DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, VOLKSUNIVERSITEIT Uit het Pariement Buitenland Lezing RINGERS zaal uitvenkochf. 1928 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, bchalvc Zon- en Feestdagen, ultgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.—-, franco door bet geheele Ri]k 2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. PRUS DER OEWONE ADVERTENTlfiNi Per regel 0.25, bij groote contracten rabat Groote tetters naar plaatsrnfmfeu Brieven franco aan de N. V. Boek- en tiandelsdrukkerij v/U HERMs. COSTER ft ZOOM. Voordam C9. Directeur: C. KRAK. Tetef.nr. Adminisfrafie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Hoofdredacteuri Tj. N. ADEMA. DOIDEIiDAG Postgiro 37060. 29 NOVEMBER Den Haag, 28 November 1928. De landbouwheeft uitsluitend de stof ge- leverd voor de beraadslagingen in de verga- dering der Tweede Kamer van gisteravond De liefhebberij om te spreken was zoo groot, dat eerst na middernacht de minister van Binnenlandsche Zaken aan het woord kwam om de zeventien sprekers van antwoord te dienen. Hij heeft het vlug en vlot gedaan, doch we durven niet zweren, dat hij op elke op- of aantnerking een antwoord heeft gege- yen. Het beleid van den minister is weinig of niet ter sprake gekomen, tenzij om hem hulde te brengen voor zijn activiteit. Men is den heer Kan dankbaar voor zijn b-elangstelling en voortvarendheid en waardeert het ten zeer- ste, dat hij zooveel mogelijk de dingen met eigen oogen wil zien. Over den toestand van den landbouw is in- tusschen dapper geklaagd beet het niet, dat een boer "altijd klaagt? maar omtrent de middelen om den landbouw tot grooter welvaart te brengen is men het toch nog lang nieteens. Van sociaal-democratsche zijde werd verbetering van het pachtstelsel in af- wachting van de algemeene nationalisati: van den grond aanbevolen. Dat velen in pro- tectie heil zoeken, kon blijken uit de redevoe- ringen o.a. van de heeren Van den Heuvel (A.R.) en Braat (PI.), dat anderen de voor- keur geven aan de zorg voor een verhooging der productie en betere voorlichting viel af te leiden uit de redevoeringen van .de heeren Bierema (Vrijheidsb.) en Ebels (V.D.). Voor- al de rede van den heer Bierema was belan^ wekkend, omdat daaruit sprak een man, die op de hoogte is van den landbouw, maar bo- vendien gewapend is met wetenschappelijke kennis en ervaring. Volgens hem heeft men de misere in den landbouw te zoeken in de te hooge kosten der industrie, waardoor de land bouw in een slechtere positie op de wereld- markt komt. Verbetering is zijns inziens slechts te wachten van internationale samen- werking ten einde prijsregelend op te treden en beter rekening te houden met de eischen van het gebruik, zoodat niet verbouwd word, waaraan geen behoefte bestaat of wat reeds voldoende. geproduceerd wordt. Verder hebben we verbetering van de afwa- iering, betere voorlichting voor goed onder- wijs hooren aanbevelen en is er ook gewaar- schuwd tegen de protectionistische neigingen van vele agrariers. Minister Kan heeft op zijn gewone opge- wekte wijze geantwoord. Hij heeft het een en ander gezegd om aan te toonen, dat de be langstelling der regeering in den landbouw groeiende is, maar zij door de financien ge- handicapt wordt Vervolgens heeft hij uiteen- ;ezet, dat hij gaarne den export van land- ouwartikelen zal trachten te bevorderen en daarbij rekent op de medewerking van de landbouworganisaties. Omtrent het pacht- vraagstuk deelde hij mede, dat er een voor- ontwerp van een pachtwet bij de organisaties aanhangig is gemaakt en hij spoedig met een voorstel hoopt te komen. Dat hij met ingeno- menheid constateerde, dat de belangstelling in het land- en tuinbouwonderwijs toeneemt, kan men begrijpen. Ten slotte heeft hij be- loofd de klachten over de toestanden van de landarbciders aan zijn ambtgenoot van Ar- beid over te brengen. Donderdag wordt de behandeling van dit deel der Rijksbegrooting voortgezet. De Tweede Kamer is heden toch wel opge- schoten met de behandeling van de Begroo ting van Justitie. Zij heeft vooreerst de alge meene beschouwingen er over ten einde ge- bracht en is pas uiteengegaan toen zij de eerste afdeeling der begrooting (burgerlijk rechtspraak) had afgehandeld. In het begin van de vergadering van heden heeft de heer Knottenbelt (Vrijheidsb.) ern- stig er over geklaagd, dat de minister niets heeft gedaan om verbetering te brengen in ons huwelijksrecht. Mej. Katz (C.H.) was daarover ook niet te best te spreken en zij drong aan op maatregelen tegen misbruik van de maritale macht. Verder verzocht zij een commissie om den minister voor te lichten omtrent een regeling van den kosteloozen rechtsbijstand en wenschte wettelijke regelen betreffende het huurkoopstelsel. De heer Zandt (St. Ger. Staatsp.) kwam met een heel verlanglijstje zooals een beter. regeling van de tucht onder de advocaten, verbod van lijkverbranding, invoering van de doodstraf, bestrijding van de pornografie, afschaffing van den stem-plicht, betere hand- having van de Zondagswet, maatregelen tegen den woeker. De heer Marchant (V.D.) klaagde over de verkeerde toepassing van de preventieve hech tenis en noemde een aantal voorbeelden daar- van P heer L. de Visser (comm.) heeft daarop de Kamer een sprookje verteld: het gevange niswezen was in Rusland zoo voortreffelijk dat er zeifs qfn vacantieregeling voor de ge- vangenen bestaat. Hij had een welverdiend succes, want de Kamer lachte hartelijk over die fantasie. En de heer De Visser deed alsof hij hec zelf geloofde! De minister van Justitie heeft vervolgens ruim een uur gesproken om de sprekers te be- antwoorden. Voorzoover wij hem hebben kun- nen volgen heeft deze bewindsman niet veel lust om zich aan nieuwigheden te buiten te gaan. Aan het huwelijksgoederenrecht raakt hij in geen geval. Hij herinnerde er aan, dat hij dit reeds dadelijk bij zijn ootreden heeft verklaard en hij is niet van inzicht veranderd Ook aan het ouderlijk gezag wenscht hij niet te raken. De minister erkende het sociale gevaar van het huurkoopsysteem en hij zal overwegen in hoeverre wetteliike maatregelen mogelijk zijn Ook de juistheid van de klachten over woeker erkende hij, maar nu de jurisprudentie er toe schijnt te neigen woekercontracten als strij- dig met de goede z-eden te beschouwen, wil hij liever afwachten hoe zich dit denkbeeld ver der ontwikkelt. De regeling van den kosteloozen rechts bijstand wil de minister onaangetast laten. De toestand is werkelijk niet zoo zorgwekkend en waar bureaux voor rechtsbijstand be- staan, gelijk te Rotterdam, daar worden de onvermogenden zeer behoorlijk aan hun recht geholpen. Wat de schorsing van advocaten hier ter stede betreft, de toestand is niet zoo donker als hii zelf had gedacht. Onlangs had hij ver klaard, dat er dit jaar zooiets van 13 advo caten waren geschorst, doch dat is onjuist ge- weest: het zijn er niet meer dan 6 wat toch ook nogal sciiikken kan! De kwestie van de handhaving van het muziekauteursrecht vond de minister erg lastig, doch van een monopolie aan een on- derneming wilde hij niet veel weten. Maar hij zal de zaak nogeens overdenken. Van een verandering van ons strafstelse1. wilde spr. niets weten en de preventieve heeh- fenis wilde hij er niet in missen. Maar de hem medegedeelde feiten, die a1s misbruiken waren gesignaleerd. zal hij onderzoeken. De preventieve hechtenis van de Indonesische studenten was onvermijdelij-k voor een be hoorlijk onderzoek. De minister denkt er niet aan de eischen van den heer Zandt in te willigen. Alleen om trent de Zondagswet was hij het met de spre kers, die het daarover hadden gehad, eens. dat deze moet worden gehandhaafd. Over d-en kantonrechter, die de overtreders van de verordening op de Zondagssluiting te Zoute- lande wel veroordeelt, doch hun geen straf oplegt, was de minister volstrekt niet te spre ken. Ten slotte is de minister met zekere heftig- heid opgekom-en tegen de bewering van den heer Van Rappard, dat er partiidigheid zou spreken uit zijn benoemingen. Hij vond dat terecht een zeer ernstige beschuldiging en wierp deze verre van zich. Wij meenen hier de hoofdpunten uit's mi nisters antwoord te hebben aangestipt, maar het kan best zijn, dat we iets hebben misver- staan. Minister Donner toch is een der radste en zachtst sprekende leden van het kabinet, zoo dat zeifs de stenografen moeite hebben hem te volgen. Op de gereserveerde tribune zaten een paar zijner naaste gezinsleden, doch deze zijn halverwege zijn rede weggegaan, zij kon- den hem blijkbaar niet volgen! Osgi@!iJksc!h Gvepzicht. DE FRANSCHE OORLOGS- BEGROOTING. Painleye contra Montigny. - Een aanval met cijfers. - Hoe groot is het Fransche leger. Gisteren zijn in de Fransche Kamer de be raadslagingen over de oorlogsbegrooting be- gonnen, waarbij minister Painleve deze be grooting toelichtte. Hij begon met de cijfers te bestrijden, die door Montigny genoemd waren en volgens welke het leger sterker zou zijn dan in 1913. Integendeel zal het leger bij den een-jarigen diensttijd 130.000 man min der tellen dan 15 jaar geleden. Toen was het totaal (de kolonien meegere- kend) 786.100 en niet 582.900, zooals Mon tigny zeide. Straks zal het leger 598.000 man tellen, ongerekend de 56.000 man in de kolonien. Montigny beweerde, dat het totaal 638.000 man zou zijn, ongerekend de kolo nien. Het aantal beroepssoldaten echter zal in 1931 96.000 man grooter zijn d-an in 1913 het geval was. Dit grooter getal wordt ver- corzaakt door de stijging van het aantal kleurlingtroepen, die noodig zijn voor -de be- scherming van de Fransche kolonien in Noord-Afrika en voor het nakomen van de verlichtingen, die -de wereldgebeurtenissen Frankrijk kunnen opleggen Ook moet men bedenken, dat sinds 1913 de lasten van Frankrijk heel wat zijn gestegen. Het aantal van 106.000 beroepssoldaten, dat men bij den een-jarigen dienstplieht noodig zal hebben, is zoo krap mogelijk berek-end. Wat de begrooiingscijfers be-reft, komt men, na aftrek van de kosten van het bezet- tingsleger, die Duitschlaod betaalt en van die van het onderhoud voor de koloniale troe- pen, die in 1913 niet op de oorlogsbegrooting stonden, tot 7305 millioen voor 1929. Zeifs met de kosten van de bezettingstroepen mee kwam men niet hooger dan 7800 milllioen, wat met 1560 millioen goudfranken gelijk staat of 20 millioen meer. De minister maakte er Montigny een ver- wijt van, dat hij hem niet om inlichtingen had gevraagd, alvorens hij met onjuiste statistie- ken was gekomen, die het vreedzame Frank rijk van tegenwoordig te midden zijner geal- lieerden als sterker bewapend voorstellen als het Frankrijk van 1913 tegenover het keizer- rijk Duitschland. Painleve betoogde, dat men oogelijk had, als men den minister van oorlog in tegenspraak trachtte te brengen met den minister van buitera'andsche zaken. Hij heeft met Briand samengewerkt toen Frankrijk te Geneve het vredes-protocol voorstelde en toen deze het verdrag van Locarno teekende. Er is dus geen enkele maatregel getroffen zander overeenstemming tusschen beide ministers. Hierbij merkte Poincare op, dat er overeen stemming was tusschen alle ministers. Painleve verklaarde ten slotte, dat men de nieuwe grenzen in orde moet maken. Er is nog niets gedaan daaraan. De Fransche mili- taire poCitiek is in overeenstemming met de politick van Locarno. Frankrijk weet, -dat zijn machteloosheid anderen in verzoeking zou brengen. Hij wees er op, dat in de toekomst een oor log tusschen twee Europeesche staten even onwaarschijnlijk zal zijn als een oorlog tus schen twee Amerikaansche Staten. Maar zoo ver is men nu nog niet. Daarom moet Frank rijk zijn nationale verdediging bewaren. Zijn verdediging vormt juist een waarborg voor den vrede. Zooals men ziet, is de geheele rede van Paid'eve een aanval op de cijfers van Mon tigny, den adjudant van Caillaux. Het was te verwachten, dat P. inieve dezen aanval doen zou. Intusschen is het al heel moeilijk, verge- lijkingen te maken tusschen 1913 en 1928. Daarvoor zijn de tijden te veel veranderd. Maar dat van ontwapening nog niet veel komt, b'ijkt wel uit bovenstaande getallen. DUITSCHLAND. HET PROCES-MARTHA BARTH. De pseudo-prinses van Pruisen veroordeeld. Het dienstmeisje Martha Barth heeft zich in 26 gevallen schuldig gemaakt aan op- lichting en valschheid in geschrifte ten na- deele van talrijke inwoners van Erfurt en Ilmenau. Reeds in 1921 was zij tot een jaar gevan- genisstraf veroordeeld wegens valschheid in geschriften en later was zij nog tweemaal ge- straft wegens oplichting en diefstal. Martha Barth is de buiten echt geboren dochter van baron Von Treusch-Branden- stein. Zij is vroeger kindermeisje geweest bij ettelijke adellijke familien, zooals bij graaf Berg, bij den vorst Von Lippe, e.a. Bekl., die thans 41 jaar oud is, maar er veel jonger uitziet, is de moeder van twee buiten echt geboren kinderen, van wie er een reeds 16 jaar oud is. Op de vraag van den voorzitter, of zij be- kende schuldig te zijn, antwoordde zij: Ten deele. Bekl. gaf zich o.a. uit voor een natuurlijke dochter eener prinses van Hohenzollern; ook vertelde zij, dat zij met den Duitschen kroonprins een morganatisch huwelijk had gesloten. Van een der getuigen, een bejaarde juf- frouw, Herold genaamd, had zij bij herhaling vrij aanzienlijke bedragen „ten behoeve van den kroonprins" ontvangen, waarvoor bedoel- de getuige zeifs haar sieraden en andere goe- deren naar de bank van leening had moeten brengen. Martha had haar herhaaldelijk brieven van den kroonprins laten zien. Tegenover andere getuigen had bekl. zich indertijd uitgegeven voor grootvorstin van Rusland of als gravin Rittberg. In de motiveering van het vonnis werd het bekl. als een bezwarend feit aangerekend, dat zij koud en ongevoelig was opgetreden, met name tegen mej. Herold. Zij had deze, een eenvoudig menschje, als het ware uitge- zogen. Een predikant, Bergmann, had zij door dreigbrieven bijna zijn functie doen ver- liezen. Ten gunste der bekl. echter sprak de bui- tengewone lichtgeloovigheid harer slacht- offers en het feit, dat in den inflatietijd de be- grippen recht en onrecht waren verdoezeld. DE ARBEIDSCONFLICTEN. De bemiddelingspogingen mislukt? De „Vorwarts" verneemt uit Dusseldorf, dat de kansen op een schikking tot opheffing van de uitsluiting zeer gering zijn. Nog twee overeenkomsten opgezegd Naar het W. B. uit Keulen meldt, heeft de bond van metaal-industrieelen in het district Munster de loonregeling voor de metaal- en ejnailleer-industrie tegen 1 Januari 1929 or- gezegd. Naar van vakvereenigingszijde wordt medegedeeld, is het loontarief voor de Hohen- Limburger metaalindtistrie door de werk- gevers tegen 1 Januari opgezegd. De werkgevers achten het compromis onaannemelijk. De werkgeversbond der N.W.-groep ver- klaart, dat het z.g. compromisvoorstel van Bergemann slechts een voorstel der vakver- eemgingen is, dat reeds vroeger werd ge daan. Het voorziet slechts in en voorloopige regeling op korten termijn en is om deze re- den voor de metaal-industrieelen onaanneme lijk. Een misstand bij de ondersteuning der uitgesloten metaalbewerkers. Het rijkskabinet heeft volgens het „Berl. Tagebl." gisteren beraadslaagd over ed om- standigheid, dat de aan uitgesloten metaal bewerkers verleende ondersteuning in vele gevallen hooger is dan hun loon, zoo meldt Wolff. Het kabinet was van oordeel, dat iets dergelijks in elk geval moest worden verme- den. Van Pruisische zijde is het feit als juist erkend en de Pruisische minister van open- baar welzijn heeft een diepgaand onderzoek toegezegd. In politieke kringen verluidt, dat, naar aanleiding van de dicussie in het rijks kabinet, een commissie van Pruisische ambte- naren naar het Ruhrgebied zal worden ge- zonden en men neemt in den Rijksdag aan, dat deze commissie het euvel uit den weg zal ruimen, waarmede ook een eind zal worden gemaakt aan het gevaar voor een conlfict tus schen de achter ae regeering staande krin gen. Er liepen zelf al weer crisisgeruchten. De Pruisische minister van openbaar wel zijn zou zich gisteren ook naar West-Duitsch- land begeven, om zich ter plaatse van den toestand op de hoogte te stellen en de ophef fing der misstanden voor te bereiden. Een nieuwe arbitrate mtspraak in de Mark. In het loonconflict bij de Marksche ijzer- industrie (Hagen-Schwetm) is een nieuwe ka mer van arbitrage gevormd, die onmiudellijk een uitspraak heeft gedaan, welke door de werkgevers is verworpen en door de arbei- ders aanvaard, die de bindendverklaring voorstelden. ENGELAND. DE ZIEKTE VAN DEN KONING. De geneesheeren geven toe, dat er reden tot ongerustheid bestaat. Een brief van de geneesheeren van den koning van gisterochtend 9 uur aan het ka binet zegt, dat de koning leidt aan ontste- king en opgezetheid van den rechterlong en aan een uitgebreide pleuritis aan den rechter- kant. Een dergelijke infectie is van nature ernstig. De ziekte is tot dusver in bedwang gehouden, de kracht er van is afgenomen en de symptomen zijn verzacht, terwijl de dokto- ren hopen den duur te kunnen beperken. Gistermiddag om half twee zijn de genees heeren op het paleis teruggekeerd, waar de minister van binnenlandsche zaken sinds den middag vertoefde Om half vier deelden de geneesheeren aan het kabinet mede, dat er, gezien de infectie van de rechterlong, re den tot ongerustheid is, die voorloopig zal blijven bestaan. De toestand van de long toont echter eenigen voortuitgang en de zieke blijft op krachten. Deze brief is een gevolg van den wensch, door het kabinet uitgesproken, om van de doktoren een uitvoeriger meening te krijgen over's konings ziekte dan in de dagelijksche bulletins tot uiting komt. Het bulletin van S30 gisteravond luidde: de koning heeft een vrij goeden dag gehad en de algemeene toestand is onveranderd. De prins van Wales is gisteren te Dar-es- Salaam aangekomen en heeft zijn intrek in de woning van den gouverneur genomen. De kruiser Enterprise" wordt er Zaterdag- avond verwacht. Deze kan bij gunstig weer Dinsdag 11 December vroeg te Brindisi aan- komen, waardoor de prins nog Woensdag- nacht te Londen zou kunnen zijn. De hertog van Gloucester wordt vandaag te Das-es- Salaam verwacht. Het telegram waarin de Prins zijn terug- komst aankondig-de, was aan den eerste-mi- nister gericht en luidde „Met het oog op de ziekte van Zijpe Maje- steit den Koning komen mijn broer en ik zoo spoedig mogelijk naar Engeland terug". De kruiser Enterprise is naar Dar-es- Salaam gedirigeerd om de twee prinsen af te 1 halen. Dinsdagavond was de Prins na een paar dagen in het binnenland gejaagd te hebben, te Dodoma teruggekeerd. De Enterprise heeft een snelheid van 33 knoopen en zal den Prins denkelijk in negen dagen naar Brindisi brengen, van waar hij over land verder zal reizen. NA DE RAMP VAN DE „VESTRIS". De veiligheid der marconisten. In het Lagerhuis zijn Dinsdag weer een aantal vragen gesteld met betrekking tot de schipbreuk van de „Vestris". Een belang- rijke vraag was die van Sir R. Thomas, welke de veiligheid van de marconisten aan boord betrof. Hij stel(je de vraag of er geen toestel Geen kaarten meer verkrijgbaar. kon worden aangebracht, dat automatisch het S.O.S.-sein doorgaf, waardoor de marconis ten intijds het sdiip zouden kunnen verlaten, als dit noodig werd. De minister van handel Sir Philipp Cun- cliffe Lister antwoordde, dat dat niet zoo een voudig was, als het leek, omdat er niet al leen berichten werden uitgezonden, maar ook binnenkwamen en dat" daarop eventueel moest worden geantwoord. De Britsche draadlooze dienst meldt nog, dat den minister van Handel voorts ge vraagd werd of hij zou willen overwegen het als een verplichting voor te schrijven dat alle passagierschepen met ten minste een motorreddingsboot zouden worden uitgerust. voorzien van een draadlooze zend- en ont- vang-installatie. De minister antwoordde dat deze quaes- ties zouden worden onder de oogen gezien op de internationale conference inzake de persoonlijke veiligheid op zee, die in het vol- gend-e voorjaar zal worden gehouden. FRANKRIJK. DE OORLOGSBEGROOTING. De militaire medewerker van het Journal des Debats, wijdt in dat blad een beschou- wing aan de oorlogsbegrooting. Hij komt daarin ook over de voorstellen tot grensver- dediging te spreken en zegt in dit verband o.m.: Wat betreft het in staat van verdediging brengen van de grenzen, voeren bepaalde politici aan, dat na Locarno en het Briand- Kelloggpact de Fransche veiligheid zco goed verzekerd is, dat versterkingswerken over- bodig worden. Indien dat inderdaad zoo ware, zou men zich afvragen, waarom zij hun gedachte niet tot het eind toe vervolgen en niet doodeenvoudig om afschaffing van het leger vragen. Anderen stellen de kwestie wat minder absoluut en schijnen te aarzelen om voor de dit jaar gpvraagde credieten te stem- men, omdat het volgens hen slechts een begin is en de credieten in de volgende jaren steeds hooger zullen worden. De rapporteur over het begrooiings-ontwerp ontkent dit niet, maar de versterkingswerken blijven voor hem een noodzaak. Hij heeft volkomen gelijk. Wanneer wij zeker wisten dat de volgende oorlog uitsluitend in de lucht zal worden beslist, zou versterkiflg overbodig zijn. Maar ook al geeft men toe, dat de voov- uitgang van de luchtvaart kan maken, dat het zoo gebeurt, dan nog moet men erkennen dat niets minder zeker is. Wij1 moeten ons nog even goed op het land hoeden als in de lucht en het is niet zeker, dat dat ooit anders zal kunnen zijn. Want juist tekortkomingen in het algemeene verdedigingsstelsel worden verzoekingen voor een eventueelen vijand: wij: behoeven slechts aan 1914 te denken en aan de rol die onze versterkste barriere in het oosten bij de beginoperaties heeft gespeeld' ondanks haar onvolkomendheden. De eenige wensch, dien men moet koesteren is, dat da zorg voor de versterkingswerken de andere onderdeelen der landsverdediging, met nauie de technische ontwikkeling der verschillende wapenen, niet in het vergeetboek zal doen geraken. DE WRAAK VAN EEN KINDER- a MEISJE. Een kindermeisje te Carhaix bij Quimpef, zelf nog een kind, want het is niet ouder dan dertien jaar, heeft om zich te wreken op de menschen bij wie het dtende, een kindje van dertien maanden in een waschtobbe verdron- ken. Het kindermeisje heeft aan de gendarme van Carhaix, die haar in hechtenis kwam nemen gezegd, dat zij1 het kleine meisje had verdronken omdat ze zoo dikwijls werd be rispt. ITALIe. EEN BANKKRACH. Patnottische reclame. Het blad „Mezzogiorno" meldt, datde Na- politaansche bank Credito Meridionale haar loketten heeft gesloten. Het blad klaagt er over, dat deze bankinstelling, welke over een kapitaal van slechts 12 millioen lire en nog geen half millioen lire reservekapitaal be- schikte, door patriottisch getinte reclame er in slaagde 350 millioen lire aan inleggelden bijeen te krijgen. De bank mhakte ook reclame door zeven centraal-bureaux op te richten in zeven provinciale hoofdsteden en voorts drie filialen, 125 agentschappeh en 171 cor- respondentschappen. De deconfiture der bank moet een gevolg zijn van gewaagde speculates. DE KAZERNE VAN HET VATIKAAN. Dak ingestort. V. D. meldt uit Rome, dat Dinsdag een ge- deelte van het dak van de kazerne der Pause lijke Garde is ingestort. Het gebouw dateert uit dec tijd van Sixtus V (1585—1590)- KMAARSCHE CODRANT atfs 2SDMBMM0HHHHI

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1