OAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Buitenland Honderd dertlgste laargang 1928 Iboimcmentsprljs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adrertenttepr. 25 ct. p. regel, grootere letters nm Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Adminlstr. No. 3. No. 83. Dagelijksch overzicht, BSnnenland ffo. 2§4 Dit nummer besfaat uit 3 blade YRIJD tB Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. 30 iOYEMBGR de, zijn in beslag genomen. Daar de drie mannen geen technische kennis bezitten, ver- moedt men echter dat zij slechts handlangers van de eigenlijke valsche munters waren, die nog niet ontdekt zijn. EEN BRUTAAL STUKJE. In een bekende Berlijnsohe juwelierszaak hebben Woensdag twee buitenlanders uit een vitrine een blad met 288 kostbare ringen ter waarde van 200.000 Mark gestolen. De die- ven zijn met bijzondere koelbloedigheid en handigheid te werk gegaan en konden zich ruStig verwijderen. Een belooning van 10.000 M. is uitgeloofd vobr het terugvinden der kostbaarheden. Nader meldt het W. B, dat de dieven goed- gekleede heeren waren, naar het uiterlijk te oordeelen Amerikanen, die zeer gebroken Duitsch spraken. Een hunner vroeg een das- speld te zien; de bezoekers bekeken enkele exemplaren, welke hun werden voorgelegd, waarna een hunner zich van de toonbank af- wendde en als in gedachten verzonken -bij de vitrine ging staan. De ander deed intusschen zijn keuze en betaalde met een duizendmark- biljet. Tijdens het wisselen stond de tweede vreemdeling schijnbaar achteloos met zijn rug naar de vitrine en toen de winkeljuf- frouw 't blad met ringen weer in de vitrine wilde plaatsen, hield hij haar tegen met de verklaring dat hij ook een dasspeld wilde koopen. Na het geldwisselen verlieten beide heeren den winkel. waarbij een hunner handschoe- nen en stok op de toonbank liet liggen. Ie- rnand van 't personnel liep hen achterna om hen te waarschuwen, waarop beiden terug- keerden om hun zakente halen. Pas veel later bleek, dat het geheele vitrineblad verdwenen was. Beide dieven droegen wijde regenjassen, welke hun manoeuvres moeten hebben verge- makkelijkt. Opmerkelijk is,- dat den vorigen dag de- zelide winkel door een elegant gekleed heer, die zich'Martelecpoemde, slechts Fransch sprak en als adres de F^ansche legatie opgaf, opgelicht is voor een ring van een waarde van 12.000 M. Hij had een met briljanten omzetten ring op tafel gelegd om z.g. te rui- len voor een anderen. Toen hem het blad rin gen, -hetzelfde dat Woensdag gestolen is, werd- getoond, heeft hij handig een der rin gen verwisseld met een waardelooze Fran- sche 'iirfitalie. Ook toen werd 't bedrog eerst ha het vertryk jvah den diet bemerkt. Op het Frangche '.ggzantschap wist men natuurlijk niets. van .een heer Martelec. EE-N'PRINS VAN HOHENLOHE ONDER CURATEELE GESTELD. In de Duitsche pers deelt graaf Lubbert van Westfalenals voogd van prins August van Hohenlohe-Oehringen mede, dat deze bij besl-uit van de rechtbank van Kassel wegens verspilling onder curateele-is-gesteld en dat hij niet-voor de door den prins gemaakte schulden kan opkomen. Prins August vah Hdhenlohe is een neef yan prins'Christian Krafft zur Hohenlohe die in 1913 het grootste gedeelte van zijn vermogen,' n'amelijk ongeveer 150 millioen mark, had verloren, maar er later toch weer eenigszjns. boven op is gekomen, dank zij de handige speculaties van den za.akwaarnemer Toen prins Krafft zur Hohenlohe twee jaar geleden stierf, erfde zijn broer het fideicom- mis en de thans onder curateele gestelde prins de rest van' zijn vermogen. Daar de overledene wist dat zijn neef veel geld ver- spilde (hij was vroeger reeds eens onder cu rateele gesteld) bepaa'de hij in zijn testa ment dat -een commissie over het door zijn •neef -te ontvangen - vermogen zou waken Prins August kreeg slechts een (aarlijksche rente van zestig dnizend mark uithetaald en verder eeri villa te Grunewald bij Berlijn. Een tijdlang ging alles goed, toen begon de. prins weer met yolle .handen geld uit te geven. Tevens ging hij zaken doen en hier- mede verloor hij millioenen. Hij interesseerde zich voor een bedrag van 1.200.000 mark bij -verschillende ondernemingen, waarvoor hij wissels gaf. Voorts kocht hij voor 2.000.000 mark een aant'arschildefijen die hij voor 1.200.000 verpandde.ook ditmaal schreef hii wissels.uit. In beide gevallen verloor hij veel •geld,, in plaats van, te verdienen zooals hij had gehoopt. Daarom wenschte de familie van den prins dat hii onnieuw onder cura teele zou worden gesteld. De otitis is sedert enkele maanden ge- 'trouwd.j j DUITSCH-NATIONALE RELLETJES TE SLEESWIJK-HOLSTEIN. In Sleeswijk-Holstein zijn in de laatste dagen verschillende relletjes voorgevallen die uitgelokt waren door de leden van den Landbund, de machtige organisatie van Duitsch-nationale bopren. In verscheidene ge- meenten zijn .be'ambten die de door de boeren verschuldigde belastingen kwamen innen, aangevallen en afgeranseld. Om te beletten dat de politie te hulp zou komen had men boomen cmgehakt en dwars over den weg ge legd. Bij enkele' beambten werden de ruiten ingeslageri. In een te Itzehoe gehouden vergadering gaf een der sotekers den aanwezigen deh raad geen belasting-meer te betaleri, maar zich te wapenen met geweren en hooivorken en aldus naar de belastingkantoren op te trekken. Deze woorden lokten geestdriftig app-laus uit. Slechts met moeite konden eenige bezadigde elementen de aanwezigen weet- houden aan den raad van den spreker gevolg AAN DE GRENS VAN IRAK. Te Bassorah loopt het gerucht dat de sjeik Feisal-ed-Dawisj, wiens Wahabietische aan- hangers in den vorigen winter invallen in Iraksch gebied hebben gedaan en daarbij moordden en plunderden, in conflict met ko- ning Ibn. Saoed van Hadzjas is gekomen. SPOORWEG-RECLAME. De Great Western Railway heeft bij wijz-e van proef op den eersten Woensdag van deze maand goedkoope retourbiljetten van Birmingham naar Londen uitgegeven, om het publi-ek in staat te stellen middagvoorstel- ling-en in de schouwburgen en andere pu- blieke vermakelijkhed-en te Londen te be- zoeken. De prijs voor de 178 K.M. lange reis bedraagt 6 sh. Tegelijk met het spoor- bilj-et, kan men aan de loketten een entree- biljet koopen, en heeft daarbij de keuze uit 30 theaters. In den trein is ook gel-egenheid voor middag- en avondeten. FRANKRIJK. WAS IN HET HEELE LAND. Overal in Frankrijk wassen door de hevige regens der laatste dagen de rivieren met name de Seine, de Marne en de Aisne. De waterstand van de Marne en de Aisne is bij- zonder verontrustend. De verbindingen zijn op sommige plaatsen reeds verbroken. Tengevolge van hevigen sneeuwval is het verkeer op den autoweg van Geneve naar Parijs gestaakt. IS HET KABINET ONWETTIG? Een vraag aan Poineare. Tijdens de behandeling van de oorlogsbe- grooting in de Kamer heeft de communisti- sch-e afgevaardigde Breton een kwesti-e op- geworpen, die weliswaar een ietwat acade- misch karakter droeg, doch toch de belang- stelling had van tal van leden. Zij betrof het w-etsontwerp, strekkend-e tot het openen van de noodige credieten in verband met de jongste wijzigingen in de samenstelling der regeering. Breton beweerde nu dat de hui- dige samenstelling van het kabin-et in strijd is met art. 8 van de wet van 20 Juni 1920, krachtens welke slechts door een wet tot de instelling van ministeries en onder-secre- tariaten, alsmede tot overdracht van be- voegdheden, kan worden besloten. Door de Kamer voor een voldongen felt te plaatsen, heeft Poineare het stelsel der z.g. decrets- lois uitgebr-eid. Indertijd schafte hij de onder- secretariaten af, nu heeft hij ze weer inge- steld. Of ze waren nuttig, en waarom werden ze dan met schending der wet opgeheven; 6f ze zijn nutteloos, en waarom worden ze dan weer ingesteld? Bovendien zijn tenge volge van de overdracht van bevoegdheden verschillende dienstkaders uit hun verband gerukt. Poineare heeft er zich toe bepaald te ant- woorden dat al zijn voorgangers zonder on- d-erscheid hetzelfde verwijt verdienen. Alle kabinetten sedert 1920 zijn op die manier sa- mengesteld. Bovendien heeft de zaak een grondwettelijk karakter: het Staatshoofd heeft het recht zijn ministers te benoemen. Maar als het de Kamer niet bevalt zoo voegde Poineare er sch-erp aan toe dan heeft z-e me maar omver te werpen. Doch ik geloof niet dat dit in haar voornemen ligt! Dat bl-eek inderdaad niet, want de credie ten werden zonder hoofdelijke stemmen aan- genomen. HET SCHANDAAL DER OORLOGS- KERKHOVEN De. aanleg der nationate kerkhoven. Voor de twaalfde kamer der correctionneele rechtbank te Parijs is een proces begonnen, dat een der luguberste feiten uit de jaren on- middellijk na den oorlog in de herinnering roept: de schandelijke wijze, waarop met de gesneuvelden op de militaire frontkerkhoven is omgesprongen. Toen in 1924 de verwoeste gebieden In Frankrijk eenigermate opgeruimd en hersteld waren bleek dat zich in het geheel 2900 militaire kerkhoven in de voormalige front- zone bevonden behalve nog de ge'isoleerde graven. Er werd toen besloten dat eenerzijds het stoffelijk overschot der gesneuvelden, het- welk door de familie zou worden opgeeischt, op kost-en van den Staat zou worden terugge- geven; anderzijds dat de vele kerkhoven over het oorlogstooneel verspreid, tot een paar uit- gestrekte nationale kerkhoven zouden worden vervormd. Voor het delicate werk van de restitutie der lijken of het opgraven en weer opnieuw ter aardebestellen ervan, werd de hulp ingeroe- pen van de Societe generale des pompes fune- fres, welke echter de door den Staat gestelde voorwaarden niet wilde aanvaarden. De ar- beid werd toen aan twee particuliere onder nemers opgedragen, die de volledige conces- sie kregen voor het opgraven en het weer op nieuw begraven over het geheele front. Het heet dat deze beide, op winstbejag uit- zijnde ondernemers zich op schandelijke wijze van hun opdracht hebben gekweten. Zij ver- richten de identificatie der lijken dermate slordig dat er pijnlijke vergissingen voorvie- len, vele lijken werden verminkt, zoek raakten of werden vergeten. De oudstrijders-organisaties waren hoogst verontwaardigd over het gebeurde. Zij pro- testeerden zonder resultaat, totdat eindelijk Jean Perrigault in de „Petit Nigois" mede- deelde dat de ondernemers 40 millioen met het werk hadden verdiend en nu ergens aan de Riviera op hun lauweren rusten. De?e acfatten zich daarover beleedigd en dienden een kla-cht in tegen Perrigault. De zaak is thans voorgekomen, en de rol der beide begrafenisondernemers, bij den som> beren arbeia van destijds gespeeld, zal nader worden beschouwd. BELGI6. DE AMNESTIE-WETTEN IN EERSTE LEZING AANGENOMEN. De Belgische Kamer heeft in eerste lezing aangenomen de door de regeering ingedienae amnestiewet, waardoor aan de tot minder dan 10 jaar gev. veroordeelden en aan de bij verstek veroordeelden, die aan zekere voorwaarden voldoen, amnestie wordt ver- leend. Degenen, die tot zwaardere straffen zijn veroordeeld, ook Dr. Borms, zijn bij dee amnestie-verleening dus niet inbegrepen. De volgens dit wetsontwerp begenadigden zullen echter verstoken blijven van hun bur-, gerlijke en politieke rechten. ZWITSERLAND. WINTER. V Sinds Woensdagmorgen sneeuwt het in gee heel Zwitserland tot aan het meer van Ge neve. De temperatuur is om het vriespunt. Op de bergen is de sneeuwval nog sterker. Op de Rigi ligt 3'5 tot 40 cM. sneeuw en heerscht een koud-e van 8 a 9 graden. Op sommige plaatsen is de wintersport reeds aangevan- gen. Zwitserland gereed om de sportgas- ten te ontvangen. ij Men schrijft uit Davos aan het HbL: Terwijl we hier in't hoogdal van den storm, die 16 November in West-Europa gewoea heeft, alleen maar iets gemerkt hebben door de courantenberichten, de storm die Vrijdag 23 November begonnen is, heetf hier heel andere sporen achtergelaten. In den nacht van Vrijdag 23 op Zaterdag 24 Nov. steeg de temperatuur tot ver boven het dooipunt, het begort te regenen. maar Zaterdagochtend om acht uur ging de regen over in sneeuw. De sneeuwval duurde met wisselen en heftigheid tot Maandagavond, Toen was het sneeuwdek bijna een mder dik- Het spoorwegverkeer op de Rhatische baan ondervond groote stagnatie. Enkele treinen kwamen met ruim vijf uur vertraging binnen. De woedende sneeuwstorm had tusschen Klosters en Davos vijf groote dennenboomen ontworteld, die op de bovenleiding terechf waren gekomen, de electrische leiding hadden vernield, maar tevens voor stoomtreinen den weg hadden versnerd. Na uren en uren hard werken in barre koude en sneeuwjacht kregen de baanwerkers de lijn vrij en kon't verkeer voortgan-g vinden. Een zeldzame pfestatie hebben de auto* bussen in Davos geleverd; in andere winter- sportplaatsen reden's winters de zware post- auto's met rupsbanden of desnoods met sneeuwkettingen. De groote autobussen die sinds dezen zomer in een halfuur-dienst de verbinding Davos DorfDavos Platz onder- houden hebben en waarvan de een 5000 en de ander ruim 7000 K.G. weegt, zijn zonder sneeuwkettingen doorgereden en hebben tijdens dez° sneeuwjacht, die zoo fel was als we sinds jaren niet hebben gehad, met be- hulp van den Fluela-postauto en de groot; sproeiauto, alien op gewone banden, de Da- voser Promenade tot een praehtige gladde weg gevormd. En de autobusdienst heeft geen minuut vertraging gehad. Davos, maar niet alleen Davos, heel Zwit serland is gereed de sportgasten te ontvan gen. ITALIe. VOOR DE FASCISTISCHE JEUGD. Een millioen voor het OlympLsci comite. De commissie van beheer van het bij zondere fonds van het ministerie der COrpo- raties heeft, nu de balans daarvan een over schot van ongeveer zeven millioen aanwijst. besloten daarvan een millioen ter beschik- king te stellen van het nationale olympische comite en honderdduizend lire voor de kolo- niale vereeniging tot uitspanning. De commissie heeft deze bijdragen ge- schonken met de bedoeling bij te dragen tot de lichamelijke en geestelijke ontwikkeling van de fascistische jeugd. VOOR DE SCHATKIST. f Volgens een draadloos beripht uit Rom* heeft het hoofd van de regeering gisteren een arbeidersafvaardiging uit de provincie Ber gamo ontvangen, die een half millioen lire kwam brengen ter versterking van 's lands schatkist. Deze som is door de Bergamasker arbeiders bijeengebracht. In zijn antwoord heeft Mussolini de schen- kers warm geprezen. ENGELAND EN AMERIKA. Een voorstel van Britten. Een commissie voor de EngelschAme- rikaansche vlootbesprekingen. Na het mislukken van de Fransch- Engelsche vlootovereenkomst, die in de oogen der Amerikaansche staatslieden geen genade heeft kunnen vinden, en aan de ver- houding tusschen Engeland en Amerika geen goed heeft gedaan, wenden de Engel- sche politici zich thans weer vrijwel recht- streeks tot Amerika,. Het echec der Geneef- sche drie-mogendhedenconventie heeft het vraagstuk der ontwapening in een netelige positie gebracht en Groot-Brittannie heeft er net grootste belang bij er Amerika van te weerhouden, dat zij op eigen gelegenheid maar nieuwe kruisers in onbeperkte hoe- yeelheid laat bouwen. Hoe nu de verhoudingen tusschen b dde landen te verbeteren? Daartoe heeft Bitten, de voorzitter van de commissie voor mari- tieme aangelegenhtden uit het Amer!'aan- sche Huis van Afgevaardigden, een poging gedaan. In een telegram aan Baliwin stelde hij voor, dat na Hoovers aar.vaarding van zijn presidentschap, een commissie, samenge- steld uit Britsche parlementsleden en leden van de commissie-Britten, samen zou komen in Canada, teneiude nieuwe besprekingen te voeren over de gelijkheid van macht ter zee tusschen beide landen in alle klassen van oorlogsschepen, die niet onder de beperkings- overeenkomst van Washington vallen. Zoodra dit telegram bekend werd, is de kritiek losgekomen. In Amerika is een zeker gedeelte van de pers, dat Engeland onvrien- delijk gezind is, er als de kippen bij, om Britten eigengereidheid te verwijten. Zoo is er bijv. een opmerking gemaakt, dat Brit ten buiten de regeering om, zich tot een bui- tenlandsche regeering wendt, om een aange- legenheid te bespreken, waarbij de politick van zijn eigen land ten nauwste betrokken is ken is. Nu had Britten misschien beter gedaan, als hij zich tot het een of ander gezaghebbend Britsch parlementslid gewend had. In Engeland is Britten's denkbeeld begrij- pelijkerwijs met instemmirig-ontvangen. Meit is daar steeds bereid, elke toenadering van Amerika te aanvaarden. Echter men voelf daar ook zeer goed, dat men in dit geval zekerheid moet hebben, dat het werkelijk A'merika zelf is en niet de een of andere Amerikaan, die de hand der toenadering reikt. Dus oppert men daar in parlementaire kringen, ondanks alle sympathie voor het frissche denkbeeld, bedenkingen van formee- len aard. In de eerste plaats zullen de En- gelsche parlementsleden juist na begin Maart spoedig in beslag genomen worden door hun verkiezingsveldtocht en verder merkt men op dat de Engelsche regeering heel niet gebonden zou zijn door de beslui- ten van deze coriferentie. Het eerste argu ment moge hout snijden, het laatste zeker niet, want de conferentie zal slechts verslag uitbrengen aan de regeering over de moge- Jijkheden om tot een vlootvacantie te komen, en. hoe dan ook, zou haar verslag een basis zijn waarop de twee regeeringen, verzekerd van steun in de parlementen, met vrucht kon den voortbouwen. Er is geen enkele reden om het om formeele .redenen te verwerpen, want als de verkiezing in Engeland er lastig tusschen komt. kan men nog wat wachten. Intusschen is het een verheugend feit te noemen. dat er althans weer pogingen ge daan worden, om tot een overeenkomst te komen tusschen deze beide staten. Met een totstandkoming van een Engelsch-Ameri- kaanscbe entente zijn tenslotte niet alleen deze beide landen, maar ook de andere staten ten hoOgste'gebaat. DUITSCHLAND. HITLERIANEN IN ACTIE. Nachtelijke oefeningen. Eenige weken geleden bleek aan de over- heid te Kassel, dat de nationaal-socialistische arbeiderspartij in het district Kirchhain bij Marburg een organisatie had gevormd, die een onmiskenbaar militair karakter droeg en haar leden militaire oefeningen liet hou- den. Naar de Vorwarts mededeelt, is bij het onderzoek duidelijk gebleken, dat men hier te doen had met een onwettige organisatie, welke door den .landraad Von und zu Gilsa op zijn min'st genomen-geduld werd. Het bleek, dat de nationaal-socialisten sinds vier weken nachtelijke oefeningen hielden in de bosschen van het district. In verband -hier- mede heeft de Pruisische minister van bin- nenlandsche zaken Grzezynski onmiddellijk de schorsing van den landraad gelast. De autoriteiten onderzoeken thans nog, welke maafregelen tegen de leden der organisatie moeten worden genomen. VALSCHE MUNTERS. In de streek van Fulda is de politie. een groote bende valsche munters op het spoor gekomen, die er haar werk van maakte val sche stukken van 1, 2 en 3 mark te vervaardi- gen en uit te geven. Drie Poolsche arbeiders zijn als leden der bende gevangen genomen en een groote hoeveelheid valsch geld en ge- reedschap dat tot vervaardiging ervao djen- ROOFMOORD. De directeur van de N.V. A. de Haas Jr.j de heer P. C. Lans, te Rotterdam, is gister- avond in zijn kantoor, gevestigd op den Oostzeedijk 154, vermoord, terwijl de brand- kast leeggeplunderd is. Het kantoor is gelegen aan een slop, dat uitkomt op een binnenplaatsje, dat weer in verbinding staat met aen Oostzeedijk door een hek met een poort. Gisteravond bleef de heer Lans langer uit dan gewoonlijk, zoodat zijn familieleden ongerust werden en onge. veer kwart over zeven het kantoor opbelden, evenwel zonder gehoor te krijgen. Daar men dit verdacht vond, is de dochter van den hw

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1