i t I Bij boodschaopen doen, geenPUBOL vergeten. -A&c/U&no&t Binnenland Rechtszaken ProvfnceaaV nietawrs VRlJSTELLING VOOR GOED. Bij beschikking van den Minister van De fensie, is aan den dienstplichtige L. Zwaan uit Den Helder, voor goed vrijstelling van den militairen dienst verleend. i AKERSLOOT. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn bij den veehouder W. Laan, wonende te Uitgeest, wiens schapen op een stuk weiland onder deze gemeente liepen, vermoedelijk door een of meer honden twee schapen verscheurc en twee in de Limmervaart terecht gekomen die verdronken zijn. De beesten zijn vervoerc naar het abattoir te Alkmaar. Een inwoner van Heerhugowaard had op de veemarkt te Hoorn een koe gekocht die niet voldeed aan de eischen waarop de koop gesloten was. De kooper had opgegeven te zijn J. Ver duin te Akersloot. Daar in deze gemeente veel personen zijn die den naam Verduin voeren maar niemand te Hoorn op de veemarkt was geweest, is de kooper bedrogen. Een ieder zij op zijn hoede. BROEK OP LANGENDIJK. Maandagavond j.l. was er een Zendingssa- menkomst in de Ned. herv. kerk alhier. De vergadering stond onder leiding van den pastor loci. Deze opende met gebed en sprak een kort voorwoord. Ds. den Hertog van Amsterdam handelde naar aanleiding van 1 Samuel 10 7 over de passiviteit en de activiteit der gemeente van Christus. Do van Duyne van Zaandam gaf allerlei practische wenken. Doel dezer vergadering is om te komen tot de oprichting van een afdeeling van het Tasikmajala-comite der Nederlandsche Zen- dirigsvereeniging. Dit comite heeft twee posten, een te Garoet (hier werkt zendeling Van Noppen) en een te Tavebontoe (met zen deling Storm). Voor beide posten is 12000 per jaar noodig. Na afloop der vergadering (jammer dat er geen bespreking was, ver slaggever) meldden onderscheiden personen zich als lid aan. L LANGEREIS. Woensdagavond gaf de tooneelvereeniging alhier een uitvoering bij den heer Galis voor een vrij talrijk publiek. Zooals altijd hebben wij weer veel genoten. De keuze van het stuk, een aardig blijspel, bleek weder zeer goed geweest te zijn. Er werd vlot en vlug ge- speeld en door de pittige leuke zetten, waar- aan het stuk zoo rijk was en die zeer goed werden weergegeven, geraakte het publiek a! spoedig opgewekt, zoodat er weldra een ge- zellige stemming in de zaal heerschte, welke den geheelen avond aanhield. Wij hopen, dat „L. O. L." nog menig keer ten genoege der burgerij een uitvoering mag geven. HEILOO. De eersle uitvoering van „Eensge- zindheii" onder zijn nieuwen directeur. Woensdagavond gaf het fanfarecorps „Eensgezindheid", directeur de heer A. Meins uit Wormerveer, zijn eerste uitvoering in dit seizoen in „De Rustende Jager". Een vroolijke jaszband van den heer van der Stok uit Alkmaar noodde tot binnengaan en de opkomst viel mee. De voorzitter, de heer K. Veldkamp, heette alien welkom, inzonderheid de dames en hee- ren uit Wormerveer en sprak namens direc teur, bestuur en leden een woord van dank aan een deel der burgerij voor den geldelijken steun en medewerking ondervonden bij den aankoop van instrumenten. Vervolgens werd het programma afgewerkt met medewerking van het Dubbel Sextet, be- staande uit leden van de Harmonievereeni- ging „Ons Genoegen" te Wormerveer. Het eerste nummer van het program Pa ris' Bruxelles", marsch van L. Purnotte, gaf ons de overtuiging, dat er met animo is ge- repeteerd en dat de nieuwe instrumenten een aanwinst voor de vereeniging zijn. Ook de nieuwe directeur zal het zijne hebben bijge- dragen om het beste beentje voor te zetten. No. 2 van het program was „During The Buttle", ouverture van G. Gadenne, gevolgd door Air Varie, solo voor trombone door den heer J. Smit, een nummer dat goed werd ver- tolkt en blijkens het applaus goed insloeg. Vervolgens kregen we het gezelschap uit Wormerveer met „Largo Appassionata" van Beethoven en „Air Varie", duo voor 2 clari- netten door de heeren R. de Jong n J. Do ves. In een woord schitterend en't zal nog wel eenige jaren duren voor ons corps „Ons Genoegen" evenaart. Het publiek gaf op on- dubbelzinnige wijze blijk, dat het de presta- tie op hoogen prijs stelde. Na de pauze werd door „Eensgezindheid" gegeven „Aan de boorden der Schelde", fan- tasie van J. B. Minne; „Serenade", duo voor sopraan Sax en Cor., door de heeren Groot en Louw. „Senerade" van W. A. Mozart werd wederom door „Ons Genoegen" ten gehoore gebracht. De „Concordia", fantasie van Th. Blan ken, werd wederom door „Eensgezondheid" uitgevoerd, terwijl de Finale een waardig slot was van dezen geslaagden feestavond. Hoewel het groote deel der aanwezigen met onyerdeelde belangstelling het muzikale gedeelte volgt, zijn er altijd nog menschen die elkander wat hebben te vertellen en voor anderen 't genot bederven. We geven derge- lijke personen in overweging thuis te blijven Na afloop was er gelegenheid voor een dansje. EGMOND AAN ZEE. 10-jarig bestaan van Vroom, Vrii Blij. De oud-katholieke vereeniging „Vroom, Vrij en Blij" vierde in het oud-katholiek ver- eenigingsgebouw haar 10-jarig bestaan met een feestavond, waarop als spreker zou optre- den de heer Van der Steen, bondsvoorzitter De voorzitter der Egmondsche vereeniging, 'de heer L. Dekker, opende de bijeenkomsT „Dames en heeren. leden en donateurs van Vroom, Vrij en Blij", sprak hij. „Zoo is dan voor ons een gedenkwaardige dag in vervul- ling gegaan. Heden is het 10 jaar geleden, dat enkele leden van onze gemeente het plan opvatten om te trachten ook hier in Egmond een O. K. Jongelieden-vereeniging op te rich- ten, zooals die in andere plaatsen reeds be- stonden. Alle begin is echter moeilijk, ook hier, Pastoor Van den Oord was echter be- reid aan de oprichting mede te werken en on der ziiim leiding kwam de vereeninincr tot sTaml, werd Het bestuur gekozen en der jong- geborene een naam gegeven: „Vroom, Vrij en Blij." Wat dat beteekent? Vroom moet de vereeniging zijn in al hare beginselen, Vrij moeten de leden zijn op de vergaderingen, doch in hun doen en laten rekening houdend met het woord Vroom. Blij getuigt van de jeugd, de jonkheid, die in deze vereeniging schuilt. Hiermede is tevens de vereenigingsvlag verklaard, die de volgende kleuren draagt. Wit-Rood-Groen is Vroom-Vrij-Blij Zoo ging dan de vereeniging in zee, maar al spoedig kwamen de tegenslagen: de voor zitter, de heer C. Zwart Gzn. vertrok naar elders, terwijl op het eind van hetzelfde jaar de heer P. L. de Graaff Klzn. wegens ge- zondheisredenen als tweede voorzitter moest bedanken. Het ligt thans niet in mijn bedoe- ling alles te memoreeren, wat er in die 10 jaar gebeurd is. Dat zou te lang duren, slechts enkele punten wil ik noemen. Den 22en Juni 1921 werd de vereeniging konink- lij'k goedgekeurd, op 1 October 1926 richtte zij een leesbibllotheek op. Dat zij hiermede een goed werk gedaan heeft, blijkt wel hier- uit: gedurende twee winterseizoenen zijn on- geveer 4000 boeken uitgeleend, Verder heeft de vereeniging het initiatief genomen om een vereenigingsgebouw te ver- krijgen en met welk resultaat? Dat weet gij' alien! Ik heet U alien hartelijk welkom en in het bijzonder den bondsvoorzitter, pastoor Van der Steene die hedenavond voor ons zal spreken, en onzen oud-voorzitter, den heer C. Zwart. Hiermede verklaar ik dezen avond voor geopend en geef ik het woord aan den heer Van der Steen, U alien een prettigen avond toewenschende De heer Van der Steen schetste in een korte, mooie rede, hoe moeilijk het was om een vereeniging in stand te houden, want er ko men steeds tijden van neerslachtigheid. Maar dan komt toch ook weer de opleving. Zoo was het met deze vereeniging ook gegaan en nu stond zij in het teeken van kracht. Spr spoorde ouders aan deze vereeniging, die ieugdvorming fen doel heeft. te steunen Men behoeft er niet bang voor zijn, dat de jeugdbeweging revolutionnair is. Dat heeft de mooie Liga-week wel anders geleerd. Met den wensch, dat de vereeniging in kracht moge toenemen, besloot spr. (Ap plaus.) De oud-voorzitter, de heer C. Zwart, sprak een woord van dank en bracht de groeten over van de zustervereeniging in Den Haag, terwijl hij de beste wensehen uitsprak voor den bloei der vereeniging. Alsnu werden door den voorzitter eenige felicitaties oorgelezen van verschillende zus- tervereenigingen, waarna het woord kwam aan den heer Van der Steen over het onder werp: Joseph Haydn. In groote trekken behandelde spr. leven en werken van dezen grooten componist, voor- zooverre dat kon geschieden zonder in te gaan op de muziektechniek. Hij beschreef, hoe Haydn uit na-aperij op een stuk hout viool speelde, doch tevens op zijn tiende jaar reeds zijn eerste compositie maakte. Op onderhou- dende wijze werd de componist in zijn doen en laten als mensch. als blijmoedig en be- scheiden man trots huiselijke misere of over- weldigend succes./gevolgd tot aan zijn laat- ste ure. In groote aandacht, die bewees, dat de spr. het geheele oor der vergadering had, luisterden de aanwezigen toe en het dankbaar applaus was tevens een aanduiding, dat zijn rede niet weinig bijdroeg tot het succes van dezen avond. Na de nu volgende pauze trad de heer Klaver uit Alkmaar als humorist op en oogstte daarmee veel en welverdiend applaus. Eenige damesleden van „Vroom, Vrij en Blij" voerden een vermakelijk blijspel vol vergis- singen op, waar veel en hartelijk om ge- lachen werd, terwijl een dansje den avond oesloot. faak 2de kwaliteltj J 6 lot 7 10, wlrte Sobi (lste kwaliteit) 15 tot f 20), boerenkool f 3 tot 5 en savoye kool 6 tot 10, alles per 100 stuks. De aanvoer van prei was groot gcnoeg, te meer daar de handel lui is en de prijzen, die op het einde der vorige week sterk terug liepen, zijn nog niet op dreef- de noteering was 7 tot 14 per 100 bos. De aanvoer van uien wordt grooter en de prijzen waren niet bepaald laag, de notee ring was 8 tot 9 per 100 Kg. Bosgroente komt er genoeg en de prijzen zijn niet hoog, de noteering was van 3 tot 5 per 100 bos. Vruchten is nog steeds een gewild artikel en de prijzen blijven hoog, vooral voor mooie tafelappelen, terwijl tafelperen sporadisch vorkomen. De noteering voor peren was 14 tot 29, voor appelen 12 tot 31 en voor druiven (sporadisch aangevoerd en niet bepaald mooi) 90 tot 110, alles per 100 Kg. De aanvoer en prijzen der aardappelen wa ren onveranderd, de handel gereserveerd met neiging tot verlaagde prijzen. De eerste aanvoer van witlof is er ge weest. De kwaliteit was mooi, de prijzen van 16 tot 26 per 100 pond. OTERLEEK. Men schrijft ons: Zondag en Dinsdag gaf de vereeniging „Turnlust" in het Gymnostiek- lokaal van haar beide najaars- - Niet alleen in het gemeentehuis, ook bij andere gebouwen in het dorp zijn eenige rui- ten vernield De politie heeft de zaak in on- derzoek er. het is te wensehen, dat het haar gelukken mag de lafhartige daders op het spoor te kemen KENNEMERLAND. Wie de groote aanvoer aan deze veilingen ziet, kan zich niet indenken dat we met en kele dagen December in het land hebben. Zeker, er komen nog groote voorraden, doch de kwaliteit gaat toch wel sterk terug, vooral voor die groenten die in de overgangsperiode worden aangevoerd en binnen korten tijd misschien binnen de week zal de markt weer zijn gewone winteraanzicht hebben, be- halve die partijtjes die uit de kassen komen, doch van geen beteekenis zijn. Is de handel stug? Over het algemeen ge nomen is het niet gemakkelijk deze vraag te beantwoorden, doch het staat wel vast, dat spruiten, prei en aardappelen laag in prijs zijn en bij die lage prijs nog weinig animo is voor koopen. In tegenstelling is er goede vraag naar andijvie en peen (wortelen) met opgaande prijzen. Ook is het verschil in prijs van spinazie opvallend groot, doch dit is verklaarbaar, daar de natuur-spinazie heeft afgedaari en alleen kasspinzie werd aange voerd. Wanneer we een meer regelmatig overzicht geven van de meest aangevoerde artkelen, dan was de aanvoer van spruiten nog vrij groot en ondanks de drukkende prijzen v/as er nog grooter aanvoer dan de vorige week. De prijzen der spruiten liepen sterk uiteen; de noteering was 4.50 tot 22 per 100 ki logram Peen werd in kleiner kwantums aange voerd en verschilde zeker de helft met die van het begin der vorige week. Wat er werd aangevoerd was nog mooie 2de kwaliteit en als sporadisch voorkomend, partijtjes lste kwaliteit; de prijzen varieerden van 10 tot 22.50 per 100 bos. Spinazie was duur, n.l. 1.30 tot 1.70 per kist, inhoud ongeveer 10 Kg. Andijvie werd nog in groote kwantums aangevoerd en de handel was vlug. De noteering was 3 tot 6.25 per 100 stuks. Bloemkool werd in kleine kwantums aan gevoerd en lste soort komt sporadisch voor. In dit licht bezien is de prijs vrij hoog met een noteering van 10 tot 26.50 per 100 stuks. Sluitkool kwam in geen groote kwantums aan de veilingen, doch buiten de veilingen werd ook nog al van beteekenis aangevoerd. De noteering was voor: roode kool (in hoofd- den heer A. van Ham uitvoeringen. Beide avonden kenmerkten zich door een zeer prettig verloop en telkens een flink be- zette zaal. Vooral Zondag was het, trots het slechte weer, een waar succes. Vele jonge lieden uit den omtrek waren gekomen; de heer Van Ham had lampen in reseive, om de weigerende electrische te vervangen. Dinsdag, de avond voor de ouderen. werd eveneens door een talrijk publiek bezocht. De heer de Rie, de directeur van „Tumlust" opende, en betreurde het, dat de gemeente- lijke subsidie was ingetrokken en drong er daarom te meer op aan bij dc aanwezigen, om vooral dit jaar hun daadwerkelijken steun te verleenen. Spr. bracht dank aan de fami lies Deun en Covers en den heer J. Slinger voor hun gewaardeerden steun ook nu weer verleend om deze avonden weer zoo schit terend te doen slagen Daarna werd het 15 nummers meldende programma vlot en keu- rig afgewerkt. Ter afwisseling hidden eenige jong? leden een paar aardige voordrachten. Dc jonge- dames Deun en Govers gaven nu en dan pianonummers ten gehooren en begeleidden de voordrachten met succes Tijdens de pauze werd ter versterking van de kas een ham en een paar groote krenten- brooden verloot. Nadat de heer de Rie de vergadering had gesloten met een opwekking om onder de vrienden propaganda te maken voor de Turnzaak in't algemeen en voor Tumlust in 't bijzonder sprak de heer C. Kay namens de aanwezigen den directeur toe, hem danken- de voor dezen gezelligen en genotvollen avond en sprak als zijn meening uit, dat Turnlust een goede toekomst tegemoet gaat dank zij de uitstekende leiding van den heer de Rie. Een gezellig bal hield velen nog langen tijd bijeen. Er heerschte een prettige onverstoorde stemming. LANGENDIJK. Men chrijft ons: Ofschoon het geval zich in hoofdzaak te Zuid-Scharwoude afspeelt, is de kwestie, die hier Woensdag is ontstaan ongetwijfeld een Langendijksche. De winkeliers in deze gemeente zijn de laatste 2 jaar vrij actief en in navolging van andere gemeenten houden ze zoo nu en dan een winkelweek. Die activiteit is vooral over hen vaardig geworden, toen de gemeenteraad tegen verreweg het grootste deel der winke liers en bijna de geheele bevolking een winkel- sluiting (avond- en geheele Zondagsluiting) in het leven had geroepen, die voor de win keliers nadeelig was en door sommigen zeer ernstig werd gevoeld. De 4 gemeenten toch. waaruit Langendijk bestaat, vormen een geheel, zoodat het zeer begrijpelijk is, dat de winkelsluiting in de andere Langendijker gemeenten niet bestaan- de, deze voor de Langedijker winkeliers een strop is. Bovendien zijn in Oudkarspel en Noord-Scharwoude herhaaldelijk amusemen- ten, terwijl er in Zuid-Scharwoude niets ge- l>eurt. Daar komt bij, dat de meeste winkels in deze gemeente gevestigd zijn, zoodat de strijd om het bestaan dezer nijvere brood- veehters zwaar is. Zoo ziin de hoofden bij elkaar gestoken en is er reeds een paar maal met stijgend succes een winkelweek gehouden, die, het spreekt vanzelf wel eenigen naijver bij de andere Langendijker winkeliers opwekte. Nu met het Sinierklaasfeest was men alweer in voile actie: een groote ton stond midden in de ge meente. voor ieder besteed bedrag van 50 cent werd door de winkeliers een bon afgegeven, die, voorzien van naam en adres in die ton kon worden gedeponeerd, waarna op een be- paalden dag de trekking zou plaats hebben onder toezicht van de gemeenteraadsleden, voor welke trekking ongeveer een 200-tal prij zen waren beschikbaar gesteld. Bovendien was er de oplossing van een puzzle aan ver- bonden, die aan den goeden oplosser een kostbaren en waardevollen prijs verzekerde. Het was er de laatste dagen weer druk door bij onze winkeliers en uit veschillende ge meenten uit den omtrek kwamen de koopers alweer opdagen. Edoch de ondernemers van deze at- tractie, die de voile belangstelling en de zui- vere waardeering der ingezetenen had, had- den gerekend buiten de jalouzie de metier der winkeliers uit andere gemeenten. Een tweetal dezer ging over deze „loterij" hun beklag doen bii de bevoegde rechterlijke macht, die onmiddellijk de rijks- en gemeentepolitie op- dracht gaf, de ton in beslag te nemen en haar ten raadhuize der gemeente Zuid-Scharwoude te deponeeren. Gelukkig dat een ton rolt, want anders was dit gevaarte zoo moeilijk te verpaatsen geweest, dat er nog wel meerdere personen aan te pas hadden moeten komen Daar stonden de winkelier van Zuid- Scharwoude en het Langendijker publiek stond paf van het prompte der bepalingen uit de Loterijwet. Moeht dat nu ook al niet tfleer! Wat In Bergen (Km met zooveel sfi^es en enthousiasme geschiedt, geleid nog wel door den burgemeester, mag dat aan Langen dijk niet! We sparen de lezers de verschillen de commentaren op dit justitieele ingrijpen We vernemen nu verder, dat de winkeliers de winkelweek toch zullen laten doorgaan en dat zij een anderen vorm zullen geven aan deze attractie. Het is te hopen, dat zij daarin slagen. Ongetwijfeld zal het bestuur der Langendijker Winkeliersvereeniging, waar van verschillende gedupeerde winkeliers lie zijn, in dezen de helpende hand en den ge- waarden steun verleenen. Woensdagmiddag had hier een ongeluk plaats, hetwelk gelukkig nog al goed is af- geloopen. De 14-jarige Piet Aarsen zou voor zijn baas een schuitje met koolbladen naar .de ak- ker brengen en voer daarbij over het Zuider- del. Hier overviel hem een bui, waarbij hij door den hevigen wind het stuur over zijn vaartuigje verloor, hetwelk een speelbal der golven werd en tenslotte in zinkenden toe- stand geraakte, zoodat het kantelde en de jongen in het onstuimige del terecht kwam. Eenige transportarbeiders, waaronder de vader van den drenkeling, welke het ongeluk zagen aankomen, gingen met een vlet in al- lerijl naar de plaats des onheils, en wisten den drenkeling, welke zich aan het omgesla- gen schuitje had vastgeklemd, van den wissen dood te redden. DERTIG VALSCHE VAN GOGHS? Gemeld wordt, dat dertig schilderijen van Vincent van Gogh, den bekenden Neaerland- schen schilder, valsch zijn verklaard. Deze ontdekking heeft een grooten indruk ge- maakt, vooral na de vervalschingen van oen Italiaanschen beeldhouwer Dossena, die pas ontdekt zijn. De valsche van Goghs zouden zeer goede imitaties zijn en waren opgenomen in 'n catalogus van zijn werken, samengesteld door den Nederlandschen autoriteit op kunst gebied Baart de la Faille. Deze heeft thans een supplement gepubliceerd waarin hij mededeelt, dat dertig stukken ongetwijfeld vervalschingen zijn. De stukken hebben te Berlijn veel geld opgebracht en eenige koo pers zullen de zaak voor de rechtbank bren gen. Men hoopt den naam van den talent- vollen vervalscher te kunnen ontdekken. DOOR DEN TREIN GEDOOD. Naar het Binnengasthuis te Amsterdam is vervoerd het lijk van een bewoner van den Ainstelveenscheweg, die op de spoorbaan AmsterdamAalsmeer, nabij de Nieuwe Meerlaan was overreden en gedood. KINDJE VERBRAND. Door een ongeval met het inhalatietoestel raakte ten huize van den heer Bruggeman te Almelo de wieg in brand, waarin een kindje van drie maanaen lag. Deerlijk gebrand aan hoofd en handjes werd het kindje uit de brandende wieg ge- red. In hoogst zorgelijken toestand is het kind in het Algem. Ziekenhuis opgenomen, BRAND. Te Lieveren (gem. Roden) is de woning, bewoond door den landbouwer W. v. d. Veen, afgebrand. Niets werd gered; vijf koeien zijn in de vlammen omgekomen. ONTEVREDEN WEGENS DE SALARISHERZIENING. Woensdag hebben de besturen van den Bond van ambtenaren bii s Rijks belastingen in Nederland, van den Cnr. Bond van belaS' tingambtearen en van de vakgroep „St. Mat theus" uit de Alg. r. k. ambtenarenvereeni ging (A.R.K.A.) vergaderd ter bepreking van de naar verhouding ongunstige positie, waar in het persoeel van den dienst der belastin- gn is gekomen door het resultaat van de tot stand gekomen salarisherziening. De Centr Ned. Ambtenaarsbonds (C.N.A.B.), even eens tot de samenspreking uitgenoodigd, was niet verschenen; uit in het orgaan van dien bond opgenomen publicaties is echter geble- ken, dat het bestuur van dezen bond aan een eventueel te voeren actie niet wenscht deel te nemen De samengekomen besturen waren van oordeel, dat in de tot stand gekomen verhou- dingen niet kan worden berust. In het bij zonder werd de salarisregeling voor de kom- miezen 2e kl. onaanvaardbaar geacht. Besloten werd, dat de besturen zich in een gemeenschappelijke memorie tot den minister van financien zullen wenden met verzoek, alsnog enkele van de meest op den voor- grond tredende fouten te herstellen. KORTE BERICHTEN. Naar het O. L. V. gasthuis te Amster dam is vervoerd een gemeente-gasfitter, die bij een onderzoek in een woning in de Rijn- straat bewusteloos was geraakt. Minister Lambooy zal vandaag in de te- gerplaats Oldenbroek schietproeven bijwo- nen met het nieuwe infanterie-geschut de Stokes-Brandt-mortier. Aan de r. k. kerk te Heerenveen is door wijlen den heer J. Visser, vroeger pastoor aldaar, 10.000 gelegateerd. Woensdagmiddag is te IJsselmonde het 7-jarig zoontje van den heer J. Luendijk door de personenauto van den heer H. P. C. Scliram, scheepsbouwmeester te Slikkerveer, overreden. Inwendig ernstig gekneusd en met een gebroken rechterbeen is het jongetje naar het gemeente-ziekenhuis aan den Coolsinge! te Rotterdam vervoerd. Te Winschoten is ingebroken bij bakker Haak. Vermist wordt een bedrag van 160. Storm en Watersnood. Door storm en hoog water is ook een gat geslagen in den dijk rccht over het Grand- hotel te Vlissingen. Gisteren is dit gat, dat reeds gedicht was, door het hooge water op- nieuw weggespoeld. Er zullen verscheidene dagen met het herstellen van deze schade gemoeid zijn. Zakken zand, rijshout enz. enz. worden steeds aangevoerd. O ver boord geslagen en verdronken. De kapitein van het te Rotterdam aange- komen Duitsche stoomschip „Falk", uit Stet tin, heeft gerapporteerd, dat de gehuvde le officier van dat schip, stuurman A. Burger, op 20 dezer tijdens hevig stormweder door een zwaren breker over boord is geslagen en verdronken. Lijken aangespoeld. Bij strandpaal 14, aan het strand van Ter Heyde, gem. Monster, is het lijk van een tot T nog toe onb'ekend manspersoon aangespoeld. Nabij de Koog op Texel is aangespoeld het lijk van een naar schatting 40 jaar oud zijnd manspersoon. Omrent de indentiteil van den man staat nog niets vast. Het lichtschip Haaks. Uit den Helder wordt gemeld, dat het lichtschip Haaks weer naar zijn ligplaats is gebracht. VERKRIJGBAAR RU Wl ELHANDELAREN DE NOORDWIJKSCHE SI RANDVEROKDENING. De plaatsvervangend kantonrechter te Lei den heeft uitspraaK gedaan in de strafzaak tegen een Noordwijkschen badgast, die uit een villa aan den Bouievard zich over het strand naar zee had begeven, teneinde een bad te nemen en toen in strijd met de surand- verordening niet in volledige bovenkleeding, maar in ten badmantel was gekleed. Het O. M. had en geldboete van J 1, sub- sidiair 1 dag hechtenis geeischt. De kantonrechter overwoog in zijn vonnis, dat bij de vraag, of verdachte was gekleed volledig in bovenkleeding, rekening cnoet worden gehouden met het feit, dat het artikd in de verordening is geschreven voor het strand van een badplaats, waar badgasten hun vacantie doorbrengen in en bij de zee, zmveel mogelijk ongedwongen, ontspanning en nieuwe krachten voor lichaam en geest door zecwater en zon moeten zoeken; dat dus de bedoeling van den geineentelij- cen wetgever, zooals vanzelf spreekt, niets liever willend dan het belang der badplaats te bevordtren door niet te veel dwingende be palingen te maken, die badgasten zouden af- scrikken naar Noordwijk te gaan, niet anders can zijn geweest dan te voorkomen, dat op het stranagedeelte personen, anders dan van de badkoetsen of de kleedkamer naar zee, of omgekeerd gaande, zich enkel in een badpak zouden ophouden, opdat niet anderen zich zouden stooten aan dien aanblik; dat dit doel bij mannen niet minder, bij vrouwen bij de tegenwoordige zeden en mo des vaak beter, dan door de gewone zomer- kleeding wordt bereikt door den badmantel, die zonder de knellende banden, die speciaal bij de mannenkleeding bestaan, als boven- kleed het zich in badcostuum bevindende lichaam volkomen kleedt en omhult en iedere mogelijkheid voor alien om gehinderd te worden door den aanblik van een slechts in een badcostuum gekleed persoon wegneemt; dat derhalve v.rdachte geacht kan worden gekleed te zijn geweest als voorgeschreven en bedoeld in de verordening. Op grond waarvan de kantonrechter ver dachte ontsloeg van alle rechtsvervolging. U kunt het bekomer bij Apoth. en Drogisten in doozen van 30 en 60 ct. en in tuben van 80 ct. Ingezonden stukken (buuen ver am wooraelukheul van <U Redac tit. De opname in deze rub nek bewijst geenS' tins dat de redactie er mede instemt.) Geachte Redactie. Verzoeke voor onderstaande regels een plaatsje in uw veel gelezen blad, bij voorbaat mijn dank. Naar aanleiding van het stukjc in Uw blad over de aanrijding op den Kennemerstraat. weg, waarin vcor komt dat men geen stil- staande autobus mag voorbijrijden, zou ik wel eens willen weten waar u de Motor- en rij- wielwet staat, dat men ouiten de bebouwde kom der gemeente geen autobus mag passee* ren. Mij is wel bekend dat men geen stilstaan. de tram in de stad mag voorbij rijden. Maai niet een autobus buiten de bebouwde kom, dat zou toch zeker al te gek zijn dat men daai geregeld achter moest blijven met zijn auta en dan op zulk een breeden weg waarop de aanrijding plaats had. En wat is de veiligheic in gevaar brengen als men niet aan maximum snelheid gebonden is? Bij voorbaat dank S. MET. (Zooals inzender terecht schrijft, verbied) de Motor- en rijwielwet niet het oorbijrijden van stilstaande autobussen en trams. We] echter wordt deze kwestie in verschillende ge meenten bij politieverordening geregeld. Bij informatie te Heiloo bleek ons, dat het ook in deze gemeente in de kom van het dorp bij vastgestelde stopplaatsen verboden is, stil staande autobussen te passeeren. Het netref- fende ongeval gebeurde echter buiten de kom der gemeente Heiloo, zoodat de bestuur- der der vrachtauto wat dat aangaat, niet strafbaar is. De heer Met is echter, in zijn laatste zin geheel abuis. Al i? men op een biitenweg ook aan geen maximumsne'heid gebonden, toch dient de motorbestuurder met zoodanige snel heid te rijdety dat hij het verkeer niet in ge vaar brengt. Red. Al'km. Crt.)'

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6