L. Frankenberg - Alkmaar. loop, Heeft men den heer Balk n'fmmer ge- zien, terwijl hij toch adviseur der N. V. is. De heer Elion had, volgens dezen spreker dan ook heel ad rem opgemerkt, dat hij ook op de conference ten stadhuize weer niet aan wezig was Kadat deze mededeelingen waren gedaan, ging de vereer jging tot een huishoudelijk ver- uadering over. Provinciaal nieuws BROEK OP LANGENDIJK. Aan de veiling der Langendijker Groen- ten-Centrale heeft de omzet voor 1928 de 4 millioen overschreden. Het heele jaar 1927 is yer beneden dat bedrag gebleven. De L. G. C. heeft zich een uiensorteer- tnachine aangeschaft, waarvan alle tuinbou- wers, tegen een minimum van kosten, ge- bruik kunnen maken, om hun uien te doen sorteeren. Het werktuig is gearriveerd, doch de afmetingen zijn van dien aard, dat de ruimte, waarin de machine moest worden ge- "olaatst, nog wat vergroot moest worden. HEILOO. Propaganda-avond van den Bond voor Staatspensionneering. Zondagavond gaf de Bond voor Staats pensionneering den jaarlijkschen propa ganda-avond in „De Rustende Jager". Zeer velen waren door het ongunstige weer thuis gebleven en de besproken plaatsen bleven voor een groot deel onbezet Dat vonden we jammer, want de zoo veel belovende avond gelukte niet zooals men .wenschte. E>e mooie entreemuziek van de heeren Lippe, Alkmaar (viool) en Jansen, Heiloo (piano) was een goed begin. De voor de misdeelde oudjes warm voe- lende voorzitter K. Veldkamp, opende met een kernachtig woord en betreurde het, dat het na 28 jaar propaganda nog altijd noodig is om alarm te blazen, nog altijd is er „oud en arm" en dat moet de wereld uit. Op de hem eigene wijze sprak de heer H. Bruin van Alkmaar. Ook hij betreurde de opkomst, doch uitte zijn genoegen, dat de Alkmaarsche Courant vertegenwoordigd was en dat men kan lezen wat er gezegd is. Spr. zeide, dat de voor- vechters voor premievrij staatspensioen nog altijd moeten vechten zooals de voorzitter terecht zeide. Na 28 jaar hebben we nog geen premievrij staatspensioen. En dat is tot heden mislukt door den te- genstand van de Christenen, die hiermede de leer van hem, dien zij aanhangen geweld aan- doen, zij geven daarmede hem, die geen ar- moede wilde, en weldeed, een slag in het gezicht. Spreker zeide, dat hun voorganger Dr. 'Abraham Kuiper zeide, dat de ouden van dagen niet konden wachten en wat doen nu zijn navolgers? „Er is geen geld voor", zegt de minister, doch spr. zeide: dit is pure fan- tasie, want er zijn sinds 1924 270 millioen gulden over, waarvoor wij, als we maar 10 millioen beschikbaar hadden, onze arme oud jes konden steunen en hun een gang naar de diaconie of het burgerlijk armbestuur kon den besparen. Spr. moest tot zijn spijt constadeeren, dat de christelijken niets voor de uitvoering der sociale wetten gevoelden. Er is geen geld! Er zijn wel millioenen voor leger en vloot en in de dagen der mobi- lisatie zijn millioenen gevoteerd En nu moge het waar zijn, dat we van den oorlog zijn be- vrijd gebleven, doch in het buitenland zijn vele jonge levens verwoest en de oogst ver- trapt en spr. vraagt zich af, wat naamloos leed geleden is door alien, die direct of in direct hiermede in aanraking kwam. Nederland heeft een plicht, een dure plicht te vervullen voor de ouden van dagen, waar van velen, vooral in den landbouw 70 a 80 uur per week hebben gewerkt. Spr. wees naar het buitenland, met name Engeland en Dene- marken, waar het wel goed is geregeld en zou dat hier niet mogelijk zijn? Zoo lang dit onrecht nog geduld wordt, zal de B. v. St. blijven vechten. Hoe staat het echter met U? Zijt gij ook niet schuldig omdat gij buiten onze gelederen staat. Zoo ja, dan zijt gij even schuldig als de christelijken en ook de vrijbeidsbonders, waarop spr. nog nader zal ingaan. Spr. kwam tot de conclusie, dat de V. O. V. een mislukking was, omdat het uitstervings- systeem (voor hen die zich niet konden ver- zekeren) al even erg was als in 1919. Thans is bet aantal weer even groot als in 1919, toen de Wet in werking trad. Spr. begreep niet waarom de Christelijke partijen er tegen zijn Men had geen oogenblik geaarzeld om de f 3 ouderdomsrente op te strijken, inte- gendeel, men was blij, dat de actie was ge- slaagd, een gevolg van ons onvermoeid streven We doen goed onvermoeid propaganda te maken voor de verkiezing van die personen, die premievrij staatspensioen in hun vaandel schrijven. Gelukkig, zegt spr., zijn er teeke- nen die wijzen op medewerking der christe lijken, met name der Roomsch-Katholieken. Niet alleen de R.-K. Volkspartij, doch de R.-K. Werkliedenbond. Ons kan het niet schelen, wie het ons brengt, wij zullen den voorstanders de hand drukken, al nemen wij hen kwalijk, dat zij zoo lang hebben gewacht. Spr. citeerde, wat de burgemeester van Alkmaar op den Landdag van den Vrijheids- bond zeide: „Wij hebben alles wat we kun nen verlangen: onze vrijheid" Jawel, zeide spreker, doch als Falkland „Allerzielen" wil opvoeren, wordt die vrijheid beknot. Dat doet niet de burgemeester. Die schrijft slechts een briefje voor den heer De Lange en wascht in onschuld zijn handen! (Applaus). Spr. concludeerde, dat we van den Vrij- heidsbond meer verwachten en zich tot de jongeren wendend, zeide spreker, dat de Bond ook op hun steun wacht voor aanvul- ling van onze gelederen. Spr. eindigde met de opwekking: „Weg oud en arm" en Voor premievrij staatspensioen." (Applaus.) Daarna werd opgevoerd de e6n-acter „Liefde", een huishoudelijk spel, van J. J. Rentmeester. Een tragedie van een mislukt huwelijk, dat door de leden van de propa- gandaclub mooi werd vertolkt. Hierna was de beurt aan mej. M. Porte- gies uit Alkmaar, die zich als declamatrice van haar beste zijde liet kenneis De een-acfer „Verkeerd Begrepen" was meer komisch en ook hierin was men het stuk meester. Als afwisseling werd een verloting gehou- den om fraaie prijzen, welke was goedgekeurd door B. en W. Mogen de aanwezigen, vooral de jongeren, ijverige propagandisten voor premievrij staatspensioen zijn, dan is ook dezen avond volkomen geslaagd. TEXEL (Den Burg). Op uitnoodiging van de afd „Texel" der HoW. Mij. van Landbouw", werd Vrijdag een lezing met lichtbeelden gehouden door den heer Ir. C. A. G. Spaan, directeur van het Land- en Tuinbouwbureau, over het onder- werp„De bemesting onzer Hooi- en Weilan- den." De voorzitter, de heer C. Keijsper Hzn., riep den aanwezigen een hartelijk welkom toe. De heer Spaan, die gemakkelijk en onder- houdend sprak, zeide eerst over bemesting in het algemeen het een en ander te zullen zeg- gen. Spr. wilde daarbij de vraag beantwoor- den of de kunstmeststoffen in voidoende mate aanwezig zijn en kunnen zijn en blijven en daarna een film te vertoonen aangaande de lucht-stikstofiindustrie Voor de planten zijn noodig voor goede ont- wikkeling: stikstof, phosphorzuur, kali en kalik. Eerder trachtte men een goede bemes ting aan te brengen met stalmest, gier, lupi- nen en guano. Deze zijn thans, nu er veel hoogere eischen aan de aarde gesteld worden, niet meer voidoende. Men behoort nu door betere bemesting het land te verbeteren en er meer van te halen. Ook eischt het arbeids- vraagstuk meer, daar de loonen met 104 pCt. gestegen zijn. Door meer van elke eenheids- oppervlakte te ha'len, heeft men te zorgen voor beter pootgoed, betere afwatering en vooral betere bemesting, want de veredelde soorten vrage'n meer krachtvoer en daarom is stalmest niet voidoende en kunstmest noo dig. Geeft onze aarde daarvoor voidoende grondstoffen? Voor phosphor, uit ruwe phos- phaten gewonnen, vindt men voidoende grondstof in Florida, Canada, Marokko en andere streken, doch men ga niet te kwistig te werk, opdat er wat overblijft voor de nazaten. Kalizouten zijn er mede vd'doende, ze worden verkregen uit de bodems van eerdere binnen- zeeen. Kali gebruikt men voora' voor tuin- bouw en geeft een niet dure bemesting. Uit ertsen, die men smelt, verkrijgt men slakken, die het Thomasslakkenmeel leveren. En zoo verkrijgt men voidoende phophorzuur. In DuitscMand vindt men hiertoe uitgestrekte beddingen, ook in Frankrijk, vooral in den Elzas, alsmede in het Oosten van Nederland, maar daar liggen de lagen heel diep. Hier keuken- en kalizout te winnen zou te veel vra gen voor exploitatie en daarom laat men het voorloopig rusten. Voor gebrek aan kalk behoeft men voorloo pig ook niet te vreezen: kalkgesteenten en krijtrotsen zijn er voidoende op aarde. Zie maar in Engeland, Duitschland, Amerika, enz. In Nederland is kalkmergel te vinden in Zuid-Limburg. Dus ook voor kalk geen zorg. Maar hoe zit het met stikstof? Gier en guano bevatten een aardige hoeveellheid, maar de guano heeft men uit Peru wegge- roofd. Ook aan chili uit Zuid-Anierika komt een einde, al zijn er ook ncg groote lagen in het binnenland. Zwavelzuur en ammoniak heeft men te dan- ken aan de gasfabrieken en komen dus uit steenkolen, maar ook deze zijn beperkt. De groote Duitsche geleerde, prof. Cruas en an dere hebben het doorvoeld en gezegd, dat er binnen afzienbaren tijd op deze wijze en bij voortdurend toenemend gebruik van die stof- fen een wereldhongersnood zal komen en daarom hebben ze gezocht naar andere mid- deO en. Bij electrische ontladingen (donder) heeft men een salpeterformatie ontdekt en dit bracht hun op de gedachte, de luchtstikstof bindend te maken. In dampkringslucht is 4/5 zuivere stikstof aanwezig, waarvan mensch en dier niet profiteeren. Alleen enkele plan- ten, vooral de Vlinderbloemigen, hebben er wat aan, en hierdoor heeft men door groen- bemesting well voordeel gehad. Aan genoem- den prof, is het gelukt een bindmiddel te vin den voor stikstof en waterstofgas. De prof. Haber en Bosch hebben zich hierbij mede zeer verdienstelijk gemaakt. De eerste fabriek werd bij Den Rijn gebouwd, doch in de oorlogs- jaren vreesde men voor verdelging, wat voor Duitschland een groot kwaad geweest zou zijn. M en heeft dan ook meer in het midden van het Rijk een kolossale fabriek weten te bouwen. Deze is 5lA K.M. lang en V: K M. breed. In deze fabriek maakt men aan wereld- stikstof een baal per seconde, dat is per et- maal, want men werkt dag en nacht met een drie ploegenstelsel, 36400 balen. Nadat nog het een en ander gezegd1 was over nitro-phosca en de gemakkelijke werking daarvan, aangezien het een samenstelling is van verschiilende stoffen, werd op het dock vertoond, wat in zoo'n stikstoffabriek is te zien. De beetden waren zeer duidelijk en aan on ze oogen gingen voorbij het inwendige van de fabriek, koeltorens en gashouders, absortie- toren, pompstation, filters, hoogdruk-instal- laties, tot een druk van 1000 atmospheren, tanks voor amoniakwater, laboratorium voor onderzoek enz. Na dte pauze werden veel wenken gegeven voor de Texelsche weideboeren, die bij doel- matige bemesting veel meer van hun land kunnen ha"en, terwijl de prijzen voor kunst meststoffen belangrijk goedkooper zijn, dan voor den oorlog en nu maar kosten 66/100 van toen, althans wat Zwavelzure Amonniak, Ureum BASF en Leunasalpeter BASF be- treft en die heeft de weidefcoer juist noodig. Men moet zooveel mogelijk trachten te be sparen op krachtvoer. Het wetland moet in kleine perceelen verdeefd worden en in FebruariMaart met 250 K.G. Zwavelzu- ren Ammoniak per H.A. bemest woiden. Het klein- en jongvee kan veel vroeger naar bui ten, evenals het melkvee, wat besparing geeft op de dure voorjaarsstalvoedering. Laat het vee 5 tot 8 dagen op een weidje loopen, waar- na het verder afgegraasd kan worden door jong vee en schapen. Na afweiding bemesten met 5075 K.G. Ureum BASF of 100150 K.G. Zwavelzuren Ammoniak. Dit moet na e^ke afweiding herhaald worden. Elk stukje land krijgt hierdoor meer rust, wat zeer goed voor het land is. De melkopbrengst per H.A wordt op deze wijze veel grooter en meer re- gelmatig; er is langer uitgroeiend gras, waardoor het vee langer in de weide lean blij ven, wat ook alweer besparing op stalvoede- ring is. Ook het hooi! and vraagt een dergelijke bemesting. Vroeg maaien is aan te bevelen en direct hierna geve men 65 K.G. Ureum of 200 K.G. kalksalpeter. Hierna werden nog films vertoond van het groeien en bloeien van verschiilende gewas- sen, die zeer de aandacht trokken. Niemand verlangde het woord, waarna de voorzitter te ruim elf uur de vergadering sloot met dank voor de mooie en duidelijke le zing, waarvan de jongere bceren zeker veel profijt zullen kunnen hebben. WIERINGEN. Naar wij vernemen is het verzoek van het gemeentebstuur om voor den schoolbouw te Hippolytushoef een buitengewoon subsidie te mogen ontvangen, door de Kruon afge- wezen. Naar wij vernemen zal het volgend jaar te Den Oever alhier vanwege de Gere- formeerde Gemeente een kerkgebouw worden gesticht, voornamelijk met het oog op de geestelijke verzorging van de arbeiders bij de Zuiderzeewerken. SCHAGEN. De Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier zal hare wintervergadering houden op 19 De cember te Hoorn. De Schager Pluimveevereniging „West- friesland nam in de vergadering van 25 Maart de volgende besluiten: Te koopen een dubbel stel foktooinen, 1 wit Leghorn, 2 Bar- nevelders. Tot stationshouders werden be' noamd de heer C. Moeijes en J. Timmerman. De conributie werd teruggebracht van 2.50 op 1. Jaarlijks zal een tentoonstel- ling van fokdieren worden gehouden, zoo mogelijk op den dag der Paaschtentoonstel ling. De pluimveeientoonstellingen in den omtrek zullen worden gesteund. Maandag hadden alhier de 4-jaarlijksce kerkelijke verhuringen plaats. De uitslag wasals volgt: Opbrengst van de kerk in 1928 860, in 1924 960; opbrengst van het weeshuis in 1928 2480, in 1924 2325; opbrengst van de diaconie in 1928 2402, in 1924 1745. Totaal in 1928 5742, in 1924 5030. ANNA PAULOWNA. De heer J. Smit alhier hoopt op 30 Novem ber den dag te herdenken, dat hij gedurende 50 jaren onafgebroken wekelijks de zaad- markt te Alkmaar heeft bezocht. Wij yerna- men nog, dat men te Alkmaar deze gebeurte- nis niet ongemerkt zal laten voorgijgaan. Damestaschjes. Wij ontvingen een zeer ruime sorteering'. Nieuwste modellen. Lage prijzen. CASTRICUM. Met ingang van 1 December a.s. is door het bestuur der posterijen de be- stelling in het dorp alhier zoodanig inge- richt, dat niet alleen de z.g.n. kom driemaal per dag een bestelling krijgt, maar ook de Mient, die tot heden des avonds tegen 7 uur de laatste bestelling kreeg. Ook de z.g n. Duinkant zal des avonds tegen 6 uur een be stelling krijgen, terwijl de bewoners van den Papenberg een verbetering krijgen doordat de besteller in het vervolg tweemaal per dag daar zal komen wat thans slechts eenmaal per dag het geval is. Dit alles is kunnen bereikt worden door den beheerder van het kantoor alhier, die op grond van de steeds voortgaande uitbreiding van de kom, heeft getracht een betere bestel- lerskring te verkrijgen. Een en ander is zeer juist gezien, want de uitbreiding van het dorp is niet zoozeer te zoeken in noordelijke richting, maar in westelijke. Wat vroeger ab- soluut geen kom was, te weten Mient en duinkant, is thans zeer zeker het geval. De laatste jaren is daar de bebouwing voortge- zet. Reeds herhaalde malen heeft ook de veree niging „Castricum Vooruit" de uitbreiding van de bestellingen bepleit en steeds niet kun nen verkrijgen. We twijfelen er echter niet aan of deze uitbreiding heeft men te danken ook aan het energiek werken van „Cas- tricum Vooruit". BERGEN. Ofschoon door de stormen van de laatste dagen dikke takken op het bovengrondsche electrische net zijn gevallen, is de materiede schade vrij gering. De storing in de licht- voorziening komt op rekening van het Prov. Electriciteitsbedrijf, waarvan de levering in deze dagen nog al eens te wenschen overliet. OUDE NIEDORP. Maandagavond vergaderde de ijsclub al hier in het lokaal van den heer A. Mijts. Te- genwoordig waren 13 van de ongeveer 80 le den. De voorzitter, de heer H. Ootjers, opende met een welkom. De rekening van het afgeloopen jaar werd na onderzoek goedgekeurd met een voordeelig saldo groot 117.30. Ontvangen was een bedrag van 246.36% (hieronaer was begre pen het voordeelig salao van vorige dienst- jaren). Uitgegeven was 129.061^. Tot bestuurslid werd bij eerste stemming benoemd de heer F. Leek, in de plaats van den heer Jb. Rootjes, niet herkiesbaar. Hierop werd na een nogal langdurige bd- spreking besloten een afgevaardigde (de heer H. Ootjers) af te vaardigen naar de alge- meene vergadering van den Bond, die heden gehouden wordt. Vorige jaren werd de afgevaardigde vergezeld door den plaatsvervanger, doch de vergadering vond dit, vooral met het oog op de kosten, met ncodig. IJs en weder dienende, zullen er dezen winter weer wedstrijden door het bestuur georganiseerd worden. Een en ander wordt overgelaten aan het bestuur. Bij het sluiten bracht de voorzitter woor- den van dank aan alien die den vorigen win ter hadden medegewerkt bij de verlichting enz. op het Scharpet, in het bijzonder aan de heeren J. Balk en P. Heinis. SCHERMER. Door den hevigen storm op het einde der vorige week werden 3 kalveren van den heer T Mosselman, aan de Zuidervaart alhier, in de weide gedood door losgeraakte draden van het electrisch net. Naar wij varnemen zal de schade vergoed worden. 1 BEETS, Bij vonnis van den Krijgsraad voor de Landmacht is J. T., uit de gemeente Beets, gewoon dienstplichtig soldaat van het 21e Regiment Infanterie, schuldig verklaard aan diefstal, gepleegd door een ambtenaar, die bij het begaan van het strafbaar feit gebruik maakt van gelegenheid, hem door zijn ambt geschonken, en te dier zake veroordeeld tot eene gevangenisstraf van zes weken, met af- trek van preventieve hechtenis. URSEM. Naar wij uit goede bron vernemen is door het Burgerlijk Armbestuur te Ursem in zijn vergadering van 26 November j.l. besloten de perceelen grasland genaamdDe Aai!smeer groot 0.68.10 H.A.De Klaverweid groot 0.97.60 H.A. aan de Goorn gelegen; Ga- brielsakker groot 0.77.70 H.A. in den polder Ursem; Munnikerdammerland groot 1.30.80 H.A. te Noordijk en Uitgang en Tuinakker groot 1.65.30 H.A. te Ursem gelegen in 2 perceelen dit laatste voor bouwiand te verhu- ren. Het groote Gouwland No. 1 in eigendom van den polder de Nanne van Ursem wordt eveneens in 2 perceelen voor bouwland gepre- senteerd. Ook de Ned. Herv. kerk alsmede de R.K. kerk zullen enkele percee'en grasland voor bouwland verhuren. Het armenland en het land van den polder wordt op Maandag 10 December voor den tijd van twee jaren verhuurd. Naar wij vernemen hebben Ged. Staten het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening groot f 70.000 af te 1 ossen in 40 jaren goedgekeurd. De leening is geplaatst bij de Bank voor Ned. Gemeente te's Graven- hage a pari tegen een rente van 4 3/4 pCt. Binnenbnd PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Twee zieken onder Gedeputeerden. Gistermorgen kwamen de Prov. Staten van Noord-Holland bijeen onder voorzitterschap van den commissaris der koningin jhr. mr. A. Roell. Na opening der vergadering en mededee- ling der ingekomen stukken deelde de voor zitter mede, dat de heer Michels, lid van Ged. Staten, een ernstige operatie had onder- gaan, doch spr. heeft een eigenhandig schrij ven van den heer Michels ontvangen, waarin deze mededeelt binnen korten tijd het zieken- huis hersteld te kunnen verlaten. De voor zitter meende wel namens de vergadering te spreken als hij den heer Michels een spoedig herstel toewensrhte. (Applaus.) Ook de heer Hendrix, lid van Ged. Staten, is ongesteld, doch deze ongesteldheid, die aanvankelijk ernstig scheen, verloopt gun- stig. De heer Hendrix heeft spr. verzocht in verband met zijn ongesteldheid het debat over de stroomvoorziening in de provincie uit te stellen tot de Decernber-vergadering. Aldus werd besloten. Een nieuw lid De heer P. Voogd (s. d.) werd als lid der Staten toegelaten. Stormschade. De voorzitter deed vervolgens voorlezing van het rapoort van den hoofding.-dir van den Prov. Waterstaat over de stormschade in deze provincie. De begrooting. Vervolgens kwam aan de orde de behande- ling van de begrooting voor 1929. De heer Asscher (v. b.) wenschte, al- vorens tot bespreking der begrooting over te gaan, op te merken dat alien met leedwezen zullen hebben kennis genocnen van de ram- pen, die ons land in de 'afgeloopen dagtn hebben getroffen. Al geeft het officieele rapport gerusf- stellende mededeelingen, wij moeten met smart bedenken wat velen wederom getroffen heeft. Spr. wilde gaarne nadere mededeelin gen over de duinen bij Schoorl. Vervolgens bracht sor. de verkiezing van mr. Bruch tot lid van Ged. Staten ter sprake en merkte op dat uit de candidaatstelling van mr. Bruch en den heer Ter Haar kon worden geconclu- deerd dat er in de rechtsche groepeering wei- nig eenheid is. Er is bij deze verkiezing een onbillijkheid, zei spr., omdat geen sprake is van evenredige vertegenwoordiging. Spr. bestreed het antwoord van Ged. Sta ten op het voorstel van spr. en anderen tot het instellen van commissies van bijstand voor de bedrijven. De Statenleden dienen meer te weten van den innerlijken toestand der bedrijven. Het voorstel-Verschure kan niet voldoen aan hetgeen spr. en zijn mede onderteekenaars noodzakelijk achten. Spr. ontkende hetgeen in het verslag der afdeelin- gen staat, als zouden spr. en zijn partij-ge- nooten geen deskundigen erkennen. In tegen deel wordt de deskundige voorlichting nood zakelijk geacht. Spr. lichtte nader het stand- ount toe, dat de commissies van beheer moe ten worden vervangen door commissies van bijs(and. Waarna spr. de volgende motie in- diende: De Prov. Staten, overwegende dat het ge- wenscht is over te gaan tot instelling van commissies van bijstand, uitsluitend bestaan- de uit leden van Prov. Staten voor: a. het prov. electriciteitbedriif, b. het waterleiding- bedrijf, c. den Prov. Waterstaat, d. de ge- zondheidszorg en het ziekenhuiswezen, beslui ten Ged. Staten uit te noodigen de daartoe noodige voorstelien aan hunne vergadering te doen. De voorzitter vroeg of hierdoor het aan- vankelijke voorstel was vervallen. De heer Asscher verklaarde, dat dit inder- daad het geval is. Spr. vestigde de aandacht vervolgens op de ramingen bij het electrici teitsbedrijf, die zooveel verschillen van de werkelijke uitgaven, dat de Staten aan deze ramingen geen waarde meer kunnen hechten. Ook zou spr. wenschen, dat bij den post-giro- dienst geen grootere bedragen dan dringend noodzakelijk is, blijven staan. Wat de prov. ziekenhuizen aangaat, uitte spr. opnieuw den wensch dat geen foto's meer worden gepubli- ceerd waarop patienten voorkomen. Spr. zou van Ged. Staten gaarne een toezegging te dien aanzien ontvangen. In verband met het gebeurde bij „Zonne- straal" betoogde spr. de wenschelijkheid, dat op de Prov. Griffie een medicus aanwezig is die snel in gevallen als deze advies geeft Spr. stelde de volgende motie voor: De Prov. Staten, overwegende dat het ge- wenseht is: a. dat Ged. Staten bij de vooroe- reiding van sociaal-medische onderwerpen de voorlichting hebben van een geneeskundig ambtenaar in dienst van het prov. bestuur, b. dat Ged. Staten bij de controle op de door de provincie gesubsidieerde instellingen worden bijgestaan door dien ambtenaar, noodigen Ged. Staten uit een voorstel tot de benoeminc van een zocdanigen ambtenaar bij de Prov. Staten in te dienen. De heer Dc Jong Schouwenburg (c. h.) bracht hulde aan jhr Van Lennep, die twaalf-en-een-half jaar als lid der Prov Sta ten zijn krachten aan de Provincie heeft ge geven. Spr. ging ook de verkiezing in de vacature-Van Lennep na. De chr.-hist. heb ben zich vereenigd met de' keuze van mr. Bruch, en zij verschen hem en de provincie met ziin verkiezing geluk, maar niet mag worden verheeld, dat een minderheid hem heeft gesteld. De christ.-hist aanvaarden niet de tegenstelling conservatief-democrabsch, omdat dit een valsche scheidingslijn is. Het is de groote verdienste van den heer Ter Haar geweest, dat hij alleen op het algemeen be- lang heeft gelet. Spr. waardeerde het in de S.D.A.P. dat zij medegewerkt heeft om de prot.-dhrist. groeo den haar toekoraenden zetel te doen behouden. Hij betreurde het dat de Vrijheidsbond het bezit van den zetel aan deze groep principieel heeit betwist. Spr. achtte het voorstel inzake de commls- sies van bijstand niet gelukkig. Het is z.i., niet juist dat zoo maar een voorstel zonder toe- lichting is ingediend. Het is nu mondeling toegelicht. Men wil de Prov. Staten meer in- lichtingen verschaffen, maar die commissies tevens laten bestaan uit leden der Prov Sta ten, die men juist wil inlichten. Als de bedoe- ling ihderdaad zoo onsc'huldig was, dat slechts inlichtingen moeten worden verschaft, dan moet men er niet alleen Statenleden in be- noemen. en niet bij de toelichting over de P. E G. F. M. sprrken Spr. vreesde met prof. Loman dat er dan een gezagsverschuiving zal komen en de commissie in de plaats zal treden van Ged. Staten Spr. protesteerde tegen de bewering in het verslag der afdeelin- gen dat deze welvarende provincie met haar groote steden, kanalen enz. niet in staat zou zijn den bevolkingsaanwas te onderhouden. Spr. besorak verder de begrooting en be streed het onttrekken van vier ton aan het reservefonds. Hij zou gaarne vernemen hoe Ged. Staten in de noodige gelden zullen voor- zien, als de Staten deze onttrekking niet goed- keurer Hierna werd gepauzeerd. VERLICHTE RICHTING A ANWIJZERS. Te Dokkum is onlangs proces-verbaal op- gemaakt tegen iemand te Veenwouden, wegens het niet geven van een duidelijk teeken, toen hij als bestuurder van een automobiel van richting wenschte te veranderen. De geverba- liseerde had wel een richtingaanwijzer uitge- stoken, doch deze, niet verlicht zijnde, was door den uit de tegenovergestelde richting komenden automobilist niet te zien geweest Wegens overtreding van art. 4 van het Motor- en rijwielreglement had de kanton- rechter te Dokkum den verdachte veroor deeld. De laatste werd echter in hooger be- roep door de rechtbank te Leeuwarden vrijge- sproken wegens gebrek aan bewijs. De offi- cier van Justitie te Leeuwarden achtte deze vrijspraak onzuiver en teekende cassatie aan bij den Hoogen Raad. Voor dien raad had namens den Bond van bedrijfsautohouder mr. Heeg te 's-Graven- hage betoogd, dat volgens het oude motor- en rijwielreglement een teeken gegeven mocht worden bij richtingverandering, door het uit- steken van een voorwero. Het nieuwe regie- ment is tegemoet gekomen aan de onwikke- ling der teehniek door toe te staan, dat men ook een teeken kan geven met een voorwerp, dat op of aan het motorrijtuig is bevestigd Van verlichting is neen sprake. Ook de Hooge Raad heeft nu overwogen, dat het niet de bedoeling van den wetgever is geweest dat de richtingaanwiizers verlicht moeten zijn. Hij achtte het vonnis terecht ge- wezen en verklaarde den officier van Justitie niet ontvankelijk in zijn cassatieberoep. EEN ONGELUKKIGE SCHIPPER. In het gezicht van de haven verdronken, De stoomtrawler Irene" is Maandag avond te IJmuiden binn.ngekomen onder be vel van den stuurman, omdat de schipper D. Dekker juist even voor het inloopen der pieren overboord geslagen en verdronken was, zooals reeds g:me1d in ons nummer van gister. Bij het naderen van de haven liep de rotrketting vast, welke de schipper even zou klaren Voordat hij daartoe gele genheid had, nam een golf hem op en spoei- de Lem overboord. Reddingspogingen faal- den. Het treffende van dit geval is, dat de schipper jarenlang voor andere reederijen gevarm heeft en zich nu uit overgespaarde penningen zelf een schip had gekocht, waar mede hij nu zijn eerste reis had gemaakt. ONREGELMATIGHEDEN BIJ GRONDAANKOOP. Mogelijk gemaakt door ambtenaren Het „Eindhovensch Dagblad" schrijft o. m. Er is dezer dagen aan het licht gekomen wij beschikken over voidoende betrouw- bare gegevens om er melding van te maken dat bij den aankoop van perceelen voor re kening van de gemeente frauduleuze praktij- ken zijn gevolgd, die Groot-Eindhoven voor duizenden hebben benadeeld. Deze praktijken bestonden o. m. hierin, dat de eigenaar van gronden, waarop de ge meente het oog had laten vallen, door perso nen, die van deze plannen op de hoogte wa ren, werden iir elicht en overgehaald een zeer hoogen prijs te vragen. Kwam de koop tot stand en dat geschiedde als regel, on- danks die hooge prijzen dan kregen deze personen hun deel van de winst als beloo- ning voor hun kostbare inlichtingen. Een beambte bij gemeentewerken, die als tusschenpersoon optrad, heeft thans gedeelte lijk reeds toegegeven dergelijke belooningen te hebben aangenomen, doch ook andere per- sonen, die direct of indirect bij het gemeente- bestuur betrokken zijn, moeten deel hebben aan deze duistere ueschiedenis. EEN RECEPTENBOEKJE. De Oliefabrieken Calve-Delft hebben tell dienste van de huisvrouwen een boekje sa- mengesteld, waarin verschiilende recepten voor de bereiding van allerlei spijzen en het maken van saucen en tractaties, alles aan de hand van de vraag„Hoe met de drie Deut sche producten zoo te bakken en te braderij dat de keuken even smakelijk blijft als bq gebruik van enkel boter". Het boekje is gra tis verkrijgbaar.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6