DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HEERENCOSTUUMS STOOMEN Honderddertigste Jaargang Dagelijksch overzichf. Buifenland On»e Kolonien. No. 287 Dlf namoier beslaaf ait 2 bladen. 1928 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Peestdagen, uiigegeven. Aborinementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar /2.—franco door bet geheele Rijb /2.50. Afzonderlfjke en bewijstiummers 5 cents. PRUS DER OEWONE ADVERTENTlfiNi Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaafsrnfmfe. Brieven franco aan de N. V. Boek* en Handelsdrukkerjj v/h HERMs. COSTER ft ZOOM Voordam C9. Directeur: C. KRAK. DIMS DA© DE STRIJD GEelNDIGD. De uitsluittng in het Roer gebied afgeloopen. Vandaag de werk- zaamheden hervat. Severing be- middelaar. Het allerbelangrijkste nieuws kwam gis- termiddag uit Duitschland, n.l. dat de strijd in de Westfaalsche metaalindustrie ten einde is: beide partijen hebben thans de definitieve arbitrage van den rijksminister van binnen- landsche zaken, Severing, aanvaard. In verband met deze beslissing 'heeft de bond van werkgevers thans besloten de uit- sluiting op te heffen, en de fabrieken te her- openen. Vandaag zullen de bedrijven weer geleidelijk in working worden gesteld. Na vijf weken is dus het conflict geeindigd, dat reeds groote economische verliezen heeft meegebracht, niet alleen in Duitschland, maar ook in andere landen. Verliezen, zoo groot, dat ze niet te overzien zijn. Nu het, nadat de regeering zich met krach- tige hand in de zaken had gemengd, betrek- kelijk nog zoo gemakkelijk Meek, tusschen de beide partijen een schikking tot stand te bren- gen,moet men zich alleen verwonderen, dat de rij'kskanselier niet eerder zoo doortastend is opgetreden. Het geval leert, dat de ver- zoeningsmachinerie voor arbeidsconflicten nog eenige hervorming behoeft, want indien bepaald werd, dat ingeval van oneenigheid over een arbitrale beslissing nog een hoo- gere scheidsrechterlijke instantie onder toe- zicht en met medewerking van de regeering kon ingeroepen worden, zou men voortaan niet meer zoo licht tot het gebruik van dwangmiddelen zooals uitsluiting of sta king overgaan. De tegenwoordige procedure van verbindendverklaring van een scheids rechterlijke beslissing van boven af is erop berekend om de partij, die zich benadeeld acht, balcorig te maken en tot voor de alge- meene welvaart vernielende wapens zijn toe- vlucht te laten nemen. De sociaal-democratische metaalbewerkers- bond heeft nog eens nadrukkelijk doen uit- komen, dat de werkgevers door de niet aan- vaarding van de bindend verklaarde arbi trale uitspraak tegen de wet in zijn gegaan en tegen het recht van den staat om in" het bedrijfsleven in te grijpen. Voor dit recht komen de sociaal-democratische metaalbe- werkers met kracht op en door deze nieuwe bemiddelingsactie van de regeering ver- zwakt deze feitelijke wet het door hen ver- ded_igdeirecht, maar ten slotte durfde ook de socialjstische metaalbewerkersorganisatie niet zich tegen deze bemiddelingsactie te ver- zetten. nu de bemiddelaar de sociaaldemo- craat Severing is. Intusschen is het werk nog (ang ntet weer in vollen gang. De gedoofde hoogovens bij v. kunnen natuurlijk nog niet zoo spoedig weer wtrkzaam worden gesteld, maar de arbei- dersddie daar werkzaam bij zijn, zuilen toch mterendeels wel voor hun wederindienststel- ling aan het werk gezet kunnen worden Evenwel, vanmorgen is men reeds overal begonnen met het stoken van de vuren. Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteuri Tj. N. ADEMA. 4 DECEMBER DUITSCHLAND. NIEUWE PROEVEN MET EEN RAKET-AUTO. Een matig resultaat. Zondagmiddag om drie uur heeft de inge- flieur Volkhart op de Avus, de autorenbaan bij Berlijn, zijn aangekondigde proeven mei zijn raket- of vuurpijlauto genomen. Wolff meldt er over, dat maar een paar honderd menschen de demonstratie hebben bijgewoond De auto, een kleine roodgeschilderde Bu- gatti, kwam bij de eerste proef slechts heel langzaam in beweging. Hij reed bij de ont- branding van de eerste drie vuurpijlen slechfs enkele meters vooruit en bleef toen staan. De drie volgende vuurpijlen brachten hem ook maar weinig verder, toen ontplofte de vierde en scheurde een flink stuk uit den zijwand van den auto. Daarmee was de eerste proef ten einde. Na een pauze van'anderhalf uur, die ge- bruikt werd om nieuwe vuurpijlen aan te brengen, liet Volkhart, die zelf aan het stuur zat, kort achtereen zes vuurpijlen ontbranden en bereikte ten slotte een snelheid van onge- veer dertig K. M. per uur. STORMSCHADE IN HET ZWARTE WOUD. Uit het Zuidelijk deel van het Zwarte Woud wordt hoog water gemeld, tengevolge van de gisteren ingetreden dooi. De tempera- tuur begint intusschen weer te dalen, zoodat een uitbreiding van het hoogwatergevaar niet te vreezen is. Eerst nu wordt bekend, dat de storm van verleden week de bosschen van het Zwarte oud sterk beschadigd heeft. In sommige gemeenten- wordt de schade op honderddui- zedden geschat. EEN GEHEIMZINNIGE ZAAK. Uit Ohligs komt bericht over een geheim- zinnig voorval, vermoedelijk een misdrijf. Zaterdag hadden te Dusseldorf een man en twee vrouwen een auto gehuurd om hen naar Ohligs te brengen. Toen zij daar aankwa- men begaven de drie zich in den tuin van een alleenstaand huis. Na korten tijd kwam de man met een der vrouwen terug. De chauffeur, die tijdens den rit gesteun in de auto had gehoord, vond het verdacht dat. de andere vrouw er niet meer bij was en waar- schuwde twee passeerende veldwachters. Deze vonden in den tuin de vrouw. Zij was bewusteloos, haar gezicht was met een koolblad bedekt. Zij is naar het ziekenhuis te Ohligs gebracht waar ze gisterochtend nog steeds bewusteloos was. De man en de andere vrouw zijn aange houden. FRANKRIJK. DE TYPHUS TE LYON. Het aantal gevalien neemt af. Gisteren zijn 45 nieuwe typhusgevalien aangegeven, waardoor het totaal aantal tot 1861 stijgt. Het aantal, typhusgevalien, dat dagelijks wordt geregistreerd, is bezig te dalen. In de twee laatste dagen zijn slechts 23 zieken in de ziekenhuizen opgenomen. DE INSTORTING VAN VINCENNES. De bouwandernemer Proveni tot twee jaar veroordeeld. De strafkamer heeft in het geding betref- fende de instorting van een in aanbouw zijnd huis te Vincennes op 18 October, waar- bij achttien personen, bijna alle Italiaansche metselaars, den dood vonden, uitspraak ge- daan. Zij veroordeelde Proveni, den bouw- ondernemer, wegeris het veroorzaken van dood door schuld tot twee jaar gevangenis- .straf' met een proeftijd en 1500 "francs boete. Hem werd onvoorzichtigheid en onervaren- heid verweten. De plafonds waren overbelast. De opzichter Toscani werd vrijgesproken. PRESIDENT DOUMERGUE ALS OPLIGHTER Te goedgeloovig. Mme. Grin tier e.en Elzassische waarzeg- ster,, had eenige jaren geleden te Neudorf een drukke praktijk, die zij steliig had behouden als ze niet met de politie in aanraking was gekomen en met haar bekoorlijke zeventien- ja'rige dothier de wijk had moeten nemen. Zij vestigde zich te Parijs, doch bleef in ver- binding met haar vroegere patienten, o.a. met den heer Schmidt, een rijken heerenboer uit Ingenheim, die vast en zeker in haar won- derbaarlijke gaven geloofde. Zes maanden geleden schreef Mme. Grin- ner hem op papier van den Franschen Se- naat, dat het haar heel goed ging. Zij was zeer bevriend met den heer Doumer, voor- zitter van den Senaat, die haar verzeker- de dat zij schadevergoeding moest eischen omdat de justitie haar indertijd ten onrechte had gedwongen haar beroep van waarzeg- ster prijs te-geven. 'Zij zou 'wel meer dan twee miiiioen francs schadeloosstelling kunnen verlangen. Zij zat echter op hooge onkosten eri vroeg Schmidt nu een paar duizend francs te leen. Schmidt zond het geld, kreeg spoedig daarop weer een brief met de mededeeling dat Mme' Grinner bij den President der Repu- bliek was geintroduceerd, dat zij zeer gezien was bij Doumergue en vaak in het Elysee kwam. Haar dochter had zich bovendien met den, secretaris des presidenten verloofd. Doumergue steide ook zeer veel belang in de zaak en zou haar steunen. Intusschen vroeg ze meer geld. Toen zij hem tenslotte verzocht haar al het geld van den Landbouw Crediet Bond, waar- van;hi] penningmeester, was, te leenen en Schmidt aarzelde, verzocht zij hem naar Parijs te komen. Schmidt toog er op zijn Zondagsch uitgedost been en den volgenden dag reed de ^president" (een medeplichtige van Mme. Grinner, die een beetje op Doumer gue geleek) aan zijn hotel voor, zoodat Schmidt niet naar het Elysee behoefde te komen. Hij gaf hem den ernstigen raad om Mm. Grinner wel degelijk het geld te leenen. Schmidt boog eerbiedig en stemde toe. Maar toen hij in zijn dorp terugkeerde, weigerde' de schoolmeester, die secretaris is van den Bond, het geld te geven en Schmidt schreef dit naar Parijs. Een paar dagen later snelde eensklaps een jong meisje, in een vlieg- pak gestoken, de dorpsschool binnen en zei- de dat de president der republiek zoo juist buiten het dorp in een vliegtuig was geland, dat hij zeer verbolgen was dat de onder- wijzer aarzelde het bezit van den Bond uit te leenen en dat hij hem zou voordragen voor ontslag. pit was te veel voor den onder- wijzer, die bevend een cheque toekende. Het geheele bedrog werd ontdekt door graaf d'Audiau, die onlangs tot Senator werd gekozen en tot voorzitter van den Landbouw Crediet Bond werd benoemd. ENGELAND. EEN GRAP VAN SHAW. Pola Negri aan tafel naast een anti- feminist. G. Bernard Shaw biijft van zich doen spreken Nu weer doordat hij, toen de filmster Pola Negri bij hem het noenmaal gebruikte, niet beter wist te doen dan haar als tafelheer den grootsten anti-feminist van Engeland te geven, den bekenden bacterioloog professor Sir Almroth Wright, een oud vriend van Shaw, die nooit van zijn leven in een bioscoop is geweest. Het maakte dan ook heelemaal geen indruk op hem (zoo vertelt de „Evening Standard") toen hem terloops meegedeeld werd dat hij een „vamp" (afkorting van vampire) van de „movies" (bioscoop) zou ontmoeten. Pola legde uitvoerig aan haar tafelbuurman uit wat een bioscoopfilm was en Sir Almroth deed zijn uiterste best om ge- interesseerd te lijken. Maar het was heel moeilijk voor hem en hij had- zelfs niet de troost bekoord te worden door zijn tafeldame Shaw sloeg het tweetal aandachtig gade en luisterde oplettend zonder te verraden welk een pret hij in het geval had. DE ZIEKTE VAN DEN KONING. Het bulletin van gisteravond. Gisteravond 8 uur hebben vier doktoren weer consult gehouden aan het ziekbed des Konings en een half uur later het volgende bulletin uitgegeven: „De geringe verbete- ring, die reeds 's morgens in den algemee- nen toestand geconstateerd was, heeft in den loop van den dag aangehouden. De tempera- tuur is weer dichter bij de normale, maar het is noodig er ook op te wijzen dat de onge- rustheid over den zwaktetoestand van het hart niet opgeheven is. DE HERTOG VAN YORK. Van zijn spraakgebrek genezen. De hertog van YeiL, de tweede zoon des konings, heeft van den tijd af waarop hij openbare functies moest gaan verrichten, grooten hinder ondervonden van zijn neiging tot stotteren. De redevoeringen die hij in het openbaar uit zou spreken, moesten zorg- vuldig zoo opgesteld worden dat er geen woorden in voorkwamen die hem bijzondere moeilijkheden berokkenden en toch haperde hij dan nog telkens en beleefde men dikwijls pijnlijke pauzen. Het spraakgebrek begon op zijn stemming te drukken en ook de hulp die zijn jpnge aan- vallige vrouw hem telkens bood, kon niet be- letten dat hij steeds meer tegen spreken in het openbaar begon op te zien. Het kwam tot een crisis, zegt de Sunday Express, toen besloten werd dat de hertog naar Austral ie zou gaan, om het nieuwe par- lementsgebouw te Canberra te openen. Een tijd lang verzette hij zich hardnekkig tegen het plan. Hij voerde aan dat de beproeving te groot voor hem was en dat het een slech ten indruk zou maken, wanneer hij op het feritieke oogenblik haperde. Men besloot daarop een nieuwen spraak leeraar in den arm te nemen en te probeeren, of hem niet gelukken wou wat anderen niet hadden kunnen bereiken. Ten slotte viel de keus op den Australier Lionel Logue, die eenige maanden daarvoor in Engeland was aangekomen en die den naam had, moeilijk? spraakgebreken te kunnen verhelpen. Eenige maanden lang kreeg de hertog van hem lessen en het eind was dat hij zijn stot teren volkomen afleerde. Uit gramofoonpla- fen van de rede die hij te Canberra heeft ge houden, blijkt, dat de hertog er zonder hape- ring heeft gesproken. De verbetering heeft in Engeland alge- meen de aandacht getrokken en men verze- kert dat de Hertog tegenwoordig graag in het openbaar spreekt en zijn heele stemming, die somber geworden was, door het verdwlj- nen van zijn gebrek is verbeterd. AFGHANISTAN. ONLUSTEN. Naar verluidt is het paleis van koning Aman Cellah in Jallalabad door revolution- nairen in brand gestoken en in vlammen op gegaan. Ook verschillende regeeringsgebou- wen zijn door hen in brand gestoken. De on- lusten breiden zich nog uit. Volgens een ander bericht is ook de vlieg- haven in Jallalabad verwoest en zijn alle ge- bouwen daar verbrand. Onderhandelingen met de op- standelingen. Naar uit Kabool gemeld wordt heeft ko ning Aman Cellah besloten een Afghaansch minister te zenden naar de oproerige stam men om onderhandelingen te voeren. De mi nister heeft een eerste samenkomst gehad met den lei der der opstandige stammen, Schinwari. De regeering verlangt, dat de op- standelingen zich onmiddellijk onderwerpen. Ingeval het ultimatum van de Afghaansche regeering door de stammen afgewezen wordt, zal de regeering gedwongen zijn, tot raaat- regelen tegen de opstandelingen over te gaan. De regeering verwacht het antwoora VOOR ALLE ANDERE GOEDEREW 20 PCT. KOBTING DE STOOMERIJ EN VERVERIJ VAN S. KROM op het ultimatum in 48 uur. Koning Aman Cellah leidt zelf de operaties tegen de op standelingen. De hoop op een vrijwillige bij legging van de oneenigheden tusschen de Afghaansche regeering en de oproerige stammen is zeer gering. ITALIe. GRAAF CAVALLERO. Zijn verdiensten door Mussolini uiteengezet. Wopening ten spift van het verheven verdrag van Kellogg. De koning heeft generaal Ugo Cavallero, den aftredenden ouder-staatssecretaris van oorlog, den_ erfelijken graventitel verleend. Mussolini heeft Cavallero een brief ge- schreven, waarin hij opsomt, wat deze aan zijn zijde Mussolini is minister van oor log in drie en een half jaar tiids heeft tot stand gebracht. De nieuwe indeeling van het leger is voltooid, de kwaliteit van de artillerie en de kwantiteit van.de infanterie per divisie is verhoogd. Er ziin twee nieuwe legerkorp- sen geschapen, te Udine en te Alexandrie, de technische diensten zijn verbeterd, de mili- taire scholen hervormd. Er is een nieuwe be- vorderingswet tot stand gebracht enz. De wij- ze van lichting is herzien, er is een nieuwe taktiek opgesteld, eenheid gebracht in de che- mische diensten, decentralisatie in den dienst der intendance en administrate enz. „De weerslagen van deze handelingen op net moreel van den troep", zoo gaat Musso lini voort, „springen in het oog; de troeoen, die dezen zomer aan de manoeuvres hebben deelgenomen waren eenvoudig pradhtig van tucht, van veerkracht, van aanvalslust en van geestdrift. Er is dus veel volbracht. Er biijft ook nog veel te volbrengen. gezien en in aan- merking genomen, dat ondanks het verheven verdrag van Kellogg, de heele wereld, het va- derland van genoemden heer Kellogg niet uit- gezonderd, voortgaat zich te wapenen. Ik ben er zeker van, dat gij, zij het op ander gebied, voort zult gaan het land kostbare diensten te bewijzen." ZWITSFRLAND. GELUKSSfELEN WEER TOEGELATEN. Onder bepaalde waarborgen tegen grof spel. Met een meerderheid van slechts 20.000 stemmen 290.000 tegen 270.000 heeft het Zwitsersche volk Zondag bij referendum beslist, dat voortaan de geluksspelen onder bepaalde waarborgen weoer in de kurzalen zullen worden toegelaten. Dat de meerderheid van het volk inderdaad 'hiermede ins tern t, zou te veel gezegd zijn. Men mag aannemen. dat de voorstanders, die groote materieele belangen bij den uitslag der stemming betrokken achtten, hun troepen wel tot den laatsten man ter stembus zullen hebben gebracht. Desniettemin is ongeveer 50 van de kiezers weggebleven, en van de opgekomenen was nog ongeveer de helft er tegen. Intusschen, het voorstel is aangenomen, zoodat men den volgenden zomer weder in de kurzalen van Luzern, Interlaken, Mon- treux, Bern, Geneve en mogelijk nog andere plaatsen de'bekende paardjes of spoortrein- ties kan zien loopen en zijn inzetten verliezen Teneinde grof spel te voorkomen is bepaald, dat de inzetten nimmer hooger dan twee francs mogen zijn. De voorstanders van het initiat'ief hebben zich laten leiden door de hoop, daardoor de vreemdelingen langer in Zwitserland te kunnen houden, ook door het hun aanbieden van betere muziek of grootere feesten in de kurzalen, waarvan de kosten zullen moeten worden betaald uit de winsten, die de kurzalen met het spel maken en dus uit de verliezen van de vreemdelingen zelf. AMERIKA. DE GROOTE AARDBEVING AAN DE KUST VAN CHILL Zeer vele dooden; reusachtige schade. De aardbeving welke Zaterdagochtend aan de meeste bevingswachten ter wereld was waargenomen en die de kuststreken van Chili heeft geteisterd, blijkt zeer ernstige onheilen aangericht te hebben. Er is een Officieel be richt uit Santiago (Chili) d.d. Zondag, dat het aantal _dooden op 122 stelt. Het is uit het telegram niet duidelijfc op te maken of dit slaat op plaatselijke verliezen dan wel op het geheele land. Wat het laatste betreft zijn zij in ieder ge val te laag, veel te laag. Een Reutertelegram d.d. Zondag uit Santiago geeft de volgende bijzonderheden: Voorzoqver tot nu toe is bekend gemaakt zijn er bijna 300 dooden, en een paar hon- derq gewonden. Een raming van de aangerichte schade van sioffelijken aard is voorals nog niet te be- proeven; de gegevens ontbreken. In Zuid- Ohili zijn 12 steden geteisterd. Zeer ernstig heeft Talca geleden, waar meer dan 100 men-' schen zijn omgekomen. Wie vluchten kon trok naar buiten naar het open veld. Ook de stad: Santa Cruz is vernield. Hoe erg het platte- land geteisterd werd, valt nog op geen stuk- ken na te zeggen. Tal van bruggen zijn ver nield, vele wegen zijn onbegaanbaar gewor den. T Het arbeiderskamp van de Teniente-mijn,' die toebehoorj; aan een Amerikaansche koper- maatschappij is door een overstrooming het gevolg van het bezwijken van een water- reservoir bezocht. De watermassa's kwa- men het dal afdonderen, en vernielden al wat zij aan bruggen en woningen op hun weg vonden. Het aantal dooden in dit deel alleen wordt op 50 geraamd. Een inlichtingendienst uit vliegtuigen en met de draadlooze meldde dat in Talca de aardschokken zich telkens herhaalden. Nog twaalf uur na de eerste stooten stortten daar huizen in. President Ibanez is vertrokken naar de door de beving bezochte gebieden. In bet bevingsgebied van Chili zijn in den nacbt op Zondag nog eenige kleine sehokken waargenomen. Volgens particuliere bericht- ten bedraagt het aantal dooden te Talca 108 en dat der gewonden 300. Te Chilian zijn 30 menschen gedood en even vele gewond. Te Teniente een waterreservoir op de terrei- nen van een kopermijn 17 lieden verdron- ken en anderen zijn onder de puinhoopen be- graven, als gevolg van het bezwijken van een waterreservoir. Ook uit andere steden worden vele dooden gemeld: o.a. 30 uit Santa Cruz en 5 uit Pele- quen Het spoorwegverkeer begint weer normaal te worden, evenals de telegraaf- en telefoon- verbindingen. Berichten uit Port Constitution melden, dat de stad ernstig geteisterd is. Het aantal dooden bedraagt alleen te Santiago 54, ter- wijl ongeveer 100 personen werden gewond. De inwotsers bn-ngen den nacht op de plei- nen door. 1 Volgens berichten uit Tampa is nog slechts 10 pet van de huizen bewoonbaar. Men schat het totaal aantal dooden op het geteisterde gebied cp 200, terwijl het aanta! gewonden meer dan 500 bedraagt. Een kathedraal ingeslort. Te Talea is de kathedraal ingestort; het hospitaal is in brand gevlogen. De staat van be'rg js afgekondigd. Daar de berichten uit de aardbevings-zone erg onregelmatig en slechts bij gedeelten binnenkqmen, is het niet mogelijk het totale aantal siachtoffers te bepalen. Niettemin schat men de in de stad Talca aangerichte materieele schade alleen al op meer dan 12 miiiioen dollar. Tijdens de aardbeving geraakte het zieken huis in Calca in brand. De gevangenis stortte in. De andere steden in de aardbevings-zone hebben minder geleden, ofschoon toch uit ver schillende plaatsing melding gemaakt word! van 10 a 20 dooden. Naar Port Constitution zijn drie oorlogsschepen vertrokken. De am- bassadeur van Argentinie en de gezanten var Uruguay en Paraguay hebben hulp aange boden. ENGELAND EN DE VER. STATEN. De adie van Britten tot mislukkin? gedoemd. De New York Herald meldt uit Washing ton dat secretaris van Staat Kellogg, na een onderhoud met den Engelschen gezant sir Esme Howard, geweigerd heeft Baldwins antwoord op Brittens uitnoodiging aan laatstgenoemde te overhandigen. Het blad vermoedt dat het antwoord in het geheel niet bij Britten bezorgd zal worden. LAGE WRAAK. Het 4-jarig dochtertje van Laloan werd te Menado door een bendy aangereden en be- kwam zware hoofdwonden. Een uur later is het meisje aan de gevolgen overleden. De koetsier verklaarde dat hij het meisje opzetteljjk heeft aangereden, om wraak te nemen op den vader, die hem vijandig gezind was. EEN TEKORT IN KAS De gemeenteraad van Bandoeng behandeb de Vrijdagavond de kwestie van het kaste- kort bij de waterleiding, ontstaan door de fraude van een commies. Het tekort bedraagt ruim 2600 De betrokken dirpHe:'*- ALKMAARSCHE COflRANT. I AVi ffiiinnn ww jwmim Om een ieder kennis te doen maken hoe prettig 0 25 - ™«»on ""c preuig een gestoomd en opgeperst Heerencostuum zit, hebben wij voor December de prijzen bepaald op y

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1