DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit het Parlement Honderd dertigste Jaargang 1928 Afooimementsprijs bij vooruitbetallng per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertcntiepr. 25 ct. p. regelgrootere letters naar pTqatarnfrnfa. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Menus. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Administr. No. 3. Bedactie No* 83. WOEA§D4» 5 DECEMBER OageRijksch overzicht. Buitenland Binnenland *o. uit nntnmer besfaaf nit 2 bfatfem Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Den Haag, 4 December 192S Terwijl de voortzetting van de behande ling van de Begrooting van Waterstaat voor de avondvergadering is gereserveerd, is ae Tweede Kamer hedenmiddag met de behan deling van die van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen begonnen. Heeft men aan minister Van der Vegte de kritiek niet gespaard, ook minister Waszink kan niet bogen op een welwillende kamer. Men heeft hem heel wat verwijten gedaan en vooral de heeren Albarda (S. D. A. P.) en Oud (V. D.) hebben den minister verwe- len, dat hij zoo weinig aan de verwachtingen heeft beantwoord, te zeer aan den leiband van den minister van financien heeft geloo- pen, zoodat men den indruk kreeg, alsof het niet de heer Waszink doch de zuinige heer De Geer was, die het departement beheerde. Van meer dan een zijde werd de klacht geuit, dat allerlei verbeteringen achterwege bleven, waarop de heer Tilanus (C. H.) de juiste opmerking deed hooren, dat, als de minister voldeed aan alle wenschen, die tot hem gericht waren, de onderwijsbegrooting allicht de twee honderd millioen zou over- schrijden. En dat gaat nu eenmaal niet, er zijn nog meer belangen te behartigen dan die van het onderwijs! Men moet ook niet vergeten, dat de Onderwijsbegrooting zich toch al onvermijdelijk in stijgende richting beweegt, doordat het aantal schoolgaande kinderen hier te lande jaarlijks met 13000 toeneemt. Dr. Moller (R.K.), die ook al slecht over den minister te spreken was, heeft een onder- werp aangeroerd, waardoor hij de snaar van het regionalisme heeft doen trillen bij vele sprekers, die na hem kwamen. Hij brak een lans voor het gebruik van de Friesche taal bij het onderwijs op de lagere scholen in Friesland. Zijns inziens was het een volko- men billijke eisch, dat in Friesland het Friesch officieel zou worden erkend als landstaal. En zijn billijkheidsgevoel ging zoover, dat hij het niet onafwijsbaar be- schouwde het Oost-Neder-Frankisch als voer- taal dienst te laten doen op de Limburgsche scholen en het Vlaamsch in Zuid-Zeeland. Dat ging den heer Schaper (S. D. A. P.) toch wel wat te ver en hij deed een ernstige waarschuwing hooren tegen- verWezenlijking van het denkbeeld van den heer Moller, waarvan het gevolg zou kunnen zijn een taalstrijd, even heftig als betreurenswaardig als in Belgie. Edoch het woord van den Brabantschen afgevaardigde had de geesten wakker geroepen en we gelooven, dat onge- veer alle Friesche leden der Kamer in het geweer zijn gekomen om een woord ten gun ste van hun moedertaal te laten hooren Laten wij hopen, dat de Minister op zijn stuk zal blijven staan om in het koninkrijk der Nederlanden aan het Nederlandsch het monopolie van het onderwijs te verzekeren Het denkbeeld, dat reeds meer dan eens is geopperd om een professor in het Friesch aan een onzer Uuniversiteiten aan te stellen, heeft onze voile sympathie maar men ga niet verder en neme geen maatregelen, die het se- paratisme in ons land zou doen herleven. Van de punten, die verder aan de orde zijn geweest noemen wij de spellingskwestie. De regeering heeft verklaard, dat zij zich voor- alsnog hield aan de spelling van De Vries en Te Winkel en dus van de zoogenaamde vereenvoudiging op de school niet gediend wilde zijn. Maar de hr. Moller had't aan '1 rechte einde, toen hij opmerkte, dat men mis- schien groot gelijk had met geen connecties aan te knoopen met de vereenvoudigde spel ling, doch dat het toch wel wenschelijk ware zoo men trachtte een compromis tot stand te brengen tusschen de voor- en de tegenstan- ders van de spelling van De Vries en Te Winkel, omdat geen sterveling onherispelijk die spelling beheerscht en deze wel wat veel ballast medevoert, waarvan men de Neder- landers best zou kunnen ontlasten. Wij zullen op de klachten over het onder- wijsbeleid van den minister thans niet in- gaan, komen er op terug bij het antwoord van den bewindsman, dat men morgen ver moedelijk kan verwachten. Maar we willen even een paar opmerkingen nog mededeelen, welke wij heden met belangstelling hebben gehoord. Vooreerst heeft de heer Moller met stelligheid ontkend, dat de bijzondere scholen onverdraagzaamheid zouden kweeken, en de heer Zijlstra (A.R.) heeft die verklaring van zija Katholieken ambtgenoot bevestigd. Wij maken daarvan' gewag, omdat uit den mond der voorstanders van de openbare school wel eens anders is gehoord. In de tweede plaats heeft de heer Kersten (St. Ger P.) met een krachtig woord gepro- testeerd tegen den eisch door de regeeting aan de besturen der bijzondere scholen ge- steld om de met behulp van de staatskas gebouwde schoolgebouwen te assureeren. Gaat zijn haat tegen al wat verzekering is hier niet wat al te ver? Zou hij het werkClijk verkieselijk vinden, dat in geval van vernie- ling door brand, de staat als een J'prfs Goedbloed .naar dadglijk weer gereed stond met zijn geld om een nieuw schoolgebouw te helpen op richten? Wij kunnen ons niet goed indenken in de mentaliteit van een man als ds. Kersten, doch het wil ons toeschijnen, dat de logica bij een dergelijk betoog ver is te zoekeo. ~~FRANKRIJK's buitenlandsche POLITIEK. Briand verdedigt op handige marder zijn poiitieke handelswijze. Dreigt er oorlogsgevaar voor Frankrijk met Italie? De heer Briand blijkt de sympathie van de Kamerleden te bezitten! Althans, dat bleek gisteren uit de behandeling van de begroo ting van Buitenlandsche Zaken, waarbij na- genpeg geen agressieve tonen vernomen zijn. Minister Briand heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt, om zijn houding bij aller lei gelegenheden te verdedigen, ook al was die in de Kamer zelf niet aangevallen Zoo sprak hij over zijn krachtige woorden tegen Miiller in Geneve en Briand herhaalde, dat hij goed gedaan had, bij die gelegenheid ronauit de waarheid te zeggen, hetgeen trouwens de verdere onderhandelingen in het geheel niet had belemmerd. Toen Miiller kwam met de bewering, dat Duitschland recht had op de ontruiming van het bezette gebied, heeft Briand dadelijk „neen" geantwoord, zooals ook Engeland deed. Daarna is men op een poiitieke hasis gaan onderhandelen en men mag verwach ten, dat de conclusie een algemeene liquidatie van den oorlog zal zijn. Ten aanzien van de bewapening verwees Briand naar de redevoeringen van Paul Bon- court, het verlies van wiens medewerking hij zoozeer betreurt. Hij leverde een warm plei- dooi voor den Volkenbond, betwistte dat Frankrijk een geheime diplomatic zou voe- ren, daar ze al haar afspraken publiek ge maakt heeft, en gaf uiting aan de hoopvolle verwachtingen, die het Verdrag van Parijs in zijn hart heeft gewekt. En dan de verhouding van Frankrijk en Italie! Ten aanzien van dit laatste land zeide Briand slechts vriendelijke woorden, waar- rn.ee hij getuigde van, de onveranderlijke vriendschap van Frankrijk voor dit land, hij wees er op, dat de Italiaansche kranten erg ovefdreven hebben, omdat toch waarlijk niet gezegd kan worden, dat hier in de pers een vijandige stemming tegen Italie tot uiting gekomen is, en zeyde handig door de moei- lijkheden heen, rechts of links te veel ont- stemming- te wekken, door zoowel de daad van'di Modugno af te keuren-als de instel- ling van 'de'ju'ry 'te verdedigen als een inwen- djge aangefegjenhefd die elk land afzonder- lijk en naar ejgen goeddunken te regelen heeft. Briand wil dus blijkbaar met Italie goede vriendjes blijven-. Maar in de „Quotidien" heeft Pierre Bertrand eenige verklaringen gedaan, waarin hij Vertelt, dat Briand in de KamercommisSie voor buitenlandsche zaken een alarmeerende mededeeling heeft- gedaan, die jstjjikt geheim moest worden gehouden. Duidelijk zegt Bertrand in zijn betoog, dat Italie ep 't oogenblik meer dan Duitschland een gevaar voor Frankrijk vormt. Briand zou aldus Bertrand in zijn geheim gehoiide'n Verklaringen hebben ge zegd dat Frankrijk een politick van uiterste vporzfchtigheid in acht moet nemen omdat er gevaren dreigen. En Bertrand vult deze mi- nisterieele uitlating aan met de opmerking, dat het groote verdedigingsstelsel, met welks bouw thans is begonnen, niet uitsluitend voor de Duitsche grens, maar ook voor „elders" is besfemd. Dit doelt duidelijk genoeg op Italie, A'ldus zou Fran'krjjk sfaan tusschen zijn vprdragsbelofte em te zullen ontwapenen en de werkelijke -noodzakelijkheid te moeten be- wapenen-. De vraag is echter of Briand zijn alarmeerende mededeelingen niet deed om de oorlogsbegrooting er gemakkelijker door te krijgert, en of de „Quotidien", die immers sedert zijn eigenaar Hennessy als minister v,an landbouw tot het ministerie is toegetre- den, zoo'n beetje regeeringsorgaan is ge- worden. hem daar niet een handje bij gehol- pen heeft. DUITSCHLAND. SCHIPPER BIJ MANOEUVRES DOODGESCHOTEN. Bij demanoeuvres' van de 5de compagnie van het 4de Pruisische infanterieregiment aan het strand bij. Kolber'g werd schipper August Herikej die met zijn boot ondanks het verbod binnen de voorgeschreven afgezette zone ge varen was, door een geweerkogel getroffen en onmiddellijk gedood. GROOTE BRAND IN EEN DORP. Dinsdag brak in een woonhuis in het dorp Rahlitigen een groote brand uit. Ondanks onmiddellijk ingrijpeir van de plaatselijke brandweer breidde het vuur zich tot de naast- bij flg^erfde perceelen uit. Twee boerenhof- st'eden en twee kleinere woningen werden in de asch gelegd. Groote voorraden, waar- onder ongeveer 1000 garven tarwe, en eeni ge landbouwwerktuigen en machines werden door het vuur vernield. OP VERZOEK GEDOOD. In den nacht van 30 November was aan den oever van het Rijn-Hernekanaal een jon- gen uit Oserfeld doodgeschoten gevonden. De politie uit Oberhausen dacht eerst aan zelfmoord, doch thans is komen vast te staan, dat twee jongens uit vrees voor straf beslo- len hadden samen den dood in te gaan. De eene jongen, Ritter genaamd, schoot eerst op verzoek zijn vriend Groh neer. Toen deze evenwel dood neerviel, miste Ritter den moed tot zelfmoord. ENGELAND. DE ZIEKTE VAN DEN KONING. De vraag blijft, of het hart het vol- houdt. Het officieele bulletin van gisteren zegt dat de Koning een rustiger nacht heeft gehad, ofsc'hoon de bezorgdheid ten aanzien van het hart van den patient moet voortduren. De geconstateerde verbetering handhaaft zich tot dusver opbevredigende wijze. Alle berichten over den toestand van den Koning wijzen eroo dat men op het oogen blik, nadat het hart door de ziekte zooveel te verduren heeft gehad. vreest voor een collaps, een plotselinge inzinking, waarin men den verzwakten patient toniea meet toedienen om het hart aan de gang te houden en hem er doorheen te halen. In zulke geval len hebben dikwiils de oud- ste en edelste wijneri uit vorstelijke kelders als opwekkingsmiddel dienst gedaan. Keizer Frans Jozef placht aan gekroonde hoofden m zulke hacheliike omstandivheden een paar flesschen van ziin beroemden Tokaver te zen- den. Koning Eduard bad in ziin kelders be- roemde portwiinen en sherries, die later voor een groot deel geveild ziin. Menig Engelsch- man heeft nog in zijn kelder een paar fles schen van de bij .dip gelegenheid onder het nubliek gekomen King's sherrv" zorgvuldig weggestopt. Oude wijnen schijnen voor het hart een biizonder onwekkin^smiddel te en het gehalte aan alcohol alleen kan deze hoedanigheid nietvoldoende verklaren. Ook champagne heeft in dit opzicht een groote vermaardheid verkregen. De Daily meldt: Wegens de moeilijkheden die in verband met het teekenen van de staabstukken gere- zen ziin, is .besloten een commissie te benoe- rr.en die voor den Koning tijdens zijn ziekte zal handelen. Van deze commissie zullen waarschijnlijk de Lord-kanselier, de aartsbisschoo van Can terbury, de hertog van York en Baldwin of Balfour deel uitmaken. De Star schreef .,Het zou ijdel ziin het Hit te verbloemen dat de laatste bulletins over den Koning ern- stig ziin. Ziin ziekte heeft thans een crisis be reikt, die de uiterste bekwaamheid van ziin dokters en de ernstige gebeden van zijn volk vereischt." De Koning is thans veertien dagen ziek In het begin van zijn ziekte heeft de Koning den wensch te kennen gegeven dat de.bulle tins welke de dokters uitgaven, hem zouden vocrgelegd worden en, naar yerluidt, is dit ook tijdens zijn geheele ziekte geregeld ge- beurd. De commissie benoemd. De commissie die den Koning vervangt voor het teekenen van staatsstukken is gister- ochtend voor het eerst bijeen geweest. Zij is ramenvesteld zooals in het bericht van de Daily Mail OD'°e_geven was, met dit verschil alleeri dat Baldwin en Balfour er beiden deel van uitmaken en niet slechts een van beiden. Het gisteravond te half negen uitgegeven bulletin inzake den gezondheidstoestand van den koning vermeldt, dat de stijging der temperatuur, welke hedenmiddag geconsta- teerd werd, blijft aanhouden. Dientengevolge voelt de koning zich weer minder wel. Overigens blijft de toestand on- veranderd. FRANKRIJK. VROUWELIJKE STOW AWAYS. In de badkamer van het Fransche stoom- schip „Massilia" werden twee vrouwelijke stow aways gevonden. Men gelooft, dat zij in Zuid Amerika door een steward aan boord zijn gesmokkeld, die haar gedurende de reis ook van voedsel voorzien heeft. NEDERLAND EN EMILE ZOLA. De „Oeuvre" publiceert op 't oogen blik een onder de nagelaten papieren van Emile Zola gevonden studie over den Oorlog. De studie is niet gedateerd, doch duidelijk kon worden vastgesteld dat zij einde 1899 bij het uitbreken van den Zuid-Afrikaanschen oorlog werd geschreven. Zola, die in zijn „Debacle" den oorlog van '70 en in „Travail" den oorloer der toekomst beschreef, geeft in zijn studie „La Guerre" uiting aan zijn geloof dat eens de dag zal komen waar op oorlogen onmogelijk zullen zijn. He- laas zijn we nu nog steeds zoover niet. In zijn studie gewaagt Zola, in ver band met den Boerenoorlog, terloops van de sympathieen, welke hem uit ons land bereikten. Bij den aanvang van den oorlog-schrijft hij wendde men, zich van verschillen- de zijden tot mij. Men heeft mij veel brie ven geschreven vooral uit Nederland, waarin mij werd verzocht tuschenbeide te komen. Gedurende de Dreyfus-zaak, hebben de Nederlanders mij een leven- dige belangstelling getoond, mij geluk- wenschend met de houding die ik had aangenomen in een kwestie van recht. Zij zagen in mij voortaan een verdedi- ger van het recht en vroegen mij dus ten gunste der Boeren op te treden- Om verschillende redenen heb ik aan deze sympathieke brieven weerstand gebo- den Ten eerste kende ik niet ik moet 't bekennen ken ik nog niet de eerste oorzc.ken van den oorlog, daar ik de kwestie niet bestudeerd heb. Er zou daartoe een studie noodig zijn geweest, welke mijn bezigheden mij niet toelie- ten. Het was dus zeer moeilijk voor mij om hetzij Engeland, hetzij Transvaal gelijk te geven, daar ik de zaak niet ken de en onder deze omstandigheden geen partij wilde kiezen. Bovendien gold het een poiitieke kwestie. Wanneer ik in de Dreyfuszaak tusschenbeide ben geko men, geschiodde dit omdat het geen po iitieke kwestie was, doch uitsluitend een kwestie van menschelijkheid en rechtvaardigheid. Voorts voelde ik over geen enkel ge- zag in een dergelijke aangelegenheid te beschikken. Ik begreep dat er niet naar geluisterd zou worden, dat hetgeen ik zou zeggen tot niets zou dienen, daar Engeland zich toch niet naar mijn wen schen zou schikken Eigenaardig voor een zoo onafhanke- lijk man als Zola, is dat hij als derde argument voor zijn onthouding opgeeft, dat hij zoo juist elf maanden in Enge land had doorgebracht, daar zooveel gastvrijheid had genoten, en het dus niet correct voncl de Engelschen, die hem zoo vriendelijk hadden ontvangen, te mishagen! ITALIe. TEGEN FRANKRIJK. De Italiaansche kwaadheid tegen Frank rijk, wegens het zachte vonnis van graaf Nardini's moordenaar woedt nog steeds voort. Poincare's rede tegen het Italiaansche imperialisme heeft nieuwe olie op het vuur geworpen, dat Maandag weer lustig opflak- kerde. Men gaat er nu van alles bijhalen om Frankrijk's boosheid aan te toonen. Zoo pu bliceert bijvoorbeeld de Giornale d'ltalia foto's van moordpartijen, door de Fransche troepen in Syrie bedreven bij de onderdruk- king van den nationalistischen opstand in 1926. DE VOORBEREIDING DER VERKIEZINGEN. Op het ministerie van binnenlandsche za ken is de gemengde commissie van vijf Ka merleden en vijf Senatoren bijeengekomen voor het onderzoek van de aanspraken der vereenigingen, die in aanmerking komen voor het stellen van candidaten bij de aanstaande Kameiverkiezing De vereenigingen, die door deze commissie van tien worden toegelaten, zui'er, met de 13 fascistische vakvereenigin- gen tezamen 800 candidaten moeten stellen, waarpit de Groote Raad de 400 definitieve candidaten, of althans een deel hunner, zal aanwijzen. Den 24en Maart mogen dan de kiezers, die bestaan uit de leden der erkende vakvereenigingen, zij, die aan een zekeren census voldoen, gepensionneerde ambtenaren en geestelijken, zich met ja of neen over die lijst uitspreken. Is het ja, dan vormen de 400 uitverkorenen van den Grooten Raad de nieuwe Kamer, die 21 April, de verjaardag van de stichting van Rome, bijeen moet ko men. Is het neen maar dat acht de regee- rig ondenkbaar dan zouden er zoogenaam de vrije verkiezingen moeten volgen. DANKBAAR SAN MARINO. San Marino, het nauwelijks 60 vierkante K.M. groote republiekje op de grens van Noord- en Midden-Italie verheugde zich tot dusver op zijn Monte Titano in een verheven afzondering. Wel was het door wegen met het Italiaansche gebied verbonden, maar de spoorlijnen sneden zijn gebied. Daarin komt verandering. Een electrisch lijntje zal Rimi ni, de bekende badplaats aan de Adriatische Zee, met San Marino verbinden. Dan kan de bus, die nu tweemaal daags de 24 K.M. lan- gen weg tusschen beide plaatsen heen en weer rijdt, op stal gezet worden. Men heeft Maan dag de eerste spade voor de nieuwe lijn in den grond gestoken en de kapiteins-generaal van de republiek hebben te dier gelegenheid een telegram aan Mussolini gezonden om hem te fcedanken voor zijn ruime medewerking aan het tot stand brengen van dit werk, dat de republiek nieuwen bloei moet schenken. POLEN. EEN DUEL. Een doode. Gistermorgen vroeg heeft in een militaire manege een duel op pistolen plaats gevon den tusschen een journalist en den reserve- kapitein Zawadski, onderdirecteur van de Algemeene Credietbank. Zawadski kreeg een kogel in het hoofd en stierf in het militaire hospitaal zonder tot bewustzijn te zijn ge komen. De secondanten waren drie officie- ren. Het slachtoffer laat een vrouw en twee kinderen achter. ZUID-SLAVIe. DE ONLUSTEN TE AGRAM. De Kroatische boerenpartij neemt niet deel aan het proces tegen den moordenaar van Raditsj. Na een betrekkelijk rustigen Zondag, heerschte er Maandag te Agram weer een zelcere opgewondenheid, welke nog werd ver- ergerd door een extra-editie van de Narodny Val, het orgaan der partij van Raditsj, waar in werd medegedeeld, dat het bestuur der Kroatische boerenpartij had besloten aan het proces te Belgrado tegen Raditsj c.s. niet deel te nemen. Dit besluit wordt gemotiveerd met dc verklaring, dat de rechter van instructie het onderzoek naar den aanslag van 20 Juni in de Skoepsjtina niet uitstrekt tot de eigen- lijke aansHchters tot de daad en de handlan- gers van Rrsjitsj De partij' noodigt ook de familieleden der slachtoffers van den aanslag uit niet bij de behandeling van het proces te verschijnen Maandagmiddag is Stanko Petritsj begra- ven, de student, die Zaterdag op het Je- laeksjitsj-plein in de botsing met de politie gedood is De studenten waren in grooten ge- tale opgekomen om hun vriend uitgeleide te doen Na de begrafenis trokken zij in optocht de stad in, waarbij het hier en daar tot lich- te botsingen is gekomen. DE PRESIDENTSVERKIEZING Hainisch herkiezing waarschijnlijk. De sociaal-democraten hebben besloten toe te stemmen in een korte grondwetswijziging om een verkiezing van dr. Hainisch tot bondspresident voor de derde maal mogelijk te maken. Hiermee is de herkiezing van den aftredenden bondspresident waarschijnlijk geworden. AMERIKA. DE RAMP VAN DE „VESTRIS". Een redder beloond. De afgevaardigde Weller uit New York heeft bij het Congres een voorstel ingediend tot verleening van een gouden medaille tet waarde van 500 dollars aan den negerkwar- tiermeester Lionel Licorish, die bij de ramp van de „Vestris" 22 menschenlevens redde. DE ROOFMOORD TE ROTTERDAM. Het onderzoek naar den moord op den heer Lans schijnt thans inderdaad tot een spoedig resultaat te zullen leiden. --Gister morgen heeft een langdurige bespreking plaats gevonden tusschen den officier van justitie en de leiders van het onderzoek, corn- missaris Dijkstra en inspecteur Hermans. Als resultaat dezer beprekingen zijn be- langrijke besluiten genomen en het is niet uitgesloten, dat als gevolg daarvan binnen- kort een arrestatie geschieden zal, zegt de Tel. Er zijn nog verschillende gegevens, die nog onderzocht moeten worden. Het wordt meer en meer waarschijnlijk, dat de oplossing een geheel andere zal zijn, dan aanvankelijk ver- wacht werd. Meer en meer heeft n.l. bij de politie het vermoeden post gevat, dat men hier met een moord om nog andere beweeg- redenen te doen heeft, dan uitsluitend het stelen van geld. Het wegnemen van dit geld, zou, indien dit vermoeden juist bleek ie -zijn, dan alleen geschied zijn, om de ware beweegredenen 9 camoufleeren en de politie op een dwaai spoor te leiden. NEDERLAND EN BELGIe. Nederlandsche nalatigheid schul- dig aan de Belgische overstroomin- gen? De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt: In de Kamer, waarin Dinsdagmiddag ver- scheidene leden interpelleerden over de over- stroomingen in Vlaanderen, heeft het katho- lieke Kamerlid de Kerchove d'Exaerde, be- toogd, dat een der oorzaken van de huidige ramp gelegen is in de slechte afwatering van Vlaamsche polders via Nederland. Ingevol- ge het tractaat van 1839 moet Nederland voor't onderhoud van de afwateringsgrach- ten zorgen, maar dit gebeurt niet. Voor sommige streken is dit een kwestie van kapi- taal belang en spr. kondigde dan ook aan, dat hij bij de algemeene beschouwingen over de begrooting van buitenlandsche zaken dil vraagstuk nogmaals te berde zal brengen. In strijd met wat verwacht werd, heeft de Dinsdag gehouden Belgische ministerraad zich niet bezig gehouden met het antwoord op de voorstellen van de Nederlandsche des kundigen betreffende de verbinding Antwer pen-Rijn over Nederland. AANVARING. Het schip de „W. F. Leemans" van d» reederij Foo Smit Co. te Rotterdam kwam gisteravond op de rivier de Merwede in aan- varing met een op stroom liggende Fransche Rijnboot, doordat de Leemans" verkeerd manoeuvreerde. Beide schepen kregen belang rijke schade. Pejsoonlijke ongevallen kwamen niet voor. MIST. Gisteravond heeft het wagenveer van den dienst CharloisPark te Rotterdam geduren de twee uur stilgelegen. Daarna is het weei gaan varen tot kwart over elf, waarna het in verband' met het( weer dikker worden van den mist opnieuw stil is gelegd. Na half vier i? geen stoomschip meer den Nieuwen Water- weg binnengekomen. Van de schepen, die zouden vertrekken, zijn de meeste in den Wa- terweg voor anker gegaan. De scheepvaart voor de stad heeft in den loop van den avond zoowat stilgelegen. HET ONGELUK TE ARNHEM De heer S., die.met zijn echtgenoote op den Velperweg te Arnhem door een auto is over- reden, is in het Elisabethgasthuis overleden. Zijn echtgenoote Verkeert nog in zorgwek- kfnden toestand. w ILKMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1