Iltiinuli Eiirnt De wettige Erfgenaam. Dames Kinderklee en van dagen m PEPERMUNl Honderd dertigste Jairpng. Sfadsiiieuws FEII1LLET0N. Vaseline Chesehrough Kamferijs No 284 1928 Vrljda^ 30 November. RacSio-huekje Zaterdag 1 December. Hilversum, 1071 M. 10.—10.15 Morgen- wijding. 12.30—2.— Concert door het Boris Lensky-Trio. 2.—3.30 Aansluiting van het Tuschinski Theater te Amsterdam. Orkest onder leiding van Max Tak. P. Pdlla, orgel. 4—4.30 Italiaansche les, beginners. 4.30— 5— Italiaansche les, gevorderden. 5.-5.25 Fransche les, beginners. 5.255.50 Fransche les gevorderden. 5.506.50 Concert door het Omroeporkest. 6.50-7.15 Duitsche les, be ginners. 7.15—7.40 Duitsche les, gevorder- ^8 V. A. R. A. Concert. Het Utrechtsch Stedelijk Orkest onder leiding van Evert Cor- nelis. Jean Cellers, viool. Spr.: L. v. d. Wal, voorzitter van den Alg. Ned. Bouwarb. Bond. 10.30—11.45 V. A. R. A. Aansluiting van de Cinema Royal te Amsterdam. Orkest onder leiding van Hugo de Groot. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1852 M.) (Uitsluitend K. R. O.) 12.30—1 30 Concert door het K. R. O.-Trio. 3.-4.— Kinderuur- tie door Mevr. Nieuwenhuis en Mevr. D Schramade. 5.30—6.50 Gramofoonmuziek. g 50—7.— Katholieke berichten. 7—7.30 En- gelsche les. 7.30 —8.— Kniples. 8.8.20 Spr.- Drs. H. A. Kaag: Economic. 8.20 Con cert. R.K. Harmonic „St. Caecilia" uit Nieu- wendam. Mej. M. Kleyn, sopraan. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 1.20 —2 20 Het Carlton Hotel Octet. 2 50 Feest van de Hackney School. 3.50 Ealttadencon- cert. E. Griffin, sopraan. I. Menzies, bariton. B Hum-by, piano. 4.35 Dansmuziek 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Rugbywedstrijd. 6.35 Nieuwsberichten. 7.— Muziek. 7.05 Schu bert's muziek voor viool en piano. 7.20 Om- roepcauserie 7.35-Muziek. 7.45 Sportpraatje. 8 05 Populair Schotsch concert in de Kings- way Hall. Kapel v. d. H.M. Schotsche Gar de. K. Arundel, bariton B. Bannerman, alt. A. Brown, orgel. 9 20 Nieuwsberichten 0 35 Causerie. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 Vaudeville. Dans-orkest en variete-artisten. Uit het Palladium. 10 55—12.20 Dansmu- muziek. Parijs Radio-Paris", 1750 M. 12 50— 2.10 Gramofoonmuziek. 4.05—5.05 Dans muziek. Jose OhisKry Symphonians. 8.20 „Mevr. de Hertogin", Offenbach, met mede- werking van Mile. Ferrare. Langenberg, 469 M. 11.30 Mechanische muziek. 12.25—1.50 Orkestconcert. 5.05— 5.50 Concert. Cornetkwartet en Dubbelkwar- tet „Beethoven". 7.20 Vroolijke avond. „Papa hat's eriaubt", radio-hoorspel van Miiller. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen (Zeesen), 1250 en 1680 M. 11.20—4.20 Lezingen. 4.20—5.20 Orkestconcert. 5.207.05 Lezingen. 7.20 Concert door leden van het Berliner Philhar- monisch Orkest. 8.20 Marek Weber speelt. Daarna dansmuziek. 11.20 Radio-tooneel „Jenseints". Hamburg, 395 M. 3.50 Piano- en viool- concert. 4.50 Orkestconcert. 7.20 „Tolle Brautfahrt", kom. opera in 2 acten v Boeieldieu. Daarna tot 11.10 Cabaret. Brussel, 509 M. 5.20 Dansmuziek 7.05 Vioolconcert. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.25 Galaconcert. 10.40—11.20 Dansmuziek. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Woensdagavond kwam de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier in algemeene vergadering ten Stadhuize bijeen. Afwezig waren de hee- ren Valkering, Grondsma en de Raat met kennisgeving, de heer Endel zonder bericht en de heer Arntz. Voorzitter was de heer Kolster, die mede- deelde voor dezen avond het presidium te moeten waarnemen tengevolge van droeve familieocnstandigheden van den heer Arntz. Punt 1 der agenda was: Ingekomen stukken a. Schrijven van den Algemeenen Neder- iandschen Molenaarsbond te Utrecht, met verzoek verschillende door hem aangegeven bemerkingen op het on twerp nieuwe Veilig- heidswet, in overweging te willen nemen. Voor kennisgeving aangenomen. b. Afschrift van een adres der Kamer van Koophandel te Rotterdam, gericht aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, inzake de ontwerp-begrooting voor het dienstjaar 1929 met betrekking tot de afschaffing der wegtollen. De heer mr. M o e n s die het adres had bestudeerd, gaf hierbij eenige toelichtingen, Door E. PHILIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mej. E. J. B. 3 „Ik wensch met U te spreken over Uw fader", kondigde de advocaat aan ,,Ge ziet dat ik heel goed weet, wie gij zijt Ik kende Uw vader reeds, toen hij Uw jaren had Voor een oppervlakkig waarnemer scheen de woede verdwenen van het gelaat van den jongen man. De uitdrukking was strak en beheerscht. Toch brandde nog koortsige gloed in zijn oogen. „Ik zou u raden", zeide hij, te zwijgen. „U heeft mij herinnerd, dat ik nog tot deze aarde behoor, een leek ben, vrij te doen wat ik wil. Indien ik zou moeten denken, dat U een vriend is geweest van mijn vader, weet u, wat ik dan ger.eigd zou zijn te doen?" „Nu?" „U over den muur te werpen. U ziet dien hoek, daar is een steile helling van 300 M." Sir Stephen was geen lafaard. Hij bleef volkomen onbewogen. ..Is dat de stemming, waarin gij daar- waarna hij concludeerde dat de tollen mo- gen worden beschouwd als uit den tijd zijn- ae, zoodat de afkoop, waartoe de minister in beginsel bereid is, zoo spoedig mogelijk tot stand dient te komen. Spr. stelde voor in dien geest te adviseeren. Onder applaus werd aldus besloten. c. Schrijven van de heeren Jb. Kuijper c.s. te Barsingerhorn, inzake de heffing van sluisgeld aan de sluis te Verlaat. De heer H o o g 1 a n d had met verschil lende schippers over deze kwestoe gesproken en geen van alien was voor vergrooting der sluis, omdat zij vreezen dat de kosten daar- van op hen worden verhaald, dus ook op die schippers, die, omdat zij schuiten hebben van kleine afmeting, geen belang hebben bij die vergrooting. Spr. zelf was ook niet voor die vergrooting, omdat toch door de kanalisatie verbetering in den toestand der scheepvaart zal kotnen. Spr. meende te mogen aannemen, dat binnen met al te langen.tijd met die ka nalisatie zal worden begonnen. De ter plaat- se bestaande moeilijkheaen zullen door sluis- vergrooting waarschijnlijk slechts worden verplaatst en misschien zelfs verergeren, als er grootere schepen in de vaart komen. De heer Nobel merkte op, dat de ver grooting van de sluis betaald wordt door Oude- en Nieuwe-Niedorp. Schippers uit Winkel en Barsingerhorn moeten daarom meer sluisgeld betalen. Spr. meende dat de schippers de grootere sluis niet noodig heb ben en adviseerde adressanten ter wille te zijn en hun protest bij Ged. Staten tegen het verhoogde sluisgeld te steunen. Na korte bespreking werd alzoo besloten. d. Adres van den Nederlandsche Slagers- bond, met verzoek adhaesie te betuigen aan het door hen verzonden adres aan den minis ter van arbeid inzake de plaatsing van de slagerijen onder de winkelbedrijven. De heer S c h m a 1 z verklaarde zich voor adhaesie-betuiging, omdat in slagerijen even- goed als in kapperszaken, die als winkels worden aangemerkt, wordt verkocht, zelfs nog in sterkere mate dan in die zaken. De voorzitter merkte op, dat al eens een adres als bedoeld is gesteund. De heer S c h m a 1 z gaf dit toe, maar nu is het de bedoeling zich tot de Kroon te wen- den, omdat de minister tot dusver geen gun- stige beslissing nam. Tot adhaesie-betuiging werd zonder hoof- delijke stemming besloten. e. Afdruk van een adres der Kamer van Koophandel te Haarlem, gericht aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, izake het ontwerp van wet tot regeling der winkel- sluiting. Nadat de heer S c h m a 1 z had medege- deeld, dat de Ned. Middenstandsbond zich in dezen al voldoende duidelijk had uitgespro- ken, werd het adres vor kennisgeving aange nomen. f. Bericht van het Hoofdbestuur der Pos- terijen op ons adres d.d. 9 Juli 1928, inzake de afschaffing van het bestellers-nummer- stempel. Voor kennisgeving aangenomen. g. Verzoek van den heer J. de Haa? te Bergen om adhaesie te betuigen aan een aan de directie der Nederlandsche Spoor- wegen verzonden adres, omtrent den treinen- loop in het district der Kamer. Het Bureau stelde voor dit ter afdoening in handen te stellen van het lid van den Spoorwegraad den heer M. A. Kolster. (Wij hebben dit adres reeds^ in een onzer vorige nummers opgenomen.) De voorzitter ontwikkelde verschillen de bezwaren tegen het gevraagde. In den Helder zal men niet met vervroegd vertrek van den ochtendtrein naar Amster- damaccoord gaan, evenmin als met een wij- ziging in den namiddagtrein, zulks ook al met het oog op de vertrektijden van de Texel- sche boot. Wei was spr. voor een vertrek van Alkmaar van den zoogenaamden school- trein. De heer C o 11 o f wilde liever het adres niet steunen, omdat in den laatsten tijd al zooveel gevraagd is van de Spoorwegen. Na nog eenige discussie werd besloten overeenkomstig het voorstel van het Bureau der Kamer. Den heer De Haas zal hiervan bericht worden gezonden. Jiea&c/ikeuL AMSTERDAM, UTRECHT, Nieuwendijk 225-229. Oude Gracht 151. heen gaat?" vroeg hij, op het klooster wijzend. „Het is de geest, waardoor ik beheerscht word", luidae het afgemeten antwoord. „Ik zoek daar een toevlucht, omdat ik, als ik buiten die muren bleef, een misdaad' zou begaan." De advocaat liet al zijn affertatie varen. Hij was een goedhartig man en hij voelde in- nige belangstelling. „Francis", zeide hij, „indien wat ik ver- moed waar is, zijt gij een van die ongeluk- kige kinderen, wien door hun ouders on- recht is aangedaan. Maar weet wel, dat die ouders niet altijd blaam verdienen." „Waarom niet?" vroeg de jonge man scherp. „Er waren misschien redenen waarom uw vader heeft geaarzeld een boerenmeisje te huwen." „Mijn moeder was geen boerenmeisje. Zij was van adel, al bebouwde haar vader zijn eigen land. In Engeland verheft ge de rijksten uwer winkeliers en kooplieden tot den adel. U ziet, dat ik mij beheersch, maar indien gij voortgaat met mij te spreken in dien toon, ga dan liever een eindje terug van den rand van dien muur." „Ik ben niet bang", verzekerde sir Stephen hem „Wij hebben elkaar toevallig ontmoet en ik zal zeggen wat ik voel dat mijn plicht is h. Verzoek om medewerking van den heer J. P. Besteman c.s. te Alkmaar, teneinde te bewerkstellen, dat Dinsdag per eerste gele- genheid vanaf Alkmaar en Zaandam de kaasmarkt te Bodegraven kan worden be- zocht. De voorzitter zeide reeds bericht van den Spoorwegraad te hebben ontvangen, dat het verzoek zal worden overwogen. Opensteliing telegraafkantoor. i. Vraag van den directeur van het tele graafkantoor te Alkmaar, of er bezwaar be- staat het tijdstip van opensteliing van het telegraafkantoor te stellen op 7.30 v.tn (thans 7.v.m De Secretaris deelde mede, dat des- tijds op verzoek der gemeente Alkmaar in verband met het aanvangsuur der markt tot opensteliing om 7 uur was besloten. Nu ech- ter blijkt, dat voor half 8 zoo goed als geen telegrammen worden aangeboden, zal geen bezwaar bestaan tegen inwilliging van het verzoek. Z. h. s. werd besloten in dien geest te ad viseeren. De heer K u ij p e r sprak nog over de eerste postbestelling, die hij gaarne vroeger had. De Secretaris antwoordde, dat bij het intrekken der vierde bestelling de eerste post op een later uur werd gesteld, zoodat daarin nog werden opgenomen de stukken, die om 8 uur komen. Wie zijn post vroeger wil heb ben, kan die gratis afhalen. De telefoontarieven j. Missive van het hoofdbestuur der post en tel., inzake een ontwerp ter herziening van de rijkstelefoontarieven. Over dit onder- werp kwamen voorts afschriften van adres- sen in van de Kamers van Koophandel te Veendam, Tiel, Nijmegen, Amersfoort, Gro- ningen, Utrecht, Leeuwarden, Gouda, Heerlen. De commissie voor handelsbelangen uit de Kamer heeft dit stuk van alle kanten be- keken en er een rapport over uitgebracht, waarvan de conclusie als volgt luidt: De Commissie zou willen voorstellen het gesprekkentarief in te voeren met een tarief van niet hooger dan 1 ct. per gesprek en daarnaast het vaste abonnementstarief te la- ten bestaan. De verbruiker kan dan zelf kle- zen welk systeem hij wil kiezen. Zoodoende wordt de kleinverbruiker gebaat door een la ger tarief en vervalt de grootverbruiker nie' in hoogere kosten. Teneinde het onnoodige lange gebruik van de telefoon te voorkomen, waardoor vele lijnen vaak te lang bezet zijn, zou de commissie tevens willen voorstellen, dat locale gesprekken na 5 minuten automa- tisch worden afgebroken. Om weer verbin- ding te krijgen moet dus de aansluiting door een nieuwe oproep weer worden hersteld. Met de interlocale tarieven kan de Com missie zich uiteraard vrijwel vereenigen. Zij zou echter het tarief van de gesprekken boven 35 K.M. gebracht willen zien op 40 ct. Daar het verkeer van Alkmaar met de Ge- meenten Amsterdam, Haarlem en enkele an- dere nog juist in het goedkoope rayon van 35 K.M. vallen, zou zij niet de voorstellen van zoovele andere Kamers willen steunen, welke de zone van 15 K.M tot 30 K.M. op 30 ct. willen brengen. Ten slotte stelt de commissie voor het Hoofdbestuur te verzoe- ken bij de interlocale gesprekken de kosten boven de eerste 3 minuten niet te berekenen per volgende 3 minuten, maar per iedere volgende 1 minuut. De heer Kluitman was voor afschaf fing van entreegeld, zooals Leeuwarden ook wilde. De heer C o 11 o f wilde het thans bestaan de tarief behouden, omdat het voorgestelde en zelfs een tarief van 1 cent per locaal ge sprek nog duurder zal komen. Keuze uit twee tarieven zullen de posterijen zeker niet toe- laten. De heer Grunwald meende, dat het slechts schijn is, alsof de handel voordeel zou hebben van het voorstel der posterijen. In waarheid zal het tarief duurder worden. Als de posterijen meer aansluitingen bij de telefoon willen bewerken, is dat haar zaak, maar handel en bedrijf worden reeds zoo zwaar belast. dat zij tegen elke verhooging moeten zijn. De tarieven moeten verlaagd worden, dat is het beste middel om meer aan sluitingen te krijgen. De voorzitter merkte op, dat het de bedoeling van de commissie is," dat niemand meer zal moeten betalen dan thans (daarom het 2-tarievenstelsel). De heer S c h m a 1 z deelde mede, dat de Middenstandsvereeniging te Schagen ernstig bezwaar heeft tegen het gesprekkentarief, dat een grooten administratieven rompslomp zal brengen overal waar men geen automati- sche telefoon heeft. Vroeger is het tarief voor locale gesprekken al afgeschaft juist om tot u te zeggen. Waarom gij arm werd achtergelaten en zonder erkend te zijn, weet ik niet, maar ik kan u althans verzekeren dat het nooit de bedoeling van uw vader is ge weest. Ieder mensch hoopt, dat hij in staat zal zijn nog op zijn sterfbed een brief te schrijven of een codicil aan zijn testament toe te voegen. Uw vader stierf plotseling op de jacht. Ik weet wat zijn wensch zou zijn geweest en ik ben hier om dezen, indien mo gelijk, uit te voeren. Geef het denkbeeld, in een klooster te gaan, op .Zijn bloedverwan- ten zullen maken, dat er goed voor u gezorgd wordt. Daarvoor verpand ik mijn woord". De jonge man sloot de oogen. Hij zweeg een paar seconden. Toen hij de oogen op- sloeg, trilde zijn stem een beetje. Dit was geen weifeling. „Ik ben verplicht voor u te bidden. Elk woord, dat u zegt, doet het bloed in mijn aderen koken en doet mijn hand grijpen naar een wapen. Ik zou liever mijn hand afslaan, dan een cent aannemen van de familie van mijn vader." Sir Stephen was verslagen. Hij zag, dat hij geen duimbreed terrein won; dat hij een slecht advocaat was geweest. Hij verdedigde een goede zaak; toch scheen zijn geest dof in tegenwoordigheid van dezen jongen man. „Francis", zeide hij. „Uw vader was soms zwak. Hij was nooit slecht. Ik was zijn ad vocaat, zijn executeur, ik kan ook wel zeg- dlen rdmpslomp, en zou mdn dTe'nu'weeUfe' rug willen? Spr. vreesde minder gebruik van de telefoon, als elk gesprek moet worden be taald. De heer K u ij p e r wilde de verlaging van het entreegeld en van het interlocale gesprekkentarief gaarne accepteeren, maar overigens was hij tegen de voorgestelde wij zigingen. De heer Blaauboer geloofde dat de posterijen het voorstel wel terdege overwogen hebben. De bedoeling ervan is het krijgen van meer abonne's fen plattelande en dat zal gelukken, want daar heeft men groot bezwaar tegen het hooge abounementsgeld. De heer K u ij p e r kon dit wel gelooven, men zal op het platteland misschien minder telefoneeren, maar de grcote gebruikers zul len bij het voorstel duurder uit komen. De heer Grunwald verdedigde de stel- ling, dat door verlaging der geldende tarie ven het beoogde doel zal worden bereikt en dat men het dien kant moet uitsturen en geen gesprekkentarief kan accepteeren als zijnde te bezwaarlijk voor handel en nijver- heid. Nadat nog verschillende heeren het woord f hadden gevoerd, werd het voorstel der com missie voor handelsbelangen aangenomen. Tegen verklaarden zich de heeren Blaau boer, Kuijper, Grunwald en Coltof. Cursus Spaansche taal. Punt 4 Mededeelingen van den secretaris inzake den Spaanschen cursus, ingesteld door de Kamer van Koophandel. De Secretaris deelde mede, dat de cursus een 2-jarige is; dat er 80 uren les zar worden gegeven voor 25; dat er 16 leer- lingen zijn (opgegeven waren 20), hoofdza- kelijk groote zakenlieden en dat men na het volgen van den cursus in staat zal zijn vlo* een Spaansch boek te lezen en het Mercu- riusdiploma te behalen. Werkplan Zuiderzeecommissie. Punt 5. Rapport van de Zuiderzeecommis sie omtrent het door haar opgestelde werk- programma. De Zuiderzee-commissie uit de K. v. K., be staande uit de heeren Nobel (voorz.), mr. Moens, Hoogland, Blaauboer, Kolster, Griin- wald en Scheffel (secretaris), deelde bij monde van eerstgenoemden haar werkplan mede: 1. Bevordering der visscherijbelangen: a. voor de Zuiderzee, b. voor het binnenmeer te Ewijcksluis, c. voor het IJselmeer. 2. Bevordering van de totstandkoming van goede verkeerswegen (spoor-, water- en andere wegen): a. naarde afsluitdam, b. naar de Wieringermeer, c. naar de Zuidelijke pokkrs; daarbij te letten op de belangen van de verschillende bevolkingscentraAlkmaar, den Helder, Schagen en kleinere plaatsen, die bijzondere aandacht verdienen. Zoo vragen de volgende onderwerpen di rect onze aandacht: a. het steunen van de plannen van Den Helder om in verband met de haven ter plaatse een goede spoorwegverbinding te krijgen voor den Helder met den spoorweg over den afsluitdam en van de Commissie voor de verbetering van den economischen toestand der Gemeente Den Helder, inge steld door het Gemeentebestuur. b. In verband met de haven te Den Helder en de haven van Den Oever op Wieringen zullen wij gaarne overwegen wat door ons kan worden gedaan tot steun van de wen- schen voor beide havens. In deze komt het ons gewenscht voor dat de Kamer ons reeds nu de noodige vrijheid van handelen geeft tot het steunen van deze plannen, omdat dit verband houdt met de bevordering van de belangen van tegenwoordige Zuiderzee- visschers. Vraagstukken, die ook in studie moeten worden genomen, zijn: a. het bespoedigen van de kanalen Alk maar—'Oudkarspel—Kolhorn en Schagen— Kolhorn, wat, gezien het stadium der droog- making waarin de Wieringermeer verkeert, zeer noodig is; b. het bevorderen van de totstandkoming van electrische spoorwegen over den afsluit dam naar Leeuwarden en Groningen, in aan sluiting op den electrischen spoorweg HaarlemRotterdam, in welk net ook Den Helder zou moeten worden opgenomen; c. het bevorderen van het tot standkomen van goede wegen van Wieringermeer naar de meer genoemde bevolkingscentra; d. het bevorderen van het verkrijgen van locaalspoorwegen uit Wieringermeer in aan sluiting op de lijn Schagen—Wognuw en Schagen—Van Ewycksluis; e. aangezien de droogmaking der zuide lijke polders nog enkele jaren zal duren, zijn de vraagstukken deze polders betreffende nog niet van zoo dringend belang; toch meenen wij in deze voor de toekomst de ver- keersbelangen niet uit het oog te moeten verliezen en tijdig mede te werken aan de bespoediging van de tot standkoming van goede verkeerswegen; dit geldt speciaal voor Alkmaar. gen zijn vertrouwde vriend. Ik ben volkomen zeker er van, dat, als hij was blijven leven, gij aan mijn zorg zoudt zijn toevertrouwd. Kunt gij den toestand zoo niet opvatten? Het is onnatuurlijk voor een jongenman als gij, u uit het leven terug te trekken. Gij weet niet wat gij daar beneden zult vinden." „Rust", luidde het sombere antwoord. „Rust op uw leeftijd!" spotte sir Stephen. „Gij zijt te jong om over zulk een kwestie te beslissen; leer althans eerst het leven ken- nen. Gij kunt mij vertrouwen." „Ik vertrouw niemand, die spreekt als u. Ziet gij dit?" Hij haalde uit den zak van zijn jas een wapen uit de vijftiende eeuw, in een vreem- de, metalen scheede, dat hij langzaam te voorschijn bracht een zeer leelijk stuk glinsterend blauw staal. „Ik heb honderd van die dingen bij anti- quairs gezien", merkte de advocaat op. „Heel interessant, maar waarom draagt gij het bij u?" „Ik kocht het", verklaarde de jonge man, „om het den eerste in het hart te stooten, die ooit op vriendelijke manier tot mij over mijn vader zou spreken." Sir Stephen gevoelde zich een beetje onb?- hagelijk. De woorden van den jongen man schenen noodeloos iets melodramatisch te hebben gebracht in de reeds vrii moeilijke Ouden van dagen nemen gaarne van die kleine ge- woonten aan, waarvoor jongeren geen tijd of aan dacht hebben. Onmiskenbaar is daarbij ook de Qewoonte steeds mede te dragen. Het dage- lijksch gebruik van deze origineele pepermunt be- teekent steeds opnieuw een genot en aangename tijdpasseering. Voor H.H. Winkeliers bijJ. Fv. Lieshout en G. Kuijper, Na een korte toelichting door den heei Nobel werd de in 2b gevraagde vrijheid van handelen verleend. Op voorstel van den heer Blaauboer werd aan de in studie te nemen vraagstukken nog toegevoegd het kanaal Schagen— Stolpen. Voor kennisgeving werden aangenomen: a. een schrijven van de Intern. K. v. K. over arbitrage in het buitenland door hare bemiddeling (de heer Wagenaar ver klaarde dat de groentenhandel daar geen be lang bij heeft); b. een schrijven van dezelfde organisatie over het overdragen van merken. Rondvraag. De heer Hoogland deelde mede, dat in Alkmaar geen liefhebbers waren geweest (mede tengevolge van het ongunstig tijdstip van begin) voor den cursus in motorenken- nis aan boord van het opleidingsschip Prins Hendrik, maar dat er nu in Broek op Lan- fendijk twee cursussen zullen worden ge- ouden, elk met 20 leerlingen en dat er mis schien in Mei nog een nieuwe cursus zal worden geopend. De heer Grunwald constateerde met groote voldoening, dat blijkens een bericht in de Alkmaarsche Courant eindelijk over- eenstemming is bereikt inzake verbetering van den Twuijverweg. Spr. bracht daarvoor dank aan alle betrokken gemeentebesturen, omdat hij overtuigd was, dat het nu genomen besluit zal zijn in het belang der heele streek. De voorzitter: Wij kunnen alien we! mee jubelen. De heer Ringers: Als men nu maar niet te vroeg juichtDe verschillende ge- meenteraden zullen het plan nog moeten goedkeuren. De heer Hoogland Het besluit van de Dag. Besturen der belanghebbende ge- meenten is aan den Langendijk met gejuich begroet en nu zal wel geen enkele gemeente- raad het meer durven verwerpen. Hierna slutting der openbare vergadering Als in deze gure dagen de kinderen thuis komen met 'n raw gezicht en gesprongen handen, wrijf dan die pijnlijke plekken in met Het verzacht en geneest dadelijk. situatie. Hij duwde ongeduldig den dolk weg. ,,Jongmensch", protesteerde hij, „dat is de taal van vroegere tijden. Gij moet toch eenig gezond verstand. hebben. Ik wilde, dat gij dit in ons gesprek gebruiktet." „Verleden of heden, het is de eenige taal welke ik spreek", was het stugge ant woord. „Indien u een moordenaar van mij wenscht te maken, kunt u het doen Daarna zal ik mij van die driehonderd meter iaten vallen. Ik kan u verzekeren, dat het mij vol komen onverschillig is." Sir Stephen had nog heel wat meer te zeg gen, maar hij verstomde. Hij was een man met intuitie, niettegenstaande zijn studie in de rechten en hij werd zich plotseling be- wust, dat deze jonge man in vollen ernst sprak. Hij zag zelfs het trillen van zijn vin- gers, hij las het voornemen in zijn oogen. Hij keerde zich om. „Het spijt mij", zeide hij. „Gij begaat een groote fout." Francis antwoordde niet. Hij luisterde eenigen tijd naar de voetstappen, welke zich schoorvoetend verwijderden. Toen vie! hij op zijn knieen, met de armen overgeslagen op den muur. Beneden riep het harde luiden van een klok de arbeiders in hun bruine pijeo van hun werk op het land. j v v' iWordt vervolgd.) m TONNEMA'S confectionery works ALKMAAR. Bij Apoth, ea Drog. in doozea of tuben verkrijgbaaz»

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5