Be wettige Erigenaam. EEU1LLETON. fv \Dames i^^nKinderkleedini Honderddertigste Jair&mg. Radso-hnekje Stadsnleuws No 282 1928 Woensda^ 28 iovember. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken- nis, dat heden op de gemeente-secretarie ter inzage is gelegd het aan hen ingediende ver- zoek met bijlagen van de AMERICAN PETROLEUM COMPANY te 's-Graven- hage om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche benzine-bewaarplaats in, met aftapinrichting op het perceel FRIESCHEWEG Nr. 18. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten Stadhuize dezer g- meente, mondeling op DINSDAG 11 Decem ber e. k., 's voormiddags te elf uur en schrif- telijk vcor of op dien tijd. Gedurende drie dagen voor gemelden dag kunnen de ver- zoeker en hij die b&zwaren heeft ingebracht op de Secretarie dezer gemeente van de ter- zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 27 November 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENncT s AT1 R«r'~c'*Tieester A. KOELMA, Secretaris. Donderdag 29 November. HUversum, 1071 M. 10.10.15 Morgen- wijding. 12.302.Lunchmuziek door het Boris Lensky Trio. 4.—4.30 Halfuurtje van de Ned. Ver. v. Huisvrouwen, door Mevr. van OostenMossinger. 5.307.15 Concert door het Omroep-orkest. 7.157.45 Engelsche conversatieles. 8.15 AansCuiting van het Con- certgebouw te Amsterdam. Het Concertge- bouw-orkest onder leiding van Pierre Mon- teux. In de pauze en na ailoop: Radio-tooneel. „Huiselijk geluk" en „Een Gouden Bruiloft", 1 acters. 10.15 Persberichten. Huizen, 340-9 M. (Na 6 uur 1852 M.) (Uitsluitend N.C.R.V.) 12.301.45 Concert. Mej. C. Mbllenkamp, aiit. J. Bierenbroods- pot, viool. H. Vermeer, piano. 2.2.30 School-uitzending: Dr. G. F. Marang: Pa- lestina, als het land van den Bijbel. 7.7.30 Boekhoudles. 7.30—8.— Cursus Apologetiek door Prof. Dr. J. A. C. van Leeuwen Christendom en Wetenschap. 8.Concert in de Luthersche kerk te Deventer. Sprs.Ds. J. P. van Heest. Ds. C. v. d. Zaai, P. C. Tysen, die resp. zullen spreken over: „Vrede", „Hoort God spreekt" en „Eenzamen". Mej. A. van Essen, zangeres. A. J. Mooy Szn., organist. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Studio-con cert. H. Taylor, sopraan. E. White, tenor, met pianobegeleiding. 1.202.20 Gramo foonmuziek. 2.45 Lezing. 3.10 Muziek. 3.20 Vespjer v. d. Westminster Abbey. 4.05 Le zing. 4.20 Studioconcert. Madeler.e Mooney Octet en A. McGregor, bariton. 5 35 Kinder- uurtje.*6.20 Muziek. 6.35 Nieuwsberichten. 6 50 Voor denlandbouwer. 6.55 Muziek. 7.05 Schubert's viool- en pianomuziek. 7.20 Novel- lenvoorlezing. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing. 8.05 Kamermuziek. S. Askenase, piano. Het Brosa strijkkwartet. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Le zing. 9.50 Berichten. 9.55 „Love", van Lance Sieveking. Muziek van Scott Goddard. Or- kest, koor en solisten. 10.5012.20 Dansmu ziek. Pariis Radio-Paris"1750 M. 12.20 Pro test. causerie. 12.50—2.10 Orkestconcert. 4 055.05 Klassieke muziek. 8.501120 Concert. Werken van Beethoven en Mozart. Orkest. Langenberg, 469 M. 11.30 Meehanische muziek. 12.251.50 Orkestconcert. 5 05 5.50 Wiener Volksmuziek. Schrammeltrio. 7 208.15 Concert. Orkest. Fr. Hansen, so praan. 8.20 „Haus Huckebein", klucht in 3 acten van O. Blumenthal. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Koniaswusferhausen (Zeesen), 1250 en 1680 M. 11.204.20 Lezingen. 4.20—5.20 Concert. 5.207.20 Lezingen. 7 20 Uitzen- ding uit de Beethovenzaal Berlijn. Prof Szi- geti, viool. G. Piattigorsky, cello. 7.50 Dialo- gen der wereldliteratuur. Daarna tot 11.50 Dansmuziek Hamburg, 395 M. 3.35 Voorlezing. 4.20 Orkestconcert 5.20 Populair concert. 6.05 Causerie. 7.20 Symphonieconcert. Dr Bobrik, dec'amatie 9.50—11.10 Dansles en dansmu ziek. Brussel, 509 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Trioconcert. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.35 10.35 Orkestconcert. M. de Lil, bariton Door E. PHILIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mej. E. J. B. 1) HOOFDSTUK I. Pietro leunde tegen den muur en wees met sierlijk handgebaar naar omlaag. Geduren de vele jaren, dat hij het beroep uitoefende van half gids, half bedelaar, had hij volko- "nen het gevoel gekregen, de bezitter te zijn van de schoonheden, welke hij vertoonde. „Kijk u toch eens signor en signorina" verzocht hij de beide jongelui, die zijn tij- delijke slachtoffers waren. „Het hek is sterk, men kan er tegen leunen." „Goede hemel, wat een klim", riep de jonge man, buiten adem. „Maar welk een uitzicht!" fluisterde zijn zuster Zij stonden op den top van den Pel- liniheuvel. Een paar honderd meter lager lag de oud» heuvelstad, waar zij hun tocht waren begon- nen en rondom hen strekte zich als een zee in het bleeke licht de vlakte van Midden Italie uit, een landschap, nauwelijks begroeid, Ter wille van het karakteristieke laten wij Pietro de jongelui met hun eigen tite's aanspreken en hebben wij ook elders de En gelsche titulatuur, waarvoor wij geen aeoui- valent hebben. onvertaald gelaten. DE VACANTIE IN HET BOUWBEDRIJF. Gisteravond had de afd. Alkmaar van den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond een open- bare vergadering uitgeschreven, waar als spreker zou optreden de voorzitter, de heer L. van der Wal. De heer P. D e k k e r, voorzitter der afdee- ling, opende de vergadering, daarbij memo- reerend, dat in deze dagen het nieuwe con tract in het bouwbedrijf een punt van ernsti- ge bespreking vormt tusschen vertegenwoor- digers van patroons en werknemers. Spr. geloofde dat enkele redactieveranderingen in het contract, door de arbeidersvertegenwoor- digers gevraagd, wel zullen worden toege- staan, maar moeilijk zullen de onderhande- lingen zijn over den eisch van vacantie ge durende zes dagen en over de loonen en werktijden. De patroons willen sommige plaatsen een klasse naar beneden brengen en den werktijd verlengen tot des zomers 10 en des winters 7 uren. Hiervan moet het perso- neel echter niets hebben. Om een en ander nader te bespreken zou de heer Van der Wal optreden, maar aange- zien deze zit midden in de conferentie met de patroons, was de secretaris der organisatie, de.heer Sinoo, gekomen om te spreken over Het doel en streven van de moderne vakbeweging. De heer Sinoo begon met te zeggen, dat er reden is voor opgewektheid ten aanzien van de moderne vakbeweging. Het N. V. V. telt nu reeds 216000 leden, kreeg dit jaar tot 1 Aug. meer leden er bij dan over het heele jaar 1927. De organisatie der bouw- vakarbeiders staat er ook goed voor, klom verleden jaar met 800 leden, wat meer was dan men durfde verwachten na de tijden van misere. Thans heeft zij al ruim 17000 leden, de winst van dit jaar bedcpeg bijna 1200. De vooruitgang van de S. D. A P. overtrof elke verwachting en zoo ging het overal waar men de oogen wendt. Na de malaise en de reactie der afgeloopen jaren is sterke opbloei te constateeren. Dit alles stemt tot vertrou- wen en tot optimisme. Wat de resultaten der beweging in het bui- tenland betreft, men wordt wel eens teleur- gesteld over den stand der ontwapening, maar overigens stijgt ook daar het stemmen- tal der socialisten. In ons eigen land heeft de moderne vakbe weging ook mooie successen te boeken. Spr. wees daartoe op den strijd tegen de Kwatta- fabrieken. Nog nooit had het wapen der boycot van de zijde der verbruikers zoo'n gunstig resultaat als in dezen tijd. Nauwe lijks had de personeelsorganisatie het Ne- derfandsche volk gevraagd de Kwattapro- ducten te negeeren, of de directie merkte dit reeds aan den verminderenden omzet. Dit wijst op groote innerlijke beteekenis van de vakbeweging, zoodat de Kwattadiredie moest toegeven. In de actie bij de Hillen-sigarenfabrieken was de vakbeweging zoo sterk dat ook daar de directie moest capituleeren. De actie aan de fabriek De Sphinx te Maastricht werd al mede een overwinning van de moderne vakbeweging. Niet alleen kwam er niets van de voorgenomen loons- verlaging, maar er werden zelfs hier en daar verhoogingen toegestaan. Voor de ambtenaren van gemeenten en rijk kan verbetering in loonen en salarissen worden tegemoet gezien na de verlagingen die voor en na zijn toegepast eri voor de spoorwegmannen geldt hetzelfde nu de uit- komsten van het bedrijf gunstiger werden. De loodgietersstajdng, die 19 weken duur- de om een ideeelen eisch (vacantie), werd ge- wonnen en dit is een schitterend resultaat der vakbeweging. Spr. herinnerde nog aan de staking bij de maatschappij De Sche'de, waar het ging tegen den machtigen Metaalbond, en aan de houding daarbij van de burgerij en het mee- AMSTKROAIff, UTRECHT, Nieuwendi^k 225«229. Oude Gracht 151. met armoedigen plantengroei, maar vol kleur een streek van wijngaarden en olijfboomen en van bruine hei, waarop het magere vee graasde. Pietro wees naar een heuvelrug on- middellijk beneden hen, op welks verst verwij- derde punt zich een groot gebouw van grijze steen verhief, een gebouw, dat duidelijk een geestelijk karakter droeg en waarheen een lange laan cypressen feidde, terwijl een kruis op den achtergrond een vertrouwelijken in- druk maakte. „Van dit punt kunt u een der prachtigste uitzichten van Midden-Italie genieten, gra- ziosa signorina en signor", vervolgde Pietro. „Indien u hier komt staan en naar beneden kij'kt ziet u eerst het beroemde klooster van St. Joseph, een gebouw, dat sedert 1472 onaf- gebroken bewoond is door monniken van de- zelfde orde. Aan de andere zijde Het jonge meisje brak zijn verklaring af door een beweging. Zij was een touriste, maar zij Held nitt van gidsen. „A!sjebieft niet meer historische bijzonder heden" smec-kte zij. „Ik wensch alleen van het uitzicld te genieten". „Een praatjesmaker, die kerel", bromde haar broer, een sigaret opstekend. „Ik had al genoeg van hem toen wij beneden in de stad waren Het meisje leunde met de hand op den rand van den muur. Zij was lang en heel mooi. De lichte verstoordheid, welke een oogenblik haar aardig gezichtje had ontsierd, was volkomen verdwenen. Zij tuurde voor zich uit'in de verte, met een blik van voldoe- ning in de hUdere bruine oogen. Haar mond was half geopend. Zii was nog een beetje buiten adem. Ieven van anderen in den lande, om te con- 1 cludeeren, dat de beweging groeit niet alleen in breedte, maar ook in diepte. En dat is het wat we moeten hehben: de groote massa moet sympathiek staan tegenover ons stre ven: de verheffing van den arbeider. Komende tot de vraag hoe de zaken nu staan ten opzichte van de bouwvakarbeiders in het bijzonder, wees spr. er op, dat we thans staan midden in de onderhandelingen over het nieuwe collectieve contract. Voor de arbeiders is dit een alleszins belangrijk stuk, vooral voor de provincieplaatsen is het van de grootste beteekenis welk loon het contract aangeeft. Spr. meende, dat de omstandigheden van het bedrijf zoowel als de postie der vakorga- nisatie niet noodig maken ook maar een ver- sleehtering in het contract aan te brengen. De werkloosheid in het bouwbedrijf was in jaren niet zoo gering als thans, de totalen van de cijfers der aanbestedingen stijgen steeds. Het is onmogelijk om de motieven te gissen, waarop de patroons hunne verlaging van de uurloonen willen baseeren, in som mige gevallen zelfs tot 5 cent per uur gaan- de. De kostprijzen der woningen dalen, de loonen staan in goede verhouding tot de index-cijfers omtrent de levensduurte, zoodat met goed recht verhooging van loon zou zijn te hepleiten. Op het algemeen woningcongres te Parijs heeft niemand der aanwezigen de loonen te hoog genoemd ten opzichte van een goede woningpolitiek. Spr. meende, dat de bouwvakarbeiders niet alleen niet behoeven te berusten in de patroonsvoorstellen, maar verbetering van de bestaande loonen mogen vragen. Hij ge loofde niet aan eenig succes der patroons en wilde aannemen, dat zij dit zelf ook niet ver wachten, maar dat het slechts hunne bedoe- ling is om de aandacht af te leiden van den door de organisaties gestelden eisch van vacantie. Maar spr. wlide wel zeggen, dat de hoofdbestuurders er niet aan denken dien eisch te laten varen. Wij voelen ons sterk doordat wij ons zoozeer hebben gematigd in onze eischen. Heden, zei spr., hebben wij de instelling bepleit van permanente plaatselijke commis- sies, die alle mogelijke kwesties zouden be- rechten, maar de patroons wilden daar niets van weten. Het was hun een doorn in het oog, dat een dergelijke commissie, die een kiem van medezeggingschap in zich draagt, in Alkmaar heeft bestaan en daar goed werk heeft verricht. Slechts een patroon was er, iemand uit Haarlem, die zich voor zoo'n commissie uitsprak. Het zwaartepunt der onderhandelingen ligt echter in den eisch van invoering van vacatie Die vacantie behoort bij het contract, dat in den loop der jaren zooveel is verbeterd in het belang van den werkman. Het heele leven met al zijn vooruitgang drijft den wer ker als vanzelf in de richting van meerdere ontwikkeling. De arbeider ondergaat de wis- selwerking van de verbeteringen, door hem- zelf in zijn arbeidscontract aangebracht. Een geestelijke eisch is de vacantie geworden en daaraan dient te worden voldaan. Ook op grond van het veelal gehaaste werken, waardoor verschillende arbeiders aan eenzelfde werk bezig zijn, wat vroeger door een werkman werd gedaan, meende spr vacantie te mogen verdedigen. Immers deze wijze van werken heeft den arbeider beroofd van de liefde voor zijn werk en van de vol- doening ervan. De arbeiders vragen iets terug voor het ge- mis van veel, wat vroeger als genoegen gold Zij willen nu iets beters en eischen vacantie om het genoegen te veredelen. In de achter ons liggende jaren van malai se was aan het ernstig stellen van dien eisch niet te denken, maar nu is het anders, nu het bouwbedrijf zich verheugt in een goeden ontwikkelingsgang. Maar de patroons staan afwijzend er te genover, niet omdat vacantie niet kan wor den gegeven, maar omdat zij het niet willen. Spr. berekende dat het invoeren ervan den patroons niet meer dan ongeveer een cent per uur zai kosten. De bouwvakarbeiders moeten zich ten dezen krachtig stellen tegenover de patroons, zei spr., en niet met afwijzing van den eisch instemmen, al zijn er nog achterlijke arbei ders, die ook nog geen vacantie hebben. Dat de patroons uit eigen beweging den eisch van vacantie zullen inwilligen, leek spr. niet waarschijnlijk en ten koste van den 8-urendag (uitgebreid tot 48-urenweek) wil len wij die niet aanvaarden, zei spr.daar is zelfs met ons niet over te praten. Van de andere handelingen, zooals die tot nu toe gevoerd zijn, verwachtte spr. niet veel en hij gaf als zijn meening te kennen, dat het niet onmogelijk is, dat de hoofdbesturen der vak- organisaties tot staking zullen adviseeren, „Zag je ooit zulke prachtige tinten, Eusta- tius?" riep zij uit. „Kijk eens naar dat fel gele licht daar achter de olijfboomen, dien biauwen nevel in de verte en die purperen wolken!" Haar broer staarde voldaan om zich heen. „Een verduiveld mooi gebouw, dat kloos ter", merkte hij op. „Het schijnt veel beter ge*fftaurteid dan de meeste van die bouw- werken. Ik wed, dat er forellen in die beek zijn", voegde hij er aan toe, een beetje dieper voorover buigend om in den helderen stroom beneden te kijken. t Pietro, die op het punt was geweest ont- stemming te toonen, kwam weer bij. Alles wel beschouwd behoorden zij tot den adel en zij waren zeer rijk, dit mooie jonge meisje en haar broer. Hij had het gesprek opgevangen van hunjehauffeur op de binnenplaats van het hotel. „Ik zou u alles hebben verteld van de om- geving bekoorlijke jonge dame en signor, in- dien u mij het wildet toestaan", zeide hij in gebroken Engelsch. „De Heuvel van Cal- varius De jonge damev viel hem opnieuw in de rede, ditmaal zelfs nog beslister: „Geen woord meer", drong zij aan. „In- dien wij iets wenschen te weten, zullen wij het wel vragen. Luister!" Van de grijze muren beneden steeg veld- zaam mooie muziek omhoog, de zang van mannen, vereenigd met de tonen van een or, gel. De tonen werden krachtiger en weer zwakker en stierven weg. Het meisje luisterde in verrukking. „Goddank, dat vrouwen niet zulke stem- men hebben", riep ze uit. „Ik zou in staat zijn als de onderhandelingen dreigen vast te loo- pen. Financieel staan wij voor de staking sterk genoeg, maar willen wij kunnen win- nen, dan zullen nog veel grootere aantallen zich moeten organiseeren. Krachtig wekte spr. op tot het verrichten van al het mogelijke om het ledental van de bcuwvakorganisaties uit te breiden. Debal De heer D e Jong vroeg of het mogelijk is, dat Amsterdam zich los maakt van het contract. De heer W i 11 e m s e vroeg of de tot dus ver gevoerde acties door de modernen alleen of met steun van andere organisaties werden gevoerd. Voorts vroeg hij of meer samenwerking der verschillende organisaties van bouwvakarbei ders niet te wenschen was bij de besprekin- gen over het contract. De heer Sinoo antwoordde op de vraag van den heer de Jong ontkennend. Amster dam kan het landelijk contract niet missen, al meenen sommigen ook dat de hoofdstad er door gehandicapt wordt. Op de eerste vraag van den heer Willemsc antwoordde spr. dat wel anderen aan de acties hebben meegewerkt, maar dat verre- weg de meerderheid der stakers behoorde tot de modern georganiseerden. De tweede vraag van den heer Willemse beantwoordde spr. bevestigend, maar de con sequentie ervan zou moeten zijn het geven van een plaats aan de conferentietafel ook aan de Federatie. Spr. merkte op, dat wel eens met succes met de Federatie was samen- gewerkt, maar als men het collectief contract wenscht als een cultureel iets, moet men bij de Federatie niet wezen, want zij is in prin- cipe tegen elk collectief contract en zelfs nu zij, door de omstandigheden gedwongen, iets soepeler wordt, trekt zij zich steeds iets terug, om ten slotte steeds met hoogere eischen te komen. De houding van de Federatie is steeds geweest: agitatie verwekken. Ook thans is het nog zoo en de patroons stellen op samenwerking met de Federatie geen prijs. Thans heeft het hoofdbestuur der Fe deratie een beroep gedaan op onze democra tie om aan de besprekingen over het contract mede te mogen doen. Spr. gaf de toezegging, dat hij daartoe zai meewerken, zoodra de Federatie het bewijs levert het eerlijk te meenen met haar eisch en dat het niet de bedoeling is om eerlijke on- derhandelaars in den weg te loopen en hunne meeningen in verkeerd daglicht te stellen. Maar ook geen dag eerder; tot zoolang moet de Federatie haar zaak maar opknappen met de patroons. Sluiting. De heer D e k k e r sloot hierna de verga dering met woorden van dank aan den spre ker, en voorts als zijn overtuiging uitspre- kend, dat de eisch van invoering van vacan tie alleszins verdedigbaar is en waard om er pal voor te staan. HET CONFLICT AAN DE ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. Een openbare vergadering der kooplie- den: de conferentie ten stadhuize Gisteravond hield de Alkmaarsche Koop- liedenver. „Steunt Elkander" in ,,'t Gulden Vlies" een openbare vergadering, waar in be spreking kwam de conferentie ten stadhuize van Maandagmiddag. De voorzitter, de heer J. H. Geels, heette de talrijke aanwezigen welkom en constateer- de, dat de berichten in de beide plaatselijke bladen betreffende vorengenoemde conferen tie niet geheel met elkaar overeenstemden, Het verloop van de bijeenkomst op het stadhuis nagaande, vertelde spr. allereerst dat aanvankelijk bezwaar werd gemaakt tegen de toelating op deze conferentie van het hoofdbestuurslid van den Alg. Ned. Bond van aardappel- en fruithandelaren, den heer Noverraz uit Haarlem. Toen de vertegen- woordigers der Koopliedenver. met vertrek- ken dreigden, gaf de heer Thomsen tenslotte toe. Na een inleiding van dezen, waarin hij o.m. mededeelde, dat de vergadering geen recht had tot het nemen van besluiten, werd den voorzitter van „Steunt Elkander" ver zocht het standpunt zijner vereeniging uiteen te zetten. Aanvankelijk weigerde deze, daar naar zijn meening het niet de eerste plaats de Koopliedenver. was, die het woord moest voeren, daar deze het conflict niet had ver- oorzaakt. Daar evenwel niemand'anders schijnbaar iets had te zeggen, nam de heer J. H. Geels tenslotte toch het woord en sprak o.m. over de eischen, die de Koopliedenver. in haar verga dering had opgesteid. Van verschillende kan- ten ondervond men instemming en in't bij zonder de heer K. Wagenaar was van oor- deel dat deze eischen in't geheel niet waren. in een klooster te gaan." „Laat mij! vertellen en ik zai u iets interes- sants mededeelen", begon Pietro weer. „Voor den dag er mle" stemde de jonge man in. „Tweemaal in het jaar", vertelde Pietro vertrouwelijk, „worden nieuwelingen in het klooster toegelaten. Etai nacht, daaraan voorafgaande brengen zij biddende door, hier op dezen muur." „Waarom hier?'' vroeg het meisje. „Dit is de grens van de stad", verklaarde Pietro. „A1 het land aan gene zijde van den muur behoort aan het klooster. De nieuwe- ling bidt hier aan den grenspaal. Tegen het opgaan van de zon komen de monniken naar boven langs dat kronkelpad en halen hem. Zij openen die deur in den muur ginder en hij gaat er door. Vannacht is het een van die nachten „Wil je zeggen, dat er vannacht hier een nieuweling zai komen bidden?" vroeg zij. „Francis zai van de stad hier komen", deel- de Pietro mede. „Hij heeft lang nagedacht, maar zij zeggen dat hij1 zai komen." „En wie is Francis?" ,Hij is een wees. Zijn moeder had een kleine villa in de bocht van die heuvel. Nu is zij dood en Francis is in de stad gaan wonen Zij zeggen, dat zijn vader een Engelschman was". Het meisje luisterde een oogenblik en frons- te de wenkbrauwen. „Daar komen de anderen!" riep zij uit. „Sir Stephan en moeder maken mij dol met hun hartstocht voor data en archeologie. Laat ons naar den top van den heuvel klim- men, Eustatius." Vervolgens hield de heer Mak een rede van ruim 3 kwartier. Eenmaal had de voorzitter van „Steunt Elkander" gemeend te moeten interrumpeeren, daar de spreker in z'n uit- latingen te ver ging naar de meening van den heer Geels en z'n kracht in muggenzif- terij zocht. Het bestuur der Koopliedenver. stelde toen 20 eischen op, waarna de heer Thomsen vroeg of men zich tot de zaak wilde bepalen De heer Geels meende toch op enkele pun- ten, die door den heer Mak aangehaald wa ren, te moeten wijzen. De heer Wokke en Elion hadden ook nog het een en ander gezegd. De eerste critiseerde het werk van de hee- ren Mak en Noort, terwijl de tweede het ge- heele bestuur der N. V. onberekend voor zijn taak noemde. De heer Thomsen merkte op, dat men was samengekomen om een toestand te scheppen, die gunstig was voor den handel, doch in terne aangelegenheden hier niet ter spraks moesten gebracht worden. Na een debat van 2 uur, zoo vervolgde de voorzitter, kon men nog niet tot een oplossing komen. Toen werd het compromis-voorstel, dat reeds eerder door den heer Mak ter kennis van de Koopliedenver. gebracht was, door den heer Pander ter sprake gebracht, wat spr. bijzonder onaangenaam vond Deze heer toch wist dat dit compromis-voorstel op de vergadering van ,,Steunt Elkander" was ver- worpen. Misschien, aldus de heer Geels, deed de heer Pander dit om bij het veilingsbestuur in het gevlei komen. Eindelijk stelde de heer Noverraz toen. voor, om den ouden toestand van voor het conflict, n.L het veilen per K.G. te bestendi- gen, zoolangs het conflict nog hangende is. Nadat de bestuursleden van „Steunt El kander" met elkaar beraad hadden, besloot men dit voorstel aan te nemende daarin ge- nomen maatregel geldt dus zoolang het tegenwoordige veilingsbestuur nog aanwezig is. Komt er nieuw bloed in het bestuur, dan zullen aldus de heer Geels, vele van onze punten zeker worden aangenomen. In de toe- komst zai dan ook een commissie worden be- noemd om eventueele geschillen op te lossen Deze zaken komen echter ter sprake op de aandeelhoudersvergadering der N. V. in December. Hoewel de heer Thomsen in z'n slotwoord had gezegd, dat de besprekingen gemoedelijk waren gevoerd, meende spr. toch even te moe ten mededeelen, dat het bestuur der veiling verschillende harde pillen heeft moeten slik- ken. Toen het voorstel van den heer Noverraz in bespreking kwam, stond men voor het feit, dat de vereenigingen, die tegenwoordig waren over die kwestie geen beslissing konden nemen. Wel kon men persoonlijk het voorstel steunen, zoodat men dan ook bij acclamatie met dit voorstel instemde. Op de hedenavond te houden bestuursvergadering der veiling komt dit nu in behandeling. Maandagmorgen had spr. den heer Thom sen nog opgebeld en hem verzocht ook de pers op die conferentie toe te laten, daar „Steunt Elkander" den strijd steeds zoo openlijk mo gelijk had gevoerd en dit ook nu weer wilde doen. De heer Thomsen oordeelde het even wel beter geen persvertegenwoordigers toe te laten en toen de heer Geels bij de aanvang der conferentie nogmaals hetzelfde verzocht had, bleef de heer Thomsen bij zijn stand punt, waarin hij door mr. Kusters werd ge- steund. 1 Spr. betreurde het nog, dat de pers niet tegenwoordig was geweest, daar men dan een eerlijk overzicht had gekregen en dit nu eenigszins verwrongen was, terwijl de beide plaatselijke bladen, zooals gezegd, ook niet geheel gelijkluidende mededeelingen bevatten. Donderdagmorgen voor 10 uur zai het veilingsbestuur uitslag geven van wat er in zijn hedenavond te houden vergadering met betrekking tot het voorstel van het voorloopig per K.G. veilen is besloten. Wordt het aange nomen, dan koopen we, aldus de voorzitter, Vrijdag weer alle producten op de veiling, waarmee natuurlijk de heele zaak nog niet is afgeloopen, daar we dan weer den ouden toe stand zouden krijgen. Ook op de Maandag middag gehouden conferentie bleken de hee- den Mak en Noort weer roet in het eten te gooien. Het bestuur der N. V. kreeg van den heer Thomsen echter een vingerwijzing, dat wanneer vorengenoemd vooTstel niet zou wor den aangenomen, de gemeente het er niet bij zou laten zitten. Een der bestuursleden merkte In aanslui- ting met hetgeen de voorzitter gesproken had nog op, dat, wat ook reeds in de bladen had gestaan, den heer Balk destijds voor een eventueel conflict was gewaarschuwd. Tijdens het conflict, dat nu reeds een 16-tal dagen Haar broer schudde het hoofd. Hij had't uiterlijk van een athleet, maar hij was zelden volkomen gezond. Zijn wangen waren opge- blazen en zijn voorhoofd was klam. „Ik doe geen stap meer, Monica" verklaar de hij. „Ik ben geen type voor die klimpartijen. Ik zai naar de stad teruggaan en zien of ik een geschikt cafe kan vinden. Er is er een, dat er verlokkelijk uit ziet, juist naast de garage. Je kunt met de anderen teruggaan". „Dwaas!" mopperde zij. „Een dergelijk uitzicht te verlaten voor zoete vermouth en een paar zwarte oogen! Ik zag haar naar je kijken over de neteldoek gordijnen. Amuseer je. Ik groet je!" Zij keerde zich om en volgde een voetpad aan de andere zijde van den weg. Haar broer slenterde naar de kleine groep, die juist was verschenen aan de buiging van den weg: een heer op leeftijd van zeer aristocratisch voor-' komen, een dame, die er uitzag of zij op haar gemak gesteld was, en nu zeer buiten adem was, en een opgewonden man van middel- baren leeftijd in een grijze Norfolkjas en knie- kerboekers, grijze sajet kousen en zware schoenen. Ieder van de nieuw aangekomenen was een gaaf type. De heer, die in het costuum van een ijverigen beoefenaar van de wandelsport was gestoken, was Sir Stephan Dobelle, hoofd van de firma Dobelle, Miles and Dobelle, procureurs van Lincoln's Izn, en zijn reisgezelschap bestond uit Henry, achtsten hertog van Chatfield en diens vrouw Susanne. Pietro stapte snel op hen toe, met den hoed in de hand. (Wordt yervolgdi, llknimclc fault.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5