IlkiimcU Courant. De wettige Erfpaam. VISITEK AARTEN Honderddertigste Jairpng. Racfiio-hfoekje FEU1LLET0N. iMuiUiaamoGoin 3 Stadlstiieuws No 287 1928 Dinsdaf 4 December. Wcensdag 5 December. Hilversum ,1071 M. 10.10.15 Morgen- wijding. 12.302.Lunchmuziek door het Boris Lensky-Trio. 2.2.30 Gramofoonmu ziek. 2.303.Cursus leerbewerklng. 3. 4.— Maak het zelf. 5.6.Gramo eon mu ziek. 6.157.15 Concert door't Boris Lensky Trio. 8.0510.15 St. Nicolaas-avond pro- gramma. 10.15 Persberichten. 10 3011.30 Dansmuziek door het Dans-orkest. Huizen, 340.9 At. (Na 6 uur 1852 M.) (Uitsluitend N. C. R V.) 11.—11.30 Korte Ziekendienst onder leiding >van Ds. G. Laar- man. 12.30—1.45 Concert. H. He'.derman Smit, piano. D. Vos, viool. F. Meyersen, bari- ton. 5.6-Kiuderuurtje door leerlingen van de Dr. H. Bavinckschool te Delft, onder leiding van Mej. van Heun en Mej. Cordia. 6.307.Fransche les. 7.7.30 Engelsche handelscorrespondentie. 8.Concert. Het Chr. Radio-orkest onder leiding van J. Pou- wels. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert, alt en viool. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.202.20 Orkestconcert. 2.50 Voor de scholen. 3.15 .Muziek. 3.20 Voorlezing. 3.50 Lezing. 4.05 Licht klassiek concert. Bronkhurst-Trio en L. Zifado, sopraan. 5.05 Concert-orgel bespe- ling. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gramofoon muziek. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Tuin- praatje. 7.Muziek. 7.05 Pianoconcert van Schubert. 7.20 Gezondheidspraatje. 7.35 Mu ziek. 7.45 Lezing. 8.05 E. Mastomhs, humo rist aan de piano. 8.20 Myra Mess, piano. J. d'Aranyi, viool. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 „A sea Change", of „Love's Stowaway", opera- comique van W. D. Howells. 11.2012.20 Dansmuziek Parijs „Radb-Part's", 1750 M. 12.50 2.10 Orkestconcert. 4.05—5.05 Orkestconcert. 8.20 Literaire causerie. 8.5011 20 Concert. Orkest en solisten. Langenberg, 469 M. 10.3511.15 Voor de scholen. 11.30 Mechanische muziek. 12.25 I.50 Orkestconcert. 5.5.50 „Dichter1iebe" van Rob. Schumann. 7.208.15 Concert dcor het Klein-Werag orkest. 8.20 „Der Arme Heinrich", zangfabel van G. H. Mostar. Daarna tot 11.29 Orkestconcert. Konigsw usterliausen Zeesen1250 en 1680 M. 11.20—4.20 Lezingen. 4.20—5.20 Orkestconcert. 5.207.05 Lezingen. 7.20 „Der Tanz in's Gluck", operette in 3 acten. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 4.Concert. Orkest en solisten. 5.20 Orkestconcert. 7.20 „Prozess Sokrates", 2e avond. Muziek van Erdlen. 8.50 „De Rui'nen va:i Athene", van Beetho ven. 10.0511.20 Dansmuziek. Brussel, 509 -■ 5.20 Orkestconcert. 6.50 Trioconcert. 8.35 Gramofoonmuziek 8.50 II.20 Concert. Orkest en Mme. Buysse Rolin, viool. INSCHRIJVING VOOR DEN DIENST- PLICHT. De BURGEMEESTER van ALKMAAR maakt bekend, dat in JANUARI a.s. voor den dienstplicht moeten worden ingeschreven personen, die geboren zijn in 1910. Voor de aangifte ter inschrijving zal in het BIJZONDER gelegenheid worden gegeven ter GEMEENTESECRETARIE voor hen wier geslachtsnamen aanvangen met de letters: A—C op Donderdag 3 Januari 1929. D—G Vrijdag 4 H—J Zaterdag 5 K—L Maandag 7 MP Dinsdag 8 Q—U Woensdag 9 VZ Donderdag 10 telkens des morgens van 10 tot des namid- dags half een. VOOR SCHOLIEREN ZAL BOVENDIEN GELEGENHEID WORDEN GEGEVEN OP WOENSDAG, 9 JANUARI 1929, DES NA- MIDDAGS VAN 3-4 y2 UUR. Bij de inschrijving gelieve men mede te brengen het trouwboekje der ouders of an- dere familie-papieren; is een der ouders of zijn beide ouders overleden, dan moeten worden overgelegd de stukken, die betrekking hebben op de voorziening in de voogdij. Zij, die in aanmerking komen voor vrijstelling wegens broederdienst, leggen tevens over alle stukken betreffende den dienst hunner oudere breeders. Door E. PHILIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mej. E. J. B. 6) HOOFDSTUK III. Monica was zich gedurende deze weinige uren in de vreemde kleine heuvelstad een eigenaardig gevoel van eenzaamheid bewust, een gevoel van de afwezigheid van elk mede- gevoel bij alle leden van het gezelschap. Zij scheen plotseling in een andere atmos- feer te ademen, begon bijna hartstochtelijk te verlangen weg te komen van de vervelende conversatie aan tafel, van de toeristenneigin- ?en van haar moeder, die prentbriefkaarten wilde koopen, en van haar vader en sir Stephen, die uitgingen om een „fatsoenlijk cafe" te vinden. Het diner zelf was een eigen aardig maal, voorgediend in een vertrek, dat er kil uitzag, met een steenen vlcer en naakte muren. Er stond een lange tafel in het midden van de kamer, waar een gemengd gezelschap van handelsreizigers, kooplieden en wijnbrou- wers bijeen was. Monica en haar famiiie za- ten aan een /an de vele zijtafeltjes. In hun nabijheid zaten drie geeste'ijken blijkbaar met smaak te eteniets verder waren drie Ameri- kanen geplaatst en in den lioek een artist en zijn vrouw, Omtrent deze inschrijving en omtrent inschrijving, die in sommige gevallen binnen een anderen termijn moet plaats bebben, gel- den de volgende bepalingen van de Dienst- plichtwet en van het Dienstplichtbesluit. Wie wel en wie niet ingeschreven moeten worden. Art. 6 der wet. 1. Behoudens de bepaling van het tweede lid wordt voor den dienst plicht ingeschreven: a. de Nederlander, die op 1 Januari van het jaar, waarin hij 19 jaar oud wordt, woonplaats heeft in Nederland of in een plaats in het buitenland, welke niet meer dan 15 K.M. van de Nederlandsche grens is ge- legen, of wiens wettige vertegenwoordiger op genoemd tijdstip aldaar woonplaats heeft; b. de niet-Nederlander, die op genoemd tijdstip ingezetene is. 2. Voor den dienstplicht wordt niet in geschreven de ingezetene, niet Nederlander, die: a. is geboren in Nederlandsch-Indie, Suri- name of Curasao; b. blijkt te behooren tot een Staat, waar de Nederlanders niet aan verplichten krijgs- dienst zijn onderworpen of waar ten aan- zien van den dienstplicht het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. In welke gemeenten de inschijving moet geschieden. Art. 8 van het Dienstplichtbesluit. 1. De inschrijving voor den dienstplicht geschiedt: a. indien de wettige vertegenwoordiger in Nederland woonplaats heeft, in de gemeente, waarin deze woonplaats is gelegen b. indien de in te schrijven persoon in Nederland woonplaats heeft, in de gemeente, waarin deze woonplaats is gelegen, tenzij hij een wettige vertegenwoordiger heeft, die in een andere gemeente in Nederland woon plaats heeft; 2. Voor de toepassing van het vorig lid wordt in aanmerking genomen de woon plaats, die de ingevolge art. 6 der wet in te schrijven persoon of zijn wettige vertegen woordiger had op 1 Januari van het jaar, waarin eerstbedoelde persoon 19 jaar oud wordt, of de woonplaats, die de ingevolge art. 7 der wet in te schrijven persoon of zijn wettige vertegenwoordiger had op den dag, waarop het in dat artikel bepaalde van toe- passing is geworden. Aangifte ter inschrijving. Art 8 der wet. 1. Behoudens de door Ons vast te stellen uitzonderingen geschiedt de inschrijving voor den dienstplicht op aangif te bij den burgemeester der door Ons aan te wijzen gemeente. 2. De aangifte geschiedt door den in te schrijven persoon zelf of bij verhindering door zijn wettigen vertegenwoordiger; zij kan geschieden door tusschenkomst van een daartoe schriftelijk gemachtigde. 3. de aangifte geschiedt: a. voor zooveel betreft de ingevolge art. 6 in te schrijven personen, in de maand Januari van het jaar, waarin zij 19 jaar oud worden b. voor zooveel betreft de ingevolge art. 7 in te schrijven personen (zie hierna), binnen dertig dagen na den dag, waarop het in dat artikel bepaalde op hen van toepassing is geworden. Inschrijving zonder aangifte. Art. 9 van het Dienstplichtbesluit. 1. Zon der aangifte wordt voor den dienstplicht in geschreven hij die: a. is opgenomen in een krankzinnigen-, idioten-, doofstommen- of blindengesticht, een rijksopvoedingsgesticht, een tuchtschool, een gevangenis of een rijkswerkinrichting; b. ingevolge art. 39 van het Wetboek van Strafrecht ter beschikking van de Regeering is gesteld en niet in een rijksopvoedingsge- ticht is opgenomen; c. als vrijwilliger behoort tot de land- macht, de zeemacht of de overzeesche weer- macht, uitgezonderd den vrijwilligen land- storm. Inschrijving voor den gewonen tijd. Art. 14 van het Dienstplichtbesluit. 1. Hij, die een jaar eerder wenscht te worden inge schreven dan naar zijn leeftijd zou moeten geschieden, vraagt daartoe met opgaaf van redenen toestemming bij een verzoekschrift, dat hij aan den Minister van Defensie zendt, voor 10 Januari van het jaar, waarin hij 18 jaar oud wordt. Hij legt daarbij over een be- wijs van instemming van zijn wettigen ver tegenwoordiger. De Minister stelt den be- langhebbende in de gelegenheid een onder- zoek te ondergaan ter zake van lichamelijke geschiktheid en lichamelijke geoefendheid, een en ander voor zoover niet bij het verzoek schrift verklaringen zijn overgelegd, waaruit de geschiktheid en de mate van geoefendheid voldoende blijken. Inschrijving na den gewonen tijd. Art. 7 der wet 1. Voor den dienstplicht Naarmate het einde van den maaltijd na- derde, werden de etenslucht en de hitte van de gesloten kachel ondraaglijker, en zoodra zij kon ontsnapte Monica naar de kleine binnen- plaats met zijn eigenaardige stukken beeld- houwwerk en gebarsten tegels. Boven haar hoofd zag zij een prachtig stukje diepblauwen liemel, dicht bezaaid met sterren. In het midden van de plaats stond een sinaasappelboom, welks geur bijna be- dwelmend werkte in de zwoele atmosfeer. Aan den anderen kant van den muur maak- te een groep donkere cypressen het effect van zwarte potlooden tegen den helderen heme! Monica stak een sigaret op en ging zitten op een steenen bank. Opeens kwam Eustatius naar buiten en voegde zich bij haar. ,,-De auto is gereed", deelde hij mee. „Wij zul'en tegen 9 uur vertrekken. Laat ons wat ronddrentelen en kijken hoe het stadje er uit ziet." Monica volgde hem verheugd naar de- straat. Weer had zij dat eigenaardige gevoel van eenzaamheid gehad, dat zich aan tafel van haar meester maakte. Alle luiken waren gesloten. De stad met haar nauwe straten en hooge grijze steenen huizen was als een stad van den d'ood. Zelfs Eustatius scheen een we- zen uit een andere were'd. „In welk een raar oud1 plaatsie zijn wij fe- recht gekomen", merkte hij op. „We hadden't echter nog erger kunnen treffen De bedden zijn goed en het diner was niet slecht." „En hoe is de juffrouw in het cafe?" vroeg zij. wordt ook oi wordt opnieuw ingeschreven voor zoover hij niet reeds ingevolge art. 6 is ingeschreven a. de Nederlander, die na 1 Januari van het jaar, waarin hij 19 jaar oud wordt, en voor 1 Jan. van het jaar, waarin hij 25 jaar wordt, zijn woonplaats in Nederland of in een plaats in het buitenland, welke niet meer dan 15 K. M. van de Nederlandsche grens is gelegen, heeft gevestigd of wiens wettige vertegenwoordiger in dat tijdvak zijn woon plaats aldaar heeft gevestigd; b. hij, die in bedoeld tijdvak Nederlander of opnieuw Nederlander is geworden, indien hij of zijn wettige vertegenwoordiger in Europa of in een plaats, als onder a bedoeld woonplaats heeft; c. de niet-Nederlander, die in bedoeld tijd vak ingezetene of opnieuw ingezetene is ge worden; d. de ingezetene niet-Nederlander, die in bedoeld tijdvak ophoudt te behooren tot een staat als bedoeld in art. 6, tweede lid, onder b (zie hiervoor). 2. Met betrekking tot het bepaalde onder c geldt art. 6 tweede lid. Strafbepalingen. Art. 48 (oud 46) der wet. 1. Met hechte- nis van ten hoogste veertien dagen of geld- boete van ten hoogste honderd vijftig gulden wordt gestraft: a. hij, die niet voldoet aan een ingevolge ai't. 4, tweede of derde lid, art. 8, tweede lid, of art. 22 op hem rustende verplichting b degene, die de in verband met deze wet van hem gevraagde opgaven niet of niet naar waarheid verstrekt; c. diegene der bestuurders van krankzinni gen-, idioten-, doofstommen- of blindenge- stichten, rijksopvoedingsgestichten, tucht- scholen, gevangenissen of rijkswerkinrich- tingen, die niet voldoet aan een ingevolge art. 8, tweede lid, op de bestuurders rustende verplichting of die niet overeenkomstig door Ons te geven yoorschriften opgaven ver strekt ter inschrijving voor den dienstplicht van in die gestichten opgenomen personen 2. Met gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste zeshoriderd gulden wordt gestraft hij, die op- zettelijk een der in het eerste lid bedoelde fei- ten pleegt. Opmerking omtrent vrijstelling. Bij de aangifte ter inschrijving bestaat ge legenheid om op te geven de reden van stelling die de in te schrijven persoon moedelijk zal kunnen doen gelden. Beteekenis van de uitdrukking „wettige vertegenwoordiger". Waar in de Dienstplichtwet of in Dienstplichtbesluit wordt gebezigd de drukking „wettige vertegenwoordiger", wordt daaronder verstaan degeen, die de ouderlijke macht, de voogdij of de curateele uitoefent. Bij twijfel omtrent de gemeente, waar men zich ter inschrijving moet aanmelden, wende men zich persoonlijk tijdig tot de afdeeling Militaire Zaken ter gemeente-secretarie om inlichtingen. Alkmaar, 4 December 1928. De Burgemeester voornoemd, WENOELAAR. het uit- GEVONDEN VOORWERPEN Aanwezig aan het Bureau van politic, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de na vol gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 29 en 30 November 1928: Portemonnaie; grijze jongenspet en portemonnaie met inh. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 29 en 30 November 1928, alsmede op 1 en 2 December 1928: Por temonnaie, M. Vader, Oudegracht (schip); portemonnaie met inhoud, M. Bijl, Wognum- schebuurt 9; beursje met inhoud, M. Bak, Schermerweg 50; gele hond met witte voor- pooten-, kop en staartpunt, S. Bakker, Laat 9 stel sleutels, C. Levering, 2e Tuindwarsstr. 19; kettinkje, W. Smit, Kitssteeg; bril, J. Ai ders, Landstraat 1; batterij, K. Klaver, West- dijk 17; portemonnaie met inhoud, G. de Bqpr, v. d. Woudestraat 21; huissleutel, S. Groot, Tuinstraat 51; een geldstuk, G Jon- ker, Ramen 21; huissleutel, Wed. G. E. Vos, Nieuwpoortslaan 25; lorgnet, W. Verhagen, Ruiterstraat 6; autokrick, P. Voorthuizem Kievitstraat 2; hondenhalsband met penning^ J. Rol, Uitenboschstraat 14; vulpen, C. Ta- mis, Leeghwaterstraat 27portemonnaie met inhoud, J. v. Ruiten, Middenstraat 9; balk, P. Jonker, le Kabelstraat 28; kinderparapluie, J. Kunst, Breedstraat 45; huissleutel, A. Pool, Liefdelaan 8; blauwe muts, F. de Boer, 2e Landdwarsstraat 22; zakmes, W. de Boer, Geest 25. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van politic. Eustatius zuchtte. „Afschuwelijk", gaf hij toe. „Deze plaat- sen in het buitenland zijn allemaal hetzelfde. Zij beloven vee'l en geven niets. Zij was dik, had gele tanden en kon geen woord Engelsch spreken. Ik denk, dat ik maar gauw naar bed ga en jij?" „Ik vraag mij af, wat de menschen hier doen", peinsde zij. „Zij kunnen toch nu niet al in bed liggen?" „Zij amuseeren zich achter gesloten deuren en blinden, denk ik", merkte hij op. „Je kunt licht door de reten van de luiken zien. Er is ook muziek in enkele huizen. Verduiveld on- gastvrij vind ik dat." Monica hidld plotseling stil. Aan hun lin- kerzijde was een nauwe dooi'gang, die er uit zag als een kloof in de massa niet bij elkaar behoorende grijze steenen nebouwen. Aan het uiterste einde bood een kleine segmentvormige opening uitzicht op de weinige ver verwijder- de lichten in het dal beneden. Het was alsof men van het einde van dezen doorgang in een wijde ruimte staarde. „Dit moet leiden naar de bolwerken van de stad, Eustatius. Laat ons daarheen gaan", stelde zij voor. Hij volgde haar loom. De weg was langer dan hij scheen, niet verlicht en somber. Tenslotte werden zij echter beloond. Zij be- stegen eenige merkwaardige steile trappen, waarvoor zij zich onverwachts bevonden, en stonden toen op de wall en. „Het is of wij over den rand van een lucht- schip leunen", verklaarde Monica. BEVELEN WIJ ONS ZEER GAARNE AAN. I I HANDELSDRUKKERIJ C N. V. v.h. HERMS. COSTER ZOON VERBETERING VAN DEN TWUYVERWEG. B. en W. schrijven in bijlage No. 146: Wij hebben, toen Uwe Vergadering op 26 Juii j.l. had besloten tot verbetering van den Twuyverweg overeenkomstig ons voorstel, vervat in bijlage nr. 89, ons tot de gemeente- besturen van St. Pancras, Broek op Langen- dijk, Zuidscharwoude, Noordscharwoude en Oudkarspel gericht met de vraag, of zij be- reid waren op de voorwaarden, als in Uw bovenbedoeld besiuit vermeld, mede te werken tot het sluiten van een overeenkomst met deze gemeente met betrekking tot den Twuyverweg. De antwoorden, die wij ontvingen, stelden de gevraagde medewerking afhankelijk van het vervallen der voorwaarde, dat 2/3 der uitkeering uit het wegenfonds ten behoeve van het onderhoud van den weg aan Alkmaar zou komen. Oudkarspel maakte bovendien nog het beding, dat de verbetering van den Twuyverweg voor het winterseizoen haar be- siag zou krijgen. De gemeente St. Pancras heeft zich daarna, ziende, dat op de basis van het Raadsbesluit van Alkmaar van 26 Juli j.l. nimmer overeen- stemming zou worden bereikt tusschen par- tijen, tot ons gewer.d met het volgende voor stel Alkmaar betaalt als in het vroegere voorstel de kosten der grintverharding. De Twuyyverweg wordt echter voorzien van een klinkerverharding, waarvan de meerdere kos ten voor St. Pancras en de Langedijker ge meenten komen. Na verharding wordt de weg in eigendom overgeuragen aan St. Pancras, dat in samenwerking met de Langedijker ge meenten bet onderhoud draagt. Alkmaar doei afstand van de voorwaarde met betrekking tot de uitkeering uit het wegenfonds. Wij stonden tegenover deze oplossing niet afwijzend. Op deze wijze brengen de andere gemeenten ook harerzijds een offer voor de wegverbetering, n.l. in zoover de kosten van een klinkerverharding die van een grintver harding overtreffen. Ieder zal toegeven, dat een klinkerbes tea ting den weg in beteren toe- stand zal brengen dan een bedekking met grint. In deze omstandigheden vervalt, naar ons yoorkomt, het motief, om ten opzichte van de uitkeering uit het wegenfonds te handha- ven de voorwaarde, dat Alkmaar aanspraak zou hebben op een evenredig aandeel daar- van. Immers die voorwaarde was gesteld, om- dat de kosten der verbetering geheel ten laste van Alkmaar zouden komen. Nu dit niet meer het geval is, kan zij onzes inziens vervallen. Evenmin bestaat er bezwaar den weg niet al- leen in onderhoud, doch ook in eigendom aan een der andere gemeenten over te dragen. Op 27 November j.l. had op het verzoek van den Burgemeester van St. Pancras ten Stad- huize alhier een bespreking plaats tusschen de colleges van Burgemeester en Wethouders van alle bij den weg belanghebbende gemeen ten. Bij die bespreking is over het voorstel, gewijzigd in zooverre, dat de meerdere kosten van een klinkerverharding bij voorbaat zijn vastgesteld op 8000, overeenstemming ver- kregen op den volgenden grondslag: 1. Alkmaar draagt zorg, dat de weg wordt voorzien van een klinkerverharding; 2. de gemeenten St. Pancras. Broek op Lan- gendijk, Zuidscharwoude, Noordscharwou de en Oudkarspel verleenen gezamenilijk in de kosten dier verharding een bijdrage van 8000, waarin elk dier gemeenten zal bijdra- gen in de volgende verhouding: St. Pancras 1/4, Broek on Lanngendijk 1/4, de andere ge meenten elk 1/6; 3. nadat de weg is opgeleverd. zal de Twuy verweg in eigendom en onderhoud worden overgedragen aan de gemeente St. Pancras 4. de kosten van onderhoud zullen door die gemeente en de gemeenten Broek op Langen- dijk, Zuidscharwoude. Noordscharwoude en „Het maakt mij duizelig", mopperde Eus tatius. „Als de maan maar scheen", zuchtte zij, weifelend kijkend naar den grooten afgrond beneden. Waar het zien haar was ontzegd, kwam echter geluid. Van de eigenaardige kleine kerk, die zij vroeger op den dag hadden bezocht, kwam klokgelui. Het was de muzi- kale klank van klokken, die door het langdu- rig gebruik hadden gewonnen in Volheid van toon. De tonen waren nauwelijks weggestor ven, of verder weg kwam de scherpe klank van de kloosterklok. Monica boog verlangend naar voren. Er brandden daar enkele bleeke lichtjes; daarboven moest de heuvel zich verhefffen. Was hij nog aan het bidden, vroeg zij zich af, de eenzame man, dien zij verlaten had toen hij worstelde met zijn ellende? Wat wa ren zijn gedachten? Geloofde hij werkelijk sterk genoeg om te denken, dat de redding in deze wereld in elk geval kon komen van het afstand doen van het leven? Tot welke hoog- ten had zijn ziel zich verheven gedurende deze uren? Mannen hadden haar gezegd, dat het moeilijk was haar stem en' haar gelaat te vergeten. Zij zou wenschen, dat hij dit ook vond. Maar was zij echter ook maar eenigs- zins geslaagd „Laat ons teruggaan", stelde Eustatius voor en geeuwde. Zij keerden terug naar de sluimerende stad Monica vond een slaperige vrouw, die haar naar haar kamer zou brengen, een groot, eigenaardig leeg vertrek. in welks verdere Oudkarspel worden gedragen in de hiervoor sub 2 genoemde verhouding; zoodra langs den weg aan weerszijden over 2/3 van zijn lengfe een bebouwing is ontstaan, zal het onderhoud geheel zijn ten laste van St. Pan cras; 5. de uitkeering, die uit het Rijkswegen- fonds ten behoeven van het onderhoud van den weg mocht worden beschikbaar gesteld, blijft ten bate van de onderhoudsplichtigen. Zooals wij reeds opmerkten, zijn wij van oordeel, dat een gemeenschappelijke regeling op bovenvermelden voet door de gemeente Alkmaar wel is te aanvaarden. Het moet ook voor Alkmaar van belang zijn, dat eindelijk een oplossing wordt gevonden, die alle par- tijen bevredigt. Nu dit well-icht op den boven- aangegeven voet is te bereiken, willen wij er gaarne toe medewerken, dat deze gemeente, zij het tot zekere hoogte met prijsgeving van het aanvankelijk ingenomen standpunt, het hare doet om de nog hangende meeningsver- schillen, welke het verkrijgen van de overeen stemming bemoeilijken, uit den weg te ruimjen. Het ligt voor de hand, dat, wanneer de overeenkomst tot stand komt, het verzoek aan de Kroon tot he verleenen van concessie voor de heffing van een tol op den Twuyverwteg zal moeten worden ingetrokken. Onder mededeeling, dat wij t. z. t. den tekst der overeenkomst aan Uwe Vergadering ter vaststelling zullen aanbieden, waarna zij door Gedeputeerde Staten moet worden goed- gekeurd, stellen wij U voor U te vereenigen met de voorloooig getroffen regeling en daar toe het volgende besiuit te nemen: De Raad der gemeente Alkmaar Besiuit: met intrekking van zijn besiuit van 26 Juli 1928 no. 4, I. onder voorbehoud, dat met de Raden der gemeenten St. Pancras, Broek op Lan- gendijk, Zuidscharwoude, Noordschar woude en Oudkarspel op den na te ver- melden grondslag voor een gemeenschap pelijke regeling overeenstemming wordt verkregen, aan Gedeputeerde Staten machtiging te vragen tot het treffen van een gemeenschappelijke regeling tert be hoeve van de verbetering van den Twuy verweg in de gemeente St. Pancras, op den volgenden voet: (Volgt de hiervoor reeds gemelde regeling)'. II. Burgemeester en Wethouders te machti- gen den Twuyverweg te voorzien van een klinkerverharding, breed 5 M. en van bermen breed 1.50 M., mits de onder I genoemde overeenstemming en machti ging worden verkregen III. onder het sub II vermelde voorbehoud een crediet van te„ hoogste f 43.500 be schikbaar te stellen voor de bovenbedoel- de verbetering van den Twuyverweg, na- aer te regelen bij suppletoire begrooting. COMMISSIE VAN ADVIES WERKLOOSHEIDSVERZEKERING EN ARBEIDSBEMIDDELING. B. en W. schrijven in bijlage nr. 142: Ingevolge daarvan opgemaakten rooster moeten op 1 Januari a.s. aftreden als leden en plaatsvervangende leden der commissie van advies voor den gemeentelijken dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemidde- ling de navolgende personen, vertegenwoor- digende de bij ieder hunner genoemde orga- nisaties R. K. Middenstandsvereeniging „de Han- ze": G. W. de Munk, als lid en P. J. van Kessel, als plaatsvervangend lid; Vereeniging „Bond van Alkmaarsche Werkgevers": C. Best, als lid; Alkmaarsche Bestuurdersbond: T. f Schemer, als lid en A. P Holtes, als plaats vervangend lid. Plaatselijk Arbeids-Secretariaat: G. Men- sing als lid en L. Smiers als plaatsvervan- gpnd lid. hoeken het flikkerende licht van de eene kaar? nauwelijks doordrong. De wanden waren van lichtgeverfd maar oud hout, met hier en daar gaten van houtworm. In den versten hoek stond een klein altaar met een ruw uitgevoerd houten beeld van de Madonna. Monica staarde er eenige oogenblikken nadenkemd naar. Het gezicht ervan scheen haar onrust nog te vermeerderen. Zij ging tenslotte liggen en trachtte te slapen. Misschien een uur lang had zij gedut, daarop was zij weer even klaar wakker, als of het midden op den dag was. De kamer was pikdonker, maar door het open raam aan de overzijde kon zij het schijnsel zien van een enkele straatlantaam. Zij strekte de hand uit en stak de kaars op. Geleidelijk kregen de verschillende voorwerpen in de kamer weer hun natuurlijken vorm. Terwijl zij daar lag, scheen het gevoel van verlatenheid in ver- sterkte mate terug te keeren. Het was alsof zij, zonder gewaarschuwd te zijn, was geko men aan een keerpunt in haar leven door een schok. zoo plotseling en zoo hevig als de val van die kleine trap van steenen treden in den stei'en afgrond beneden. Wat achter haar lag, scheen ver weg te zijn, zelfs de gebeurtenissen, die nog kort ge- leden hadden plaats gehad: haar voorstelling aan het Hof, haar eerste bal, haar leven van weelde en praal, met als afwisse'ling een paar liefdesgeschiedenissen, waarbij de liefde slechts van een kant kwam. TWordt vervolgd.) ■vrij ver- VOOR HET LEVEREN VAN UW

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5