers gehoor te verschaffen", doch ditmaal zouden onder- handelingen op voet van gelijkheid plaats vinden. Een geheele maand is gebruikt voor onderhandelingen tusschen de regeeringen, zonder dat de datum van bijeenkomst der commissie is vastgesteld Er is weinig tijd te verliezen. EEN TUSSCHENTIJDSCHE VERKIEZING. Ter vervanging van Bokanowski. Herstemming. Zondag is er in Saint-Denis, het vijfde district van het kiesdistrict Ansieres—Genne- villiers, een tusschentijdsche Kamerverkie- zing gehouden, ter vervanging van Boka nowski, den bij een vliegongeluk om het leven gekomen minister. Er warentwaalf candidaten gesteld, met het gevolg dat geen van hen de vol- strekte meerderheid heeft gekregen en er a.s. Zondag een herstemming moet plaats hebben tusschen den communist Barrault, die 3960 stemmen verwierf en den candidaat van het z.g. Comite des forces republicainessociales et anti-communistes, den industrieel Blacque- Belair, die 3709 stemmen op zich vereenigde Het B. T. A. meldt dat de socialistische federatie van de Seine heeft besloten bij de herstemming haar candidaat te laten verval len ten gunste der communisten. OVERVLOED VAN OORLOGFILMS. De „Quotidie" stoot zich aan het groot aantal oorlogsfilms, die op het oogenblik in de Parijsche bioscopen worden vertoond. Niets is werkelijker, schrijft het blad, dan de nationale wil om tot een verzoening on der alle volken te geraken. Men kan wel aannemen, dat bij de vervaardigers der oor- logfilms de gedachte heeft voorgezeten om ons van den oorlog af te houden door de wreedheden er van te toonen aan degenen, di ze niet hebben gekend. Doch anderzijds zijn we overtuigd dat het bereikte resultaat met dit voornemen in tegenstelling is. De vreem- delingen, die Frankrijk bezoeken, zullen niet kunnen nalaten tegenover de veelvuldige evo- caties van het verleden, te denken dat indien de aspecten van den oorlog niet bepaalde oor- logszuchtige tendenzen zouden streelen, men ze toch niet met zooveel bereidwilligheid in het hartje van Parijs vertoonen zou. Elke film op zich zelf is gerechtvaardigd, beweert men. Dat is mogelijk, maar dat rechtvaardigt hun groot aantal niet. ITALie. DE VERBETERINGEN TEN PLATTELANDE. De commissie voor de algemeene grocd- verbetering heeft dezer dagen te Rome ver- gaderd en den oud-minister De Stefani tot laar voorzitter en rapporteur gekozen. Zij nam eenige amendementen aan op het wets- ontwerp van het ministerie van openbare werken voor de grondverbetering, welke de strekking van het ontwerp nog verbreeden en ten voordeele strekken van den landbouw Deze strekken ten eerste om den aanlcg van wegen in het Zuiden en op de eilanden te vergemakkelij'ken, waartoe deze met hy- draulische werken voor de bodemverbetering gelijk worden gesteld en een staatssubsidie kunnen verkrijgen van 87.5 percent, vervol gens om, zoo noodig, den waarborg van den staat uit te strekken tot particuliere hypothe- ken en tot de uitgaven voor oprichting van vereenigingen voor grondverbetering, en ten slotte om met den bouw van dorpsgemeenten, ook dien van afzonderlijk staande huizen te bevorderen. Deze maatregelen moeten beschouwd wor den als een uitvloeisel van Mussolini's leuze tot het ontlasten der steden van hun overbe- volking. De prefect van Rovigo heeft tot dat doel zelfs een speciale verordening uitge- vaardigd, waarbij aan hen, die in de steden niet behoorlijk zijn gehuisvest een behoorlijk tehuis op het land wordt aangeboden. BULGARIJE. PEROLEUM IN BULGARIJE De aanwezigheid van petroleum, in het gebied van de aardbeving. Onder den invloed van de aardbevingen in Zuid-Oost-Bulgarije in de landstreek om Philippopel, zoo schrijft de N. R. Crt., welke sedert midden April nog steeds voortduren, zijn sommige sinds eeuwen bekende mine- rale bronnen opgedroogd, terwijl op an dere plaatsen waar ze nimmer werden aan- getroffen dergelijke bronnen zijn ontstaan. Een verdere verrassing is het aan den dag treden van petroleum op verschillende plaat sen in de nabijheid van het stadje Tsjirpan, waar de aardschokken bizonder hevig zijn ie geweest, zoodat een groot gedeelte van di' plaats verwoest werd. Zoo is bevonden, dat te Tsjirpan zelf in eenige waterputten, welke aanvankelijk waren droog geloopen, het water dat er later weer in opborrelde min of meer met petro leum vermengd was. En telkens wanneer men die putten heeft leeggeschept en volkomen gereinigd, kwam na eenigen tijd dat olie- houdende water weer te voorschijn. De pro fessor in de geologie aan de universiteit te Sofia Grigor Bontsjen heeft dat oliehouden- de vocht nauwkeurig onderzocht en vastge steld dat het een zekere hoeveelheid zeer zuivere, benzine bevat. Hetzelfde verschijnsel doet zich voor in putten van de dorpen Boepki en bij Svoboda in het arrondissement van Tsjirpan, ook beide plaatsen waar de bevingen bizonder sterk zijn geweest en aanzienlijke inzinken en scheuringen van den grond hebben veroor- zaakt. Bij Svoboda vloeit bovendien uit een door een aardschok gespleten rotswand een zwartachtige zeer dikke olie, welke door prof. Bontsjen eveneens beslist als aardolie is herkend. Ingevolge van die ontdekkingen zijn er bij bet ministerie van handel, nijver- heid en arbeid, waaronder het mijnwezen ressorteert, reeds een aantal aanvragen in- gekomen, ook van buitenlandsche zijden, voor het recht van onderzoek en voorloopige concessie voor de terreinen waarop die aard olie reeds is vastgesteld, of waar men ver- onderstelt dat deze nog zal voorkomen. De nauwkeurige samenstelling van de reeds aan- getroffen petroleum wordt op het oogenblik door chemische analyse in het staatslabora- torium te Sofia onderzocht RUSLAND. HET ANTI-SEMITISME. In de sowjetkranten wordt op het oogen blik veel aandacht gewijd aan de symptomen van anti-semitisme, die al aanleiding gege- ven hebben tot de oprichting van een spe ciale vereeniging ter bestrijding van net anti-semitisme. De zelfmoord van een Joodsch student te Woronezj heeft aan den dag gebracht, dat aan de hoogeschool daar de Joodsche studenten systematisch gechica- ileerd werden. Groote opschudding heeft de ontdekking gewekt, dat in een gasfabriek te Minsk de Joodsche arbeidsters een buitenge- woon ruwe bejegening van den kant der meesterknechts ondervonden. Er zijn reeds tien menschen in hechtenis genomen He schijnt, dat dergelijke toestanaen in vele fa- brieken in Wit-Rusland heerschen Aan de fabriek te Minsk hebben de bedrijfsraad en de communistische partijraden zelfs getracht de commissie van onderzoek moeilijkheden bij de vervulling van haar taak in den weg te leggen. De lagere sowjetautoriteiten en partij-organisaties blijven in gebreke. NAAR AANLEIDING VAN EEN ZELFMOORD. In Nowo-Nikolajefsk, de hoofdstad van Siberie, heeft een ingenieur, Jarkof genaamd 1 zelfmoord gepleegd naar aanleiding van Wegens de groote belangstelling zal de lezing van NIET gehouden worden in de Handelsschool, maar in op VRIJDAG 30 NOV., 's avonds 8 uur. f 0.25, f 0.50 f 1.00 (naar keuze). Kaarten verkrijgbaar aan het Gulden Vlies (van 11 tot 1, 3 tot 5 en 7 tot 9 uur), waar tevens gelegenheid is tot plaatsbespreking a 10 cent. (Voor hen die reeds kaarten bezitten zijn de voorste plaatsen in de zaal gereserveerd). de behandeling, die hij van de arbeiders en hun organisaties ond-ervond Deze zelf moord heeft zoozeer de aandacht getrokken, dat de regeerings- en partijorganen van Si berie de zaak onderzocht hebben, en hun on derzoek hebben uitgebreid tot de houdlng jegens de technici in het algemeen. Daarbij is aan het licht gekomen, dat de positie der technici in Siberie vrijwel onhoud- baar is. De technici worden gebrutaliseerd, bedreigd, zelfs mishandeld en er zijn ook eenige moordaanslagen voorgekomen in den aatsten tijd. Dientengevolge vlucht ieder technicus, die iets anders kan vinden, uit de Jroductie weg, en overal heerscht een tekort aan technische krachten. De overgeblevenen worden zoodanig gecontroleerd, dat de vak- vereenigingsbeambten meer in het bedrijf comen dan de technici, die door administra te! werk aan hun bureau gebonden zijn. Hiermede gaat gepaard een sterke achter- uitgang der productie en een stijgende on- verschilligheid der arbeiders omtrent hun werk. Het is reeds gewoonte geworden, dat in kolenmijnen waar ontploffingsgevaai heerscht de arbeiders tabak en lucifers mee- nemen in de mijn en rooken, ondanks het ge vaar dat zij voor zichzelf en anderen ver- oorzaken. De regeeringsorganen zijn tot de conclu sie gekomen, dat er bij vele arbeiders een geest van strijd tegen de specialisten heerscht en dat de vakvereenigingen, partijorganen en gerechtshoven in vele opzichten fouten maken in hun houdlng jegens het technische perso- neel. BELGIe. DE AMNESTIE. Een regeeringscrisis op komst De liberate fracties van Kamer en Senaat zijn voor vandaag dringend bijeengeroepen om eens te meer te beraadslagen over de kwestie der amnestie. Een groep liberalen onder wie Hijmans, Max en baron Lemon- nier, blijft nog steeds onverbiddelijk gekant tegen elk teruggeven van civiele rechten aan veroordeelde activisten. Daarentegen blijft een groep van de Katholieken even onverbid delijk voet bij stuk houden Er wordt voor- zden, dat de bijeenkomst van heden beslissend zal zijn voor den toestand, en daar het te nemen besluit geen twijfel overlaat, wordt in het vooruitzicht gesteld een uittreden van de liberale ministers uit de regeering. Aan den anderen kant is het vrij zeker, dat indien de kwestie der amnestie niet opgelost wordt op de ruimere wijze, die door de Katholieke groep wordt voorgesteld, Van Cauwelaert zich uit de politiek terug zal trek- ken en bij de verkiezingen, die 1 Mei plaats zullen vinden, zich niet meer candidaat zal stellen. Indien de liberalen uit de regeering treden, kan een ontbinding van de Kamers worden verwacht, daar het uitgesloten is, dat in de heerschende omstandigheden een nieuwe regeering gevormd zou kunnen wor den. IN BELGIe. Uitbrelding der overstrooming bij Dendermonde. Gisternacht heeft de overstrooming in de buurt van Dendermonde zich nog uitge breid. De dorpen Grembergen en Moerzeke staan geheel onder water. Het water staat er op sommige plaatsen 1 M. 70 hoog. Er begint gebrelc aan levensmiddelen te komen. De gouverneur der provincie heeft alle maat regelen voor een spoedig herstel der Schel- dedijken en voor de voedselvoorziening der bevolking genomen. Tengevolge van de overstroomingen moest het spoorwegverkeer aan de Belgische kust worden gestaakt. IN DUITSCHLAND. Geen was meer aan den Boven Run. Het W B meldt uit Koblenz, dat volgens ingekomc1 vichten tengevolge van het afne- men van regenval en het intreden van vorst in het hoogere bergland, de was aan Boven- en Midden-Rijn afneemt. Aan den Beneden-Rijn, tusschen Geldera en Goch, staan groote oppervlakten blank. Werra en Fulda buiten haar oevers. Uit het heele rijk komen voortdurend be- richten omtrent nieuwe door stormen aange- richte schade. In het gebied van Fulda en Werra schijnt het hoogwater tgngevolge van de onafgebro- COURART. BW3—MB 11 III n I hi

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1